N\ 15254- Vrijdag 13 November. A0. 1909. tgeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Onder onze Vroede Vaderen. EEIDSCH MG-BLAD PBLT8 DER ADYKRTENTIEN: Van i6 regels /'LOG. Iedere regel meer /0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiin van 30 woorden 40 Gents oontant; elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het IncasBeeren wordt/*0.05 berekend. PRIJS DEZES COURANT t Voor Leiden per week 9 Cents j per 3 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn B 1.30. Franco per post 1.65. Het was te voorzien, dat do agenda zoo als de heeren die gedrukt voor zich hadden niet heel veel tijd zou vorderen. Toch is het altijd gevaarlijk daaruit do gevolg-trekking te maken dat de zitting kort cal duren. Een der heeren behoeft soms maar oen bal letje op te werpen om een kaatsspel van voor en tegen aan den gang te krijgen, waarmede men een uur of langer bezig is. Het begon er zelfs aan het einde der zitting een beetje op te gelijken toen de voorzit ter in antwoord op een vraag van den. heer Hoogenboom in een vorige zitting gedaan, over het plaatsen van een hek bij de War mondter brug, B. en Ws.' oordeel daarover mededeelde, waarbij de heer Hoogenboom zich deed kennen als iemand, die gemakke lijk spreekt en op een vriendolyken, aan genomen toon. Als het onderwerp eenige heeren aangetrokken had, wie weet, of men er nog niet oen halfuurtjo over aan. 't keu velen was gegaan. Wat de zaak zelf betreft, zijn we het eens met B. ten Ws. door den voorzitter uitnemend weergegeven, dat de gemeente uit principe zich niet moet bezig houden met veiligheidsmaatregelen in andere ge meenten, in dit geval in Ocgstgeesk Om van het einde weer naar het begin over te springen, enkele ingekomen stuk ken trokken onze aandaoht. Dat het Leid- sohe Student enk or pa in een ledenvergade ring bij aoclamatio een motie aannam, waarin dank wordt uitgesproken aan het gemeentebestuur voor zijn besluit, waarbij een opgehoogd terrein het korps wordt aangeboden voor de a. s. Lustrumfeesten, verwonderde ons niet. Inderdaad, de ge meente verdient voor dit royaal besluit dank. Evenmin kwam ons onverwacht de subsidie-aanvraag der vereeniging Open bare Leessoal en Bibliotheek te Leiden". Het bestuur, dat bijzonder wel slaagde wat de plaats der leeszaal en bibliotheek be treft, heeft nog zooveel te doen en zooveel noodig om flink voor den dag te komen met deze hoogst nuttige instelling. En nu vraagt het een bijdrage van do gemeente van f 1000 ineens. De gemeente komt er dan, vergeleken met andero gemeenten, waar men volksleeszalen heeft, al bijzon der goedkoop af. Wij gelooven dan ook niet dat tegen dezo subsidie bezwaar cal worden gemaakt. Niet zooveel sueoea voorspellen wij den stalhouder Juffermans, die tot wederop- zeggens toe een jaarlijksohe subsidie vraagt van f 350 voor een door hora in 't leven te roepen dagelijkschen omnibuadienst tusschen Leiden en Leidschendam via Zoeter wou de en Stompwijk. Het is voor hom, zoo moti veert adressant zijn verzoek, een heele on derneming, dio hem jaarlijks niet minder dan f 1000 aan paarden zal kosten en ae zaak is niet alleen zijn persoonlijk belang, maar ook een Leidsch belang. Hij zal uil de genoemde dorpen de menschen in de stad brengen, deze zullen inkoopen doen en daar van zullen do neringdoenden, die het toch al bard hebben, profiteeren. Dat is de ge meente wel f 350 waard, meent bij. Nu geeft men ook wel subsidies aan spoorwe gen en trams, waarom zo-u men 'fc niet doen aan een omnibusdienst, zal adressant hebben gedacht. Nu honderd jaren geleden had dit wel gekund, maar thans vreezen wij dat de heer Juffermans te Leiden nul op het request zal krijgen. Misschien gaat het be ter in de gemeenten Zoetorwoude en Stomp wijk tot wie adressant zioh ook wendde. Voor dezo plaatsen zooals voor Leid- s oh en dam is het zeker een groot gemak dat- de bewoners dagelijks naar do stad kannen gaan, al is het dan maar per omnibus. Maar Leiden zal