No. 15227 A0. 1909 Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. FEUILLETON. De naeuwe rijknecht. October. LBIISCH DAG-BLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 1—6 regels /"L05. Iedere regel meer f 0.17J. Qrootere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het inoasseeren wordt/"0.05 berekend. igeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van ,§pn- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents j per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, por looper en waar agenten gevestigd sjjn t 1.30, Franco per post 1.65. Leiden, 12 October. Alhier haddon gisteren plaats de Theoretisch Monteurs- en de Theoretisch Leerling-monteursexamens ten overstaan ran de heeren G. J. van de Well w. I., en. 'A. J. Roeloffsz, w. I. gedelegeerden ivan de vakafdeeling voor electro-techniek yan het Koninklijk Instituut van Inge nieurs, benevens het Bestuur van „M. B. G. Aan het Theoretisch monteursexamen na men deel 12 leerlingen, die allen werden toegelaten, alphabetisch gerangschikt nl. A F. J. B redes teyn, van AmsterdamH. van Eek, van 's-Gravenhage; A. F. H. Geerlmg, van 's-Gravenhage; H. F. Groen, Heorenveen; R. J. M. van der Heyden, van 's-GravenhageS. Jansen, van Leiden; KI. Jonker, van Arnhem; J. Later veer, van Leiden; J. Th. van Lodensteyn, van Heenvliet; J. G. Roeske, van Antwerpen; W. Stoeller, van Arnhem; O. Verschoor, van Scheveningen. Aan het Theoretisch leerling-monteurs- sxamen namen deel 17 leerlingen, waarvan er werden toegelaten 15, alphabetisch ge rangschikt, n.l. B. Case mier, van Groningen; E. Spit- houd, van Rotterdam; Th. van Duur en, van Leiden; St. G. Parmentier, van Lei derdorp; Abr. B. Breebaart, van Leiden; 'Joh. Jao. van Buuren, van Leiden; H. J. Evers, van Apeldoorn; P. D. Holswilder, van leiden; H. M. J. Boetje, van 's-Gra venhage; H. Th. van der Starre, van Lei den; A. Ha-kkert, van Assen; R. W. Kiel- stra, van Oegstgeest; J. O. M. Campfens, J. P. J. Jansen en O. van der Hoogt, van Leiden. Gisteravond deed in ,,Het Volks huis", het nieuwe electrische sciop- fcicon voor het eerst dienst in de groote zaal, bij de voordracht van den heer Lans over Italiaansche Bouwkunst. Florence, Venetië en Rome lieten hun schatten zien aan openbare gebouwen en paleizen uit den tijd der Renaissance, Heeft het publiek waarschijnlijk weinig van bouwkunst ge leerd, een sterken indruk zal het hebben meegenomen van den burgersin 'en het ge meenschapsbesef dezer oude republieken, aan wie de schoonheid barer steden meer ter harte ging, dan welke nuttigheidsover wegingen ook. De spreker gaf blijk van groote liefde voor Italië, de platen waren zéér fraad en de weergave op het doek bij zonder scherp. Benoemd is tot onderwijzeres aan de school in de Spijkerstraat te Utrecht, mej. G Ohr. van Tertholen, onderwijzeres te Leidon. De 2de luitenant J. W. F. Bakhuis, van het 2de reg. infanterie te 's-Hertogenbpsch, la overgeplaatst bij het 4de reg. te Leiden. De „St.-Ct." (no. 237) bevat de vol gende opgaaf van het aantal bezoekers der musea en monumenten, gedurende het 3de kwartaal 1909. Het rijksmuseum te Amsterdam 123,417 porsonen. Het Koninklijk kabinet van schil derijen te 's-Gravenhage 42,774. Het museum Mcermanno Westreenianum te 's-Gravenha ge 65. Het Koninklijk penningkabinet te 's-Gravenhage 185. Het museum-Mesdag te 's-Gravenhage 5050. Het rijksmuseum van Oudheden te Leiden 3771. Het rijks-ethno- graphisch museum te Leiden 1251. Het rijks museum van natuurlijke historie te Leiden 3412. De Gevangenpoort te 's-Gravenhage 19,022. De historische zaal van het Prinsen hof te Delft 5301. Het Muiderslot 2740. De ruïne van Brederode 6737. Het monument te Heiligerlee 3196. Door B. enWs. van Den Haag worden voorgedragen, ter