Ingezonden. BRUN8 ANKERMAN, Leiden. Was smelten is gevaarlik. Gemengd Nieuws. dustrieelen Middenstand" wordt, in het belang van den winkelstand, bepleit, om ieder jaar van 15 October tot 31 December alle openbare vei lingen in détail van stukgoede ren, meubelen, kunstvoorwerpen, boeken, platen, kleederen, enz., nieuw of oud, een voudig te verbieden. Geldt zegt de schrijver een open bare veilling ruwe, massale handelsartike len, zooals koffie, rijst, tin, tabak en der gelijke, dan zal de winkelstand daarme de niet gesohaad zijn, maar worden arti kelen openlijk in détail verkocht, welke evengoed in de winkelmagazijnen te krij gen zijn, dan ia de toestand geheel anders. Ruwe handelsartikelen worden geveild in het groot door den invoerder, en zijn el ders niet te krijgen. Maar de winkelier kan geruïneerd worden wanneer in zijn onmid dellijke nabijheid, juist ten tijde van Sint- Nioolaas of Kerstmis, wanneer de meeste klanten te wachten zijn, een uitverkoop of een openbare veiling in détail plaats heeft van zijn eigen artikeL Als belasting wordt van zulk eon openbare verkooping niet meer dan twee ten honderd geöischt, een bedrag, dat niet in aanmerking komt tegenover de reusachtig zware lasten, wel ke <le winkelier te voldoen heeft. Gaat do middenstand te gronde, zoo is de schatkist de eerste, om daaronder te lijden. Middenstand en schatkist zijn dus natuurlijke bondgenooten. Deze heeft het grootste belang, dat het genen welvaart, en dat hij niet omverge drongen wordt door invloeden van tijdelij- ken aard, zooals openbare veilingen steeds zijn zullen. Laat de overheid aan zulke aan vallen tegen de economische veiligheid van den winkelstand vrij spel, zoo bestaat ge vaar, dat de winkelier, die zich hiertegen onmogelijk verdedigen kan, te gronde gaat, en de schatkist heeft integendeel het groot- flte belang, om hem overeind te houden. Niet minder dan de Staat is de gemeente gemoeid bij de welvaart van den winkelier. Een mooie, rijk voorziene, sierlijk uitgestal de winkel is een sieraad voor een stad, en dus een bron van welvaart voor de geheele samenleving De overheid moet er twee maal over denken, als zij zulke waardevolle factoren der maatsobappij onbeschermd laat tegen schadelijke invloeden. Mijnheer de Redacteur I Gaarne zou ik vernemen of er ook bepa lingen bestaan aangaande de draaibrug aan de Zijlpoort. Gistermiddag om 2u 20 was deze brug ge opend en werden daar achtereenvolgens 5 schepen doorgelaten, iets dat daar geen zeldzaamheid is. Nu heb ik meermalen bij andere bruggen in de gemeente gezien, dat als er 2 sche pen gepasseerd waren, de brug gesloten werd en nadat de mensehen, wagens, enz., dio voor de brug stonden er overwaren, de brug direct weer geopend werd, om er de volgende 2 schepen door te laten, eDZ. Is dit nu willekeur van den brugwachter, of schrijft bet reglement daaromtrent iets voor? Bij voorbaat dank. Een wandelaar. Leiden, 18.Nov. 1909. Haarlem, 17 November 1909. Aan de Redactie van „De Standaard", Amsterdafh. Mijne Heeren I Tn uw blad is, naar ik hoor, herhaalde malen mijn naam genoemd, zonder dat u het noodig achtte mij zeiven inlichtingen te VTagen in de zaak, die volgens uw meening uw lezers belang inboezemde, ja zonder dat mij de desbetreffende nummers uwer cou rant werden toegezonden. Daar er onder die lezers verschillende zijn op wier oor deel ik prijs stel, vraag ik uw gastvrijheid om in uwe kolommen hun het volgende me de te deelen. MathiLde Westmeyer, de vroegere agen- tosse zonder aanstelling van dr