Rolpens, VliLHMRDEN BEBR. STRAATSBURG. Tricot Kinderpakjes RUIME KEUZE IN: fïïlBHE ONTVANGEN: fi. lmm, MOTJES KUIER. De Lanêoawbank J. HENRI 6ÉHKEUSN, „Os Stad Maastricht", E. 1. MUM Hilversum. JAN JAARSMA Oen Haag. LIPS PETERS Dordrecht. Oproeping. l©stj©s É©Ö@u, (Sr©ote MsSasj! BL^ÜOKÜEÜTS Co., Engels®!* Kapitaal Kaarden. -Kachels. Comforen. J. v. d. STOK. ¥u!kacti@3s. Pefpoleum Kachels. Gashaarden. Gaskachels. Üort-Eapenliurg 10. SMEDERIJ. T© huur. Gemengd Nieuws. Faillissementen. Vanaf heden verkrijgbaar, prima kwaliteit 2322 12 bij IBoogcvroerd 4&. Telefoon Mo. 317. Allen, die iets to vorderen hebben van- of verschuldigd 4]n aan wyien den Heer 3>r. CA ItL GftTTLIKh F H I LIP P SOUWABTZ, in leven Oud- Rector van het Gymnasium te Doe- tlncliem, gewoond hebbende te Oegst- geest, (WiiholmlDapark C110) en aldaar ovorleden 27 Sopt. 1903, worden verzocht daarvan vóór 15 Nov. a. 8. opgave of betaling lo doen ten Kantore van J. A. VAM 13 AM 131L, Notaris te Leiden (Steon- schuür 3). 2164 17 I>ondorclng-ociitend in los- ftioig: een Motor met prima 75 Cis. per II.L. afgehaald. Lig plaats Oude Singel, tasschen de Janvossen- en de flSare- brug. 2290 12 Tarwe 8 Cts Witte Sniker 22 Cts. b\) de 5 pond, Etrenten vanaf 11 Cts. de 5 ons, Kozijnen vanaf 8 Cts., Bloem 9 C:s., Meel 8 Cts. por pond, prachtige Voor- hammetjes 84 Cts. por pond, bus jes Leverpastei 25 Cts., Gcl- dersclie Worst 60 Cts. de Bons, beslist eerste soort. 2318 16 Aanbevelond: W. v. AMEKONGJEN GAz., Haarlemmerstraat 103a. Hoogewoerd 00. Sreestraat 84, bevelen in het bijzonder proefneming aan met de volgende Roode Bordeaux-Wijnen - 2325 24 ST.-EMILION k f 0.70 per flesch. OH. BELLEYUE0.80 ST.-PIERK.E POMSROL 1.00 disponibel voor het oprichten van nieuwe of omzetten van bestaande Industrieel© onder nemingen in een Maamlooze Vennootschap. 2316 18 Inlichtingen gratis bij M. V. Financieel© Maatsehappy voor Industrieel© ondernemingen Stationsweg, 69, Interc. Tel el. 3768, Rotterdam. TE UTRECHT. Verlc^ent op zeer billijke voorwaarden, onder borg stelling enz., Crcdicten aan Landbouwers en Industriëelen. Verschaft 1ste Hypotheek op Landerijen enz. Agont voor Leiden en om streken: de Heer 6640 17 A. J. DEM HOLLANDER, Plantsoen 5J, Leiden. NIEUWE MARE 26, Leeraar voor Piano en Orgel. 9570 5 10 CVI SP 1179 10 J J. L. CREYGHTON. MAGAZIJN Haarlemmerstraat 130, LEI2E.Ü. Gloeilichtkousjes van 10, 1«£, 15, 17£, J20 en 25 Cents per stuk. Bij 12 6tuks 2\ Cents per stuk minder. Lilliput Kousjes. 0.10 Sterk licht Kousjes 0.20 Kousjes voor hangend licht0.20 Krist. Gloei lichtgla- zen per dozijn 0.60 Gaatjes-glazen p. doz. 1. Sterk licht glazen per dozijn 2.10 Stiften O.IO Verder alle soorten Kapjes en Bolletjes voor staand en haugend Gloeilicht en als reclameGasbrander, Aislait- dop, Kousje, Stift, Balion en Kaprand, dus compleet GEoel- lichtstel, alles te samen voor één Gulden. 876 36 Beleefd aanbevelend, 2324 81 De Yoreonigïng ,,1'lt LIcWc", zal op 8 November 1909, des avonds te 9 aren, in den Ver gulden Turk", aanbesteden: de benoodlgde levensmiddelen voor het deelseizoon 1909 1910, t. w. Brood, Rijst, Gort en Bcekweitmeel. Monsters met Inschryvingsblljetten in boveng. lokaal in te loveron. De voorwaarden liggen ter inzage by den Heor A. OUWELGEN, Noordeinde No. 24. W. YAN R0S8UM DU CHATTEL, 2259 17 Secretaris. Ter OVERNEMING AANGEBODEN de huur van een Heerenhuis, ia het centrum der stad, geschikt om voor Winkel in te richten, alsook aan studenten onder te verhuren. Deavorkiezonde mot groot Pakhuis met achteruitgang. Huurprijs biliyk. Te bevragen: Mare 86. 