N«. 15272 Vrijdag 3 December. A0. 1909. <Qeze fëourant wordt dagelijks, met aitzondering van {Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Onder onze Vroede Vaderen. IBSCH DA&BLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van i6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f0.V1±. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertontien van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woerden meer 10 Oents.-Voor het inoasseeren wordt f 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per week 6 Oents; per 3 maanden l l f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd i\jn 1.30. Franco per post1.65. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art 8, late alinea der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemoene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan P. J. SCHMITZ en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een rookerij en zouterij in het perceel Haarlemroerstraat no. 209, kAd. sectie H no. 1920. En geschiedt hiervan openbare kennis geving door plaatsing in het ,,Leidsch Dagblad". Burgemeester en Wethouders voornoemd, EERSTENS, Wcth. loco-Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 3 Dec. 1909. H I N KR W n T. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeens kennis, dat door hen vergunning is verleend aan J. J. YAN HOEKEN en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een inrichting voor houtbewerking, gedreven door een electro motor van 14 en een van 1 p.k., in het perceel Maredijk, sectie L no 407. En geschiedt hiervan openbare kennisge ving door plaatsing in het ..Leidsch Dag blad". Burgemeester en Wethouders voornoemd, EERSTENS, Weth. loco-Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 3 Deo. 1909. Dc Raad. en nog meer het College van B. en Ws. hebben gisteren reeds het ge mis yan een goeden voorzitter gevoeld. Hoe wel de agenda niet bijzonder belangrijk en de discussie weinig principieel was, had de waarn. burgemeester eenige moeite do teu gels strak te houden. Maar dat was het ergste niet. Op den voorzittersze'.el zat niet de man, in wien het geheel© College van het Dag. Bestuur als het ware was be lichaamd. Ieder dor wethouders sprak voor zichzelf cn daardoor ontbrak do noodigc sta biliteit, wat vooral uitkwam bij op één na het laatste punt der agenda zooals wij straks zullen zien. Wij bedoelen dit niet als oen verwijt noch aan rar. Keistens alloen, noch aan de wethouders gezamenlijk, maar mer ken het alleen op als oen feit. Do hoer Eer stens deed zijn best en de andere wethou ders ook, vooral de heer Korevaar. Dc vergadering was ook slecht bezocht. En als reden van wegblijven hoorden we van eenigen ongesteldheid noemen. Laat deze yan lijdelijken aard zijn. Onder de i ngekomen stukken trok do aan dacht een adres van dos heer A. F. Lom beek, eigenaar van „Place Royale", waar in den Raad in overweging wordt gegeven met do buffetten der Gehoorzaal ook te gelijk het doen verhuren der zalen en localitoi- ten te verpachten. Do opbrengst zal dan ongetwijfeld meer bedragen dan nu, waar een particulier beter een dergelijke zaak exploiteert dan do gemeente, die daardoor nog van een grooten last zal worden ont heven. O. i. zou de Raad good doen het heft maar uit handen te geven, dat hij door het stellen van de noodige voorwaarden, toch in handen kan houden. Bovendien zal zulk een verpachting bij minder moeite en last voor de gemeentelijke schatkist heel wat VGordeeliger blijkenMet belangstelling zien we liet praeadvies van B. en Ws. ito ge- moet. Nog werd medegedeeld dat de Raadsle den binnenkort zullen thuis gezonden krij gen e>en staat der gemeente-eigendommen. Dat zal heel wat zijn. Menig niet-Raadslid fcal het staatje ook wel eens willen zien. Met de behandeling der agenda liep het vooral in het eerst nogal los. Een hamer- tikje met de eene, een streepje bij het af gehandelde punt met dc