Buitenlandseh Overzicht. Ingezonden. Uit de R6ehtzaal. Oude Kinderboeken eu Kitierspellen. Niet - alleen de gewone bezoekers, maar ooi: vele anderen zullen deze week gaarne een gang naar het Leidsche Volkshuis doen, ■waar thans een merkwaardige verzameling ,van oudenvel sell e kinderboeken te 'zien is. De tentoonstelling omvat een paar honderd boeken van allerlei soort. Slechts enkele, zijn jonger dan 1850. de overgroote meer derheid dngteckcnt uit de eerste helft der ■19do eeuw en het laatst der 18de- Vóór dien tijd waren eigenlijke kinderboeken echaaxsch. Toch hadden de kinderen toen wel boeken, inzonderheid leesboeken voor schoolgebruik, maar die verschilden dikwijls niet of wei nig van de lectuur der volwassenen. Men vindt er op de tentoonstelling verscheidene taorkwaardigo voorbeelden was; volksboeken voor de jonkheid als Fortunatus en de Vier Heemskinderen, de zeer onkinderlijke samen spraak tusschen ecu vader en oen zoon over de ,.Fransche Tyranny" of do wreedheden der Franschen tc Bodegraven on Zwammen- darn (A°. 1672), de Historie van David in oen uitgave van 1658 met schrijfletter ge drukt, enz. Daarnevens liggen tal van an dere merkwaardige oude schoolboeken: Co- *io7kus (de voorlooper van het aanschouwt- lijk onderwijs), een zeer oude editie deffj fabels van Esopus voor de Latijnscbe scho len, vele A-B-boekan en curieuze leesboekjes uit het begin dc? V882SD ©eww. Tn die tweede helft der 18de eeuw kwa- jmen, in navolging van Duitschland en En geland, de kinderboeken met. zedelijke enj opvoedkundige strekking in de mode. De meeste van die boeken zijn zeer fraai geïl lustreerd, maar de inhoud en moraal zijn öaar onze begrippen vaak zonderling. Even- too zijn de kindervers jee uit dien tijd door gaans zeer onkinderlijk. Daar van de boe ken uit deze periode typische voorbeelden! 'rdjn tentoongesteldkrijgt men van de ge leidelijke ontwikkeling en de wijze van uit gave en illustratie der kinderboeken, tot jn de eerste helft der 19de eeuw een vol doend overzicht. Natuurlijk is Van Alphen niet vergeten. Mon vindt hier fraaie exemplaren van de otkLo geïllustreerde uitgaven met de pren tjes van Buys (met de steekjes) en die van Zeelander, en ook verschillende merkwaaaf- digo latere edities. De aandacht verdienen evenzeer de boe ken over natuurkundige en geschiedkundige onderwerpen. Mem zal b.v. opmerken de fraai gekleurde platen van dieren, planten en vol keren in het zeldzame „Printeboek voor1 kinderen dat in 1798 en volgende jaren; door Thieme to Zutphen werd uitgegeven in navolging van het Duitsche werk van Bertuch. Onder dc historische tafereelan zal men Van dei' Werf cn het Ontzet van Lei den natuurlijk niet tevergeefs zoeken. Vorder zijn cr aardige kinderalmamakken en raadselboeken, ecmige oude kindertijd schriften, en tal van premtcnbijbels en bij bel sche verhalen. Een geheel© tafel is gevuld met oude uitgaven van dc Vertellingen van Moeder de Gans. Men vindt daar zoowel dc kost baar geïllustreerde uitgaven voor de def tige gezinnon, als dc goedkoopc volksuit gaven voor het arme Idnd. Voor hert begin dor 19de eeuw behooren Hazen, Petrouclla Moons, Movt. van Moetr- ten-Schilperoort, Robidé van der Aa, cu, lator Schmidt an Goeverncur tot de meest bekende kinderschrijversvan hen en vele anderen zijn eon aantal aardige uitgavenj aanwezig. Curieus zijn b.v. de boide boekjes: Do Weldadige Louixe en De Schalksche Wil lem in zesderlei gedaante, waarbij de pren tjes verschillend aangekleed kunnen worden. Niet minder interessant dan de boeken is do grooto verzameling oude kinder