Vrljdag 4 f'ebrxiari. <§eze (Courant wordt dagelijks, met aitzoaderiag vaa fon- ea feestdagen, uitgegevea. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant/'. Leidsche Schouwburg. Tweede Kamer. N». 15525 A*. 1910. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels ƒ1.05. IeCere regel meer ^0.17^. Grootere letters naar plaateraimte. Kleine edvertentiën van 30 woorden 40 Oenta contantelk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incaaseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents-, per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn t L30. Franco per post1.65. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea der Hinderwet; Brengen bij deze ter aigemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan de Leidsche Katoenmaatschappij en recht verkrijgenden tot het uitbreiden van de ka- fcoenfabriek door bijbouw van een gedeelte van de katoendrukkerij op de Heeren gracht Nos. 79/81, kad. sectie C No. 1758, dat zal worden ingericht tot laboratorium voor het onderzoeken en gereedmaken van verfstoffen. En geschiedt hiervan openbare kennis geving door plaatsing in het ,,Leidsch Dagblad". Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Wethr. lo. Burg. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 4 Februari 1910. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gel-t op Je artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter aigemeene kennis, dat door de wed. M. HANGJAS, wonende te Lei den, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van alcoholhouden den, anderen dan sterken drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop, in het be nedenlokaal van het perceel Nieuwe Bees ten mar kt No. 18. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Wethr. lo. Burg. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 4 F ebr. 1910. Leiden, 4 Februari. Er was voor de zesde Volksbijeenkomst in de Stadszaal, gisteravond, geen zang en geon muziek in uitzicht gesteld. Toch was de zaal vol. Voordrachten trekken dus ook. want deze vormden thans het programma; zee voordrachten door den heer Hein Harms, lid van de Kon. Vereeniging ,,Het Nederlandsch Tooneel." Van dio zes moest er één vervallen: „De haan," van Herman Heyermans Jr., met hot oog op den tijd. 't Verwonderde ons niet. Er was te veel beloofd. Do eerste voordracht: „De Brand" van H. Tollens Uzn., uit 't hoofd door den de clamator goed gezegd, boeide, 't Was stil. „Het laatste saorament," van Benno Vos, de tweede, zittend door den heer Harms voorgelezen, kon niet op die onverdeelde aandacht bogen, 't Was niet stil en er werd gelachen als 't niet te pas kwam. Werd dit etulc proza goed begrepen over 't algemeen? Het kwam ons voor, dat het geen gelukkige keuze was het in dezen grooten kring te geven. „De werkstaking der smeden," naar Francois Coppée, zeer goed voor de vuist voorgedragen, vermocht ook niet alle monden gesloten te houden. Bij die wan ordelijke monden meest door commissie-le den de wacht worden betrokken. Van Zeg ge- lens „De kist" had het meeste succes. Na de pauze las de heer Harms „Een standje" voor, een Amsterdamsohe schets van Justus van Maurik Jr., welke ook wel in den smaak bleek te vallen. De heer Harms had verdiend door ver- Bcbeidenen met meer aandacht te worden gevolgd. De beleefdheid alleen reeds had dit meegebracht. Een verontschuldiging wegcn8 niet-kunnen-verstaan kon dezen avond geen dienst doen. Waarom toch gekomen, als men niet wil luisteren? De uitvoering van de R.