A. Kuy per, heeft goedgevonden aan de pers uit voerige artikelen te zenden, waarin zij haar voorstolling geeft van de wijze, waarop de verschillende brieven in mijn bezit zijn ge komen, welker openbaarmaking heeft ge leid tot wat naar het oordeel der over groots meerderheid van ons volk is: de be kentenis van dr. A. Kuyper omtrent een bedenkelijke verhouding van hem tot die juffrouw in verband met door haar verza melde verkiezingsgolden en het geridderd en bijna geridderd zijn van twee Amster- damsche heeren, waarvan een is genaamd „eon man van rechts" en welke beiden door bedoelde juffrouw werden geprote geerd. Mijnerzijds heb ik mijn verhouding tot bedoelde juffrouw reeds langen tijd ge leden in korte trekken aangegeven. Ik blijf daarbij in allen deele en ben zelfs bereid ieder die zich daartoe te goeder trouw tot mij wendt, met nadere inlichtingen te die nen Thans Bchijnen sommigen echter van mij te verwachten, dat ik he'. beeld der fei ten vn< r in het openbaai uitwerk en in bet bijzonder mij, wanneer daartoe grond bestaat, verweer tegen een dor aantijgin gen van bedoelde juffrouw, ik zou baar mijn eerewoord hebben gegeven om de mij overhandigde (la-ter heeft zij daarvan ge maakt de mij te overhandigen) brieven ge heim te houden. Ik zou dus mijn eerewoord hebben gebroken. Wanneer ik dit gedaan had, zou ik het liever ronduit bekennen, dan met een bezwaard geweten rond te loopen Wij allen struikelen in veel en wij weten dus dat een bezwaard geweten is een lastige gast. Maar ik zou bet ook daar om gerust bekennen omdat ik meen in deze het land een dienst te 1 ebben bewezen en *s lands belang onze hoogste wet heeft te zijn, waarbij eigen belang en eigen rust heeft achter te staan. Zoo denk ik er over en lieden dus, die voor het belang des lands bedenkelijke zaken hebben geheim te hou den, weten nu wien zij niet in hun geheimen moeten betrekken. Maar mijn voorstelling der zaak is juist en zal bij hem voor wien ik ze desgewenscht meer in bijzonderheden uitwerk, de over tuiging vestigen dat van het geven van mijn eerewoord aan mejuffrouw Westmeyer, of aan wien and era ook, geen sprake is ge weest. Ik wensch echter om de volgende reden die uitwerking thans niet in het openbaar te geven. Het oogenblik schijnt thans aangebroken waarop dr. Kuyper öf het staatstooneel we gens doofheid verlaat óf gaat spreken om zich te zuiveren van den smet dien het overgroote deel van' het Nederiandsche volk op hem doet rusten, den smet: de macht van zijn bewind en daarbij den naam om*jr Koningin door bemiddeling van niet ach tenswaardige personen te hebben misbruikt voor bevrediging van partijzucht. Ik ben overtuigd, dat mijn nader treden in de bij zonderheden van deze zaak nieuwe onaan genaamheden voor dr. Kuyper ten gevolge moet hebben r i ik ben thans nog dezelfde meening toegedaan van voorheen, dat het niet op mijn weg ligt, mede te helpen, do laatste levensjaren van den in zoo vele op zichten grooten man te verbitteren, wan neer qt geen enkel praktisch landsbelang bestaat, dat dit vereischt. Zoodra vaststaat dat dr. Kuyper geheel doet wat hij ten halverwege heeft aangekondigd, namelijk verdwijnt van het politieke tooneel, wensch ik mejuffrouw Westmeijer era heel dem droeven stoet van onnederlandsche perso nen die aan haar leiband loopt en van on nederlandsche toestanden, dio mede zij in het aanzijn riep, uit mijn geheugen te doen verdwijnen en het zal mij dan onverschil lig laten of bij lieden die haar mededee lingen wenschen te gelooven boven de