andere hand, daar mede kon de Voorzitter volstaan. Bij punt 8, verzoek van J. J. van Hoeken om ver gunning tot oprichting van een houten ge bouwtje op zijn terrein aan don Marsdijk, verklaarde de hoer J. J. van Hoeken op zijn gewonen preciesen toon dat hij niet geacht wilde zijn tegen te hebben gestemd. Toen de vergadering eens hartelijk begon lachen, begreep d? heer Van H. zijn ver gissing. TT ij loeide natuurlijk dat hij zich buiten s' mining wenschio te houden, om geen '.Qt jobealissing te hebben in eigen zaak. T u-gissen is menschelij'k, maar als je er zoo uecuur mes aankomt als do hoer Van H., dan Met betrekking tot rerhooging van den post voor bestrijding van besmettelijke ziek ten hoorden we wat zeker niemand zal heb ben verwonderd mx. Fokker, en wat wel eenige verwondering wektede heer P. J, Mulder. Do eerste meende, dat de in richting van het z.g. cholera-hospitaal nog al wat heel veel had gekost, 't Is ook zoo, zei de wethouder Korevaar, maar alles wat er was, bleek verouderd. De hoer Mulder vond de plaats van zulk een inrichting niet bij zonder, zoo midden in een bevolkte buurt en nabij een school. De geleerden bleken het hier piet eens te zijn, schertste de heer Korevaar, want dr. Ruysch, de hoofd-inspcc- teur ld er Volksgezondheid, achtte juist de plaats uitnemend. Ook Rotterdam heeft zijn barakken in de drukke centra's gebouwd. Hot vervoer der zieken blijft daardoor ge woonlijk ook tot enkele straten beperkt. Te gen die geleerden durfde zeker do heer M., die niets meer bedoelde dan een practisch© opmerking te maken, niet opkomen en zweeg verder. De namen der nieuwo straten van de aan gebouwde bouwblokken achter het Leven daal vonden, o wonder, geen bestrijding; zelfs geen aanmerking werd er op gemaakt. Als eenmaal over oen halve of een heele eeuw de molen „Do Oranjeboom" en het Cathryn Maertensdochtershofje in het volks geheugen uitgewischt zijn, een mooie ge legenheid om naar den oorsprong dezer straatnamen in onze vragen-rubriek eens te vragen. Over de door B. en Ws. voorgestelde re geling van de betaling van salaris aan on derwijzers en onderwijzeressen, £^an wie over eenkomstig het advies van hun geneesheer een verlof wegens ziekte wordt toegestaan, had men ongetwijfeld nog wel eens wat ge praat. Tot dusverre bestaat zulk een re geling hier niet. De practijk is, dat ïnen iemand, van wien de geneesheer genezing durft voorspellen, liet uitzieken en de jaar wedde uitbetaalt. God. Staten vinden dat niet goed en gavon in overweging deze zaak te regelen, zooals ook in vele plaatsen elders. Vandaar nu dit voorstel dat trouwens ook wel de sympathie van B. en Ws. heeft. Zij willen gedurende de eerste zes maanden het volle salaris uitkeeren, de daaropvolgende zes maanden de helft en als de ziekte nog langer voortduurt willen zij in overleg met do school-autoriteiten van het Rijk, over wegen of do termijn van één jaar alsnog met ten hoogste een jaar zal worden ver lengd, in welk geval dc kosten van de plaats vervanging worden afgehouden. Do hecren Fokker, Sijtsma en Van der Eist hpddcn hierop een amendement inge diend, waarbij de eerste termijn, waarin het veile salaris wordt uitgekeerd, tot twaalf maanden wordt verlengd, in verband waar mede ook de andere termijnen met zes maan den verlengd wordon. Daarover zou men het misschien nog niet zoo dadelijk oens zijn geweest, al zijn wo overtuigd, dat alle Raadsleden er voor zul len voelen een zieken ambtenaar, bij wien men herstel verwachten kan, zoolang moge lijk te handhaven. 