No. 15333. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag* 14 Februari. Tweede Blad, Anno 1910 Uit de „Staatscourant". Geveilde pereeelen. Faillissementen. FEUILLETON. Eet Huwelijk van den Prins. Xedcrlandsche Dlcnstbodenbond. Gisi eren heeft de Algemeene Ncderland- sche Dienstbcdenbond in de zaal aan den. Middelweg alhier zijn jaarlijksche verga dering gehouden onder voorzitterschap van mej- M. Mulder, uit 's-Gravenhage- Er wa ren zes ölfdcelingen vertegenwoordigd, n.l. Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Lei den, Middelburg en Schiedam. TeveDs waren er uit Leiden, Den Haag en Amsterdam, oen groot aantal leden aanwezig, zoodat de vergadering zeer goed bezocht was. Meni vond er behalve de HoJlandsche dracht ook een enkele in Ovcrijselsch kostuum on met een Zeeuwsclie keuvel. Do presidente open do te ongeveer half- elf de vergadering met oen kort openings woord, waarin zij mot tevredenheid terug zag op het afgoloopen jaar. Leeuwarden, was opgehouden te bestaan, doch daartegen over stond do opriohting vaji de nieuwe af deel ing Schiedam. Hierna werd het jaarverslag, dat in hot laatste Maandblad-nummer was opgenomen, besproken. Vervolgens deed de ponningmecstcres, mej. A. W:esner, rekening en verantwoording, waaruit bleek, dat de inkomsten hebben be dragen f 638.40, de uitgaven f 356.02, zoo dat het batig sald.0 bedraagt f 282.38. Hier bij werd druk besproken de kwestie tus- sohen het Hoofdbestuur en de geroyeerde oude afdeeling Den Haag. Het optreden van het Hoofdbestuur werd met algemoenc stem men goedgekeurd. Als plaats der volgende vergadering werd Rotterdam aangewezen. Uitvoerig werd het Bondsorgaan „Ons Streven" besproken. Over den inhoud was men over 't algemeen zeer tevreden: de rcdaciie werd lof gebracht en omtrent de colportage worden verschillende wenken ge geven. Besloten werd om bij wijze van proef de oplaag tot 2500 exemplaren te verhoo- gcn;'de afdeeLingon zullen daarvan ieder een evenredig aantal tegen betaling voor haar rekening moeten nemen, om er mede te col- portoeren. Voorts werd het bestuur opge dragen met 1 Januari 1911 het orgaan, in vergroot formaat uit te geven. Hot voorstel-Schiedam om de contributie afdracht aan het Hoofdbestuur to verhoo- gen, werd verworpen. In de plaats van mej. M. Mulder, die bedankt had, werd tot presidente benoemd mej. Bunt Timmermans, uit Den Haag, en tot secretaresse werd herbenoemd mej. M, van Rosen daal, te 's-Gravenhage. De afdce- lingea Leiden en Amsterdam werden aan gewezen Jiet hoofdbestuur ieder met een lid aan te vullen. Vervolgens werd besloten dit jaar eon. propaganda-brochuro te doen uitgeven en op ruime schaal te verspreiden. Met betrekking van het voorstel actio Zon dagsrust word er over geklaagd, dat door Jon Minister van Landbouw, Handel en Nij verheid bij het onderzoek naar het verrich ten va» arbeid op Zondag, de dienstboden, die daarvoor zoker niet in do laatste plaats Sn aanmerking hadden moeten komen, wer- don uitgeschakeld. Er ward ten slotto een motio aangeno men, waarin do wensohelijkheid werd uitge sproken dat dit onderzoek alsnog zal plaats hebben, welko motio door het Hoofdbestuur persoonlijk aan minister Tal ma zal worden ter hand gesteld. Tevens werd do wensohelijkheid uitgespro ken van de oprichting van eig<en Tehuizen naast do bestaande kerkelijke inrichtingen van dien aard, en aan do afdeelingen op gedragen deze zaak krachtig ter hand te nemen. Vervolgens werd besproken de meer of mmdtre wensohelijkheid van bemiddel in gs- bureamx. In beginsel verklaarde men zich voor eigen bureaux, maar