mijne omtrent mijn persoon en mijn gedrag on juiste opvattingen blijven standhouden. Wanneer daarentegen dr. Kuyper soreekt en niet over mij, die aan hem geenerlei re kenschap verschuldigd ben, maar over zich- zelven, dan zal het van den inhoud zijner mededeelingen afhangen of ik opnieuw het woord zal vraaen. Dan zal het ceer belang rijke zielkundige vraagstuk onder de oogen moeten worden gezien of hijzelf heeft ge handeld desbewust slecht of in onbevangen genialiteit slecht, en wanneer ik aanleiding vind mij bij de oplossing van dat vraagstuk te doen hooren, ral ik niet in gebreke blij ven ook alle feitelijke mededeelingen te berde te brengen die in staat zijn mij te zuiveren van den blaam mijns inziens zon der eenig recht en zonder grond door Ma th i 1de Westmeyer op mij geworpen. Mathilde Westmeijer is een tooneelspeel- ater van den eersten rang, niet alleen haar wilskracht en haar verbeelding maar ook haar stem en haar geheele uiterlijk optre den is aldus bepaald en het zal den scherp- zinnigen lezer van alle in deze zaak gepu bliceerde feitelijke mededeelingen reeds duidelijk zijn welke rol zij van haar zijde mij in deze romantische tragi-comedie had toegedacht: dien van een door haar wel gewapend aanvaller o. a. op de beurs van de beide bekende Amsterdamsche heeren tot redding van haar oom, wiens redding tevens haar redding worden zou. Op welke wijze zij zich voorstelde, dat die aanval zou geschieden, make men op uit de woorden die mij door haar werden nagegeven toen ik mij van uit haar huis opmaakte om een der heeren L. te bezoeken: „weest u nu vooral niet te fatsoenlijk" Ik kan het niet helpen dat ik inderdaad voor het vervullen vara die rol te fatsoenlijk ben geweest on dat ik mij niettegenstaande de door Ma thilde mij ter hand gestelde wapenen, met opzettelijke verzwijging van den bedenke- lijken aohtergrond der zaak heb bepaald de liefdadigheid der heeren L. in te roe pen voor mijn cliënt; zooals ik ook, toen dit beroep mislukte, mij tot dr. Kuyper slechts gewend heb met het verzoek voor mijn r.k. cliënt te willen zijn de liefdadige voorspraak bij zijn vermogende r.-k. vrien den. Alleen dit moet mij van 't hart. Math. Westmeijer, die een dergelijk verzoek ten opzichte der gebroeders L. onnoodig achtte, heeft mij gesmeekt: „Spaar dr. Kuyper" Ik heb op die bede geen antwoord gege ven en ik heb, dit is voor ieder duidelijk, aan die bede geen gevolg gegeven en ik ral daar oasu quo ook geen gevolg aan geven. Slechts zoolang scheen vast te staan, dat dr. Kuyper, overtuigd op zijne wijze voor zijn land zijn best te hebben gedaan, het verder am ons overliet het goede en het kwade door hem aangesticht te verwerken zonder hem, slechts zoolang klonk die smeeking mij in de ooren Ik zal den avond niet vergeten, dat dit geluid voor goed ver stierf bij lezing van het bericht dat dr Kuyper weder naar de hoogste staatstrap stuurde. Toen wist ik dat, niet zijn richting, niet de zoogenaamde gereformeerde beginselen, maar zijn persoon een wezenlijk ge vaar was voor mijn land en ik heb geen oogenblik meer de gedachte uit mij kunnen bannen. dat het mijn taak zou zijn, te doen wat menschelijker wijs gesproken mo gelijk was do opkomst van een nieuwe ex cellentie Kuyper te verhinderen. Om met de taal van dr. Kuyper zelf te spreken, ik gevoelde dat dit voorbeschikt was in Gods eigen Raad, of anders gezegd, dat hier geen toeval, maar een natuurlijk te ver klaren wereldverloop aan 't werk was; en men had lichter een boom kunnen laten veranderen in