Tweede Kamer. L De heer Bogaardt trad giatemamid- 4ag bij de algemeene beschouwingen over de Indiaohe begrooting in een bespreking van den financieelen toestand fen betoogde, dat het nadeelig saldo geen aanleiding geeft tot bezorgdheid. Maar hij achtte het gewenscht, een leening te sluiten speciaal voor de eoonomische ont- iwikkeling der Buitenbezittingen, voor de kosten der eerste bestuursvestigingen, voor «wegen/tuanleg, mijn-exploitatie en mijn- bntginning. Spr. waarschuwde tegen op drijving der traktementen en wenschte meer stelsel in de vaststelling der bezoldi gingen. T^il van maatregelen worden genomen ro Strijd met het belang der kapitalisten. In SDjambi worden concessies niet verleend. Lombok is voor de Europeesche industrie gesloten Niet imperialisme is het doel on zer politiek. Maar in de laatste jaren is Indiö uit zijn isolement geraakt; het 8 noodig 6in groot, harmonisch geheel van tonzo Koloniën te maken. Spr. gaf een over zicht van wat in de buitenbezittingen goeds werd gewrocht en brengt hulde aan generaal Van Hcutsz ,dea grootstcn man, dien Indië in lange jaren als regeerder beeft gekend, en aan den heer Idenburg, die aangewezen is om hem op te volgen. Spr. goeft in overweging den Gouverneur- G ener aal een luitenant-gouvcrneur-gene- raai ter zijde te stellen gelijk in het Reg regl. wordt voorzien, opdat de hoer Iden burg niet voor een te zware taak worde gesteld. Dezen Minister hoewel hij nimmer Indië was begroet spr. met sympathie, daar hij veel studie van koloniale vrang stukken heeft gemaakt. Tegenwoordig moot een minister toch alleen de schakel tusschon G.-G. en Parlement zijn. Bestuurshcrvorming ia noodig, te eer, Waar decentralisatie goeddeels mislukt is. Hot inlandsche element behoort in de ver tegenwoordigende lichamen te worden op genomen. De heer Van de Velde wil ruste'z af wachten, wat de Minister, sedert lange jaren een geacht lid der anti-rov. pfc tij. «zal doen. Ook wat de Zending asngaat schaart de anti-rev. partij zich met ver trouwen aan do zijde van dezen Minister en.den Gouverneur-Generaal. Heden is de Minister aan het woord. Koloniën. BATAVIA. 7— IJ Oct. De eerste luitenant der infanterie H. Gramberg, is belast met het bestuur over Wc ondorafdeeling Boven Man&kam. De kapitein der infanterie A. Frana- sen Herderschee, is gedetacheerd van Noord Nieuw-Genua en opgetreden als oom- mandant van het Mamberano-detachement. Do eerste luitenant der inf. bij de iopleidingsbrigade J. M. van Gils, is belast fegt dc waarneming dor jran chef der brigade te Bandoeng. Hoogstwaarschijnlijk is de moord op den hospitaal-soldaat Bonte, te Djocja ge pleegd wegens een vrouwen perkara. Een Amboineesch soldaat mo:t bekend hebben, dat hij den moord gepleegd heeft. De ramp in Loemadjang. Uit Loemacljang schrijft men aan het „Ind. Nieuws v. d. Dag": „Men schijnt het nog maar niet eens te zijn omtrent de oorzaak van de ramp die deze afdeeling zoo zwaar heeft getroffen. Vast moet het echter staan, dat geen in storting van den Smeroe-kraterwand heeft plaats gehad, zooals aanvankelijk werd var- moed. Een erfpachter, sinds lange jaren in deze afdeeling gevestigd, en die reeds eenige keeren den Smeroe langs verschillende wegen en paden heeft beklommen, doet mij de ondervolgende interessanto mededeelin- gen en waarschijnlijk