bij de huidige zwakke organisatie kon hiervan nog geen kracht uitgaan. Men aohtte het daarom wen- schelijker voeling te houden mot en invloed te krijgen op do plaatselijke arbeidsbeurzen. Do afdeeling Leiden bracht ten slotto don y..g. godspenning ter sprake. Uit verschil lende vragen in het „Leidsoh Dagblad" daar over gedaan. Waarvan mej. Nieuwen burg fer eenige voorlas, bleek dat daaromtrent nog al verwarring bestaat. Spr. vroeg daar om hoe men er over dacht. Het algemeen gevoelen was, dat men,* hoewel dit niet gemakkelijk gaat, er naar streven moet den godspenning en de fooien op kermis en Nieuwjaar afgeschaft te krijgen en daar voor in de plaats te stellen een yerhooging van 10 pCt. op het loon. Na rondvraag werd do vergadering te ongeveer half vijf gesloten. SPORT. Luchtscheep vaart. Het zoo juist verkregen wereldrecord door Duray, werd nog te Heliopolis verbe terd door Lebloi^ die 5 K.M. aflegde in 4 min. en 2 sec. Voetbal. De districtswedstrijden te Haarlem. (Van onze bijzondere verslaggevers). Zondag vonden bovengenoemde wedstrij den op het Haarlem-terrein onder Schoten, nabij Haarlem plaats. Oorspronkelijk wa ren deze wedstrijden vastgesteld op het R. A P.-terrein te Amsterdam, doch dat terrein bevond zich in, een te drassigen toestand, waarom men reeds Dinsdag 1. 1. besloot de seriewodstrijden te Haarlem te doen plaats hebben. Onder begunstiging van zeer goed woder en ten aanschouwe van een voor Haarlem in geringe getale opgekomen publiek werd om even halfelf aangevangen met den wed strijd. NoordOost O9. De elftallen waren als volgt samengesteld: Noorden: V. Sloot-en (W. V. V.) doel; Van 't Oever (Be-Quick) en- Eecen (Achil les), achter; Meindersma (Frisia), Pinto (Frisia) en Kriegeman (W. V. V.) midden; Witkop (W. V. V), v. Wisselingh (For ward), v. Beek (Frisia), Kalt (Frisia), en Holwerda (L. V. V.) voor. Oosten: Göbel (Vitesse), doelWijl- huizen (Vitesse) en Rijnenberg (Quick) achter; v. Heek (P. W.), v. Laar (Vitesse) en Ten Hove (TJ. D.) midden; v. Berckel (Quick), v. d. Vinne (G. V. C.), Geul (G. V. C.) Mönch (P. W.) en Witkop (Vitesse) voor. Het Noordelijk elftal speelde alzoo ract eenige invallers, terwijl het Oosten geheel volledig in het veld trad, al dadelijk blijkt dat het Noordelijk tweede klasse elftal tegen het Oostelijk eerste klasse elftal niet opgewassen is. De Oostelijken nemen direct het spel in handen en het duurt niet lang of van rechts ontstaat het eerste doelpunt. Behoudens enkele doorbraken van het Noorden, die een enkelo keer zeer gevaar lijk zijn en ongelukkig voor dat elftal be ëindigd worden, blijft het Oosten tot de rust de leiding van het spel behouden en weet geleidelijk den stand tot 50 op te voeren. Hierna hlijft de kwaliteit en Het verloop van het spel hetzelfde en het einde komt met een 9—0 overwinning van het Oosten. Het was een zeer onbelangrijke wedstrijd, waarin de Noordelijken slechts een zeer matige spelkwaliteit vertoonden. Zuid-West. De grooto heeren uit het Westen lieten op zioh, wachten en Beeuwkes vond het niet noodig te verschijnen, waarvoor Utermark tuaschen de palen stond en op de rechts- midden plaats verving Verwey Héyting, Do elftallen zagen er aldus uit: West: Utermark (Haarlem) doel, Otten (Quick) en Heyning (H. V. V.) achter, Gonsalvea (H. B. S.), De Korver (Sparta) en Ver wey (Haarlem) midden, Franken (H. F. O.), Thomee (Concordia), Ruffelse (Spar ta) Lutjens (H. V. V.) en Welker (Quick) voor. Zuid: Versluis ('t Zesde) doel, Pelt- zor ('t Zesde) en De Wijs (Velocitas) ach ter, Hemmes (Nood), Bakker (Wilhelmina) en