steen, dan mij een slot te leg gen op den mond, dien ik noch door een bindende belofte noch door de vrees voor eigen lijfsbehoud gebonden voelde. Zoo heb ik dezen en genen die ik goed vertrouwde ingelioht, zoo heb ik bij de verkiezingen dr. Kuypers persoon als middelpunt genomen van mijn reden, zoo heb ik gretig (en vaak met bewondering) rijn boeken opgeslagen en gelezen, zoo heb ik getuurd op de lijnen zijner omhoog zoowel aJs omlaag zoo inge wikkelde figuur. En, zooals gezegd, ik zal ook nu niet zwijgen als het mij mocht blijken noodig te zijn te spreken. Maar ik zie de noodzakelijkheid daarvan n u nog niet in. Aan openlijken en aan anoniemen hoon ben ik sinds een half jaar volmaakt ge wend. De smetten, die bedenkelijke lieden op mij werpen, deert hun, maar mij niet. De juridische kant van het brievenvraag- 8tuk, of ik namelijk ook zonder eenige be lofte aan Mathilde haar tpedewerking voor de publicatie van noode had, ze laat mij koud in vergelijking met het groote vraagstuk: dr. Kuyper'e wederopkomst te verhinderen. U lezers van „De Standaard" dit te zeg gen was mijn doel. Gij weet, gij znlt het kunnen weten, dat niet tegen u als anti-re- volutionnairen mijn actie gaat. Met heel mijn hart heb ik bevorderd, neen bewerkt dat uw partijgenoot in Over- veen van raadslid wethouder werd van Bloemendaal. Van mijn keuze heb ik geen berouw, maar naast dit kleine heb ik geen berouw van dat andere feit: te hebben gedaan wat ik door onweerstaanbaren drang moest doen: den grooten man te dwingen ach te laten zien zooals hij al of niet bewust, is voor ons volk: een gevaar voor onze goede zeden, zelfs in onzen parlementair geregeerden staat, een gevaar te grooter naar de groot te zijner persoonlijkheid. P. TIDEMAN. RECLAMES, it 40 Cents per regel. 1974 5 Eenlvute Iff tintel-'TItigazijnen, speciaal voor den verkoop van Mantels zijn de !9fnntefniignzijnen Houdt den RLOOSTERBALSE» *>U de hand. De Heer I. Hoeven aars te Bergen (Lim burg) was bozig met was t<o smelten, toen deze plotseling in brand vloog en de ge heele inhoud grootendoels over zijne hand stroomde. Het gevolg was, dat zijn hand met vrceselijke brandwonden werd over dekt. De onuitstaanbare pijnen, die ik daardoor uitstond, ziju niet te beschrij ven, zeide ons de Heer Hoevenaars. Het vel was van mijne hand geschroeid en mijne hand geleek één vurige vleeschklomp. Verschillende middelen, die ik ter gene zing aanwendde, mochten niet baten, tot dat ik overging KLOOSTERBALSEM aan te wonden, dien ik kocht bij den Drogist A. v. DijkAchten, alhier. Na den KLOOSTERBALSEM een i go dagen op de hand te hebben gesmeerd, was deze binnen enkele dagen weder volkomen gaaf en genezen en de pijn verdwenen. Do Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, geneest onvoorwaardelijk oude en nieuwe wondem, brand- en snijwonden, zweren, abcessen, builen, roven, open plokken, dra gende wonden, zeere enkels, zeere borsten en tejiels, huiduitslag, ring-, dauw- en baard- worm, hoofdzeer en alle ziekten der hoofd huid, puisten, Rheumatiek, Rheumatieche ze nuwpijnen, verlamming, Jicht, Podagra, Ischias, kneuzingen, stramheid in de lede maten, verstuikingen, lendenpijn, pijn in den rug, spit in den rug, spici;verrekkingen, aam beien, zoowel droge, blinde als bloedende. Prijs per pot van 20 gram 35 et-, van 50 gram 75 ct., van 100 gram f 1.20 en van 250 gram f 2.50. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dusl Let op I Alleen de echte KLOOSTER BALSEM geneest, deze is kenbaar aan een rooden band om den pot, waarop de b&ndteekaning L. I. Akker, Rotterdam voorkomt, alle andere is namaak. De na maak geneest nooit 1 8017 52 Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothekers en de bekende Depothouders- Alle week abonné's in Leiden en omliggende gemeenten van het „Leidscb Dagblad" z\Jn verzekerd tegen ongevallen in en óuiten bedryf By algeheele invaliditeit wordt uitgekeerd f IOOO; by overladen f 500; by verlies van hand of voet ƒ250; by ver lies van één oog /I50; by totaal verlies van een duim /*IOO; by verlies van een wysvinger /"6Ö en by verlies v^n eiken anderen vinger voor f 15 op voorwaarden, in de polis vermeld. Wij vestigen de aan- dacht op de advertentie van de St.-Vincen- tius-Vereeniging en bevelen het doel daar in omschreven met den meesten aandrang aan. Een zonderling testament. Men schrijft uit Haarlem aan de „N. R. C.": In 1804 overleed te Haarlem een vreemd personage. Het was de horlogemaker Jo hannes Golombie, die in de Kleine Hout straat zijn woning had. In de geschriften van die dagen wordt hij voorgesteld als een zonderling, en dat hij een zonderling was, blijkt wel het best uit zijn testament, waarin hij al zijn heb ben en houden, bestaande uit eenige onroe rende goederen en ongeveer f 16.000 aan contanten, vermaakte aan 't Ned. Gerefor- I meerd Diaconiehuis, het Luthersche wees huis en het RoomsHbe Godshuis genaamd St.-Jacob, te zamen voor gelijke deelen, op voorwaarde, dat de regenten van die stichtingen die nalatenschap zouden admi- nistreeren en gedurende 200 jaren kapitaal en rente onaangeroerd zouden laten, om cie som, die daardoor zou zijn ontstaan, in het jaar 2004 te gebruiken tot het oprich ten van fabrieken en trafieken, voorname lijk van goederen, die zoo uit Kngeland als uit andere landen hier worden ingevot.d. (Golombie was vooral een groot hater der Engelschen.) Die fabrieken zouden moeten producee- ren zijden en wollen stoffen, grove en fijne j lakens, oaisayes, grove en fijne kanten, bor duurwerk, zoo ook ijzorkramerijen, spij kers, sloten en knieren,en ook zou moeten wordon opgericht, zoo het doenlijk was, een kousenfabriek, waaraan zou moeten worden verbonden een sohapenforkorij, om zooveel wol te winnen als maar eenigszins mogelijk zou zijn. Verder zou uit 't te stichten fonds moeten worden gebouw een fabriek van Engelsche horloges, pendules, enz., waartoe alle bo- noodigdheden, zoo van veeren, glazen als sleutels door deskundigen moesten worden aangekocht, en de gefabriceerde goederen zouden niet duurder mogon worden ver kocht dan 5 pOt. minder dan die uit an dere landen hier worden ingevoerd. Mocht op dien verkoop schade worden geleden, dan zou dio moeten worden ver haald uit het in 2004 aanzienlijko fonds of uit den interest daarvan. In het testament, dat thans bewaard wordt in een brandkast, ingemetseld in het muurwerk van dc regentenkamer van het Diaconiehuis der Ned.-Hervormde Gemeen te m de St.-Jansstraat te Haarlem, staat onder meer, dat Colombio met zijn stich ting van fabrieken en trafieken het doel heeft te beproeven, of in 2004 er geen mo gelijkheid zal bestaan, een einde te maken aan onbeschaamde bedelarij en of het niet mogelijk zal wezen, armen en nood-lijden- den in hun nooddruft te verzorgen, waarom hij dan ook den erfgenamen aanraadt, uit de gelden van zijn fonds in het jaar 2001 bedelaars en tot nooddruft vervallenen, die nog maar eenigszins kunnen werken, aan den arbeid te zetten en vooral jonge kinde ren aan den kost te helpen. Het testament, waarin verder werd gesti puleerd, dat als de vereenigingen hierbo ven genoemd het niet met al de er m gestel de voorwaarden zouden wenscüen te aan vaarden, het nagelaten kapitaal dan zon der eenige reserve zou vervauen aan ue aJgemeene armen van Haarlem en aan de Roomsche Gemeente to Heemstede, ieder voor een deel, is door de regenten van de Godshuizen der Diaconie, der Lutherscue en van het St.