2265 10 LOuuu utuui uu aiuuui lUMiuiiuni Prijsopgaaf zonder Terbinding. ,311 18 OSRAMLARIPEN van 32 tot 600 N.K. steeds in Voorraad, Aanbevetond, J. FRANKHUIZEN, Mara 50. een gelie?.0 nieuwe collectie in de nieuwste 1954 40 KLEUREN en MODELLEN. Donkerstee^ 3. J. O. KORT. Hel ppoces-Sfeinheifl. De zittingen van het prooee-Steinheil zijn gistermiddag om twaalf uren in de zaal van heb hof van gezworenen der Seine, to Pa rijs, begonnen. De gerechtszaal wag- stampvol. Duizenden konden geen plaats krijgen en do politie moest krachtig optreden, om de „file" to handhaven. Straatventers, die reeds den vorigen avond voor den ingang van het Paleis van Justitie post hadden gevat, en daar don ganschen nacht queue maakten, verkochten hun plaatsen voor 100 tot 200 franken aan de nokomers uit de heele en halve wereld. De part. corresp. van „De Tel." seint om trent de zitting het volgende Te midden eener g-rooto stilte, komt me vrouw Steinheil de raai binnen, terwijl twee gardes niunicdpaux aan iedere zijde loop en. Zij is in een zeer elegant rouwkos tuum gekleed en draagt een zwarten we- duwsluior on een klein hoedje. Haar go- zicht is bleek en heeft een eenigszins tra gische uitdrukking. Zij lijkt heel jong, nau welijks 25 tot 30 jaar, hoewol zij in werke lijkheid reeds 41 jaar is. De beklaagde luistert in onbeweeglijke houding en met starenden blik naar het voorlezen van do akte van beschuldiging, zoodat zij het hoofd van het publiek af wendt. Om kwart over éénen wordt met het op roepen van de 83 getuigen begonnen, waar na onmiddelijk het verhoor een aanvang neemt. Haar antwoorden op de tot haar gerich te vragen waren handig; zij werd zelfs zeer spraakzaam en sprak met zachte, maar duidelijke en zelfs welluidende stem. President: „Men heeft met betrekking tot uw vader een onderzoek naar uw fami- lie en naar u zelf ingesteld, welk onderzoek het bestaan van zekere moreele smetten aan den dag heeft gebracht." Beklaagde: „Ik heb in het dossier dingen gel eten, die mij het hart hebben toegene- pen. Onder andere heb ik duarin gelezen, dat mijn vader een dronkaard was. Dat is onwaar. Hij was een waardig man, die ons in eenvoud heeft opgevoed." President: „Uw onderwijzeres en uw geil vemanto hebben verklaard, dat gij, toen ge nog een klein meisje waart, wel innemend, maar tevens leugenachtig waart," Do president komt dan op het huwelijk van beklaagde met Adolphe Steinheil, kJchilder en neef van den beroemden Fran- 8chen schilder Meissonnior. Beklaagde: „Mijn man was zeer verkwis tend, waar het anderen betrof. Hij was 19 jaar ouder dan ik. Ik meende een bescher mer te- hebben verworven, maar ik heb mij bedrogenjuist ik was het4 die hem heb gesteund." Do beklaagde beweert vervolgens, dat Steinheil nooit iets heeft geweten van zijn echtelijken rampspoed. Daarop zweert zij bij het hoofd van haar dochter, dat haar lezing van de in lange, zwarte overjassen gehulde en door een roodharige vrouw ver gezelde mannen4 die rondom haar bed kwa men staan en haar met den dood