DK KUS. Een meTenhonderd|arige bonten kerk. De kerk van Borgund, de oudste kerk in Noorwegen, is geheel uit het taaie hout van den NooTschen pijnboom gebouwd. Haar ouderdom wordt op zeven- of acht honderd jaren geschat. Haar bouworde heeft een verrassende gelijkenis met die, welke thans nog in Indiê, speciaal in Hit-» ma, gebruikelijk: is. Nog, enkele seoonden en een ontzettend gekraak, gepaard met een angstverwek kend gesis, duidt aan, dat alles voorbij is. Stukken ijzer vliegen links en rechts over den weg, de rails worden uit den grond ge licht en „De Nacht" boort zich in den grond in een dikke wolk van Btof en stoom. De rei'zdgens uit trein 22 zijn gered, maar tusschen de gouden brem ligt het ver koolde lijkje van den armen Jean Marie te midden der verwoesting en der bran dende kolen. Onze tijd staat in het teeken van de bacterie. Je \indt ze in je melk, in je bes sensap, in je worst, in je drinkwater, kort om je vindt ze overal. Toen gingen eenige geleerden aan het bedenken wat er gedaan moest worden, om haar te 'lijden. Zij sloegen daarv or een woordenboek op en lazen daar al spoedig de woorden: sterili- seeren, filt ren, pasteuriseeren. „Daar heb je 't", zeiden de geleerden; „die drie woorden zijn ev n zooveel bezweringsfor mulieren, daar kan geen ba terie tegen." En sedert dien tijd laten de menschen hun worst en bessensap en melk sterili- of pas teuriseeren, «n de bacterie wordt gedood. Maar helaas, één bleef in leven, en die nam zich "oor haar geslacht te wreken en nestelde '.h, waar heel weinigen haar ver moedden, waardoor haar verderflijke in- ■Vloed juist zoo groot is geworden; zij koos haar plaatsje met geraffineerde wreedheid, ftamel'jk in... den kus. Van den kus gesproken, hem zouden wij bijna een natuurdrift kunnen noemen. Het kind toch, dat nog nauwelijks praten kan, steekt u reeds de lippen toe. Al in de oudste tijden kuste men elkaar, Veelal op den mond, hetzij dan als teeken eeher innige verstandhouding, of wel als ceremonieel of als bewijs van eerbied. Zoo lezen wij een en ander omtrent band en voetkus van hooggeplaatste kerkelijke personen. In Rusland evenals ook in Grieksch- katholieke landen bestaat nog de gewoon te om elkaar met Paschen geluk te wen- sohen met de woorden: „Christus is opge staan", waarop het antwoord vclgt: „Waar lijk, Hij is opgestaan", waarna men elkaar omhelst en op beide wangen kust. In het oude Rome was de handkus een uiting van eerbied, alleen door den slaaf Sen gebieders gebracht; de vrije lieden be groetten elkaar met handdruk of omhelzing Zelfs de soldaten weigerden hun bevelheb ber de hand te kussen, en eerst onder de regeering van keizer Augustus werd de handkus een verplichte ceremonie. Salomo ce>gt reeds van de vleiers van zijn tijd, dat zij niet moede werden de hand van hun weldoener te kussen, totdat zij hun doel bereikt hadden. Ook Homerus vertelt, dat koning Priamus, Achilles de handen kuste, toen hij smeekte om het lijk van Hector. China kent niet den kus van ouders aan kinderen, noch van broeders aan zusters of Van vrienden aan vrienden. China kent al leen den kus der verliefden. Zoo'n Chinee- scbe kus zou voor ons, Europeanen, nog een heele studie vereischen. Hij bestaat uit drie handelingen: 1. Het zachtkens wrijven van den neus te gen de wang van het geliefde wezen. 2. Een diepe ademhaling door den neus, terwijl de wimpers worden neergeslagen. 3. Een saoht klappen der lippen, zonder flat zij de wang beroeren. De Chineezen zijn heel trotsch op hun manier van zoenen en zien met diepe min achting neer op het triviale gedoe der 'Europeanen. Als in Cochinchina de kinde ren stout zijn, dreigt ïr n 1 en, niet met het rietje, maar met den „walglijken" kus der blanke menschen. Italië is, wat de dichters er ook van zeg gen mogen, geen goed land voor de lief hebbers van kussen Het zoenen van een vrouw tegen haar wil wordt daar tot de zware misdaden gerekend. Nog heden ten dage is het kussen in Milaan verbodendat wil zeggen, op den openbaren weg. Er be staat daar nog een oude politie-verordening, afsta—mende uit n tijd der