-Jacobsgesticht in 1804 aan vaard. Gedurende ongeveer 40 jaren werd aan de dienstboden van den overledene het vruchtgebruik gelaten. De nalaten schap wordt beheerd door zes personen, van wie er twee uit elk van do besturen der vereenigingen. Wat er in 2004 zal gebeuren, als uitvoe ring zal moeten worden gegeven aan den wil van den erflater, zal aan onze nazaten wel blijken. Er zullen nog wel eenige moei lijkheden kunnen rijzen, daar toch de heer Colombie ook het loon, dat in de fabrieken en trafieken zal mogen worden verdiend, duidelijk beeft gestipuleerd. Die loonen Krijgslist van de Rifkabylen in Marok ko, die hun bloedhonden zóó uitdos, en. dat lij geleken op naderslu'pende Kabylen ea I daardoor menigmaal den neus hadden. de Spanjaarden bij Bariohten over Rijnland^ boezem, gedurende de week van 7—13 Nov. 1909. Stand ran dea boezem U Leiden. Idem te Oudewetering Werking der stoomgemalen. Waterlooiiog langs natuurlijk, weg. Waterinlating Regenval ia Hm T Nov. 8 Nov. 9 Nov. 10 Nov. 11 Nov. 12 Nov. 13 Nov. 52 62 63 51 51 58 65 cm.—A.P. 55 54 53 50 52 54 52 en.—A P. Spaamdam a., Halfweg 103 a., Uoudu 471 u., Katw.ik 34 u. 50 m. Spaarndam el, Halfweg a., Gouda u., Katwyk 9} u. Door de aluia te Gouda a. 12.2 verschillen heel wat mest het loon, oat de arbeider van thans eischt Intusschen, het kapitaaltje is thans al heel aardig aangedikt. Het voornemen moet bestaan, met 1 Mei 1910 den verkoop van sterken drank in de spoorwegstations te vei bieden. Gratie De Koningin heeft de gevangenisstraf van 14 dagen, waartoe een Arasterdamsche telephoonjuffrouw waa veroor deeld wegens schending van ambtsgeheim, veranderd in oen geldboete van 30 galden. I n den afgeloopen nacht ls afge- brand de boerderU *an Pieter Vink te Ryper- polder (N. H.). Alles was laag (plaatseiyk) verzekerd. Oorzaak onbekend. Te Vierllngsbeek is een ver- schnkkelyk ongeluk gebourd Toen de arbeider M., d;e in Venray werk/.aam is, 'a avonds thuis terugkeerde, voud hy het verkoolde ïyk zyner moeder op d-n vloer der kara^r liggen. De vrouw, die haaBt niet loopen kon, scbynt te dicht by de kachel te zyn gekomen, waardoor hare kleeren vlam vatton en daar zy zichzelf niet helpen kon, ls zy levend verbrand. fa-Hert. Ct.) De Engelsche bierbrouwer a, nl. die te Londen, hebben den prya van het bier met een balven stuiver per glas verlaagd, aan gezien zoo luidt hun besluit we kunnen aannemen, dat do reg-ering den verhoogden accijns niet zal innen 1 Sneeuwstormen. Van Dinsdagavond tot Woensdagavond hebben in het geheele Duitsche rijk sneeuwstor men gewoed. Telegraaf-, telephoon-, spoor weg- en tramverbindingen zijn in steden, dorpen en bosscken veelvuldig onderbroken. Aan de ooftboomen heeft de sneeuwvracht groote schade toegebracht. Te Berlijn is om gevaar te voorkomen cfo tramdienst op enkele deelen gestaakt. Te Hassel heeft het ruim 24 uur achtereen ge sneeuwd. Ook van daar komt bericht van stoornis in het telephonisch em telegro- phisoh verkeer. Op den Meissner lag Woens dag de sneeuw 60 oentimeter hoog. In Hessen heeft het Woensdag 12 uven a oh tereen gesneeuwd, in den Boven- en Be- neden-Harz eveneens. De