-K. Amster- damsche studenten-tooneelisten in den Schouwburg op gisteravond is een beslist succes geweest. Elders in ons blad vindt men de recensie over stuk en opvoering. Wat betreft de financieele resultaten kun nen we mededeelen, dat de bruto-ont- vangsten waren 1129, waarvan f 1003 uit den verkoop van kaarten en f 126 ontvan gen door de jonge dames, die tijdens de pauze, briefkaarten, programma's, bou- quetjes, gebak, eDZ. te koop aanboden. Er zal een vermoedelijk batig saldo zijn van circa f 800, wel een bewijs dat de Lei- denaars voor goede doeleinden de beurs nog wel openen willen. In de volgende week, Donderdag 10 Februari, zal de heer J. van der Bilt, obser vator aan de Sterrenwacht te Utrecht, in den foyer der Stadszaal alhier, een voor dracht, met lichtbeelden geïllustreerd, komen houden over de komeet van Halley, welke in Februari of Maart voor het bloote oog zichtbaar zal worden. Deze voordracht gaat uit van de in D e n Haag verschijnende „Nieuwe Courant." Door het Nederlandsch Comité tot re geling van Bedevaarten, zal van 521 April a.8. een bedevaart naar Rome wor den ondernomen, met bezoek van de plaat sen Milaan, Genua, Napels, Capri, Pompei, Florence, Padua, Venetië, Lugano en Lu- cem. Naar „De N. Crt." verneemt, is de toestand van jhr. Hoeufft van Veis en, in tendant der koninklijke paleizen, die Woensdag een ernstige operatie ondergaan heeft, zeer bevredigend. De patiënt heeft geen koorts en bevindt zich naar omstan digheden zeer wol. De volgende bijzonderheden worden nog medegedeeld omtrent den aaDgekon- digden historisch-allegorischen optocht, bij gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin en Prinses Juliana aan Amster dam waarschijnlijk in Mei te houden. Het oomité heeft zich van de medewer king van een aantal heeren uit de eerste Amsterdamsche kringen verzekerd. Dezen zullen naar men hoopt met eenige dames de hoofdrollen in dezen optocht vervul len, voornamelijk prinsen en prinsessen uit het huis van Oranje. Verder hoopt het comité op de welwillende medewerking van alle Amsterdammers. Reeds heb ben verschillende vereenigingen haar BteuA en medewerking toegezegd en dezer dagen zal een algemeen© vergadering wor den belegd om de verschillende groepen, ieder uit een bepaalde vereeniging of uit een, clubje vrienden en kennissen bestaan de, in te deelen. Aan iedere vereeniging zal daarbij zooveel mogelijk een met haar doel en wezen passende plaats in den op tocht worden gegeven. Zoo zullen mu?iek- vereenigingen naar men hoopt, de muziek korpsen kunnen vormen, militaire of gym- nastiek-vereenigingen de krijgers, tooneel- gezelschappen weer andere groepen, ter wijl naar men verwacht, de leerlingen van de Amsterdamsohe kunstscholen de ook in den stoet meegaande kunstenaars zullen kunnen uitbeelden. Op deze wijze hoopt het comité, dat olie rangen en standen in de groote stad hun medewerking aan dezen optocht zullen wil len en kunnen verleenen, en dat het moge gelukken daarvoor een zestigtal dames te vinden. Ongeveer 500 gekostumcerden zul len aan den optocht mee kunDen doen, voorts 7 muziek-korp8en en ongeveer 100 paarden. De tien groote praalwagens zullen vooral om hun rijkdom van kleurige versieringen de aandacht trekken. Zoo hoopt het comité dezen optocht, die onder de artistieke leiding van den heer Theo Molkenboer staat, door alTemeene medewerking van de heele Amsterdamsohe burgerij tot de mooiste, grootste en rijkste te maken, die ooit door de straten der Amstelstad trok. Mededeelingen omtrent den te volgen weg, de plechtigheid op den Dam en andere détails zullen later worden be kend gemaakt. H. M. de Koningin-Moeder woonde gisteravond in den Koninklijken schouw burg een gedeelte van de opvoering bij van „Madame Butterfly" door de Fran- scke Opera. De aanstaande Amsterdamsche burge