benoeming van een on derwijzeres aan de openbare school voor ge woon lager onderwijs, 2de kl., aan de Nieu- we-Laantjes nr. 8: 1. mej. M. 8. S. Leu- pen, onderwijzeres te Hillegom; 2. mej. N. H. Gouwentak, te Voorschoten; 3. mej. E. H. M. C. Visée, te 's-Gravenhage. Voor het bouwen van een dubbele villa aan den Binnenweg te Heemstede onder directie van den architect Jao. Etm ns. zijn ingekomen 20 insckrijfbiljetten. Laag ste van D. H. Grauneman Jr., te Hille gom, voor 9640. Het Hoofdbestuur besloot de jaarver gadering der „Yereeniging van Christelijke onderwijzers en onderwijzeressen in Neder land en Overzeesch© Bezittingen" in 1910 te Groningen te houden. Aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is een adres gezon den door Maria Mulder en Maria van Ro- zendaal, voorzitster en secretaresse van het Hoofdbestuur van den Algemeenen Neder- landsohen Dienstbodenbond, waarin zij te kennen geven dat hun uit een door bemid deling van den heer Burgemeester van 's-Gravenhage ontvangen rondschrijven van Zijne Excellentie, dd. 21 Augustus jl., afdeeling Arbeid, is gebleken, dat perso nen die huiselijke diensten verrichten, zul len vallen buiten de voorgenomen regeling tot verbod of beperking van Zondoga- aibeid; waarom zij zich veroorloven den Minister aan te bieden een memorie waar in de redenen zijn uiteengezet die bun er toe leiden Zijne Excellentie met den mees ten aandrang te verzoeken, ook deze cate gorie van arbeiders en arbeidsters op te nemen in de voorgenomen wettelijke rege ling in zake den Zondagsarbeid. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Hilversum ds. T. Doevendans, pred. te Am sterdam. Zaterdagmiddag heeft ten Ltadhuizo te Amsterdam de eerste conferentie plaats gehad tusschen den wethouder van Publieke Werken, mr. Z. van den Bergh, en den ar chitect van het Beursgebouw, den heer H. P. Berlage, inzake de vermeerdering van ruimte voor de Effectenbeurs. Men weet, dat do Vereeniging voor den Effectenhandel, die tot 1913 de effecten beurs en bijbehoorende localitciten in huur heeft, op het bestaande gebrek aan ruimte heeft gewezen. Dat de effectenhandel in Amsterdam zoo'n enorme vlucht zou nemen, heeft men niet kunnen voorzien, maar het bijna verdubbelde Bcursbc- zoek plaatst de Vereeniging voor den Ef fectenhandel voor de noodzakelijkheid voor meer Beursruimte te zorgen. Wil de ge meente als gevolg van een eventueele op richting van een eigen effectenbeurs door genoemde vereeniging goederen- en ef fectenhandel niet gescheiden zien, dan kun nen afdoende maatregelen om de effecten beurs te vergrooten, niet uitblijven. De gehouden conferentie met den bouw meester had de bespreking van deze maat regelen ten doel, nadat autoriteiten ten StadLuizic) reeds vooraf overleg gepleegd hadden met het College van Beurscommia- sarissen en de Commissie uit den Graanhan del. Verschillende oplossingen rijn mogelijk: De Graanbeure wordt bij de Effecten beurs getrokken en dan zou in het nu nog open Damrakwater een nieuwe Graanteurs worden gebouwd, met een overbouwing van de Oude Brugsteeg; of de Effectenbeurs krijgt een uithouw aan de Warmoesstraat zijde, waarvoor onteigening van perceelen in die straat noodig zou zijn. En ook zou de effectenbeurs een uitbouw in het Dam rak water kunnen krijgen. Natuurlijk speelt de financieel© quaestio hier een groote rol. De verschillende plan nen zullen thans in teekening gebracht en de financieel e gevolgen berekend worden. Van een en ander is, wijl de tot nu toe ge voerde besprekingen ook die met den heer Berlage een voorloopig karakter droegen met zekerheid niets te zeggen. Genoemde sommen berusten op louter gis sing, terwijl uit bovenstaande reeds de on juistheid blijkt van de bewering als zoude de architect