No. 15252. LEIBSCH DAGBLAD, Woensdag* 10 November. Tweede Blad. Anno 1909. Eerste Kamer. Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. FEUILLETON. Hose Marie. Vergadering van gisteravond. (Voorzitter: J. E. N. baron Schimmelpen ninck van der Oye. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van het herkozen lid in Drente den heer Pelinc*. De Voorzitter stelt voor te benoe men tot leden der commissie van onder roek der geloofsbrieven van den heer Pe- linck, de heeren Van Weideren baron Ren- gers, Van Löben Seis en Raymakers. Aldus wordt besloten. Hierna stelt de Voorzitter voor morgen in de afdeelingen te vergaderen- Donderdagmorgen om elf uren zal dan een openbare vergadering worden gehou den. In de zitting van gistornamiddag werd het nieuwo lid voor Breukelen, de heer De Montó Ver Loren, toegelaten, en voor Sncek 'de heer Uolijn; laatstgemeld®, uit Ned.- Indié gekomen, werd beëedigd, en nam zit ting de heer Do Monté nog niet. De Indiecho begrooting werd voor t>d~ handeling aan- de orde gesteld. Inzake de al of niet toelating van den heer Ruys de Beerenbrouck voor Gulpen Bprak de heer Roodhuyzen voor een krachtige handhaving van do Kieswetbepa- lingc.n door de Kamer, vooral sedert geble ken ia, dat door een slordige telling door een Amsterdamsch stembureau een geheel verkeerde uitslag van een raadsverkiezing aldaar is vastgesteld. De heer L o h m a n meende, dat het niet aanging eerst de beer Ruys niet toe te laten en daarna een onderzoek naar feiten Ln te etellen. Bij de alleen overblijvende vraag van al of niet toelating stelde hij zich op het standpunt, dat de kiezers duidelijk hun wil in deze hebben uitgesproken ten gunste van den heer Ruys. Het maar steeds wegens een kleine informaliteit ongeldig verklaren van biljetten zou tot. groole knoeierijen kunnen leiden. Z. i. was in deze niet in strijd met de wet gehandeld, omdat, naar zijn oordeel de stem biljetten aan de wettelijke eischen voldeden, weshalve hij voor de toelating was. Gerepliceerd werd door do heeren Van Veen en Jannink. Do heer Limburg trok, ter vermijding van een onzuivere stemming, zijn amende ment in, na krachtig opgekomen te zijn te gen de stelling van den heer Lobman, welke daartoe zou leiden, dat op hét stembiljet zelf candidaten kunnen worden aanbevolen. Bonder kans op een ongeldigverklaring. Desgelijks deed nog do heer Troel- t r a, waarop de heer Lobman ant woordde. liet voorst el-Jannihk om den heer Ruys niet als Kamérlid toe te laten werd aange nomen met 39 tegen 36 stemmen, bij zeer gemungde stemming. Vóór stemden de heeren: Van Asch van Wijck, Rink, Roodhuyzen, Van Forced, Smeenge, Lieftinck, Van Lennep, Thomson. Vliegen, Van Hamel, De Visser, Tydemm, De Klerk, Oosterbian, Loeff, Kooien, Scha per, Troelstra, Ter Laan, Duys, Ferï, Palijn, Eland, Van Lynden, Van Vuiiren, Jannink, Kotelaar, Van Doorn, Teen dra, Drueker, Hugenholtz, Helsdingen, Treub, Limburg Bos, Roessingh, Artz, Smidt en Van Nispen (Nijmegen). Tegen de heeren Van der Voort van Zijp, Van Vlijmen, Van Heemstra, Lohmati, Heemskerk, Van Vliet, Nolens, Van Twist, Van Dedem, Kuypcr, Van den Berch van Heemstede, Van Nispen (Rheden), Jans sen (Maastricht), De Jong, Roogaardt, Polloma, Aalberse, Van Tdsinga, Coli.jn, El- hoixf, Bolsius. Beckers, De Vlugt, Snoeck Henkemans, Van den Heuvell, Van Wichen, Vnn Wassenaar, Van Veen, De Beaufort, Mi'Holberg, Brummelkamp, Van der Mo len. Van do Velde, Van Wijnbergen, Regout en de voorzitter. DoheerRuysdeBeerenbrouok Ce dus niet toegelaten. FHden om tien uren: Indische Begroo ting. c- Al weer diefstal of onfc- vreeniding. Door een bewoner