N°. 15222 Woensdag O October. A0. 1909. <§eze (iCourant wordt dagelijks, met aitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. De nieuwe rijknecht. LEIDSCH DAG-BLAB PRIJS DER ADVERT&mONt Van I6 regels /T.06. Iedere regel meer 0.171. Grootere lettert naa plaatsruimte. - Kleine advertentiën ran 30 woordeu 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het incasseeren wordt/"0.05berekend. PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per week 9 Oents j per 3 maanden I f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn t 1.30. franco per post 1.65. Golera Asiatica. De Burgemeester der gemekte Leiden; Gelet op ec geneeskundige verklaring, waaruit, blijkt, dat het basteriologiech on dersoek heeft aangetoond, dat de patiënt, .wiens opnenurj op 4 October jL in l.et Cae- oilia-gasthuis heeft plaats gehad, niet lijdende is aan cl olera Asiatioa. Brongt zulks erbij ter algemene ken nis. De Burgemeester voornoemd1, DE RIDDER. Leiden, 0 October 1909. Leïdan, 6 October. -Naar wij vernemen, bestaan er bij het bestuur der Loidsche Gymnastiek- en Schsrm- •Verecniging „Hercules" grootsche plannen in verband met de viering van haar 25-jarig bestaan op 1 Nov. a. s. Zoodra deze plan nen vasten vorm hebben aangenomen, wat binnen enkele dagen te verwachten is, hopen wij hierop terug te komen. Dinsdag 19 October a. s. is het 300 jaar geloden, dat de bekende Leidschc hoog leeraar Jacob Arminius, bekend vooral door den strijd over hot leerstuk der voorbeschik king tusschen hem en zijn Leidschcn ambtge noot Gomarus, waarover hij veel vrijzinniger denkbeelden koesterde dan zijn tegenstander, overleed. Vanwege het Remonstrantsch Semi narium sal deze dag herdacht worden in een bijeenkomst in het Groot Auditorium van de Academie. Prof. dr- H. Y. Groene- wegen, hoogleeraar aan het Seminarium, zal bij deze gelegenheid een gedachtenis-rede houden. De krans, welke geschonken is aan een der in den optocht voorkomende bur gemeesters Van der Werf is niet gegeven pan dien der Tuiniors-vereeniging, maar aan dien der Leidsche Dilettanloaclub. De krans werd aangeboden door de dames der L.-D.-C.- leden. Zooals verleden week in dit blad werd gemeld. zou heden, 6 October, A. Starre, zijn 25-jarig jubileum als Letterzetter bij de firma, voorheen E. J. Biill vieren. Het was voor hem nu een blijde dag, hetgeen ver tolkt werd bij monde van den meesterknocht namens de zetterij, drukkerij en binderij hij wonechte hem geJuk met dezen dag, en wees ook op den ijver en do plichtsbetrach ting gedurende gonoemu tijdvak en hoopte dat hij nog vele jaren tot bloei der firma werkzaam mag zijn. Hierbij werd den jubi laris overhandigd een geelkoperen gaslamp en een bloementafeltje, waarmee hij zijn in- nigen dank betuigde. In den loop van den ochtend werd hij ge- lukgewensoht door den directeur der firma, den heer C. Peltenburg: deze hoopte en wensohte dat hij met denzelfden lust en ijver als waarmede hij tot nu toe had gearbeid, zijn krachten mocht geven ook tot bloei der firma, waarna hij hem een gesloten envelop pe overhandigde met een wel te gebruiken Inhoud, Hbfc overige van den dag kon de jubilaris in huiselijken kring doorbrengen. Zoo langzamerhand beginnen we al weer aan de maskerade te denken 1 En de Bymptomen dat het feest in aantocht is zijn ©r ook reeds. De groote gouden staatsie koets, die nu al hier en daar heeft dienst gedaan, is in onze veste teruggekeerd. De wagen is in zijn vroegeren stal in de Rembrandtstraat opgeborgen. Mej. B. Kloos, alhier, onderwüzores aan de o 1. school te Abbenos (Haarl.meer), die wegens ziekte een maand verlof heeft gehad, heelt haar functie hervat. De heer J. W. van Melle, onderwijzer aan de Christelijke Burgerschool te Hille- gom, is benoemd aan de school van den heer H. S. Loran, te Haarlem. Naar men aan ,,De N. Ot." meldt, zul len de heeron mrs. J. Dutry van Haeften en A .Greebe, die den 70-jarigen leeftijd hebben bereikt, op grond van de achtcr- standswet, hun eervol ontslag als raadshee- ren in het gerechtshof te Leeuwarden aan vragen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Heemstede den wel. eorw. heer L. J. Speet (15 Aug. l.l. priester gow(Jd). Naar de „N. Ct." verneemt, heeft de heer Joh. Janse Bzn., bekend uit de grond zaak, wegens gezondheidsredenen ontslag genomen als lid van den gemeenteraad van 's-Gravenhage. De Turksriic gezant bij ons Hof Missak Effendi heeft wegens gezondheidsredenen aan zijn regeering verzocht op dieponibili- teit te worden gesteld. Binnen enkele dagen zal de gezant Den Haag verlaten. Gedurende twaalf jaren heeft hij Turkije in ons land vertegenwoordigd en er veel toe bijgedragen om de betrekkin jen tusschen beide landen steeds van den meest vriend- 8chappelijken aard te doen blijven. In de Oud-KaJholieke Kerk van St.- Gertrudis, aan den Mariahoek te Utrecht, vond gisteren de wijding pi fiats van dr. Jo hannes Kowalski, dien leider der Maria- wieten in Russisch Polen, tot bisschop dier geloovigen, welke tot de Oud-Kathoïieko Kerk zijn toegetreden. De wijding werd ver richt door mgr. G. Gul, aartsbisschop van Utrecht, bijgestaan door den bisschop van Haarlem dr. J. van Thiel, van Deventer N. B. P. Spit, van Bonn Joseph Demmel en verder uit Engeland den bisschop der Oud- Katholieke Mathow, en had plaats volgens het Pontificale Romanum en ditmaal in het Latijn als gemeenschappelijke taaL De aartsbisschop van Utrecht hield tot den nieuwen bisschop een toespraak in het Latijn, waarin hij hem met de wijding go- lukwenschte en wees op de vele vervolgin gen, aan welke zij in him land hadden bloot gestaan. Zich in het Nederlandsch richtende tot de geloovigen, die in grooten getale wa ren opgekomen, wees de aartsbisschop er op, dat d)eze dag niet alleen een dag van beteekenis is voor de Mariawieten, doch ook voor de Kerk in het algemeen. De kerk was stampvol. Uit Polen waren 6 priesters der Mariawieten en een leek overgekomen. Voorts waren een 20-tal Ne- derlandscho priesters aanwezig. Naar aanleiding der voorste'len, door den Raad dor gemeente Wageningen aan de regeering gedaan, om de Rijkslandbcuw- school aldaar gevestigd te houden, heeft de Regeering bericht, dat deze voorstellen haar geen aanleiding gaven, wijziging te bren gen in de ontwerpen, welke de volksverte- genwoordig'ng zullen worden aangeboden. AALSMEER. Benoemd is tot secreta- ris.penningmeester van den Oosteinderpoel- polder de heer W. C. Ocks, te Amsterdam, in. plaats van wijlen den heer J. M. Teepe. HAZERSWOUDE. Gistermiddag om half- vijf werden we verschrikt door het geroep van „brand I" Intusschen zag men reeds zware rookwolken uit het bovenhuis van den manufacturicr Van der Spek to voor schijn komen. Niet lang duurde het, of kolos sale vlammen sloegen uit het dak. Met de slangen op de waterleiding en de dorps- spuit werd de geweldige vuurzee aan ver schillende kanten bestookt en binnen een uur was jnen het dreigend gevaar meester. De oorzaak is onbekend. De schade aan het boven uitgebrande is aanzienlijk en bovendien werd in do belendende perceelen door het water belangrijk nadeel geleden, 's Avonds begon het gebouw opnieuw te branden, doch men was op zijn hoede en onderdrukte de vlammen. De burgemeester was spoedig op het terrein aanwezig en de bewaking van de gebouwen werd gedurende den nacht door een brandwacht waargenomen. Aangezien de voorzitter, de hoer J. B. Wesselingh, wegens familieomstandigheden, verhinderd was, presideerde do heer P. F. Velenturf de bijeenkomst der Bo eren-spaar- en-leenbank, bijeengeroepen in buitengewone vergadering, om het bestuur te machtigen tot het vexleenen van hypotheek en het