Ingezonden. Gemengd Nieuws. Do Hudsoii-Fulton-feesteii. Reuter seinde reeds uit Nieuw-Yotk Het teen en ander over den aanvang der Hudson- Fulton-fecston. Men weet dat de feest on zou den worden geopend op Zaterdag 25 dezer, jen zullen voortduren tot 9 October. Omtrent den schitterend geslaagden eersten dag kan nog hot volgende worden mede gedeeld, door de „N. R. C," ontleend aan buitenlandsche bladen: Twee millioen toeschouwers zijn naar Nieuw-York gekomen om het onvergelijkelijk toonecl te genieten. Langs de rivier, over een lengte van 15 KM., lagen meer dan vijftig prachtige oor logsschepen, onderscheidenlijk toebehoorende tean 8 verschillende rijken. Uit de Baai komende kwam een stoet van meer dan vijf honderd vroolijk en kleurrijk versierde vaar tuigen de rivier op. Vooraan ging de „Halve Maen," gevolgd door de „Clermont." N.waarts gaande passeerde de stoet de oorlogsbodems ten beschreef daarna een bocht om die marine- vaartuigen. Bij het vertrek was een incident voorgevallen (reeds kort gemeld). De „Halve Maen," die naar het punt van afvaart ge sleept werd, werd daarbij voorafgegaan door do „Clermont." Van laatstgenoemd schip ge- ïaakto de macliino een moment onklaar. De ï^Halve Maen" liep toen met haar boeg spriet togen de verschansing van de „Cler- ment." Aanvankelijk zag het er naar uit of beide [vaartuigen ernstig beschadigd waren, zóó zelfs dat er eon oogcnblüc sprake van was, idat zij niet meer aan de vlootschouw zou den kunnen deelnemen; maar bij nader on derzeek bleek, dat de toegebrachte averij weinig te beteekenen liad. Bij de vlootschouw trof vooral het contrast tusschen do reus achtige afmetingen van de groote oorlogs bodems. Bij het passoeren van de „Halve Maen" en de „Clermont" langs de oorlogs schepen kregen dezo bootjes van elk der oorlogsvaartuigen een saluut van 21 kanon schoten. De vloot-parade overtrof al wat er op dat gebied in de V. St. ooit was te zien ge weest. MilLioenen kijkers hebben van het schouwspel genoten. Overal langs de oevers van de Hudson, waar maar gunstige punten voorhanden waren, op de daken van do toren huizen, voor de ramen der groote kantoor gebouwen, en niet het minst op de rivier zelf, welke met duizenden kleine bootjes en pleziervaartuigen was bedekt, was het zwart van d© monschen. Het gedrang was op tal [van plaatsen van dien aard, dat er wel ongelukken moesten gebeuren; de telegram men vermeldden gelukkig slechts één zoo'n geval met noodlottigen afloop. Nadat de stoet der 500 versierde booten de oorlogsschepen was langs gevaren, werd do terugtocht weer aanvaard. Tegenover Ri verside Park, werd halt gehouden, waar het Nederlandsche comité, dat hij den bouw der i,Halve Maen" do leiding had gehad, het Vaartuig als geschenk formeel overdroeg. De overdracht der „Halve Maen" en de aanbieding der hierop betrekking hebbende oorkonde geschiedde door den vice-presi dent van bet Nederlandsohe comité voor de Hudson-Folton-feesten, S. P. van Eeghen. Do oorkonde, op een groot vel perka ment, is zeer mooi geealligrapheerd door gebrs. Grevenstuk, en is gesteld zoowel *n de Nedorlandsche als in de Engelsche taal. Aan den voet van de oorkonde vindt men teen fraaie penteekening van Nieuw-Ara- eterdam in 1610. Onder de oorkonde zijn de handteeke- ïiingen geplaatst van het Nederlandsche Oomitó, bestaande uit vice-admiroal Ellis, eerc-voorzitter, mr. JE, baron Maokay, voorzitter, en S. P. van Eeghen, E. P. de Monohy, mr. R. van Rees, J. W. P. van Hoogstraten en J. Heldring. Do oorkonde zelve luidt als volgt: „Do feestviering ter herinnering aan Hendrik Hudson, don koenen zeevaarder, die in dienst der Nederlandsche Oost-Indi sche Oompagnie, nu driehonderd jaren ge leden, de grondslagen legde voor de