Burgerl. Stand van Leiden. Uit de Rechtzaal. Vragen en Antwoorden. Faillissementen. De raddeB*oprfenezaak. In „De Standaard" komt onder het op schrift: „Een opmerkelijke memorie" de volgende driestar voor. „In de verklaring, die dr. Kuyper in de Tweede Kamer voorlas, wees hij er o.a. op, dat de drie ridderorden, die wo bezitten, alle zijn ingesteld om partij te trekken van de begeerte, die bij velen bestaat, om een koninklijke ondersoheiding te erlangen, teneiqde hom te bewegen tot het verrich ten van edele daden; en hij voegde er bij, dat de ridderorde van Oranje-Nassau dit zelfs uitstrekt tot daden van maatschappe- lijken aard. „In verband hiermede wijst „De Maas- leodo" terecht op een zinsnee, voorkomen de in de Memorie van Toelichting op het ontwerp waarbij de orde van Oranje-Nas sau is ingesteld, en waarin zoo duidelijk mogelijk wordt uitgesproken, dat de instel ling van deze orde bedoelde hen, die gaarne een koninklijke onderscheiding verkregen, tot het cloen van zulke daden aan te sporen. Men leest toch in deze Memorie: „Vele Nederlanders en ook vreemdelin gen, wier werkzaam leveq door bevorde ring van het algemeen welzijn op geeste lijk, zedelijk en stoffelijk gebied meer dan van anderen vruchtbaar waa, bleven ver stoken vaq een onderscheiding, door het Hooffc van den Staat verleend, omdat de wet van 29 September 1815 (tot instelling der orde van den „Ned. Leeuw,") op uen bezwaarlijk kon worden toegepast. „Is hierdoor vaak aar* velen een teleur stelling bereid, meer rechtstreeksche na- deelen heeft do Staat dikwijls hierdoor ondervonden. Om slechts één te noemen: Menig voorwerp van kunst, van weten schappelijk of geschiedkundige waarde, heeft hierdoor geen plaats in onze open bare verzamelingen gevonden,, en niet zel den is het gebeurd, dat reizigers in onze Koloniën' de vruchten van hun wetenschap pelijk onderzoek niet afstonden aan onze musea, doch aan die van het buitenland, omdat zij zich daar wel, doch hier niet met een ridderorde zagen begiftigd." Dit stuk gaat alzoo nog verder dan de be wering van <dr. Kuyper. En door wie is nu cTozo Memorie onderteekend 1 Door niet minder dan vier liberale Minis- tors, namelijk door de heeron Van Tienho ven, Talc van Poortvliet, Siuidt en Pierson, Zou nu toch do billijkheid niet eischen, dat do liberale pers ook dit stuk eens aan haar lezers voorlegde? „Het Vaderland" is van oordeel dat het verkeerd zou zijn uit het feit, dat het be sluit der socialistische Kamer-fractie om betreffende de zaak-Kuypcr een parlemen taire enquête voor te stellen, werd genomen daags na de aankondiging van dr. K.'s plannen tot liet instellen van een Raad van Kor, de gevolgtrekking te maken, dat deze vorm van onderzoek alleen door de socia listen wordt verlangd cn alleen dezen een Raad van Eer onvoldoende achten. Wel is het Haagsche blad van meeniDg, dat hef voorste] practisch gesproken weinig resul- tsaat belooft, maar het wil toch herinneren, dat het reeds dadelijk als zijn gevoelen to kennen gaf, dat dr. K.'s aanbod om de uit spraak van een Eeregericht in te roepen een goeden indruk zou hebben gemaakt, zoolang niet met een enquête was gedreigd. „Het Vad.".noemt heb „eigenaardig dat de heer Lehman, wiens op 26 November in de Kamer opgeworpen denkbeeld eener door dr. Kuyper