vast stellen der renten voor hypotheek. Met algemeene stemmen werd besloten, het bestuur een krediet toe te staan tot een maximum van f 30,000 in eerste hypothe ken, uitsluitend op landerijen, te beleggen tegen een rente van 4 procent. Ook werd be paald, dat hypotheek met overwaarde mag worden gegeven, maar alleen met op gave van two© solide borgen, terwijl bij een overwaarde van 50 procent borgen niet nood zakelijk zijn. Staande do vergadering werd op initiatief van den waarnemenden voorzitter met alge meene stemmen besloten, een condolatie-be richt te zonden aan den ijverigen voorzitter, die door den dood van zijn echtgenoot© zoo droevig getroffen is, dat de lust hem ont- brak, om deze vergadering bij te wonen. HAARLEMMERMEER. Meermalen ko men in den laatsten tijd alhier dicfstallon voor van kool, die te velde staat, nu eens grootere, dan weer kloinore partijen. Het is nog niet gelukt te ontdekken wie in dezen schuldig zijn (is). Verleden week zijn ten nadoele van twee rijwielhandelaars alhier een paar rij wielen ontvreemd, zonder dat het gelukte den dief te „ontdekken. Thans heeft deze, een zwerver, zekere J. de Lange, uit Assen, zich te Amsterdam bij de politie als de dader gemeld. Hij werd naar Hoofddorp overge bracht en na een voorloopig verhoor naar het parket te Haarlem overgebracht. De ver duisterde rijwielen zijn nog niet opgespoord. Men klaagt er in onzen polder over, dat het gehalte dor bieten laag is en in elk geval lager dan gewoonlijk. Van do vele monsters, die ten onderzoek waren opgezon den, haalde slechts een klein deel 14 en iets hooger, terwijl vele monsters daar beneden bleven. Voor de landbouwers, die op gehalte contracteerden, kan het zoo hier |>n daar nog wel eens ui tl oo pen op korting op de con tractsom. Men hoopt algemeen op wat droogte en zon. Hierdoor verwacht men dan nog wat stijging van het gehalte, hoewel dit alleen kan gelden voor partijen, die wat laat gerooid worden. Natuurlijk is dit niet moer van in vloed op bieten, die nu reeds gerooid worden of die heel spoedig uitgedolven zullen wor den. Naar wij vernemen, is het gemiddcldo procent van het gehalte 2 minder dan ge woonlijk, wat per 1000 K.G. ©en verschil in waarde betoekent van 2 gld. Daar do op brengst per BLA. varieert van 30 tot 40,000 K.G. dan blijkt, dat verschil nogal van bo- toekenis te zijn. Laten we hopen, dat do uitkomsten beter zijn dan do verwachtingen I KOUDEKERK. Een dogcart, bespan nen met een paard reed door deze gemeen te. Ter hoogte van Meerwijk, begon, het paard zóó wild om zich heen te slaan, dat de inzittenden (de hoeren. Moerman, van Hazerswoude, en Zwetsloot, van Leiden) rich genoodzaakt zagen uit den wagen te springen. Den heer Moerman gelukte dit, de heer Zwetsloot kreeg bjj het uit den wagen springen zoo'n trap van het paard tegen zijn linkerbeen, dat hij voorloopig in den graskant bleef liggen. Het paard sloeg op hol, rende vervolgens in vliegende, vaart met den wagen achter zich door de Hoo- ge Waard. Ter hoogte van gebr. Van der Sluys stond een melkbrik buiten. De dog cart kwam in aanraking met deze, en viel met een smak tegen den grond, waardoor ze gedeeltelijk werd verbrijzeld. Het paard bleef nu stil staan. De heer Moerman, die inmiddels per rijwiel het hollende paard was nagegaan, bracht het onmiddellijk naar stal. Het dier had een ernstige wond aan een der achterpooten opgeloopen. De heer Zwet sloot was intusschen van den schrik beko men, doch moest rich dadelijk onder ge neeskundige behandeling stellen. Van den heer Moerman vernamen wy nog, dat hij het paard Vrijdag j.L gekocht had van Er- kelens, voor eerlijk. Dit was zijn eerste proefrit met het nieuwe paard. He.t zevenjarig zoontje van den heer A. Hoogeboom, alhier, had het ongeluk bij het plukken van peren uit een boom te vallen. Hevig