Rindcrmaotek Brieven van een Leidenaar. Burgerlijke Stand. Het beste adres hiervoor is: Mantelmagazijnen BRUIS AffiEMM. 4J/2 Jasï0 ©©bi stijl (been» CCXL. Het was voor een trouw krantenlezer ver leden week wel eens om er verdrietig on der te worden. De helft, zoo niet drie kwart van de ruimte werd ingenomen door gemeenteraadsverslagen. Zoo in de laatste dagen van October dan komt in kleine en groote gemeenten van ons land de begroo ting voor de huishouding voor het volgend jaar aan de orde. Een wie bij ervaring weet, wat er aJ niet in een gewone huishouding te overleggen en te bedisselen valt{ en wat een toer het soms is om do rekening slui tend te maken, die zal het wel begrijpen, lat hot in de gemeenteraden ook heel wat voeten in de aarde Weft om er mee klaar te komen. Wat meer hoofden, wat meer zinnen en er delibereeren in zoo'n gemeen teraad niet als in een gewoon gezin hoofd zakelijk twee menschen over, maar licht een of meer dozijnen. En in het openbaar. Daar zijn er in onze gemeenteraden klein ei* groot gelukkig wel die schrikken zouden als zij hun eigen stem hooren en die er dan ook zelden wat anders dan „voor" of „tegen" uitbrengen, maar daar zijn altijd nog wel meer die zichzelven graag hooren en nog liever hun eigen woorden gewoon lijk, een beetje door stenografen in het fat soen gebracht, lezen en voor dezulken is de gemeontebegrooting een allerheerlijkst ding om hun welsprekendheid eens aan den man te brengen. En van al die en anderer welsprekend heid, van al dat gehaspel wat men tegen woordig met een stadhuiswoord discussie of debat noemt want de heeren zijn het haast nooit eens hebben we in de laat ste dagen kunnen genieten. En wie de heel groote kranten leeet, kan bet nog doen, want in steden als Den Haag en Amsterdam is men er nog niet doorheen... na een twin tig vergaderingen. Als wij ons met zulke plaatsen vergelij ken dan moeten we onze 31 vroede mannen nog prijzen dat zij de begrooting dit jaar ook weer op één dag hebben behandeld al duurde bet dan ook tot byna halfelf. Maar om rechtvaardig te blijven moeten we toch ook weer iets van dien lof afdin gen. Over kwesties van beteekenis, die aan de orde kwamen werd niet alleen geen be sluit genomen, het debat er over werd zelfs uitgesteld. Daar beb je bijv. bet denkbeeld door dr. Meuleman in het debat gebracht om van gemeentewege een gelegenheid te openen voor de vorplegïng van on- en minvermo gende patiënten, die ziekenhuis-verpleging noodig hebben. Gesteld eens dat daarover eens een voor stel wae gedaan of in een motie een uit spraak uitgelokt, hoe lang zou men er niet over gepraat hebben. Want dat is een kwestie van groote be teekenis, waarbij ten slotte de kosten zeer overwegend zullen zijn. De voorzitter heels er terloops op gewezen dat de gemeente slechte 0.76 aan het Rijk vergoedt voor een patiënt per dag, die in het Academisch Ziekenhuis wordt verpleegd. Als de go- moonte haar eigen Gast- of Ziekenhuis exploiteerde, zou het zeker wel viermaal die som kosten. Zal d!e gemeentekas dit kunnen verdra gen 1 Den Wethouder van Financiën heb ik er niet over gehoord, maar ik vrees, dat die ook nog wel bezwaar zal hebben. De voorsteller heeft tot onzen Raadsover- Dchtschrijver, die er op meende te moeten wijzen, dat er plannen zijn voor den bouw Van een nieuw Aoademisch Ziekenhuis en als dat or komt ©r zeker niemand uit plaats gebrek zal afgewezen behoeven te worden, het verwijt gericht, dat hij stemming tegen het voorstel trachtte te maken, wat niet getuigde van liefde voor den on vermogen den zieke. Het zal mij eens benieuwen of hij, als straks B. en Ws. met dit en andere argu menten eens zijn voorstel komen ontraden ook dezen hardvochtig zal durven noemen. 