Maandag 31 Januari. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. feuilleton. Het Huwelijk van den Prins. N°. 15321 fl°. 1910. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTKNTIEN Van 16 regels ƒ1.06. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letten naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oenta. - Voor het incaieeeren wordt/" 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn w 1.30. Franco per postf 1.65. Leiden, 31 Januari. Het studentcnmuziekgezelsohap „8em- pre Crescendo", alhier, zal 17 Maart a.8. een ooncert geven ten bate van de Leidsche vereenigingen „Armenzorg" en Kinder- he ratellingskoloni es", waarbij als solist zal optreden de heer Jacques Thibaud, van Parijs, 1ste viool. De dies natalis der Leidsche Univer siteit, het 67ste lustrum (1575—1910), zal evenals vorige lustrumjaren ook nu op den 86tcn Fobruari te Leeuwarden in het hotel „Den Doelen" met een gemeenschappelij- ken maaltijd gevierd worden door de in Friesland wonende oud-Leidsche studen ten. De uitnoodiging daartoe gaat uit van een commissie bestaande uit de volgende hoeren: jhr. mr, A. E. van Boelens van Eijsinga, dr. J. A. Romer, mr. A. Burger, mr. J. D. v. d. Plaats, ds. J. ten Bruggen- kahe en mr. M. E. Hepkema. Op 15 Augustus a.s. hopen de zeereerw. he6ren W. J. A. Bots, pastoor te Voor hout; J. H. Eeuwens, pastoor te Zoeter- meer en M H. P. M. do Graaf, pastoor te Bodegraven, hun veertigjarig jubileum te herdonken. Naar aanleiding van de door de Ge zondheidscommissie te Bodegraven ge vraagde voorziening omdat de Raad der gemeente Zevenhoven geen gevolg gaf aan haar advies tot onbewoonboarverklaring van een zevental woningen in laatstge noemde gemeente, hebben Gedep. Staten van Zuid-Holland thans zes dier woningen alsnog onbewoonbaar verklaard, en, voor zoover betreft de zevende, de voorziening van de Gezondheidscommissie ongegrond verklaard. Een woning aan de Groenendaal te Gouda, welke de Raad dier gemeente wei gerde onbewoonbaar te verklaren, is, op het beroep van de Gezondheidscommissie te Gouda, door Gedep. Staten voorts ook alsnog onbewoonbaar verklaard. Aangenomen is het beroep naar de Geref. Gem. te Amsterdam door ds. P. A. E. Sillevis Smit, te Rotterdam. Ds. H. Meyering te Katwijk aan den Rajn, ontving hedenmorgen een beroep naar de Geref. Kerk te Franekcr. De Koningin ontving heden in confe rentie den Minister van Waterstaat, mr. Regoub. De Koningin ontvangt beden ook in afscheidsaudiëntie den afgetreden burge meester van Amsterdam, mr. Van' Leeuwen en diens echtgenoot©. Beiden zijn daarna aan de Koninklijke tafel genoodigcL De Thésaurier-Generaal bij bet Depar tement van Financiën, mr. dr. Ant. van Gijn, heeft voor drie maanden Den Haag verlaten met verlof wegens gezondheids redenen. Het is thans nog niet zeker, of de Tweede Kamer tegen de helft van Februari, zooals in uitzicht was gesteld, dan wel een week later zal worden bijeen geroepen. De Belgische Missie is Zaterdag van Den Haag naar Brussel teruggekeerdaan 't station uitgeleid door Hr. Ms. adjudant Baron Van Asbeck, die door de Koningin an de zending was toegevoegd, en door den Belgischen gezant, Baron Guillaume en verdere leden der legatie. De beer A. D. Hagedoom, leeraar in de aardrijkskunde aan de 2de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus voor jengens te Amsterdam, heeft met ingang van 1 September a- s. eervol ontslag aan gevraagd. De arrondissements-rechtbank te Maas tricht heeft, ter vervulling der vacature van kantonrechter te Maastricht, opge maakt de volgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. J. G. H. Gadiot, ambtenaar van het O. M. bij de kantoDgereohten in het arr. Maastricht, ter standplaats Maastricht; mr. C. M. A. H. Geuljans, .kantonrechter te enloo; mr. E. J. H. Jaspar, advocaat- procureur en kantonr.