Kunst, letteren, enz. De kwellingen van Eczema. B&üGHAM'S P1UCN PREMIE-UITGAVE Vragen en Antwoorden. T Do Maatschappij der Nederlandsche Let terkunde alhier, zal haar gewone maande- lijhscno vergadering houden a. s. Vrijdag avond, 3 December, in het Nutagebouw. Op dc mededeelingen van het Bestuur volgt letn voordracht van dr. P. J. Blok: „"Nieuwe Igcgevëns over don Zwijger en hot Wilhel- pius." ,,Do Salon-Socialist" van Bernard Shaw is boeiend© lectuur Hel is een sterk geschre ven boek. Een van de vier romans welke bij schreef. Do vergelijking yan dit hoek piet „Do Vlinder" dringt zich op. Trcfusis' lijkt op C.'harteris, Ucnriette is 'de .inloorsche Julia, Erskinc, doktor Para- ïnore. Uitgave: Martin Cohcn, Amsterdam. r Alles wat op aarde aanwezig is heeft zijn iacthcrisch (geestelijk) voorbeeld in het bo- .vcnaardschc, en er is niets zoo klein of lonboduidcnd in de wereH of het is van iets 3ioogers dadelijk afhankelijk, dat zich sym pathisch daarmede beweegt, wanneer het ecr- pto wordt geprikkeld." Dit is het woord dat als eei*ste inleiding (geplaatst werd in dr. Fr. Hartmanii's „Ma gie of de wet van den geest in de natuur." Dr. J. E. Alberts vertaalde dit boek uit •*t Duitsch. Do uitgave geschiedde vanwege de Veraeni- jging.voor psychisch onderzoek te Amster dam. De uitgever L. J. Veen, te Amsterdam, is door aankoop eigenaar geworden van liet tijdschrift „De Tijdspiegel", dat met 1 Januari a. s. een nieuwe serie zal openen. Redacteur zal zijn prof. dr. J. H. Valeke- iiier Kips, hoogleeraar te Delft, terwijl een aan!al nieuwe medewerkers bijdragen hebben toegezegd. De vereenvoudigde spelling. Eenige leeraren in de Nederlandsche taal aan de hoogere burgerschool te Amers foort hebben rich thans, na het verbod van Burg. en Weths. in zake het gebruik vin de vereenvoudigde spoiling, tot den direc tcur der school gewend, met het verzoek aan to willen geven, welke spelling zij dan wel moeten volgen. Ter gedachtenis van de drio beroemde Dumas, den generaal, zijn zoon den schrij ver en dions zoon. wil men het naar Ma- lesherbes genoemde plein to Parijs Place des trois Dumas gaan noemen en ©r een monument voor het drietal oprichten. Heb eind-Novembernummer van het „Weekblad voor den handeldrijvenden en Industrieel en Middelstand" brengt het on derwerp: „Winkelsluiting"" nog weer eens ter sprake. Van het wonderlijk getitelde en inder daad ook eigenaardig onderwerp van het bock „Achmed, gezegd de dorst naar het Bohoone" door Krede ben Hoik, word door de uitgevers W. L. en J. Brusse een tweede druk uitgegeven. Van Suze Robertson is er bij Biosing in Den Haag een groot© en mooie tentoonstel ling. Drie jaar geleden werd in het slot Yoll- rads bij Winkel in Rheingau een Neder landsche Kruisiging gevonden met den da tum 1559. Bij schoonmaak is thans geble ken, dat zich onder de onbeduidende schil dering een zoogende Madonna bevond van veel ouder dagtcekening. De-zo schilderij is geteekend „Petrus Xdi me fecit a.d. 1419". Men heeft dus te doen met een werk van Petrus Christus, dat na do reiniging vrij goed behouden kon worden eh te Keu len is gerestaureerd. Het st.uk bevindt zich thans weder op bet slot te Vollrads. Koppermaandag. De drukkerij van de firma Kotting te Amsterdam heeft, met toestemming van A. W. Sijthoff's Uitg.