spellen, die langs de muren der zaal zijn tentoongesteld. Men-vindt hier vele soorten van ganzeborden en uileborden, en kele uit de 17do, verscheidene uit de 18de eeuw. Wij wijzien nog op het uiterst cu rieuze Gaz lichtspel, waarop allo oude soor ten van verlichting zijn voorgesteld, op het Solt ut Ierss pel, hot Vaderlandsch Historie spel, hot Slangcnspel of de Tijdkorting van Cupido, het Spel van Eer, enz. De tentoonstelling is van Woensdag 9 tot Dinsdag 16 Februari dee avonds van 710 uren geopend. Eenige dagen geleden werd de Deen- sohe minister van verk e e r ge dwongen, wegens zijn openlijke beleediging van het leger, zijn ontslaginte die non. De openbare mening ia daarmede echter nog niet voldaan. Zij verlangt ovenwei, dat hij ook zijn mandaat als afgevaardigde zal neerleggen, en dc heer Jensen heeft zich thans bereid verklaard zich geheel uit bet politieke le ven terug te trekken. Nog andere eischen worden gesteld: in het tegenwoordige kabinet zit als minister van landbouw Nielsen, een goede vriend van den minister van verkeer. De heer Nielsen hoeft zich veroorloofd in openbare verga deringen den financicelen toestand van De nemarken als heel ellendig te kenschetsen, en verklaard, dat Denemarken eigenlijk on der ourateele behoorde te worden gesteld De minister van financiën dr. Brandes heeft deze uitdrukkingen onbehoorlijk en volkomen ongegrond genoemd, maar do minister van landbouw beweert, dat hij -»en toestand boter kent dan zijn collega en gaat voort den toestand der Deenscke fi nanciën aJs wanhopig voor te stellen. Ook de heer Nielsen zal zich wellicht dezer da gen verplicht zien uit het kabinet te tre den. De Engelsohe minister Llöyd Georgo en de onde r-m iniste r Masterman zijn Maandag reeds te Londen aangekomen. Lloyd George zei, dat. het bericht van de „Daily Mail" over zijn ontmoeting met Asquith in het Zuiden van Frankrijk niet waar is. Zij waren beiden top reis gegaan, om elkaar te ontloopen, en mj hadden elkaar dan ook niet gezien In Wales wil men ter eere van Lloyd George een verkiecangafonds bijeenbrengen. Er bestaat grond voor de meening, dat bet eerste werk der Regeering, na bet aan nemen van het adres van antwoord op üe troonrede door het Lagerhuis, zal zijn we- der-indiening der begrooting en wel met het oog op den dringenden financieelen nood. Uit Weenen wordt aan het „Berl. Tage- blad" uit wélingelichte bron bericht, dat Oostenrijk zich hoogstwaarschijnlijk zal blijven verzetten Legen bet Prui sische voorstel tot beffing van scheepsvaartrechten en wel ten eerste met het oog op zijn industrie, die sterk tegen die rechten gekant is, en ten tweede, omdat er niet de minste kans be staat, dat de Oosten rij ksohe Kamer wijzi ging van de overeenkomst met Pruisen, waarbij bepaald ie, dat van de scheepvaart geen rechten rullen worden geheven, zal goedkeuren. Minister Kkuen Hedervary heeft den ko- niDg van Hongarije een ontwerp van Andrassy voorgelegd, strekkende tot het vormen van een ministerie uit de ooalitie- Titza-Andrassy-Kossuth. De Koning heeft zijn goedkeuring aan het ontwerp onthouden en Hedervary verzocht, met zijn kabinet de zaken te blijven lei den. Een standbeeld voor koning Willem 11. Men wil te Tilburg een standbeeld root wijlen Koning Willem II oprichten, H©t tentoonstelliDgscomitó „Stad Til burg'' heeft in zijn jongste vergadering daartoe het initiatief genomen en reeds een bedrag uit de winsten der tentoonstel ling in reserve gehouden. („H)>L") Carnaval ie Nizza. H© „Chantecler"-wagen in den feeststoet. „Chant-eoler", waarop bovenstaande voor stelling