-plaatsv. te Maas tricht. De gewone audiëntie van den minister van, landbouw, nijverheid en handel zal op Woensdag 2 Februari en die van den minis ter van oorlog op Donderdag 3 Februari niet plaat* hebben. Men meldt ens uit Amsterdam, dat met jhr. Edward Storm van 's-Graven- sande, wiens overlijden Zaterdag uit Char lottesville werd gemeld, vermoedelijk be doeld ia jhr. Ewoud Hendrik Storm van 's-Gravensandes geboren, te Huize den Bramel bij Vorden 28 Juli 1872, broeder van jhr. Carel Jan Julius Storm van 's-Gra- vensande, wonende te Krimpen a. cl. IJsel, en jhr. Bertram Philip Storm van 's-Gra- vensande, burgemeester van Bleiswijk. Men meldt ons uit Amsterdam: Heden trad de heer J. Versluys af als leeraar aan de Rijks-Normaalschool voor Teekenonder wijzers en de school voor Kunstnijverheid. Ter gelegenheid hiervan werd hij heden middag in een der zalen van het Stedelijk Museum door leerlingen en oud-leerlingen dier scholen gecomplimenteerd en hem een huldeblijk aangeboden, bestaande in een bronzen buste van den beer Versluys, ver vaardigd door den beeldhouwer Aug. Fallse. Ook werd hij door een Commissie, ge vormd uit den breeden kring zijner vrien den gehuldigd. De heer Versluys zal zich te Baarn ves tigen. Hot tweede lustrum van de Vereeni- ging voor Vrouwelijke Studenten. Op Vrijdag 4 Februari a. s. viert de Ver- eeniging voor Vrouwelijke Studenten baar tweede lustrumfeest. Op don avond van dien dag zal in den Leidsoben Schouwburg een feestvoorstol- ling worden gegeven door het Wiener Opc-retten-Gezelschap, dir. Hans Edmund. Een zeer aardige nieuwe operette„Die Försterohristl" zal dan worden opgevoerd. Deze voorstelling is voor iedereen toe gankelijk. Alleen het parterre zal geheel voor de dames en heeren studenten gereser veerd blijven. Ter gelegenheid van dit tweede Lustrum zal het bestuur der vereeniging tevens Woensdag a, s. van halfvier tot vijf uren in haar lokalen van de Club, gelukwenschen in ontvangst nemen. BODEGRAVEN. De rederijkerskamer „H. K. Poot" "herdenkt 2 Februari haar 50- jarig bestaan. Bij die gelegenheid zal zij opvoeren „Zonsopgang", een historisch too- neelstuk. H A A RLEMMERMEER. Thans ia ook in hot N. deel van onze gemeente, aan de Lynden een zelfstandige afdeeling opgericht van den Bond van Staats penaionnee ring met een 90-tal leden, zoodat alhier thans vier af deelingen van dien Bond bestaan. Door B. en Wa, van Haarlemmermeer ia vergunning verleend aan J. C. Leeu wen te Hilversum, die te Halfweg conces sie heeft voor gaalevering, ook in het deel van onze gemeente bij Halfweg gas te le veren. Een 186-tal personen aldaar hebben xdch tot aansluiting bereid verklaard. Te Hoofddorp worden door de afdee ling aldaar van „Patrimonium" pogingen in hei werk gesteld om te geraken tot de oprichting van een onderlinge begrafenis- vereeniging. In een gehouden vergadering hebben reeds voorloop i ge besprekingen dier plannen plaats gehad. KATWIJK-AAN.ZEJG. Schipper Jb. van Duyvenbodc van deu logger „K. W. 117" der Naaml. Venn. Reederij Noordzee, die pas van een zware ziekte was hersteld, had op zijn oorste reds na zijn hars tol het ongeluk hij het omwerpen van hot roer met zijn linkerhand bekneld te geraken tusschen den helmstok en het schip, waarbij hij zoo danige verwondingen en kneuzingen op- liop, dat hij in het Academisch Ziekenhuis