-Mij. te Leiden, uit „Do Volksvermaken", door J. ter Gouw, herdrukt het artikel over den Koppermaan dag. De „drukkerij Kotting" stelt deze hare git op den aanstaanden Koppermaandag franco en gratis verkrijgbaar voor een ieder die het boekje bij haar aanvraagt. Het met smaak uitgevoerde boekje is ver sierd met een reproductie van een plaat voorstellende een „Optogt van 1592 op Dop pertjes Moandagh en Dinsdagli", naar de echilderij van Adriaen van Nieulandt. Het woord „Kopper'' komt waarschijn lijk van „ooöperators" d. i. medearbeiders. Vondel's Portret. Op de gisteren gehouden veiling van Fre- dcrik Muller en Co. te Amsterdam is het veelbesproken Vondel-portret van Bol ver kocht voor f 4150. De kooper is alsnog on bekend. Medegedeeld kan worden dat het portret te Amsterdam blijft. De Siemens-Stephan gedenkplaat, welke ter herinnering aan beide groote mannen eens in de vijf jaren door den „Elektro technische Verein" te Berlijn wordt gege ven, is toegekend aan prof Warburg, pre sident van het rijks-instituut voor natuur kunde en techniek te Berlijn-Charlotten- burg. Het „Tijdschrift voor Wijsbegeerte" heeft tot. inhoud van dr. J. D, Bierens de Haan: Zedelijk bewustzijn, Schoonheidszin, Reli- gio in hun samenhang. „Modorno orthodoxie en zuivere Rede" door dr. G. A. van den Bergh van Eijsinga. „De geestenhypotheze en „das antiks Mystoricnwesen" van dr. K. H. E. de Jong, door dr. J. A. der Mouw. De boekbespreking handelt over Schel- tema's „Grondslagen eener Nieuwe Poézie". De heer J. Petri besluit deze critiek „Niettegenstaande do vele gebreken ben ik blij dit boek ontmoet te hebben; want de sohr. is een gezond, eerlijk en warm man; als hij het over Hollands toekomst heeft, dan gaan we mee met zijn warm op timisme cn voelen ons sterk en wakker. Daarom alleen is hij een wakkere kerel, omdat hij met gezond enthousiasme zijn medeburgers oproept om meer vertrou wen te hebben in zichzelf en vol energie de hand aan den ploeg te slaan. Soheltema is een good mcnsch, hierin ligt alleehij gaat rond met leuken overmoed en stoffert rond om alles op te knappen, maar hijzelf staat in een poeiering van stof, zoodat hij nielT ziet waar hij veegt en bezemt. Zijn theorie is zwak, zijn willen mooi; hij is een groot dualist eri merkt het zelf niet; hij is een materialist die de, beteokenis van 'n volk afmeet naar z'n geestelijke productie! De eenheid bij hem is nog gansch en. al zoek. Hij zegt heel wat rake, goede, echte dingen cn wo vergeven hem dat hij al ges- ticuleerend 'n hoop mooio dingen omgooit cn breekt en dat zijn redenecriDg raak niet klopt. „Dit boek is als poging, ja vooral als po ging om de aesthetick in harmonie te zetten met een bewuste levensleer, een merkwaar dig en zeer zeker verblijdend teekon in onzen tijd." Do Pool-kwcstie wordt ook voor kinderen geëxploiteerd. „Marict.i© Peary's reisverhaal" is versche nen, door haarzelf on haar Moeder verteld, bewerkt door Mevrouw B. de Graafvan CappelJo. Do firma Schellens en Giltay to Amster dam gaf dit fraaie boek uit. Van het eigenaardige monschenrafl Eski mo's verhalen aardige prentjes. Dat klassieke boekje: „De liefde sticht," ligt weer met het jaartal 1910 voor ons. Do inhoud bleef op hetzelfde peil en levert weer zijn gevarieerden inhoud. De firma Van Holkema en Warondorf gaf het uit. Do collectie Drucker, welke in bruikleen was, is nn geschonken aan den Staat, Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand Nov bezocht door 393 belangstellenden; uit de aan het Museum verbonden boekerij werden 263 