'Als straks de werkloosheid tal van gezin- Den tot armoede en gebrek doet vervallen en ej komt een verzoek in om van ge meentewege die armoede te lenigen, het gebrek op te heffen, zul hij dan allen, dio uit financieele overwegingen dit verzcek niet willen inwilligen, toeroepen dat het hun mangelt aan liefdo voor den arme? Als het niet boven de financieele krach ten der gemeente gaai, zou niemand er xeber tegen wezen, al hoewel het toch altijd wenschelijk zal blijven dat wie op de gewone goedkoope en. niettemin uitsteken de wijzo in het Aoademisch Ziekenhuis kan worden opgenomen, daar een plaats wordt gegeven. Een ander voorstel, dat aangekondigd werd, zal zeker ook wat tongen in bewe ging brengen, buiten den Raad misschien nog meer dan er in. Er zal een voorstel ko men om de kermis af te schaffen. Dat is ook weer iets, waar men als men de kermis op zichzelf besohouwt, dadelijk voor is. Do kermis van nu Heeft toch met3 verhef fends, integendeel. Het genot dat er op gesmaakt wordt, is van zeer inferieuren aard om het niet sterker uit tc drukken. Vandaar ook dat de belangstelling jaar op jaar vermindert en de kermis een sukke lend bestaan leidt. En wie' er nog van ge nieten, zoudorn er zeker geen schade bij lijden als ze zich van dat genot moesten spenen. Wat staat dan bet gemeentebestuur nog in den weg om de oude, ontaard? kwij nende kermis mot een forschen 6* g den ge- nadestoot te geven? Niets anders dan overwegingen van fi- nancieelen aard. Direct vloeit er nog altijd jaarlijks 7 8 duizend gulden uit de kermis in de gemeentekas. Geld uit de zon de van ons volk genoten, zegt men. Zeker waar, maar doet het Rijk anders met zijn accijns op bet gedistilleerd, die nu nog staat verhoogd te worden, opdat het be drag voor de schatkist nog belangrijk groo- ter wordt, zullen de verdedigers van de kermis zeggen. En daar naast staan de niet te misken nen indirecte voordeelen door café- en kof- £iehuishouders en neringdoenden in het al gemeen genoten. Wij zitten, too hoor ik deze neringdoenden reeds, en niet ten .onrechte, klagen, wjj zitten al op zulke hooge lasten, dat wij het extra voordeeltje, dat de kermis ons oplevert, niet kunnen missen. Het geld, dat er door de kermis aan het rollen gebracht wordt, komt voor een groot deel uit de zakken van de buitenlui, zeg gen de voorstanders, waarop de tegenstan ders onmiddellijk kunnen antwoorden, dat or ook heel wat geld uit de zakken van in gezetenen, die het noode kunnen missen, de stad uitgaat. Deze en wellicht nog meer argumenten zullen als de zaak in den Raad aan de orde komt, tegen elkaar in de weegschaal wor den gesteld. Ik weet welke het zwaarst bij mij wegen al durf ik nog niet zeggen naar welken kant de schaal in den Raad zal overslaan. Verder iB bij de begrootïng ter tafel ge bracht het voorstel om des Zondags de Stadszaal voor publieke vermakelijkheden te sluiten. Vroeger is zoolang als mij heugt de zaal ook des Zondags opengesteld ge weest. Een jaar of wat geleden werd op voorstel van het toenmalig raadslid, den heer De Lange besloten 1 -.ar voor publieke vermakelijkheden te sluiten, een paar jaar later zag de heer Fockema Andreae do kans gunstig het besluit dat indertijd wel een beetje bij verrassing was genomen, weer te doen herzien. Een kleine meerder heid stemde toen weer voor het openstellen en zoo is de toestand nog. Bij de vaststelling van de verpachtings- voorwaarden het volgend jaar zal deze kwestie weer worden uitgevochten. Uit een financieel oogpunt wonderlijk hoe overal de dubbeltjeskwestie bij te pas komfc cal bestendiging van den bestaan- den toestand voor de gemeente het voor- deeligst zijn. De huur der zaal strijkt do gemeente in het laatje en de buffetten zul len ©r allicht ook wat meer pacht opbren gen als er ook