kennis van de Streken, waar thans het hart der Vereenigde Staten van Noord-Amerika zoo krachtig klopt, heeft in Nederland leven dige belangstelling gewekt. Het volk van Nederland herinnert zich met trots, dat een aantal der beste burgers van de oude roemrijke Republiek der Ver eenigde Nederlanden, een zoo aanzienlijk deel heeft mogen hebben aan de stichting van de wereldstad Nieuw-York, eenmaal Nieuw-Amsterdam. Het heeft niet verge ten, dat de afstammelingen van vele Ne derlandsohe geslachten goed en bloed heb ben veil gehad in den strijd voor do Vrij heid en Onafhankelijkheid der roemrijke Republiek der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, terwijl nog tot op den fhui- digen dag zoovele zijner zonen en dochte- ren, die zioh naar de overzijde van den Oceaan begeven en als trouwe burgers in die Republiek wonen, de levendig© betrek kingen onderhouden, die Nederland aan de Vereenigde Staten verbinden op het gebied ,van Godsdienst- en Staatkundige Vrijheid, van Handel en Nijverheid, van Wetenschap en Kunst. Ten einde dit alles in tastbaren vorm aan bet groote en machtige Zustervolk der Ver eenigde Staten te toon en, stelde het Ne derlandsohe volk de voor deze gedachtenis viering gevormde Commissie, waarvan het Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden behaagde het Bescherm heerschap te aanvaarden, in staat aan de Hudson Fulton Celebration Commission te Nieuw-York te zenden een zoo getrouw mo gelijke nabootsing der „Halve Maen", die, nu drie eeuwen geleden, uit Amsterdam, o\cr den Oceaan, Hudson voerde langs de boorden van de groote rivier, die zijn naam draagt. Moge het aanbod van deze herinnering aan dat kleine schip, dien notedop, welks komst in die wateren van zoo groot belang ia geweest voor de ontwikkeling der Ver eenigde Staten van Noord-Amerika, welge vallig zijn aan de Hudson Fulton Celebra tion Commission als een getuigenis van vriendschappelijke gezindheid, van bloedver wantschap en van gemeenschap van belan gen, die nog altijd Nederland en de Ver eenigde Staten met elkander verbinden." De burgemeester van Amsterdam, mr. W. F. van Leeuwen, naar Nieuw-York gegaan omdat hij daartoe speciaal was uitgenoo- digd door het comité te Nieuw-York, hield een toespraak naar aanleiding der aanbie ding van boeken en documenten, die Hud- sons tocht tot onderwerp hebben. Reeds des middags was op de Hudson vuurwerk afgestoken. Maar 's avonds is daarop een vuurwerk met feestverlichting van de honderden schepen in do rivier ge volgd, zóó grootsch en zoo feeëriek, dat het do kijkers met dankbare verrukking als ge slagen heeft. Ook de Oostrivier was geïllumineerd. In vurige lijnen teekenden do reusachtige span ningen der vier bruggen over die rivier zich af tegen het duister van den nacht hemel. Het moet een eenig schouwspel zijn geweest. Zaterdagavond was een openbare verga dering uitgeschreven door den L. B.-B,. naar aanleiding van de gehouden Tentoon stelling van Huisindustrie te Amsterdam. Die vergadering was in den beginne wel goed bezocht» maar even tien uren verlie ten reeds zeer velen de zaal. Wat hiervan de reden was? Om den avond te doen gelukken waren niet alleen advertenties geplaatst, maar otfk strooibil jetten rondgebracht, waarop stond, dat „prachtige" lichtbeelden zouden worden vertoond. En... wat vielen deze nu tegen 1 Niet alleen dat ze ongekleurd waren, maar daaifoij nog zoo onduidelijk dat men van velen op eenigen afstand niets onderschei den kon. Zoo kwam het dat reeds even halftien enkelen opstonden en vertrokken en na de pauze zeer velen. Anderen be klaagden zioh ter vergadering gekomen te aijn. Hoe jammer was het, dat do velen, die nu daarvoor hun penninkske opgeofferd had den, blijkbaar te leur gesteld werden. Jam mer ook, omdat daardoor de L. B.