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land in bruikleen verzon den. De aan het Museum verbonden School voor Kunstnijverhoid werd gedurende de af- geloopen maand bezocht door 1S5 vrouwe lijke en manlijke leerlingen. De knappe teekenaar Willy Sluiter heeft in samenwerking niet don verteller Tom Schilperoort, een boek van reclame go- maakt voor de firma Lugard en Verwey, automobielen-firma te 's-Gravenhage. Zoo oDtstond een waarlijk aantrekkelijke reclame. „Hoo hij aan z'n auto kwam" is de titel» Het mag verwonderen dat WilJy Sluiters knappe toekental enten niet méér worden aangezocht en aangewend tot illustratieve doeleinden. Want zijn typeerkunst maakt liet lezen aantrekkelijk. Dat plaatje op bladz. 10 bij voorbeeld, hoo good is dat De twee nummers uit Krienen's biblio theek, oorspronkelijke verhalen bevattend van Cb. Kriencn en Karei Goudriaan, on derscheiden zich door een mooion druk en verzorgdo uitgave. Twee dingen die aller eerste vereischten zijn voor do jonge oogen die met belangstellenden ijver de verhalen zullen volgen. Uitgave Ten Brink Mepp°l Naar den trant van Nelly Bodenheim, zij het niet zoo geestig uitgevoerd, heeft Truus Mulder teekeningen gemaakt. J. C. Andreae maakte muziek voor de versjes, welke deze plaatjes vergezellen. Do versjes rijn van H E. Kraay en G. Zaayer. Uitgave: H. ten Brink, Meppel. „Hooger op," Roman van Thérèse Hoven. Uitgave. Nijgh en Van Ditmar. Voor die ongetijfeld groote scharen in ons land, dio in Indië hebben gewoond er kinderen of bloedverwanten hebben, heeft een roman die gedeeltelijk in dat land speelt, een attractie meer. Wanneer men een roman'van Thérëse Hoven opneemt, kan men er stellig van op aan dat we van een brokje Indisch leven zullen vernemen. Ook weer in dit nieuwe boek: „Hooger op." Op heel gemoedelijke wijze verhaalt de schrijfster van een arme gouvernante, die op 't eerste en eernge bal van haar leven een luitenant verovert. Een eenvoudige burgerjongen vindt voor zijn vurige liefde geen gehoor. Na veel tegenspoed in Indië, waarheen bet jonge paar vertrekt, komt de heldin als weduwe met een paar kleine kin deren en een schraal pensioentje naar Hol land terug. De vroegere aanbidder, een eigenaar van een flinkon bloemenwinkel is eveneens ongelukkig getrouwd. Maar dezo vrouw, een drankzuchtige sterft ter rechter uro. Althans voor de luitenants-weduwe. Dio ziet nu in dat ze den bloemenhandelaar eigenlijk liefheeft. En de bloemenhandelaar is gelukkig de afgetobde levensmoeë-wedu- we als vrouw te krijgen. Aldus de geschiede nis van dit boek. Het is jammer, dat de schrijfster niet wat dieper ging in de be handeling van haar onderworpen, 't Is nu aulk oppervlakkig /geschrijf geworden van Thérèses Hoven, die toch ongetwijfeld beter kan. Het tiende nummer, 3de jaargang van „Do Boekzaal" verscheen. De heer Herman Robbers schreef een kort overzicht van de romans 19061909 ea* in. P. H. Hugenholtx Jr. heeft rich tot taak gesteld een karakterbeeld te geven van Frans van Assisi. Op fraaie wijze gaf de firma Van Hol kema en Warondorf deze studie uit. Louis Bouwmeester. Hot „HbltL van Antwerpen" brengt het bericht, dat Louis Bouwmeester van plan zou zijn één jaar ongeveer in de Holland- 6che bezittingen te vertoeven en dan alleen naar Amerika te reizen, om er met een Bn- gelsch gezelschap een rondreis te doen. Het nummer van „Het Leven" yan 26 November bevat de .volgende geïllustreerde artikelen en