Zondags publiek kan worden verwacht. Maar, zeggen de tegenstanders, de ge meente mag niet de gelegenheid openen voor publieke vermakelijkheden op den Zondag, die dezen Zondag ontheiligen. Zij geeft daardoor aanstoot aan velen in de gemeente, dio daar tegen overwegende bezwaren hebben. Anderen zullen daar tegenoveT stellen, dat er weer andore gemeentenaren zijn, die er graag van profïteeren, en waarom zal het gemeentebestuur hun deze gelegenheid benemen? Laat men de vrijheid huldigen: Wie er van genieten wil, kan gaanwie er voorbijgaat of zelfs niet voorbijgaat, doe het ook. Voor beide meeningen, uitvloeiselen van twee tegenover elkaar staande beginselen, is zeker wat te zeggen. Maar zullen de menschen als wij de deuren van de Gehoorzaal Zondagsavonds gesloten houden, de afleiding, of wat zij noemen genot, dat zij eigenlijk in den buiselijken kring moesten vinden, dan niet evengoed in andere gelegenheden, hier of elders, gaan zoeken. F.n nu zou ik maar vreezen dat, door onmogelijk to maken dat de lui, die nu eenmaal niet buiten een Zondagavondgenot van dien aard schijnen te kunnen, in de Gehoorzaal terecht kunnen, het elders zon den zoeken, waar hert; misschien meer 'geld kost en minder onsohuldig is. Hoe het zij en hoe het besluit hierover moge vallen ik denk dat de voorstan ders van sluiting wel het sterkst zullen zijn dat er een groote boom over zal worden opgezet, dat is zeker. Misschien kunnen de heeren mijn brief zoo'n beetje tot leiddraad bij de beraadsla gingen gebruiken. Dat zou voor mij een heelo eer zijn. AA.RLANDEK VEEN. Bevallen: M. N. de Gans geb. Marbue L. N. Rtumerman neb. Van Lm an D. C. v. d. Gaag ?eb. Van Kla.eren 'L, G. v. d. Nent geb. Smit D. KATWUK. Ondertrouwd: P. v. Dnyo jm. en M. v. Duyn id. A. v. Duyvenvoorde jm.cn A Guyt jd. G. v. d. Plas jm en J. Verloop jd. Geboren: Arms, D. v-n 0. v. Duyi» en L. Hat noot. Maria, D. van H. G Els^eest en J. v. d- Akker. 'J euohje, D van A. Romm.'lzwnal en W. Hub. Dirk. Z. v.m A v. fieeleo en E. Pluc. Jan, Z. van P. v. Dnyn en W. de Best. Heyltje. Z. van C. v- d Does en J. Onderwater. Buibaitje, L>. *#a N. Haasnoot en A Im'horn. Joh nua Eheabo h. D. v*n J. v. Rh en J. Kr«yen- hof. Petioiiella Anna, D. van P. L Seysener en A. M- Berkhout. Jnooba. D van A. v. d. Plae en M Aandevriel. Leendert, Z. van L- v. Duyvenbode en J. vau Dnyvenvoordeu. Atida, D van W. v. d Boog en 0- M A. Hendriks. Overleden: Jacoba Snyer, 1 j., O von I) Snyer en K. v. d. Plas üemt Sobaap, I j., Z. van G Schaap en P. 8ch ap. NOOilOWlJK. üeboreu: Antonelta, D. van G. Vink en C. J. Caere e. Alida Jacoba, D. v;<n 1>. van Esmond *n M. Plug. Maartj*. D. vau A. Rolkam vn A Smit Wilhelmus Jobanne», Z. van W. Steenvooidea en C Ghssenaar. inn, Z. van W. v. d. Niet en M.GuQt.Neeltje, D. van C. Imihorn eo A. M. Nielsen. Ad iai.ns Johanna-*, van J. de Haa9 en A. Koomui. Jacob i, D. van D. Hazenoot eu A, van Hum. Gariitje, D. vao P. Hoak on J. v. d. Voet. Ondertrouwd: A. Spaanderman 33 j. en T. Ammeraal 2l j. A. J. Van Serge Henegouwen 25 i. en J. G. Vu k 22 j. Gstrouvd: J.de Groot 20 j. en J. Meulenbroek 25 Overleden: Neeltje Grom, 64 j., gehuwd met C. Ammeroal. BTOMPWIJIL Ondertrouwd: G. deKonink jm. 28 ien P. v. d. Burg d. 26 i. Bevallen: W. J. den Ebon geb. Van Santen D. J. P. Koornneef geb. Kersbergen D. VEUR. Bevallen: W. li. Gjjbe geb. Korte kans Z. A. M. v. Seek geb. Da Veer D. WASSENAAR. Geboren: Adrionur Antboniui Gjj borlue. Z. vao A. W. va-> der Kley en J. M. de Sm>t. Dirk Al-xunder Basti nus Z. van A. de Baa en H. AJ. van Eeuwen. Catharine Maria, D. van C. Raaphorst «n C. M. Loorjeetyn. Overleden: J. G. van Galen 41. 