te Leiden moest worden opgenomen. Hoewel de toestand zich eerst ernstig liet aanzien, schijnt hot geval toch inderdaad niet van zoo heel ernstigen aard. LEIDERDORP. De Raad vergadert he denavond te halfacht. De Christelijke jongelings-vereeniging „Bidt en Werkt" is voornemens in het ca techisatie-lokaal der Ncderd-Hervormde Gem. Donderdagavond een voor ieder toe gankelijke vergadering te houden; waar de voord tter, de heer C. Sundermoijer, een lezing hoopt te houden over: „Franciscus van Assiai, een Rooimehe Heilige". De hoer C. Colpa, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, heeft als zoodanig eervol ontslag gevraagd tegen 1 April a.s. LISSE. Toen gisteravond het echtpaar F. afwezig was, hadden een zoontje van hen en nog een paar vriendjes de onvoorzichtigheid om een patroon aan te steken mot een luci fer. Met oen sterken knal vloog de huls aan stukken mot het gevolg dat twee der jon gens ernstige verwondingen bekwamen, namelijk het zoontje van den heer F. aan borst en oog en en zekere P. v. EL aan de oogon en vingers. Door dr. Blok werden de jongens ver bonden. Gisteravond gaf de R.-K. Gemengde Zangvecëenigrng „Lisse", directeur de heer H. A. van den Boogaard, uit 's-Gravenhage, een goed geslaagde uitvoering in het hotel „De Witte Zwaan" met welwillende mede werking van de heeren Th. De Groen (tenor), Den Haag, en J. van der Meer (piano), Roelofarendsveen. NOORDWIJKERHOUT. Hoe iets soms geheel anders kan af loop en dan in de m en- schel ijk e bedoeling ligt, blijkt alweer uit het volgende: De heer A. de W. en zijn vriend kwamen Zaterdag gezeten op een vrachtslee met een paard er voor, den Lis- serweg af. Op den Delfweg gekomen, ont moetten zij een opgesohoten jongen, die de aardigheid of liever de vrijpostigheid had, het voorbijgaande voertuig mot sneeuwbal len te werpen. Eén er van trof juist het paard, dat schrikte en een ruk nam, waar door De W. achterover van de slee in de sneeuw tuimelde. Gelukkig liep dit alles echter goed af 1 Maar De W. woedend over het gebeurde zou het den kwajongen betaald zetten. Hij werpt zijn vriend de leidsels toe en op een galop gaat hij den bengel na. Juist, toen hij hem had ingehaald en wilde grijpen klinkt hulpgeroep: „help, help 1" En nu bleek het, dat de bedrijver van liet kwaad, bij ongeluk, in een dichtgesneeuwde sloot was goloopen. In plaats dat De W. hem bet voorgenomen pak slaag toediende, moest hij hem nu de reddende hand toe steken, om hem uit zijn netelige positie te verlossen. Gedurende het jaar 1909 werd in de Raiffeisenbank alhier ingebracht f 90,340.74 en over hetzelfde jaar terugbetaald f 37,501.01. De R-K. kiesvoreeniging „Recht en orde," alhier, vergadert Dinsdagavond a.8. te halfacht. OUDEWETERING. Dinsdag i Februari a s. zal de ijsclub Ijsvermaak rij ons doel" haar leden een feestavond aanbieden in de zaal van den heer EL Klein. SASSENHEIM. Zaterdagavond heeft de afdeeling Sassenheim van het Hollandscbe Bloem boDcukw eekers-Genootschap in de zaal van „Het Bruine Paard" een buiten gewone vergadering gehouden, welke be zocht was door 23 leden. Nadat de Voor zitter, de heer J. Visser Vlasveld, de ver gadering had geopend, werden de' notulen eerier vorigo bijeenkomst geleoen en on veranderd goedgekeurd. Hierna deelde de Voorzitter mede, dat deze vergadering was uitgeschreven op het verzoek van 12 leden, om te komen tot een bespreking, over het inzenden van narcis- een, D. N. van Sion, naar de aanstaande tentoonstelling te Haarlem en tot het uit loven van prijzen daarvoor. De heer Wijntjes, die op do vorigo ver gadering dit