bedreig den, ingeval zij de plaats niet aan wees, waar de koetbaarheden bewaard werden, de ware is; dat zij hen wel degelijk gezien heeft. President: „Maar u heeft zelf aan den rechter van instructie verklaard dat dit verhaal louter phantasie was." Beklaagde: „Ja, dat heb ik in een oogen- bl.'k van krankzinnigheid gedaan. Een ano nieme brief en do journalisten hebben mij het hoofd doen verliezen, in die mate zelfs, dat ik Rémy Couillard beschuldigd heb. (Men zal zich herinneren, dat mevr. Stein heil een parel van gucoie waarde verstopt had in de portefeuille van den bediend© in den huize Steinheil, Couillard, ten einde de verdenking op hem te doen vallen). Ik be treur die schandelijke daad. Ik wilde hem dwingen, om te onthullen, hetgeen ik dacht, dat hij uit vrees verborgen hield.' De president komt dan nader terug op de betrekkingen tusschen mevrouw Stein heil en haar echtgenoot. Beklaagde: „Vergeef mij mijn leven als gehuwde vrouw. Ik heb meer geweend, dan ik gelukkige uron heb beleefd. Ik word be schuldigd, mijn moeder, die ik aanhad, en mijn man, die mij lief had, te hebben ge dood. Ik verdedig my, omdat ik aan mijn dochter denk." De president doot beklaagde opmerken, dat haar echtgenoot wel degelijk op de hoog te was van het leven, dat zij leidde, maar hij had er zaoh in geschikt. De beklaagde praat maar over alles en nog wat, zonder op do nauwkeurig gestelde vragen te antwoorden. President: „U zult mijn geduld toch niet uitputten 1" Beklaagde: „U evenmin het mijne, want ik ben sterk in de overtuiging van mijn on schuld." President: „Ik ben meer dan ieder an der bevreesd, voor een of andere rechterlij ke dwaling. Gij kimt. dus zonder voorbehoud allee zeggen, wat u op het hart ligt. Eohter zult gij het aan mij moeten overlaten, de besprekingen te leiden." Alsnu ondervraagt de president beklaag de omtrent haar minnaar, den landeigenaar Boderel, die, zooals steeds beweerd werd, haar wel wenschte te huwen, maar geen gescheiden vrouw naar het altaar verlangde te voeren. Mevrouw Steinheil verklaart, dat zij er nooit aan gedacht heeft, om met den heer Boderel in het huwelijk te treden. President: „Was cr geen sprake van, dat de heer Boderel zijn kinderen geen tweede moeder wilde geven?" Beklaagde: „Neen; ik wist zeer goed, dat hij nimmer met een gescheiden vrouw zou willen trouwen." De president trachtte vervolgens aan te toonen, dat de familie Steinheil in schulden stak. De lommerd was voor mevrouw Stein heil volstrekt geen onbekende en vaak keer de zij van het bezoek aan een barer min naars terug, rijker dan zij gegaan was. De zitting werd om half zes opgeheven. Men rukte elkaar 's avonds op dö boulevards de extra-edities der dagbladen uit de han den. In het ziekenhuis te Rotter- dam is gisternacht overleden de 2^-jarige J. B., die in de ouderlijke woning in de Noordmolendwarsstraat 28b een hoeveel heid kokende koffie dronk en inwendig ernstige brandwonden kreeg. Aangaande den brand In rde wollenstoffenfabriek der firma y. Gorp de Wys aan de Spoorlaan te Tilburg verneemt 'de „N. R. C." nader, dat de brand ver? moedelijk ontstaan is in de drogerij boyen den ketel. Hoe het zij, toen de brand tegen halfzeven ontdekt werd, had het vuur reeds zoodanigen omvang, dat de aanwending van twee snelbluschapparaten niet in staat was