H. MARKS Jr., E.Br^nJsm^ Internationale Rnmeenscbe PetroIeum-üaaMappjj, GEBROEDERS R0D8ARD. SLEEDEB3EASEBIJ, Drie-en een-Hleiiiije. G.Th. Breebaart. f 787,599.—Aandeelen (nieuwe a f159- elk), „791,000 - 5 pGt. Inkomsi-Obligatiën. Handel in Gouden en Zilveren Werken. Hoogewoerd 30. V.-d.-Werfstraat 60. I Mare 58, Leiden UITÜIFTJtl van Vrijdag 4 Februari a. s., JOLLES Go. PIET UY5. 7 Nieuwe Boeken voor slechts f 1.25. Voor het goed onderhoud van een rijwiel is het gewenscht, dit minstens eens per jaar geheel te laten uiteennemen en nazien door een vertrouwd rijwielhersteller. mi eo Het FONGERS-füiaal Breestraat 86 repareert niet alleen Fongers-rijwielen, maar eveneens die van ander fabrikaat. LEBOEN, Donker steeg 10. in el 11 e buurten der stad. Vragen en Antwoorden. Ons lekkere Thee 6 Cts., de echte Gouda Kaareen 21 Cte., een groote Ontbytkoek 8£ Cte., prima wit Katoen 10 Cte. per ol, alle soorten gele Ke pers, gearriveerd mooi Vitrage van 10, 18 en 15 Cts. en 20, 25, ens., nieuwste patronen, de echte Leidsche roode Zakdoeken 14 Cts., Leidsche Katoentjes 15 Cts., Sunlichtzeep per doos 28 Cts., pakjes sneeuwwit Gloor 2 Cts., 2 Nootmuscaten 1 Cts. Nieuwe blauwtjes Verpleegstersliuneu Pool bonten Vlehy's in groote keuze voorhanden. Witte Schorten Gekleurde Schorten J Japon- en JEtef ormschorten Zwarte Schorten. Klachtj a ponnen Hemden Pantalons enz. (eigen fabrikaat). Bondgeweven Katoen voor SloopeD. Afgepaste Sloopen. Graslinnens voor L&ktns, enz. Aanbevelend, 1871 89 gevestigd te AMSTERDAM. Se Ond.rg.tMkead.n berichten, dat te beginnen met bovenvermelde bedragen Aandeelen on 5 pCt. Inkomst-O bligatiën Internationale Bumeensehe Petroleum-Maatochappij, door verkoop ter Beurze van Amsterdam aan de markt zuilen brengen tot dagelflks vast te stellen prezen. Aanvragen op dien datum vóór 12 uur 's middags btj hen ingeleverd, nullen zooveel mogelijk tot den eersten verkoopskoers, zijnde 76 pCt. voor Aandoelen, en 80 y 5 pCt. Inkomst-Obligatlön worden toegewezen. Prospectussen en Aanmeldingsformulieren ztjn te hunnen kantore ver krijgbaar. Amtïbdam, a Februari 1910. 1838 71 1. Piet llyg, of Het Lyden en Strijden der Voortrekkers in Natal, Historisch verhaal, 1 deel, met talr(Jke illustratlön. 2. JE. Gerdes. De Man van de Zilvervloot, een Verhaal uit de jaren 16781629, 1 dl. met pl. 8. E. Gerdes. Noord en Znid, Historisch verhaal, 1 dl. met pl. 4. K. Gerdes. Oranje in 't Land, eon Verhaal utt 1818, 1 dl. met pl. 1369 87 5. E. Gerdes. Vier Onschul- digen vermoord, een verbaal t\jdens de Inquisitie, 1 dl. met plaat. 6. E. Gerdes. De Ossen» koopman van Noord-Brabant, ver haal uit 1570, 1 dl. met plaat. 7. E. Gerdes. De Frnnschen te Woerden. Historisch verhaal uit het jaar 1813, 1 dl. met pl. ATT po hierboven genoemd Plet ÜLLC/O, Uys met 2 tot 7, tijde lijk voor slechts 1.25. Spoe dige bestelling is noodlg. Te bekomen b(j D. DOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken te Rotterdam. Franco na ontvangst van Postwlpsel, waarop melden Pakket Uys. Desgewenscht wordt te voren opgave wan prijs verstrekt. -i- JUWELIERS. -i- Atelier voor Reparatiën. Opgkbicht Anno 1822. 1870 40 Telefoon Inierc. No. 956. - DORDRECHT, Voorstraat 255. tut De Administratie van het „Leldseh Dagblad" belast zich met het plaatsen van Advertentiën in alle Bladen. Algemeen Nederlandseh Studenten- congres te Antwerpen. Hefc glanspunt van den eersten dag vae de galavoorstelling in de Ylaamscne Opera. Het grootste deel van den Zondagmorgen en gedeeltelijk ode den namiddag was ge- Wijd aan de Congreszitting in het Grand iDafé, Breydelstraat. Pol de Mont sprak de openingsrede, .