Aan bejaarde personen. Marktberichten. Leidsehe Schouwburg. Faillissementen. Uit de Rechtzaal. hoorn van de Hollandsohe Maatschappij van Landbouw zijn als bestuursleden in plaats van de hoeren Ar. C. Piek en W. C' van Giessen, die bedankt hadden, gekozen de heeren A. P. Tolk en W» J. den Hertog. BODEGRAVEN. Wordt er in vele omlig gende dorpen'dikwijls geklaagd, dat er van het henhalingsonderwijs zoo weinig gebruik gemaakt wordt, in onzo gemeente is dit gelukkig niet het geval. In deze week is dit onderwijs, dat gedurende do vier win termaanden aan de openbare school A, al hier, gegeven wordt, aangevangen met 34 jongons en 11 meisjes. Het jaarfeest, li .t was het 2-lste, van de Prinses-Wilhelmina-Bewaarscbool, al hier, is uitstekend geslaagd. In de zaal van hotel ,,Van Haaften" hebben de leerlingen een aardig feestje gehad. Spelen, zingen, versnaperingen gebruiken en bovendien een cadeautje meè naar huis nemen, dat alles bracht de kleuters in een vroolijkc stem ming. De voorzitter van de Commissie hield een toespraak tot de ouders cn andere be langstellenden, waarin hij hulde bracht aan de goede leiding van het hoofd der Bewaar school, mej. M. Karg, en bood haar een mooi geschenk aan. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer M. de Beer, is bij het examen voor surnume rair bij de directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen, geslaagd met No. 2. HAZERSWOUDE. De uitslag van den afslag der werkmanswoning, gistermor gen in café Boers gehouden door notaris iKorteweg, is als volgt: de perceelen 1, 9, 10 en 11 samen gekocht door L. Boere voor 9011; perceel 2 G. Verboom 1100; perceel 3 W. van Deuzen 3520; perceel 4 N. Koot 4100; perceel 5 J. Spiering 41CO; perceel 6 J. Spiering f 3160; per ceel 7 G. J. Bos 4500; perceel 8 O. van der Hee 4200, perceel 12 G. van Stave ren 901. HAARLEMMERMEER. Op haar verroek is aan mej. J. M. A. Timmers, onderwijze res aan de Chr. School te Hoofddorp, eer vol ontslag verleend tegen l Doe. a.s. De sprei, welke door mevr. Warners, te Nieuw-Vennep, verloot ia ten bate der [armen der NecL-HerV. Gemeente, is op No, 82 gevallen en eigendom geworden van J. Kempenaar. KATWIJK-AAN-ZEE. Door den heer J. Pronk, te 's-Gravenhage, is aan B. en Ws. d ezer gemeente verlof aangevraagd tot verkoop van alcoholhoudende^ geen ster ken drank, in de voorkamer van het per ceel Stationst raat. 18, vroeger bewoond door den beer J. A. Gros. Door de melkslijters alhier was in de Gemeentezaal ren vergadering belegd, ten einde mot elkander overeen te komen cfen prijs der melk te verhoogen en een vereenï- ging van meikverkoopers op te richten. Door gemis aan samenwerking evenwel zijn deze plannen geheel in duigen gevallen. KATWIJK-AAN-DEN-RIJN. De landbou wer D. P. luul gistaron een minder aange name ontmoeting, op zijn landerijen kreeg hij .verschil met een paar opkoopers van veldvruchten, met dit gevolg, dat hij, aan het gel aai hevig mishandeld, zich onder be handeling mQest stellen van een genecshce^r. Van een on ander is proces-verbaal opge maakt. LEIDERDORP. Tot kerkvoogd der Ne- derd.