het vuur te bedwingen en weldra stond het gcheele gebouw in lichterlaaie. De brandweer was spoedig ter plaatse en door krachtig optreden bleven weverij, ma chinehuis en ketel en de belendende per- ceelen gespaard^ Er bestond groote vrees, dat bet aangrenzende houtmagazijn de* firma A. Blomjans mede ten prooi van het vuur zou worden. Evenwel dit gebouw bleef behouden. Behalve de fabriek brand den mede uit het kantoor en het maga^ zijn, waar zich op dit oogenblik behalve een yoorraad manufacturen jnedc een groote voorraad wol bevond. Dank zij evenwel de omstandigheid, dat de weverij behouden bleef, zullen zoo spoe* dig mogelyk de werkzaamheden hervat worden, zoodat de ongeveer 60 werklie den niet tot werkloosheid gedwongen wor den. Men raamt de schade op ruim f 100,000. Alles was op beurspolis yerzekerd. Gistermorgen is de kapitale boerderij van H. Humbert by Nieuwe Schans, vlak aan de grens, afgebrand. Alle gewonnen koren is verloren, yerzekering dekt de schade. DeTiendwet. -^-Gistermiddag kon men op de binnenplaats van het post kantoor te VHertogenbosoh de resultaten der Tiendwet aanschouwelijk voorgesteld zien in den vorm van de ingepakte corres pondenties, dio liierovor op het bureau der Tiendcommissïo aldaar zijn afgewerkt. De brieven voorloopig ruim 45,000 waren daar opgestapeld en zijn door een photo- graaf aan de vergetelheid ontrukt. Deze reuzenarbeid was gepakt in 49 postzakken en werd in den voormiddag op 3 wagens ver voerd van het bureau der Tiendcommiïsje naar het Postkantoor. Om halféón werden de zakken op elkaar gestapeld, een deel der klerken dio er aan gewerkt hebben, namen stelling Tondom de vruchten van hun geetadigen arbeid en daar verdween een en ander m de camera obscura. In 't geheel zijn niet minder dan 195,000, zegge honderd-vijf-en-negentig-duizend per ceelen behandeld, waartoe de duizenden brieven moesten worden in elkaar gepend. Deze eerste bezending bevat ongeveer het driekwart van het geheel. Vóór 10 Novem ber moet do heele massa verzonden zijn en wij zien heden of morgen al negen-en-veer tig-duizend belanghebbenden in onze verbeel ding met een glimlach van voldoening op het gelaat him missive in ontvangst nemen en verslinden. Daar op het bureau der Tiendeommissie do noodigo ruimte was, hebben drio ambte naren der Posterijen ter vergemakkelijking van hun werk gedurende vijf weken daar ge werkt aan de stempeling en het inschrijven van de brieven, die alle geadviseerd moeten verzonden worden. Aan de brieven zelf heeft een personeel van 32 man gewerkt tot 's avonds halffïen, de meesten van 's morgens zeven uren af. Alle stukken moesten vóór het in zee zenden gecollationneerd wotrden en op elk stuk moest behalve de naam der Tiend ook aange geven worden de tiend bare vruchten, het geen geschiedde door middel van een cyclostyle. („Hsg.") Gisteravond heeft depo.li- tie te Parijs de hand gelegd op een idioten metselaar, die in het ministerie van finan ciën bezig was het slot los te schroeven van een onbewaakte deur, welke toegang geeft tot de kelders van de schatkist. Hij ver klaarde daartoe van onbekende personen opdracht te hebben gekregen. Vermoedelijk waren dat lieden, die van den toestand op de hoogte zijn en booze plannen koesterden, welke thans natuurlijk verijdeld zijn. Te Meran is op 8-1-j