KOKEN IN KRANTEN. lacillenrer spreiden. van het achterlijf, en weJ aan den boven kant, eenige kleine wratjes draagt, die elk een groot aantal zeer kleine openingen hebben. Bij het spinnen komt uit iedere opening eenig vocht» dat buiten hot lichaam droger en taai wordt. Al die dun ne draadjes hechten zich te zamen tot één draad, die dan echter nog dunner is dan een onzer hoofdharen. Maar juist omdat hii samengesteld is uit zooveel dunnere diaden, is hij zoo sterk; sterk genoeg, om de spin te dragen, als deze er aan hangt of er over heen loopt. Keeren we nu tot cooze apin op den paal terug. Aan den rand zittende, weeft ze een draad en hecht dien daar aan het vlak vaat. Nu loopt ze spannende naar de eerste gespannen draden on houdt zich met haar acht pooten daaraan stevig vaat; hiertoe dienen die korte draden dan ook alleen. Ze heft haar achterlijf, door de posten te strekken, zoo hoog mogelijk op en spint inmiddels den draad langer. De wind, want alleen als het waait, verricht ze dezen ar beid, de wind blaast den draad in een bocht, die al wijder en wijder wordt. Heeft hü een Lengte van 1 i li decimeter, dan kxopt de spin vlug naar de plaats, waar ds draad vastgehecht is, en bijt hem daar si, coodat die nu los in de lucht wappert on alleen aan het achterlijf van hst dier ver bonden is. Het spinnen gaat door, do draad wordt steeds langer en trekt met meer kracht. Die kracht is eigenlijk groot genoeg, om de spin te dragen; dit voelt ze en dit is het geval, als de draad een lengte heeft van 2 k 3 Meter. Plotseling laat ze alle pooten los, trekt ze dicht tegen het lichaam en zweeft nu aan het uiteinde van den draad mei dezen door de lucht* tot het toestel ergens neerdaalt op een luwe plaats èf door het zwakker worden van den wind hf door ergens aan te blijven haken. Daar kiest dc spin dan voorgoed haar tehuis of tooft er maar tijdelijk. In het laatste geval gaat ze weer een nieuw „luchtschip" ver vaardigen, om verder te trekken. Niet altijd komt de draad bij de eerste pogingen gereed en kan de reis aanvangen. Vóór hij de vereisohte lengte heeft, raakt hij vaak aan de nabijzijnde voorwerpen vast, breekt door een windvlaag af of daalt op den grond. Zulke draden wordon treestal afgebeten, terwijl bet dier weer van voren af aan begint, zoodra de wind gunstig is. Het is begrijpelijk, dat vaak meer apinnen te gelijk eenzelfde plaats als aanvangspunt der reis uitkiezen, en ook dat dan niet zeidon de draden aan elkaar hechten en tot dikkere met kluwens ineen winden. Deze scheuren af en worden door den wind meegevoerd. Uit het voorgaande blijkt, dat er bij het bestaan van duizenden dezer „trek'-spin nen voldoende aanleiding ia tot het vliegen van herstdraden zoo genoemd, omdat re in het najaar het meest worden gezien. En velen zien ze graag, omdat ze naar hun meening de voorspellers zijn van bestendig schoon weer. Hot valt echt-er te betwijfe len, of dit wel zoo is. Over Luchtscheepvaart. Het Tijdschrift 4 der Maatschappij van Nijverheid bevatte een interessant artikel betreffende de vliegtechniek en hot belang, dat daarin voor do nijverheid gelegen is. De vraag naar vliegmachines is gewekt en de nijverheid zet zich aan het werk om er aan te voldoen. Te Parijs is reeds een zaak (Office d'Aviation, Rue de Richelieu 42) gevestigd, waar alles, wat op de vliegsport betrekking heeft, is te verkrijgen. Het volgende ontlecnsn we aan den ca talogus De Monoplan Blériot-type (Pas de Csr lais) kost 10,000 frs. Dezelfde machine voor 2 personen 22,000 francs met gewonen mo tor en 32,000 francs met een motor Wolae- ley uit de fabriek van Vicker Sons «Sc Ma xim