-ij bad het over zijn studententijd over de studentenbeweging in 1877over de Davids, «e Yuylsteke en de Rodenbach's, en over ,,'t Zal wei gaan", het heerlijke ,,'t Zal wel gaan.'' De heer de Mont sloot zajn rede met een krachtig pleidooi voor de onmisbare Ylaam- sche Hoogeecbool in België, esn drukte de hoop uit dat de Vlaamsohe studenten den eersten steen voor den Algemeenen Neder- landschen Stud en ten bond mochten leggen. Onder geestdriftige toejuiohingen en luid hoera geroep, verliet hij de tribune. Na een tweede welkomstrede door flten heer Peur eau, was dokter Van de Perre aan hefc woord. Hij had het voornamelijk over de noodzakelijkheid van de toenadering fcu&- scben Noord en Zuid, en ook over de gel digverklaring der Nederlandeohe diploma's fn België en der Belgische diploma's in Nederland. Mevrouw dr. Ghuchtenaere, van Gent, •telde België'e achterlijkheid in het licht Wat betreft de studie der vrouw. Nadat de heer Rudelsheim het tol- en legervorbond had behandeld, en de toena dering tusschen Noord en Zuid, weerlegdo een Leidsch student de grief van den heer Rndelsheim, als zou de Hollander tot he den te weinig voor de beweging onder de hoogoschool-Ieerlingen gedaan hebben. In Leiden ie een vacantie-oursus, zei hij, en de Belgische kameraden volgen deze gaar ne. Komt er in sterker getale naar toe, en ge znlt ondervinden wat. de Hollander voor deze beweging vermag. Bij de ontvangst ten stadhuize heette de heer De Vos de jongelieden welkom, en^ bood hun den eerewijn aan en de heer Perreau van Antwerpen en een student van Leiden, antwoordden op de hartelijke woorden van den Burgemeester. Na een buide aan Conscience, op het Conscienoeplein, en een nieuwe ontvangst in het Hooger Handelsgesticht door den aoademieraad kwamen de congresleden in hot, Hotel Métropol e bijeen aan een feest maal. De eerste toost- bracht daar de voorzit ter van het Congres uit op Hare Majesteit Koningin Wilheimina. Oorverdoovend ap plaus volgde en ging over in een „Wilhel mus van Nassauwen", Daarop bracht de gen er aal -consul Van «}en Bergh hulde aan het Belgische vorsten paar Na veel heildronken onder veel leven trokken om tien uren de congresleden naar den Poesjenellenkelder, waar tor hunner eere een gala-voorstel ling gegeven werd. Maandagmorgen hielden de Nederlandscne studenten in het Grand Café, onder voor- rittersehap van den heer Joekes, van Led- den, bun tweede congreszitting. De heer H-Msdingen besprak de quaeetie der va cautie-leergangen om ie Belgische studenten aan te sporen ieder in eigen kring voor de tijdelijke leergangen te Leidon propaganda te maken. Een lid van ,/t Zal wel gaan" bracht de tijding, dat in Gent de warme propaganda voor de Holland- aohe vacantiecureussen ree de begonnen ts, en dat de Nederlanders in den zomer dan ook een talrijke groep hoogeeohooi-leerlin- gen te Leiden mogen verwachten. Het voorstel tot de stichting van een al gemeen Nederlandsch Studentenblad, inge diend door den heer Van den Eede van Antwerpen, lokte een zeer lange bespre king uit. Dezen waren van meening, dat het Hol- landsch studentenblad „Minerva", na groo- tere uitbreiding en stichting van redactie raden in alle steden, als algemeen orgaan van de Nederlandsche studenten zou kun nen aangenomen worden; anderen waren van oordeel dat een nieuw blad in bet le ven diende geroepen te worden. De ver gadering beeliste ten slotte dat „Minerva" voor loop ig als algemeen orgaan van de Groot-Nederlandsche studentenbeweging oou