N°. 15277 Donderdag O December. A°. 1909. feze {jourant wordt dagelijks, met uitzondering ■Zon- en feestdagen, uitgegeven. van Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. FEUILLETON. LEIDSCH DAG-BLAD PRIJS DER ADVERTENTIENt Van 1—8 regelt A 1.06. Iedere regel meer A 0.174» - Orootere lettert naar plaatsruimte. - Kleine edvertentiën tan 30 woorden 40 Oents contant j elk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het incaeteeren wordt/" 0.05 berekend. PIUJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oaotti per 3 maanden 2 l l f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd aijn v 1.30. Franco per post1.65. Leiaeii, 9 Oecsmbep. Op initiatief van de afdeeiing Leiden tn omstreken van de Dioc.-Vereenig ing van R.-K. bijzondere onderwijzers is bier ter Stede opgericht een plaatselijke vereeni- ging tot uitzenden van kinderen naar R.-K. racantie-kolonies. Bij de verkiezing van bestuursleden werd gekozen tot voorzitter dr. F. T. J. Meu- Lmaa, tot secretaris en penningmeester resp. de heer J. P. Creygthon en mevrouw Tepe. Besloten werd den hoogeerw. deken van ■Leiden het eere-voorzitterschap aan te bieden. De leden der voorbereidende commissie, bestaande uit het hoofd en twee onderwij zers van do R.-JL school aan de Haarlem merstraat, werden als lid aan het comité toegevoegd. Geslaagd is te 's-Gravenhage voor het Btuurlieden-examen voor de groote stoom- ïroart als eerste stuurman: de heer H. O. la Bree. De „Staatscourant" van heden bevat ffb wijzigingen in de statuten van de ver- leniging: K&twijksche Reederijvereenigmg „Vuurbaak", te Katwijk. Tweetal bij de Geref. Gem. te Oosterend (Friesland): F. C Mcyster, te Katwijk- aan-Zee, en R. v. Reenen, te Reitsum. Zestal bij de Ned.-Herv. Gem. te Arn- t»einds. J. Buenk, to Maassluis; dr. F. J. Ï.08, te Koudekerk; dr. G. Oorthuis, te Lei den; F. Schrale, te Valburg; G. W. C. Vunderink, te Amersfoort, en A. B. te Winkel, De Meern. Aangenomen is het beroep naar de JTed.-Herv Gem. te Utreoht door da. H. Kwint, te Gorkum. Door de arrondissements-rechtbank te Ti el is, ter vervulling dor vacature van griffier van dat college, opgemaakt de na volgende alphabetische lijst van aanbeve ling: rar. CL C Beelaerts; mr. A. R. Dor- bout Mees en mr A. Visser; allen substi tuut-griffier, resp. bij de arr.-rechtbank te Arnhem, Winschot en TieL De gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag aangenomen de voordracht van B. en Wa om het raadsbesluit van 23 Juni 1882 bolroffende de benoeming, enz., Van kerkolijke boogleeraron bij de universi teit, voor zoover het bepaalde sub 5o. aan gaat, te achten als niet te zijn ingetrokken door het raadsbesluit van 28 October 1893. Door de intrekking van bedoeld raadsbe sluit regelende de benoeming, de jaarwed den en het pensioen van kerkelijke boogleer- aren bij de universiteit te Amsterdam, zou ook het recht op wachtgeld en pensioen ver- valleUr En dat was niet de bedoeling. Mr. Fabius maakte hierbij de opmerking dat het hierbij bedoelde honorarium van 1893 tot 1902 feitelijk zonder wettelijke basis is ge geven, wat wethouder De Vries toestemde. Hij betreurde het ook reide hij schort eend dat er wel eens B. en Ws. zijn ge weest, die zoo weinig attent waren. De gepensionneerde kolonel der infan terie J. P. van der Hoff beeft een adres aap de Tweede Kamer gerioht, waarin hij haar verzoekt te besluiten, dat een grondig en ernstig onderzoek zal worden ingesteld naar den toestand van het leger, en in het bijlander naar dien van het wapen der in fanterie, daar die toestand zeer ongunstig is en voortdurend ongunstiger wordt, hetgeen in hoofdzaak het gevolg is van de toepas sing van maatregelen, genomen met