Ltd., te Birmingham. Een curiosum is, dat de Fransche maatschappij dezen Engelsehen mo- tor als de bette aanbeveelt. Eon Monoplan Antoinette kost 25,000 francs met gewonen motor en 29,000 francs voor 2 personen. Een Biplan Wright kost 30,000 fres. Bestuurbare luchtballons van het stelsel „Astra", „Lebaudy" en „Zodiac" worden geleverd tegen een bedrag van 25,000— 260,000 francs. Hallen kosten 1500 tot 6000 francs. De „Office d'Aviation" geeft ock vlieg lessen, zorgt daarbij voor geoefend perso neel, voor reparatie werkplaateen, voor vol ledige verzekeringen, enz. Dadelijk na de aflevering beginnen de proefvluchten en .vlieglessen in de omstre ken van Parijs. Een lijstje, door „De Kampioen" aan een Engdsoh tijdschrift ontleend, geeft een overzicht van de afgeleverde en op sta pel staande luohtsohepen. Enkele dier bal lons, waaronder de „Zeppelin III", zijn de lucht al ingegaan. Dudtschland staat aan de spits, daarna volgt Frankrijk. Engeland slaat tegenover Duiteohland een bedroevend figuur I Welk een reuzen kapitaal hier op het spel staat, kan men nagaan, als men weet, dat de „Zeppelin III" 600,000 heeft gekost. De Berlijnscho correspondent van „D> N. Crt." merkt op, wanneer hij over den „Zeppelin" sohrijft, dat velen zich dit luchtschip veel kleiner voorstellen clan het werkelijk is. Zou men willen gelooven, dat, wanneer het gevaarte zich op den grond bevindt, het dan ongeveer even hoog is als een huis van drie verdiepingen en de lengte heeft van een halve straat? Men kijkt er hoog tegen op en de wandeling er om heen is twee honderd en tachtig groote stappen. De vier schroeven, die dat gevaarte voortbewe gen, hebben elk twee bladen, welke circa een meter lang en op het breedste punt 40 oM. zijn.. Ook zijn velen de meening toegedaan, dat de buitenzijde van den ballon van alu minium is. Dit is onjuist. Het frame is van aluminium-staven, die bevestigd zijn op aluminium-boepels en daarover is een soort ondoordringbaar zeildoek gespannen. In dit geraamte bevinden zich de ballonets, die uit goudvliesotof bestaan en het gas bevatten. De ontwikkeling der techniek heeft een grooten invloed uitgeoefend op de juris prudentie; vele bepalingen moeten toch veranderd en herzien worden. In het bij zonder is dit bij de moderne luchtscheep vaart het geval. Het luchtrecht is tot nog toe stiefmoederlijk behandeld, omdat er geen behoefte aan bestond, maar bij den grooten vooruitgang der luchtscheepvaart in de laatste jaren is een uitbreiding van de bepalingen omtrent dit recht dringend noodzakelijk I De wettelijke voorschriften zouden zich kunnen uitstrekken tot het burgerlijk recht (persoonlijke en materieele rechts goederen), het strafrecht en het interna tionale recht. De bepalingen omtrent „de garantie bij het gebruik van het luchtruim" dienen eerst nauwkeurig herzien te wor den. Eenerzijds zou men hierbij de toepas sing van bestaande definities betreffende het verkeer te land en te water als richt snoer kunnen aannemen, anderzijds zal het noodzakelijk zijn voor gevallen, waar deze bepalingen niet toegepast kunnen worden, andere voorschriften in het leven te roe pen, die voor het nieuwe verkeersmiddel verplichtend zijn. Zooals de leiding van zee- en landtransporten alleen aan bevoeg de personen wordt opgedragen, zal men dezen maatregel ook voor luchtschepen en vliegmachines kunnen stellen. De exploi tanten zullen onderworpen moeten zijn aan de concessie-voorwaarden van den Staat, waardoor garantie voor de bruikbaarheid van het luchtvaartuig voor een of ander doel, bijv. het vervoeren van passagiers of vrachten, wordt verzekerd. Wordt het luchtvaartuig gebruikt