kermend werd het knaapje opgenomen. De dokter constateerde been breuk. LISSE. Gisteravond is in do conoertzaal van Hotel „De "Witte Zwaan" door het RotterdL Tooncel gezelschap, directeur de heer Corn, van de Velde, opgevoerd het bekende drama „De Twee Weezen." De zaal was flink be zet en het spel van het gezelschap was, zooals gewoonlijk, prachtig. OUDSHOORN. Het aandeel dor gemeente in de kwade posten der grond- en porsoncele belasting, dienst 1906, bedraagt f 21.54. Een tuberculeus rund van den vee houder C. den Hertog is door het Rijk over genomen voor f 58. Gemeld rund is naar Rotterdam ter slachting opgozonden. V.ALKENBURG. Ter vervulling eïner va cature van onderwijzer of onderwijzeres aan de openbare school, alhier, hebben zich tot op heden 16 sollicitanten aangemeld, waar onder 15 dames. Aan belangstellenden wordt herinnerd, dat Vrijdagavond, 15 dezer, de „Openbare Bi bliotheek" weer wordt opengesteld. Door aan koop is de boekenverzameling met 22 doelen verrijkt, zoodat het laatste nummer nu is 488. OUDEWETERING. Bij ds. Van Hoe ve, alhier, vervoegde zich een vrouw, die zich uitgaf voor een schippersvrouw. Daar het zand op het kerkhof van de Ger. kerk verzakte, moesten de zandschippcrs, die daar zand heen voeren, hun werk eenigen tijd staken. Hiervan maakte deze bedelares (want anders was het niet) gebruik om zich bij den dominee aan te melden. Zij vertelde n.l. dat zij vele kleine kinderen had, en nu er niets verdiend werd, honger leed. De dominee vroeg hoeveel geld zij noodig had, waarop zij antwoordde dit niet precies te kunnen zeggen, maar wat dominee haar wil leenen, zal zij hem Zaterdagavond teru geven. Vriendelijk dankend neemt zij dc twee gulden aan en vertrekt. Onderwijl zendt de predikant een boodschap naar ds. Brouwer (pred. bii de Ger. Gemeente) of daar ook een zekere schipper K. zandj vaart en deze antwoordt daar niets van te weten. Nu begint ds. Van Hoeve aan op lichterij te denken. Hij spoedt zich naar Roelofarendsvcen. Onderweg kwam hij de schippersvrouw tegen. Te Roclofarcnds- veen gekomen, ging de vrouw bij den kaste lein v. d. Geest binnen. Onderwijl was de predikant met den gemeenteveldwach ter Du Pan ook bij Van der Geest aan gekomen en daar zat de vrouw. Zij werd meegenomen naar het Gemeentehuis en daar gefouilleerd. De twee gulden werden nog op haar gevondendeze kreeg de predikant terug. De vrouw rit voorloopig in arrest. ROELOF ARE ND S VEEN. De vereeni- ging ,,Het Stalen Ros alhier, runstig be kend, hield hier fietswedstrijden. In den wedstrijd om hrt Vereeuigings- kampioensohap baan van 7 K.M. met eon keerpunt 'ongen mede 17 rijders. De vlugste bleken to zijn L. Bakker, K. Riet- broek, Jac. Stipdonk, B. Grandadnm en Nio. -akker; in dien op c Laan van 500 M.B. v. d. Meer, H. cn G. v. d. Hoorn. ZEGWAARD—ZOETERMEER. Door dr A.-R. kiesverconjging „Nederland en Oran jo" alhier is tot oandidaat voor don gemeen teraad in de vacature-dr, Vriesman gesteld do heer E. H. Chardon, to Zegwaard, en in de vacaturo-W. van Dorp Hzn. de heer J. O. Baxmeier te Zoetermeer. Do heor A. Heemskerk, directeur v«n „De Harmonie" alhier is benoemd tot or ganist in de Ned.-FIcrv. kerk te Zeven huizen. Door do petrol oum maatschap pij ,,De Automaat" ie aan bet gemeentebestuur vergunning gevraagd tot het bouwen van een bergplaats voor petroleum en een kluis voor berging van ten hoogste 240 L. benzine op een open terrein ten Z.