RECEPT. Een schaakpartij in een leeuwenkoai. sel van mensch en dier, maar bij den aan koop van nieuwe melkkoeien ia een onder- roek van Ixefc aangekochte onmisbaar, ter wijl een heronderzoek van de andere dieren na een zekeren tijd aanbeveling verdient. Na dit vooropgezet te hebben, vestigen wij er de aandacht op, dat èn in de boter- fabriekon èn ook in de groote melkslijte- rijen de inelk, die ton verkoop wordt aan geboden, gepasteuriseerd wordt, d. w. z., dat zij verhit wordt nagonoeg tot het kook punt en na eenigen tijd op den bepaalden warmtegraad gehouden te zijn, wederom plotseling wordt afgekoeld. De melk is daardoor vrij gemaakt van 'tuberkelbacillen en dus oneohadelijk voor de gezondheid, n.1. uit dat oogpunt beke ken. Maar behalve dat de bacillen gedood rijn, is er nog iets anders gebeurd. Versche melk stremt bij toevoeging van leb. Door verhitting verliest de melk do eigenschap om door bijvoeging van leb te utremmen; de oplosbare koikzouten zoowel als de oplosbare eiwitstoffen worden on oplosbaar. Wanneer nu de zuigeling of het jonge dier de rauwe melk gebruikt, wordt deze i in de eerste plaats gestremd, do aige- scheiden kaasstof wordt gepeptoniBeerd en in voedsel omgezet Geeft men nu ge kookte melk, die niet stremt, dan zal ook de zoooven omschreven werking niet plaats hebben, en de melk zal natuurlijk merke lijk minder voedzaam zijn.dan wanneer zij omverhit was toegediend. Daarbij komt nog iota. Ook de kalkzou- ten, gelijk wij reeda hebben opgemerkt, worden onoplosbaar; ten gevolge daarvan worden zij óf niet, óf veel moeilijker door bet dierlijk organisme opgenomen en aan gezien zij onmisbaar zijn voor behoorlijke beenvorming, is het te vermoodou, dat, bij voortdurend gebruik van gepasteuri seerde melk, de beenvorming niet normaal .zal plaats hebben. Deze theoretische beschonuwingen en do omstandigheid, dat men meermaleu geval- 'len van beenbreuk constateorde bij jonge 'kalveren en biggen, die met gepasteuri seerde melk gevoed werden, heeft aanlei ding gegeven tot wetenschappelijke onder- Boekingen en practisohe proefnemingen, waaromtrent in het „Milchw.-Zeutralbl." 'het volgende is opgeteekend. De eerste proeven werden genomen aan ds znivelschool te Kleinhof-Tapian, in dc provincie Oost-Pruisen. Daar werden een'- ge kalveren gekweekt met gekookte, ande re met ongekookte, maar warmo melk. Aan de gekookte melk was keukenzout toe gevoegd en het resultaat van dat gebruik was voor de lichaamsontwikkeling gunstf- ger dan van rauwe melk. De proeven worden herhaald op de zni velschool te Greifswald en met hetzelfde gevolg. De gewichtstoeneming was bij ge kookte melk en zout, grooter dan bij melk, die ongekookt was gebleven. Toen besloot men de proefneming voort te zotten en ook den invloed van het ge bruik van gekookte en rauwe melk na te gaan op de beenvorming. Voor die proef nam men acht jonge honden, waarvan vier •uitsluitend gevoed werden met gekookte, vier andere alleen met rauwe melk en wer kelijk bleek het bij deze proeven, dat de beenvorming bij gebruik van gekookte melk vrij wat minder normaal was dan bij het gebruik van ongekookte, dat het bloed armer was aan aschbestauddeelen, enz. Al rijn deze proeven nog onvoldoendo om een afdoend eandoordeel te vormen, toch pleiten zij voor het gebruik van on gekookte melk, wanneer zij bet hoofd-, het eenig voedsel moet vormen van zuigelingen en jonge dieren. 