van de Van der-Werf-straat is bij de politie aangifte ge daan, dat te zijnen nadeel e 13 ont vreemd een bedrag van f 800 aan geld en verschil lende gouden en zilveren voorwerpen, ^^aronder een gouden horloge tot een ge zamenlijke waaide van f 200. De verden king was gevallen op iemand, met wien de eigenaar in familiebetrekking stond. De politie aal dit nu nader onderzoeken. VandenkoopfüauG. S.wonen de op den Goudsohenweg te Rotterdam, is een beschuit-snijmachine verduisterd. Een reiziger, te Leiden woonachtig wordt er van verdacht. (N. R C.) Het s e c t i e-o nderzoek van het lijk van den Scheveningschen polder werker D. Mol, die Vrijdagnacht op den Kweekerijweg te 's-Gravenhage werd ge vonden, heeft uitgemaakt, dat een revol verschot de doodelijko wonde heeft ver oorzaakt. In de borst werd een revolver- kogel gevonden. Het aanvankelijk vermoeden, dat het slachtoffer door een kogel uit een slroo- persgeweer was gedood, is dus onjuist ge bleken. Toen hij gevonden werd door een burger, leefde de getroffene nog, en stameldo nog enkele woordendoch toen de politie met de brancard kwam, bleek hij reeds over leden. Gebleken is, dat de man dicht bij de plaata, waar hij gevonden werd, in de slo ;t had gelegenzijn schoenen en broek war^n doornat. Hij woonde in de Messtraat te Scheve ningen en laat een vrouw met drie kinde ren achter. Do directie der Nederland- 8cho Ziekte-verzekering-Mij. te 's-Gravenha- ge deelt mode, dat naar aanleiding van ge plaatste advertentiën een klacht is inge diend wegens beleediging en verdachtma king tegen: C. J. van der Veen, burgemees ter van Bolsward, bij den officier van justi tie te Leeuwarden; tegen A. van Waarde, burgemeester van Nieuw- en St.-Joostland bij den officier van justitie te Middelburg; en tegen jhr. C. L. B. W. van Suohtelen van de Haere, te Vollenhoven, bij den officier van justitie te Zwolle. Van de 50.000 gld., die de ver- ecniging „Kinderzorg" binnen de classis Rotterdam van de Ned.-Herv. Kerk zou bij dragon in "de verbouwingskosten van de Marthastiohting te Alphen a. d. Rijn, zijn met deze week ontvangen giften c a. f 10000 bijeen Voor die f 50.000 heeft genoemde ver- eeniging „Kinderzorg" het recht bot plaat sing in de Marthastiohting van 150 kinde ren. Men meldt uit Haarlem aan de ,,N. R. C.": Hier doet zich het goval voor dat een jongen van 17 jaTen, die voor 2^ jaar werd veroordeeld tot 1 jaar tucht school, die zich daar cn na zijn ontslag goed gedroeg, in dienst wil treden. Doch dit wordt hem nu onmogelijk ge maakt, omdat men ten raadhuize heeft ge meend die ondergano tuchtschoolstraf te moeten vermelden op het aangevraagde be wijs van goed godrag. De jongen heeft thans do tusschenkomst ingeroepen van den minister van oorlog. Te Lekkerkerk is de 16-j arigo zoon H. in den stal door een der paarden zoo hevig geslagen, dat. de dood bijna on middellijk intrad. In hetdToogdokteCharlois stonden gistermorgen vier werklieden op een stelliDg aan boord van een vischsloep, die in reparatie ligt. Door het breken van een plank van dn stelling vielen allen van een hoogte van ongeveer 2$ meter. Een hun ner, W. de G., wonende aan do Achterha ven O.Z. te Rotterdam is inwending ge kneusd naar zijn huis gebracht. De drie an deren kwamen met den schrik vrij. Gistermiddag hebben dieven ingebroken in een perceel aan het Waterloo- plein te Amsterdam. In het huis is geves tigd het café van den heer D. I. Goudsmit, die ook de verdieping boven het oafé )>e woont. Omstreeks 7 uren toen de heer Goudsmit zich niet zijn gezin in het café be vond, hebben de dieven zich door verbreking van de deur toegang