-Hervormde Gemeente is herbenoemd de heer D. Megchelse, terwijl de heeren D. Keij en A. Rijnsburger Pz. werden herbe noemd tot notabel. Toen een pluimveekoopman uit Bode graven hedenvoormiddag van de Leidsche markt huiswaarts keerde over den Hoogen Rijndijk, kantelde, door het oreken van een wiel, zijn wagen gedeeltelijk om. Algemeen gekwaak en gekakel van het gevogelte. Door het lever o vrachtje over te laden op een brik, welwillend afgestaan door den landbouwer dén heer P. do Graaf, alhier, kon de koopman zijn reis vervolgen. NOORDWIJK- De meesle bollen zijn aan 'do aarde 1 ocvcirfcrouwdachterblijvers zijn er altijd, en groote firma's, die van alles telen, blijven ook nog planten, doch de dek kers zitten do planters op de hielen. Men kan gerust zeggen, dat iodereen volop aan hot dekken is; Eenigo groote kweekers vra-. gon per advertentie personeel. Sommigen vreezen, dat zij al het riet, door hen be- stold, óf in 't geheel niet, of niet op tijd zullen krijgen. Naar wij vernamen, is het riot dit jaar ook niet van erg beste kwali- toit. Elk jaar wordt het mocilijkor, om het bonoodigtle dekriet te bekomen en vooral, om hot tijdig te bekomen. Men gaat vaak den rietschipper per fiets oeD eindweegs te gemoet, om van zijn lading vorzelcord to lcun- non zijn. 't Spreekt vanzelf: iedereen is graag „onder dek", voor de vorst soms on verwachts invalt. NOORDWIJK-AAN-ZEE- Met het ver bouwen eigenlijk geheel opnieuw optrek ken van „Ons Huis" vordert men goed. Het nieuwe gebouw wordt hoog en ruim. Wanneer do visschors weder jollen thuis zjjn, moet dit gebouw, zooals men weet, dienst doen als plaats van bijeenkomst en conver satie. Bovendien worden er 's winters lezin gen, enz. in gehouden en is do visschcrij- echool er gevestigd, 's Zomers doet het ge bouw dienst nl9 pension. Bij den nieuwen bouw is er natuurlijk rekening gehouden met do bestemming, die taièn er 's zomers jnan geeft. Naar wij vernemen, zal er nabij „Pano rama", dus tegenover de groote tennisbanen, een nieuw pension worden gebouwd Naar wij vernemen gaat de „Maat schappij Huis ter Duin" haar complex van gebouwen electrisch verlichten- Hoe langer zoo meer doet het moderne comfort zijn in trede op onzo vooruitgaande badplaats. Van het plannetje, dat verleden jaar be sproken is door belanghebbenden, om name lijk een kabel te leggen van de Leidsche Con tra Ie naar Noord wijk-aan-Zee, schijnt niets te komen. Dat zou anders wel mooi zijn. NIEUWKOOP, 's Morgens geraakte het zoontje van den heer P. Kranenburg in het Zuid-Einde te water, en werd met levens gevaar door den heer Bezemer gered; '8 avonds werd het jongetje overreden door een rijwiel, zóó dat een verband noodzake lijk bleek. Zijn toestand is thans bevredi gend. OUDSHOORN. Bij den gehouden afslag bouwmanswoning Amsterdam", alhier, ten overstaan van notaris C. Korte weg, van Hazerswoude, zijn de perceelen niet afge mijnd, zoodat kooper is van perceel I, de woning, perc. 2, 3 en 4, de heer H. Laros Pz, voor de som van 58,100; van perc. 5 de heer C. Offers voor f 10,200 en van perc. 0 de heer P. Balten voor f 12,100; te zamen f 78,400. OEGSTGEEST. Gedurende dezen winter zal in de openb. lagere school aan den Morsch alhier herhalingsonderwijs gegeven worden aan 13 leerlingen. Om bij de Zeemilitie te worden inge lijfd heeft zich één persoon aangemeld. SASSENHEIM. Het mooie weer der laat ste dagen komt den bloemisten uitstekend te stade. Do werkzaamheden kunnen gere geld doorgaan en de bollen komen prachtig in den grond. Van goheele velden zijn de bedden „opgemaakt" en liggen klaar om „gedekt" te worden of zijn reeds onder dek. Begin dezer maand zijn de lessen der herhalingsschool begonnen en, als gewoon- 1'weer met een gering aantal leerlingen. Yv ij kunnen