Berlage zich reeds met een be paalde oplossing vereenigd hebben. Natuur lijk verleent hij als bouwmeester der Beurs gaarne rijn medewerking om het werk ver der naar gebleken behoefte te helpen vol tooien. (HbL) Het eskader, dat een reis maakt naar China en Japan, zal, wepens het heerscben der Pest te Kobé, deze plaats niet aandoen, doch de reis voortzetten naar Yokohama. Jhr. v. d. Staal van Piershil keerde hedon van verlof naar z(jn gezantschapspost Brussel terug. Hr. Ms. gezant te Tanger, ridder van Rap- pard, begeeft zich a. s. Zaterdag op terug reis naar zUn standplaats. Te Amsterdam worden gisteren can- didaat gesteld voor lid van den gemeente raad de heeren Jacobus Polak, lib., D. Wijnkoop, S.-D. P., J. v. d. Tempel, S.- D. A.-P., en Jos. Ingenohl, voor district IV, waar een vacature is door het bedan ken van mr. de Vries van Buren. Te Paramaribo is overleden de heer R. N. G. M. Bar von Hemmersweil, presi dent-directeur der Surinaamsche Bank. Het stoomschip Sumatra, van Am sterdam naar Java, arriveerde 10 Oct. te Antwerpen; de F 1 o r e s van Batavia naar Amsterdam, vertrok 10 Oct. van Marseille; do G r o t i u 8 van Amsterdam naar Bata via, vertrok 9 Oct. van Tanger; do Ko ningin Wilhelmina van Amsterdam naar Batavia, passeerde 10 Oct. Perim; de Oranje, va«n Batavia naar Amsterdam, vertrok 10 Oct. van Lissabondo Kawi, van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 10 Oct. te Marseille en zette de reis voort; de Malang, van Rotterdam naar Bata via, passeerde 10 Oct. Perim de 0 p h i r, van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 10 Oct. Southampton; de Hollandia van Buenos-Ayres naar Amsterdam, ver trok 10 Oct. van Santosdo A n d ij k ver trok 10 Oct. van Rotterdam naar Baltimore en passeerdo 11 Oct. Prawlepoint; de Prins Willem I arriveerde 10 Oct. van Wesfc-lDdië te Amsterdamdo A d o 1 ph Woerm&nn, thuisreis, vertrok 5 Oot. van East London ;d© Ulyssos, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 8 Oei. Sagresde Naesovia arriveerde 9 Oot van Rotterdam te Montreal; de Rijn dam, van Rotterdam naar Nieuw-York vertrok 9 Oct. van Boulogne a/M.de Sloterdijk, vertrok 9 Oct.. van Phila delphia naar Rotterdam, de Soostdyk, van Rotterdam naar Philadelphia, paseeer de 10 Oct. Wight; de I x i o nf van Java naar Amsterdam, passeerde ft Oct Perim; de T a n t a 1 u 8, van Java naar Aai ter- dam, arriveerde 8 Oot. te Suez; de A 1 t o- na arriveerde 11 Oot. vt® Java te Amster dam. GOUDA. Door wijion -mej. G. 0. J. van der Does, onlangs hier overleden, is aan do diaoonie der NecL-Herw. Gem. f 5000 ver maakt, en door mej. de wed. Beekman-Be geer, mede hier ov or leden, aan. hotzeifde lichaam de som van f 1000. HAARLEMMERMEER Toen de land bouwer Kr. met een wagen atroo langs den Kruisweg reed, brak er iets aan het voer tuig, waardoor dit kantelde en in den tocht terecht kwam. K., die onder het kan telen van het voertuig wist te springen, kreeg toch nog een trap van ..et paard, waardoor hij aan het hoofd verwond werd. Men wast allee weer op het droge te bren gen. De afdeeling van don Protestanten bond alhier heeft besloten met November a.s. te Hoofddorp de gelegenheid open te stellen tot het kosteloos genieten van gods dienstonderwijs, op een nador te bepalen namiddag. Tot secretaris van de afdeeling werd in plaats van den heer A. v. d. Hor gekozen de heer P. Bier. In een spoedig te houden vergadering zullen plannen be sproken worden tot het stichten van een eigen gebouw. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling aan het einde dezer maand oen aanvang te maken met derr bouw dor R.-K. school te Nieuw-Vennep. Ook aan de Lijn den zal een dergelijke school gestioht wor den, zoo dat zeer waarschijnlijk in den loop van het volgende jaar in onze gemeente drie byz. R.