zelf aan te wijzen commis sie van onderzoek wellicht van invloed is geweest op het aanbod van een Eereraad, slechts om practisch© redenen tegen een enquête was, en wel omdat deze, nu men niet stond tegenover een zittend Minister, geen gevolg kan hebben, met den uitslag niet kan worden gedaan. Ware dit niet het geval, stond men tegenover een zittend Minister, dan zou het volgens hem de taak der Kamer zijn, alle feiten te onderzoeken, en zou de heer Lohman tot de voorstanders ccner enquête hebben behoord, óók indien hij overtuigd ware, dat de beschuldiging onwaar was. In deze woorden van den leider der C'hristelijk-Historische partij ligt een ver gelijkende waardebepaling van een onder zoek door eön parlementaire enquêfco-oom- missic en door een vanwege den „beklaag de of verdachte" (woorden van den heer Lohman) benoemden Raad van Eer, waar bij aan het eerste grootere waarde wordt toegekend dan aan het laatste. Trouwens het karakter van een parle mentaire enquête brengt dit mee. De wet van 5 Aug. 1850 regelend het recht van onderzoek of enqüête bevat verschillende bepalingen, die dit waarborgen. Na do bevoegdheden van een dergelijke Commissie van Enquête te hebben uiteen gezet, komt „Het Vad." terug op de rede van den heer Lobman, die zijn meening, dat aan een enquête, toegepast op dit onderwerp, een uidt zou ontbreken, ge staafd had met het citaat uit Buys „Zoowel het een als het ander is bestemd .om aan de Volksvertegenwoordiging gele genheid te geven, zich het licht te verschaf fen, dat zij ter rióhtige vervulling van haar taak mocht meenen noodig te hebben." „Het Vad." kan echter in die woorden niets lezen van een verplicht doel en van (bet niet toepasselijk zijn ejner enquête, indien dat unit ontbreekt. Trouwens, dit is hier wèl aanwezig. Immers, het is zeker dat Buis van geene beperking van dit reoht tot bepaalde gevallen wil weten. Be- toogend, dat de Wet van 1850 niet ten doel had den omvang van het reoht van enquête te regelen, zegt hij in een noot nog eens nadrukkelijk: „De juistheid van deze mee ning wordt wel eens betwist, en beweerd, dat de Kamer alleen dan enquêtes kan in stellen, wanneer zij bij het verrichten van haar arbeid inlichtingen behoeft. Deze raeening steunt intusschen op niets; nóoh de Grondwet, nóch de Wet van 1850 stel len zulke grenzen, terwijl de geschiedenis van het avtikef (nul. art. 95 der Grondwet) overtuigend leert, dat men de enquête als een natuurlijk uitvloeisel van het recht van interpellatie opvatte, uit dezelfde be hoefte voortvloeiende m tot hetzelfde doel dienende." Maar de heer Lohman bad Buys niet be hoeven te eiteeren om een argument op te sporen voor zijn stelling, dat een parlemen taire enquête begrensd is tot gevallen „met een doel". De afgevaardigde voor Goes zou uit zijn commentaar bij art. 95 der Grondwet in zijn standaardwerk „Onze Constitutie" hebben kunnen aanhalen zijn eigen woor den: „Ook aan de uitoefening van dit recht zijn geene grenzen gesteld en zijn die ook bezwaarlijk te stellen." „Zoodra evenwel erkend wordt, gaat „Het Vaderland" voort, dat er geen g-en- zen rijn aan deze „geduchte bevoegdheid van het parlement om toegerust met nood- dwangmiddelen als do wet aan den rechter van instructie heeft toegekend, het pubiek te nopen, voor zijne