meester, jhr. mr. dr. A. Röell, bracht gis teren een bezoek aan Amsterdam, om ken nis te maken met het ooilege van Dage- lijksch Bestuur. De heer Roel werd door den waarnemenden burgemeester, den heer Delprat, van den trein gehaald, en ge bruikte te diens huize, in de Paulus-Potter- straa-t, de lunch. Te twee uren arriveerden de heeren ten stadhuize, waar de nieuwe burgemeester in de burgemeesterskamer kennis maakte met de andere wethouders en den secretaris. Het bezoek duurde een uur. De heer Röell bezocht daarna met den heer Delprat bet hoofdkantoor der gemeente-gasfabrie ken, en legde daarna een particulier be zoek af. Hij gebruikte ten huize van mr. August Philips een studiegenoot en vriend het diner en is met den trein van 8.57 Staatsspoor gisteravond weer naar Arn hem teruggekeerd. (Hbl.) Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Hilversum door ds. J. A. Hockzema, te Leerdam. Men meldt dat het reeds lang in voor bereiding genomen wetsontwerp betreffen de de huisvesting van rijksgebouwen in, Den Haag zoo goed als voor indiening aan de Staten-Generaal gereed is. Het zou o.a. ook omvatten een nieuwe uitbreiding van het gebouw van het departement van oor log aan de zijde van de Kalvermarkt, de stichting van een gebouw voor het minis terie van landbouw aan het Bezuidenhout op het terrein van het voormalige Pano rama, en de vereeniging van de bureaux van het hoofdbestuur der Posterijen en Telegraphie in een gebouw op den gemeen tegrond aan de Kortenaerkade. De commissaris-generaal mr. E. Re- gout en een aantal leden der centrale com missie voor Nederland der Brusselsche tentoonstelling zijn gisteren naar Brussel vertrokken, om gevolg te geven aan de uit nood ;ging tot een gastmaal, hun gister avond door baron Jansen, voorzitter van het uitvoerend Bru&selsoh tentoonstellings comité, aangeboden. De „Nationale Huisvlijttentoon- stelling van den Volksbond" zal in den a a zomer gehouden worden te Scheve- ningen op het uitgestrekte terrein achter den circus Schumann vlak bij het Kurhaus. Het terrein, welwillend door den gemeente raad van Den Haag afgestaan voor dit doel, wordt begrensd door de Nieuwe Parklaan, de Stevinstraat en de Neptu- nusstraat, en is gelegen aan tweo tram lijnen. De arrondissement»-rechtbank te Zut- fen heeft, ter vervulling van twee vaca tures van rechter in dat college, opgemaakt de volgende alphabetisohe lijsten van aan beveling: lste lijst: mr. F. Haversohmidt. subst. - griffier bij de arr.-rechtbank te Utrecht; mr. J. Houwink, commies bij den Centra- kn Gezond' idsraad te Utrecht; mr. G. A. Servatius, subst.-griffier bij de arr.- rechtbank te Amsterdam 2de lijst: mr. P. van Regie ren Altena, subst.-gnffier bij de arr.-rechtbank te Zut- fen; mr. J. Th. Endtz. subst.-griffier bij den Centralen Raad van Beroep (Ongeval lenverzekering te Utrecht); mr. A. W. Kist, substituut-griffier bij de arr.-recht bank te Maasticht. De arrondissements-rechtbank te Zierik- see heeft, tor vervulling der vaoa-tgre van kantonrechter te Tholen, opgemaakt de volgende alphabetische lijst van aanbeve ling: mr. E. Bonn; mr. H. Kuipers; mr. N G. Servatius, allen griffier, resp bij het kantongerecht te Middelburg, Bola- ward en Gorkum. HILLEGOM. Do heer H. J. Poet, onder wijzer aan de R.-K. Parochiale Jongens school alhier, is met ingang van 1 Mei be noemd aan de R.