zinspeelt, is dan te Parijs gespeeld. De lang, met koortsige spanning verbeide vertooning van het- nieuwe stuk van Ed- mond Roeband, waarin bekende tooneelspe- lera in vogelkostuum zouden verschijnen is geen belachelijke of wanstaltige vertooning geworden, maar evenmin een succes Dit lyrische-, hereö-komische dioren-tooneel- sbuk, dat de halve wereld in spanning bracht, is geen gewonnen slag, is eigenlijk een verloren slag. Tot op de helft van den avond kon men nog gclooven, dat de slag gewonnen zou kunnen worden. Maar in de derde a Le zakte het stuk zoo geheel neer, werd hefl aoo geheel een soort dwaze feeërie-vertoo ning en dan nog een feeërie, die doordat ze niet aJs feeërie bedoeld was veel achterstond bij hetgeen de greote musichalls op dit ge bied vertoonen, dat men, zegt de Parijsche oorr. van de ,,N. R_ Ot.". moeilijk nog aan een opheffing gclooven kon, en daar het over middernacht was, gingen zelfs reeds enkele menschen heen en wachtten niet meer op de laatste acte. De belangstelling van dit stuk was in alle Logen van bet Parijsche volk zoo ont zaglijk, dat een kolossale menigte op den boulevard bij het Théatre de la Porte St.- Martin bijeen was om het publiek aan te zien komen. De politie moest een orde dienst organiseeren. En om kwart over eenen 'a nachts bij het uitgaan, was het er nog stampvol van nieuwsgierigen, die aan dc naar buiten komenden hun indruk ken vroegen. Om kwart voor negenen klonken einde lijk de drie slagen, die het opgaan van het scherm aankondigden. Een gespannen, stilte heersckt eensklaps yn tie zaal H^t scherm gaat enkele decimerers op. Daar komt een heer in rok aangeloopen.... Joan Coquelin. Een ongeluk? Een uitstel nog? Neen, de even handig theatrale als vernuf tige verrassing van een proloog, geestig en bekoorlijk, waarin het publiek voorbereid, in de stemming gebracht, waarbij men de geluiden van den hof achter het scherm hoort, waarin verklaard wordt, dat men in den boerenhof geen menschen zien zal, waarin gezegd wordt, dat, al zijn de menschen uitgegaan, er toch nog harten kloppen en dat men door bet vergrootglas des tooneels het leven van den hof zien zal. Hartelijk applaus. Deze proloog was ei genlijk hot hoopvolste, en aardigste mo ment van den avond. Dan gaat liet scherm werkelijk op. Een hoek van een boerenhof. Een kippenren, van de grootte van een huisje. Eon hondenhok, eveneens als een huisje. Een reusachtige merel kooi. Een grooto klomp op den voor- gïond; eon gxoote mand. Ver op den ach tergrond, zoodat dc proporties goed bewaard* blijven, oen boerenkar en een hooiberg. In de kooi loopt oen zwarte mecrle rond. Op bet tooneel trippelen grooto grijzo en witte kippen, en gele kuikens. Het is niet be slist do indruk van iets zeer moois, maar ook niet belachelijk of hinderlijk. De kip pen trippelen vrij grappig, het is wel even wat dwaas-grappig, daar het toch wat menschachtige kippen zijn, maar als zo d© koppen opheffen om wat te zoggen, ziet men vrouwegezichtjes, die vrij aardig, ver nuftig omlijst zijn door den kippekap on al blijft het Mppelichaam nog even wat vreemd aandoen, het is niet bepaald leelijk hinderlijk, eer grappig, bij enkelen zelfs vrij goed gelukt als te gelijk dierimiatie en gecostumoerd mectisch. Een kalkoen gaat ex ook vrij goed mee door. Een eend is enkel leuk, grappig, daar hij werkelijk ge heel eend is en mem ex geen gezicht bij ziet (gelijk trouwens bij al de figuramt- dieren, als de veertig hanen in de derde acte, een konijn, een marmot enzoovoart, cm zelfs bij enkele dieren, die men maar evcm hun kop ziet vertoonen