gecommitteerden te verschijnen en daar hetzij onder verband van den eed, hetzij zonder dergelijk ver band de verklaringen af te leggen, welk© hun worden gevraagd" (zooals Buys heb in navolging van eon Fransohen schrijver noemt), rien wij niet in, waarom daarvan zou moeten uitgesloten worden het geval, dat de enquête de handelingen van een oud- Minister betreft" Het blad herinnert, dat deze exceptie- oolc niet is opgeworpen in 1865 bij het voor stel Van Zuylen van Nvevelt tot het instel len eener parlementaire enquête naar de handelingen van minister Betz bij de ver kiezingen in Limburg, ofschoon hij eenige weken te voren als minister was afgetreden. Mocht den afgevaardigde voor Goes het denkbeeld voor den geest hebben gezweefd, dat een parlementaire enquête doel en be kroning moet vinden in een strafvervoï- gingi dan is clit een dwaling, naar „Het Vad." aantoont door te verwijzen naar vroeger gehouden enquêtes. Eorste hairriijkeatkoudirin? van 5 Dec. A. J van Braam Ilouckgeest jra. 25 j. en N Uuysmau jd. 20 j. J. van Vliet jm. 22 j. en A. 'iielkemeyer jd. 22 j. II. van Duuren jm. 25 j. en A. Groenewo;en jd. 23 j. A. Laborda3 jm. 20 j. en M. Gans d. 18 j. T. Laven gesch. m. 37 j. en J. J. van Kopeien jd. 27 j. W. J. do Gunst jm. '22 j. en J. v. d. Voort jd. 19 j. J. I. B. den Hoed jra. 27 j. en C. E. Gordijn jd. 22 j. P. Hendriks jm. 25 j. en U. van der Heyden w. 25 j. W. Kaastra jm, 82 j. en M. Rodenburg jd. 27 j. BODEGRAVEN. B e v al 1 o n: Jkvr. S. de Stuors geb. Teding van Boikhout D. D. C. Zaal geb. uitenburg W. chinkel geb. Vau Vliet D. A. Vink gob. Van Osnabrugge D. A. Vorhoek geb. Brouwer Z. HILLEGOM. bevallen: A. Soh euder geb. Zuidorduin Z. A. J. E. van Dooren gob. Westen dorp Z. W. Verhoeven gob, van Loon Z. M. W. If. de Wilde geb. Verhoef Z. H. M. Groot gob. van karnbeek D. M. van de Beld geb. Matter D. Overleden: Leentje Rinsma, 35 j. H. K. van Schie, 3 mod. OUDSHOORN. Be vail on: G.'Paardekooper geb. Brasker Z. D. Lamfers geb. Bezomer Z. NIEUWKOOP. Bevallen: C. v. d. Tol geb. v. Vel zen D. REEUWIJK. Bevallen: M. J. v. Dam gob. Brninink Z. VuORHOUT. Ondertrouwd: Willem de Gunst jm. '2 j., van i.eiden, mot Jacoba van der Voort jd. 19 j., van Voorhout. ZEVENHOVEN. Bevallen: G. Klork geb. Van Sluis Uitspraken van het kanton gerecht t© Leiden. De kantonrechter veroordeelde heden: wegens een trekdier onbeheerd laten staan: Paulus M. te Leiden, tot f 4 of 3 d. Wegens burengeruchtOtto D. W. de O. en Mart. Bern. V. te Leiden, tot f 3 of 1 d. Wegens dronkenschap: Abram C. N. te Leidien en Dirk V. te Zoeterwoudo, tot f 1 of 1 d.Pieter Joh. S„ Pieter L., Joh. Theod. L., Willem Fred. St., Jacob V., Her man K., Arie P., te Leiden, Hubertus H., Abr. de M. Szn., te Rijnsburg, ieder tot f 2 of 2 dagen; Corn. S., Nio. O., Wilh. v. K., Pieter van L„ Jac. Joh V., Adolf K., Hend. v. d. R, Jac. B., Joh. W. Wz., allen te Leiden, Ger. Joh. v. d. B., te Voorscho ten, Jao. H., te Katwijk-aan-Zee, Corn. M., to Katwijk-aan-Zee, Jacob A. S., te Den Haag, allen tot f 3 of 3 dagen. Paulus van D., te Leiden, Engelb. Nic. de J., te Leiden, ieder tot f 5 of 3 d.; Pieter Georg C. R, zwervend, Johs. L. te Leiden, tot 2-maal f 3 of 2-maal 3 d.Francs, v. d. M., te Leiden, tot 2-maaJ 3 d. hechtenis. Wegens loopen op verboden