Picdcriet ('t Zesde) midden, Van Beur den (Willem II), v. d. Nagel (Velocitas) Blüme (Velocitas) Loon.cn (Nood) en Ker selaar (Velocitas) voor. Da eerste eogenblikken zijn voor het Zui den, als de Westelijko verdediging nog niet sluit, maar 't eerste succes behalen Welker en Lutjens waarvan de laatste den bal in 't net schiet. Onmiddellijk daarna maakt 't Zuiden uit een hoekschop gelijk, 't Spel is nog niet van zeer groote kwaliteit, 't Wes ten is herhaaldelijk de aanvallende partij en Lutjens lost een prachtig schot, dat echter gestopt wordt. Ook Thomee is even later niet gelukkiger als de paal zijn sohot keert. Een serie van aanvallen van 't- Westen volgt nu, die echter alle voor 't doel onbenut blijven. Ten slotte neemt 't Westen de leiding uit een voorzet van Fran ken, waarbij 't schot van Ruffelse zeker naast gegaan zou zijn, had niet Peltzer den bal in eigen doel gericht 12. 't Spel wordt nu iets beter, tenminste van de Westerlin gen. 't Combineeren en elkander begrijpen wordt beter, terwijl de Zuidelijke aanvals- linic, slecht gesteund als zij wordt, steeds minder wordt. Een hooge voorzet van Ver wey kopt Ruffelse in handen van den doel- verdedigor en dan wordt de rust aangekon digd. Al heel spoedig na de hervatting drukt 't Westen opnieuw zijn superioriteit uit in een doelpunt, 't resultaat van een reuzen schot van Thomee 13. De aanvallen von 't Zuiden zijn sporadisch en Ruffelse wordt in staat gesteld met een dergelijk schot, hoewel minder hard, in den rechterboven hoek den voorsprong te vergrooten 14. In de Zuidelijke voorhoede trachten nu en dan Hessclaar en Blüme eenige levendigheid te brengen. En werkelijk ontkomt 'fc Weste lijk doel ternauwernood maar de hoekschop die hierna aan 'b Zuiden wordt toegekend, wordt achter gezet. Do linkervleugel leidt voor 't Westen meestal den aanval en als een der verdedigers is gevallen, staat niets Franken in den weg den bal naar binnen op te drijven. Zijn sohot in den bovenhoek wordt gehouden, maar de keeper kan niet wegwerken en Lutjens heeft schijnbaar geen moeite te doelpunten, maar de links middonspeler keert met de handen 't schot De door Thomée genomen strafeohop, hoe wel slecht genomen, levert toch een doel punt op en dan kondigt de scheidsrechter het einde aan. Eerst om over halftweo vangt do wed strijd tusschen de beide verliezers NoordZuid 21. aan. Het Zuiden miste eeriige der beste spe lers, wat een groot nadeel bleek te zijn, daar men betere resultaten van dat elftal had verwacht. Wanneer men o.i. het ge- hoe le Velocitaa-elftal als Zuidelijk elftal had gekozen, dan was zeer zeker de moge lijkheid niet uitgesloten geweest, dat dit ten slotte over het Westen had gezegevierd Van den aftrap af, dringt het Zuiden direct op en krijgt reeds dadelijk een kans om te doelpunten, welke echter niet benut wordt. Nauwelijks is weer; juitgefcrapt, of liet Noorden gaat er met den, bal plotseling van door. Voor heb Zuidelijk 'doel gekomen, weten r.ij zelfs na eenig heen en weer ge- trap de leiding te nemen (1—0). Doch lang mogen de Noordelijken ziefi niet in de leiding verheugen, want nadat op het Noordelijk doel een hoekschop is genomen, weet Blüme met een mooi schot den stand gelijk te maken (l1). Niettegenstaande dezen tegenslag houdt het Noorden flink stand terwijl de voor hoede zeer actiof is. Een opbrengen wordt besloten met een schob, dat de Zuidelijke doelverdediger keert. Hij vangt den bal op en trapt weg, echter tegen een vlak bij het doel staanden Noordelijken speler, vin wiens lichaam de bal kalm in het net rolt (21). Het