aangenomen worden. Op het etudentenicongree in Augustus te Maastricht, zal de zaak verder besproken worden. -Het laatste punt van de agenda was de stichting van een Nederlandsch Studenten verbond Na lange beraadslagingen kwam de Bond tot stand Men kooe tot voorzitter den htor Joekes, uit Leiden. Het bestuur is samengesteld uit afgevaardigden van verschillende hoogescholen. HAZERSWOUDE. De tooneelvereeniging „Nut en Genoegen'' gaf weer een uitvoe ring in de zaal van mej. de wed. Boers, op het Dorp. Over het geheel is er voor uitgang in het spel te oonstateeren en de blijspelen „Intijds ontdekt" en ,,De ge dropen student" werden dan ook vlot en goed gespeeld Ook de voordrachten liepen flink van stapel. Vooral „Ik heet Arjoan- neke" werd secr geroemd Het slotstuk „De Kies ver eeni ring van Strompelhorst" had een beteren indruk kunnen maken, als er wat minder over drijving bij was geweest. Enkele handelin gen, die in het gewone leven en in een fat soenlijk gezelschap niet passend zijn, moe ten vooral niet op de planken woïden ge bracht. De toeschouwers worden er door van de hoofdzaak afgeleid. Het zijn na tuurlijk slechts kleinigheden, die gemakke lijk vermeden kunnen worden. Overigens was alles correct en de spelers verdienen lof voor hun ijver en geache veerdheid. Ook de muziek was goed en de heer R- van Vliet verdient den dank der vergadering voor zijn piano-spel. Er werd dan ook goed gezongen. De voorzitter, de heer A. N. van Exter, opende en sloot met korte toespraken, die opwekten tot het aanwerven van donateurs en waarin allen aanwezigen dank werd gebracht voor de uitnemende orde. De uitslag van de keuring der opstel len van de leerlingen, die deelnamen aan het reisje naar Rotterdam met de vereeni- ging „Trouw Schoolbezoek" is als volgt: Eerste prijzen werden behaald door A. Uitten bogaard, Masje van Klaveren, Maria van Gent en Cornelia van der Hee; twee de prijzen door Anna van Gorkum, T. van Veen, Anna Maria Ooms en A. den Hoog lander; derde prijzen door Z. Fokker, Margaretha van Gorkum, A. Vermeulen en O. Snoek. De heer J. Cok, barbier, ging heden per fiets zijn gewone werkzaamheden ver richten. Een paard schrikte van het vehi kel en gaf den berijder van het rijwiel een trap met die aohfcerpooten in het gelaat, waardoor hij zwaar gewond werd, van de fiets viel en bewusteloos en met gebroken duim werd opgenomen. Onmiddellijk heeft hij zich onder geneeskundige behandeling gesteld. De werkzaamheden zullen voorloo- pig door een ander worden waargenomen. 8ASSENHEIM. Voor een deel der leden van de bloemistwerklieden vereeniging „Een zdj ons doed" was hefc gisteravond een genoeglijke avond. We zeggen: voor een deel want de zaal „Concordia" ia niet groot genoeg om al de leden met hun vrou wen of meisjes op één avond te bevatten. De Vereeniging vierde haar jaarfeest en meteen haar tienjarig bestaan. Nadat een „Welkomstlied" was gezongen, gal de voorzitter in hoofdtrekken een over zicht van de oprichting af tot. heden. Hefc zou ons te ver voeren, alles op te noemen, wat zooal in dien tijd is voorge vallen. Genoeg zdj het te kunnen verklaren, dat èn bestuur èn leden lang niet hebben stil gezeten. Heeft men dan ook lang niet altijd de resultaten bereikt welke men zich had voorgesteld, de pogingen om er boe te geraken, zijn wel «tegelijk aangewend. En, wat niet is kan komen. Na het openingswoord van den Voorzitter werd de avond gewijd aan zang en voor dracht, terwijl de pianist zorgde voor goe de muziek. Door de hoeren A. Frjjlink en Zonen is alhier aanbesteed het bouwen van een bol- lenhuis met pakplaats en kantoor, to bou wen aan de Zandsloot. Ingeschreven is door den heer Dijkstra voor f 15,350; Reewijk voor f 15,265; Lagerbeog voor f 16,100; Zuil hof voor f 14,749 en Oudshoorn voor f 14,625. Het werk ia aan den laagsten inschrijver gegund. Do heer Al. van Dijk heeft als voorzitter der afdeeling Sassenheïm van den Bond tot Staatsp ensionneering bedankt. VOORSCHOTEN. Gisteravond hield de afdeeling „Voorschoten" van den R.