-K. Burgerschool te Alk maar. L. Huisman, die vóór 25 jaar in dienst trad bij den bloemist den heer G. Veld huizen van Zanten Sr. ontving van den patroon een gouden horloge met inscriptie. LEIDERDORP. Door W. J. Sibbes, alhier, is eon verzoekschrift ingediend bij B. en Ws. om vergunning tot het oprich ten van een fijn-aardewerk-fabriek. ZOETERWOUDE. Van den landbouw wer A. Oskam is door het Rijk over genomen, een aan clinische tuberculose lijdend rund, tegen een schadeloosstelling, bij herschatting bepaald op f 130. Het rund is heden per „Carsjens"-boot naar het Slachthuis te Rotterdam vervoerd. De echtelieden Van den B., nog niet zoo heel lang gehuwd, konden het niet al tc best met elkaar vinden, 't Was be kend. De broer van Betje onder dezen naam is juffrouw Van den B. bekend kwam haar "s middags 'even feliciteeren -met haar verjaardag. Toen werd besloten, dat zij maar weer thuis zou komen met haar kindje; haar man dus zou verlaten. Deze zou er techter eerst mee in kennis worj den gesteld. Dit zou broer wel doen. Hij ging den man op zijn werk met het plan in kennis stellen. Van den B. wilde evenwel van den uittocht getuige zijn, of liever nog zijn vtouw bewegen van haar plan af te zien. Hij wilde zijn zwager buiten de deur van zijn woning houden, doch werd zelf bij den kraag genomen en eer hij het wist, lag hij op straat. Aan nieuwsgierigen geen gebrek! Toen in optocht, vechtend, tot de woning van den veldwachter. Daar werd halt gehou- den. Betje kon gaan, doch moest het kind teruggeven. Man en vrouw trokken aan het wicht. De veldwachter kwam echter juist aan en herstelde de orde. Betje ging met het kind naar haar ouders, de broeder naar zijn werk. De verlaten echtgenoot, opgewonden, werd naar huis gebracht. Proces-verbaal volgde. Nu zou men denken, dat het uit was. Neenl Betje had de kleertjes van de kleine vergeten, 's Avonds ging het in optocht, met vader, moeder, zusier en broeder, buurvrouwen, enz., naar de verlaten wo ning. De deur was gesloten. De smid werd gehaald om de deur te openen. De smid had geen zin. Broerlief wist raad, hij trapte het paneel uit de deur. Toen verscheen de politie en de orde werd op nieuw hersteld. Alles was afgeloopen. Maar alles is niet uit, want opnieuw werd pro ces-verbaal opgemaakt. Een en ander had plaats op den anders zoo stillen Hoogen Rijndijk. Bij Kon. besluit is jhr. dr. H. M. van Weede, gczanUchapeattaché in algemeenen dienst, bevorderd tot gezantschapssecretaris 2e kL bij Hr. Ms. gezantschap te Weenen, en is mr. G. L. Thurkow benoemd tot gezant- schapsattaché in algemeenen dienst; aan P. H. 8. A. Breukel te 's-Gra- venhage, op rijn verzoek, met 16 Mei 1910, eervol ontslag verleend als hoofdopzichter zoek, met 1 April 1910, eervol ontslag ver leend uit rijn betrekking van kantonrechter te Meppel, onder dankbetuiging; met 1 Maart 1910 aan C. J. Vierhout, op rijn verzoek, eervol ontslag verleend als lecraar aan de R. H.-B.-S. te Heerenveen; met 1 Maart 1910, benoemd tot directeur van het postkantoor te Dal f sen, H. M. J. do Chalmot, thans dir. van het post- en te legraafkantoor te Haaksborgen bij het personeel van den geneesk dienst van bet leger in Ned.-Indië benoemd en aan gesteld tot militair apotheker 2e kl. K. J. Holtappel met 16 Februari 1910 benoemd tot dar. van het postkantoor te Helder T. J. Mon tij n, thans hoofdcommies der posterijen; met 16 April 1910, aan den dir. van Let telegraafkantoor te Arnhem, T. C. G. ten Bokkel, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend mot 1 Mei 1910 aan den commies der poste rijen 2e kl. J. J. Gerlach Giunta d'Albani, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend M. C. J. Welle, buitengewoon lid van den Raad van Bestuur der kolonie Surina me, benoemd tot lid van dat college; te rekenen van 16 November 1009, aan den eervol ontslagen brievengaarder te Dalfsen, Henderikus Houwing, voor den tijd van vijf jaren een wachtgeld verleend ten bedrage van f -197.50 'o jaars; ingevolge de