voorstel had ingediend, kwam eer nu op terug. De heer B. Hoogstraten betreurde het, dat van een plaats als Sassenheim, waar de dubbele Van Sion in hoofdzaak wordt gekweekt, zoo weinig reclame voor dit ar tikel uitgaat. De beer Joz. v. Ginhoven vroeg of er wel een genoegzame inzending klaar kon eajn, omdat er niet op was gerekend. De heer Hoogstraten gaf de verzekering, dat het wel kon, waarvoor hij wel durfde instaan. Namens den heer A. Frijlink Snr., lid van de tentoonstellingscommissie, deelde de Voorzitter mede, dat het voor inzenden te laat. was, waarop de heer F. Moolenaar voorstelde, om bij den R.-K. Volksbond, die dit jaar ook weer een tentoonstelling or ganiseert, voor inzending aan te vragen, en dan een prijs daarvoor uit te loven. Dit laatste werd met 8 tegen 13 stemmen ver worpen. Hierna deelde de Voorzitter mede, dat hii ontslag als zoodani« naip. Ondanks het aandringen van enkele le den, bleef do Voorzitter bij rijn besluit. „Wat zou deze nieuwe beweging te be- teekonen hebben?" vroeg bij; „alleen vij andigheid tegen mij V' Vijandigheid tegen Renaria. Als u uw land trouw blijft, zal de Tsaar u niet mo gen lijden, en daar wij u niet zouden mogen lijden als u vriendjes met den Tsaar waart, is het beter alleen maar te denken aan de welvaart van Renaria" „Dat doe ik." „Ik weet het, en Renaria is er .dankbaar voor. „Toch zou ik willen, dat wij in goede verstandhouding met den Tsaar waren." „Het zou gemakkelijker zijn." „Is er geen middel om bem tegen te hou den?" Herr Grambuloff dacht na. „Hoe verder men het in het leven brcugt, hoo meer opofferingen men heeft te doen," zei dc staatsman. Prins Alexander was een beetje verbaasd door doze opmerking. Het gesprek ging niet gowoon door vragen en antwoorden en scheen bovendien op iets onaangenaams neer te zullen draaien. „J-ja," zei hij, en hij verwachtte verdere uitlegging. „De dieren offeren zioh niet op; de sterkste overwint on geeft toe aan zijn oe- georte." De Prins knikte. „Do arme werken en getroosten zich wei nig opofferingen, omdat zij weinig te geven hebben. De Prins wachtte. „Maar de rijken, de begaafden en de machtigen moeten dikwijls opofferingen doen, omdat rij zooveel bezitten." „Dat is waar." „Om het eeno te winnen, moet men het andere verliezen. Het is niet gemakkelijk om een kroon te dragen, en het is het moei lijkste om te trachten van Renaria een staat te maken." „Dat weten wij tweeën." „Men moet er zich opofferingen voor go- troosten." „Dat doe ik graag." „Dat weet ik. Rust, gemak en kleine ge noegens zijn dingen die men graag over boord gooit. Ioder mensch met een gezond verstand, die iets tot stand wil brengen, verwerpt deze dingen zonder spijt of klaoht. Maar „Ja, er zijn grootere opofferingen dan deze," zei de Prins, en hij deed een paar stappen, alsof het visioen van een gedane opoffering hem voor den geest kwam. „Van menschen, die kronen dragen, wordt verwacht, dat zij al hun persoonlijke verlangens op zij zetten, als zij niet in overeenstemming zijn met de welvaart van het land," zei Herr Grambuloff. „Dat is zoo", zei de Prins. „Het vreemde van de zaak is, dat wij niet veel winnen door dio opofferingen." Herr Grambuloff haalde zijn schouders op. „Wij hebben dat niet noodig," zei hij kort. „Wij gaan de kleine dingen voorbij, om zeker van de gTOote te zijn." „Soms," zei de Prins, „gaan wij het ge luk voorbij, om wat te bereikenV' „Waar wij het meest- naar streven brengt ons het meeste geluk.. Maar soms ia dit tooh niet het geval en zoeken we het geluk in een verkeerde richting.