verschaft tot de eerste verdieping. Een glazen kast hebben zij open gebroken. Vermist wordt een bedrag vau f 475. Dit bedrag behoorde niet aan den be woner, doch aan vereenigingen, waarvau de heer G. bestuurslid is Op welke wijze de die ven zich toegang hebben verschaft tot de wo ning is nog niet uitgemaakt. De moord teKoekange. - De instructie inzake den moord te Koekanger- veld duurt nog steeds voort. De zonen van den vermoorden Bakker, Klaas en Roelof, bevinden zich reeds sedert 20 September te Assen in hechtenis. Vele getuigen zijn ge hoord. Inmiddels is in de buurt, waar de misdaad ia gepleegd, de publieke opinie omtrent Roelof gunstiger geworden. Diens vrouw is met haar vader herhaaldelijk re Assen geweest. Zij maakt een zeer gunstigen indruk en verzekort pertinent dat haar man dos avonds de deur niet uit is geweest. Beiden zijn Vrijdag nog in het Paleis van Justitie geweest, zijn gehoord, werden in do gelegenheid gesteld Roelof Bakker te spreken en kregen reisgeld, omdat zij al zooveel kosten gemaakt hadden. Het heeft er ook allen schijn van, dat men ten aan zien van dezen verdachte geen houvast heeft. Anders is het gesteld met den anderen verdachte. Naar men mededeelt, wordt door dezen op alle tot hem gericht® vra gen met neen geantwoord. Een drietal per sonen beweren in den avond van 2 Septem ber met hem te hebben gesproken, doch hij ontkent dat pertinent. Intusschen is gebleken dat bij do in be slaggenomen kleedingstukken dor gebroe ders geen sporen van menschenbloed zijn gevojjden. Wat hot onderzoek der vlek ken op een oorijzer en bedgordijnen, ge vonden in de woning van den vermoorden Bakker, heeft opgeleverd, is tot dusver nog niet bekend geworden. Een 12-j arig knaapje van den veldarbeidcr V., te Sommelsdijk werd gis teravond door een met suikerbieten bela den wagen overreden. De dood trad nage noeg onmiddellijk in. De wagenbestuurder schijnt geen schuld te hebben. Het kleine kindje van O. Drenth, te Hoogezand, dat verleden week over een pot met kokende soep viel, is ten gevolge van de brandwonden overleden. Gister na cht ia in de gemeen te-secretarie te Tiel ingebroken. De bus, be vattende de trouwgelden, f 100 ongeveer, ia gelicht. Maandag in uit de gracht by het kasteel „Aropsen" van den beer Baron van Nagel te Larim (G.) opgehaald het ïyk van diens bodieqdo H. te W. Het horloge van den over ledene 6tond op halfelf. Vermoedelijk is by door de duisternis misleid Zondagavond om dien tjjd in de gracht goloopen on verdronken. Over de juiste toedraoht van do ramp, do „Suzancn" op'de Merwe- de onder Sliedrecht overkomen, meldt men aan de ,,N. R. O.", dat de sleep Zaterdag avond tegenover het Middonveer wegens 't opkomen van don mist voor anker ging. Do ,,8uzanna", een ijzeren sohip, kwam te liggen juist voor de Krib naast het gat bij de Helslui3. Door den feilen stroom is het achtereind gedreven op een achter de Krib liggende zandbank, zoodat de kop van de ,,Suzanna" over hot gat naar de Helsluis hing. Dat gat is daar minstons 20 voet diep. Zondagmorgen halftwaalf is het gedeelte van het schip, voor het gat hangende, af gebroken en in het gat gestort. Het andere gedeelte maakte water en knakte later nog op 2 plaatsen af. De „Sucanna",, groot 400 last, was, zoo meldt men verder, bestemd voor Ruhrort. De Lading bestond uit een partij koper, ter waarde van f 100,000, hoornen, alumi nium, pruimen, krenten, rozijnen, merkel hout, hop, veevoeder, cylinderolie, haver, mout, enz. De goederen zijn voor 2 ton ver zekerd Het afgebroken voorste gedeelte, ter leDgto van pl.m. 10 M., ligt bij laag water nog 7 M. onder den