-B. voor zijn volgende vergaderingen geen propa ganda heeft gemaakt. Mocht evenwel later weder een dergelijke avond georganiseerd worden, laat het Bestuur dan vooral zor gen met „iets moois" voor den dag te ko men en anders liever geen openbare verga dering beleggen. Want in Leiden is men op lichtbeeld-gebied al verwend I Hoogachtend, Een bezoeker. Mijnheer de Redacteur 1 Alhier werden in een gezin van vader,- moeder en 4 kinderen, allen op 1 kind na, zeer ongesteld, na hot gebruik van het mid- digmaaJ, braken en hevige diarrhee. Men ging aan 't gissen en kwam tot de over tuiging dat hot door 't gebruik van bloem kool was ontstaan, omdat juist dat ééno kind zo niet gebruikt en ook goen last had; van oenzelfden groentcriboer had ook een ander kool gekocht, en dezo wordt door omstan digheid alleen door één persoon gegeten, ter wijl do andoren iet9 anders gebruikten, en ook die eene ging aan 't braken en ook diar- xhoo. Dus is het bijna bewezen dat het van de kool kwam. Wat moet nu de oorzaak zijn? Tegenwoordig worden de koolvelden be sproeid met een oplossing van koperzuur (Bordoauseho pap)dit wordt gedaan voor de gevreesdo rups en met succes toegepast, doch moet geschieden, voor dat er iets van een spruitje to zien is. Nu is het zoo, dat do oene kool spoediger ontwikkelt dan de an dere, dus die voor is, krijgt ook iets van die besproeiing beet, met de bovengenoemde gevolgen, die toch werkelijk gevaarlijk ge noog zijn. Hoogachtend, Een lief hebber van ongekoperzuurde kool. Voorhout, 27 September 1909. Wet op «Ie Bnkkersraden. Een wetsontwerp is bij do Tweede Kamer ingediend tot instelling van Bakkersrodeu De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel geoft in de Memorie van Toelichting slechts aanteokeningon bij enkele artikelen. Na hetgeen in de toelichting betreffende '.iet wetsontwerp tot beperking van Zondagsar- beid en nachtarbeid in broodbakkerijen om trent do instelling van Bakkersraden werd opgemerkt heeft hij gemeend zich van al gemeen© besahofuwingen over dit wetsont werp te mogen onthouden. Aan de artikelen van het ontwerp is het volgende ontleend: In olko provincie of in elk gedeelte eener provincie, bij algemeenen maatregel van be stuur aangewezen, is een Bakkersraad, waarvan de standplaats mede bij algemee nen maatregel van bestuur wordt bepaald. De Bakkersraad bestaat uit: a. een voor zitter en een plaatsvervangend voorzitter en b. een even aantal andere leden en een ge lijk aantal plaatsvervangende leden. Het aantal der leden, wordt voor eiken raad bij kon. besluit vastgesteld. Die leden worden evenals hun plaatsvervangers voor de een© helft uit de patroons, voor de an dere helft uit do arbeiders benoemd. Aan een Bakkersraad kan bij kon. besluit een secretaris worden toegevoegd, zoo noo- dig met bezoldiging. De voorzatter en de plaatsvervangende voorzatter van den Bakkersraad worden bij kon. besluit aangewezen uit de ambtenaren der arbeidsinspectie. De leden-patroons en de leden-arbeiders van den Bakkersraad alsmede hun plaats vervangers worden benoemd door Gedepu teerde Staten. Benoembaar tot lid-patroon of tot plaats vervangend lid-patroon, tot lid-arbeider of tot plaatsvervangend lid-arbeider van den Bakkersraad is ieder ingezetene des Rijks, tevens Nederlander, die: lo. vóór den aan vang van het loopende kalenderjaar den leeftijd van 25 jaren heeft bereiktj 2o. als patroon of als arbeider gedurende ten min ste zes maanden van het laatstverloopen kalenderjaar binnen bet ressort van den raad is werkzaam geweest, en 3o. zijn woon plaats heeft binnen het ressort van deD raad. De Bakkersraden dienen van advies aan do hoofden der departementen van alge