Uit de „Staatscourant". Agenda van de weekt Academienieuws. Uit de Rechtzaal. lior de benoeming tot lid van do commissie yan beheer over de gestichten „Endegeest" en „Rhyngeésfc te hebben aangenomen, den 13den dezer voor dat lidmaatschap weder bedankt. Dientengevolge zal andermaal tot de benoeming van eon lid dier oommissie moeten worden overgegaan. Ten einde den Raad daartoe in de ge legenheid te stellen, hebben B. en Ws. over eenkomstig art. 1 van het Reglement op i het beheer der gestichten, na raadpleging der commissie do volgende aanbeveling aan geboden: de heeren dr. G. Wildeboer en U. Bosch. De Oommissie van Financiën heeft ^tegen de in haar handen gestelde rekening yan de Stedelijke Werkinrichting, dienst 1903, geene bedenkingen en adviseert der halve die rekening goed te keuren: in ont vangst op 13,106.52}, in uitgaaf op 12,119.00}, sluitenda dus met een batig saldo van 987.52. De hteer A. L. Reimeringer, lid van het »Be stuur der Stedelijke Werkinrichting, heeft aan het onderzoek geen deel geno- men. Evenmin heeft de Commissie bedenkingen 'tegen do rekening van het H.-G. of Arme Wees- en Kinderhuis, dienst 1908, in ont vangst op 30,988.03}, in uitgaaf op i 31,391.69}, sluitende dus met een nadeelig Blot van 400.46. Dezelfde Commissie heeft ook tegon den Blaat van af- en overschrijving op de ba- 'grooting van het Collego van Yrouwen- Kraammoeders, het dienstjaar 1908 betref- .fende, geen bezwaar. Het raadfcdebat inzake verplichte, ge reglementeerde schoolvergaderingen en do jongste voordracht voor onderwijzer-plaats vervangend hoofd aan de school in de Yan der Werfstraat hebben bdj het groote mce- xendeel van de onderwijzers heel wat ont stemming gewekt. Ton duidelijkste bleek dit />p de druk bezochte, Zaterdagavond jl. ge houden, vergadering van de afdeeling Lei- tden van den Bond van Ned. Onderwijzers. TsTa breedvoerige discussie werd besloten een schrijven omtrent het bovenstaande te richten aan allo leerkrachten bij het open baar lager onderwijs te Leiden en autori teiten en hoofden van scholen met dit schrij ven in kennis te stellen. Ten opzichte van de bestaande ui et-ver plichte schoolvergaderingen werd de vol gende motie met groote meerderheid van btemmen aangenomen: „De afdeeling Lei den van den Bond van Ned. Onderwijzers, met leedwezen en teleurstelling kennis ge nomen hebbende van de wijze waarop de groote meerderheid van den Raad 6preekt en denkt over bet werk en de kennis van de openbare onderwijzers, maar verder óverwegende, dat bij het bepalen van een. houding ten opzichte van de bestaande niet- vorplichte schoolvergaderingen sleehts bet belang van het onderwijs den doorslag mag gevon, wekt zijn leden op deze vergaderin gen zooveel mogelijk te bevorderen en slechts dan medewerking daaraan te ont zeggen wanneer ten duidelijkste blijkt, dat ze door het hoofd van do school niet ernstig worden genom-n." B. en We. stellen den Raad voor, af wij tend te beschikken op een verzoek van het bestuur dor te 's-Gravenhage in 1010 te houden Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt, om voor deze tentoonstelling een subsidie van f 500 te verleen en. Verder wordt door B. en Ws. den Raad in overweging gegeven gunstig te beschik ken op een adres van ©enige voreenigingen, om op do eerst volgende bcgrpoting; een be drag van f 100 voor subsidie aan drankbo Btrijding uit te trekken. Ter gelegenheid van zijn zilveren hoog leeraars-jubileum zal prof. dr. J. vun Leeu wen Jzn., alhier Vrijdagnamiddag 1 Octo ber, van 2 tot 4 uren receptie houden in hotel „Du Lion d'or", Breestraat. Heden ia het vijftig jaren go- leden, dat de oud-hoogleeraar in het staats recht aan de Amsterdamsohe universiteit, dr. L. de Hartog, te Leiden tot doctor in !de rechtswetenschap promoveerde met een dissertatie over art. 592 Burgerlijk Wet boek. Aanvankelijk studeerde prof. De Har tog in de klasaieko letteren, waardoor hij ook hot doctoraal exam cm aflegde, dooh daarna ging hij zich aan de rechtsweten schap wijden. Den 27sten September 1859 te Leiden ge promoveerd, vestigde prof. De Hartog zich als advocaat to Leiden, als hoedanig hij ©enige jaren werkzaam was. Daarna werd hij 1 eeraar in het Staatsrecht, eerst ann de H. B. 8. te Haarlem, daarna aan die te Utrecht. In 1877 werd hij tot hoogleeraar in het Staatsrecht benoemd aan de Amsterdam- echo universiteit. Dat bleef hij tot de 70-ja- rigo leeftijd hem, in 1906, tot heengaan noopte. Zijn zilveren jubileum als hoogleer aar word in 1902 feestelijk gevierd. Het was de wensah van den jubilaris dat de dag van heden onopgemerkt zou voor bijgaan. De Ambachtsschool alhier werd Zater dag bezocht door den directeur en de leer aren der Ambachtsschool te Amersfoort, om kennis te nemen van den gang van het on derwijs aan onze school. Zoo werd ook eenigen tijd geleden de school herhaalde malen bezocht door den direct^ dor vorbereitende Tachschule in Borgd, Finland, die, afgevaardigd door de Regeering, het ambachtaonderwijs in ons land kwam bestudeer en. De Leidsclie Bestuurdersbond hield Zaterdag-avond wederom een openbare ver gadering in de groote Stadszaal, waarin blijkens aankondiging door middel van bchtbeeldem een kijk zou worden gegeven op de te Amsterdam gehouden tentoonstel ling van huisindustrie. De belangstelling was niet bijzonder groot ©n de zaal niet meer dan voor helft gevuld. De bijeenkomst werd door den voorzitter, den heer J. Molenaar, geopend, die een en onder vertelde van de wijze, waarop de tentoonstelling voor huisindustrie was tot stand gekomen, en hoe zij de schreeuwende miastojiden, _die_op dit gebied nog bestaan, aan het lioht had gebracht. Voor ons zei- de spr. een aansporing te meer om ons te organiseer en omdat wij de eenige partij zijn in staat en bereid om zulke toestanden te doen eindigen. Onze tegenstanders wil len of kunnen in deze misstanden geen ver andering brengen. Hun belang brengt mee dat zij blijven bestaan. Nadat bij vervolgens het woord had ge geven aan het zangkoor „De Stem des Volks", dat eenige liederen zong, kwamen de heeren Th. JaBnk en T. Frans, twee vereeniging8mannen uit Rotterdam, aan de beurt om de lichtbeelden te vertoonen. De heer Jalink lichtte ze met het woord toe. Hij zeide dat zij voornemens waren met deze lichtbeelden het land door te gaan om overal een beeld te geven van de toestanden op het gebied der huisindustrie. Hierop worden een groot aantal beelden naar pho- tographieën en teekeningen van versohillen- de huisindustrieën, zooals deze ook zijn te zien geweest op de tentoonstelling, ver toond. Het 8toelenmatten te Kuilenburg, het crwtenlezen in Zeeland, de schoenmakerijen in Brabant, het tabaksstrippen en het siga- renmaken, de dames- en heeren-confectdo enz. enz., passeerden de revue. De indus trie zelf, de woningen der arbeiders en ein delijk de arbeiders zelf gingen aan het oog der aanwezigen voorbij. En voor zoover het donkere en sombere op de beelden ook in figuurlijken zin aan de aandacht der aanwezigen zou kunnen ontsnappen, zorg de de spreker er wel voor met zijn woord daarop het licht te doen vallen. „De stem" wisselde met gezang den spreker on den projeotuur verder af en de voorzitter dankte na afloop de Rotlerdam- sohe vrienden voor hun overkomst. Do Raad van Gouda verleende eervol ontslag aan do dames M. J. 0. Kruyt, on derwijzeres aan de 2e Burgerschool voor meisjes, en M. Cohen, onderwijzeres in het koken aan de herhalingsschool voor meis jes. Voor deze laatste betrekking werd be