83 j. A. von den Borg M. 78 j. L ltuyarok M. 40 j. Ondertrouwd: A. Blunkiapoor en G Koter. Getrouwd: L. N. Zandvliet en A. C. de Greef, W. Donders en A. M. Broderode. Kapitein ChristoffeB. De uitreiking der eere-sabel aan den Ka pitein H. Christoffel, door de commissie, dio zich daarvoor heeft gevormd zal den _13den dezer te Amsterdam plaats hebben. RECLAMES, 2392 20 40 Cents per regal. Billijke prijzen. Aparte afdeeling met groote sorteering. VEOUWEif behoeven niet altijd lijdende te zyn. Wanneer gij steeds last hebt van pijn in uw rug, verschrikkelijke hoofdpijn, duizelig heid en schemeringen voor de oogen, rheu- mafcische pijnen, hartkloppingen, en gij u afgemat gevoelt, hoewel gij nauwelijks met uw bezigheden begonnen zijt, denkt gij er dan wei aan wat de oorzaak van uw kwaal is? Vele vrouwen zijn er toe geneigd om der gelijke versohijnselen toe te schrijven aan hun vrouwelijk gestel, niet wetend welk een gewichtig werk de nieren to vervullen hebben en niet wetend hoe vaak deze belangrijke organen juist bij de vrouw aangedaan wor den. De nieren zijn de zuiveraars van het bloed en verschijnselen als de bovenstaande toonen aan, dat zij hun werk niet behoorlijk ver richten. Velen verwaarloozcn dezo eerste verschijnselen en zonder twijfel doen zich daarna ernstige ongesteldheden voor, die een totale verwoesting <Der nieren ten ge volge hebben. Verdraagt daarom de eerste verschijnselen niet met gelatenheid, doch begint onmid dellijk met het genezen uwer nieren, de bron van uw zich ontwikkelende ziekte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen uit sluitend voor de nieren en blaas. Zij ver sterken de nieren en maken hen volkomen geschikt voor hun belangt ijk werk. Ze komen de blaas te hulp en voeren de onzuiverheden af, die de bovenstaando ver schijnselen veroorzaakten en waaruit te vens waterzucht, rheumatiek, lendenjicht, urinestoornissen, enz., ontspruiten. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op de juiste spelling van den naam) zijn te Leiden verkrijgbaar bij de heeren D. W. E. F. de Waal, Mare 60; D. M. Kruisinga, Nieuwe Rijn 33; en Reijst Krak, Steenstraat 4J. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel h. f 1.75 voor één, of f 10 voor zes dooeen. 2422 47 De KLOOSTERBALSEM maakt het weer Cenog. Do Heer J. van Ar kei, landbouwer te Asch, oud 66 jaar, verklaarde ons, dat hij meer dan 4£ jaar een stijf b^en heeft ge had. Het been was geheel verlamd van den voet tot aan de heup en veroorzaakte hem veel pijn. Bij eiken stap, dien ik moest doen, kromp ik letterlijk ineen van de pijn, zeide hij ons en wanneer ik stap voor stap onder hevige pijnen voortsukkelde, dacht ik dikwijls bij mijzelf: straks breekt mijn been. Meermalen is het mij gebeurd, dat ik een halfuur aan den weg moest gaan zitten, omdat ik niet verder kon. Wanneer ik dan vermoeid en afgetobd thuis kwam. legde ik het been op den stoel en dan be daarden do pijnen wel eenigszins, maar kwamen later met verdubbelde woede te rug. Elke beweging, die ik met het been maakte, deed mij het uitschreeuwen van de pijn en wat ik dan dacht, wil ik liever maar niet zeggen. Alles heb ik in die lange 4$ jaar geprobeerd, dcch helpen deed mij niets, totdat ik opmerkzaam werd gemaakt op den KLOOSTERBALSEM, dien ik kocht bij den Heer H. Nout te Ravenswaay. Ik liet daarmede mijn been driemaal daag* wrijven en na 2 potjes KLOOSTERBAL SEM te hebben opgesmeerd, was de pijn totaal verdwenen. Mijn been is weer lenig en' ik loop weer als vroeger zondsr pijn. Ik zelf en mijn geheele familie staan verbaasd, dat de KLOOSTERBALSEM zulk een wonderbare genezende werking heeft. Thans is het reeds een jaar geleden, dat ik genezen ben en ik loop, dat het een lieve lust is. De Klooeterbalsem, Klooster Sancta Paulo, is een onovertroffen middel tegen Rheumatiek. Bovendien is het een uitmun tend middel tegen oude en nieuwe wonden, zweren, ring-, baard- en dauwworm, alle ziekten der hoofdhuid en aambeien (zoowel bloedende als andere). Prijs per pot van 20"gram 35 ct., van 59 gram 76 ct, van 100 gram 1.20 en van 250 gram f 2.50. Hoe grooter pot, boe voordee- liger dus! Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothekers en do beende Depóthouders. 2433 67 Gemeenteraad Tan Aalsmeer* Aan de orde was gisteren de gemeentebe- grooting voor 1910. Jaarwedden van gemeenteambtenaren werden verhoogd. Besloten werd de school- behoeften van de O. L. scholen in het ver volg openbaar te doen aanbesteden. Een voorstel van den heer Spaargaren Dz. om den onderwijzers aan den cursus m. u. 1. o. in plaats van 90 ets. f 1 vergoeding per lesuur te geven, ging er voorloopig niet door want de voorz. deelde mee, dat van de zijde van B. en Ws. pogingen werden aangewend om den cursus te doen veranderen in een Handeiscurgus. Gejpoogd ,zal worden van het Rijk en de Provincie subsidie te ver krijgen, De heer Spaargaren zal te gelege ner tijd zijn voorstel andermaal in dienen. In verband met de aangebrachte verhoo gingen van diverse jaarwedden wordt hierna besloten, te beginnen met 1910, in plaats van f 14,000 f 14,500 hoofdelijken omslag te heffen. Hierna komen in behandeling twee adres sen van de heeren C. Koudijs en W. Meer, te Aalsmeer houdende verzoek, lo. om con cessie voor de levering van electrisch licht in de gemeente voor den tijd van 29 achter eenvolgende jaron; 2o. waarbij wordt aan geboden, bij inwilliging van het verzoek, de straatverlichting in de kom der gemeente te mogen leveren voor f 500 per jaar. Besloten wordt B. en Ws. te machtigen met de conoessionnarissen de voorwaarden vast te stellen, terwijl het aanbod om voor f 500 de straatverlichting te leveren, wordt aangenomen. Concessionnarissen hebben zich inmiddels bereid verklaard op de voor waarden van den Raad in te gaan en stellen zich voor binnen twee maanden stroom tc leveren. Vervolgens komt in behandeling het rap port van de Commissie, belast met 't fcaxee- ren van gronden, opgenomen in hei uitbrei dingsplan der gemeente. Do Raad vereenigt zich met de schatting. Een commissie, bctaande uit de heeren P. Ravcstein, M. Baarse en J. Eveïeens, wordt benoemd om met de eigenaren over aankoop van de gron den te onderhandelen. Inzake de procedure tusschen do gemeen te en de wed. K. Buis. te Aalsmeer, be treffende het eigendomsrecht van een per ceel rietland, ontstaat een vrij heftige dis cussie tusschen den heer Veer en B. en Ws. De heer Veer stelt voor een dading aan te gaan, terwijl B. en Ws. zich voor procedee- ren verklaren, indien het aanbod niet door de wed. Buis wordt gedaan. De meerder heid van den Raad besluit aan de wed. Buis de voorwaarden te vragen, waarop zij met de Gemeente een dading wil treffen. Een meosterstuk van /.frikaanscho friseer- kunst: feestelijke haartooi van een Kaffer. Gemeenteraad van Bodegraven. Voorzitter: de Burgemeester. Aanwezig alle leden, uitgenomen de heeren Van Dam en Okkerse- De vergadering wordt geopend, do notulen der vorige vorgadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn lo. het proces-verbaal van de opneming der boeken en kas van den ge meente-ontvanger, waaruit blijkt, dat op 1 November j.l. de ontvangsten bedroegen f 21,003.6572» de uitgaven f 18,387.1172» zoodat in kas was f 261,G54; 2o- van Ged. Staten een staat, aanwijzende het bedrag der Rijks vergoeding in de kosten van het La ger Onderwijs over 1907. Beide stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. De Voorz. deelt mede, dat van het gemeen tebestuur van Waarder, Barwoutswaarder en Rietveld bericht is ontvangen, dat geen me dewerking kan verleend worden bij de op richting