sneeuwlaag heeft daar reeds een dikte van meer dan een haL ven meter bereikt. Woensdagnacht vielen in Zuid-Hannover groote massa's sneeuwJ later begon het te dooien. Het baanvak EislebenHalle is se dert 16 November 's avonds ten gevolge van een sneeuwstorm bijna niet meer te berij den. De enkele treinen die er nog loopen, komen met belangrijke vertragingen ami. Uit Mannheim wordt bericht, dat de Rijn met buitengewone snelheid aan het was sen is, de Neckar steeg van 261 rn één dag op 290. In den nacht van 16 op 17 November was het stormweer, gepaard met hagelslag en sneeuwval, in geheel Noord- en Oos1>Boh&- men; ook in het Reuzengebergte heeft heé hevig e^^tormd Tn Oörlitz en omstreken zijn door een" orkaan ernstige verwoestingen aangericht. Tn fabrieken en glasblazerijen kon niet go- werkt worden, daar de elpctrisohe geleidin gen vernield waren en men niet zonder le vensgevaar de huizen kon verlaten. Uit Kiel wordt dd. Woensdag gemeld: De laatste orkaan he°ft ontzettende verwoes tingen aangericht. De schippers herinneren zich niet, ooit zulk een noodweer beleefd te hebben De kusten van de eilanden in de wes'elijke Oostzee en in het Kattegat zijn met wrakken en drijfhout bedekt- De storm h'eld zoo geweldig huis, dat bij Skil- lingnü9 een kotter opgenomen en zoo ver op het strand geslingerd en dermate met zeewier overdekt werd, dat men het schip pas na 48 uur gewaar werd. Tal van men- sehen zijn verdronken. Een aantal uitge putte schipbreukelingen verkeeren nog in levensgevaar. Uit Gotha wordt gemeld, dat het lucht schip „Parseval III" daar in den sneeuw storm met de kraclt van een orkaan is ge raakt. Uren lang tornde het luchtschip tegen den storm op. Toen braken de zwaar den en eenige kabelverbindinven en moesten de luchtschipper9 de scheurbaan openen en het gas laten wegvliegen. Het luchtschip zou met het spoor naar BiHoT-fnifj t^>r""■gebracht worden Het heeft. Dinsdag ook in vele streken van Frankrijk, b.v. te Rheims, gesneeuwd; Mauriac doorstond een waren sneeuwstorm. Mevrouw Steinheil en haar vrienden hebben de hoop nog niet opgegeven dat het hun zal gelukken de moordenaars van den heer Steinheil en mevr. Japy, de drio man nen en de rossige vrouw, alsnog te ontdek ken en volgens de Matin" hebben zij reeds een spoor gevonden. Het hoofd van het viertal moet een schil der zijn, wiens signalement eenigszins over eenkomt met dat van den Amerikaansohen journalist Burlingharo, die ten gevolge van die noodlottige gelijkenis door mevr. Steinheil bij vergissing als een der moorde naars werd aangewezen. Omtrent dien verdachte moet het volgende reeds vast staan: De man kende den heer Steinheil en had menigmaal in diens atelier gewerkt. Hij had dikwijls geldgebrek en men weet, dat hij reeds betrokken is geweest in een inbraak. Drie dagen voor de misdaad kocht, hij drie priestergewaden; toen zijn vrienden hun verwondering daarover te kennen ga ven, verklaarde hij, dat zij voor een mas kerade moesten dienen. De man, die dioht bij de impasse Ronsin woonde, verliet op den dag na de misdaad Parijs, zonder zijn adres op te geven. Op den avond voor de misdaad moet hij gezien zijn in gezelschap van een rossige vrouw en van twee mannen met groote hoe den op, van het model, dat volgens de be schrijving van mevrouw Steinheil, de moor denaars droegen. Deze aanwijzingen en nog eenige andere hebben den vrienden van mevr. Steinheil de overtuiging gesohonken, dat deze man de hoofdschuldige moet zijn.

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 6