Burgerlijke Pensioenwet, de volgonde pensioenen verleend, aan: E. A. Themann, verificateur der invoer rechten en accijnzen, f 1433; J. M. van Roesem, kommies lo kl. bij 's Rijks belas tingen, f 740; L A. van Lierde, kommies le kl. bij 's Rijks belastingen, f 740; J. Kei- 8er, on tv. der invoerr. en acc. en van den waarborg en de beL der gouden en ziiv. werken, f2914; M. J. Neomagua, verifica teur bij 's Rijks belastingen, f 1851 aan Antonia Petronella Damsté, weduwe van Johannes Oostrijck, op grond dat haar echtgenoot bij het opruimen van een wrak op de kust bij Katwijk op 14 October 1909 vermist geraakt en op 12 November d.a.v. overleden is bevonden, te rekenen van 15 October 1909 op welken dag het traktement van haar echtgenoot .beeft op gehouden een tijdelijk jaarlijksch pen sioen verleend met ingang van 12 Novem ber 1909, overgaande in een voortdurend pensioen ten bedrage van f 450. Bij resolutie van den minister van koloniën is J. G. W. van Driel Krol ter beschikking gesteld van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, om daar te lande in administratieve betrekkingen te worden geplaatst. Toumée R.-K. Studenten-Tooneclisten. „Van je vrienden moetje *t hebben" DOOB BARRIÈRE bn CAPENDU. Eigen vertaling Scherps critiek wordt dikwijls uit'ge* ocfend op de vroolu'kheid van feestelijke voorstellingen, gegeven yoor een droevig doel. Ik heb m'ë 'dikwijls .van. dit standpunt afgezonderd. Want waarlijk, er is heel veel feesten lijkheid, die niet louter onbezorgden lust geeft. Hoeveel vóórzorgen, moeiten, opofferin gen in allerlei zin gaan niet gepaard met wat voor het toeschouwend oog alleen lijktfeestelijkheid. Hieraan heb ik gedacht toen ik de uit muntend voorbereide vertooning zien mocht van dit dilettanten tooneelgezel- schapde Roomsch-Katholieke Studenten, uit Amsterdam. Voor de Vereeniging van R.-K. Herstel lingsoorden voor longlijders en zwakke kin deren is de opbrengst van deze toumée. Het kenmerk van liefdadigheid was te bespeuren aan den avond. In 't licht ge- kleede jonge dames, met bouquetjes en lekkernijen in sierlijke manden de ronde doend, trachtten haar waren voor behoor lijke prijzen te verkoopen. Een zeer goede photogrocp van het gezelschap werd even eens aangeboden, tegen betaling. En ieder die wat missen kon voor het zoo schoone doel, tastte in den zak. De Schouwburg was eivol. Met belangstelling heeft men het stuk gevolgd, waarin een vader (Péponet) die o zoo prat is op geld, voor zooveel mo gelijk fondsen zijn dochters aan den man wil brengen. Verschillende jonge mannen dingen naar de hand dei; jonge dames Péponet. .Twee artisten, schilders, voelen zich, waar gefortuneerde dandy's een kans kun nen hebben, gansch niet in aanmerking komen. Het slot is natuurlijk dat na allerlei fortuinswissclingen, de twee schilders met de jonge dames gaan strijken. Het spel der heeren heb ik bijzonder bij de Justitiegebouwen; -a- - aan mr. A. E, J. Nyaiogh, op zijn ver- gewaardeerd. De corpulente heer. Répo* net was uitnemend. Hij had iets van - Royaards in „Mercadet". De rol had eenige gelijkenis. Twee liefhebbende va* ders, wier grootste vriend-cn-vjjand, he$ geld, is. „O, wat is het toch moeilijk, je km* deren gelukkig tc maken I" roept dezo veinzaard Péponet telkens uit en wijl hg de klacht slaakt, peinst hij dat pretendent; A waarschijnlijk toch m^cr heeft dan B, C of D. Ook "in het geestig beweeglijke, het ver* tolken van dit dubbele gedachtenleven was deze dilettant uitstekend. De onverschillige en onnoozcle Rnoul, de heer Dufouré, Bas* secourt, zij gaven meer dan gewoon goed spel. Ook de andere heeren en mevrouw Du* fouré vulden goed aan. De jonge dames waren wat zwak. Af en tpe had het stuk een geestig loopje. Zóó bijv. Bassccourt's vergelijking, van de caricatuur. „het woordspel der, literatuur de geestig gezegde onmacht.'