denken: wie hier wezen moet uit die plaatsen komt er condor omni bus ook web De eerste acht punten gleden sla onder den hamer van den Voorzit ter door. Het negende punt: afstaan van een 180 vierk. M. berm aan de Haarlemmertrekvaart on der Noordwijkcrhout hokte even. De heer Fokker, dio steeds togen den verkoop van dozen berm is, verzocht ook ditmaal opne ming in de notulen dat hij niet aocoord ging met dit voorstel. Zooals men weet is de aanvrage van den heer Immerzeel al ta melijk oud. Dooh indertijd was de prijs van f 1.30 per vierk. M. den Raad niet ge noeg en de Commissie van Financiën kwam nu met een prijs van f 1.80. De Voorzitter meende, dat de Commissie dit als normalen prijs beschouwde. Maar zoo was het niet, merkte de heer Vergouwen op. De waarde van den berm is ook volgens do Commissie van Financiën niet overal even groot. Deze hangt af of hij meer of minder ddoht bij de bebouwde kom der gemeente ligt. Hes is nu maar do vraag of de heer Immerzeel den grond ex voor nemen, wiL Het volgende verzoek beoogde Leiden een nieuw snufje te bezorgen, nl. een paar postzegelautomaten, die in groote st-den en het buitenland reeds veelvuldig voor komen en nu ook haar intocht in ons land zullen doen. Leiden krijgt daarvan met de hoofdstad de primeur... Er zullen er, nu de Raad heeft toegeslagen, voorloopig twee komen: een bij de brievenbus aan de Bree- straat bij de Hoogewoerd en een in de Burchtsteeg. Men doet een halven of een heelen stuiver in een gleufje, trekt, on de postzegel komt te voorschijn, en men krijgt bovendien zelfs een bruikbaar formulier toe. Door aankoop van groote partijen postzegels krijgt de ondernemer een ruim rabat van het Rijk en hoopt op dezo wijze zijn kosten goed te maken. Of het hem zal gelukken, durven wij niet zoo grif aanne men daar er voor iederen automaat 10 recognitie per jaar moet worden betaald. De heer Reimeringer vroeg of de toestellen uit een aesthetisch oogpunt wel zouden vol doen, waarop hem werd toegeroepen dat op de Leeskamer een gekleurde teekening er van bij de stukken lag. Later kwam die teekening en werd met belangstelling door sommige leden bekeken. Het is nogal een vrij groot toestel, eenigszins bont gekleurd, doch zeker niet minder sierlijk dan de brievenbussen, waar naast het komt te etaan. Het voorstel van B. en Ws., om hen to machtigen overleg te plegen mot den dis trictsschoolopziener om overplaatsing te verkrijgen van het hoofd der Plantsoen- school, den heer P. A. Hibma, naar ds Jongensschool 2de klasse ging er vlot door. Vroeger werd dit overleg met dezen Rijksambtenaar maar op eigen houtje door B. en Ws. gepleegd en werd den Raad voorgesteld tot do overplaatsing over te gaan. Daarop is een paar jaar ge leden door de heeren Fokker o. .a aanmer king gemaakt en sinds volgen B. en Ws. dezen weg, waardoor voorkomen wordt-, dat de Raad eigenlijk voor een voldongen feit komt te staan. Ingeval de Raad be zwaar tegen overplaatsing heeft, kan hij het hier veel beter openbaren dan later als het overleg reeds heeft plaats gehad. Nu, bezwaar had ditmaal niemand. De heer Hibma heeft zijn sporen op het ge bied van het onderwijs in Leiden reeds verdiend. Zoo een, dan is hij de man, om den verdienstelijken heer Cramerwiens heengaan, om redenen van gezondheid, door allen die hem kennen, oprecht zal worden betreurd, te vervangen. De aankoop van een paar perceelen ten behoeve der gasfabriek, waarmede bij na f 5000 werd gevoteerd, gaf tot eenig debat aanleiding tusschen den heer Fok ker eenerzijds en den heer Körevaar en den voorzitter ain de andere. Tegen den aankoop op zichzelf had de heer Fokker geen bezwaar! De huizen hebben en hou den hun waarde, zoolang zij er zijn en moeten zij voor uitbreiding dienen, dan heeft men ze, maar hij wilde wel iets meer weten over de bestemming, die men er aan wil geven. Heeft men het nieuwe kan toor noodig 1 De wethouder Korevaar, te vens president-commissaris der Gasfabriek, merkte op, dat dit