meen bestuur en de besturen van provin ciën en gemeenten, ten aanzien van alle onderwerpen, welke de belangen raken van den arbeid in het broodbakkersbedrijf, en verleenen hun medewerking ten behoeve van het toezicht op de naleving van wette lijke voorschriften, dien arbeid Betreffende. De vergaderingen worden met gesloten deuren gehouden. De Bakkersraad kan omtrent het in een vergadering verhandelde aan allen, die daarbij tegenwoordig waren, geheimhou ding opleggen. Deze wordt in acht geno men, totdat de Bakkersraad haar opheft. Bij algemeenen maaregel van bestuur worden regelen gesteld betreffende de scha delooss telling van hen, die deel van een Bakkersraad uitmaken, en de noodige voor- eieningen getroffen ten opzichte van de kosten der raden. Daarbij wordt bepaald, dat geen schadeloosstelling wordt toege kend voor het bijwonen van vergaderingen, welke op een Zondag of een algemeen er kenden christelijken feestdag worden ge houden. Telepfaoon met zelfwerkende aan- sluiting. Degeen, dde spreken wil, brengt atolf de aansluiting tot stand. Daartoi steekt hij den vinger in de daarvoor bestemde opening van een schijf en draait déze zoo ver het ka.n om. Verlangt, men nu bijv. aangesloten te worden met No. 725, dan schakelt men achter elkaar de cijfers 7, 2 en 5 in, waarop 't verbin dings toestel van 't kantoor zelfstan dig de aansluiting bewerkstelligt. Zoolang het gewenschte nummer door een ander in beslag genomen wordt, is geen nieuwe ver binding mogelijk. De nieuwe toestellen zijn reeds in gebruik genomen te Hildesheim en op een kantoor te We enen. Ben ernstige beschuldiging. Do „Nieuwe Soerabaja Courant" bevat een artikel over diverse knoeierijen met het voor de marine bestemde buskruit. „Ter onderzoek van deze knoeierijen is nog n et lang geleden een oommissie ingesteld, zegt hot blad. Reeds in don loop van het vorig jaar bleek te Soorabaja de ondeugde lijkheid van het buskruit voor marine-doel einden. Het vertoonde neiging tot zeifont- ontplof fing. Nadat dit ontdekt was, werd het kruit eens in de drie maanden gekeurd om hot gevaar van zelf ontplof fing hui ten te stellen. Do fout schuilt, volgens het blad, in Nederland. Daar treedt namelijk als ad viseur aan het departement van Marine op dr. Thomas, die voorheen fabrikatiecbef ge weest is in don Buskruitmolon to Muiden en derhalve bezwaarlijk zijn eigen fabrikaat kan afkeuren. Voorts is een bij den buskruit- raolen te Muiden geplaatst kapitein belast met de keuringen. Doze ontvangt van de fa brikanten een toelage van f 3000 's jaars, dit is officieel goedgekeurd door den minis ter van oorlog. Het ligt, volgens het blad, voor do hand te veronderstellen, ,dat deze kapitein het maaksel van degenen, die hem zoo royaal behandelen, met welwillend oog beziet. In elk geval is Indië opgescheept met buskruit van inferieure qualiteit. De bij contract vastgestelde keuring is nutteloos. Indien bij een temperatuur van 90 tot 130 gr. Celsius geen merkbare sporen van zelf- ontploffing zijn waar te nemen, wordt het kruit good gekeurd. Deze keuringsproef wordt door het blad waardeloos genoemd, doordat de fabrikanten bij het product sublimaat voe gen. Hierdoor is Indië thans voorzien van groote hbevoelheden slecht kruit, dat reeds hij de gewone tropische hitte salpeterzurige dampen ontwikkelt. Tengevolge hiervan ont staan gebrekken in de geweermunitie. Het sublimaat tast bovendien de hulzen aan, zoo dat afkeuring van de geweerpatronen op groote schaal geschiedt. Het product van do munitiefabriok te Hamburg is ook slecht, terwijl de hulzen van inferieure kwali- liteit zijn. In 1908 is van een partij liefst twee millioen stuks afgekeurd wegens on bruikbaarheid." Deze zeer ernstige beschuldiging