1 Maar hoe het dan ook zij, men wachte rich voor het gebruik van ongekookte melk, zoolang men niet volkomen zeker is, dat de koe, waarvan zij voortkomt, vrij is van 'tuberculose. Is men daarvan verzekerd, dan geve men i'de voorkeur aan de melk, zooals zij van de koe komt, Twee photografen van Milaan, die in een menagerie opnemingen deden, gingen de weddenschap aan, dat zij in de leeuwenkooi een partij schaak zouden spelen. Wel stie ten zij aanvankelijk op moeilijkheden, want Een onschuldig pistool. Er is onlangs een wapen in den handol gebracht onder den naam van „Dedlcs-" pistool, dat, terwijl het voldoende aan het doel beantwoordt om het leven en den eigendom tegen de aanslagen van hebzuchti- gen te verdedigen, toch werkelijk kan ge bruikt worden zonder dat het nadeelige gevolgon voor het leven van ,,vlug-vmgerige heeren" heeft. Het „Dedles"-pistool ziet er zoowat als een Derringef-pistool uit met zeer wij den loop en wordt op de gewone wijze met een enkele patroon geladen. Als het afge schoten wordt evenwel verlaat in plaats van den gewonen kogel een hoeveelheid gas, waarvan de samenstelling geheim wordt ge houden, den loop, en de persoon, waarop is aangelegd, verliest het bewustzijn. Het kenmerk van het „Dedles"-pistool is, dat het volstrekt gevaarloos is voor de ge zondheid of het leven van den persoon, op wien geschoten is, mits de instructies wor den opgevolgd, welke in iedere doos ge drukt zijn. Het verwondt of doodt den aan rander of den persoon niet, op wien aange legd is, dcch het bedwelmt hem gedurende eenige minuten, na afloop waarvan hij vol komen ongedeerd kan weggaan, indien hot niet raadzaam mocht geacht worden zich gedurende zijn toestand van bewusteloos heid van hem meester te maken. Er dient evenwel vooropgesteld te wor den, dat het pistool niet ais een stuk speel goed moet gebruikt worden en niet zonder waarschuwing op een persoon moet worden afgesohoten, daar de uitwerking wat geluid en licht aangaat dezelfde is als van een ge woon pistool en de schok het individu do schade zou kunnen toebrengen, die het pistool wil vermijden. De voorschriften voor de behandeling moeten dus streng opge volgd worden, en het pistool moet niet te dicht bij en vlak voor bet gelaat van iemand worden afgeschoten, aangezien de geringe hoeveelheid kruit, waarmede de patroon geladen is, de huid zou kunnen beschadi gen. De patronen gelijken uiterlijk op gewone patronen, zijn een weinig langer en bestaan uit kleine busjes, die met samengedrukt gas zijn gevuld, dat bij het afvuren in een soort damp verandert en maakt, dat de persoon, op wien geschoten is, bedwelmd wordt en dit gedurende eenige minuten blijft. Vol gens 't. advies van rechtsgeleerden is er geen vergunning voor het dragen van dit wapen noodig, daar het niet tot de bij de wet ver boden wapenen behoort.. Het pistool, dat de leo v wa6 uiots tc spreken over de stoor nis on wierp hot schaakbord met een klauw om; maar toch gelukte het den koeJbloedi-, gen portretkunstenaars dc tweede partij ten einde te brengon. uit twee, aau de kolf bevestigde deeJen be staat, wordt te Londen compleet met 10 patronen in een doos voor 7 sh. 6 p. ver kocht. Stofdichte winkelruiten. Door do glasruiten van winkelramen en kasten dringt wel geen stof van de straat door, maar des te meer heeft dit toegang door de luchtopeningen, die ziob aan do oe-, nedenlijst der winkelkast en aau de boven-, lijst er van bevinden, om versche luoht toe, en de, door de verlichting e.a. bedorven, af te voeren. Deze openingen rijn de toegangspoorten van het stof der straat, hetwelk op drukke wegen er voor zorgt, dat de inhoud van de winkelkast spoedig met een laag stof be-i' dekt wortft. Het binnendringen er van kan intus-' schen op een tamelijk eenvoudige wijze ver hinderd worden, welke door iederen winke-( lier zelf in orde gemaakt kan worden. De openingen worden n.l. aan beide zij den van de lijst met een laag metaalgaas bekleed en tusschen de beide gazen afschei dingen wordt de ontstane ruimte met wol, katoen of watten opgevuld, niet al te dicht, opdat de luebt er ongehinderd door kan, trekken, terwijl toch de wol- of wattonlaag' het stof opvangt, eenigermate als een lucht-1 filtreer werkt. Het filtreer end materiaal wordt af en too vernieuwd. De toepassing van zulk een stofweerder moot in den winkel tevens een goed middel tegen hot beslaan van de winkelruiten