als een jachthond en als bij de nachtuilen, die men in het duister mot vurige oogen ziet). Door het gedurende tien minuten zien van de kip pen em andere vogels zijn wij voldoen del voorbereid om den haan, Guitry-Ghanteeler, te zien, waarvan wij de kippen en een duif (die op het dak van het. kippenhok versche nen is, mei een menschekop onder duivekap en een geproportioneerd duivelichaam, ter wijl het menschcmlichaam achter het kip penhok verdwijnen kan) vol bewonderingi hebben hooren spreken. Hij verschijnt van boven links achter aankomend, vrij fier, vrij goed ook als te gelijk nabootsing van oen haan en toch gekostumeerd lovend menseh. Hij spreekt over het li dit en de zon, in niot-bepaald vervoerende, maar vrij goed klinkende verzen. De meerl, nogal leuk, slank door Galipaux voorgesteld, gooit door alles zijn spattende, ironische, vaak erg gemak kelijke grappen heen, die hij trouwens door het geheele stuk zal blijven gooien en die wel wat vaak van een plat of onbetoeke- nend gehalte zijn. De haan regeert te gelijk al6 vorst en beschermer over de kippen. Als hij de kip pen uitstoert en er plotseling auto- hoorn klinkt, smelt hij toe om zich voor hen te stellen en allen staan met de vleu gels te trillen van angstKomisch klucht effect. Als de auto weg is gaan de kippen heen, een vers zeggend: Tout notre manger va sentir ïe pétrole. De haan gaat em praatje houden met den hond (Jean Coquelin), die mot zijn eenigs- zins ruig, hondachtdg gegrimeerden kop en met zijn pootem uit zijn hok komt. Dit is dus qok vrij handig gearrangeerdals hij later even een eandje uit zijn hok moet komen snellen, heeft hij een ketting om den hals en zoo is het begrijpelijk, dat hij onkel op zijn achterpooten staat. Terwijl de dieren aan hot spreken zijn, klinkt en schot. Sclirik. Een fazant vliegt op den achtergrond dwars over het" too neel neer (een acrobaat voert dit zeer goed uit) en komt weldra van achter de cou lissen aangeloopen. Het is mevrouw Simome. Ook haar kostuum gaat er good mee door; ter zijde vooral is ze heel good een mooie fazant. Van voren gezien, met een geheel - roode bor6t en buik in dierenvorm gemo delleerd, is het effect hier minder sierlijk gelukkig, zonder nog stootemd te zijn. En de fazantonkop is voor het lcopjc ook hier geen onaardige omlijsting. In- het kort samengevat: Het décor van het eerste bedrijf vertoont de binnenplaats van een boerderij bij avond. Bij het begin van de handeling beklagen, alle dieren rioh over de arrogantie van den haan, die over alle andere dieren wil lieer- schen en, beweert door zijn gekraai de zon te doen opkomen. Vooral de merel drijft- den spot met Chantecler. Terwijl de ver schillende dieren nu kwaadspreken van den haan worden, zij eensklaps gestoord door het verschijnen van een menschenhand boven den muur, die een vlindernetje vast houdt en een vlinder tracht te vangen. Op dit oogenblik knalt een geweerschot en de faisant-hen komt op. Zij is niet ge wond maar zeer verschrikt door den knal. Zc zoekt nu een toevlucht in het honden hok waarin Patou de waakhond, haar op neemt en haar verbergt voor de oogen van den jachthond die haar vervolgt. Als het gevaar geweken is komt de Fazant-hen uit het hondenhok en wordt op het boerenerf ontvangen door Chantecler, die weldra op de schoone vreemdelinge verliefd wordt en dit toont waarover de kippen en vooral Pintad© zeer jaloersch zijn. De Fazant-hen prijst het wilde bosch leven en verklaart, dat het huisdierbestaan haar niet zon aantrekken. Haar ideaal is vrijheid: de eenigo voorwaarde voor levens vreugde. De