noemd mej. D. Keyzer. Tot onderwijzeres aan school no. 1 werd benoemd mej. M. J. van Dam en tot hoofd der herhalingsschool voor meisjes de heer O. van Essen. De Raad m.rp tevens het voorBtel tot in gebruikneming van het Van Itorson-zieken- huis aan en keurde de bedde daarop betrek king heibbondo verordeningen goed, nadat daarop tal van amendement en waren inge diend en zeer druk en langdurig was gedis cussieerd. Vorder werden nog goedgekeurd oen voor stel om opnieuw vergunning te vragen voor het heffen van tolgeld op het Goudscho en Amsterdamsohe Rijpad en het voorstel tot het leggen van een bouwverbod op eenige perceel en. De Oejutnale r.-tk. Kiesvereeniging in het kiesdistrict Breukolen, Zaterdag te Utreaht vergaderd, besloot voor de Prov. Staten (vac.-De Waal Malofijt) geen candi- daat te stellen. Naar do „N. R. O." verneemt, heeft mr. W. J. Alpheit3 ontslag gevraagd als officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Arnhem. Naar do „Prov. Gr. Ct." verneemt, heeft mr. J. de Sitter, vice-president van de rechtbank te Groningen, met ingang van 1 October eervol ontslag aangevraagd. De minister van marine heeft bepaald, dat het onderzoek naar de geschiktheid voor inlijving bij de zeemilitie van de lotelingen, die zich daarvoor hebben opgegeven, zal plaats hebben in het tijdvak van 1 tot 25 Januari, en dat het tijdstip van indienst- stelling van hen, die dadelijk na de inlij ving in het genot van verlof zullen worden gosteld, zal vervallen in de eerste helft van Augustus. Het stoomschip Java, vertrok 25 Sept. van Amsterdam naar Java; do Ko ningin Wdlhelmina, van Amster dam naar Batavia, vertrok 24 Sept. van Lissabonde Oranje, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 25 Sept. Perim; de Rembrandt, van BataviA naar Am sterdam, vertrok 25 Sept. van Singapore; de Goentoer vertrok 25 Sept. van Rot terdam naar Bataviade Medan arriv. 25 Sopt. van Rotterdam te Batavia; de Rindjani, van Botterdam naar Java, passeerde 25 Sept. Kaap del Armi; de N o o r da m vertrok 25 Sept. van Rotter dam naar New-York met 202 1ste kl., 2-14 2de kl. en 403 3de kl. passagiers; de A 11 o- n a, van Java naar Amsterdam, arriveerde 25 Sept. te Suez; de Ixion vertrok 21 Sept. van Batavia naar Amsterdamde J a 8 o n, van Singapore naar Amsterdam, arriveerde 24 Sept. te Londen; de Nas- s o v i a vertrok 25 Sept. van Rotterdam naar Montrealdo Bürgcrmoister, thuisreis, vertrok 23 Sopt. van Mozambi que; de Prinsessin, uitreis, arriveer de 24 September te Port-Said. BODEGRAVEN. De Volksbibliotheek van het Nutsdepartement zal 2 Oct. a. s. weder geopend zajn. Iedexon Zaterdag, des middags van 12 tot 1 en des avonds van 7 tot 8 uren zal er gelegenheid zijn gratis boeken ter lezing daaruit te verkrijgen. Do heer W. Groen, klerk aan het post en telegraafkantoor alhier, wordt, op eigen verzoek 1 October a. s. verplaatst naar Gouda. Zijn plaats zal alhier vervuld wor den door onzen vroegeren dorpsgenoot den heer W. van der Linde, thans te Bcrgum. De heer P. Maaskant, te Doesburg, heeft de benoeming aangenomen als hoofd van de in Februari a. s. alhier te openen Christelijke school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs. HILLEGOM. Zaterdagmiddag- trad de heer G. Iperna, van Amsterdam, voor de afdeeling Hillegom van de Vereeniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen op om te spreken over de „Unie van 0. O. en 0. in Nederland." Hij ging achtereenvol gens na het ontstaan van deze vereeni ging in 1896, het doel dat ze zich stelt, het werk dat te tot nu toe heeft verricht, haar tegenwoordig werkprogram en weerlegde daarna tal van bezwaren die steeds tegen haar worden ingebracht. De Voorzitter, de heer Poe, dankte 'den Inleider en zeide dat in doel en