zijn. Pain perdu is wat wij in onze keuken noemen w ontel t e e f j e a Snijd sneetjes oud brood ongeveer een halven vinger dik, doe er de korstjes af en geef er een ronden vorm aan. Smeer op een kant abrikozengelei en leg er het andere sneetje bovenop. Klop twee eieren met wat melk of room en 6uiker en giet. dat over de rondjes, om ze aan beide kanten te bevochtigen. Doe boter in de koekenpan en bak de bei de kanten der wentelteefjes licht bruin. Daarna met suiker bestrooien. Zoo zijn ze lekker, maar met een roomsaus lekkerder en met sabayon (gesuikerdo witte wyn) J^og lekker de r3 Advertenties in de zeventiende eeuw. Dr. Chr. F. Haje, van Haarlem, heeft te Utrecht gesproken over „De advertenties van de „Oprechte Haarlemsche Courant" in de zeventiende eeuw als een spiegel van den volksaard en de volkszeden.'* Spr. begon met er aan te herinneren hoe de zeventiende eeuw een der schoonste ge deelten van ODze vaderlandsche geschiede nis was, hoe ons dat niet alleen uit hetgeen uit dien tijd overbleef geleerd wordt, maar ook uit hetgeen talrijke moderne navor- 6chers, die alle informaties inwonnen, allo portefeuilles doorsnuffeldon, aan de hapd gedaan hebben. Maar een plekje van 't door ben kaal afgegraasde veld hebben zij met rust gelaten, en daar was spr. dankbaar ,voor, want over dat plekje, misschien door hen in een opwelling van edelmoedigheid aan de schamele nakomers overgelaten, wou hij het hebben. Dat kleine, onverlet gebleven kampje is de advertentierubriek .van de „Oprechte Haarlemsche Courant," wel is waar met de oudste, maar wel de beste vertegenwoordigster van de Nedor- landsche journalistiek in de zeventiende eeuw. Toch heeft men liet redactionocl ge deelte nooit als van historische waarde beschouwd, de historeograaf „liep het slechts even hoedlichtend voorbij." Wel licht is de oorzaak hiervan, dat do tegen woordige dagbladen zeker geen zuivere toetssteen der historische waarheid zijn. Het zou hem echter buiten zijn lijn voeron als hij een lans ging breken voor de op rechtheid der kranten van de zevontiende en achttiende eeuw. Voor hen, die geen dorro paperassen als historiebron wenschen, die de innerlijke kern van bet frissche volksleven willen proeven, is de advertentierubriek bestemd. Advertenties dateeren al van zeer ouden datum; de „Oprechte" plaatste ze in 1662 geregeld, een. bescheiden plekje besloegen ize in een courant van dén velletje, aan beide kanten met twee kolommen bedrukt, en deftiglijk, noemde men ze „advertisseraouts" of „notificaties" of „waerscbouwïngbe"; het laatste meestal in onguD6t:gen zin, bijv. als een uitgever tegen nadruk of lomand t6gen „schandaleuzo geschriften" protes teerde. Het streelt ons nationaal gevoel, als ■we zien, dat de Hollandsche couranten m het buitenland in hoog aanzien stonden; hetgeen wel blijkt uit de advertenties, door buitcnlandsche particulieren en stadsbestu ren gezonden. Zoo riep in 1678 de £tad Embden gegadigden op voor het maken van een brug en sluisdeuren, en vroeg Branden burg in 1679 soldaten voor rijn Keurvorste- lijkp Hoogheid. Driik adverteerden de gemeentebesturen, en vooral zeer aanlokkelijke aanbiedingen voor.de (destijds zeer floreerende) beesten markten in hun stad en pogingen om leer lingen voor bun scholen te krijgen, waren 6chering en inslag, behalve dan nog de aan bestedingen van stadswerken, enz. In 1685 ontstond een ware strijd tusschen naijve rige gemeenten, om de Fransche emigrant ten als inwoners te krijgen; de regenten deden altijd hun uiterste best om hun 6tad in de krant op te hemelen. Ook de hoogste Btaotefichamen, de Admiraliteitscolleges, hot Departement van Oorlog, de Raad van State benutten al de advertentierubriek. De justitie had in overeenstemming met haar geringe ontwikkeling ook zeer slechte speurorganen de advertentie was er met haar p rem ie-uülo ving en beloften van ,,so creteering" om de voortvluchtige