-K. scholen zullen verrijzon. Het aantal kinderen, dat tegenwoordig de school verzuimt, is zeer groot. Vele kleine hamdten helpen by den bietenoogst, vooral daar de zomer voor den veldarbeï- der zeer ongunstig is geweest. Vele zijn de verloven, door den schoolopziener uitge reikt, doch ook het ongeoorloofd veraum is aanmerkelijk. NOORDWIJKERHOUT. Mettertijd heb ben de denkbeelden omtrent de inrichting van weeshuizen een groote verandering on dergaan. Tegenwoordig is men er op uit voor een weoshuis een luchtige, vroolijke woning te bouwen met allerlei sanitaire maatregelen, en dan niet in de bebouwde kom der gemeente, maar op het open, vrije veld, waar lucht en licht vrij kunnen toeetroomen. Hier op „Langevcld" zal men binnenkort verrezen zien iets van een Zwitsersch land huis voor een 12-tal kinderen uit de beta lende klasse. Wordt er plaatsing gezocht voor meer dan 12 kinderen, dan worden meerdere wo ningen gebouwd en ontstaat daaruit een ko, lonie. Noordwijkerhout met rijn gezonde ligging is zeer geschikt tot vestiging van derge lijke landhuizen en koloniën voor kinderen.. KATWIJK. Voor de vaoante betrokking van derden ambtenaar ter Secretarie de zer gemeente hebben zich niet minder dan 55 sollicitanten aangemeld. NOORD WIJK-AAN ZEE. Velen zullen wellicht van meening zijn, dat de slechte zomer met zijn guur *.n regenachtig weer oorzaak zal geweest rijn van een geringer aantal badgasten. Gelukkig is niets minder waar, al geeft men -an bevoegde zijde toe, dat vele vreemdelingen hun bezoek ver kort hebben. Geen wonder, als het echt zomer is, kan men ne.gens beter zijn dan aan de zee, doch guur en koud weer mot veel regen mankt een verblijf op een zeo- badplaats niet tot de aangonaaraste. Toc'n in 1897 opgericht werd de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer", bezochten in dat jaar slechts 501 groten onze badplaats. Dit aantal steeg ge stadig, tot het in 1907 bedroeg 3570; in 1908 steeg het tot 3639 en in den afge- loopen zonmr bedroeg het 4050. Zonder hot voortdurend ijverig werken van ..Vreem delingenverkeer" en diens ijverig bestuur zou dit groote aantal wellicht niet zoo spoedig, ja misschien nimmer bereikt zijn. RIJNSBUPG. In een stuk land op den Velkenhurgerweg werd door een spitter van den heer J. Timmers e9n nest gevon den met 12 jonge ratten, een groot getal wijl de ratten gewoonlijk niet meer dan 6 jongen heoben. De oudo rat wist zich In het water te bergen. SASSENHEXM. Het bouwen van een landhuis aan den Rijksstraatweg, alliier, van welks aanbesteding wij melding maakten, is gegund aan don laags ten inn schrijver, den heer G. Vooys, te Katwijk aan den Rijn, voor f 7700. VOORHOUT. Is het getal kleermakers in deze gemeente v*»n lieverlede tot één geslon ken, het aantal schocnm ..kers 1 rcidt zich uit. Dezer da^en h^eft zich Jo vijfde alhier gevestigdeen bewijs, dat het dragen van schoenwerk steeds veld wint. Bij den tuinbouw in het groot wordt de hulp van machines noodzakelijk. Do wendploeg, reeds bij eenige bloemisten in gevoerd, is nu ook op de bloemisterij „Bij dorp" der firma M. Veldhuyzcn van Zan ten en Zonen in gebruik genomen. De bed de helften van deze ploeg, beurtelings in het werk gesteld, brengen den mest op die gewenschte diepte en keeren den grond ora, zoodat het spitten van de bloombollcnvot- den overbodig geworden is. ZWAMMERDAM. De Bondsring „Bode graven en Omstreken" vsn Jongelingsver- eonigingon op Gcrof. grondslag zal Woens dagavond 13 Oct. haar eerste vergadering houden. ZOETERWOUDE. Door B. en Ws. is den heer D. Keij op zijn verzoek eervol ontslag verleend als brandmeester. Gedu rende ruim twintig jaren heeft hij deze be trekking op zeer loffelijke wijze waarge nomen aan spuit No. 2, aan