voor industrieele doeleinden, dan zal de exploitant onder worpen zijn aan de bepalingen van het zee- en spoorwegreohi. Deze voorschriften gel den ook voor onvoorziene beeohadiadng van voorwerpen of verwonding van perso nen, die zich niet in het luchtschip bevin-« don, bijv. bij hot uitwerpen van ballast of bij het landen. Wanneer in een luchtschip overtredin gen worden begaan, wordt zulks gestraft! door het strafrecht van den Staat, binnenj welks bereik het luchtschip zicE bjj hefcj plegen van do daad bevond. Do arrestatie! van de betreffende personen is echter ani mogelijk wegens gebrek aan een luchtpo^ litie. Ook kan zich het geval voordoen, dafcj de betreffende Staat bij de kwestie niet ge-i interesseerd is en daarom van een vervolt ging afziet. Op hot gebied van het internationals recht doen zich bijzondere mo ilijkhcdenj voor. In het algemeen wordt aangenomen^ dat het luchtruim vrij is, doch dat een luchtzóne van bepaalde hoogte moet won don beschouwd als de beschermingszónu van een Staat. Een aanvulling van de be palingen omtrent do territoriale watereu; zou hier dus noodig zijn. Anderzijds heerscht echter de meening, dat de souvei reiniteitsrechten niet door een bepaalde hoogte grens mogen worden beperkt. Hot zou van groot voordeel zijn, wan neer bij de aamenstelling van wetten en voorschriften voor de luchtscheepvaart met zoo groot mogelijke internat.onal teit werd Tekening gehouden en omtrent advies over, den te volgen weg een internationaal „woroldbureau" werd opgerioht. Nut van den alcohoL Er zijn veel mensohen, die bij het woordj alcohol slechts aan sterken drank, likeur, en meer dergelijke zinbedwelmende dran-t kon denken, eai meenon, dat men, daal} „Koning Alcohol" zulke verwoestingen kan; aanrichten, het bereiden er van geheel] moest verbieden. Alcohol wordt echter niet alleen gebruik^ om er dranken van te maken, doch dient; ook tot allerlei mdustrieele, geneeskundige; en wetenschappelijke d eleinden. WaAj reeds de brandspiritus in huizen zonder, gaa te beteekenen heeft, weten alle huis-! moeders. Maar ook schilders, decorateurs,) instrumentmakers en lakfabr'kanten zou-^ den verloren zijn zonder alcohol. Wat zou; verder de photograaf beginnen zonder kol-, lodium? Koilodium kan echter zonder aloo-i hol niet geprepareerd worden. Dus kan, nen met recht zeggen, dat de photogra phic, zoo gewichtig voor industrie, kunst, en wetenschap, met den alcohol staat ei> valt. Tot de vele merkwaardige eigenschap pen behoort o. a.f dat hij zelfs bij de bit terste koude niet bevriest. Hij is daarom onmisbaar voor den thermometer en soort gelijke instrumenten, die in strek, n ge bruikt moeten worden, waar zelfs het kwikzilver bevriest. Waar zouden de pool- ontdekkers blijven met hun physicalisohe metingen zonder alcohol? Nog slechter zag het er voor dokter en apotheker en daar mee tevens voor de lijdende monschheid uit, wanneer er in de apotheek geen alco hol was. Het overgroote deel van de ge neesmiddelen wordt met aloohol geprepa reerd, n.1 met verdunden normaal-wijn» geest. Geheel en al in de klem zouden de na tuuronderzoekers zitten. Het zou moeilijk ja bijna onmogelijk zijn een andere stof in de plaats van wijngeest te stellen, om er preparaten van allerlei aard frisch en onaangetast in te bewaren. Met den alcohol zou eveneens de parfu merie-industrie verdwijnen. Zij hangt ge heel van aloohol af. Bijna allo welriekende parfumerieën worden op dezelfde wijze be reid, n.1. door de uit bloesems gewonnen geuren of vluchtige olie met alcohol te ver binden. Het verdwijnen van deze industrie zou een vreeselijk verlies zijn voor den