het ons niet begrijpen, dat vele ouders hun kinderen Hever op straat laten klungelen, dan ze naar school te zenden. Welk eon prachtige gelegenheid toch heb ben ze, om het op de lagere school geleerde, ie onderhouden of te repeteeren. Werd dat wat meer ingezien, de banken van de her halingsschool zouden beter bezet zijn. VOORHOUT. Het aantal leerlingen, in geschreven voor herhalingsonderwijs, be draagt acht. VOORSCHOTEN. Heb jaarlijksch onder zoek van de in deze gemeente gevestigde verlofgangers van de Landweer zal plaats hebben te Leiden in de Wittepoortskazerne. Voor de lichting 1209 op 22 November; lich ting 1205 op 23 Nov.; liohling 1906 op 24 Nov.lichting 1907 op 25 Nov.lichting 1908 op 26 Nov.lichting 1903 op 27 Nov., en de lichting 1901 op 29 Nov.; telkens des namiddags te één uur. Wat betreft de land weer-verlofgangers, behoorende tot de ge nie en do hospitaalsoldaten voor de lich tingen 1903, 1004, 1905 en 1906 op 20 No vember, 's morgens te 9 uren, en van de lichtingen 1907, 1909 en 1209 op 30 Novem ber, 'b namiddags te één uur. WADDINGSVEEN. Ter algomeene verga dering van het Nourrissefonds, onder voor zitterschap van den heer F. A. v. d. Tor ren, word tot bestuurslid der Vcreeniging hei kozen de heer H, Alblas., die gedurende 21 jaar onvermoeid de belangen der Ver- eeniging had behartigd. Da heer C. C. Regt deelde als rapporteur der financieelo commissie mede, dat de ontvangsten van het Fonds gedurende het afge'oopen boek jaar hebben bedragen 422.25 en de uitga ven 318.19, Eoodat cr een batig saldo is van 104.06. Kij bracht een woord van dank aan den heer G. Spruijt, penning meester, voor diens uitmuntend beheer, en adviseerde de vergadering deze rekening goed to keuren. Aan zieken en behoeftigen werden verstrekt: 2724 L. melk, 1728 eieren, 72 H.G. vleesoh, 10 flesschen wijn en 4 pak ken havermout. Tot leden der finandeclc commissie werden benoemd de heeren A. Kreupcling en 0. C. Regt, en tot hun plaatsvervangers de heeren G. van Dort Kroon en Joh. Alblas. Met een woord van dank voor de aanwezigheid der beide pe- neeshceren en der leden werd de vergade ring gesloten. Het aantal leden van het Fonds bedraagt 80 en dat der donateurs 8. WASSENAAR. Verleden jaar hadlden ecnige ingezetenen het ongeluk bedrogen te worden met den inkoop van turf. Gisteren word er wederom iemand bedrogen door een drietal kooplui uit Den Haag. Na lo ven en bieden werd een 2400-tal turven ge kocht. Bij het natellen bleek, dat even de helft aanwezig was. Opgepast toch 1 Opmer kelijk is, dat de turf te koop wordt aaoge- bckTbn bij personen, die een weinig afgele gen wonen. Gisteren en eergisteren werden op de buitengoederen van H. M. de Koningin drijfjachten gehouden. Aan deze jachtpar tijen werd ook deelgenomen door Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Er werd beide dagen tamelijk veel wild geschoten: 184 fazanten, 42 hazen, 20 eenden, 16 hout snippen en 5 konijnen. Na afloop dor jacht van gisteren dineerde Z. K. H. bij den bur gemeester der gemeente, mr. R. baron Van Zuylen van Nijevelt, omstreeks half tien vertrok do Prins per rijtuig naar Den Haag. Ter-aardt-besle'ling ds. C. E. Ghavannts. Hedenvoormiddag werd op de begraaf plaats aan de Groencsteeg het stoffelijk overschot van wijlen ds. C. G. Chavannes, in levend rustend predikant bij de Waal sche Gemeente alhier, ter aarde besteld. Een talrijke schare, waaronder eenigë lioogleeraren, predikanten en leden van het bestuur der Waalsche Gemeente alhier, be nevens vrienden en vereerders, hadden zich om de groeve vereenigd. De Waalsche Commissie der Synode van de Ned.