mannetjes op te sporen. De rondborstige persoonsbeschrijving, die in de advertenties voorkomt, is meer nauw- keurig dan vleiend. Zoo bijv. een man met reer ingevallen en mismaakte wangen, uit stekend kakebeen, overkeveld, tandeloos en door dit allés zeer kwalijk bespraakt. Dan Mozes de Leon, die met zijn broer en een groote som gelds ,,er van doorgegaan" is en rich onderscheidt door een „leelijke kleine tronie", en kwalijk ter gang i6 ver mits met podagra gekweld. De meeste van deze geadverteerde vluchtelingen rijn make. laars, kassiers of notarissen, hetgeen spr. de gelegenheid gaf even te constateeren, dat we met die functi onna rissen gelukkig tegen woordig beter af zijn. Onder algemeen© hilariteit declameerde dr. Haje de eerste advertentie betreffende bedelarij en landlooperij, in dit geval sa mengaande met kïuderdieverij. Door een 23-jarig bedelaarster, grof en vet van leden, is het 4-jarig wichtje Pieter- neüetje gestolen. Verzeid kind is kort van gewas en heeft een wratje op den rechter arm. lvo^t na deze advertentie werd door do Eökbn^èri rechterlijke macht geadverteerd, (PUft een 'tnifeisje van vier jaar bij een paar thans gedetineerde bedelaars zat. en zich behalve dpor het luisteren naar den naam Pietcrncllebje, onderscheidde door zoo*n merkbaar fatsoenlijke afkomst, dat genoem de godetmeerden onmogelijk de ouders kon. tlftp yijru Zoodat de ouders hun verlo- kin itffvoarschijn lijk daar teruggevonden hebfctt. V tf)an dè mededeeling, dat niemand huis vesting mag vorleemen aan den in den ban gedanen jongen jodendeugniet Abraham Mozes, zoon van Mozes Salomon en in dc wandeling genaamd „Zwarte Mozes", Hij is volgens de advertentie er gluipachtig wezen mot een dikken, pokdaligen neus, kort haar en groote oogen. Deze jongeling is met een groote som gelde „doorgeloo- pon." Eon goedo m._2der ïn Den Haag mist haar 29-jarigen zoon. Hij is 6tom, doof en niet wijs; heeft zeer veel last van den na gel, die in z'n groote teen gogroeid is en dikwijls veel pijn doet. Men wordt verzocht hem aan te houd:n, een stuk brood te ge ven (daar hij geen geld bij ziob heeft) en hem op te zenden naar juffrouw Kraai win kel in Den Haag, van wier dankbare er kentenis men overtuigd kan zijn. Nog eenige prachtvoorbeelden van adver tenties betreffende zwakzinnigen kreeg men te hoor en. Brengen wij verder in herinnering bet weggeraakte patrijshondje Vielandcr, dat aan iederen achterpoot een klauw meor heeft dan andere hondjes en bijt als men hem grijpen wil. Spr stelde zich den fami liekring van den éigenaar van hot hondje voor, bezig met het opstellen van de ad vertentie, waaraan ieder wat wil bijdragen. Kwakzalvers en doctoren slechte een dun echeidingslijntje was daar toentertijd tusschen maakteD reclame op een wijze, die de tegenwoordige rmk-Pillcn-recraroe ver in de schaduw stelt. We kunnen onze tranen niet bedwingen als we lezen van Pieter Godderus, die ten verzoeke van zijn gewezen patiënten, ontstoken met medelij den, den volke bekend maakt, dat hij door de genade Gods met de vaste onfeilbare conste is toegerust om de zwaarste breuken en 6cheursels, hoe groot ook en hoe lang men er ook aan geleden beeft, te beelcn. Eerder geneest hij een persoon van 80 jaren dan een kind van drie, en onder zijn behan deling behoeft men geen springen, paard rijden of wat dies meer zij te laten. Dit was wel het aardigste voorbeeld, dat 'dr. Haje op „geneeskundig" gebied noem de eerbied krijg je bij de advertenties van kostschoolhouders in 1659, die een enorm aantal vakken onderwezen. Ook advertenties betreffende werktuig kunde. industrie kwamen voor en bijzonder mooi is het lange verhaal, waarin de ge broeders Jan en Nicolaae v d. Hpyden hun pa6 uitgevonden slangbrandspuit, „die alle branden met een continued dikken 6traal water met ongelooflijken spoed bluscht", aanbevelen. Zelfs stenografie werd geadverteerd, en de toenmalige