photo's: Bouwmeester met zijn gezelschap op weg naar Indië; do officieele „Rookmachine" der Vereenigde Statengroot portret van. Jan Musoh, van het gezelschap Willem Roy aardsoen vervolg van de reeks Amsterdamsche Schilders, met een geïllus treerd artikel over het werk van H. van Doornik; Kranige 8chutters; met de came ra voor den Gemeenteraad; de angst voor den winter in beeld en verder de gewone rubrieken. De bijlage geeft een reproductie van feen echilderij van Ph. Zilcken: „Straat te Al giers." Tor beoordceling hebben we nog ontvangen „Over de gemeentelijke Armenzorg" door H. Spiekman. Uitg. Nijgh en v. Ditmar's Uitg.-Mjj., Rotterdam. BEOLAHKS, 3547 32 fc 40 Cents por regel. De kwellingen en pijn, die eczema (prik kelende huiduitslag) veroorzaakt, zijn maar al te goed bekend aan den ongelukkigcn lijder. Zoodra de patiënt warm wordt, be gint de huid onuitstaanbaar te jeuken en kan hij bjjna niet nalaten om de huid op de aangedane plaatsen open te krabben. Wanneer eczema uitbreekt op de handen en het gelaat is dit niet alleen onooglijk on kwellend, doch zal het zich bovendien dikwijls, spoedig uitbreiden. Foster's Zalf ia een balsem zonder weer ga. Zij is zeer verkwikkend en verzachtend, en reeds de eerste aanwending geeft een opmerkelijk gevoel van verlichting. Al naarmate met de toepassing der zalf wordt doorgegaan, heelen de jeukende inzinkingen en aangedane plaatsen der huid, en bijna altijd is één doos voldoende om een duur zame genezing te bewerkstelligen. Fostsr's Zalf kent zijns gelijke niet voor eczema, aambeien, puisten en gordeluitslag, schurft, of eenige andere jeukende huidziekte. Ziet toe, dat gij de eo h t e Foster's Zalf krijgt. Zij is te Leiden verkrijgbaar bij de heeron D. W. E. F. de Waal, Mare 56; D. M. Kruisinga, Nieuwe Rijn 33; en Reijst en Krak, Steenstraat 41. Toezending geschiedt franco na ontvangst van poetwissel k f 1.75 voor één, of f 10 voor zes doozen. J Ecd verstandige huismoeder )f W zorgrt er ALTIJD voor 8551 9 1: BIJ BE HAND te hebben. j» ALT M1LUIU3TE MUMMER VAN oitzs IS JUJEDEROM AAN ONS BUREEL VERKRIJGBAAR Ingezonden. Geachte Heer Redacteur 1 Beleefd verzoek ik u dit stukje in uw veel gelezen blad te willen plaatsen. Daar voor bij voorbaat mijn dank. Tk, ondergeteekende, stond gisteravond, 29 November, om 5 uur te wachten voor de brug aan de Morsohstraat en Steenstraat met paard en wagen, waarop 1500 kilo gietcokes. De Drug ging toe en ik liet alles, menschen en wagens, er over gaan, ook de tram. Ik zet mijn paard aan en jawel, Mijn heer, de koetsier van de Waag komt mij achterop met een wagen en paard met 2 baaltjes er op. Hij vliegt mij voorbij, maar ik kon niet stoppen; dus wij zaten allebei te gelijk op de brug, bij aan den rechter- en ik aan den linkerkant; Dat het zoo goed ie afgeloopen is mij nog een raadsel Nu vraag ik: kan dit niet tegengegaan worden; want als mijn boel gebroken was, wie had dat dan betaalt? Ooggetuigen kunnen mijn verhaal bevestigen. Achtend, J. P. CRAMA, Koeteier, Kolfmaker- steeg 26a. Leiden, 30 November 1909. Sohntting op het terrein v aïï de L. V. V. „Ajax"? Waarde Heer Redacteur! Wanneer er hier bij Leiden een voetbal match wordt gehouden op het terrein van „Ajax", gelegen bij „Pomona" te Oegstgeest, dan riot men er zevx veel publiek, zoo wel uit Leiden als uit verschillende andere plaatsen, om onze geachte Ajaxiden te zien spelen, en aanstonds onverschillig tegen wel ke vereoniging zij spelen, een overwinning hunnerzijds alsdan van harte toewenschen. Er zou evenwel meer publiek naar 't Ajax- torrein komen, indien dezulken geen- „last" hadden van de verschillende winden, die op genoemd terrein ten allen tijde hinderlijk zijn, doordat het voetbal terrein niet be schut is. Gaarne nu zou ik, als trouw toeschouwer willen, dat ona geacht Bestuur van de L. V.