-Herv. Kerk was vertegenwoordigd door dr. E. Boürlier, Waalsch predikant te 's-Graven hage. Naar den wcnsch van den overledene waren geen kransen en, bloemstukken op dc baar gelegd. I I Toen de kist in de groeve was neerge laten, trad prof. dr. H. Oort naar voren en begon met de mededeeling dat de over ledene meermalen zijn wensch te kennen had gegeven dat bij zijn graf niet zou wor den gesproken. Hij was een geslagen vij and van onwaarachtigheid en hij vreesde dat er officieel wel eens iets zou kunnen worden gezegd, dat niet geheel met de vol komen waarheid in overeenstemming was. Ware deze wensch niet geuit, zeker zou uit den boezem der gemeente, welke ds. Chavannes zoovele jaren gediend heeft, me nig woprd yan, 1 iefd^vglf^ wa^rdeering wor den gesproken. Toch hadden de dochters van den overledene spr. verzocht als oudste vriend in Leiden hier een kort woord te spreken, waaraan hij gaarne voldeed. Ds. Chavannes is een gelukkig man ge weest, want hij heeft steeds geroemd in den zegen, die hem te beurt viel, al heeft hij ook dc slagen, die hem hebben getroffen, diep gevoeld. Twee groote zegeningen warén voor hem dat hij tot aan zijn einde toe trouw werd) bijgestaan en verpleegd door wie hem het dierbaarst waren en dat hij steeds met een helder hoofd heeft kunnen arbeiden aan wat hij waar en waarachtig achtte en in overeenstemming met Gods wil. Hij is een onvermoeid en vervaard strij der geweest van den godsdienst zooals hij dezen opvatte en heeft daarbij geen tegen stand gevreesd, ook al ondervond hij er de nadcclen van. Zoo is hij heengegaan in het vaste ge loof geen vruchteloos werk te hebben ver richt, zooals hij innig overtuigd was dat geen goed woord en geen goede daad ver loren ging. Als wij dan van hem afscheid nemen fen ons zijn leven en werken in herinnering brengen aldus besloot spr. dan dringt zicli deze geloofsbelijdenis bij ons opWij vluchtige menschenkinderen, gaan daar heen en wat vergankelijk aan ons is, verdwijnt, maar het Goddelijke in ons blijft en al ons arbeiden is in dienst van, Hem, wien lof cn eere toekomt in eeuwig heid. Nadat d« aanwezigen bloemen in het graf hadden gestrooid, dankte namens de kinderen cn kleinkinderen prof. Oort voor de laatste eer aan den overledene bewezen, BECLAÜE. 2446 47 Wat het gebruik der Pink-Pillen uitwerkt. .Wij vestigch de aandacht van bejaarde personen die niet tevreden zijn over hunne gezondheid, op onderstaanden brief die hun zal toonen dat de Pink-Pillcn goed zijn voor alle leeftijden en dat zij bejaarde personen weer gezond maken, zelfs wanneer die per sonen na te vergeefs vele middelen te heb ben beproefd, een nagenoeg gerechtvaar digde moedeloosheid hebben opgevat en zich reeds voor ongeneeslijk houden. De heer Verschut, oud 64 jaren, wonen de te Gouda, Groenendaal nr. 68, schrijft ons „Ik ben volmaakt tevreden over de Pink- Pillen; zij hebben mij genezen van maag pijnen en slechte spijsvertering die invloed hadden gehad op mijn geheel gestel en mij uittermate hadden verzwakt ten gevolge van gebrekkige voeding. Bovendien had ik een zwakke borst, was spoedig verkouden en hoestte veel. Sedert ik de Pink-Pillen heb genomen, gevoel ik mij veel sterker en ik ben zeker veel minder vatbaar." Bejaarde