waterspiegel. Voor een waarde van f 120,000 aan alumi nium is in de diepte verdwenen. Het ach terste deel is" door een tussohenschot water- vrij gebleven, waardoor het mogelijk i» de staven koper over te laden in de ,,Figu Aras" van Dordrecht, waaraan met kracht gewerkt wordt. Vele soorten stukgoederen drijven rond. De linkeroever der Merwede is als het ware bezaaid met pakjes maïzena. Met het bergen der Lading wordt nog steeds voortgegaan. Gisteravond begon echter het werk van den aannemer, want ook het lich ten van het schip is verzekerd. Een hoendermysterie. Het „Rottordamsch Nieuwsblad" vertelt: Tien mooie kippen en een haau mocht buurman zijn eigendom noemen. Met het nieuwe hok wa3 het zijn trots en zijn glorie- Lang Lang had hij gepeinsd van welk nut hem het kleine lapje grond kon zijn, dat hij achter zijn bescheiden woning in een bescheiden straat in het westelijk stadsdeel bezat. Voor koren-, rogge- en haveraanplant was het veel te klein; evenals voor aard- appelbouw of boonenteelt. Toen had hij het wijs besluit genomen zich te gaan toeleggen op hoenderteelt. De helft van het tuintje werd ingenomen door een prachthok, van eigen vindiog. Geen deurtje, dat klemde en dat de risico gaf de bewoonsters to doen ontglippen, als men het met een ruk open had, neen, or was heelemaal geen deur in. Het lage dak was voorzien vau een vierkant gat, waardoor niet alleen de kippen ingebracht of uitgehaald konden worden, maar dat tevens dienst deed als voedergat. Geen denken aan, dal oen viicglustigc kip de opening op eigen wiekon uit kondaar- toe zou zij de vleugels moeten uitspreiden en dan was hot gat to klein- Buurman verlustigde zich elkon dag in den aanblik van zijn mooie kippetjes en zijn mooio hok en hoopte spoedig van do lekkere eitjes te kunnen smullen, dio zijn gevleugeld bezit hom zr*u verschaffen. Zoowat een week na do installatie der hoenders kwam buur als naar gewoonte voor liet ontbijt zijn kippetjes begroolen, toen hij tot zijn ontsteltenis bemerkte, dat er één aan het getal ontbrak. Hoe was dat mogelijk? De eenigd oplos sing was een kippendief, hetzij mensch of dier en, in verband met die suppositie, werd '3 avonds listiglijk een val opgesteld- Maar tot buur's grooten schrik ontbrak den volgenden morgen weer een hoen. En er was geen spoor te zien van een roovcr. Dan maar een deel van den nacht ge waagd. Mogelijk was het oen roofvogel en, als het zoo was, dan zou hij er van lusten. Tot twee uur hield buur liet uit; de kip pen waren niet van stok geweest en geen enkel verdacht geluid had do stilte ver- stoord- Toen buur 's morgens om zeven uur met slaporig gezicht in den ron keek, zag hij nog maar zeven kippetjes. OI O I dat was te erg 1 Dan maar een boelen nacht ér aan ge waagd. Er werd 's avonds een verdekte opstel ling gemaakt in de serre, vaa waar uit het hok kon waurgenomeu worden- Het was een zenuwoverspannend corvee, dat muisstil turen naar eon plok on meer malen betrapte buur zichzelf er op, dat bij zat te knikkebollen. Mot blijdschap begroette hij den dageraad en kwam toen teven3 tot de gelukkige erva ring dat het getal kippen van den yorigen dag nog compleet was. Nu was het uitkijken 1 En hij deed het totdat zijn oogeta. cr pijn lijk van aangedaan werden. SapperlootI wat was dat? Een der kippen sprong eensklaps op naar iets, dat bij het voedergat zweef de- Een worm of rupsje zeker- Slokl 't was naar binnen- Maar do kip kwam niet op den grond terughet dier zweefde door hot gat heen Met ccn sproug waa buur de serredeuren uit en kreeg nog juist zijn eigendom te pakken- Een ruk en met do kip vielen eon lijn en een daaraan