van een arrestantcnlokaal, en dat dezelfde gemeentebesturen ook niet genegen zijn mede te werken tot hot verkrijgen van een betere drinkwatervoorziening door mid del van wateraanvocr uit de leiding per schuit. De Voorzitter zegt, dat nu nog ge tracht zal worden om uitbreiding van het buizennet der waterleiding tc verkrijgen, na dat de ingezetenen van de Nieuwer brug in de gelegenheid zullen gesteld zijn om tc ver klaren of zij al dan niet aansluiting wen- schen. De gemeentobegrooting wordt behandeld; de Commissie brengt rapport uit. Algemeene beschouwingen worden niet gehouden. Vier posten worden besproken, nl. het salaris der veldwachters en van den aschophaler het onderhoud van straten en de kosten van de brandweer. Na toelichting van den Voor zitter wordt de begroeting voor 1910 vast gesteld op f37,841.5972 in ontvangst, in uitgaaf f 37,759-41, aJdus met een saldo ad f 82.1872? tot percentage hoofdelijken om slag wordt bepaald op 2.20. Wordt overgegaan tot het wijzigen der politie-verordeningverboden wordt o. a. het berijden van een rijwiel met meer personen dan waarvoor dit bestemd is en het rijden op een rijwiel als geleider van één of meer paarden; over deze wijziging wordt het woord gevoerd door den heer Batclaan, die het een ongeoorloofde vrijhoidsbeporking noemt, terwijl de hoer Turkenburg het uitste kend oordeelt, dat in het vervolg verboden zal zijn dat kinderen op rijwielen meege voerd worden en aan weer, wind en onge lukken werden blootgesteld; deze wijziging wordt aangenomen met 3 stemmen tegen, de heeren Batclaan, Rollman en Koot- De overige wijzigingen worden met al gemeene stemmen goedgekeurd. De heer Veelenturf wenscht ook een strafbepaling op het rijden mei te zwaar geladen wagens, om dat de wegen tegenwoordig veel te veel te lijden hebben van die vrachtwagens. De Voorzitter zegt toe deze zaak bij B. en Ws. ter sprake te zullen brengen. Goedgevonden wordt het voorstel tot het vaststellen van een besluit tot af- en over schrijving op de begrooting 1909. Tot onderwijzeres bfj het herhalingsonder- wijs wordt benoemd mej. Fortgens, in de plaats van mej. Van der Snoek. Wordt goedgevonden om de verstrekking van gratis leidingwater te beëindigen. Daarna wordt in besloten zitting gehan deld over de aanslagen op het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag en van de hondenbelasting en over de reclames te gen den aanslag in den hoofdei- omslag. Na heropening worden deze kohieren vast gesteld en in zake de reclames beslist. De heer Batelaan wenscht op het aan slagbiljet vermeld te zien hert; te heffen per centage; de heer Veelenturf brengt een klacht over van een bewoner der Willemsstraat over onvoldoenden afloop van hemelwater. De Voorzitter geeft hierop antwoord en sluit, na nog medegedeeld te hebben, dat de straat van af de Julian astraat tot de Willems straat zal worden genaamd de Prins-Mau- ritsstraat, de vergadering. Gemeenteraad van Bij na borg;. Aanwezig alle leden; er is één vacature. Voorzitter: de burgemeester, de heer R. van Ham. De Voorzitter opende de vergadering met gebed; de notulen der vorige vergade ring werden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: 1. Van Ged. Staten de goedkeuring van de Gemeenterekening 1903; 2. Schrijven van den heer H. G. Jonker, waarin deze eervol ontslag verzoekt a!s gemeente-ge neesheer wegens zijn verkiezing tot Raads lid. Op voorstel van B. en Ws. werd be sloten aan den heer H. G. Jonker eervol ontslag te verleenen als gemeente-genees heer. Hierna werd de vergadering tijdelijk ge schorst om aan de Commissie van Onder zoek der geloofsbrieven, bestaande uit de heeren J. van Iterson, J. van Klaveren en S. Schoneveld, gelegenheid te geven hun taak te verrichten. Van deze