-K Volksbond haar jaarfeest in het Patronaats gebouw. Nadat de afdeelingsvoorzitter, de heer O. H. Koot, in een korte toespraak de aanwezigen had verwelkomd en hun veel genoegen had toegewenscht, verschaf te het trio-Van Leeuwen, uit Leiden het publiek menig vroolijk oogenölik. De voor drachten vielen bijzonder in den smaak. Hedenavond wordt deze uitvoering her haald. WASSENAAR. Gisteren werd hier do eerste kalveren veiling gehouden. Er waren kooplui genoeg en de kooplust ontbrak niet. Er hadden echter wat meer kalveren moeten zijn. De parijzen, die besteed werden zullen degenen, die de kat uit den boom willen kijken, zeker aanmoedigen om een volgende maal ook ter veiling te verschijnen. De jachtopziener M. Brederode had in het bosoh langs den Schouwweg ontdekt, dat er een plek was die was omgegraven. Bij onderzoek bleek daar lood verborgen te zdjn. Hij stelde zich langen tijd verdekt op, en juist toen hij een oogenblik naar huis goweeet was, was het lood verdwenen. In vereeniging met A Wens veen achterhaalde hij een paar personen, die turf op een kar hadden. Onder die turf was lood verborgen. Volgens hun zeggen hadden ze dit lood voor drie rijksdaalders gekocht van drie perso nen die ze voor stroopers hielden. Zij ble ven op het raadhuis hij deze verklaring Toch is van dit feit proces-verbaal opge maakt. ZOETERWOUDE. Voor een goed gevul de zaal bij den heer L. Dolle, in de Wei poort, gaf gisteravond de afdeeling Too- neel van de muziek- en tooneelvereeniging „Echo der Duinen", uit Noordwijkerhout, haar aangekondigde uitvoering. Om half acht ging het scherm op en ver soheen op het toon,eel de heer BL van Leeuwen, voorzitter der Vereeniging, die het publiek welkom heette. Hij sprak daarbij den wensoh uit, dat hefc publiek veel genoegen zou kunnen worden verschaft en vroeg daarvoor van de zijde van de toe hoorders, de volle aandacht em gedurende hefc spelen stilte. Toen werd een begin gemaakt met de uitvoering van de negen nummers van het programma. Het kluchtspel in twee bedrijven, „Pro fessor Droomstede of de vijf niet bij elkaar" werd opgewekt en geestig gespeeld. Vooral om den professor en zijn bediende Pieter werd veel gelachen. „Schipbreuke lingen in de maatschappij" en „Boer Han nes op de kermis" werden heel komisch uitgevoerd. Dat „De Echo der Duinen" heel veel in haar doos heeft als zij in de Weipoort komt, wisten wij, doch de nummers „De Antipoden" en „Een fijne familie" werden zóó opgewekt en rolvast gespeeld, dat wij het niet zoo hadden kunnen en mogen ver wachten. Een woord van, lof komt mede toe aan den grimeur, den heer J. F. Susan, uit Leiden, en den musicus. Allen hebben, zich terdege vermaakt en hopen met de a. 8. kermis „De Echo der Duinen" weder te zien. Te ruim één uur in den naoht ging het publiek vergenoegd huiswaarts. Vraag: Ik heb eenjge jaren geleden een huis met land gekocht met een overpad naar en van den straatweg over een ander perceel, terwijl ik zelf een overpad moet geven voor een huisje met land achter mij gelegen. Ik zend u het desbetreffende arti kel der koopakte en doe naar aanleiding daarvan de