verbonden hengel in het tuin tje Het hoendermystorie was opgelostde buien van de eerste étage waren liefhebbers van kippenbout. „K oning Willem II". Vo 1 g e n s een telegram uit Sabang is het van Batavia naar Amsterdam bcstemdo Nederlandsche mailstoomschip „Koning Willem II" met den inlandschen schoener „Srie Boelan" in aanvaring geweest Laatstgenoemd vaar tuig is te Muntok binnengesleept. Verder wordt nog gemeld, dat het stoomschip Koning Willem II" bij die aanvaring geen schade beliep en dat het nn onderzocht te zijn zeewaardig is verklaard. In Augustus j. L werdondege- broedors G. te Spork bij Dinxperioo aango- houden wegens het smokkelen van vier koeien over do Pruisische grenzen. De kom- miozen lieten do vier koeien direct slachten en het vleesch daarvan verkoopen. Nu heeft de rochtbank te Munster gisteren beide be klaagden vrijgesproken, daar de kommio- zen zich in de aangehouden personen schij ncn te hebben vergist. De grcnsautoriteitcn moeten nu zorgen dat de vrijgosprokencn hun vier koeien vergood krijgen. Buren hadden opgemorkt, dat de woning van een alleenwonende 73-ja- rigo weduwe in do Kerkallee te Velp sedert eenigc dagen gesloten bleef. Toen gisteren een onderzoek werd ingesteld, vond men de oude daine, bij het nog brandende licht, dood op den vloer liggen. Waarschijnlijk waa zij door een beroerte getroffen. Te Hempoldor (N.-H.) is af ge brand de hoevo van J. Maarveld. Alles waa verzekerd. Armoede ten plattelando. Naar „Het Volk" verneemt, zal het Ka merlid Hugenholtz bij do a. s. behandeling der Staatsbegrooting de Regcoring vragen, wat zij denkt te doen voor de vele Friescho boeren, die als gevolg van de aanhoudend® regens in den afgeloopen zomer tot aruioe- do zijn vervallen. De toestand is zóó slecht, dat reeds eenigo landeigenaren hun huurdors te ge- moet komen door de huur ten deele te laten vallen. To Eorsol is do sigaren fa briek der firma Mathijsen gisteren totaal afgebrand. Do brand is in de drogerij ont staan. Allee waa verzekerd. Zondagnacht zoo meldt het „H. van Antwerpen" is op St.-Anna een zonderling on vreesolijk drama voorge vallen, in de woning van den concierge van do Royal Yaohtclub, M. Frans Xaveer Ceu- lemans. M. Ceulemans woont daar met zijn vrouw Adèle Maea, 36 jaar oud en vier kinderen, twee zonen en twee dochters. Een der dochters was Zondagavond in de stad gebleven. Achter de slaapkamer der ouders is de kamer waar de twee zonen slapen. Dezen naoht nu is do oudste zoon, Albert, opgestaan, denkelijk in een toestand van slaapwandeling, is de kamer zijner oudere binnengegaan en heeft daar in den boek een tweeloopig geweer genomen, geladen met hagel. Toen naderde hij het bed zijner ouders tot op een afstand van omtrent» drie meters, haalde de twee hanen van het geweer over en loste de twee schoten te gelijk op bot bed. De moeder, die aan de voorzijde lag met den tug naar hem, kroeg de volle lading in het achterhoofd cn '111 do -schouders en was op slag dood. Door den schok viel het lijk uit het bed. De vader, door het schot gewekt, sprong uit het bed en toen hij zag wat er gebeurd was, ontnam hij zijn zoon het geweer. Do zonderlinge doenwijze van den jongen zien de, en vol angst over wat er nog gebeuren, kon, greep hij een koord en bond hem vast. Verbaasd vroeg hij: Vader, waarom bindt gij mij? Intusschen was de conciergo van de „Sport Royal Nautiquo" toegesneld en deze ging aanstonds do gendarmen ver wittigen en een doktor halen, die onkel den dood kon vaststellen. De dader van dit vreeselijk bedrijf 6chiint niet te weten wat hij gedaan heeft. Het parket van Dendermonde werd ter plaats© verwacht. Dit