spel blijft volkomen verdeeld, dcch van nu af aan weten de achterhoeden de voorhoeden de baas te blijven. Heb scheelt niet veel of een Noordelijk speler trapt na een hoekschop den bal in eigen doel, doch de paal voorkomt de ver gissing. Kort daarop breekt het Noorden tot vlak bij het Zuidelijk doel voor en elk oogenblik kan hun derde doelpunt verwacht worden, doch een buitenspel-geval is voor het Oos ten gunstig. Over het algemeen begaat de Noordelijke voorhoede te veel do fout door buitenspel te staan, waardoor vele kansen niet benul kunnen worden. Langzamerhand komt nu bet Zuiden in de meerder' :d doch het van te verren af stand schieten voorkomt doelpunten. En daartoe werkt ook het goede en gelukkige doel verdedigen van het Noorden mede. Telkens komt liet Zuiden terug en her neemt aanval op aanval, doch alle voorhoe- de-spelers weten hn spel voor het doel niet te voltooien. Met den stand 21 voor het Noorden breekt dan ook rust aan. Na de rust en tot het einde is en blijft het Zuiden volkomen meester van het ter rein. Blüme leidt in de voorhoede in het bijzonder de aanvallen, doch uitgezonderd Hessclaar, ontving hij van zijn medespelers weinig steun. Een mooi opbrengen wordt door den Noordelijken doelverdediger keurig ver werkt-. De Noordelijken breken ook zoo na en dan door, doch evenals voor de rust zijn deze doorbraken door buitenspel volkomen ongevaarlijk. Aan den anderen kant worden zoowel gemakkelijko als moeilijke kansen niet be nut. Hoe verder het einde nadert, hoe meer het Zuiden aanvalt en opdringt en hoe meer het Noorden hardnekkig blijft verde digen. Zelfs verschillende gevaarlijke doel- worstelingen voor het Noordelijk doel loo- pen in heb voordeel van het Noorden af. Op het einde neemt zelfs het Noorden nog even het spel in handen. Kalt onderneemt een keurige soloren, doch vlak voor hot doel komt hij to rallen, waardoor de kans onbenut blijft. In den 6tond van den wedstrijd komt geen verandering meer, yoodat het Noor den een zeer gelukkige en onverdiende over winning boekt. Het Noorden speelde beduidend beter dan in den morgen De SportmanOlympia 20. Reeds om kwart voor tweeën neemt deze wedstrijd onder gunstige weersomstandig heden een aanvang. Ondanks de zware regens der laatste dagen is het terrein in: goeden staat. Onze stadgenooten missen hun linksbinnen, terwijl Olympia geheel vol ledig in het veld verschijnt. De gaston win nen. het opgooien en met oen sterken wind tegen trappen do grocn-witten af. Tot do rust gaat het spel vrijwel gelijk op en wor den aan beide zijden cer\igo prachtkansen onbenut gelaten. Beide doelen doorleven moeilijke oogenblikkenéénmaal zien we Sportman's middenvoor door de geheel© achterhoede der tegenpartij drijven, maar op onverklaarbare wijze komt zijn schot juist in handen van den doelverdediger. Zonder resultaat wordt dus van doel ver wisseld. In d© tweede helft is Do Sportman, ge rugsteund door den wind, overwegend ster ker on reeds spoedig doet haar middenvoor met een gelukkig sohot het net der tegon- partij trillen. Het tweede punt laat lang op «zich wachten, aanval op aanval wordt on dernomen zonder suoces, want het schot was ditmaal geheel afwezig. Eindelijk brengt de links-middcnspcler, die den ge- heelen wedstrijd goed spel leverde, den bal op en schiet van 20 meter afstand in den rechterbovenhoek, zoodat Olympia's doelverdediger ten tweeden male moet vissohen. In dezen stand komt geen verandering meor, zoodat De Sportman, toon do scheidsrechter inrukken floot, met een wel verdiende overwinning, uit het strijdperk trad. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlanrlschen Leeuw, mr. C. Baart de la Faille, officier van justi tie bij de nrr. rechtbank to Amsterdam benoemd tot president van bet gerechts hof te Leeuwarden, rar. R. A. Fockema, thans raadsheer in gemeld college; benoemd tot rechter in do. arr.-rechtbank te Alkmaar, mr. A. M. Ledeboer, thans subst.-griffier bij de arr.-rechtbank te 's-Gravenhage benoemd: tot griffier bij het kantonge recht te Oss, mr. C. W. Vollgraff, adv. en proc. te 's-Gravenhage, tevens plaatsver vangend griffier bij den rand van beroep (ongevallenverzekering) aldaar tot griffier bij het kantongerecht to Zie* rikscc, mr. Th. L. Prins, oud-Indisch rech terlijk ambtenaar, thans kantonrechter- p laats ver vanger te Eist; tot griffier bij hoe kantongerecht to Amersfoort, mr. P. H. F. Bijl de Vroe, thans griffier bij het kan tongerecht to Harderwijk; benoemd tot plaatsvervangend griffier bij den raad van beroep (ongevallenverzeke ring) te Groningen, jhr. mr. A. F. L. Hora Sieeama. adjunefc-oómmi es-redacteur aan do secretario der gemeente Groningen bepaald, dat do notarisplaats to Nieuwer - Amstel, opengevallen door bet eervol ont slag van G. D. van der Wart, niet zal wor den vervuld de kapitein-luitenant ter zco E. Cocnen, eervol ontheven van het bevel over Hr. Mi. schoener „Zeehond" en dat bevel opgedra gen aan den kapitein-luitenant ter zee 0. II. de Lussanet de la S&blonière; Benoemd: mot 1 Maart, tot insp. der reg. en dom. van de 1ste 1:1. in de 18d© divisie (Breda) H. W. de Wilde, thans in specteur der reg. en dom. der 9do kl. 'u die divisie met 1 April tot insp. der reg. en dom. 3de lei in de 3Sstc divisc (Assen) J. Huca- dcr, thans insp. dor reg. en dom. 3de kl. in de 25ste divisie (Roermond); met 1 April lot insp. der reg. en dom. 2de kL in de 25ste divisie (Roermond), M. H. L. A. Bongaerts, thans insp. der reg. en dom. 3clo kl. in de 24ste divisia (Eindhoven) met 1 Mei tot insp. der reg. en dom* 3de kl. in de 21ste divisie (Eindhoven), J F. de Vries Broekman, thans insp. der reg. en dom. 3de kl. voor den ambulsnten dienst; voor den tijd van 5 jaren, benoemd bij heb personeel van den genee.sk. dienst dee landmacht-, tot reserve-off. van gez. 2ds kl, de heer W. J. Assies, arts; met 16 Maart benoemd tot directeur ran het post- en telegraafkantoor te Helmond^ D. J. Buisman, thans te Oudenbosch; met ingang van 16 dezer op zijn verzoek, benoemd tot commies der telegraphic 2de kl II. Pitlo Rz thans directeur bij den post- en telegraafdienst: de veearts II. W. Overbosch, te Gouda, met 1G dezer tot wederopzegging benoemd tot plaatsvervanger van den districtsvee arts wicn 's-Gravenhagc als standplaats is aangewezen. Gohouden vorkooping in hot Notarishuis aan Den Burg te Leiden, op Zaterdag, 12 Februari 1910 ten overstaan van L. J. O. A. Gordon, notaris' to Leiden. Het café-restaurant „Zum Rathskeller," Bieestroat 99, in bod f 12,'JOO, koopcr de heer J. W. P. Licht q.q. Het huis, 3de Gor testraat in bod f 260 kooper do heer JTh. Bik q.q., voor f 280. De sohccpstimmerswerf mot woonhuis c.a. te Leiderdorp, Doeslaan 24, in bod f 3500 koopcr de heer L. J. van. Sonderen q.q. Hoogleernarsbenoemiug to Amsterdam. De ,,N. R. C." kan thans met zekerheid, de juisto toedracht dezer zaak mcdedeelon* Het is onwaar, dat dr. Van den Borgh van Eisinga door de faculteit- ia aanbevolen* Eenige leden van haar bevelen aan dr. P. J. Muller, den vroegcren kerkdijken hoog leeraar;.de overige dr. Obbink. Curatoren hebben zioh met dit laatste adviea vcr- eenigd. Wel is door alle leden met en ua anderen ook dr. v. d. Berg v. Eisinga ge noemd. A. E. Bakker, schilder, laatst gewoond hebbende te Utrecht. D. Witte Czn., te Koegras (gemeente Den Helder). J. UbbcnHuskcns, winkelier te Sittard* F. Claasscn-Knicknie, herbergier en ho* telhouder to St.