gelegenheid werd door genoem de Commisie ruim gebruik gemaakt; zij onderwierp zeker met bijzondere zorg de verschillende bescheiden aan een onder zoek. Ten slotte werd bij monde van den heer Schoneveld verslag uitgebracht. Uit de ge-houden stemming is gebleken, dat de heer Jonker 257, de heer N. van Egmond 244 stemmen op zich vereenigde. De overige stukken waren in orde; der halve adviseerde de Commissie tot toela ting van den heer H. G Jonker. Bij het punt: „Benoeming Commissie tot wering van Schoolverzuim" werden door B. en Ws. de aftredende leden aanbevolen, die dan ook met algemeene stemmen wer den herbenoemd. Goedgekeurd werden eenige af- en overschrijvingen, in ontvangst en uitgaaf bedragende f 791.89. Op voorstel van B. en Ws. werd aan den gemeentewerker Versteeg een gratificatie toegekend van f 15, ter belooning van bui tengewone diensten. Bij de rondvraag had de heer S. Scho neveld eenige aan- en opmerkingenlo. over de slechte straatverlichting; de lan taarns brandden den laatsten tijd treurig. (De Voorzitter beaamde, dat het licht wel wat te wensclien overliet; maar nu scheen men het geheim ontdekt te hebben om de branders doelmatig schoon te maken; sij branden nu aJ beter); 2o. werden de mees te lantaarns reeds om tien uren des avonds gebluscht, wèl wat vroeg, meende de heer Schoneveld. (De Voorzitter repliceerde, dat dit Gemeenteraadsbesluit ter wille der zui nigheid was genomen). De heer Schoneveld zag hierin geen be zuiniging; omdat voor de vervroegde blus- sching der lantaarns f 25 extra werkloon werd uitbetaald. Als de lantaarns later wer den uitgedaan, behoefden die f 25 niet te worden uitgegeven en hadden de inwoners langer genot van het licht. Verder vestigde de heer Schoneveld nog de aandacht op het weghalen van steenen tegenover het perceel van de Gebr. Van Iterson; op het misbruik maken van de los plaats aan de Zandlaan; over het spelen van draaiorgels. De heer Van Iterson vroeg den wethou der of hij reeds de afgezakte kanten der straten had laten ophalen (Wethouder Van Egmond! verzekerde, dat hiermeds reeds een aanvang was gemaakt) en weeü op het gedurig opgraven van .den weg door den heer Glasbergen in het Moleneinddie dit deed om zijn riool na te oen. Daar door werd de weg in slechte oonditie ge bracht. Hierna werd de openbare vergadering gesloten om over te gaan tot een geheime vergadering ter behandeling van het supp!» kohier ran den Hoofdelijken Omslag. Een geschil in de Arbeiders beweging. Men meldt ons u!t AmsterdamBlijkens een in het gisteren versohenen nummer van „Onze Strijd", het orgaan van den Alge- meenen Nedcrlandschen Bond van Han dels- en Kantoorbedienden, gepubliceerde correspondentie, is er tusschen genoemden Bond en het partijbestuur der S.-D. A.-P. een ernstig geschil gerezen. Gelijk men weet voert de Algemeene Bond een zelf standige actie voor een b j Rijkswet vast gestelde 8-uur-winlcelsl.u ing, met welke actie behalve het Nederlandsch Verbond van Vabvereenigingen, meer dan 600 ver schillende organisaties, onder welke een 70-tal afdeelingen der S.-D. A.-P., te za- men tellende ruim 125.C09 leden, aÖhaeeio hebben betuigd. Het partijbestuur der S.-D. A.-P. heeft in een rijner bestuursvergade ringen besloten deze actie niet te steunen, door zijn adhaesie aan de motie van den Algemeenen Bond te onthouden Uit de •gepubliceerde correspondentie bliikt na, dat de Algemeene Bond het partijbestuur van dit besluit een ernstige grief maakt, vooral omdat het partijbestuur zijn besluit genomen heeft zonder eenig overleg te plo^ gen met de \akorganisatie. Naar wij nog nader vernemen, is de Al gemeene Bond niet van plan in het besluit van het partijbestuur te berusten.

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 18