overne mende, zegt de „N. Ct.", hebben wij tevens vermeend ter bevoegdcr plaatse inlichtin gen te moeten inwinnen naar de juistheid daarvan en zijn wij in staat gesteld daar omtrent het volgende mede te dealen Verschillende artikelen voor algemeen en bijzonder gebruik vertoonen, ook al zijn zij1 in de perfeotie afgeleverd, na geruimon tijd afwijkingen, waardoor zij voor het gebruik minder of niet gesohikt worden. Dit heeft op den langen duur ook mot buskruit plaats en daarom moet er zorgvuldig voor wordon gewaakt, dat die omzetting zoo lang moge lijk wordt tegengehouden en dat als die wordt geconstateerd zoo spoedig mogelijk maatregelen worden genomen dat het onge schikt geworden buskruit buiten gebruik wordt gesteld. Om het eerste ie bereiken is op alle slag schepen in Indië een koelinrichting aange bracht, waardoor de ruimte, waarin het. bus kruit is geborgen, op lage temperatuur wordt gehouden; op de beide sohopen, op de reede van Soorabaja liggende, waarin dit als voor Bpdoeld woïdt waarechijnlijkaan dp Hembrug, raad is geborgen, zijn 'de koelinrichtingen niet aanwezig, omdat daar aan boord niet wordt gestookt en de temperatuur daardoor vanzelf beneden de 30 gr. O. blijft. Eenigen tijd geleden vertoonden zich pan enkele pijpen van het rookloos kruit in In dië eenige verschijnselen van ontleding; dezo zijn onmiddellijk uit het gebruik terugge trokken* en naar Nederland gezonden. Bij on derzoek alhier werd bevonden, daterzelfs hij dit verdachte kruit geen ge vaar voor zei font p lof f in g be stond. De oorlogsschepen hebben, als zij naar Indië gaan, een zekere hoeveelheid oorlogs- voorraad aan boord; telkens als zulk een schip ia teruggekeerd, wordt dio voorraad aan een nauwkeurig onderzoek onderwor pen. Het publiek kan in dozen dus gerust zijn. De in het artikel voorkomende door niets gestaafde persoonlijke verdachtmakingen meenen wij buiten bespreking te moeten laten, doch wij meenen piet onvermeld te mogen laten dat de fabrikanten te Muiden, die het buskruit leveren, overal den naam heb ben, dat zij steeds alle krachten inspannen, om superieure kwaliteiten te vervaardigen en te leveren, zoodat moeilijk kan worden verwacht dat zij aan. hun besten klant den Staat der Nederlanden inferieure soorten zouden verkoop en. Alle week-abonné's in Leiden en omliggende gemeenten van het „Leidsch Dagblad" ztfn verzekerd tegen ongevallen in en 6uiten bedrijf. B(j algeheele invaliditeit wordt uitgekeerd f lOOO; btf overladen f5OO; bö verlies van hand of voet f%50; bJJ ver lies van één oog f 150; bjj totaal verlies van een duim f IOO j bjj verlias van een wijsvinger /*60 en bjj verlies van eiken anderen vinger voor f\5 op voorwaarden, in de polls vermeld. Be eerste geldstukken van alumi nium in Bnropa. Dit zijn de nieuwe Fransche 5-, 10- en 25- centim es-s tukken, welke nog in dit jaar in omloop zullen gebracht worden. Do voorzij de draagt den stempel van de Republiek, de achterzijde toont de waard© der munten. De geldstukken worden hier ongeveer op hun ware grootte afgebeeld., V., eonperBoonaithetboraoh- te Heibe, bevond zich Zaterdagmiddag in dronken "toestand op de Bredaöahe baan onder Rozendaal en wilde de herberg bij M. binnenkomen. De kastelein belette zulks, waarop V. de ruiten insloeg. De kastelein nam een revolver - en na eerst een schot los te hebben gegeven, om schrik aan te jagen, legde hij de revolver op V. aan en verwond de hem aan het hoofd met een kogeL De Hoikerman is door de marechaussee in hechtenis genomen. HetongelukteBroda. Door de justitie zijn de heeren J. van Dongen en J. A. Oomen, arohitecten, en M. Bakkeren en P. M. Kuselboe, aannemers, aangewezen bot het instellen van een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk, waartoe