*' „Wij zijn aan 't moraliseeren," zei de Prins, „ca gowoonlijk houden vro ons alleen met 'feiten bezig." Herr Grambuloff zweeg, en de glad- gepolijste vloer gaf het licht en de scha duwen ran dea schitterenden dag weer. De Prins begreep dat er iets achter de woor den van den staatsman lag, want Herr Grambuloff was gewoon om slechts over be langrijke zaken te spreken, en de uitwei ding over algemeenheden voorspelde iets zeer gewichtigs. Zijne Hoogheid wachtte en staarde door een raam van het paleis, dat uitricht gaf op den tuin. De vijver met zijn gladde oppervlakte gaf de planten, die er om heen groeiden, en het donkerblauw van de lucht weer. Ee>n paar zwanen aan don rand van het water zwommen plotseling naar het mid den cn lieten een golvende streep achter zich Dit fcooneel gaf den Prins een ©ogen blikkelijke kalmte. Er ging rust uit van de zachte beweging van bet water en het langzaam voortglijden der zwanen. Het was alles zoo kalm en lieflijk en de weinige bewegingen verstoorden de rust niet. Het was alsof Herr Grambuloff een steen in 't water gooide. „Ik vraag Uwe Hoogheid wel excuus.. De Prins keerde zich om. „Wel?" „Ik dacht over uw huwelijk." De Prins richtte rich op, want in dit opricht was het, dat hij veel had moetea lijden. „Denkt u, dat ik mijn vrouw in Rufia kan brengen?" vroeg hij gretig. Herr Grambuloff schudde langzaam het hoofd. „Toen u de kroon werd aangeboden, wae het niet bekend, dat u getrouwd was." „Ik hob bet u verteld." „Ja, toen wij eigenlijk op u wachtten in Renaria. U moet mij vergeven, maar als wij in Renaria geweten hadden, dat u ge trouwd was met ik spreek met persoon lijk respect een actrice, zouden v ij u niet de kroon hebben aangeboden. Niet, dat wij u er ieta minder om achten, min der eerbied voor u hebben of u minder be wonderen, maar het is eenvoudig, dat zoo'n huweb'jk het volk geen respect inboezemt. De menschen hebben eerbied voor perso nen, en de vijanden maken van alle schan daal gebruik. Als uw vrouw bier kwam, zou rij door uw tegenstanders niet met den noodigen eerbied behandeld worden, en dat zou u heel erg kwetsen. Zij zou het ellendig hebben en u zou moeten toezien. Ai was rij de beste en liefste van alle vrouwen, toch zou zij geen genade vinden bij uw vijanden. Yele menschen zijn gebo ren prinsessen zonder er ooit eenige moeite voor gedaan te hebbenmaar het is ho- pelooze eerzucht, als men wil trachten ze na te volgen. Uw vrouw had een geboren prinses moeten zijn..." Op prins Alexanders gezicht stonden duidelijk zijn gevoelens te lezen. Hij had al gevoeld, dat hij meer van rijn vrouw gescheiden was geweest dan te rechtvaar digen was, en hier kwam Herr Grambuloff nu op een manier spreken, die de zaken niet verzachtte, doch eer verergerde. „Maar toen ik u vertelde, dat ik ge trouwd was," zei bij, „sprak u niet alsof dit zoo'n hopeloos geval wae." De secretaris meldde hierna, dat ook do heer 0. Verdegaal had bedankt en wel ala oommissari a. Ten einde de heeren nogmaals te polsen op hun bedanken terug te komen, werd be sloten nog een buitengewone vergadering te houden, waarop men dan zal trachten zooveel mogelijk loden te krijgen. Door den heer B. Hoogstraten waren 4 potten bloeiende tulpen, waaronder een prachtige pot „La Reine dea Reines", aan de vereeniging geschonken, welke onder de leden werden verloot. Bij de rondvraag werd voorgesteld art. 10 van het reglement zoodanig te wijzigen, dat in plaats van 5 personen, 2/3 van het) aantal leden het recht hebben een buiten gewone vergadering aan te vragen. Een an der voorstel luidde, om te lezen 1/3 van het aantal leden. Men kwam evenwel niet tot een beslissing. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de Voorzitter de vergadering. Voor men huiswaarts keerde, bracht de heer J. W. Koning hulde aan den afge treden Voorzitter, wat met davorend ap plaus werd begroet. VOORSCHOTEN. De collecte, in de NecL-Herv. Kerk gehouden ten behoeve van de Rijnsohe Zending, heeft opgebracht het bedrag van f 17.14. De onlangs opgerichte tooneolvereeni ging „Nut en Genoegen" zal op Zaterdag 5 en Zondag 6 Februari a.a. uitvoeringen geven in de zaal van het Ambachtshuis. De leden zullen opvoeren „Pierre, de Galei boef", of „De onschuldig veroordeelde", drama in 5 bedrijven, met tableaux vivonts. De avonden zullen voorts aangevuld wor den met verschillende komische voor drachten. WARMOND. Gisteravond gaf alhier in, het lokaal ,De Zon" de onderafd. Toonoei van den Ned. R.-K. Volksbond uit Sassen heim voor een flink bezette zaal een wel geslaagde uitvoering. De avond werd ge opend mot gebed en het zingen van hek Bondslied. Hierna werd allereerst opgevoerd„Do zoon van den Werkstaker", toonoelspel in twee bedrijven, met voorspeL Over het al gemeen werd dit tamelijk goed vertolkt.; vooral blonken uit Samuel Rock, de oud- kleorkoop en Josef de knecht van Lcrps, zij speelden bun rol voortreffelijk. Vervol gens werd opgevoerd „Do gefopte Socia list, of eigen belang gaat bovenal", blij spel in één bedrijf. Dit alleraardigst stukje werd door allen uitstekend uitgevoerd, oo vond voel bijval, evenals bet komisch tertset: „Het be too ver de Logement", waar van het spel niets te wenschon overliet.. In een woord, de Sassenheimers hebben zich uitstekend van hun taak gekweten. Groote vooruitgang was hierin, bij vorigo jaren vergeleken, waar te nemen, en er zijn wezenlijk goede krachten onder. Op drama tisch gebied blijft oefening nog noodig, maar natuurlijk kan niet allee in eens ko men. Wat de grimeering betreft, deae was ook uitstekend. Na afloop kregen wij nog twee aardige voordrachten te hoor en. Ook op dit gobied kunnen de Sassenheimers voor den dag ko men. Het waren een paar echt leuke voor drachten, die veel bijval verwierven. Een recht gezelligen avond hebben da Sassen heimers hier ons bezorgd. „Neen. Ik dacht niet, dat bet hopeloos zou rijn. Ik dacht, dat, als u maar eenmaal goed en wel op den troon was, er wel mid delen gevonden zouden worden, waardoor uw vrouw aan uw zijde zou kunnen komen. Wij als natie hebben geen stamboom. Maar ik had niet gerekend op dien bitteren te genstand van Rusland." „Misschien," zei de Prins, na een oogen blik gewacht te hebben, „zou het beter zijn als ik maar afstand deed." „Beter voor wien?" vroeg Herr Gram buloff kalm, en juist zijn kalme manier van spreken scheen de helfhaftige wending, die het gesprek genomen bad, te verdrij ven. „Voor Renaria," antwoordde de Trins. Herr Grambuloff schudde rijn hoofd. „Dan zou er weer een andere vorst moe ten worden gekozen, die, als hij zich net gedroeg als u cn zijn best deed voor do welvaart van rijn nieuw land, ook door Rusland gehaat zou worden. Als hij ver koos om te trachten bij den Tsaar in do gunst te komen, zou het land achteruit gaan." Herr Grambuloff sprak met na druk. „Het zou beter voor u on uw vrouw rijn, maar niet voor Renaria' De Prins streed in zichzelf. Zijn liefde voor rijn vrouw was oprecht cn diep, en hij verlangde er naar, niet alleen voor zich zelf, maar ook voor haar, om haar aan zijn zijde te hebben, zoodat zij elksar zou den kunnen troosten en steunen in het leven. Hij was door niets liefs omringd. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1