't Is er echter niet zoover gekomen. De heer Zwiers vroeg aanhouding totdat de des kundige wethouder van onderwijs, die aan de beterende hand is, er bij tegenwoordig kan zijn. De Voorzitter polste de collega's even en hoewel mr. Van der Lip stil te kennen gaf: „wij weten het ook well" werd toch tot uitstel besloten. Toen kwam het verzoek van de afd. Lei den van den Bond van Ned. Gemeentewerk lieden, om herziening van het reglement voor de werklieden in dienst der gemeente en van dc verordening regelende het verlemen van pensioen aan weduwen en kinderen, van ge meente-ambtenaren, dj.t ruim ©en jaar ge leden ingediend werd. Met de vier gehoor de Raadscommissies waren B. en Ws. van oordeel dat er voor een herziening van het werkliedenrcglemcnt, zoo korten tijd na zijn bestaan, nog geen termen waren. Alleen een verhoog ing der loon-uitkecring bij opkomst onder de wapenen zouden B. en Ws. willen ter hand nemen indien de Raad zulks mocht wenschen. De drie boven reeds genoemde hoeren deden in een motie van orde dien wensch kennen on na een korte gedachtenwisseling tussohen mr. Fok ker en den heer Korevaar maakten B. on Ws. de motie tot dc hunne. Wat de heer Fok ker een unicum noemdo. Dat was deze Raads- groep nog nooit overkomen. Gebruik ma kende van die welwillende stemming van B en Ws. ging de heer Sijtsma verder. Er zijn toch wel moer leemten en gebreken in 't werkliedenreglement. Zouden B. en Ws. die dan ook niet eens onder de oogen willen zien Anders zouden do Raadsleden toch aan het amondoeren gaan en het is beter dat het initiatief van B. en Ws. uitgaat. De Voorzitter keet collega Korevaar eens aan en deze stemde zoowaar toe. Maar dat ging collega Van der Lip to ver. B. en Ws. konden niets beloven, zeide hij. Wie herziening wilden, moesten nu maar voor het verzoek stemmen. „Aan wien moeten we ons nu houden?" riep de heer Fokker uit„wie vertolkt het gevoelen van het Collega van B. en Ws. Natuurlijk aan den oudste, legde de heer Sijtsma in zijn voor- doel uit. Maar zoo was het niet, want de heer Korevaar zeide, dat hij bij nader in zien geloofde wat te ver te zijn gegaan en zich weer schaarde aan de zijde yan zijn jongeren collega. Toen kregen wo een verwarde discussie, waaraan de Voorzitter oen einde hoopte te maken door to vragen of iemand stemming verlangde. En men verlangde niet enkel stemming, maar ook meer licht. Dat licht is blijkbaar niet gekomen, want terwijl de stemming in vollen gang was, redekavelde men er nog over. En terwijl do hoeren Van dor Eist ten Sijtsma vóór stemden, verklaarde de derde in dezen bond, mr. Fokker, zich weer tegen. Vast staat nu dat B. en Ws. rullen ko men met een andere regeling der loonsuit keer ing bij opkomst onder de wapenen. Do Raadsleden, die andere punten gewijzigd wil len hebben, moeten dan maar voorstellen doen. Zoo kwam men tot het laatste punt: de verzoeken van hot bestuur der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer betreffende de vrijmaking van don overgang over de spoor baan aan den Rijnsburgerwcg. Men kont de geschiedenis. Eerst werd ver zocht een verhoogde brug, z. g. trapjes- brug, te bouwen. B. on Ws. pleegden over leg met de H. IJ.-S.-M. en deze wilde voor de helft in de kosten bijdragon tot een maximum van f 3100. Een voorstel van B. en Ws. om tot dea bouw van zulk ©on brug over te gaan, stuitte in don Raad op zooveol tegenstand, dat B. en Ws. in de vergadering van 22 October 1908 het voor stel terug namen. De tegenstand borustt© vooral op de overweging dat zulk een brug alleen voor voetgangers cn dan nog wel voor 't jongere deel waarde had. een meer radicale verbetering tegen houden zou en een onsierlijk ding zou zjjn, dat niet temin de gemeente nog al hoel wat kostte. Toen kwam „Vreemdelingenverkeer" met het denkbeeld van een brug met hellende vlak ken. De directeur van gemeentewerken en zijne helpers hebben daarva^ heel wat werk gehad monnikenwerk en om straks nog niet weer het nog restende middel, nl. een tunnel, te zien opwerpen, hebben ze ook daarvan meteen do kosten berekend. Beide denkbeelden waren alleen om der kos ten wille al niet to verwezenlijkentemeer omdat de Spoorwegmaatschappij daarvoor niets wilde bijdragen. Er werden sommen ge noemd van f 33.300 cn f 23.500. B en W. lieten het nu aan den Raad over. Dit