personen wier gezondheid twij felachtig is, maakt haar weer wat zij wezen moet. De Pink-Pillen rallen daartoe van veel nut zijn. Zij herstellen de organen, die door een lang gebruik versleten zijn. Zij zijn goed voor kinderen, volwassenen en ouden van dagen. Zij genezen bloedar- moede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen, rheumatische pijnen, neuras thenie, zenuwuitputling. Verkrijgbaar bij Snabilié, HcofJ-dcpöb- houder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam. Voor Leiden en Omstreken, bij Reyst en Krak, Drogisten, Beestenmarkt No. 41, en J. H. Dijkhuis, Drogist Hoog straat No. 5, en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. Prijs L75 de doos, 9.per 6 doozen. Leiden, 6 Nov. Sohotvrije, droog* Tarwe goed gevraagd, maar zoor weiuig aangeboden. Pijjzen 'blijven elatioiuir. Gave, puikkokendo Erwten gozucht, maur niet voorradig. Tarwe ƒ7.a 10.40 per 80 KG. Rogge ƒ6.76 a ƒ6.60 per 75 EG. Gerst ƒ8.— a f 9.26 por 100 KG. Chovalier <8.76 a <9.76 per 100 KG. Haver /0,75 a 8 35 per 100 KG. Gr. Êrwlen <10a <16.— por HL. ï'fuu-deboonen <7.a /7.60 por 80 KG, Dui voboonen ƒ8.a <8.76 per 85 KG. Koolzaad ƒ9.26 a ƒ11.— per HL. Kanariezaad 8.50 a 10.per HL. Hennepzaad 7 26 a ƒ8.25 por HL. K&rwijzaad ƒ16.a 16 76 per 60 KG. Beter. Aanvoer 6020 kilogr., lete qoai. per vat ƒ00.a ƒ64.2de qua!, per val/64.— a ƒ68.leto qual. per kilogr. ƒ1.60 a 1.60, 2de qual. per kilogr. ƒ1.35 a ƒ1.46. Lange zwarte turf, 270,000 etüke, ƒ8.76 a 4.— por duizend. Eieieuveiling. De oieren zijn gestempeld L. E. V. Aouvoer 1216 stuks. Prijzen waren van ƒ8.— tot 8.45. Ëende*eieren <4.80 por 100 stuke. Amsterdam, 6 November. Aardappelenprjjzen onveranderd. Aanvoer 6 iadiugeu. Schiedam, 6 Nov. Noteenug UeursoommisBio. Moutwijn ƒ11.— per HL. Zonder fasten zonder belasting. Spoeling ƒ1.90 por ketel. Noteering Makelaars: Moutwjjn 13.Jenever ƒ16.Amoterd. proef 17.60. Noteeriog Diitillateursboud: Moutwijn ƒ12. Jeuovor ƒ16.—, Amaterd proef f 17.60. Giaan-Spiritus 17.a 17.25, Melasse-Spiritus /16n f ruwe Spiritus 8 a Zcgwaard-Zoetermeer. De aanvoer van eiereo heelt i u wel zijn laagste puot bereikt; deze week waren er slecbis 128 ter veiliag, tegen 146 de vor ge werk. Prijzen 7.93 Iot ƒ8.18 per 100. Zoete appelen 2 per kiu; jonge duiven 36 cents per koppel. niiroeht, 6 Nov. Op de weekmarkt waren heden 1600 sfuks vee Aangevoerd. De prijzen warea voor stieren 90 a 160, voor vaarzen 170 176, voor pinken 90 a ƒ126, voor melkkoeien 140 a 210, voor kaiikooien 186 a 265, voor vaarskoeiea ƒ186 a ƒ200, voor vette koeien 160 a 220, voor nuebtere kalveren 6 a/ 13, voor magere kalveren 20 a 90, voor magere varkens 26 a 80, veor biggen 6.a 13. Deventer, 6 Nov. Boter por J/8 vat 28.60 a ƒ29.per afw. <26.60 a 27 60, per '/u vat 13. a 14 per KG. 1.30 a f 1.40. Eieren f 8 a 9 de 100 stuks. Tafelhonig a per K.G. Teasel, 6 Nov. Wolvee. Gedarende deze week werden weer 422 al aks wolvee verhandeld. De prijs van «ch'upen was <12—17, van lammeren ƒ7—10 on van r<tmmon ƒ21—26 per stuk. Het Tarlefsvretsoutwerp. Met oordeel van den Raad van State over het nieuwe tariefwetsontwerp is zeer ongunstig zegt de; „Avp." „DE OESTER", door „de Hagecpelers". Het blijspel „De Oester" is een aardig blijspel. Diep gaat bet niet-, geestig iB het niet, het is in den vollen zin van het woord „aardig." De heele inhoud schuilt in den titel-naam, in de definitie van de mensche- lijke oester, welke