arigeQ leeftijd André Lenoir, een bekend philan- throop, gestorven. Hij had als scheikundi ge en opticus in het buitenland een vermo gen van 6 millioen mk. vergaard, dat hij bij testament aan zijn vaderstad Kassei voor een weeshuis voor kinderen van alle gezindten heeft geschonken. Het Petersburgsche Tele- graafagentechap verneemt uit Teheran dat de woeligheid van roovers in het Zui den van Perzië toeneemt. De groote weg van Ispahan naar Sjiras wordt door hen onveilig gemaakt. Vooral ook op de tele graaflijn hebben zij het voorzien. De ver binding is telkens verbroken. Te Par ij s hebben gister- avend ernstige opstootjes plaats gehad, doordien het bestuur van een grooten ba zar in de Rivoli-straat het aanvankelijk op 7 uren bepaalde sluitingsuur met een halfuur had verlengd. Een groot aanbal be- toogcr8 drong de verkoopzalen binnen en verlangde dat de bedienden hun post zou den v&rlaten. De politie dreef de onruststo kers ten getale van wel 20,000 met geweld uiteen en nam verscheidene personen in arrest. De Alpenvereeniging heeft nu een prijs uitgeloofd voor den waaghals, die te voet van den eenen kant van Parijs naar dear, anderen oversteekt zonder een ongeluk te krijgen. Dit berioht, dat de „N. R. C." in de „Figaro" leest is klaarblijke lijk bedoeld als een hatelijkheid op de open gebroken straten en pleinen van Parijs en op een ongeluk, dat verleden Zaterdag heeft plaats gehad in een straat van Mont- martre, de rue Tourloquo. In de rue Tour- laque opende zich de grond, twee voorbij gangers vordwenen in de diepte, de een werd gerod, de ander, een vrouw, ligt ver moedelijk diep onder zand en puin begra ven. Hot verkeer door Parijs is al langen tijd bemoeilijkt doordat van vele etraton en pleinen elechte gangetjes en bruggetjes zijn open gelaten, terwijl op verscheidene plaatsen de doorgang geheel versperd is. Dat eeuwig opbreken van straten voor on- dergrondsoh© werken mag hinderlijk, soha- delijk, onaangenaam zijn, bepaald griezelig gaat het worden, wanneer de straat zich, zonder eenige waarschuwing, opent en de voorbijgangers verzwelgt. Hoe is het ongeluk van Zaterdag geko men? Lépine, de politieprefect, heeft het uitge legd aan den redacteur van de „Journal." Op den hoek van de rue Tourlaque en de rue Damrémont, zeide Lépine, bevindt zich een oeroude steengroeve. De ingenieurs we ten dat wel, en die steengroeve staat zelfs aangegeven op de kaarten van de stad. Men heeft gedacht, dat de zoldering van die steengroeve sterk genoeg zou zijn om op die plaats een huis te zetten van verscheiden verdiepingen. Nu heeft het in de laatste dagen geducht geregend en daardoor is er een holte ontstaan tussohen de fundamen ten van het huis en het uiteinde van de steengroeve. Het gevolg is geweest, dat de zoldering van de steengroeve is wegge spoeld. Daar moet zdch een enorm gat ge vormd hebben. Meer dan duizend kubieke meter aarde zijn er ingestort. Het lijk van de ongelukkige vrouw, die juist voorbijkwam toen de instorting plaats had, moet onder een enorme massa begraven liggen. Lépine vertelde, dat hij in het gat was af gedaald en dat hij de hand had kunnen ste ken onder de fundamenten van het pas ge bouwde huis. Daar was niets te voelen. Het huis hangt om zoo te zeggen in de lucht. Het is een wonder, dat het niet invalt. De