schenen de heeren Van Hoeken en Roem maar niet te begrijpen, die meenden dat B. en Ws. nog altijd voorstelden om een trappenbrug te maken. De eerste was er, vooral na wat hem daar Maandag was overkomen wat werden we niet gewaar sterk tegen, de laatste er even sterk voor, waarom hij, toen de voorzitter uitdrukkelijk verklaarde dat er geen voorstol van B. en Ws. was, zulk een voorstel zelf indiende. Do heer Fokker steun de dit voorstel zeer, en ook do hoer H oogen- bcom toonde zich voorstander. Maar met deze drie hield het ook op. Het voorstel werd met op drie na algemeen© stommen verwor pen. De toestand blijft er nu voorloopig ge handhaafdEn dat voorloopig kan wel eens heel lang duren. Hiermede was de agenda afgeloopen en zooals gewoonlijk als het nog mot laat is, hadden sommige hecren nog wat. De heer Vergouwen had, naar aanleiding der publicatie van den Havenmeester, dat er geen plaats meer voor Katwijkscho log gers to Leiden is, een schriftelijke vraag daarover ingediend, die hij nog even mon deling toelichtte. Zoo'n logger wordt hier opgeknapt, daarvoor zijn werklieden en ma teriaal noodig. Er valt voot de stad dus nog altijd weer iets af De voorzitter had geen tijd gehad er een onderzoek naar in te stellen, doch merkte toch op dat met al te veel do vaart zou worden belemmerd. Maar later zal do voorzitter er meer van zeggen. Do heer Fokker vroeg of men nu ook met het oog op de werkloosheid spoedig tot aan besteding wensch te over te gaan van het Idictengesticht, waarop de Wethouder Kore vaar niet wilde antwoorden, omdat hot de Commissie van beheer dier gestichten aan ging. En de heer Van der Eist. Ld dier Commissie, deed er het zwijgen toe. Op een vraag of or met de ophooging van het studenten terrein spoedig oen aanvang zal worden gemaakt, kroeg de heer Sijtsma een meer bevredigend bescheid. De aanbesteding zal eerstdaags plaats hebben. Leiden, 3 December. Bij de gisteren te Amsterdam plaats ge- bad hebbende candidaatstelling van een lid van den gemeenteraad in district II werden bij den burgemeester opgegeven de namen der heeren J. ter Haar,(christ.- hist); J. Ingenohl (vrijz.-dem.)C. A. L. Rademaker (r.-k.); J. van den Tempel (S.- D.- A.- P.); H. F. Waakers (lib.), en 3. de Wolf (S- D- P.). Het nieuwe magazijn ,,De Bijenkorf" zal worden opgetrokken naar de plannen van den architect J. A. van Straaten, te Am sterdam, in 18en eeuwschen bouwstijl. De hoofdingang komt to liggen aan het Dam rak, ^terwijl tegenover de Beurs en aan de Damzijde monumentale zij-Ingangen worden gedacht. Gelijkvloers wordt de reusachtige winkel van „De Bijenkorf' gevestigd; daar boven komen vijf verdiepingen die als kan toren en anderszins geëxploiteerd worden. Men hoopt tegen den zomer van het vol gend jaar met den bouw te beginnen. Te Rotteidam is op 62-jarïgen leeftijd overleden dr G. J. W. Bremer, tot Sepfc j.L leeraar in de natuurkunde aan de ïL B.-8. met 5-jarigen oureus en aan het Eras- miaansch Gymnasium aldaar. De overledene was voorts aldaar direo- teur van het Bata&fsch Genootschap, voor zitter vrn het Rotterdamsch Natuurkundig Genootschap en ridder in de Oranje-Nas- sau-orde. Beroepen is bij de NecL-Herv. Gem. te 's-Gravenhage (vacature-dr. Van der Flier) dr. J. P. do Bie, te Ai-iiem. Z. K. H. Prins Hendrik vertoefde gis teren te Amsterdam om te presidoeren de vergadering van het dagelijksch bestuur van den Nationale» Bond voor Reddings- wezen en Eerste Hulp bij Ongelukken. Do vergadering werd gehouden ten hui ze van den onder-voorzitter dr. O. B. Ti- lanus en had hoofdzakelijk ten dool de voorloopigo vaststelling van een ooncept huishoudelijk reglement Te 3 u 40 m. vertrok Z. K. H. naar Hot Loo. Bij Kon. besluit is aan de gemeente Heemstede verleend een voorschot uit 'b Rijks kas tot een bedrag van ten hoogste f 115,000, teneinde genoemde gemeente in staat te 6tellen een voorschot van gelijk be drag to verleenen aan de Woningvereini ging „Borkenrode," te Heemstede, ten ue- hoeve van de uitvoering harer bouwplan nen. Door den Raad van Harderwijk is be noemd tot gemeente-ontvanger mr. W. H, Gesner van der Voort, ambtenaar ter secre tarie te Voorburg. Te Bergschenhoek bij Rotterdam is na een slepende ziekte overleden do ceer- eerw. heer J F. P. Baede. De overledene werd in 1845 geboren en in 1869 priester ge wijd, was tijdens zijn priesterlijke loopbaan o.a. werkzaam als kapelaan aan de St.