-V. „Ajax" het initiatief nam, door te maken, dat om hun speelterrein kwam een schutting, zoodat do toeschouwers nimmer hinder hadden van den sterken wind. Vooral jn dezen tijd van werkloosheid, zou het aanbevelenswaardig zijn, want som mige werkloozen zouden daarmede een week loontje verdienen. Ik hoop dat bovenstaande door het be stuur van „Ajax" in overweging zal wor den genomenwant indien een sohutting werd geplaatst, zon zij ten allen tijde op een overtalrijk publiek kunnen rekenen, zoo dat rij ruimschoots financieel de uitgaven zal terug ontvangen. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw dw., G. A. VEERE. Leiden, Slachtmaand 1909. Mijnheer de Redacteur I Beleefd, verzoek ik n het onderstaande te plaatsen en bij voorbaat mijn hartelijken dank. Met verwondering las ik gisteravond het ingezonden stukje over de uitvoering van de „Harmonie" te Valkenburg en daar uit vernam ik, dat die donateur het er niet erg naar den zin heeft gehad. Nu, ik kan het mij niet begrijpen daar ik er ook per soonlijk geweest ben en het niet van an deren heb hooien vertellen. Ik was ook geen donateur of begunstiger en nu zult ge licht zeggen dan hebt u zeker ook vooraan ge zeten, maar neon, ik heb ook achteraan ge zeten. Ik heb echter gelükkig niet zoo'n last gehad van die muzikanten d'r vrouwen en beminden <Pr hoeden. En daarbij komt nog, ik ben nooit in den sahouwburg geweest, maar toch wel al een keer of wat in Den Haag in „Scala" bij voorbeeld of in andere vermakelijkheden cm daar zaten dan ook dia mes met groote hoeden op, ja ik zou zeggen wel zoo groot als ik er op Valkenburg nog nooit een ge zien heb. En als ge dan vroeg of zo de hoe den af wilden zetten, dan keken ze je niet- eens aan, nog minder zetten ze de hoeden ai en als je dan probeerde om te gaan staan, dan kwam er spoedig een aanloop en om u aan te zeggen, dat ge moest gaan ritten. Maar ge riet het hier ook alweer dat het onkelen menschen niet spoedig naar den zin is. En als daarbij nog komt dat, zooals ik gehoord heb, de heer Jacob van Steyn de zaal aan de muziek voor niets geeft om daarin te repeteeren en haar uitvoeringen er in te geven, dan dunkt mij toch zeker, daar de heer Van Steyn veel vrienden en kennissen heeft, dat hij toch wel een beetje te zeggen heeft, want er moet er toch één baas wezen en baas blijven. Maar er rijn er altijd die liever zelf baas rijn en zich altijd met een ander zijn boel willen Be moeien, terwijl ze soms zelf bij hun eigen den boel niet in orde kunnen houden en daarom is het spreekwoord niet te ver geefs: Ondank is 's werelds loon. Nu, Mijnheer de Redacteur, het is wel niet zoo mooi opgesteld, maar ik ben ook maar een boertje en nu nog eens mijn har telijken dank voor de verleende plaats ruimte, noem ik mij, Uw Abonné, Rijnsburg, 29 Nov. 1909. Geachte Heer Redacteur Mag ik s.v.p. een klein plaatsje in trw blad? Ik wilde nl. den heer J. van Steyn beleefd bedanken voor de groote eer mij aange daan, door mij te willen houden voor den steller van dat heerlijke stukje van Maan dag j.l., hetwelk geheel en al mijn goedkeu ring wegdraagt niet alleen, maar als het ware de vertolking is mijner opinie. U beleofd dankend voor de moeite en genoemden heer nogmaals voor de eer, tee- ken ik, Uw trouwe abonné en lezer, Y. MEURS. Valkenburg 30 Nov. 1909. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik nog om een kleine plaatsruimte in uw geacht blad. In opvolging van mijn stukje van 26 Nov. voorgekomen in uw blad van 29 Nov., hoor ik dat daar een zakenman van V. van veT- daoht wordt, en daar dit voor dien persoon te onaangenaam kon rijn, verzoek ik a be leefd om er in uw blad melding van te mar ken, dat het geen zakenman van V. is, maar dat het een bloemkweeker is. Nogmaals mijn dank aan u, geachte Re dacteur, onderteeken ik, Een donateurs, bloemkweeker te V. Valkenburg, 30 Nov. 1909. Vraag: Waarom zijn de kosten van eon dwangbevel (plaatselijke belasting) 75 cents en van een dwangbevel (rijks-belas ting) maar 60 cents? Antw oord: Omdat de berekening dier kosten volgens de wet in beide ge vallen op verschillende wijze geschiedt. Vraag: Waar en wanneer is de direo- teur-generaal der posterijen te spreken voor sollicitatie? Antwoord: Wij kunnen in onze op gaven niet vinden, dat daarvoor bepaalde uren rijn aangewezen; maar heeren ambte naren ten poetkantore zullen het u wel met zekerheid kunnen zeggen. V r a a g: Als men vier weken en twee dagen per maand wordt uitbetaald, komt men dan geen vijf dagen per jaar te kort? Antwoord: Ongetwijfeld; wanneer ten minste die wijze van betaling niet om de een of andere reden is vastgesteld. Uw vraag is te vaag om er dieper op in te gaan. Vraag: Mijn doohter gaat ten huwe lijk. Zij is reeds moeder geworden. Moet ié vader nu nog toestemming geven? Antwoord? Ja, als de bedoelde persoon tenminste minderjarig is. Is rij meerderjarig, doch beneden de 30 jaart dan moet zij nog wel toestemming vragen, maar die kan, ingeval van weigering door verlof van den kantonrechter worden ver vangen. V raag: Mijn dochter is per' kwartaal gehuurd in een betrekking, doch nu onge steld. Als mevrouw haar nu naar huis zendt heeft zij dan recht op k>on en kostgeld? Antwoord: Het loon gaat iD zóó danig geval nog gedurende een korten tijd door. Hoe lang dat is, moet tusschen par tijen onderling in billijkheid geregeld wor den. Vraag: Vrager dezes is 30 jaren oud en diens haren beginnen uit te vallen. Is er iets aan te-doen den groei te bevorde ren, en is cr iets te doen het verder uit vallen te voorkomen? Antwoord:" Indien het een ziekte is dan wel, en dan zult gij er een geneesheer over moeten raadplegen, maar ligt het !n- derdaard aan uw hoofdhaar dan is er niets aan te doen. Was er een middeltje voor, er zouden niet zooveel mannen van mid delbaren leeftijd met kale hoofden zijn- Besteed geen geld aan dure haarwaters en zalven, die uw beurs wel plunderen, maar uw haar geen nieuwe groeikracht schenken. V raag' Kunt u mij ook zeggen wan neer Zijne Excellentie de Minister van Oor log persoonlijk te spreken is, op welken dag en uur? Antwoord: De Minister van Oor log houdt particuliere audiëntie wanneer deze vooruit, niet is afgezegd eiken Don derdag te halftweo. Vraag: Hoe kan men het best inkt- spatten van een notenhouten kast verwij deren Antwoord: Voorzichtig met glas af schrappen en opnieuw in 't was zetten. Wij zouden u toch raden daarmede een meu belmaker te belasten. Vraag: Zoudt u mij ook