de be doeling om te sturen in de richting van een volksleger. In een, „Open brief aan de Tweede Ka mer," uitgegeven bij H. Prakke te Nijme gen, heeft adressant zijn zienswijze en rijn bedoelingen nader toegelioht. Dinsdagavond heeft aan de Theologische School te Kampen prof. dr. H. Bouw man het rectoraat overgedragen aan prof. dr. A. G. Honig, na een rede over het recht en de beteekenia der Christelijke Mystiek. Bij het herdenken van, do fata werd o.a. medegedeeld dat 30 studenten de leeaen aan de Theologische School volgen. AALSMEER. Ter herdenking van het tienjarig bestaan van „Aalsmeers Fanfare korps" te Aalsmeer, zal dit korps bij ge noegzame deelneming alhier op 27 en 23 Juli 1910 een groot Nationaal Concours van Harmonie- en Fanf ar ©gezelschap pen houden, waarbij een geheel nieuw systeem van beoordeeling zal worden toegepast AARLANDERVEEN. Donderdag 16 De cember hoopt voor do Chx. Jongelingsver- eeniging „Soli Deo Gloria" in de Ned.- Herv. Kerk ds. C. Spoelstra, van 's-Graven hage, een lezing te houden over: „H©t ker kelijk en Godsdienstig leven in Zuid-Afrika." ALPHEN. De uitslag der aanbesteding voor heit éénjarig onderhoud van de aan doze gemeente toebehoorende gebouwen, enz., gedurende het jaar 1910 is als volgt: Timmerwerk: F. Stapper f 95; J. Ges man f 145; W. v. d- Bijl f 154; R. Stig- ter f 156; Wed. Hems bergen f 200; G. Hen- geveld f 249. Smidswerk: J. Oudejan9 f 135; J. de Haan f 136; J. H. Uljee f 140; P. v. cL Bosch f 141A. Renooy f 144 Schilderwerk: C. Bauer f 127; Th. Nach tegaal f 136.25; PL v. Keekea f 139; W. de Graaf f 153; D. v. Bijeren f 195. Metselwerk: K. Tolk f 373, H. Oudenes f 387; Wed. v. d- Helm f 389 ZadelmakerswerkJ. Hoogteyling f22.50. BODEGRAVEN. In hotel „Van Haaf- ten" trad op in eeD openbare vergadering, belegd door de „Vereenigin^ van handel- drijvenden te Bodegraven en te Zwammer dam", de heer Fiedeldy Dop, van Amster dam, om nogmaals de belangen van den middenstand te bespreken. Spreker deed dit op de hem eigen, duidelijke en humo ristische manier. Voornamelijk behandelde hij voor zijn talrijk gehoor het koopen buiten de plaats der inwoning, waardoor jaarlijks een beduidend kapitaal aan de welvaart der gemeente worde onttrokken. Het tweede punt van behandeling was het kredietstelsel. Men koopt gaarne op lan gen termijn, doch dénkt er niet aan hoe veel ongerief de neringdoende door deze handelwijze ondervindt Spreker zou door samenwerking trachten te verkrijgen kre dietverlening op korten termijn. Ten slotte sprak de heer Fiedeldy Dop over de boekhouding der wir." eliers. Hij noemde de boekhouding bet geweten van den handel. De boekhouding moet altijd accoord en in orde zijn; een goede boekhou ding verleent krediet, geeft althans aan leiding tot gemakkelijk verkrijgen van krediet aan een of andere Bankinstelling. Een lans word nog gebroken voor de in stelling van een voorschotbank en regelen werden aan de hand gedaan em zonder veel omslag en groote kosten mik een voorschot bank op te richten. Met een opwekking om de belangen van den middenstand te bevorderen en in het bijzonder in onze gemeente mede te hel pen tot het verkrijgen van een bloeiende vereeniging, eindigde spreker zijn belang rijke rede. De voorzitter sloot de vergadering na een woord van dank gebracht te hebben aan den begaafden spreker. HAARLEMMERMEER In het huis, toe- behoorende aan A. P. de Koning, bakker te Hoofddorp, en gelegen aan den Binnen weg aldaar, brak gisteravond een zware brand uit. Door totaal gebrek aan water ging het perceel verloren. Er bestond ge vaar, dat het aangrenzend huis, waarvan De Koning ook eigenaar is, mede een prooi der hoogopslaande vlammen zou worden. Het omvallen