geheel ter beoordee ling overgelaten is aan de Commissie van Beheer. De heeren lachten om dit ant woord, maar het is toch de vraag of al de lachers zich precies hebben voorgesteld, waarom dit aldaar geschiedde. De heer Korevaar vertelde toen hoe de zaak zit. De Commissie van Beheer ontvangt 2 pCt. van den omzet om daaruit de kosten van vernieuwing te bestrijden en zij heeft daarover de beschikking, zonder in ieder- afzonderlijk geval de goedkeuring van den Raad noodig te hebben. Wil de heer Fok ker daarin verandering brengen, dan moest hij dit in een apart voorstel be lichamen. Do voorzitter deed ook nog oven uitko men, dat hier een misverstand in het spel was en dat als de heer Fokker het nieuwe kantoor niet wilde, hij maar tegen don aankoop moest 6temmen. Deze deed het ni6t, maar bleef de verhouding van den Raad tegenover de Commissarissen der Gasfabriek vreemd vinden. Er is over de macht dezer Commissie wel eens meer ge vallen, maar men vergeet, dat zij een Com missie van Beheer is, terwijl andere Raadscommissieën Commissie van B ij- stand worden genoemd. Beheoren of bij staan in het beheeren dat maakt verschil. Tegen den aankoop van vier huisjes in de Lange Vrouwekerksteog tegen 600 per stuk had niemand bezwaar. Deze huisjes zullen later bij een mogelijke uitbreiding der school in de Brandewijnateeg daaraan worden verheeld. Zoo blijft de gemeente, of zij 't ploizie- rig vindt of niet, aldoor maar aan het geld uitgeven. Eindelijk kwam dan de verordening re gelende het onderwijs van spraak gebrekki ge kinderen en de voordracht van B. en Ws, dienaangaande. Het door een sub- oommissle van de Plaatselijke Commissie van Toedcht op het Lager Onderwijs inge steld onderzoek had duidelijk aan het licht gebracht dat dit enderwijs aan een behoef te zal voldoen. Het is niet minder dan 7.6 pCt. van de schoolbevolking der O. L. scholen voor min- en onvormogenden, dat aan spraakgebreken lijdt die door spraak- oefoningen zouden kunnen worden genezen of verholpen. Blijkens opgaven der hoofden van de bijzondere scholen zou het op die scholen lang niet zoo erg rijn. Er is ech ter geen enkele roden om aan te nemen dat de met spraakgebreken bchepten bij voorkeur de openbare scholen bevolken. Vermoedelijk is dus in de bijzondere Bcholen het onderzoek minder streng geweest. Het kwam ons dan ook zonderling voor, dat de heer Vergouwen tegen dit onderwijs kon zijn, op grond dat samenwerking tus schen de gewone school en het huisgezin hier voel vermag. Had hij gezegd, ik ben er tegen omdat het alwèer 1400 zal kos ten, dat hadden wij kunnen verstaan, maar te meenen dat deze gebreken mede in het huisgezin zouden kunnen worden verholpen, terwijl hij als menigvuldige oor zaak noemde een aanwendsel, voornamelijk in huis geleerd, kwam ons wel wat naïef gedacht voor. De heeren Sijtsma, Meuleman en Oar- pentier Alting betuigden hun instemming met de voordracht en bestreden dan ook deze opvatting, gelijk eindelijk ook de Voorzitter de Weth. van onderwijs, die naar we vernamen ook een warm voorstan der is, was door onge&teldheid verhinderd de vergadering bij te wonen De heer Sijtsma had toch eenige opmer kingen. Hij wilde al do scholen, ook de eerste- en tweede-klasse-scholen, er in be trekken en vroeg tevens of naast een des kundig leeraTes, als mej. Van Kaathoven, niet nog een gediplomeerd leerares moest worden aangesteld, waar zioh, als hij goed ingelicht was, reeds iemand voor had aan geboden, terwijl hij eindelijk naast klasse- onderwijzeressen ook onderwijzers genoemd wilde hebben als medehelpers. De Voorz. wilde liever de regeling behouden, zxxials deze op advies vr.n mcj. v. Kaathoven was voorgesteld en zoo bloef het ook. De heer Fokker drong ook aan op een onderzoek naar do behoefte van dit onder wijs op de 1ste- en 2de-kl.