is zijn vermoeden be treffende de oorzaak van bedoeld incident juist. Volgens hem komen dagelijks veel mod der, zand en stecnen uit den krater van den Smcroo en dat alles belandt in dc zeer breedo en kolossale diepe ravijnen om dien berg, waaruit de Besoek-sat, de Besoek-se- moet, de Kali Pantjing en andere rivieren en stroomen ontspringen. De Smeroe werkt voortdurend, ergo vul len de ravijnen zich al meer cn meer met hetgeen uit den krater komt een ontzag lijk© massa modder, zand en steenen lag dan ook in het laatst van Augustus jl. 'n die ravijnen. Toen wilde het, dat het op den Smeroe vijf dagen en vijf nachten Lang geducht en tanafgebroken regende mijn zegsman bevond zich toen juist op een perceel op de helling van den Smeroe, doch aan den Malang-kant en doa regende het ook voort durend en geweldig met het gevolg dat al de modder, zancl en steenen uit de ra vijnen gewerkt en deels naar „beneden" stroomden cn voor het overige in genoemde rivieren terecht kwamen, en zoodoende d«»n vloed veroorzaakten die roo veel verwoes tingen, zooveel dood en verderf aanrichtte. In geen jaren was er op den Smeroe zoo veel hemelwater gevallen, het leek haast een wolkbreuk; kortom a-an die onafgebro ken zware regens wijt bedoelde erfpacht-er het vreeseliik incdent, nl. het ontstaan van de lahar, dio desas wegmaaide, rivieren verplaatste, ravijnen dempte, ena, Ook in het Malangsch© aan den voet van den Smeroe werden kali's verzet, bosschen ge raseerd, djoerangs gevuld als anderszins. Mijn zegsman meent dat de ramp, die verscheidene jaren geleden ook vele stre ken in het Loemadjangsche teisterde, o. a. de onderneming Kali Bening geheel vor- woestte, eveneens het gevolg is geweest van overvloedige regens op den Smeroe, en niet van een eruptie van dien berg, het instorten van een kraterwaod of ieta der- GoeBti Madó Djilantik. In Juni jl. ia melding gemaakt van de pogingen van den zoon van den laatsten, in 1895 te Batavia in ballingschap overleden, radja van Lombok, a-an wien eonige jaren geleden door do regoering vergunning is verleend om, behalve in de residentie Bah en Lombok, zich in geheel Nederlandsoh- Indiö vrij te bewegen, om in de onderaf- deeling Parigi van do afdeeling Midden- Gelebes (reaidontie Menado), met behulp van Javaansche en Balineesche immigran ten, hot landbouwbedrijf en de vischteelt te beoefenen. Naar „Do Java-Bode" verneemt, heeft ook de regeering blijk gegeven van haar belangstelling in het van be3tuurswcge krachtig gesteund streven van goesti Madé Djilantik door, in zoover gunstig, te be schikken op diens verzoek, om erlanging van een renteloos voorschot* door verlee ning aan dezen op dien voet van een som van 1000. CIVIEL DEPARTEMENT. Geplaatst: te Meclan, de opzichter F. E. Wittenrood thans werkzaam bij de afdeeling stoomwezen van het dept. B. O. W. Ingetrokken: het besluit, waarbij mevrouw O. J. van der Dussen geboren Blankert is werkzaam gesteld als hulponderwijzeres bij het oponbaar Europeesoh lager onderwijs en geplaatst aan de openbare lagere inlandsche school 1ste klasse te Pamekasan. Bij het openbaar Europeesoh lager o ader- wijs. Werkzaam gesteld: ais hulponder wijze re3: mevrouw E. A. E. van Tiodermann en Me juffrouw Th. L. Halkema. Geplaatst: aan de openbare lagere In landsche school der 1ste klasse te