van een petroleumlampje is vermoedelijk de oorzaak. Toen de brand uitbrak, was de eigenaar afwezig. De kin deren heeft men tijdig kunnen redden. Huis en inboedel waien verzekerd. Als bijzonderheid kan gemeld worden, dat de stand van Rijnlands boezemwater Dinsdagnacht zóó hoog was, dat de weg op den Ringdijk tusschen Bennebroek en Venneperweg geheel blank stond. Ofschoon iets, was de stand gisteren slechte weinig lager. Ten zuiden van den Vennoperweg werd de dijk reeds eerder opgehoogd en bleef de weg vrij van water. Men heeft den bouw der nieuwe R.-K. school te Nieuw-Vennep voorloopig stil ge legd. Begin Februari cal men met het werk doorgaan, terwijl getracht zal worden in Augustus d.a.v. bet gebouw op te leve ren. De cursus in „eerste hulp bij onge lukken", welke evenals het vorige jnar door dr. Nanninga te Hoofddorp gegeven wordt, is aangevangen met 22 deelnemers en deelneemsters. Aan den cursus neemt ook deel het geheele politiekorps uit onz9 gemeente. KATWIJK-AAN-ZEE. Do heer Nio. van BeeJen bereidde gisteren ter gelegenheid van St.-Nicolaaa den leerlingen zijner Zang school een genoeglijk uurtje. De kinderen worden op allerlei lekkers onthaald. Er werd ook een piano-lotto ge speeld. Onder de gaaten merkten wij den beroemden musicus prof. De Sonnaville op. Naar aanleiding van een gemongd be richt dat u zeker van andore zijde is toegezonden geworden omtrent het ont slag van drie politie-beambten, kunnen we mededeelen, dat de inspecteur van politie zjjn ontslag hoeft of I Januari staat te ontvangen Van 't ontslag van twee andere pc li tie-mannen is ons echter niets bekend. LISSE. Het steeds aanhoudende natte weer veroorzaakt alhier veel laat en schade, voor al in de bloembollencultuur. In de polder- gronden staan de bollen onder water, om- De aangenomen naam. i. Op een Februari-morgcn van het jaar 1899 baande de Cryptic", een der atoom- booten van de Wlute-iStar-lijn, zich door het vele drijfijs, hetwelk de rivier tot aan Sandy Hook bedekte, een weg naar de Hudson-rivier. Geen wonder, dat de reizi gers, die zooeven Nieuw-York hadden ver laten, hoopvol gestemd waren. Daarginds, op den wijden Oceaan, zouden zij misschien weer een helderen hemel en een blauw wa tervlak, en nu en dan een zwak zonne straaltje zien. Ju ieder geval zou het er boter zijn dan déar, waar zij vandaan kwamen. Drie weken lang had er te Nieuw-York een felle koude geheerscht. Do temperatuur was er tot 0.2 beneden nul gedaaldden laagsten barometerstand, dien men ooit had beleefd. De stad was in een wanhopigen toestand- De sneeuwjacht woedde zóó onafgebroken voort, dat men zelfs met behulp van de groote sneeuwploegen, die door den elec- trisehen stroom op de tramlijnen in bewe ging werden gebracht, er niet in slaagde <ien avenues een behoorlijk aanzien te ge- ^en En de koude was zóó doordringend, dat het werk van de aoht duizend mannen, die de straten moesten schoonhouden en dage lijks vier duizend karren met 6neeuw be laadden, om zo in de rivier uit te gooien, (ïno®3t worden gestaakt. Menschen noch die ren waren in staat den arbeid voort te '•etten. Terwijl de „Cryptic" voortstoomde, staarde het kleine groepje reizigers, dat op dek stond, eerst naar do veerbooojes, die i.uu moeitevoüen tocht naar de dokken ondernamen, en lator, toen men Sandy Hook bereikte, naar de troostelooze win- terwereld om hen heen. Waar de zich met kracht voortstuwende golven van rivier en ooea-n dit niet onmogelijk hadden ge maakt, was de zee dichtgevroren onder een glinsterendo laag van sneeuw, waarboven een koude, grijze mist hing. Aan alle kan ten zag men in het ijs schepen vastliggen, en de sneeuw, die aan masten en touwen kleefde, deed deze zich