strijd om het bestaan uitte zich in een woedenden woordenstrijd perr advert. tusschen den Italiaansch-boek- houdenden D. de Hollander en Geesteveld, die elkaar geen grofheden spaarden. Ook bespotte Hippolytus de Vrije bet hu welijk, in de toen gewaande vermakelijk heden daarvan. Hij werd gesteuDd, maar een repliek kwam van Petrus de Vernoeg- degetrouwde^ die de tien delicatessen des huwelijks roemde, en berichtte dat hei raadzaam was te trouwen. Theologen vlogen elkaar toentertijd ook al in het haar, zoo dat een enorm aantal theologische geschriften geadverteerd werd. 1 Tien geboden voor de vrouw. 1 Bij een echtsoheidingsproceB in oen stad in Michigan werden door do vrouw met ver-, ontwaardiging de „tien geboden" onthuld,, waarvan do navolging door haar man tot| voorwaarde van het huwelijk was gestold. Zij luiden: Gij zult niemand trouwen dan uw eigen werkelijk geliefde, noch voor geld, noch om een positie in de maatschappij, noch we gens uw traagheid. 1 Gij zult den man met honderd oogen aan zien vóór ge trouwt, maar daarna oogklep-* pen dragen. Gij zult uw man nemen zooals hij is. Hij is een goede kerel, en de man, dieö gij u droomt, bestaat niet. Gij zult den cyrobeJ slaan en uw echtge noot tot uw meester verklaren. Gij zult niet begeeron de kostbare japon nen van uw buurvrouw, noch haar diaman ten, noch haar bontmantel, noch baar zij den kousen, nooh haar gezicht, noch haar. man, kortom niets wat uw buurvrouw too. behoort. Gij zult geen schulden maken. Gij zult geen kussen en lieftalligheden verkwisten aan katten en geen schoothond aan uw borst drukken. Gij zult u niet overgeven aan dwaashe den als hel genot van een feestdag-cock- tail of van geheime sigaretten. Gij zult den waschdag gedenken, maar de hemden naar een wasohinrichting stu ren. Eert uw man, opdat gij o zelf niet ont- eert. Het is oen wijs stol lessen, maar uit hot feit, dat de vrouw van den schepper er van ze bij een echtsoheidingsproces ter rprake bracht, zou men opmaken, dat ze toch niet mensohkundig en zeker niet doel treffend zijn. New-York's bloemenhandel. In New-York is nu de grootste bloemen- markt van de wereld, ofschoon daar eeni-| ge jaren geleden de handel in planten en; losse bloemen, waarvoor te New-York af zonderlijke markten rijn, niet veel betee- kende. De plantcnmarkt heeft plaate van 4 uren; tot 6 uren of halfzeven 's avonds, terwijl die van de loese bloemen om 6 uren 's avonds begint en meestal in een halfuur ia afgeloopen. De losae-bloemen-handel to New-York is de grootste van de wereld, en* brengt ongeveer f 14,400,000 per jaar op. j Er zijn een duizend bloemkwcekerijen op4 een afstand van 50 mijl van de stad. Het bloemen venten langs de 6traat is bot» werk van arme Grieken, die tevens eigo- naars rijn van New-Yorks duinenden kleine; bloemenwinkels. Maar de hedendaagsche bloemenwinkels van Parijs en Londen zijn, niets in vergelijking met de macht van die! in de Fifth Avenue en de Broadway. Hier zijn zooals overal millionnairs, die hun for-' tuin in den handel hebben gemaakt. En het is niet verwonderlijk, als voor vier ro-; zen met Kerstmis f 36 per stuk wordt be- taald, of achtmaal haar gewicht in goud. Een bloemist, thans millionnair, maakte, rijn fortuin door de opening van bloemen-' kramen in eenige van New-Yorks grootste' kantoren, wel wetende, dat menig welga- stelde handelsman, te veel gehaast om zich op rijn weg naar huis op te houden, er J niet lang over zou denken een bosje violen 1 van 5 tot 10 gulden te koopon. wanneer het hem tot zijn kantoordeur gebracht kan wor den. Nergens ter wereld zijn zulke kostbar* 0/ zulke prachtige bloemenversieringen aan gebracht al6 te New-York. Te Madison wor den kostbaarder en mooier rozen gekweekt dan ergens anders; weergalooze violen ko- men vaD de Hudson Valley en onschatbare orchideeën van New-Koebelle*

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 12