Pame kasan de tijdelijke hulponderwijzeres me vrouw E. A. E. von Tiodomann aan de openbare lagere Inlandsche school der le klasse te TasikmaJaja (Preanger Regent schap pen) de hulponderwijzeres aan de openbare Europeosohe 2de lagere school te Soorakarta, mejuffrouw H. A. Tamson; aan de openbare Europeesche 2do lagere sohool te Soerakarta de tijdelijke hulpon derwijzeres, mej. Tb. L. Halkema. Belast: met de waarneming der betrek king van onderwijzer .der 2de klasse T. Heli- wig, van verlof uit Europa teruggekeerd laatstelijk onderwijzer der 1ste klasse, en ge plaatst als leten onderwijzer aan de 3d-e Bchool te Semarang. Tijdelijk werkzaam gesteld: bij het depar tement van O. E. N., de onderwijzer der 3de kL bij het openbaar Europeesch lager onder wijs, C. Kragt thans gedetacheerd bij de Mi litaire Pupillen-school to Gombong (Kedoe), wordende hij in verband met deze werk- zaamstelling bij zijn corps gevoerd a la suite Benoemd: tot Opziener bij het Boschwezen J. F. Ertxinger, thans leerling opziener. Tot leerling-opziener bij het Boschwezen A. D. Hielckert gewezen maandgolder bij dien tak van dienst. Bij den post au telegraafdienst. Overgeplaatstvan Soerabaja naar Mod- jokerto, de commies der derde klasse J. van Wijngaarden; van Modjokerbo naar Soera baja, do oommies der derde klasse E. N. Ti elm an. Benoemd: bij het binnenl. bestuur op Java en Madoera: tot controleur, de adspi- rant-controleur 0. 0. L. Schippers; tot adspirant-oontroleur, de bij het binnenl. bestuur op de bez. buiten Java en Madoera R A. M. Rooy; tot adspirant-controleur bij het binnenl. bestuur op do bez. buiten Java en Madoera, W. Steinbuoh, thans belast met de waarneming van die betrekking; tot burgerlijk ambtenaar, teekenaar der 2de klasse bij de topograpkische inrichting, de gepasporteerdo militaire opzichter der 2de klasse, teekenaar bij de topographische inrichting E. Nobbe (gediend hebbende on der aJg. st. no. 47666), thans tijdelijk belast met de waarneming dier betrekking. Ontslagen: op verzoek, wegens overgang in den militairen dienst, eervol uit 'a lands dienst, de klerk bij de exploitatie van staatsspoorwegen op Java A. Groothu'zen, met bepaling dat het ontslag wordt gere kend op den 12den September te zijn in gegaan; op verzoek eervol uit 'a lanis dienst, de klerk bij den pest- en telegraaf dienst, geplaatst bij het hoofdbureau te Batavia, mej. 0. R. de Burlet. Overgeplaatst: van de openbare 'agcre Inlandsche school der 1ste kl. le Soerae dang (Preanger Rcgentsohappen) naar do openbare Europeesche lagere schod te Modjokerto (Soorabaia), de onderwijzer 3de kl. J. N. Drigny. Geplaatst: bij do 2de afdeeling der ex ploitatie van de Ocsterlijnen de benoemde opzichter J. P. Barends. Overgeplaatst: van de 2de aid. der ex ploitatie van de Oosterlijnen, naar de 2do afdeeling der exploitatie van dc W-:ster- lijnen de opzichter Th. A, Flohr. MILITAIR DEPARTEMENT. Overge plaatst: bij het su'56istentenkader to Bata via ter nadere indeoling en teruggevoerd van a la suite van zijn wapen, de luitenant kolonel plaatselijk oommandant te Padang A. P van de Siepkunp. Benoemd: tot plaatselijk commandant te Padang en geroerd a la suite van zijn wapen de luitenant, kolonel eervol ontslagen mili tair commandant der wester a-fdeeiing van Borneo W. H. de Lussanet de la Sablonière. Overgeplaatst: bij het 8ste bat. korp-ge- dee>lte op Bali, de eerste luit.