in donkere, zware lijnen afteekenen tegen de grauwe lucht. Maar toen eindelijk Fire Island aan den westelijken horizon ait het gezicht ver dween, veranderde het schouwspel zóó plotseling, alsof de tooverroede van een weldoende fee alles, wat leelijk eD treurig was, had weggevaagd. De lucht en de zee waren blauw; de zon straalde en de witte meeuwen scheerden langs het sohip. Natuurlijk geraakten de reizigers nu ook in een opgewekte stemming. De stijfheid, die gewoonlijk heerscht in een gezelschap van menschen, die elkaar voor hel eerst zien, smolt even snel als het ijs en de sneeuw weg onder den welkomen zonne schijn Na een uur was de toon zóó los en ongedwongen, als anders gewoonlijk eerst bij het einde van een reis. Het aantal passagiers was uit den aard der zaak niet groot. Er waren misschien ongeveer dertig personen, die öf door een avontuurlijken geest öf door de omstandig heden gedreven werden zich bloot te stel len aan de gevaren, die een reis over den Atlantisohen Oceaan in dit seizoen mee brengt, _en waarvan de vele schepen, die in de laatste dagen zwaar beschadigd in de haven waren teruggekeerd, getuigden. Natuurlijk waren de dames zeer in do minderheid Reizen ia dan ook meer een werk voor mannen, ten minste zoo lang er geen sprake is van voor pleizier reizen. Dit was althans de overtuiging v&n den ouden heer met de krijgshaftige witte snor, die In de speelkamer stond en met aandacht naar de kaart keek, waarop de kapitein hem de route, die men zou n,emen, aanwees. „Ik ben het volkomen met u eens. Laat mannen maar in zulk hondenweer op reis gaan, dot kan me niet schelen 1 Maar wat een vrouw bezielt, die in een seizoen, waar in een rechtgeaarde hond het lief9t zoo dicht mogelijk bij de warme kachel kruipt, de wereld rond wil trekken... dat weet ik niet. Vrouwen moesten toch leeren..." Hij werd in de rede gevallen door een jong meisje, dat opeens de kamer kwam binnenstormen zonder het antwoord op haar: „Mag ik binnenkomen 1" af te wach ten. „Ik zag u juist hierheen gaan, papa, en ik zou ook zoo graag de kaart eens zien. Daarom haastte ik mij zoo. En nu merk ir, dat ik juist bijtijds kom, om ook nog een onder lesje te krijgen, namelijk een k-sje over wat wij, vrouwen, toch moesten lee ren 1" Terwijl zij sprak, stak zij haar arm in dien van haar vader op een manier, die verried, dat zij nooit veel van de streng heid, die op zijn gez'cht te lezen stond, te lijden had gehad. m ,,Dit is mijo tiran, kapitein," tel dé oude heer op een ongemakkelijken tooi, maar onderwijl zijn arm uit de hare losma kende en teeder om haar schouders slaan de. „Nu moet ik me behoorlijk gedragen dat in dezo gronden het water onder de» omstandigheden niet vlug genoeg, dus on voldoende, kan geloosd wordon. Op zich zelf is dit reeds onnatuurlijk, maar als de winter onverwijld mocht invallen, is het zeer zeker tot groot nadoel der bollen bovendien. Behalve dit ondervinden allen in het bol- lenvak met hun najaarswerk groote vertra ging en last. En ten slotte: de- losse werk lieden zijn niet het minst de dupo van dit natte weer, want zij vooral maken reeds ge- ruimen tijd zeer kleine weekloonon. LEIDERPORP. Tot ouderling bij de Ne- derd.-Herv. Gem. is gekozen de heer C. de Graaf; tot diaken de heer J. de Graaf Jzn. In stede van f 1.75, zooals op de be grooting was uitgetrokken, is de omafag van den polder Achthoven voor 1908, na der bepaald op f 1.25 per hectare. B. en Wa hebben, onder bepaalde voorwaarden, goedgekeurd het plan eener oombinatie tot bet aanleggen van straten op het kadastrale perceel sectie A no. 3393. NIEUWKOOP. Nu do ruigmoesen in on zen polder afgesneden zijn, komt er weer een drukke tijd aan, voornamelijk voor de mos- zoekers. Groote scheepsladingen moa worden van hier naar Boskoop verzonden, om er rendom de wortels der planten verpakt te werden. Gisteravond is hot hier zeer bekende schilderhuisje van den heer D. v. L. door balddadighcid vernield en omvergeworpen. Van dader(9) geen spoor, dat leiden kam tot ontdekking RIJNSBURO. Het da mes-oom i té dat zich belast heeft met het organiseeren van een Kerstfeest voor de kinderen der Ned.