® De regie was uitstekend. Een artistiek uitgevoerd program waar we den Directoire-stijl, waarin het stuk' werd opgevoerd, onderscheiden, voltooide den indruk van het peil, waarop dit ge* zeischap staat. Een afschuwelijk gedrang was er in dei gangen, De H, middelbaar Technisch Onderwijs, Van wélingelichte rijde deelt men ons mede, dat het bestuur van „Mathesis" een oommissie instelde ten einde te ad viseer en ter zake van oen reorganisatie dezer instel ling. Wij wenechen het beetuur geluk mei dit besluit rn spreken de hoop uit, dai dit tot een goede oplossing mag voeren. Onzerzijds bestaat nu geen aanleiding meer tot actief optreden; wij zijn zeer ver heugd, dat het bestuur van „Mathesis'® de meeningen in dit blad verkondigd, ern stig wil onderzoeken en zullen ons voortaan bescheiden!ijk op den achtergrond houden. De talrijke heeren, die hun sympathie be tuigden met ons stroven door toezending hunner naamkaartjes, danken wij voor hun morcelen steun. Het drietal heeren, dat rich bereid had verklaard de beweging voor M. T. O. te leiden, danken wij voor hoi* welwillendheid en de uitnemende wenken,, die wij van hen mochten ontvangen. Thans is de leiding in andere handen. De T .veode Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tegen Dinsdag 15 Fcbr.f des namiddags te half twee. In doze bijeenkomst is aan de ordetrek king der af deelingen en regeling van werk- aaomhed.n. De Voorzitter is voornemens aan de t* benoemen centrale afdcoling voor te stel len, daags na de weder bijeenkomst der Ka- mor een aanvang te maken met hot enden zoek in de afdeel in gen van verschillend* wetsontwerpen. Voorts is de voorzitter voornemen^ aan de Kamer voor te stellen, na afloop van vermeld afdeclingBonderzoek aan do orde te stellen, in nader te bepalen volgorde, de beraadslaging over de wetsontwerpen: Wijziging der wet tot regeling van het' militaire onderwijs bij de landmacht, enz. 5 goedkeuring van een koloniale verordening tot 't aangaan van een aigemeene geldleo* ling ten laste der kolonie Suriname; wijzi ging Justitie-begrooting 1909 (maatregelen in het belang van ontslagen gevangenen; regeling der administratieve rechtspraak III; klassen en samenstelling der gerech ten'en jaarwedden der rechterlijke ambte naren en beambten; regeling der admini stratieve rechtspraak IV; regeling van de heffing van griffiersrechten, enz.; wijzi ging der Wet op de Regtcrlijke Organisa tie en het Beleid der Justitie; verhooging der Financicn-begrooting 1909 (17de predi kant Ned.-Herv. Gemeente te Rotterdam); alsmede de beraadslaging over: de sociale verzekeringen; de schooltoestauden te Put ten, Zuiliohem, Beuningen, Weert en Schoonhoven, met interpellatie van den heer Ter Laan. Toelating Kon. Mil. Aoademie., Bij tweede nota ran wijzigingen heeft da regeering in het aanhangig wetsontwerp be treffende het militair onderwijs de bepaling opgenomen dat behalve de in hot wetsont werp bedoelde getuigocbnfthoudcrs. ook tót do Koninklijke Militaire Academie kunnen worden toegd.*-^d volbracht exarnen,e'vo/gen3 oen bij algemeenen maat- rocei vnn beetuur vaat te stollen programma afgelegd ten overstaan van een telkenjare to benoemen commissie. Hoewol de minister van Oorlog en van Koloniën van moening zijn, dat bedoeld examen zon kunnen wordon gemist, hebben zij vermeend aan het ter zake door de com missie van rapporteurs voorgoed amen, demont, zooveel mogelijk, te moeten tege- moet komen.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1