-Michiels-Gestcl. Hij vertelde haar, hoe moeilijk het was geweest om het paleis ge bouwd te krijgen, en hij maakte haar ver beelding -levendig door haar geheime ver bergplaatsen te laten zien; want daar zijn Dog geheime gangen en kasten in konink lijke verblijfplaatsen, en de voorbeelden v-a-n koningen, van Karol van, Engeland af tob Lodewijk XVI en zelfs den armen koning van Serviè toe, leeren aan vorstelijke per sonen, dat het soms erg moeilijk is, de wraak van eigen onderdanen te ontsnaD- pen. Zij schenen de schaduw, die over dit oogonhlik lag, te vergeten. Maar nadat Vera Sandro voldaan had omtrent de wijze, waarop zij haar dagen doorbracht, kwamen zij overeen, dat zij het onvermijdelijke in de oogen moesten zien. „Sandro", zei zij. „Het Noodlot moet zijn zin hebben en wij moeten toegeven." „Je maakt, dat ik je hoe langer hoe meer liefkrijg", zei hij. „Houd op", smeekte zij. Hij liep door de kamer op en neer. „Het is vreeselijk, vreeselijk, vreeselijk. Ik voel mc verachtelijk. Ik krijg nog een belooning ook. Ik regeer hier. Ik heb veel werk, waar ik van houd. Maar jij, wat voor belooningen, krijg jij? Ik wil je niet opgeven. Laat cr komen wat kan, ik wil je tooh hebben. Renaria kan..." Zij keek hem wonderlijk kalm aan, en legde hem door een gebaar het zwijgen op. Zij was voldaan. „Telkens moet men zich opofferen voor een goed doel, soms voor een leven, soms voor fortuin, soms voor... andere dingen. Wij zijn geroepen een opoffering te doen jij en ik Sandro... Wij weten, wat wij ant woorden moeten." „Ik bewonder je" zei hij. „Als ik maar nooit naar Rufia was gekomen 1 Als ik maar..." Hij sohudde zijn hoofd. „Men zegt, dat dit de eenige manier is. Grambuloff zegt, dat ik een lafaard ben4 als ik nu afstand doe; en wij hebben een ramp boven ons hoofd hangen. Toch...," „Het moet zoo zijn," zei zij. „Ik begrijp bet volkomen. Herr Grambuloff heeft mij alles uitgelegd. En... Sandro... ik hoop, dat je gelukkig zult zijn. Het zal... mij niet kunnen schelen." Hij nam haar handen, in de zijne. „Je zult weten, dat ik jou boven alle ▼rouwen lief heb gehad", zei hij. Zij knikte. „Wat ik verder zal doen, zal alleen door hooge noodzakelijkheid gcëischt worden de omstandigheden zullen mij er toe dwin gen. Je zult het begrijpen en mij verge ven?" Zij knikte. Zij zwegen een oogenblik, en toen zei hij op een toon van berusting: „Wil je mij een kus geven?" Zij hief haar gezicht langzaam op, en zij kusten elkander. Een oogenblik hield hij haar in zijn armen. „Ik heb een gevoel," zei hij, „alsof ik uit het Paradys ben verdreven.'? X. Waaruit het verschillend gebruik van zakdoeken blijkt. Herr Grambuloff was blij den uitslag van het onderhoud van Vera en den Prins to hooren. Hij rond dadelijk iemand ter be stemder plaatse, orn een speciale dispen satie, die het huwelijk vernietigen zou, te verzoeken. De Renaarsche staatsman ver wachtte daar geen gezwaren. De grond voor do scheiding was niet van zedelijken doch van politieken aard, en dit maakte de zaken gemakkelijker. Herr Grambuloff was een krachtig man en zulke menschen zijn gewoonlijk optimisten. In Rufia zou hij de scheiding in misschien minder dan een kwartier in orde brengen, want er zou geen verdediging zijn. Alexis en Vera kwamen overeen een paar dagen in Rufia te blijven, om van de ver moeienissen der reis te