we in het eerste bedrijf al dadelijk vernemen. Mag ik u wat van deze menschelijke oester vertellen? Mevrouw Baxter, is een knappe vrouw in gelukkigen echt vereend met den heer Baxter. Uit een paar kinderen bestaat het gezin verder en niet te vergeten nog, is er de gouvernante. Yan de kinderen merkt men niets; de gouvernante zorgt voor hen, omdat mevrouw liefst geen drukte om zich heen heeft. Mevrouw houdt niet van druk te en mevrouw houdt niet van zelf een band uitsteken. De gouvernante zorgt voor de kinderen, zorgt voor mijnheer, zorgt voor het personeel en zorgt voor mevrouw. Als de gezonde blozende mevrouw Baxter haar waaier laat vallen, verwacht mevrouw dat de gouvernante toeschiet Een boek uit de andere kamer, of van een tafeltje in dezelfde kamer heeft de gouvernante even aan te reiken. Het huis zou op stelten ge zet worden om mevrouw Baxter een trap loop te besparen. En al deze exploitatie van de huisgenooten geschiedt zonder beve len, zonder een naar Het onaangename zwe- menden toon. H^t middel, dat mevrouw Baxter aanwendt om geen voet onnoodig te verzetten, geen hand uit te steken is, de lieftallige wijze van vragen, met een ho nigzoete stem. Het ia een conversatie van fondant, welke we ïn dat eerste bedrijf hoo- rcn. t Aan de onmisbare gouvernante gaa£ on- dertusschen dit alles vervelen. Vier jaar nu al, heeft «e waaiers opgeraapt, boeken aangegeven, lampen bijgezet, met mijnheer geschaakt, voor het personeel gezorgd, om nog niot te spreken van de bagatel, die er bijkomt: de opvoeding, het onderwijs van de kinderen. Zo heeft al zoo vaak haar ontslag ge vraagd, maar mevrouw laat dat langs zich heen gaan, en is zoo vriendelijk, speelt zoo lieftallig de hulbehoevende uit, dat de gon- vemanie maar weer tegen haar zin han gen blijft.. Als het scherm opgaat, zien we een nieu we hardnekkiger poging van het jonge meisje om zich uit deze huishouding los te wringen. Ze klaagt bij den heer Baxter. Maar dezo lotgenoot in den hofstaat van zijn vrouw, kan wel schouders ophalen, be denkelijke gezichten trekken, hoofdschud den, handen wringen desnoods... een toe komst openen voor een minder overladen leven voor de gouvernante kon hij net. Dan komt een onverwachte hulp. De broer van mevrouw Baxter, in Colorado wonend, komt een tijd logeeren. En al da del ijk ziet deze wat in de huishouding ha pert. Hij kent de oester-kwaal. Hun heele huishouden was er mee behept, getuigt hij; maar zijn zuster, (mevrouw Baxter) had het van jongsaf heel erg te pakken. Zij is een echte oester, gekluisterd aan haar plaats, die het getij over zich heen kan laten gaan en zich slechts steviger hecht. Voor bewijs-mat-eriaal van zijn analyse, zorgen de omstandigheden. De heer Bax ter, is de gouvernante gaan liefkrijgen en als het meisje in wanhoop aan zijn vader lijke borst denkt uit te builen, opent hij heel wijd zijn armen. Mevr. Baxter treedt op dit moment bin nen. Het getij gaat dus over haar: ditmaal met een forschen golfslag. Maar de cester- natuur klemt zich nog vast. In pica s van haar aard te trachten overwinnen en zich aan het leven van haar man, haar gezin tc wijden, vindt zij een vernuftige tactiek om borhaling van het tooneel dat haar heeft geschokt, onmogelijk te maken. Want moge bot lichaam vad&ig riin, haar geest functio neert uitstekend. Ze legt het er dus op ann, dat echtgenoot en gouvernante nimmer •alleen te namen rijn... Tot eindelijk de energie