na- tionalen welstand. De lijst van bedrijven en kunsten, zon der aloohol niet denkbaar, zou nog aan zienlijk langer kunnen worden, doch deze opsomming is reeds voldoende om te over tuigen, dat men zeer wel mag spreken van het nut van den alcohol, die echter j als genotmiddel, seer schadelijk ml Dit wordt hier in Nederland nog maar al te weinig gedaan. Waarschijnlijk is dit toe te schrijven aan de onbekendheid der behandeling, die toch werkelijk zeer een voudig is en bovendien goedkoop, als uien gastoesfcellen heeft. Het voordeel er van is, dat het gerecht maar 5 a 10 minuten op het gastoestel, pe troleumstel of kachel behoeft te koken. Men pakt de pan dan in papier, waarin het eten vanself verder gaar wordt. Natuurlijk mag men er met eer dan na den opgegeven tijd in kijken, daar anders het grootste deel van do warmte verloren zou gaan. Als dus de spijs op de kachel 5 a 10 mi nuten voorgekookt heeft, pakt men de pan in kranten. Dit doet men als volgt: Men legt 3 a 4 kranten uitgespreid op elkaar, maakt van één een prop, waarop men de pan zet. Deze dient dus als bodem- Prop nummer twee wordt op het deksel gelegd en <$o andere kranten worden ver der stijf om het geheel gepakt.. Als men dit nu in een mand zet is het nog beter, want dan kan alles goed in elkaar geduwd worden, aoodat de pan go- heel van de lucht ia afgeslot-on en er zoo doende ook geen warme lucht meer uit kan. De mand ia echter niert beslist noodig; men kan er gemakkelijk buiten. Men ziet wol eena, dat vrouwen haar mannen het eten op het land gaan brengen en dit dan altijd in een doek knoop en, met het gevolg, dat het zoowat half koud aankomt. Daarvoor neme men kranten, die er veel geschikter voor zijn. Zooals men wel begrijpen kan, kunnen niet alle spijzen in krajiten klaargemaakt v orden, bijv. geen spijzen, die vlug afge kocht moeten worden. Ala men het gerecht uit de kranten neemt en het is niet gaar, dan kan men het even op do kachel afmaken, zooals rijstebrij en havermout, die onder goed roeren nog wat nagehouden moeten worden. Har vermout kan men 's avonds koken en den nacht in kranten laten staan. Ge hebt dan den volgenden morgen niets anders to doen dan bet weer even te laten doorkoken en het is voor het ontbijt gereed- Wanneer ge weinig tijd hebt, maak dan den voorkooktijd iets langer, dan behoeven de pp ijzen korter in kranten na te koken. Voor gerechten, die gemakkelijk gaar wor den, rekent men (in kranten) mi na tens een halfuur langer dan gewoonlijk. Kooktijd voor gerechten, die moeilijk gaar worden, één nur langer. Het hindert niet cf een ge recht er te lang in staat, want aanbranden ia uitgesloten. De spijzen, die speciaal voor het koken in kranten geschikt zijn, zijn boon en rn erw ten; ook groenten als worteltjes, appelen, enz.verder alle meelspijzen en stamppot. Hier volgt nog een lijstje van den tijd, dien gerechten eerst op de kachel moeten koken, en van den tijd, waarin s© in kranten daarna gaar wonden. Voortcooïtyd: In kr»nt«n Rijst: 3 1 4 min. één uur. Havermout: 2 A3 min. 3/4 uur. Griesmeel 2 min. 3/4 nur. Boekw. grutten: 3 min. 3/4 uur. Macaroni: 3 min. een uur. Gort met rozijnen: 5 10 min. drie uur. Boonen of erwten: 15 h 20 min. drie uur. Wortelen: 10 min. Ij uur. •Zoete appelen: 10 min. li uur. Gedroogde vruchten1; 10 min. li min. Hutepot: 16 min. 2 uur. Stamppot zuurkool; één uur 1 uur* Hijst met rhabarber»: 5 min. 1 uur. G. J. M. De Tentilatoren als 1 Ieder met de „oomforts van den nieu- wen tijd" ingericht restaurant heeft zijn grooten ventilator, welke de lucht verfris- Bohen en de temperatuur koelen moet Er jküb twee verschillende systemen. Bij