bekomen. Toen kwamen er ook in de hoofdstad van Renaria twee voorname bezoekers aan, die in het hotel bekend waren als de Gravin van Newcastle en haar dochter. Maar de Prins wist, dat het een Duitsche prinses en haar dochter waren, en hij voelde, dat het een vreemde toestand in Renaria werd. Het was eigenlijk nog vreemder dan hij zich voorstelde. Katkin speelde de rol van deus ex machina en het werd een ingewik kelde zaak. Den morgen nadat Vera een onderhoud met prins Alexander geliad had, ging zij naar de Rakovskystraat, om een ia ar boodschappen te doen. Rufia was kaast heelemaal verbouwd sinds den tijd van de Turken. Mooie ge bouwen waren verschenen en de Prins had de Renariërs met grooten moed en energie aangespoord, om betere wegen aan te leg gen en betere gebouwen op te richten. De bazaar was nu ook veel aantrekkelijker en Vera slenterde er al kijkend langs. Zij had niet opgemerkt, dat, toen rij uitging, een man, die bang scheen te zijn herkend to worden, uit een zijstraat kwam en baar een eind volgde. Ook lette zij niet op ccn man, die een eind voor haar uit liep, en die tel- kens omkeek. Er moet nog aan toegevoegd worden, dat zjj ook een derden man niat bemerkte, dio haar aan denzelfden kant van den weg volgde, en die bijzonder ver langend scheen to zijn, haar niet voorbij te komen en haar tooh niet uit 't oog tc ver liezen. Als men weet, dat de man aan den anderen kant van den weg Katkin was, ral men begrijpen, dat zij iets kwaads in den zin hadden. Vera liep voort, onbewust van dit alles, en aangetrokken door do nieuw heid van do winkels in Rufia. Toen kwam er een gesloten rijtuig aan. Het ging langzaam, en do koetsier sch-en naar iets uit te kijken. Plotseling liet Katkin, die goed in zijn mantel gehuld was, zijn zakdoek vallen. Dit was natuurlijk meta bijzonders, want liij raapt-o hem dadelijk op en scheen hem voor het gewone doel te gebruiken. T/q zakdoek laten vallen kan iedereen overko men. Maar de lieer vóór Vera keek toevallig om, toen Katkin zijn zakdoek opraapte en ook hij haalde een zakdoek uiD zijn zak, schudde er mee, alsof hij hem tot zijn jglicht wilde roejgen, en verborg er toen gedeeltelijk zijn gezicht achter. Zijn oogert waren echter te zien. De heer achter Vera scheen rich ook! plotseling gedwongen te gevoelen, zijn zak* doek te voorschijn to halen, cn dit alle# verontrustte den man op den bok van het) rijtuig zóó, <lat ook hij zijn zakdoek moesb gebruiken. De neus heeft blijkbaar goede eigenschappen en do -akdock is van vecf nut. Toen Katkin al die zakdoeken zag, voel* de hij, dat de Rakovskystraat beslist geen plaats meer voor hem was. Hij sloeg een zijstraat in, en verdween. Als iemand dicht bij hem was geweest, zou hij hem stilletjes hebben hooren grinniken en bij zonder vlei ende opmerken tegen zichzelf hooren ma ken. Dit was dom, want men moest zich zelf niet vleien. De man op het rijtuig reed langzaam. De man achter Vera haastte rich naar haar toe; de man vóór haar keerde zioh om, om haar te ontmoeten. Toen de mannen op dcnzelfden afstand van haar waren, ging Vera een winkel binnen, om wat odeur te koopen. De twee mannen kwamen elkaar tegen en fluisterden. Het rijtuig kwam dichtbij en hield op. Binnenin zat een deftig man, dc- eenige van de schurken, die zijn zakdoek r.iet had behoeven te gebruiken tot nu toe- Een van dc mannon op straat zei tegen hem, terwijl hij zijn hoofd door het raamp je stak. „Zij is hier." „Maak dat zij hier in komt," antwoordde de man in het rijtuig. (Wordt vervolgd.!

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 5