- WiUebrorduskerk buiten de Veste te Am sterdam, en als pastoor te Schoorl (N.-H.) De laatste veertien jaar was de overledene pastoor te Bergschenhoek. Baron Guillaumo, de Belgische gezant, ls na een maand bultenlandsch verbiyf, In Den Haag terug. Na het overladen van den heer Bunnik is met de waarneming der betrekking van directeur der gemeente telephoon tes-Graven- bage belast de heer G. E. van Lier, electrlsch ingenieur by dozen dienst, aan wien reeds tydens de ziekte van den directeur de waar neming waa opgedragen. Men meldt ons uit 'e-Qr&venhage: De heer L. van Lier, laateteiyk openbaar onderwyzer, wiens candidaatalelling voor het lidmaatschap der Trov. Staten, Woensdag by de inlevering der candidatenlysten ten siad huize, als 't ware uit de lucht kwam vallen, is de bekende gemeente-spraakleeraar en particuliere ooderwyzer In spreken. De met zyn naam ingeleverde lyst is on- derteokend door 64 kiezers, meest allen behoorende tot het Israêlietisch geloof. Hoewol door geen klestoreeniging of poli tieke organisatie candidaat gesteld, behoort de heer Van Lier tot de ultra-vryzlnnlgen en democraten, maar la hy op het gebied van den Isiaölietiachen godsdienst rechtzinnig. Hy was of is nog lid van de by de .Liberale Unie" aangesloten Liberale Kiesvereeniglng w'b Gravonhage". In de maand October is de bevolking to Amsterdam vooruitgogaan met 299 zie len. De winst sinds Januari LI. is thans 421 zielen. Naar de „N. R. 0.". verneemt, is de prijs, waarvoor het magazijn „de Bijenkorf" het oude beursterrein te Amsterdam van de gemeente kan koop en, bepaald op f 850,000. De rapporteurs van de Eerste Kamer over de Indische begrooting 1910 zijn de leden: Fransseoi, Van der Felta, Staal, Ver meulen en Van Löben Seis. Tot leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool te Assen is benoemd de heer H. de Graaf Jr., onderwijzer te Amsterdam Te Mittweida is geslaagd voor electro- en machine-ingenieur de heer H. W. Bos, te Leilens (Groningen). In October werd melding gemaakt van het appèl door 23 lidmaten van de Ned.- Herv. Gem. te Rottevalle (Fr.) aangeteo- kend bij het classicaal bestuur tegen de be roeping van ds. P. Beijer van Sebaldebu- ren (Gron.), welk beroep ook reeds door ds. B. was aangenomen Het classicaal be stuur te Leeuwarden heeft thans de appèl- leerende lidmaten in bet gelijk gesteld en de beroeping van da Beijer vernietigd. Op de vergadering toch, waar het beroep werd uitgebracht, waren, in strijd met het Sy- 'nodaal reglement, geen 2/3 gedeelte der stemgerechtigden aanwezig. (N. R. O.) NOORDWTJK. Gisteravond vergaderde in oafé „Flora" van den heer P. H. van Voort de Noordwijksche IJsclub, aangesto ten bij de „Zuidhollandsche IJsvereeni- ging." De voorzitter, de heer N. M. Alke made, sprak or in zijn openingswoord zijn teleurstelling over uit, dat de vergadering zoo sleoht bezocht was. De notulon werden onveranderd vastge steld. Het aantal leden is geklommen van 55 tot 109. Er viel eon saldo te boeken van f 83.93J. De periodiek aftredende bestuurs leden, de heeren N. M. Alkemado, Jac. Oliemana on A. Gordijn, werden met alge- meene stemmen herkozen. In de bestuurt vacature, ontstaan door het bedanken van don heer L. A. Prins, werd voorzien door de verkiezing van den heer H. de Groot. Na eenige discussio besloot mon met op twee na algemeen© stemmen tot het aan schaffen van een bondsvlag (groen en wit), die op do banen geplant kan