vreeselijk treurspel maakt een onge looflijke opschudding op St -Anneke. Aanhetstationvan H e n d y 0, dat de koning van Portugal voorbij komt om zich naar Cherbourg to begeven, is zeke re Garce gevat, toen hij met den sneltrein uit Madrid aankwam. Hij is een man die vele veroordeelingen achter den rug heeft en reeds zesmaal uit het tuchthuis ontsnapt is. 12) Fanny, lieve kleine Fanny", zeide hij nog eens, zachtjes. Zij voelde zijn adem, den blik zijner oogen, al zag zij dien niet; zij had een gevoel als zou zij stikken, en met geweld rukte zij zich los en sprong op. „Tk moet naar huis, mijnheer von Lahn- •fcein.'' „En is dat alles, wat je me te zeggen hebt Zij drukte de hand tegen haar hart en bleef staan. „Jk zou zoo gaarne willen, dat je me ant- .wcordet. Niet veel, een paar woordjes Inear". Zij keek hem aanhij greep haar beide handen. „Zeg dan „lieve Fedor" tegen mij." Maar nu rende zij weg als een opgejaagd ituk wild. Met een triomfeerend lachje en 'schitterende oogen volgde hij haar, zonder 'dat het hem met zijn pijnlijke voet gelukte haar in te halen. Onder het loopen schoof tij het mandje hooger op haar arm en stak met beide handen heur haar vast. Eerst dicht bij de poort kwam hij aan baar zijde, maar het gelukte hem niet meer een woord tegen haar te zeggen, want haar vader kwam hen tegen en nam Lahnstein mee naar den stal. „Kind, wat ben je warm I Wgarom heb je «x> hard geloopen, ik heb al voor het avondeten gezorgd," zeide mevrouw Vogel, haar kind over het verhitte gezioht strij kend. Fanny viel haar zonder een woord te zeggen om den hals en drukte haar gezicht vast tegen den schouder harer moeder en toen zij het ophief, glinsterden tranen in haar bruine oogen. „Kind", zeide haar moeder verschrikt, maar de lippen van haar dochter Móten de hare, een gelukkig lachje lag over haar gezicht en zij fluisterde „Lieve, cenige moeder". De oude, eenvoudige dame 6obudde haar hoofd over deze houding en ten slotte maakten verschillende gedachten en moe derlijke zorgen zich zoo van haar meester, dat zij er met haar echtgenoot over sprak. „Vader, slaap je?" zeide mevrouw Vogel een poosje nadat hel licht was uitgeblazen en zij lag te rusten. Vogel bromde wat, bij berekende een ver deeling van den oogst; maar voor zijn vrouw was dat voldoende bewijs dat hij nog wakker was en haar dus kon aanhooren. „Fanuy is zeventien jaren, een volwassen meisie". „Ja, ja. Ik zal toch Weissenfeld eerst moeten laten bewerken, moeder." „Denk nu eens niet aan je land, maar aan je dochter. Het geluk van je kind moest je het uaaat aan het hart liggen." „Maar wat wil je dan eigenlijk, oude? Is Fanny niet gelukkig? Wat ontbreekt haar?" „In hartzaken zijn jullie, mannen, toch allemaal kortzichtig." „Hola," zeide hij. „Je hebt wat op het hart; hier, vooruit er mee. Wat is het?" „Louis", zeide zij, en wanneer zij haar man Louis noemd?, dan gold h.een ern stige zaak „wannoer onze Fanny luite nant von Lahnstein eens gaarne tot man wilde hebben?" „Waarom zou zo hem niet gaarne willen hebben? Hij doet alsof zij een prinses is, en dat hebben alle vrouwen graag." „Och kom. Maar praat nu eens ernstig. Wanneer hij haar nu ook eens zou willen hebben en de dag zou komen, dat we onze jongste ook moeten afstaan." Dc stem van mevrouw Vogel klonk geroerd. „Ja, moeder, bet staat al in den Bijbel, dat de vrouw v^der en moedor verlaten moet." „Dus Lahnstein zou jou als schoonzoon welkom zijn?" „Andersen zou mij liever weztn." „Andersen, noc~ die ia te leelijk voor onze Fanny." „Leelijk? Ja, jullie vrouwen houdt er een eigen maatstaf op na, waarnaar jullie iemand