-scholen, wat de Voorzitter niet kon beloven, en raakte ten slotte een teer punt aan, toen hij vroeg of dit onderwijs ook vcrplichtond kon wor den gestold. De Voorzitter ontkende dit, maar dacht dat de ouders het belang er van wel voldoende zouden inzien. We willen het hopen, doch denken daar over niet zoo optimistisch. De lessen wor den na de gewone schooluren gegeven, de 8praakoefeningen zijn niet altijd even pret tig, het kind ziet ex het belang niet van in en vele ouders zijnslap. "Wij hopen alleen op do medewerking, den zachten drang van hoofden en onder wijzers. Dat de lessen sedert eenigen tijd door mej. Van Kaathoven vrijwillig en belangeloos gegeven uit gebrek aan belang stelling van de zijde der leerlingen moes ten worden gestaakt, is niet opw-.kkend. Edoch, er wordt nu een proef genomen met vier k vijf scholen en laat ons er het beste van hopen. De inrichting kan een ze gen voor menig volkskind zijn. Hiermede was de agenda afgeloopen en het antwoord op des heeren Hoogen- boom's vraag, waarvan we boven melding maakten, werd nog door den Voorzitter gegeven. .Kwart over drieën konden de heeren heengaan. Leiden, 12 November. De heer H- F. du Pon, alhier, is be- hoerad tot onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs te Haarlemmermeer. Voor het examen in de vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek is te Haarlem geslaagd mej. M. A. Boon, van Leiden. In do November vergadering van de Ver- eaniging tot bev. der Bouwkunst alhier, zal als spreker optreden de heer A. L. Ver hoog, bouwkundige. Het onderwerp zal zijn: „Mannen van boteekenis voor de archi- tectuur," teen en ander toegelicht door plaat werken, öp het onderwerp betrekking heb bende. De nieuwbenoemde kerkelijk' hoogleer- aai te Groningen, dr. A. van Veldhuizen, thans rector van de Nederlandsche Zending, school te Rotterdam, trad gisteravond als spreker op in de tweede Winterlezing, ge houden in liet Nutsgebouw. Welk een ver schil, deze spreker met dien in de eerste lezing, dr. H. de Hartog, van Heem stede 1 Aan dezen alles leven en beweging, met scherp uiteenloopende stemrijzing en -daling, heel vlot sprekend, met slechts een enkele a an teekening voor zich; bij genen, den spreker van gisteravond, alles bedaardheid en kalmte, zonder ook maar één gebaar, gevend alles op denzelfden toon, lezend af zijn lezing, woord voor woord, zin voor zin. Dr. Van Veldhuizen deelde ons uit zijn schat van wetenschap veel mee van Socra tes, den Athener, den wijsgeer, van wien elk wel eens heeft gehoord, over wien ook veel te lezen valt Hij gaf van hem een nauwkeurige levensbeschrijvingzelfs zijn mterlqk werd forgvuldig geteekeud, Ook bjy[ zijn dood, in het zeventigste jaar zijns le vens, stond spreker en dit achtten wij het boeiendste gedeelte in deze lezing voor dezen kring uitvoerig stil. Opnieuw of voor het eerst leerde men Socrates kennen als beeldhouwers zoon en ook als beeldhouwer zelf; als krijgsman in den Pelcponnesischen oorlog, als burger en mv gistraats-persoon; in zijn huiselijk leven- Het was sprekers doel Socrates te beschou wen als baanbreker voor den menschelijkon geest, hier en daar te trekken een parallel tusschen Soera tee em den Heiland, indien hot geoorloofd is het kleine met hot groote to vergelijken. En daartoe beschreef spr. Socrates' zoeken van menschen om hen te onderhouden over de roeping van het leven en hun begrippen een betere richting te geven; zijn aantrekkelijkheid, ondanks zijn uiterlijk leelijkzijn strijd met tegenstanders hoe hij was het doelwit van Aristophanes' spot in diens „Wolken"; zijn wijsgeerige gevoelens, waaromtrent de geschriften zijner leerlingen opheldering geven (Plato, Xeno- phon); zijn opvatting van de trits kennis, deugd, geluk, tegenover die van den Chris ten; de Socratische leorwijze; zijn didactische methode; zijn ironie; als man van tegen strijdigheden; als filosoof in den waren zin des woords. Meer kunnen wij hier van deze inhoud rijke lezing niet weergeven: de stof is te uitgebreid. Heeft dr. Veldhuizen belangstel ling voor den wijsgeer kunnen wekken, nog eens: cr is veel lectuur om dio bogcerte te bevredigen. Door