het eene staan de vliegschroeven van den ven tilator met de buitenlucht in verbinding, bij het andere brengen zij uitsluitend de zich in de ruimte bevindende luchten in beweging en veroorzaken aldus een „ver- friseohende luchtstrooming.Dat deze tweede soort van ventilatoren zonder eenig bepaald nut is, ligt voor de hand. Over het eerste systeem kan men nog verschil van opinie hebben; daarom is het zeer nuttig, dat twee Fransche artaen dit probleem door een reeks van experimenten grondig heb ben ter hand genomen. Zij hebben hun resultaten in een verhandeling neergelegd, welke zij de „Société de Biologie" te Parijs hebben aangeboden. De he er en Filassier en Sartory, van welke heeren de eerste aan het bureau der stad Parijs voor woning- hygiëne ia aangesteld, hebben de volgende pi oefnemingen gedaan. Eerste experiment. In een café van 450 kubieke meters bevinden zioh drie schroefvleugelventilatoresx zonder verbia-> ding met de buitenlucht. De ventilatoren zijn sedert 1 uur de» nacht* niet in wer king. Het is 9 uren des morgen», het „schoonmaken" ia klaar, het lokaal is zon der gaaten. Naar de Miquelsche methode onderzocht, betat het lokaal per kubieken meter 10,CO0 baoterien. De ventilatoren worden in werking gesteld; na een uur be vat de lucht 35,000 bacteriën per kubieken meter. Tweede experiment. Oafé van 600 kubieke meter». Een groote ventilator zon der verbinding met de buitenlucht. Eerste lucht-onderzoek om 10 uren des morgens, vóór de ventilator loopt: 12,000 bacteriën. De ventilator loopt een uur lang; resultaat 39,000 bacteriën. Derde experiment. Café van 750 ku bieke meters. Een ventilator met en een zonder verbinding mot de buitenlucht; vóór de in-werking-treding 10,000 bacteriën per kubieken meter, na een uur „ventileerens"' 17,000 hacterien, na twee uren 27,500 bac teriën. In de nabijheid de ventilator zon der veihinding met de buitenlucht; vóór de working 11,500 bacteriën, na een uur snor ren» 10,000 bacteriën, na twee uren „ven tilatie" 37,000 hacterien. Vierde experiment. Wijnhuis van 100 kubieke meteT. Ventilator zonder verbin ding; 10 uren de» morgens: 18,000 bacte riën, na een nur werkens 4fi,000 bacteriën, na twee uur 65,000 bacteriën. Vijfde experiment. Café van 125 ku bieke meters. Ventilator met verbinding. Vóór het gebruik 22,000 bacteriën, na een uur werkens 46,000 bacteriën. Zesde experiment. Restaurant van 400 kublieke meters. Ventilator oonder ver binding. Vóór het in-werking-tred en 12,600 bacteriën; na een uur werkens 23,000 bacteriën, na twee uur 45,000 bac teriën! Een conclusie laat zich uit dezo uitkom sten gemakkelijk trekken. De meeste der voor ventilatie van kleine ruimten gebrui kelijke ventilatoren bederven de lucht, of ze al dan niet in verbinding met de bui tenlucht staan. De werking dezer appa raten bestaat alleen daarin, dat zij de zich in het lokaal bevindende stofdeeltjes opdwarrelen en daardoor in een minimum tijde het bacteriën-gehalte der lucht weten te verboogeü. Het grootste zoeklicht der wereld. Dit Iioht hervindt zich in Galiforniê en is door Lowe geconstrueerd op een hoogte van 3500 voet (1200 meter) boven den zeespiegel. De doorsnede van den reflector, of eigenlij ken schijnwerper bedraagt L25 meter; de liahtsfcerkte van de electrisohe booglamp drie millioen kaarsen. Op een afstand van 225 K.M. is de licht- kegel van dit zoeklicht nog zichtbaar. En op een afstand van 60 K. M. kan men bij hot licht er van nog gemakkelijk den kleinen druk van een krant lezen. De reflector i» voorzien van een door electricdteit bewogen mechanisme, waardoor hij met het grootste gemak den lichtkegel naar