-W. van don Schinkel weg binnen do gemeente. ZOETERWOUDE. Hier ia xandagmid- dag aan den Hoo en Rijndijk, terwijl de be woners allen van huis waren, uit do wo ning van den tuinder Van L, uit een linnen kast eenig klein geld ontvreemd. De deur, welke des middags door de vrouw des hui zes was gesloten, stond 's avonds open. Vermoedelijk was do deur dus met een val- schen sleutel geopend. Een bedrag van 25- A 30 gulden wordt vermist. Niets was ver broken. De politie is met een en ander in kennis gesteld en doet onderzoek. Door het Rijk is een aan tuberculose lijdend rund overgenomen van den land' on- 24) Een wilde sprong, een stofwolk en met gobogen kop vloog Pirat weg, de Hemel Weet waarheen. Een oogenblik verloor Warburton van Ontzetting zijn zclfbeheersching. Wanneer het haar niet gelukte in den zadel te blij ven dan kon zij gedood of zwaar gewond, misschien voor altijd verminkt worden. Toen hij daarover later nadacht, kwam het hem ceer merkwaardig voor, dat niet hij, maar Dick het initiatief had genomen. De ©dele roodvos, een oud cavaleriepaard, vloog als een pijl uit den boog voort. Of zijn paar- denverstand den toestand had begrepen, of dat hij ach niet door dit hoogmoedig, in gebeeld parade-paard in het renren de loef .wilde laten afsteken? Hoe het zij, er werd een mijl in een oogwenk afgelegd. Het meisje, het gevaar ziende, deed al les, wat een goede rijderes kon doen. Zij «loot haar knie vaster om den knop van den zadel en hield ricbzelvo vast. De wind Tukte haar haarspelden los en als een gou den sluier woei heur haar achter haar aan. De afstand tusschen de beide paarden werd kleiner en Warburton begon te be grijpen. wat het jonge meisje had bedoeld, toen rij zeide, dat Dick béter draven en springen kon dan Pirat. Bleef Pirat op de Btraat, dan kon Dick hem inhalen; maar wanneer Pirat het eens in den zin kreeg 'over een heg te vliegen? Warburton hui verde Sneller, steed sneller ging het voort, over bruggen, bochten en hoeken. Eens, bij het tegenkomen van een reusachtigen vrachtwagen, sloeg Warburton den schrik om het hart. blaar zij vlogen er rakelings langs. De tussckenruimte werd steedb kleiner, totdat Dicks neus slechts nog een meter van Pirata wuivenden staart was verwijderd. Kon ik de wilde jacht maar zoo beschrij ven, als Robert mij die heeft beschreven; de adem stond mij daarbij bijna stil. Ik zag boom en, huizen en velden voorbij vliegenik zag de paarden op de weiden komen a an ga lop peer en en hoorde hoe zij over de hekken hinnikten; ik voelde de steentjes en het stof, welke Pirata hoeven mijn rijknecht in het gericht en in de oogen slingerden; ik voelde de oude pijn in zijn been en toen hij eindelijk het zwarte dier had ingehaald en het doodsbleeke gelaat van het geliefde meisje zag, was dat, een enkel uitgezon- derd, het grootste oogenblik van zijn ge- iieele leven. Er was geen vrees in haar oogen te lezen, maar zij hadden een smee- kende uitdrukking, toen zij haar hoofd half I naar hem toekeerde. Hij boog rioh naar haar toe en legde rijn arm om haar heen De beide paarden raakten elkaar aan en drukten zijn been ontzettend-. „Laat de beugels schieten!" riep hij. „Snel! Uw knie van den knop. Ik kan niet langer houden. Nu 1" Dapper, moedig en koelbloedig gehoor zaamde zij dadelijk. Een optillen met in spanning van al zijn krachten, waarbij het op rijn rug en knieën aankwam, en Pirat was van zijn kostbaren last bevrijd. Maar nu kwam nog de grootste inspanning. Dick kon niet dadelijk tot staan worden ge bracht; hij wilde volstrekt zijn mededinger achterna. Warburton begreep, dat hij de vreeselijke inspanning, om met zijn rechter arm het jonge meisje te omvatten en met den linker het paard te beteugelen, niet lang kon volhouden. Krampachtig had hst jonge meisje haar arm om zijn hals geslagen en dat maakte voor hem de inspaunng grooter. Zij zeide geen woord en haar oogen waren gesloten, als verwachtte zij het vol gende oogenblik op den grond geworpen te worden. Maar de wilde jacht en de dubbele last deden rich bij Diok gelden, en spoedig hief hij zijn kop op, zoodat Warburton hem tot staan kon brengen. Betty gleed op den grond en onmiddellijk daarop stond Robert naast haar, geen oogenblik te