nacht valt en de bewoners van het kippenhok gaan op stok. Dan verschijnen de nachtvogels en stoken enkele vogels van den hoenderhof, die nog buiten gebleven zijn, tegen den haan op, dien zij haten om zijn moed en zijn, trots. De mise-en-scène is buitengemeen rijk. De tooneelspelers, die vogels vooTgtellen, loepen allen rechtop. Hoe zal het met het succes van Chan tecler voor het publiek, zijn,? wordt ge vraagd. Kunnen de twee eerste acten, die getoond hebben dat deze dieren-fantasie op bet tooneel geen onmogelijkheid be hoefde te zijn, de bekoorlijkheid van madame Mcllots zeggen van de nachte gaalsverzen in de laatste acte, de buitenge wone nieuwsgierigheid, en een prachtige vriendep-opheraeling, ondanks de teleur stelling „Chantecler" tot een groote succes hoogte voor de betalende wereld opvoe ren? Het is onmogelijk or nog iets van te zeggen. Deze zijde van het lot van „Chan tecler" zweeft nog', zoo drukte een Pa- rijsch morgenblad zich uit. Uit Madrid wordt gemeld, -lat Abd-el- Malek, kleinzoon van Abd-el-Kader, tegen M o u 1 a y H a f i d in opstand is gekomen en ten noorden van Tsoel een kamp be trokken heeft. Met behulp van verschillen de stammen heeft hij een rooftocht gedaan over het gebied der Beni-Boe-Iagi. Ook zou er een beweging bestaan, om den ex-sultan Abd-el-Azis tot sultan uit te roepen, die vooral onder de Zemmoer- en Gajata-stam- men aanhangers telt. Moelai-el-Kebir zou dc-ze bewegiDg steunen. Naar uit Fez gemeld wordt, zou Moulay- Hafid aan de Sjawia-stammcn dringend om hulptroepen gevraagd hebben. De toestand van koning Guetaaf, zoo wordt uit Stockholm gemeld, is veel ver beterd en bevredigend. De koningin is gisteravond uit Karls-ruhe naar Stockholm ver trókken. „Sohoolkindervoedin gV Nu sedert het begin der maand Decem ber, gedurende 4-malen per week eb 550 kinderen gebruik maken van de maaltijden, en het bestuur zooals gebruikelijk is, tot medio Maart a. s. dit wil voortzetten, ook omdat hert inderdaad noodig is, was het zijn plicht, nu twee maanden waren voorbijgegaan van dit 6aizoen, de finan cieel© zijde, ook nog eens onder de oogen to zien, te meer, daar er nog eb' f 1300 zal noodig blijken. Bij den aanvang bleek dat er ongeveer f 3000 noodig zou zijn, en dat er, ruim, op f 1500 inkomen in ieder geval kan worden gerekend. Zoo stond het bestuur voor z'n taalt. En wat blijkt nu? Dat er f 700 te kort zal komen, wanneer we niet krachtig zul len worden gesteund. Er moesten dus maat regelen worden genomen, em daarom heeft het bestuur een dezer dagen in ruime mate circulaires doem verspreiden aan Leiden's burgerij met het beleefde verzoek om steun, en het vertrouwt, dat deze hun niet zal worden onthouden; maar het vraagt meer, het vraagt ook belangstelling van allen, die iets voelen voor het arme, hongerige schoolkind. Komt naai- den Middelweg in het gebouw van den St.-Vinoemtius a Pa-fllo, ziet daar, hoe en op welke wijze menig kind ziek to goed doet, helaas slechts 4 dagen in de week; en dan zou men kunnen vragen, 'waar om niet eiken dag 'n warm maal? Ja, waarom niet? Welnu, omdat er geen geld is; (zooals reeds is gezegd, is ons tekort vermoedelijk jfc 700). En nu, het is toch niet denkbaar, dat we, midden in den van- ter, 'tegen de kinderen zullen moeten zeg gen or is geen geld meer, gaat heen en wordt warm, neen, dat mag immers niet en dat zal ook niet; het bestuur heeft het volste vertrouwen dat de gegoede ingezetenen onzer nog wel zullen gedenken, en dat de circulaires niet ledig tot ons zullen weder- keeren; wo vertrouwen dat het bestuur tot het einde toe zijn