van haar luiheid het moet opgeven... Tom weet haar bang te maten dat de heer Baxter en de gouver nante in hot prieel samen zitten, toen me vrouw den eerste om een boek had uitge stuurd en de tweede naar boven om daar eenige zware karweitjes van meubel ver schikking uit to voeren. Als mevr. Baxter, van haar (denkbeeldig) ziekbed opvliegt om naar het prieel tc ijlen, komt de heer Baxter met verzwikten enkel van zijn hem opgedragen huiselijke dienstverrichtingen terug. Nu is het moment eindelijk aangebroken, dat do oester zich loslaat. Zij gaat zich beijveren den voet van haar man to verplegen, als eerste poging om hem voor zich terug te winnen. Dat Tom do gouvernante als rijn vrouw, mee naar Colorado wil nemen, lijkt haar nu beet. Met dit bevredigend slot dat de „Oester" over 't tooneel heen en weer rent, eindigt dit aardige stuk. Jammer vind ik het, dat do omdraai tot actief mensch in 't laatste bedrijf zoo heel vlug gaat en daardoor onwaarschijnlijk wordt. Want in de waarneming van de hoofdpersonen is zooveel naar de natuur geobserveerd, dat er ook een volkomen na- tuurlijko afwikkeling van deze karakter uitbeelding mocht geëischt worden. Het stuk eindigt alsof de oester-natuur nu voorgoed weg is, terwijl men heel duidelijk de korte vleug voelt van deze energie. Maar ware het stuk een jraarsohijnlijkheid, het succes aan het slot ware niet zoo groot. Mejuffrouw Pine Beider heeft met groot talent dit karakter van mevr. Baxter uitge beeld. Zij maakte de rol zeer begrijpelijk. Mejuffrouw Amalia de Groot zag ik hier voor 't eerst. De gouvernante-rol heeft, zo ongetwijfeld voldoende weergegeven. Mag ik haar aanraden te trachten nu ook iets eigens in de rol te leggen, wat meer tempe rament bijv., zou best kunnen worden ge duld!. Van den heer Brüning als slachtoffer* echtgenoot heb ik menig moment genoten.; Rienk Brouwer had zicb een goeden kop ge* maakt, maar zijn spel ontbeert vlotheid. Mejuffrouw Amalia de Groot werd een. bouquet chrysanthen aangeboden. De Hr. A. Vos, koopman en winkelier in achoeo> werken, Jeruzalemstraat 23, te Rotterdam; (oud-Kralingen), zaak doende Lusthofstraat No. 67. i J. Plevier, koopman en winkelier in ma nufacturen en timmerman, te Heemstede* H. Otto, winkelier in kruidenierswaren, te Hillegorn. J. W. Stemman Jr., 6mid, te Borae. J. van Daal en, metselaar, te Hendrik- Jdo-Ambacht, thans buitenslands. H. Jansen, te 's-Gravenhage. W. F. G. L. de Leeuw, koopman t3 's-Gravenhage. J. Onger, to 's-Gravenhage. G. M. Bodaan, wed. J. M. Pijnacker, té 's-Gravenhago. De jaarwedde van den burgemeester van Amsterdam. Het „Hbld." schrijft: De jaarwedde van den Burgemeester van Amsterdam heeft, bij het afdeelingsonder- zoek van de begrooting door den Amster- damschen gemeenteraad, reeds bij herhaling een punt van bespreking uitgemaakt. De wensch van den Raad om de jaarwedde van den Burgemeester to verhoogen, stuitrte steeds af op Mr. Van Leeuwen zelf, uie, man van fortuin, onafhankelijk en onbaat zuchtig magistraat, de grootste voldoening vond in dc waardeering van wat hij voor de Hoofdstad vermocht tot stond te bren gen. Bij het onderzoek van de gemeentebegroo* ting voor 19] 0 is de quaeetie weer opnieuw! ter sprake gebracht. In een afdeelrng vond n.l. bijna algemeen* het denkbeeld instemming om te trachten* reeds nu een verhooging der jaarwedde vad den burgemeester te verkrijgen. Hoewel de zelfopofferingsgezindheid van den