den Hoogen Rijndijk. In zijn plaats is als zoodanig bo- noemd do heer J. S. I. van Rijn, voorheen adjunot-brancLmeester, en tot adjunct do 81) Het was om gek te worden, en bij verwonderde er riok over, dat er niets !van dat alles was gebeurd. De overste had b1 echts een gezicht tegen hem getrokken; van dien kant was hij veilig. Hij verliet hei melijk het huis en doolde in de buurt van het lage terras rond. De deur, welke naar buiten leidde, stond open en af en toe hooide hij tiit do donkere kamer het geluid van stem- ïnen. Het was een van die zachte November nachten, waaraan de oude romanschrijvers minstens een heele bladzijde plachten te wijden. Het wazig zilveren licht over het landschap; de ronde, heldere, onvermijdelij ke maan; het suizelen van den wind, het ruisohen van de enkele nog niet afgevallen bladeren en wat niet nog al. Maar in onzo gejaagde dagen hebben wij evenmin tijd iet3 dergelijks te lezen als het te schrijven. Plotseling werd de stilte van den nacht 'door heerlijke tonen verbroken; de prima donna probeerde haar stem. Een viool werd gestemd en een paar handen speelden gam ina's op de piano. WaTburton hield zijn adem in en luisterde. Hij had reeds dikwijls Tosti's „Ave Maria" gehoordmaar de wij- ee, waarop het dien avond werd gezongen kan hij nooit vergeten. De zangeres was niet in het. minst bevangenzij bevond zioh immers onder vrienden en legde haar gehee- le ziel in haar prachtig gezang. En dit ge- j *ang werd steeds door de bevende, hart- roerende tonen der viool geaccompagneerd. Toen nu het geluid der stem was wegge storven en de instrumenten zwegen, merkte Warburton, dat hij een paar malen snikte. Vervolgens kwam Schumann's „Traumërei" aan de beurt, het „Largo" van Handel en een ballade van Chaminde. Daarop zong do prima-donna nog oude volksliederen en aria's uit opera's. Warburton meende nog nooit zulke muziek gehoord te hebben, maar in dat opzicht had hij het mis, want hij had zelfs veel betere gehoord, doch nu was hij verliefd. De verbeeldingskracht van jonge liefde is het meest rekbare, dat ik ken. Maar in ernst, hij was een zeer goed muziek kenner, en ik ben overtuigd, dat hetgeen hij hoorde, het alledaagsche verre overtrof. Terwijl de muziek nog weerklonk, traden Karloff en overste Annesley het studeer vertrek van den laatste binnen. „Karloff, in welk een net hebt gij mij ver strikt!" riep de overste wanhopig. „Mijn waarde overste, u zou het met één greep kunnen verscheuren. Het is daarvoor nog niet te laat." „Om 's Hemels wil, hoe zou ik dat kunnen verscheuren?" „Betaal mij eenvoudig de twintig duizend dollars, welke ik u in goed vertrouwen heb geleend, dan zouden wij verder over de zaak kunnen zwijgen." De graaf had zijn Slavi- solie oogen half gesloten. „Wanneer ik u deze som teruggeef, ben ik een bedelaar, letterlijk een bedelaar, zonder een dak boven mijn hoofd. Ik ben voor den dienst te oud en daarvoor bovendien licha melijk te zwak. Wanneer gij mij dwingt, kan ik mijn wissel slechts inlossen door het huis te verkoopen, waarin mijn kind is geboren. Hebt gij dien gedisconteerd „Neen, waarom zou ik dien op de Bank afgevenHij vervalt pas de volgende maand en ik heb het geld niet noodig." „O, ik ongelukkige I" Karloff trok gelaten zijn schouders op. „Mijn dochter 1" „Of mijn dukaten,'' zeide de graaf schert send. „Kom, overste, verspil den tijd niet met nutteloos terugtrekken. Wie achteruit treedt struikelt. Ik heb aan uw dochter gedacht. Ik heb haar innig, eeuwig lief." „Bemint gij haar?" „Ja, ik bemin haar, wijl zij al het jeug dige en goede in mij opwekt, wijl zij het type van echte vrouwelijkheid is. Met haar aJs mijn vtouw zou ik zelfs mijn vaderland willen opgeven en een enkele pennestreek eou uw schuld te niet doen." Een