-Herv. Zondagsschool, is in haar pogingen uitste kend geslaagd. Evenals het vorig jaar zul len de kinderen weer hun rijk versierden Kerstboom hebben en niVt alleen zullen zij bij die gelegenheid worden onthaald, maar ook zal ieder kind nog een Kerstgeschenk worden meegegeven. De cangverceniging onder directie van den heer C. van Oeffelen zal de feestvreug de vorhoogen door eenige zangnummers ten best© te geven. SASSEVHEÏM De afdeeiing Zuid-Hol lands Noordhoek van den Bond van Neder- landsche onderwijzers heeft tot afgevaar digden naar de Algemeene Vergadering te Leiden benoemd de heor-sn S. D Kohier en W. A v. d. Wal en tot plaatsvervanger den heer K. Hoorn. VOORSCHOTEN. Reeds is van gemeen tewege c n begin gemaakt met het vwrliar- den van bet voetpad aan den Rijndijk. Zoo- als men zich zal herinneren, hebben de Rijndjjkbewoners zioh onlangs met een adree tot den Raad gewend, waarbij gewe ren werd op den treurigen toestand, waar in dat pad verkeerde. ZEGWAARD—ZO ETEUMEER. Alhier hebben zich twee lotelingen aangemeld om bij de bereden korpsen te wordon ingelijfd, nl. C. Kerstona, te Zegwaard, on T. Wall- man, te Zoo termeer. De Lcidsclie vergunninghouder» io verband met den verhoogden drankaccljn». De snlkerconferentie. Naar uit Brussel wordt gemeld, ml do internationale permanente suikerconferen- t)e op 20 Deocmber aldaar bijeenkomen lot het houden van haar gewone jaarlijksohe vergadering. Woensdagmiddag te halfdrie werd in het cafó „Rijnland" aan de Lammermarkt al hier, een druk bezochte vergadering van Caféhouders gehouden, welke vergadering was uitgeschreven door de vereenig»ng „Vorgunning" afd. Leiden en omstreken. Door den voorzitter werden de aanwezi gen tot samenwerking aangespoord en er op gewezen, dat, mot het oog op de volksge zondheid, de knoeierijen niet in de hand gewerkt mochten worden, maar dat het noodig was een geleidelijken opslag te ver krijgen. Besloten werd, voor de kleine zaken een glas van 40 gram voor 6 cents als maatstaf te nemen, cn aan ieder vrij te laten eon kleiner glaasje voor 5 cents te geven in ver houding hierboven genoemd, terwijl de Caféhouders die reeds 7 en 8 oents eischten, het beste deden, naar evenrodighoid hun glaswerk te verkleinen. Voor den verkoop per maat werd beslo ten, alle inlandsche gedistilleerd van wol ken aard ook, met 30 cents, en de likeuren met 20 cents per liter te verhoogen en met deze besluiten in overleg te treden met de niet aanwezige vergunninghouders. Wegens het inmiddels vergevorderde uur, werd besloten de vergadering des avonds te negen uren in het hotel „Central" voort te zetten, en wel uitsluitend voor 10- en 15 cents-cafó's. Als maatstaf voor deze werd toen aange nomenbitterglazen 40 gram 10 cents, cognac 30 gram 15 cents, cognacgroo 30 gram 20 cents en cognac-groc 40 gram 20 cents. Zoo ook brandewijn en oude jenever in glazen van 40 gram 15 cents, dito 30 gram 10 cents, en wel op een daarvoor ge stelde boete. De z.g.n. halfjes werden afge schaft. Wat het glaawerk betreft, dit is door het spoedig in werking treden der wet een moeilijke zaak, doch hiervoor werd een ter mijn vastgesteld. Verder werd besloten dat over genoemd© besluiten contróle zou worden uitgeoefend, en zooals genoemd is bij overtreding op