taak zal kunnen vol brengen. We ontvingen veler stouD, zijn daarvoor recht dankbaar, maar de penningmeester blijft staren op zijn bijna leeg© kas, wat lang niet aangenaam is, zeker niet voor een Vcreeuiging als de onze, die zich tot taaie stelt, bet onderwijs, dat aan het arm© schoolland nog wordt gegeven, zoo vrucht dragend mogelijk te doen zijn, door althans ten deele to zorgen, dat het oor en oog heeft voor hetgeen de onderwijzer leert, en dat het niet wordt gekweld door honger. Het bestuur heeft gemeend ook langs dezen weg zijn financieelen nood beleend tc móe t-en maken. Het vertrouwt dat aan deze moeilijkheid spoedig een einde zal worden gemaakt, ook daarom, en hierop mag nog wel eens worden gewezen, dat bet hier geldt schoolplichtige arme kinderen, die veelal niet meer in het gelukkig bezit zijn van hun beide ouders, of wel, dat de vader door werkloosheid niet, of niet voldoende in slaat i9, voor het gezin to zorgen; (ver zekering lioor ik zeggen, neen het zijn iu hoofdzaak z. g. losse arbeiders, die ik hier op het oog heb); voorts zijn het kinderen van weduwen, die met uit werken te gaan in hun onderhoud moeten voorzien, en der- gelijken; verder te gaan is ditmaal onnoo- dig, voel is er te zeggen vóór „School- kindervooding", maar ik wensch hieraan niets toe te voegen; ik herhaal mijn ver zoek, steunt ons door lid te worden onzer Vereeniging. Zijn er bezwaren tegen, geef dan 'n gift voor eens, maar ook vraag ik belangstelling. Begeef u eens op Maandag, Dinsdag, Donderdag of Zaterdag tusschen ll1/» en 1 uren naar het genoemde gebouw aan den Middelweg, misschien dat er nog een tegenstander in een vurig voorstander on zer Vereeniging verandert. Ten slotte ditmoge liet zeer spoedig blijken, dat aan de bekende adressen van bestuursleden onzer Vereeniging vele gif ten inkomen, zoodat we in staat zullen zijn ook dozen winter datgene te verrich ten, wat inderdaad meer dan noodig is. Namens het Bestuur: A. I. WITMANS, Mzn., Voorzitter. 8 Februari 1910. CORRESPONDENTIE. P. 1 Uw schetsje „Wroeging" plaateen wij niet. U kunt het terugkrijgen, mite u het binnen een paar dagen afhaalt. Of wij andere bijdra gen van u plaatsen zullen weten wij niet. Dit zal afhangen van den aard er van. Ge brek er aan hebben wij niet. Hoogc Raad. Ter sake van het doen afleveren van melk ondeugdelijk van samenstelling werd een melkverkooper te 's-Gravenhage te - stel ijk door het Gerechtshof aldaar, naar welk college zijn zaak door den Hcogen I Raad was verwezen, veroordeeld tot f 10 boete of 5 dagen hechtenis. In deze zaak werd gisteren voor den Hoo gen Raad door oir. E. L van Emdcn te 's-Gravenhago, betoogd dat de toegepaste gemeente-verordening niet bindende zou zijn, in de eerste plaate omdat die veror dening regelt een onderwerp reeds in het Strafwetboek strafbaar gesteld en ten tweede omdat de verordening het plegen en het doen plegen gelijk stelt. Hierdooc zou vaak een onschuldige kunnen ..o- straft worden: elke melkbezorger vr'an on deugdelijke melk ter bezorging wordt gege ven zou onwetende die ondeugdelijke waan kunnen afleveren en zou dan volgens verordening strafbaar zijn. Hier gold het een melkverkooper die de melk door tijn knecht deed bezorgen bij zijn klanten, maar die zelf die melk zooals hij ze liet afleveren ontvangen had van een boer. Wat nu de genoemde gelijkstelling in de verordening van „afleveren" en „doen afleveren'' be treft, beriep pl. zich op een gisteren door den Hoogen Raad gewezen - arrest, waarbij een vonnis der Rechtbank te Zutfen werd vernietigd, waarbij was toegepast een