volgende vragen: 1. Hoe breed moet het overpad zijn? Antwoord: Daarvan is in den titel niets bepaald, dit moet mitsdien de breedte hebben voldoende voor de uitoefening van het servituut, zoodat u er met een hand en, kruiwagen over kunt gaan. V raag: Tot wien en waar moet ik mij wenden? Daar ik in dienst moet, wilde ik bij het regiment grenadiers en jagers ingedeeld worden. Ik heb nummer 323 ge trokken en zal dus vermoedelijk wel dienstplichtig zijn Antwoord: Wend u met een verzoek schrift. tot den heer Provincialen Adjudant in Zuid-Holland te VGravenhage. V r a a g 2: Er b'ggen in het overpad twee slooten, dus twee bruggetjes, onge veer 1.20 M. breed; een in mijn land, een in het land van den verkoop er. Na wil men dat ik het bruggetje in het land van den verkooper ook zal helpen onderhoudeü- Wat moet ik daar aan doen? Antwoord: Ook hierover zwijgt <ki titel, maar wij vermoeden dat het brug getje er al was vóór hefc servituut geves tigd werd. Is dit zoo, dan, is het ook niet twijfelachtig dat hij die brug, die rijn eigendom is, voortdurend in goeden staat moet onderhonden, ten einde de uitoefe ning van het servituut mogelijk te maken. V raag: Welke lichtingen der infan terie komen dit jaar voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen? Antwoord: Vermoedelijk 1903, 1904 en 1909, doch zekerheid hieromtrent besta-at nog niet. Vraag 3: Waar ik overheen moet is het overpad 50 Meter lang; als dit smerig is in het natte jaargetijde, mag ik daar dan: puin of koolasch op gooien en omgekeerd de verkooper op het overpad door majn tuin» derij Antwoord: Niet zonder daarin elkan der behoorlijk te kennen. Vraag: Ik ben weduwe en heb vijf kinderen, waarvan 8 getrouwd, 2 mm» derjarig. Er is geen nalatenschap, maar nog inboedel. Heb ik nu het recht om den inboedel voor eigen onderhoud te verkoo- pen? Antwoord: Recht eigenlijk niet, maar nood breekt wet. Ais het dringend noodzakelijk is zal 't wel moeten gebeuren. De getrouwde kinderen, moet n er ia ieder geval in kennen. Vraag: Als ik een dienstplichtig nummer trek en bq de zeemilitie wil die nen, waar moet ik mij dan vervoegen «f moet men dat bij de loting reeds opgeven, daar ik ook geen vooroefeningen heb kun nen waarnemen? Antwoord: Bij den burgemeester uwer woonplaats (op het Raadhuis)in' den regel wordt zulks tijdig in dit blad aangekondigd in de rubriek „Officieele mededeelingen". Vraag: Ik heb een ouden Bi$>el uit het jaar 1715. Is dit een zeldzaamheid? Hij is met Duitsche letters geschreven en rijk geïllustreerd met koper-gravures? Antwoord: Een zeldzaamheid kun. nen wij zulk een Bijbel niet noemen, omdat wij van personen uit onze omgeving verna men, dat zij óf zeiven zulk een exemplaar bezaten öf het bij anderen hadden gezien. V raag: Kunt gij mij niet zeggen wanneer de lichting 1907 onder de wapenen moet komen van het 4de reg, vesting-art 7de oompagnie? A ntwoord: De bekendmaking - in do lichtingen, die voor herhalingsoefenin gen moeten opkomen geschiedt in den ré gel in April; thans is daarvan nog niets bekend. Vraag: Kan iemand door een deurwaar der worden gedagvaard "zonder aanmaning* tot betaling? Antwoord: Zeker, wannéér Iemand na herhaalde minnelijke aanmaningen in gebre ke is gebleven om te betalen, dan kan haf voor den rechter warden gedagvaard om, tot betaling te worden veroordeeld. In antwoord op een vroegere vraag deelt men ons mede, dat er aan hei Tehuis voor Vrouwen", Nieuw steeg 10a alhier,. van do oprichting af een 3de klas is ver» bonden geweest.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 6