Sforza's, waaraan men dat verbod te danken heeft. En dat dit wetje geen doode letter is, on dervond nog kort geleden een verliefd paartje, uit de hoogste Milaansche krin gen, dat elkaar in een stil hoekje van het park gekust had en zich nu voor den kan tonrechter moest verantwoorden. Zij kwa men er af met een boete van 15 lire. Maar behalve de Milaansche politie, le ven er op het stukje beechaafde wereld nog andere vijanden van het kussen, en wel daar komt de bacterie terug de hygiënisten. Een kruistocht tegen het kus sen werd ondernomen door een afdeeling der „Women Christian Temperence Union" en geeft in Nieuw-York aanleiding tot heel wat vroolijkheid en spot De presidente, dr. Hutfield, werd geïnteTviewch Zij ver klaard© plechtig, dat het kussen een bar- baarsch, ongezond gebruik waa, erger nog dan drinken, en daarom zonder erbarmen moest worden afgeschaft. Men moest ten minste, alvorens tot de kus-operatie over gaan, eerst den mond antiseptisch reini gen, om de bacteriën te dooden. Verder oordeelde deze gestrenge dame de moreele infectie van den kus nog gevaarlijker dan de daadwerkelijke. Natuurlijk ziet iedereen het dwaze van de overdrijving in, maar toch.... Het is niet geheel ten onrechte, dat de hygiënisten soms zoo waarschuwend hun stemmen ver heffen tegen het roekelooze kussen. Een bewijs hiervoor vindt men o.a. in het vol gende proces ,dat voor een Parijsche recht bank gevoerd w:rd. Als klager trnd op een elegant gekleed heer, wiens gezicht door leelijke, roode vlekken werd ontsierd. Het was pijnlijk om te zien hoe de man zijn blikken, waarin vertwijfeling, schaam te en verlegenhe' 1 te lezen stonden, telkens en telkens weer richtte op een opvallend mooie dame, in de getuigenbank gezeten. „Ga gerust uw gang, meneer", zei dj vrien delijk, „bakommer u niet om mij; vertel al le?. precies zooah het g.beurd is." Zichtbaar verlicht begon hij„Mijne hee- ren, een week geleden was wijn gelaat nog p ^cl on-"- tonden. Mevrouw veroorloof- <ke mij, haar naar de opera te begeleiden, waar wij plaats namen in een donkere loge. Hier waagde ik het wij zijn te Parijs, be denk dat, lezer I mevrouw eenige malen in den bals te kussen. Den volgenden mor gen bemerkte ik, dat mijn neus rood begon te worden. Twaalf uur later had hij een blauw-roode kleur a&ngenor en en mijn oogen begonnen pijnlijk te steken. Weldra was mijn geheele gezicht met dezen afschu welijken uitslag bedekt. Ik vroeg daarop de dame of haar prachtig zwart haar no-ifc met een klcurmiddel in aanra king was gekomen. Zij bekende mij toen, met bewonderenswaardige eerlijkheid, dot/ zij juist dien bewusten avond een nieuw; middel beproefd had." Het haarwater werd door een deskundige onderzooht en nu bleek het inderdaad teer schadelijke bestanddeel en te bevatten, waarop de leverancier tot een schadever goeding van 2500 francs werd veroordeeld. En dus: kus vooral nooit in het donker Welk een voorrecht voor de Japanners»; dat dezen niet kussen 1 Houten blaasinstrumenten en orgels geraken ontstemd, als in een concertzaal de temperatuur hoog wordt. Een verklaring daarvan geeft in de „Neue Musikzeitung" de ingenieur Th. Faisst, te Dresden. De snelheid van het geluid is bij 0 gr. 0. 333 M. in de Beoonde, bij 20 gr. 0. (68 gr. Fahr.) 345 M. en bij 30 gr. 0. (80 Fahr.) 351 M., enz. Dio veranderlijkheid vindt baar oorzaak in de verschillende luchtdicht heid bij verschillende temperaturen. Berekeningen en proeven toonen aan, dat een temperatuurverschil van 18 Fahr. een voor het muzikaal gehoor merkbare into natie-afwijking doet ontstaan, dus als d« temperatuur der zaal van bijv. 60 gr. tot 78 gr. stijgt, zulk een verschil komt over een met 1/3 kleine secunde. Een afdoend middel voor het behoud der stemming vvan het orgel zou, volgens den schrijver, zijn: de ruimte, waaruit de wind voor het instrument wordt aangevoerd, bij het stemmen op zaaltemperatuur te bren gen en te houden, en voorts ook door goe de ventilatie de veranderingen der zaal- temperatuur zoo gering mogelijk te doen zijn.

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 20