verlangde PRIINS ITO. In buitenlandeohe bladen lazen wq oog, eenige belangwekkende bijzondorheden oven den te Oharbin vermoorden J&panscheD' prins Ito. Zoo wordt o.a. de geschiedenis van Ito*U eerste reis naar Europa», in het wezen der zaak een vlucht, nog eens opgehaald- Ito,; de eenvoudig© boerenzoon in een klein dorp; was door de geruchten over het bezoek van het Amerikaansch© eskader onder Perry J wolk bezoek do aanleiding word tot de openstelling van Japan voor de Wester-i echo beschaving gebracht tot den weosch in persoon dat geheimzinnige Westen te! gaan bestudeercil In de dagen van. Ito'* jeugd stond op het verlaten des lands door; een Japanner nog de doodstraf. Met viert makkers begaf Ito zich in 1867 t© voet eir ronder geld, naar Tokio. Daar woonde eenj generaal, Omoer, die geboortig was uit! Ito'» dorpen bij detsen krijgsman meld den d© knapen zich aan om steun. Zij von^ den Omoer, die overigens van het Westeuj een vrij vage voorstelling had, bereid hen te helpen. Als kooplieden verkleed, gingen; zij naar Jokohama, waar zij zich aanmeld-j den bij den Engelseken consul, een vriend! van Omoer. Deze wisselde het door Omcrerj voorgeschoten geld in togen dollars, gafj htm daarvan wat zij voor den overtocht' noodig hadden en maakte de rest over naar. Londen, waar het aan Ito bij aankomst zou worden uitbetaald. De vijf jongens Ito was toon oeventieni jaar, en de vier makkers waren van on-' geveer denzelfden leeftijd bleven een dag verborgen in de woning van den oonsul toen de avond gevallen was, gingen zij uit om matrozenplunje te koopen. Maar dei noheepskapitein, die hen eerst had willen meenemen, maakte plotseling bezwaar. Ten slotte echter bezweek hij voor de smeekbe den der jongens, die hem vertelden, dat zij, indien zij mochten worden ontdekt zeker töT dood gebracht zouden worden. Eenmaal, aan boord van het schip een Engelsch, boopvaardijvaartoig waren zij veilig; maar zij moesten zich achter de ketels ver stopt houden, totdat het vs-artuig de haven uit was. Het schip bracht hen toen nog om de Kaap de Goede Hoop natuurlijk naar Engeland. Onderweg werden de Japanners, die toch hun overtocht betaald hadden, ge-; plaagd en tot het volbrengen van allerlei' dienstbetoon gedwongen. Aan boord leer-' den Ito en de anderen zichzelf Engelscb met behulp van het eenig© toentertijd be staande Engelsch-J apanache woordenboek. Toen eindelijk de reis volbracht wag en' Londen wa» bereikt, liet de kapitein rijn Japannertje» zich een» duchtig wasschen, bracht hen naar een barbier, waar zij zorg vuldig werden geschoren, en ging er toen met hen op uit om kamers te zoeken. Maar niemand in Londen wilde de vreemde jon gelui in rijn huis hebben, totdat eindelijk Ito en Inoeje (de Latere Japonsche gezant te Berlijn) huis vesting vonden bij profes sor Williamson, van de Londensche uni versiteit. De drie overigen werden tent laatste ingekwartierd bij een kunstenaar. Ito en Inoeje zijn pas uit Londen naar Japan teruggekeerd, toen in Engeland be kend werd, dat er bij Sjimonoeeki gevoch ten wsa tusschen een scheepsmacht van de> verbonden Westerscbe mogendheden en de Japanners. Bij hun terugkeer in het vaderland waa daar de nienwe tijd aangebroken. Japan' was uit zijn afzondering getreden en weer streefde niet langer het verseer met de Weetersche Mogendheden. Het Sjogoennaat waa gevallen; en de reis naar Europa van Ito werd hem niet alleen niet ten kwade geduid, maar bleek het gelukkige begin van rijn merkwaardige loopbaan, die bekroond zou worden door de verheffing tot de prinselijke waardighsid in 1907-,

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 16