zij reeds Vrijdagavond om halfelf op het bureel van politie werden beëedigd. Verschillende brok stukken en steenen van den bouw zijn door de politie in beslag genomen. B. en We. hebben de heeren J. M. Marij nen, F. P. Bilsen en H. Venker benoemd om een onderzoek in te stellen naar de oor zaak. Het gemeentebestuur heeft aan den plaat- selijken commandant f 200 ter hand gesteld voor de militairen, die zicih zoo verdienste lijk hebben gemaakt bij bet reddingswerk, Omtrent de oorzaken van het instorten van het huis, schrijft het „D. v. N."i Er bestaat bij de deskundigen, die door ons zijn geraadpleegd, overeenstemming op één punt. Zij meenen, dat de pilasters, waarop de ijzeren balken der eerste verdie ping rustten, en dio zijn opgebouwd van ouden steen, tegen oude muren aan, hoogst waarschijnlijk aan bet werken zijn gegaan. Zij zullen den last van den bovenbouw niet hebben kunnen dragen. Eigenlijk behoeft er maar één bezweken te zijn, om de andere wankele steunsels te doen vallen. Verder neemt men aan, dat de ijzeren balk, die in de lengte door bet gebouw liep en die rustte op den ijzeren balk in den gevel, met deze niet voldoende gekoppeld is geweest. En zoo wijst men op meerdere onvolkomen heden. Maar de hoofdoorzaak moet zitten in de onvoldoende sterkte der pilasters, die de ijzeren balken droegen der eerste ver dieping. De architect Mermans eobter verzekerde ons, dat bij Vrijdagmorgen nog de maat had genomen voor de vensters en daarbij geconstateerd had, dat de bouw niet één centimeter was verzakt. Van werking had hij toen niets bespeurd. Bij publieke aanbesteding is de bouw niet gegund, daar de aannemers allen boven de begrooting waren. Het werk is later voor een bepaalde som opgedragen aan don heer Beekers. Omtrent deze treurige zaak meldde Ket „Dgbl. v. N.-Brab/' gisteren: De toestand van den aannemer Beekers_ was vanmorgen bevredigend, hij gaat goed vooruit en er is alle hoop op herstel. Ook Verheijen en Van Geel maken het heel goed, er is een flinke verbetering ln hun toestand gekomen. Alzoo bestaat er zeer groote kans dat het bij twee slachtof fers bij deze ramp zal blijven. Nog steeds is niet met zekerheid te mel den wat de oorzaak der instorting is ge weest. Naar we vernemen beginnen de des kundigen meer en meer een verzakking ook in het midden en achterdeel van het ge bouw als oorzaak der instorting aan te ne men. "Uit verschillende omstandigheden schijnt men te mogen opmaken, dat aan vankelijk een gestadige, nauw merkbare verschuiving heeft plaats gehad, gevolgd door een plotselinge instorting toen de voornaamste balken hun steunpunten had den verloren. Een andere teekenende omstandigheid is de navolgende Verheijen was op de bovenste verdieping bezig met het leggen der gasleiding. Het was niet ver van zes uren, toen hij de maat had genomen voor het op lengte snijden van een buis. Hij sneed daarna de buis op de lengte af, maakte er een schroefdraad aan en wou ze gaan plaatsen. Toen bleek echter, dat de buis eenige centimeters te lang was. Verheijen, die overigens een accuraat werk man is, begreep zelf niets van zijn vergis sing. Hij nam opnieuw do maat, sneed een stuk van het eind der gasbuis af, maakte er opnieuw een schroefdraad aan en ging opnieuw passen. Hij had zuiver gemeten en een stuk van de buis gesneden en tooh ze was weeral nog eenige centimeters te lang. Daar begreep hij niets van. Nog eens opnieuw gemeten, weer afge sneden en weer gepast.... ze was weer te lang. Sprenkels, die bij. Talboom op een der bo venverdiepingen werkte, heeft er nog op gewezen, dat een balk aan ,,'t rijen" was en de vrees hebben geopperd, dat „aan stonds de heelo boel in elkaar zou zakken."' Uit dit alles schijnt men