grond: Corn, de R. Az., te Noordwijker- hout, tot f 2 of 2 w. tuchtech.Jac. H. en Joh. P., te Haarlem, tot f 2 of 2 d.; Simon K., Izaak K, Dirk O., te Leiden, Joh. V., te Noordwijk, Nicolaas van M., Willem v. d. B. Azn., Jacs. K., te Noordwijkerhout, ieder tot f 3 of 3 d.Jao. Joh. S., Simon K., Bert B., Theod. G., Joh. Adrianus T., allen uit Den Haag en Theod. v. d. B., te Noordwijkerhout, tot f 3 of 3 d. Wegens jagen zonder acte en zonder ver gunning: Hendrik de W., te Oegstgeest, tot 2-maal f 3 of 2-maal 3 d.Nicolaas de H. en Joh. v. d. H., te Leiden, tot 2-maal f 8 of 2-maal 4 dagen. Wegens viasohen zonder acte en vergunning: Jan H., te Zoeterwoude, tot f 4 of 2 dagen. Wegens wildstrikkon aetten: Jao. K. te Noordwijkerhout tot f 3 of 3 d., Petrus v. d. B. Azn. Willem v. d. B. Azn., te Noordwijkerhout ieder tot f 10 of 10 d. Wegonte Mhoolvermim: Jao. B. te Leiden. Joh. B. de R. en Grietje D. te Katwijk-aan-Zee tot f 1 of 1 d., Joh. N. L. te Leidein, Alida de H. en H. G. te Kat wijk-aan-Zee ieder tot f 2 of 2 d. Mathijs K., Johs. R., Johs. B„ Hendrik de H. allen te Leiden tot f 3 of 3 dLWouter T. te Lei den, tot f 5 of 3 d.; Louw Jao. M. te Lei den tot f 6 of f 3 d. Wegens auto rijdenzonder nummerbewijs: Johs. Otto V. te Amsterdam tot f 6 of 4 d. Wegens overtreding motor- en rijwiel wet: Petrus E. te Mijdrecht, Jobs. v. d. S. te Oegstgoeat, Aldert van 8. Tzn., ta Katwijk- aan-Zee, ieder tot f 2 of 2 d. Wegens varen in Rijnlands- boezemwater: Maarten J. te Aals meer tot f 2 of 2 d., Mnrius v. E. Gz„ te Rijnsburg f 3 of 2d.. Willem R te Valken burg tot f 3 of 2 d. Wegens meer dan één persoon vervoeren op rijwiel: Paulus G. te Leiden tot f 2 of 1 d., Jan T., te Loiden tot f 2 of 2 d. Wegens te Oegstgeest een woonwagen plaatsen Corn. Paulus R., zwervend, tot f 3 of 2 d. Ajitonie P. te Den Haag, wegens muziek taken te Voorschoten tot f 2 of 2 d. Persdelict. De uitgever van het „Haagsche Nieuws blad" wordt bedreigd met een proces dat de heer Henri ter Hall hem zou aandoen, als hij niet den naam van den schrijver noemt van een „ingezonden stuk", dat door den heer Ter Hall van beleedigende strekking wordt geacht. („L. en V.") l>e storm. Men meldt d.d. 5 December uit Nieuwe- diep: Door den binnengekomen logger „Kw. 158" werd op de Noordzee gepraaid de Katwijkerbom 103", waarvan de schipper Teuiys van Duijn en een matroos over boord waren geslagen en verdronken. Het Nederlandsche stoomschip „Auto maat", van Fowey naar Rotterdam be stemd, is met belangrijke dekschade te Portland binnen geloop en. De eerste-stuur- man is in den naoht van 2 op 3 Dec. door een stortzee overboord geslagen en ver dronken. De correspondent te IJmuiden van ,,De Tel." meldt d.d. 5 Dec.: Het Duiteohe stoomschip „Oronshagen" van Mo (waarschijnlijk wordt hier bedoeld Moss, een Noorscho zeehaven) naar Amster- Hm heeft aangebracht 12 man, zijnde de geheel© équipage van hot Noorsche stoom schip „Marie", kapitein A. A. Zet, met tarwe van Stralsund naar Rotterdam, welk stoomschip Zaterdagmorgen, tijdens een or kaan, negentien mijlen noordoost van Ter schelling is vergaan en gezonken. De Be manning in eigen booten gevlucht, werd opgepikt door de „Cronshagen", die hen naar Amsterdam medenam. (Het stoomschip „Cronshagen" had Jé haven van Mo (Moss?) moeten ontvluchten wegens ijsgang. Een gedeelte deklast ïs achtergebleven, een ander gedeelte ging door storm verloren). Do stoomtrawler „Clyvia, IJm. 125" rap porteert bij Ameland te hebben aangetrof fen het Engelsche stoomschip „Katy" van Londen, dat tot bet dek in het water lag. Eén man bevond each nog aan boord, die niet gered kon worden. Meerdere trawlers waren in de nabijheid. De haringlogger „Zeester", Maassluis 15(3 is to IJmuiden binnen geloop en met ver lies van bezaansmast.. De stoomtrawler „Brederodc" kwam gis ternacht binnen te IJmuiden, om assisten tie te halen voor een in nood verkeerend groot Spaansch stoomschip. Nabij de haaksgronden is daar ook door de sleepbooten „Titan" en Hercules" be doeld stoomschip aangetroffen, dat naar Nieuwediep werd gesleept. Het stoomschip komt in de haven. De „Leeuw. Ct." meldt: Vrijdagmorgen heeft de storm in do nabijheid van Leeuwar den een slachtoffer geoischt. De melkvaar- der A. Visser, uit Hempens, keerde tus- schen 10 en 11 uren van de zuivelfabriek op do Waeze naar huis terug. In de Nieuwe Greuns, voorbij do Froskepollo, moest zijn zoontje leege emmers naar een paar 'boe ren aldaar brengen. De vader liep in de lijn. Toen de jongen na eenigo minuten terug keerde, vond hij wel de onbeheerde schouw; de vader was eohter verdwenen. Radeloos liep hij terug om hulp te halen. Toen hij met deze kwam ter plaatse waar hij de schouw had verlaten, vond men spoedig daarop den melkvaarder verdronken. Een rukwind schijnt hem van den wal te hebben gesleurd. Hij laat een vrouw met een zes tal kinderen achter. In een orkaanachtigen storm heeft de Nederlandsche tjalk „Ora et Labora" op de buitenreede van Wilhemshnfen schip breuk geleden; vier personen zijn verdron ken. Buitendien verdronken nog twee op varenden van een andere tjalk en bij de pogingen tot reddmg nog een man van de reddingsboot. Het bestuur van bet reddingsstation Horumersiel der Duitecbe maatschappij tot redding van schipbreukelingen, seint naar Bremen, dat de reddingsboot „Vegesack" Zaterdagnacht totaal verloren is gegaan. Een roeier is omgekomen en de rest der bemanning is op Oldeoog ondergebracht. Van twee schepen zijn 7 personen gered, die op één na, bevroren ledematen hebben. De redding van 16 F r a na oh e schipbreuk el ingen. De correspondent te IJmuiden van de „N. R. O." en „Hbl." schrijft: Naar aanleiding van de redding van de equiuago van het Fransche stoomschip „Thisbé" had ik een ondorhoud met kapi tein Pierre le Bitter, herkomstig van Caen, en den schipper van den trawler „Prima Vera", Jacob Stam van IJmuiden. Om trent de ramp werd toen nog het navol- gendo verteld In den namiddag, toen de „Prima Vera", wegens vliegend stormweer niet kunnende vissohen, met den kop op zee gestoken lag, 15 mijl N.W. t. N. van Scheveningen (niet van Katwijk als vroeger werd mede gedeeld), zag men van N.W. een diepgaand stoomschip naderen mot zware bakboords- slagzijde. Dat was de „Thisbé" van Rot terdam naar Caen. Toen de „Thisbé" voor den trawler was overgegaan het gezioht op zee waa slecht zag men in den voortop een vlag hijschen, wit met zwart blok, en eren later aan den achtermast twee vlaggen, een witte met blauwe blokken en een geele met roo- den bal. De schipper van den trawler be greep