be paling eener verordening van Aal ten, v/aar- bdj het doen uitvoeren werd gelijk gesteld met het uitvoeren van verboden bouwwer ken. Wat de eerste ermeide grond voor on- verbindbaar-verklaring der verordening be treft (het reeds dooi den Rijkswetgever ge regeld zijn van het Widerwerpelijke punt), deze bewering was ook reeds bdj het Hof aangevoerd, maar werd door dit college ongegrond geoordeeld omdat, terwijl het Strafwetboek (aart. 330) spreekt van het ai- leveren van eet- en drinkwaren „wetendö dat zij vervalscht rijn", in de onderhavige verordening wordt strafbaar gesteld lie* afleveren van eet- en drinkwaren „welke ondeugdelijk van samenstelling zijnd' Conclusie O. M. 21 dezer. Krijgsraad. De Krijgsraad te 's-Gravenhage veroor deelde onlangs den lsten luitenant G. T., van het 11 de regiment infanterie, gedete* cheerd bjj de Normaal Schietschool aldaar, die een winkelier te Nijmegen, omdat deze zijn vrouw zou hebben beleedigd, een vuist slag in het gelaat gaf, waardoor een-bloe dende wond ontstond, wegens mishande ling tot f 25 boete, subsidiair 10 dagen' hechtenis. Gisteren heeft de Auditeur-Miltair te 's-Gravenhage, «amena den Advocaat- Fiscaal van dit vonnis appèl aangeteekend bij het Hoog Militair Gerechtehof. Dé gebroeders Vet. Een scène in de Rechtzaal. Door dc 4de Kamer- de Amstardainsctie rechtbank werd gisteren hervat de destijds geschorste strafzaak tegen dc beruchte ge broeders Barend en David Vel, togen wie het O. M. bij de vorige behandeling 3 jaar gevangenisstraf gerequireerd had wegema, berooving van een gouden liarlogo van een heer op het Rembrandtplein te Amsterdam in den nacht van 6 op 7 Sopt- 1909. De zaak werd geschorst ten einde te on derzoeken of do vuile vingerafdrukken op het horloge van een der beklaagden zou den zijn. De deskundige dr. Esscher, uit Arnhem, was van oordeel dat die vinger afdrukken van geen der beklaagden waren; waarom de verdediger een onmiddellijk von nis verzocht. De rechtbank vond daartoö geen termen en bepaalde de uitspraak op 22 dezer. Barend kreeg een toeval toen hij vernam, dat zijn vader overleden was. David wilde tusschenbeide komen toen dei twee T 5ks veldwachters Barend in bodwanjp wilden houden en David zeide tegen den off* van Justitie, mr. Bruin, dat do rijksveld wachters zijn broer knepen, hetgeen hij niet kon dulden. Hij kon ook knijpen, snauwde hij dein veldwachters toe. Hierna warden be*.-i den onder versterking naar hun cellen té-- ruggebracht. De Rechtbank te Rotterdam heeft ver-i oordeeld J. KL, 47 jaar, broodbakker tc Lange»- rak. wegens mishandeling, tot f 15 boc-té,' subsidiair vijftien dagen hechtenis; A. dej J., 22 jaar, werkzaam te Gouda, wegens! mishandeling, tot f 25 boete, subsidiair 26 dagen hechtenis. Een onschuldig veróórdeelde. De rechtbank te Assen veroordeelde den 27-jarigen arbeider "Warner K te Hooge- veen, wegens diefstal van een blikken kruik, gevuld met jenever, tot 6 weken ge vangenisstraf. De diefstal werd gepleegd! ten nadeele van vtouw Karstenburg, die,- evenals voor de rechtbank, ook gisteren vooff. bet Hof te Leeuwarden boven genoemde»; Warner K. als don dader aanwees. Jantje van Blanken echter, die ondéfl pressie van vrouw Karstenburg voor dé politie had verklaard te hebben gezien da» Warner de kruik had weggenomen, ver-> klaarde voor het Hof het tegenovergesteld* welke verklaring door Jan K- werd beveéi tigd. Deze verklaarde de dief te zijn. Na deze verklaringen vorderde het O. LL vernietiging van het vonnis en vrjjspraa» van appellant.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 6