-adjudant hij het 11de bat. op Bali, P. A. D. Frankamp, de kapiteins J. van Leijden, J. L. E. Frans- sen, C. van Beuge, do eerste luitenants O. R. Plet, G. Bongers, J. F. J. Mollinger, F. H. Geerlig, J. H. M. Ohl, de tweede lui tenants O. Dcrajant, Jhr. B. 0. C. M. M van Suchtelen en 0. H. van Schreven; b:j het garnizoensbataljon van Timor en On derhoorigheden, de kapitein bij het 13de bat. op Celebes B. H. Franssen Herder schee, de eerste luitenante J. G. F. van San, R. A. Kunst, F. H. Güde en J. J. Barendsen; bij het 6de bat., de kapitein bij het Sste bal. to Banjoehirce J. H. R. van de Siepkamp en de 2deluit. R. J. E. Mü- ring bjj het 11de bat. te Meester ^Cornelia, CORRESPONDENTIE. ïngcroudew stukken of mededeel in gen, waarvan dw schrijvers him naam niet aan do Redactie bekend maken, worden ongeplaatst tefc zijde gelegd. Passagiers van het st. „Tabanan,'» van Java naar Rotterdam, 6 Nov. te Mar seille aangekomen: S. Alberda met echtg. en 2 kindoren, C. J. Bollée, P. Buwalda, mr. C. A. Derx, mezr. J. R. v. Gennop v. Onselen, mej. B. v. Gen nep, H. H. O. v. Hecking Colenbrander en eoht-g., G. v. Hinlopen met echtg. en kind, mej. K. Dunlop, C. 't Hoen, mevr. H. Jaco metti-Hulstijn, J. W. Macdonald, C. Meijer mot echtg. cn 3 kinderen, dr. A. Ooster- baan, C. Th, T. Thurkow, mej. J. Thurkow, mr. D. G. Wolterbeek Muller, mevr. Nijst geb. Karthaus, mej. M. H. v. oalluseck, If. J. Bol. J. Burg en echtg., mevr. D. Burger, N. R. Rengers, J. F. v. d. Hoeven en echtg., C. H. Kalshoven, J. Kuiper, G. de Lange, S. Logher, C. Ph. Mets, J. Mulder en kind, mevr. C. A. Petit en kind, J. A. Rauf, faro. Sohenk, J. W. II. Sohreurs met echtg. en 2 kindoren, V. Snippenberg en echtg., W. v. Son, E. J. G. Spanjaard met eckrg. cn kind, W. L. Steenstra Toussaint. met echtg. en 2 kinderen, M. C. Vijzelaar met eohtge- noote en 2 kinderen, J. Ch. Welbergen ea kind, II. West, E. A. Wijnmalen met echtg. en kind, dr. J. B. Kolthof, J. A. v. Nieuw- land met echtg. en 2 kinderen, W. A. Schaapzoomede minderen van land- ea zeemacht. T r o u w-, geboorte- en dood berichten. Gohuwd: R H. Arntzenius met S. M« de Vries. Bevallen-, E. Scgbcer-Solman, I)., Batavia. Stephan-Tellings, D., Batavia. Elbers-Blekkink. D., Weltevreden. Olilenrotll-Nieuwpoort, Z., Lawang. Guttschmidt-Buttinger, D., Soerabaia. Chattelin-Jaeger, D., Sidhoardjo. Vüute-Holtzman, D., Seraarang. Overleden: M. N. Muller-Koop- man, Woltcvreden. K. Berretty, 21 j., Batavia. 0. P. Watson-De Cray, 80 j., Saleraba. E. C. Staal-Houtbeckers, 83 j Lawang. E. Johan, 73 j.s Soerabaia. G. Hermus, 26 j., Soerabaia. de eerste luit. bij het 8ste bat. te Banjoe- biroe A. A. van Nijnatten; bij het 13de bat. de kapitein bij het 1ste bat. to Magelang J. E. Romwinkel; by bet 11de bat. de ma joor bij het 8sto bat. te Pampanoea H. J. van Bremen; bij het 8ste bat., do majoor bij het 11de bat. 8. L. Blok. en den onder luitenant J. H. de Roode algemeen stem boek no 54597. Bevorderd: bij don milit. geneeskundigen dienst tot dirigeejend paardenarts, de milit. paardenarts der 1ste kl. W. van don Burg; tot milit. paardenarts der 1ste kl., de milit paardenarts der 2de kl. J. van Sloofcen.

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 8