daaruit, dat dc bemanning in nood verkeerde en stoomde spoedig op. Toen hij de „Thisbé" genaderd was, die lïard door stoomde om onmiddellijk zinken te voor komen, wist hij de bemanning te beduiden dat rij de sloepen moest strijken. Daaraan werd gevolg gegeven cn spoedig verliet één boot het zinkende schip met acht man, die met veel moeite gered wer den, daar de boot vol water geslagen was. Een matroos van den trawler, Pieter Wan nier van Nieuwesluis, begaf zich met een lijn om het lijf in de boot om die leeg te hoozen, want de scheepsboot van de „Pri ma Vera" was door den storm onklaar ge raakt. Daarmede bezig, zag men een tweede kleinere boot naderen met zeven menschen volgeladen. Nadat ook hiervan vijf met groote moeite gered waren, sloeg de boot om. De twee overigen konden bij tijds een hun toegeworpen lijn grijpen en werden ook binnen boord van den trawler gehaald. De „Thisbé" zonder vaart zonk nu spoe dig in de diepte weg en men zag den eenig achtergebleven persoon, den kapitein, met een stuk plank gewapend, rich uit het want in de brullende zee storten. Vreeselijk moet dat schouwspel geweeBt rijn, die man, schrijlings op een stuk plank gezeten, met de woeste golven op en neder gesmeten. Met ontzaglijke moeite wist men hem ein delijk onder lij van den trawler te krijgen en een lijn met reddingsboei toe te wer pen, die hij gelukkig kon grijpen. Geheel uitgeput werd hij toen aan boord van den trawler gehescben, waar hem alle noodige zorgen werden gegeven, waardoor hij be houden bleef. Op onze vraag, waarom ook hij niet in de boot gegaan waa, omdat het toch roekeloos waa alleen aohter te blijven, gaf hij eenvoudig ten antwoord: „Er was geen plaats meer, er konden ternauwer nood zeven man in." Om zijn zeven men sehen kans van redden te geven, ging hij eigen leven offeren, ofschoon thuis vrouw en kind op hem wachtten. Stellen we ons het weer van Vrijdagmid dag voor, dan kan men zioh eenigszins in denken, wat drama daar zou afgespeeld rijn als niet toevallig de „Prima Vera" in de nabijheid waa geweest Van eenig ander schip waa geen spoor te zien. Hier mag nog wel herinnerd worden, dat door denzelfden trawler met gedeeltelijk dezelfde equipage in Februari van dit jaar 21 menschen zijn gered van het Deensche stoomschip „Stanton", dat ook tijdens hevigen storm verloren ging. De schipper van den trawler deelde nog mede, dat de „Thisbé" bij het zinken om sloeg, zoodat het wrak voor de groote vaart geen ge>vaar zal opleveren, doch voor de visschcrij des te meer. Men meldt uit Petten dat daar Zondag middag is aangebracht een sloep, gemerkt „Thisbé". Vraag: Van hoe laat tot hoe laat, brandt 's avonds het zoeklicht te IJmui den en te Scheveningen? Antwoord: Van zonsopgang tot zons ondergang. Vraag: Gaarne zou ik het „Rotter- damsch Nieuwsblad' willen hebben van 22 Oct. j.l. Hoe kan ik daaraan komen? Antwoord: Door 6 cents op te zenden aan de administratie van dat blad met ver zoek om toezending van dat Lommer. Vraag: Ik heb een collectie gebruikte postzegels. Weet u een adrea daarvoor? An twoord: Vraag u eens aan de Louisa-stiohting, Alexanderplein lö„ Den Haag, of U den Directeur daarmede ge noegen doet. Vraag: Mijn vader ligt op een ziekbed, is een weduwnaar en heeft een hoogen ouderdom bereikt. Heeft men nu het