straal van hoop verhelderde plotse ling het bekommerde gelaat van den overste. „Tot hedenavond," ging de graaf voert en beschouwde daarbij zeer oplettend de asch van zijn sigaar, „ben ik voor de we reld en mijn eigen geweten een man van eer geweest. Wat ik op bevel heb gedaan, bedrukt mijn geweten niet. In den dienst ben ik slechts een machine; de zedelijke verantwoording draagt de Tsaar. En toen. ik uw dochter zag, betreurde ik het zeer, dat gij haar vader waart." De overste richtte zioh op. „Begrijp mij niet verkeerd. Voordat ik haar zag, waart gij voor mij de sleutel tot hetgeen ik erlangen wilde. Dat gij haar vader waart, gaf aan de zaak plotseling iets persoonlijks. Ik kon de liefde uwer dochter niet met een gerust hart trachten te winnen en tegelijkertijd..." Karloff liet rijn zin onvdltooïd. „En Betty?" vroeg de overste ademloos. „Heeft mij afgewezen", gaf de graaf kalm ten antwoord. „Maar ik heb niet van haar afgezien; neen, ik zie niet van haar af." „Wat wilt gy doen?" Karloff stond op en liep in do kamer heen en weer. „Haar tot mijn vrouw maken", zeide hij eenvoudig. En staan blijvend, bekeek hij de ruggen der boeken in de boekenkast. Teen hij zich omdraaide, bemerkte hij, dat de overste opgestaan was en hem met fonke lende oogen beschouwde. „Ik wensch te vernemen, hoe gij dit doel wilt bereiken", zeide Annesley. „Mijn doch ter zal niet mede in dezen afgrond gesleurd worden.'" „Ik zal u morgen alles verklaren; nu niet", zeide de graaf met een ondoordring baar gelaat. „Karloff, nu sta ik voor u als een ge ruïneerd en onteerd man. Mijn hoofd, het welk ik tot dusver hoog onder mijn mcdc- menschen kon opheffen, is door den last der schande gebogen. Mijn vaderland, waarvoor ik heb gestreden, ben ik op het punt te verraden, heb dit zelfs gedeelte lijk reeds gedaan. Maar niet voor mijn. eigen voordeel. Neen 1 Goddank, dat ik dit ten minste kan zeggen. Zoo ik alleen ware, Eou ik nu met een opgewekt gemoed naar een armoedige woning verhuizen en va8 mijn pensioen leven. Maar mijn dochter, die ik ter wille van ha«ir zelve en ter wille van haar moeder liefheb, ik liet gaarne mijn beide armen afsnijden om haar elk verdriet te besparen, haar de weelde te doen behouden, welke rij nog altijd als haar recht beschouwt. Ik had het haar moeten zeggen, toen de speelduivel in mij was ge varen. Ik heb dat niet gedaan en dat ver zuim heeft dit vreesolijk einde teweegge bracht. Virginius heeft zijn dochter opgeof ferd om haar eer te redden; ik wil mijn eer opofferen, om mijn dochter voor armoede te behoeden. Haar dwingen met een man te trouwen, dien rij riiet liefheeft? Neeni Morgenavond moeten wij deze eerluoze zaak ten einde brengen. Tot op één na zij a de schotsen gereed. Verlaat mij, ik wil alleen zijn." „Met het diepste leedwezen, overste..." „Gal Er valt hier niets meer te zeggen"- Karloff ging heen. Hij was in ernstige gedachten verdiept en zijn houding gaf ovenmin hoon als verachting te kennen; in tegendeel, er lag een uitdrukking van mede lijden op zijn gelaat. Hij erkende, dat do omstandigheden een edel man in het stof hadden gesleurd. Hoe laag kwam hem zijn, eigen boosaardige aanslag voorl Hij zag plotseling in, dat hij van hem moest afzien of van het meisje. Hij kon den vader niet van zijn eer berooven en tegelijkertijd naar de hand zijner dochter dingen. Deze han delwijze zou zeer laaghartig zijn. Zij moest in alle eer d» rijne worden of in het ge heel niet. Nog was het tijd. Hij kon de schulden van den overste uit zijn eigen zak betalen en het meisje zeggen, dat hij haar liefhad. Haar v<\der zou haar met zijn grootmoedig heid en rijn eigen zonden in kennis stellen. Zij zou uit dankbaarheid met hem trouwen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 1