burge meester, gebleken bij rijn verzet tegen het plan om zijn jaarwedde aan een herziening te onderwerpen, ten zeerste werd op prijs gesteld, meende men toch, zoo zegt het verslag, dat het belang der gemeente mee brengt, op verhooging van dezen poBt aan! te dringen. Toen dit in het Gemeenteblad verscheen, was de ontslagaanvrage van Burgemeester van Leeuwen nog niet bekend. In het be kend worden daarvan heeft de Gemeente raad aanleiding gevonden om tot behande ling van deze aangelegenheid over te gaan. Men meende, dat mocht Burgemeester Van Leeuwen niet op rijn ontslagaanvrage terugkomen de geringe jaarwedde de keu ze van een opvolger to zeer zou bemoeilij ken. Waar de representatie-kosten van deii Burgemeester der Hoofstad vele zijn, meen de men, dat de aanvaarding van het ambt bij de huidige regeling der jaarwedde op onoverkomelijke moeilijkheden zou kunnen stuiten bij hen, die wel daartoe bekwaam geacht zullen worden, maar niet over ge noegzaam eigen fortuin de beschikking heb ben. In dit verband heeft de gemeenteraad, naar wij vernemen, in een dezer dagen ge houden geheime zitting besloten, aan Ge deputeerde Staten van Noord-Holland te verzoeken de jaarwedde van den Burgemees ter van Amsterdam te willen vaststellen op f 15,000, verhoogd met een bedrag, waaruit de Burgemeester in staat zal rijn de kosten van een ambtswoning te betalen. Wij herinneren, dat de jaarwedde van den Burgemeester van Amsterdam sinds „on heuglijke" tijden op f 8000 ia vastgesteld. Onder de rubriek „Uit do Rechtzaal" in ons nummer van Donderdag kwam over de zitting van de Haarlemsche Rechtbank een verslagje voor over de verduistering van een rijwiel te Alkemade, waaraan de tuinderskneoht Teunis de J., te Alkemade zich schuldig had gemaakt en waarvoor tegen hem twee maanden werd go eischt. Sommigen schijnen te hebben gemeend, dat niet tegen De J., maar tegen Remmers waal aldaar, die deze fiets had ingeruild, straf was gevraagd. Dit is een mieverstand en wij voegen na informatie aan het vermelde toe, dat de fiets niet was ingekocht, maar ingeruild te gen een ander rijwiel en dat daarop f 17.50. was toegegeven. Prof. J. If. P. P. <*oiagg;riijp f Te Wiesbaden is op ruim 82-jarigen leef tijd overleden prof. Justus Rinia Petrus Frangois Gonggrijp, oud-hoogleeraar aan de Indische Instelling te Delft. Hij was geboren te Swinderen, ontving lager onderwijs te Bremen en Wageniiigen en bezocht hot Cuiemborgsche gymnasium. In 1845 ging hij theologie studeeren to Utrecht, doch gaf deze studie spoedig op om met het Ned. Zendingsgenootschap In connectie te treden. In 1849 werd hij tob eendeling-leeraar geordend en door Rot- terdam uitgezonden. Van 1851—1351 was hij regent-directeur tevens hoofd der school van hot Prot. Weeshuis te Semarang. De volgende 10 jaar vertoefde hy in de chris tengemeenten te Dépot en Toegoe als zon- deling-leeraar. In 1864 volgde zijn benoe- min tot hoogleeraar in het Malcisch aan de toen op te richten Indische Instell.ng te Delft. In September aanvaardde hij rijn ambt, dat in J870 werd uitgebreid met een college in het Soendaneeseh. Prof. Gonggrijp, die ridder in de orde van den Ned. Leeuw was, heeft eenige Ma- leische werkjes uitgegeven. Van gouverne- mentswege ontving hij in 1861 de kleino zilveren, in 1863 de groote zilveren en klei ne gouden en later de groote gouden mé daille. (ftAvp."X

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 2