recht rijn inboedel te deelen? Zoo ja, wie heeft dan van het gezin het recht om te deelen Antwoord: Wacht nu even totdat uw vader is overleden en vraag het dan nog eens. Vindt u er niet iets stuitends in daarover reeds nu te twisten? Vraag: Iemand mcost vier maarden dienen bij heft vierde reg. infanterie, h"eft. drie maanden gediend en is toen afge keurd. Nu moet mijn zoon Maart a.s. op komen in zijn plaats. Hoelang moet hij nu dienen? Antwoord: Was de bedoelde persoon viermaander door rijn hoog nummer, dan wordt uw zoon ook als zoodanig ingedeeld. Overigens kunt ge u om inlichtingen vervoe gen bij het bestuur uwer woonplaats. Vraag: Hoe noemt men een jongmensoh die een net meisje (aehter haar rug altijd) door lastertaal in haar goeden naam durft te benadeelen Antwoord: Wat is uw bedoeling? Moeten wij u eenige minder lieflijke woor den aan de hand doen voor dat jongmensch Dan zouden we hem noemen een leugenaar, een lasteraar, een narik, een kwaadspre ker, een ellendeling, een niets-waardige, een boef. Vraag: Ik ben sedert 8 jaar in Leiden woonachtig. Voor dien tijd heb ik 11 jaar te Hülegom gewoond. Nu iö het met Jan. de tijd, dat ik mij aan moet geven voor do Nationale Militie. Waar moet ik mij nu aangeven, en waar moet ik loten, in Leiden of in Hillegom? Antwoord: Te Leiden. Vraag: Kan men iemand, die zich in April te Leiden heeft gevestigd, 24 jaren oud,, ongehuwd en kostganger zijnde, die geen vrije kamer in gebruik heeft, geen eigendommen heeft, en f 12 per week ver dient, verplichten plaatselijke directe be lasting te betalen. En zoo ja, hoeveel bedraagt dan de som, waarvoor hij kan worden aangeslagen? Antwoord. Ieder, die meer dan f 5O0 verdient, behoort in de plaatselijk directe belasting bij te dragen. Uw aanslag valt in d© 2de klasse (f 600 tot beneden 700), waarvan ge verschuldigd rijt 0/12 van f 11.8® ia (8.66. Vraag: Ik ben per week bij mijn pa* troon werkzaam, maar met een opzeggings termijn van 14 dagen. Nu ben ik middenin de week opgezegd, moet ik nu 14 dagen na den dag van opzegging vertrekken, of rekent het van den eerstvolgenden Zater dag na de opzegging? Antwoord: U moet vertrekken 14 dagen na den dag waarop de opzegging gedaan is. Vraag: Ia het waar dat jongens bene den 14 jaar niet meer op een fabriek werk zaam mogen rijn? Antwoord: Daar is ons niets van be kend. Van een algomeene herziening der aiheidswet is tot dusver niets gekomen en het zal nog wel lang duren eer het zoo ver is. Vraag: Mogen man en vrouw testa menten op den langstlevende en verder den boel aan een kind maken, terwijl er tien kinderen of hun nakomelingen aanwezig zijn? Antwoord: De echtgenooten mogen elkander bij testament een vierde hunner nalatenschap geven. Zij uimnen ook wel bepalen dat de inboedel L!j scheiding aan het bedoelde kind tegen een waarde zal worden toebedeeld; maar zij kunnen het eene kind niet boven de anderen met meer bevoordeelen dan de wet toelaat. Aan" ieder kind zouden rij éénvierde kunnen ontnemen en dat aan het bedoelde kind geven. V r a a g:-Wat is de beteekenis vati „ver wateren van kapitaal"? Antwoord: Als men een zaak, die een ton waard is, inbrengt in een Maatschappij van één millioen, dan zegt men dat het kapitaal is verwaterd. Vraag: Drie jaar geleden heb ik een woning verhuurd