afmeet. Ik zeg jc, dat iedere moeder met volle vertrouwen haar kind aan dien goeden, eerlijken kerel kan geven. Het uiter lijk is toch maar bijzaak." „Neen, Louis, als jij er uithadt gezien als Andersen, toen indertijd Dombusch om mijn hand vxoeg, dan zou ik jou niet genomen hebben. Ik wil niets van Andersen zeggen, maar leelijk is hij, en het oog wil ook wat hebben. Je bent voor mij altijd de mooiste man geweest en dat heeft ook invloed." „Nu ja", zeide haar man, wel een beetje gevleid, „maar ik geloof toch, dat jij je ver gist, Lahnstein denkt niet aan Fanny; de residentie zit hem nog te veel in het bloed. Die verbintenis zul jo niet klaar kunnen spelen. „Foei, wat een uitdrukking! Ik zeg je: ik weet wat ik weet en in dergelijke c&ken rijn wij, vrouwen, verstandiger dan jullie, man nen." „Ik geloof het niet en dan nog; komt tijd, komt raad. Ik zal de gordijnen wat beter dicht doen, de maan schijnt me net in het gezicht en dat heb ik nu niet noodig." Fanny, wier slaapkamer boven dio van haar ouders lag, vond de maan wel aardig. Zij had haar niet gestoord; tot dusver ook geen vreugde gegeven; geen onbegrepen zuchten óf verlangens waren uit het meis- jeshart haar te gemoet gegaanmaar nu kon zij niet slapen. Het hoofd tegen het venster geleund, stond zij langen, langen tijd en keek naar buiten. Van tijd tot tijd bewo gen zachtkens haar lippen cn ware do maan een menschelijk wezen, dat hooren en be grijpen kon, zij zou verstaan hebben de woorden, die uit de prevelende lippen kwa men: „Fedor, lieve Fedor." Maar de maan zweeg en Fedor hoorde er niets van. Natuurlijk was Andersen even geregeld als vroeger 's Zondags gekomen, maar hij had evenmin iets bemerkt van de verander de verhouding tusschen Fanny en Lahnstein als Vogel. En dat was geen wonder. Hij wist voor zichzelf niet welke magneet op Weissenfeld hem aantrok. Hij waa zoo oner varen in hartsaangelegenheden, onze brave, maar leelijke kapitein, en liij geloofde, dat hij zoo weinig wenschen en verlangens koes terde, en toch was nu het oogenblik geko men, dat hem de blinddoek van de oogen zoü worden genomen. Afscheid nemend sohudde hij Vogel de hand, met een vriendelijk lachje stond de vrouw des huizes er bij en luisterde naar het levendige gesprek het paard stond, ai gezadeld on stampte ongeduldig op den grond. Fanny en Lahnstein waren de trap van de veranda al afgegaan, die helder ver licht was door het schitterende maanlicht.. Toevallig keek Andersen naar de beide men- schen beneden hom; hij Bchrikte, zijn roodo gezicht word een weinig bleekcr en hij staakte het gesprek. Een oogenblik slechte duurde dit alles, maar in dat oogenblik stond rijn hart stil; het v. hi 1 als werd alles plotseling donker om hem heen. Twee-, driemaal haalde hij diep adem, streek met zijn hand over vcorhoofd en oogen, 4ocn vervolgde hij rustig zijn gesprek met den gastheer. Alleen mevrouw Vogel had de korte onderbreking hemerkt en met haar moederlijke bezorgdheid vroeg zij „Was jo niet wel, Andersen? „Warmte", zeide hij met een wanhopige u''.drukking op zijn gezicht, o.n te doen als of het niet veel bet eekend c. „Die plaagt me vaak „Daar moet je toch wat tegen doen." Zij wilde wat voor hem halen en slcchta met moeite gelukte liet hem, haar daarvan' af te houden .Eerst toen rij zijn ijskoud© hand voelde, werd zij werkelijk ongerust. „Pas maar op, dat jc niet ziek wordt. Ik geloof, dat je koorts hebt". „Nu, moeder," viel thans haar man in de rede, „je moet in Zijner M jesteits dap pere 3oldaten geen oude vrouwen maken. Ik vind Anderson net als altijd." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 5