te mogen opmar- ken, dat aanvankelijk een gestadige, nauw merkbare verschuiving heeft plaats gehad,; gevolgd door een plotselinge instorting, toen" de voornaamste halken hun steunpunten hadden verloren. Het hotel „Ter Brake" te Vrie- zenveen wordt verlicht door acyteleengas eni de machine voor gasontwHekeling staat in den tuin ongoveor 00 k 70 meter achter het huis. Toen Zaterdagavond gasluoht geroken werd, begaf de bediende zioh met een laj>. taara naar het steenen gebouwtje, waarin de machine geplaatst was. bij het openen van de deur vloog het geheele gebouwtje met een knal, die door het geheele dorp en zelfs nog veel verder werd gehoord, uit el kander. De bediende J. Kondebrink was achter over gevallen en werd met brandwonden" overdekt opgenomen. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis te Almoloo, zijn toe stand is bevredigend, doch een wonder mag het genoemd worden, dat hij door de weg- vliegende steenen en stukken hout niet on middellijk is gedood. In het hotel „Ter Brake" en andere in de buurt staande huizen zijn door den schok verschillende ruiten gesprongen; verdere on gelukken kwamen gelukkig niet voor. („Zw. Ot."> De Neder 1. onderzeosobö boot „No. 1" is gistermiddag zoo wordt uit Nieuwediep gemeld door stroommis- leiding bij het doen van oefeningen in het Kaap en Molengat aan den grond geraakt.' Met behulp van een totrpedoboot, höti stoom vaartuig „Pampus" van de land-tof- p ©disten, alsmede eenige vis schors, is do boot vlot gebracht, naar de haven gesleept en op de rijkswerf opgenomen. Een der opvarenden van den visohbotte# „H D 20", di© bij het afbrengen behulp* zaam was, heeft door het uitschieten vaiï een tros aijn heen gebroken en is naar het marine-hospitaal vervoerd. In de straf gevangenis t'ê Parma is j.L Zaterdag een oproer uitge broken. Ongeveer 00 gevangenen openden nadat zaj de deur gobarrikadeerd hadden- de vensters en schreeuwden, zoo luide zdj konden, over de straat heen, dat de hoofd bewaarder en de dokter ontslagen moesten worden. Binnen enkele oogenblikken ont stond er een oploop voor de gevangenis en enkele govangenen hielden een rede tot de» verzamelde menigte, in welke zij hun grie ven tegen de beide beambten mededeelden en hun verontwaardiging luchtten over het onmenscholijk optreden der genoemde &mb- tenoren. De politie trachtte door te schieten de gevangenen sahiik aan te jagen, dit gelukte haJor echter niet. Toen poogde zij hen mét een zoet lijntje tot kalmte to brengen, het duurde echter nog eenige uren voor de ge vangenen over te halen waren zich wederi naar hun cellen te begeven. Daarmede was de reist vooiloopig hersteld, Men vreest echter voor herhalingen en de wacht, is daarom versterkt. Otero, do beroemde Bpaan* ache danseres, „la belle Otero", heeft in de kleedkamer van den Marigny-schouwburg te Parijs een ongeluk met een petroleumlamp gehad en daarbij ernstige brandwonden op* geloop en. TeLimogesieBaumedeLafrar- gue, de directeur van het postkantoor, op den loop gegaan, na verduistering vaö' 300,000 fr., die hij ter beurze verdobbeld had. Hetisbekend, hoe streng vei* valsohers van levensmiddelen in Duitech* land gestraft worden. Dat zal ook de bo terkoopman Wilhelm Schmitz te Barmen wjiji den lijve ondervinden. Hij had 8 pet., water door zijn boter heen gebouwd en id deswege te Elberfeld tot twee maanden ge vangenisstraf en 300 mk. boete veroordeeld,. Zaterdag zijn te Frank forü aan den Main de stembriefjes geteld, die op de zeven volksvergaderingen over den bier oorlog in de bus waren gedaan. Met 2658 tegen 1854 stemmen bleek het voorstel, ont rich van het gebruik van bier geheel te ont houden, aangenomen te zijn.

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 6