vroeg. De reactie was te groot voor haar. Verbijsterd streek zij het haar achterover, staarde baar metgezel als wezenloos aan en viel in on? macht. Hij kon haar gelukkig nog bij den arm grijpen, zoodat haar hoofd niet op den grond sloeg. Zoo sleepte hij haar naar den berm dier straat en legde haar hoofd op rijn bevende knieën. Er kwam een ne vel voor gijn oogen en hij was op het punt zelf bewusteloos te worden. En wat denkt gij wel, dat de schavuit deed? Hij drukte zijn lippen op het haar van het meisje, terwijl zijn oogen zich met tranen vulden en een snikkend geluid uit rijn verdroogde keel kwam. En nogmaals kuste hij heur haar, slechts heur haar. Ik had het tafereel wel eens willen zien: het hijgende paard, dat beiden op eenigen af- Btand vragend beschouwde; het meisje in haar bestoven rijkleed met de fladderende haren ©d het bleeke gelaat; mijn rijkneoht met zijn bezweet gezicht, rijn op het voor hoofd klevend haar en de donkere oogen, waaruit vrees en liefde spraken. Hij had een slag geleverd en gewonnen. Een onmacht is een voorbijgaanden toe stand; na eenigen tijd opende Betty haar oogen en staarde verbijsterd in het gelaat, dat zich over haar heenboog. Wat rij daar in ontdekte, weet ik niet; in elk geval trachtte zij dadelijk op te staan. Nu had haar gelaat meer dan voldoende kleur en haar oogen hadden eon vragende uitdruk king. Zij vroegen Warburton: Wat hebt gij gedaan, zoolang ik bewusteloos was? Ik vrees bijna, dat ook zijn wangen hoogrood waren gekleurd. Hij knielde naast het jon ge meisje en schudde het stof van haar ja- pon. Zij keek hem daarbij zeer eigenaardig aan. Opstaand© deed zij een vruchtelooze po ging om heur haar op te steken, en toen dat niet gelukte, liet rij het maar hangen. Plotseling en zonder blijkbare reden werd zij wrevelig, wrevelig over zichzelve, over James, over het overmoedige paard, dat haar in dezen toestand had gebracht. De teekenen van dezen wrevel ontdekte War burton in haar oogen en om den storm te voorkomen, begaf hij zich naar Dick, nam hem bij den teugel en bracht het dier bij haar. „Wanneer u Dick wilt bestijgen, juffrouw Annesley, „dan zal ik hem naar huis lei den. Het is ongeveer vijf mijlen, denk ik." De ongerijmdheid van haar toorn wekte haar zin voor het komische op en een schalksch lachje gleed nu over haar gelaat. De rijknecht was verbaasd. „Ik dank u, James. Gij hebt gelijk gehad, ik had Pirat niet moeten berijden. Nu heb ik mijn straf gekregen. Vijf mijlen? Dat ïfl een heel eind voor u." „Ik geef daarom niets," antwoordde Ja mes, buitengewoon gelukkig, terwijl hij haar in don zadel hielp en den linker-stijg- beugel op de juiste hoogte braoht. En nu werd de terugreis aanvaard. Vreemd, geen van beiden schonen zich bij zonder bezorgd,1 over 't lot van Pirat te ma/ kenhij was volkomen uit hun oogen en hun gedachten verdwenen. Maar 6én ding temperde Warburtona gevoel van geluk op deze wandeling. Zijn „ziek been" deed hem vreeselijk pijn en na de tweede mijl (welke zonder een woord van een van beiden was afgelegd) begon hij een weinig te hinken, wat do rijderes van haar zitplaats boveu en achter hem bemerkte. „Hebt gij u bezeerd?" vroeg zij zacht. „Vandaag niet, juffrouw Annesley," ant woordde hij kortaf, „het ia een oude wonde." „Zijt gij in uw soldatentijd gewond ?'e „Ja." „Hoe?" Hij keerde zich verrast om. Al deze vra gen waren iets zeer ongewoons. Maar toch" antwoordde hij en wel volgens de waarheid. „Een dronken Indiaan heeft mij in mijn been geschoten." „In den dienst?" „Ja." Zonder dat hij rich daarvan bewust was vergat hij er „juffrouw Annesley" bij te voegen, wat toch het uiterlijk teekeü rij per dieDstbsarheid was. En ik geloof, dat eij dit gemis aan respect in dat oogenblik in het geheel niet opmerkte. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 1