bij monde. De betalings termijn verstreek steeds aan heb einde dep maand. De huurder heeft op 9 Nov. d© huur tegen 1 Dec. opgezegd. Is dat geoor loofd Antwoord. De huurder moet een maand to voren opzeggen en zal dus tot 1 Januari móeten blijven of tot dien tijd dö huur betalen. Vraag: Een jongen van 15 jaar, in het rijwielvak werkzaam, kreeg een ongeval in de uitoefening van het bedrijf. Hij krijgt van de bank 21 cents por werkdag. Een andere jongen, machinebankwerker, kreeg 0.70 per werkdag mi beiden verdienen; evenveel. Wat zou de reden zijn van hot verschil P Antwoord: Die vraag komt ons vreemd voor. De belanghebbende heeft toch een dienstbrief ontvangen, houdende toekenning eener schadeloosstelling en deze brief bevat de gronden, waarop de vaststel ling van het bedrag der schadeloosstelling! en de toekenning daarvan berusten. Men moet die gronden kennen om do zaak te kunnen beoordeelen en vergelijking mert andere gevallen gaat meestal mank. V raag: Op welke wijze zou ik in hedi bezit kunnen komen van „zijderupsen"*. Antwoord: Het vorig jaar hebben wij er een paar duizend weggegeven. Hadt g© er toen maar om gevraagd; wij hebben cd niet meer, zoodat u van kennissen ze zal moeten rien te krijgen. Vraag: Kunt u mij ook zeggen, hoe de kleur en bouw van een Airedale Terriep moet zijn? Antwoord: Een Airedale Terrie# heeft veel overeenkomst met een Ierschea Terrier doch een Iersche Terrier is ged en een Airedale Terrier heeft een zwartó bedekking op den rog, gelijk een mantel, eaï van onderen gele beharing. De beharing moet grof wezen, goede sterke beenem, doch niet zwaar, schedel breedvan vorefi zeer klein, snuit lang, doch niet spits, oogeil donker. Het is een hond met veel uithoc* dingsvermogen. Vraag: Kunt u mij een mi.ddel opgeved om velletjes te prepareeren? (Bedoel*! wordt speciaal konijnenvellen). Antwoord: Men spoelt het vel uit ifil sohoon water, hangt het daarna te drogeü met don haarkant naar binnen. Vervolgens spoelt men het vel in water uit, waariS! aluin is opgelost daarna spant men hïtf vel vochtig (met den haarkant naar bens den) op een plank, waarna men het nog daaraan bevindende vleesch kan afschrap-» pen. Dan hangt men het vel weer te dro gen. Wanneer het droog is wringt en wrijffl men het zachtjes om het zacht en lenig te maken. Men schrijft ons op de vraag in hoeverre zaagsel van Amerikaansch grenenhout Jï. te gebruiken voor tuinbemesting: Houtzaagsel wordt voor bemesting nie£ gebruikt. Laat men het lang op een hoop liggen en wordt het enkele malen omgezet^ dan verkrijgt men er echter een voedzamO aarde van. Ook wordt het wel gebruikt bij bet aaö« leggen van warme bakken, daar het nogal broeit, en ook om zaden in te laten vook kiemen. K. Weijers, kleermaker ©n winkel; ir, tei Puttershoek. Oud es Gzn., winkelier te Alkmaar. K. de Vries, koopman en kleermaker fc Drachten. Su*céanse van betaling: M. O. Gertrude van Herwijnen, echtgenoot© van W. Wo Meijer, openbare koopvronw in manufactu ren te Maastricht. lm de Sted. Werltlnr. %\jn opgenomen datüm. DA3EN. Telw. tere. K1B- deren. 28 Nov. Zondtg 70 98 26 S9 t Maandag 80 12 92 80 Dinsdag 79 17 9€ 1 Deo. Woensdag. 84 23 107 1 Donderdag 87 23 110 3 Yryda; 84 22 100 Katerdag 78 18 94

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 6