worden. Voorts besloot men, dat de vergaderingen voortaan per biljetten geconvoceerd zullen worden; op de Kruiswatering zal zoodra er ijs is, eon net geschilderde wegwijzer geplaatst worden, aangevende den weg naar Leiden, Noordwijk en Katwijk. SASSENHEIM. Do vaqwego den ring Leiden van den Boud van J ongolingsver- eenigingen op Gcr. grondslag uitgeschreven vergadering is gisteravond in Concordia gehouden. Het bozoek was niet groot en vooral het aantal ouders, voor wio deze bij eenkomst feitelijk was belegd, was gering. De vergadering werd geleid uoor den heer Van Egmond, van Ilijnsburg, die, na Pa. 89 vers 7 te hebben Laten zingen, opende mot gebed. Hierna kreeg de weleerw. heer ds. Thijs hot woord. Wat spreker zeide, kwam ougoveer op hot volgende neer: Jongeiingsvereeuigingen bestaan ai lang en komen op bijna alle plaatsen voor.. Meestal evenwel kan het aanlol loden groo ter rijn; altijd rijn er, die buiten een ver eeniging blijven staan. Waarom 1 Omdat ieder mcnsch een persoonlijkheid is, wat vooral uitkomt in zijn geestesleven. Er is geen volkomen overeenstemming bij de monschen. De menscb is echter aangelegd op gemeenschap, waardoor een onderlinge band bestaat, een innerlijko drang naar sa menzijn. Evenwel door de zonde is dit ter* rein niet zuiver gebleven. God heeft voor do gemeenschap ordon nantiën gesteld op eik gebied, waar samen wonen bestaat. Do persoonlijkheden wor den beperkt, geleid, niet verdrongen. Op een jongelingsvoreen\;ing kan ook ipet ieder zijn persoonlijkheid doordrijven. Ieder moet zioh stollen on(dor de algomeono regelen, wat velen niet inzien eu waarom ze rich buiten de Vereeniging houd én, of zo komen en verdwijnen weer spoodig. Met en voor elkaar moet men een ver eeniging dienen tot heil voor allen. De ge meenschap moet wordon gezochtmen mag geen eigen ik op dan voorgrond stellen. Hierin heeft Christus ons zelf een voor beeld gegeven. God wil, dat we elkander zullen dienen. Na deze inleiding kreeg de hoor W. Berg- man, van hier, het woord over: „Knapen-* vergadering." Tot richtsnoer had hij gcno-> men den inhoud van de eerste rca stellin gen over dat onderwerp van da. Van AndeL. Spreker stelde de vragon: „Waarom knap pen vergaderingen V' en „Van wio moeten ze uitgaan?" Knapenvergaderingon zijn onmisbaar ter voorbereiding voor de jongclingsvereeni* gingen; zo rijn dus een soort voorbereiden* de school en daarom van groot gewicht. Als do jongens van school gaan, moeten zij iet« hebben om rich mee bezig to houden. Voor de joogelingsvereeniging hebben tA den vereischten leeftijd nog niet en toch moot er iets zijn, waar men hen samen brengt. De ouders moeten deze vergaderingen op richten en leiden, omdat de jongelingen, wegens hun leeftijd, er minder geschikt voor zijn. Wanneer ovenwei de ouders in gebreke blijven, dan kunnen en moeten de jongelingen rich er voor spannen en kunnen, bijiv. de oudsten de leiding op zich nemen. Hierna kreeg het woord do üeer Dreef, van Leiden, die sprak naar aanleiding der laatste vier stellingen van ds. Van AndeL Ook deze inleider kwam tot do oonclusie: de knap en vergaderingen zijn voorschoten, oefenplaatsen voor de jongelingavereenigin- gen. Er moet leiding zijn cn deze dienen do ouders crp rich te nemen. De leiders moeten' bekend zijn met het doel en den arbeid der jongelingsvereenigingen, om goede aan sluiting te krijgen. Do heer Hielkema, van Hillegom, waa het op een enkel punt niet best eens met de inleiders. Hij gaf wel toe, dat het op den weg ligt van, de ouders, cm knapen- vergaderingen op te richten en te leiden, maar hij ziet er op die manier niet veel van komen. Hij zou daarom willen, dat de jongelingen de zaak maar terstond aanpak ten. Da Thijs zeide: de kinderen behooren aan de ouders. Dezo zijn, ook na de school jaren, geroepen leiding te blijven geven. Daarom moeten ook de knapen vereenigin

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 1