de olassis Leidon der Geref. Ker ken is in haar vergadering van gisteren pracparatoir geëxamineerd en met aigemeo- ne stemmen beroepbaar gesteld do heor F. C. Meijster, condidaat aan de Vrije Univer siteit, wonende te Katwijk-aan-Zce. De heer Meijster is beroepen te Zeven hoven. Men verneemt, dat de Minister van Staat, mr. JE. baron Mackay, lid van den Raad van State, sedert eenige dagen vrij ernstig ongesteld is. De Vereeniging van concierges en ama nuenses aan inrichtingen van Hooger en Middelbaar Onderwijs on hen, die daarme de gelijkgesteld kunnen worden, vertegen woordigd door de heeren P. Bruel te Mid delburg en J. D. Wicring te Leiden, reap, voorzitter en secretaris van die Vereeni ging, hebben zich per adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin aj te kennen geven: „dat zij, gezien het voorstel der Staats- begrooting voor 1910, Hoofdstuk 6, artikel 143, salarissen bedienend personeel aan Rijks Hoogcre Burgerscholen, het betreu ren, dat nog zoovele concierges en ama nuenses aan Gemeente Hoogero Burgerscho len en Gymnasia van een dergclijken maat regel verstoken blijven, redenen, „waarom zij Uwe Geëerbiedigde Verga dering uitnoodigen een minimum-salaris vast te stellen voor bedoeld personeel op den voet van de bij bovengenoemde Staats- begrooting voorgesteld-» regeling of rooda- nig als de-zo bij aanneming van dit ontwerp mocht worden vastgesteld." Bij het adres is gevoegd oen Memorie van Toelichting. Door Deputaten der Zending op Soemba, uitgaande van de Geref. Kerken in Groningen, Drente en Overijsel, is als afgevaardigde naar de wereld-conferentie te Edinburg benoemd cfe. W. W, Smit, te Assen. De conferentie zal bezocht worden door pl.m. 1100 afgevaardigden uit alle oorden der wereld. Reeds geruimon tijd zijn acht commis sies werkzaam om tal van Zendingsondor- worpen voor de oonferentie te bestudoeren. Door de deputaten van de Generale Synode der Geref. Kerken voor de Zen ding onder Heidenen en Mohammedanen, zijn uit hun midden als afgjevaardigdon naar de Woreld-Zendingsoonferenfcic, die in de maand Juni 1910 to Edinburg (Schot land) nal worden gehouden, benoemd de heeren da H. Dijkstra, te Smildc, on ds. W. B. Renkema, te Renkum. Beroepen is bij de Ned.-Horr. Gem. te Vlissingen ds. B. Bal jon, te Houtrijk en Polanen. Als vertegenwoordiger van het Comité, dat gevormd is uit de Ondorwijzersvereeni- gingen bij het Openbaar oa bijzonder onder wijs tot het voeren van een gemeonschappo- ljjke salarisactie voor herziening der salaris- regeling zijn de heeren H. J. Emous, M. L. van Gemert en Th. 'Bancée door den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, in gehoor ontvangen, teneinde de wenschen van ge- noemd Comité mondeling toe te lichten. Bljjkens te 's-Gravenhage ontvangen bericht is de heer J. 0. Voorduin, thans in genieur 1ste klasse bij 's lands burgerlijke openbare werken in Ncd.-Indië, bevorderd tot hoofdingenieur bij dezen dienst. Voor den Hoogen Raid werd heden Mr. J F. Ingen Housz beëedigd als griffier bij hot Gerechtshof te Arnhem, HAARLEMMERMEER. Twee paarden van den landbouwer J. de Heor, aan den IJweg, welke voor een bieten wagen gespannen waren, geraakten op holt doordat de distel van den wagen brak en do paarden hierdoor losraakten. Terwyi het lemoen steeds den paarden op de hielen sloeg, holdon de dieren in woeste vaart den IJ weg af, don Venneperweg op naar Nieuw-Vennep, de brug over en de Hoofdraart op. Hier kwam een telegraafpaal tusschen de aan elkaar gokoppelde dieren in, die met een schok tot staan kwamen. Door den schok geraakten z(J van den wal in de Hoofdraart, Tele mannen schoten toe en spoedig waa eon dor dieren op bet droge. Na veel inspanning werd ook het andere op den wal gobracht, halfdood van uitputting. Het goval, dat vlak b\j de kerk plaats rond, bracht heel wat volk op de been. Persoonlijke ongelukken kwamen, wonder genoeg, niet voor. Een negenjarig zoontje van don ar bei- der T., aan de Hoofd