kunnen zeg gen waar hier gevestigd Is een kantoor van 'de Nuts-Spaarbank? Antwoor d: Oude Rijn No 56. V r a a g: Hoeveel renten betaalt dte uit? Antwoord: 3 pOt. De rente gaat ifi den lsten en 18den van iedere maand. Vraag: Het aan een koopman leverefi van vee aan de markt, rijn daar nu dé marktgelden voor den kooper of voor "defi verkoop er? Antwoord: Dit hangt af van de voorwaarden, die bedongen rijn. Als er vee' ter markt wordt aangevoerd moet eT markt- geld worden betaald en wel door hem dio het aanvoert. Op het oogenblik, dat het' door u bedoelde ter markt kwam, behoorde het vee nog aan den verkooper. zoodat als 6T niets afgesproken is o. i. de verkoopeT het marktgeld moet betalen SASSENHEIM. Mej. Kruijf, onderwiji»- rea aan de 6chool met den Bijbel alhier, te in gelijke betrekking benoemd te Hille- gom. Hiermede zijn vijf van de zes leer krachten dezer school elders &noemd. Alhier is een drijfjacht gehouden, waarbij met 4 geweren zijn geschoten: 19 hazen, 6 konijnen en 3 houtsnippen. Als we hierbij in aanmerking nemen, dat lang niet alle langooren zijn gesneuveld, mogen wo het jachtgebied om en bij onze gemeente gerust als goed bevolkt qualificeeren. De heer J. Verwoerd, hoofd der school met den Bijbel, heeft rijn benoeming naar Arnhem aangenomen. De verlofganger bij de landweer H. den Hollander, die niet op de inspectie is verschenen, wordt nu opgeroepen om Maandag 13 December zich te komen mSi- don aan het bureau van den landweercom mandant. Voor de bereden korpsen heeft zich maar één milicien opgegeven, nl. W. J- van Niekerk. De gymnastiek- en scherm vereoniging „Sparta", alhier, heeft in de zaal van „Het bruine Paard" haar vierde uitvoerihg ge geven, onder leiding van haar instructeur den heer B. AsseJer. De voon., de heer J. A. Elferink, open de met een woord van welkom aan de aan wezig! a, bracht zijn dank aan de zusterver- eenigingen „Exoelsior" uit Leiden en „Kracht door Oefening" uit Hillegom, be nevens aan de afgevaardigden der Sassen- heimeche tooneelvereeniging „Genot eri Vermaak" voor hun tegenwoordigheid. Voorts dankte hij B. en Ws. en den Raad voor de bereidwilligheid inzake het ver schaffen van een gemeentelokaal. Hij hoop te, dat donatrices en donateurs de Ver- eeniging zullen blijven Bteunen en wenschte allen een genoeglijken avond. De verschillende nummers van het pro gramma werden kranig uitgovoerd. Men kon zien, dat de jongens met liefde deze sport beoefenen. Het was dan ook een groote vol doening voor hen, dat de zaal geheel gevuld was. Al was het een uitvoering eener gym* nastiekvereeniging, toch mogen we niet ver geten, wat er meer werd gegeven, nl. door de heeren Hellmann en Van Leeuwen, uif Leiden. Dezen hebben er voor gezorgd, dV het publiek rich kostelijk vermaakte. D slechte indruk, op de vorige uitvoering f r wekt door twee andere declamators, ré daarmee voorgoed weggenomen. Met een bal eindigde het samenzijn Een collecte voor bestrijding der onfeoo- ten voor het oefeningslokaal bracht f 7.60? op. TER-AAR. Tot kerkvoogd bij de NedD Herv. Gem. is herkozen de heer J. Bol en tot notabelen zijn herkozen de treeren Joh Viseer en Joh, de Bruijn. Door het Dag. Bestuur rijn aangew* zen tot tellers der te verrichten werkzaam heden bij de negende algemeen© tienjaar- lijksche volkstelling de heeren J. Hofjen* boom, A. S. J. J. Dinckgreven eo J> Snifr der%

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 6