een gestelde boete. Deze besluiten werden geteekend door de gérants van „In den Vergulden Turk" en „'t PosthoF', Zuiderveld en Co., Bult huis en Co., Café-Restaurent „De Harmo nie", O. L. Vos, Caié „Dc Gouden Loouw," H. Boom, J. v. d. Spek, hotel J P. van Es, J. J. Coster, Joh. J. Bulters, „Den Burcht", A N. Beijersbergen, Hotel „Toelast" Feltkarnp cn Co., Hotel „Rijn land", J. F FeJtkamp, Café-Restaurant Lammermarkt, J. C. A. Lempers „Hotel „Central" on H. E. Dietrich Telegrafisch weerbericht» aaar waarnammgan in dec morgen v a 9 Dec. Medegedeeld door het Koa. Ned. Meteor, lmtuu.it te Do Dilt. Hoogste barometerstand 774.7 te Corun- na; laagste 741.0 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 10 Dec. Toenemende tot matigen of krachtigen zuidwestelijkon tot westelijken wind. Toe nemende bewolking. Mogelijk regenbuien Zachter temperatuur. „Kom, ga voort, vadertje I Wat moeten de vrouwen nu leeren 1" „Ze moeten leeren respect te bobben vo>r hun oude vaders, klein brutaaltje.... Ofschoon hij het op plagenden toon zei, werd het meisje plotseling ernstig ea bet antwoordde snel: „Dat hoeft men niet te leeren, als men ten minste zoo'n modelvader beeft als ik. 't Is onmogelijk hem meer te eeren en meer van hem te houden dan ik doe, ofschoon u mij, als ik in mijn respoct tegenover o ^e kort kwam, heusch niet zou dooden, zooals u het anderen hebt gedaan, nietwaar vader tje t" Tot antwoord trok haar vader haar dich ter tegen zich nan. „Heb ik goed begrepen 1 Hebben men schen, dio u niet genoeg respect betoon den, dit wel eens met hun leven moeten be- koopenl" vroeg nu de kapitein, met wei nig verwonderd De oude heer trok de borstelige, witte wenkbrauwen op en antwoordde met een ongedwongenheid, waarachter zich een ze kere minachting moest verbergen: „Zeker!'' Deze openhartige bekontenis deed den kapitein versteld staan. Hij kleurde en sta melde: „Ik daoht..." Toen het meisje, begrijpende, dat de woordenwisseling wel eens een hevig karakter kon aannemen, hem in de rede viel: „Misschien kent u het plekje waar wij vandaan komen niet, kapitein. Wij zijn namelijk uit Kentucky en de oude eere- wetten worden daar nog angstvallig ge handhaafd, terwijl ze in andere Landen af geschaft zijn, of althans niet meer in acht worden genomen. Mijn vader heeft in zijn leven ontelbare malen geduelleerd. Sinds den tijd, dat de Kolonie gesticht werd, heb ben de Ogilviee er geWjond en zijn zij al tijd echte veohtersbazen geweest. Men bc- weet nu wel, dat zij nooit hebben gevoch ten, als zij er niet hun goede redenen voor hadden. Maar ik voor mij geloof, dat ze wel een beetje lichtgeraakt zijn." Hier viel haar vader haar in de rede „Lichtgeraakt, juist, meisje, dat is het woord. Maar men moet ook lichtgeraakt zijn; waar het onzo eer geldt. Voor een man is zijn eer immers het allervoornaamste; iets, waarvoor hij moet leven en 6tcrven. Niots moet hem zoo heilig zdjn. Als hij voor zoo iets heilige niet vechten kan, houdt hij op een man van eer t-e zijn." „Er zijn veel dingen, waarvoor een man moot kunnen vechten en sterven, als het moet," antwoordde de kapitein met zijn bezadigde stem. „Maar dat wij in de eer ste plaats zoudon moeten vechten, wanneer ons een persoonlijko beleediging of iets, dat wij als zoodanig beschouwen, wordt aange daan, dat ben ik niet met u eens." Ziende, dat de oude beer het voorhoofd frorvdste, voegde hij er haastig bij: „Maar ofschoon ik het dus zelf in geen enkel ge val op duelleercn begrepen heb, vind ik toch ook, dat zoodra een man in een geval verkeert, waarin hij het zelf zijn plioht acht te vechten, hij zich ook van dien plicht kwijten moet." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 1