politieprefect had order gegeven, eerst het huis te 6tutten, voordat er verder zou worden gegaan met het werk onder in den grond. De arbeid van de grondwerkers on der de fundamenten van het hangende huis achtte hij te gevaarlijk. Do menschen, die in de buurt van de inge zakte straat gisteren stonden te wachten, begonnen te morren, toen zij bemerkten, dai er wipkarren met zand werden aangevoerd en dat dit zand in den kuil werd geworpen.. Zij dachten, dat men had opgehouden na-n-f de verdwenen vrouw te zoeken. Dit schijnt echter niet het geval te zijn. De „Temps" heeft van een dér ingénieurs vernomen, dat het voor alles noodig is, verdere versohui* vingen van aarde te voorkomen, en dat al het mogelijke in het werk wordt gesteld, om do vtouw te vinden. Poolsche bladen maken mel- ding van de groote voorzorgsmaatregelen, die met het cog op de veiligheid van den Tsaar tijdens diens jongste reis genomen zijn. De spoorlijn in Polen was over haar gansche uitgestrektheid als het ware om zoomd met soldaten. Niemand mocht nadet- ren binnen een geweerschotsafstand. De huizén, die zich bij de spoorlijn bevonden» werden door schildwachten bewaakt. Op 9 den dag, waarop de Keizerlijke trein zou voorbijkomen, mocht niemand zijn huis ver* laten. De vensters moesten alle met bliiv den of planken gesloten zijn. Op enkele punten, waar een andere trein den Kei* zerlijken trein passeeren moest, moeste# de raampjes van den passeerendon geslo ten zijn; do gordijntjes moesten neergela ten worden en waren die er niet, dan' moesten de ramen met planken worden dichtgetamm erd. In do laatste helft van October fa de waakzaamheid der politie zoozeer ver scherpt, dat er alleen te Warschau acht honderd personen in heohtenia zijn geno- H. B. Smits, wihkelier en koopman» Claes de Vrieselaan 98a, te Rotterdam. H. van Gent, bierhuishouder, te Schie dam. J. H. Roebeling, koopman in aardappe-* len, te Rotterdam, verblijf houdende aan boord van rijn schip „Niets zonder Gods zegen", liggende in de Nieuwehaven. H. Propping, handelsagent, Wijnstraat, te Rotterdam. M. A. Broekman, boekhandelaar, te Viaardingen. J Kempers, weduwe van J. Roosink, koopvrouw in verfwaren te Enschedee. P. Hilckmann, handelaar in comestibles en fijne vleeschwaren, te Amsterdam. E. Thorn Prikker, journalist, te Ara- sterdam. St.-Nfcolaas en Zondagsrust. De 5,Ned." schrijft: Naar wij vernemen, ligt het, in verband met het St.-Nicolaas- feest, in de bedoeling, de postkantoren op Zondag 6 December voor de aanbieding van postpaketten open te stellen, terwijl de bestelling der postpaketten als op werk dagen zou geschieden. Waar ook zonder deze buitengewone maatregelen het publiek door verzendingen: op Zaterdag 4 December de gelegenheid heeft, zijn paketten in de gowone Zondag- bestelling te doen opnem.n, is een buiten gewone verzwaring van den Zondagsdienst, als boven aangegeven, naar onze meening, niet voldoende gemotiveerd. Waar vooral in den tegenwoordigen tijd alles wordt in het werk gesteld om de# arbeid op Zondag zooveel mogelijk te be perken en de Zondagsdienst op de post kantoren ook in gewone omstandigheden reeds zwaar genoeg is, meenen wij de aan dacht van de -bevoegde autoriteiten nog eens op deze quaestie te moeten vestigen.^

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 6