vaart, had gegeten van. r&ttenkruid en werd spoedig onwel. Eerst een paar uur later vernamen de ouders d« oorzaak van do ploteelingo ziekte en word ge- neeekundige hulp ingeroepen. Gelukkig blosk het gevaar geweken. Aan den heer J. v. der Werf, onder wijzer aan de bijz. school te Hoofddorp, is tegen 1 Febr. a.s. eervol ontslag verleend we gens zijn benoeming te Zevenhuizen (Gr.) KATWIJK-AAN ZEE. De „K. W. 13"- der Reederij-Meerburg, schipper L. van. Duin, zal dit jaar niet meer tor visscherij gaan. Dit is de eerste Katwijkscho schuit, dio „behouden teolt" ihöoft Zij had een defect aan de etoomspil en de reparatie was te groot veer den korten tijd, dien men nrog voor de vi8scherij had. De waker van de „K. W. 1" der Reedo- rij-Moorburg, genaamd H. Haasnoot, een l?e< jaard man, kreeg to Amsterdam, alwaar do „K. W. I" lag, oen beroerte. Por rijtuig werd hij naar zijn woning vervoerd. Do patiënt is gedeeltelijk verlamd. NOORDWIJK. In de Zeestraat had gi* te^middag een klein ongeval plaats, dat niet temin nogal opschudding verwekte., vooral onder do jeugd: het wos bij tweeën en hot geval had plaats vlak bij do R.-K. jongens school. Een paard, dat een brik van do firma A., van Noordwijk-aan-Zee, voorttrok, gleed uit cn stortte met een smak op de keien- Do buren wisten niet, wat zij hoorden. Het beest werd spoedig woor op de been gebracht: hot bleek oen weinig kreupel te loopen. Een der boomen van do brik was ver-, gplintord. 't Liep dus nogal goed af. VOORHOUT. In deze gemeente hebben' verscheiden landbouwers reeds een begin ge maakt mot het stallen van hun vee, dat weinig eten meer vindt in do drassige wei. landen. Bij do schraalte en duurte van het hooi is jhot vToeg stallen een schadepost voor don veehouder. VOORSCHOTEN- Tot agent van politie is door den burgemeester benoemd C- W. Hoogteijling, gemeente-veld wachter te Waden noijen. De gewezen agent van politie P. A. van. Leeuwen, thans gemeente-bode, is tevens be noemd tot buitengewoon agent van polituy LISSE. Gistermiddag zakte do werkman! G. Z., tijdens zij11 werkzaamheden in den Rovorsbroekpolder, ineen. Per wagen werd. hij naar zijn woning vervoerd, \vaar direct geneeskundige hulp werd ingeroepen. Licha melijke zwakte 6chijnt de oorzaak van het ongeval te zijn. Bij de politie alhier zijn in bewaring gegeven een zoo goed als nieuwo soldaton- brook (rijdend korps) en een heeren-demi', welke Jrieedingstukken zijn gevonden aan, de Beekbrug onder deze gemeente- SASSENHEIM. Het door deze gemeentel te leveren aantal manschappen voor de lioh* ting 1910 bedraagt 9, en wol: 3 voor korte) en 6 voor volledige oefening. De inspectie voor do verlofgangers van! de landweer zal alhier plaats hebben in „Concordia" op Dinsdag 16 November, 's voormiddags te tien uren voor do lich tingen 1909 en 1905; 's namiddags te één uur lichtingen 1903 en 1904; Woensdag 1T November, 's voormiddags te tien uren lich tingen 1906 en 1907 en 's nam. te één uur liohting 1908- NIEUWKOOP. Bij do plaats gehad heb bende ritting van den Militieraad to Gouda' zijn de jongelieden L. Verduin, J. Kootsier en G. Kraan goedgekeurd, terwijl een twee^ tal jongelieden uit Noorden voor de Natie* nale Militie ongeschikt zijn verklaard. WARMOND. Om bij de Zeemilitie te woSv den ingelijfd hebben zioh alhier geen lot©* lingoa aangemeld. Het aandeel dezer gemeente voor d© te leveren manschappen der Nat. Militie licht ting 1910 bedraagt 5, waarvan 4 voor vote ledige en één voor korte oefening. Ter aanvulling van het verslag der schoolinwijding van gisteren wordt ons nog gemeld, dat tijdens en aan het slot der fees telijkheden 's middags door verschillende per sen en nog toespraken werden gehouden. Door, den zeereerw. h-ur Pastoor werd in een uit. vc-erige toespraak de groote be teekenis van, dezen dag voor parochie en onderwijs ui te-om gezet. Zijneerw. prees daarbij de offcrvaais digheod der parochianen welke gn&fc

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 1