streven van de Unie niets afkeurenswaardigs bleek te rijn. De heer Mooihuizen debatteerde heftig, vooral naar aanleiding van uitingen in in gezonden stukken in het orgaan van. de Unie waaruit hij wilde besluiten dat de vereeni ging strijdt tegen de hoofden van eohol'en. Hij sprak zoo bitter en zoo smalend, dat de inleider weigerde in te gaan op sommige van zijn gezegden; het onware van rijn conclusies toonde deze gemakkelijk aan. De heeren Klein en Steen winkel waren niet overtuigd van de noodzakelijkheid van de oprichting dier Unie, en meenden dat de Groote Vereeniging, die hoofden en on derwijzers omvat, haar werk wel wilde en bon overnemen. De inleider trachtte duide lijk te maken dat zij rich hierin vergisten, weerlegde nog enkele bezwaren, en bepleit te de noodzakelijkheid van afzonderlijke or ganisatie van onderwijzers-niet-hoofden. KATWIJK-A AN-ZEE. Het badseizoen is voor dit jaar weer gesloten en wanneer men een wandeling maakt langs den strand- boulevard kan men dit aan alles merken. Vele villa'8 zijn verlaten door de bewoners en zien er met haar toegespijkerde ramen tamelijk ongezellig uit. Ook het hotel „Du Rhin" is gesloten. Het strand is vrij eentonig, pu bliek is er bijna niet meer of het moesten enkele kindoren zijn, die er zich vermaken. De strandstoelen staan ongezellig op een hoopje en Rullen weldra verdwenen zijn, de badkoetsen zoekt men er tevergeefs. Voor hen, wien het interesseert, laten we hier volgen een statistiek van gebruikte baden van het Badhotel „De Zwaan" over het afgeloopen jaar en do vijf voorgaande jaren. Jaar. Damosbaden. Heorcnbaden. Gem. baden. Totaal. 1904 106 43 4791 4940 1905 101 27 6290 6418 1906 93 24 6003 6120 1907 90 27 4797 4914 1908 55 30 4859 4944 1909 11 3 6678 5692 Zaterdag j.l. kwamen hier twee partij en haring in afslag. Volle haring bracht op f 11,65f 12,05 per kantje. Maatjesharing f 9.45. IJle ha ring f 8,65f 8,95. Steurharing f 13,45 f 15,15. Makreel f 7,75—f 8,65. OUDEWETERING. Zaterdagavond werd d* elndvwgadoring gehouden der Wllhelmlna* vereeniging. Uit het verslag ven don penningmeester bleek, dat voor het laatst gehouden Konlnginne- foest was ingekomen een bedrag van f 216.69* en uitgegeven f 205.17, zoodat er een batig saldo ia van f 10.52®. Deze rekening met de belagen zal voor ieder bolangstellende, gedurende Donderdag en Vr^jdsg van 's avonds 7 tot 9 uur ter Inzage liggen bt) den pen ningmeester, den heer J. M. tan Beverdonker. SASSENHEIM. Zekere heer D., uit Den Haag, reed met rijn motorfiets den fraaien herdershond van den heer Ch. alhier zoodanig aan, dab liot dior ondor Vohando- ling van een veearts moest gesteld worden, Hoewel het somtijds moeilijk is een hond mis te rijden, moet in dit geval wel de schuld te wijten zijn aan den rijder. VOORHOUT. De oogst van snij- en hee- renboonen is afgeloopen. De teelt dezer gewassen i6 in de laatste jaren sterk uitge breid, maar heeft dezen zomer niet aan do verwachting beantwoord. Door het natte en koude weder heeft het gewas veel geleden, vooral op de zwarte gronden, die, laag ge legen, in watersnood verkeerden en een to tale mislukking der boononteelt te boeken hebben. Zaterdagmiddag hebben met lucifers spelende kinderen een begin van brand ge sticht op den zolder in hun huis. De dikke rookwolken trokken de aandacht van voor bijgangers, en buren, die spoedig bet vuur bluschton, dat nog weinig schade had aan gericht, maar in do dichtbewoonde buurt groote ontsteltenis veroorzaakte. VOORSCHOTEN. Een weinig voorko mend huwelijksfeest is zeker wel het jubi leum, dat bet echtpaar Do Geus viert. Het is nL heden vijf en zestig jaren gelede®, dat zij in den echt werden verbonden. Ondanks den hoogen ouderdom, hij is 88, zij 86, zijn beide echtelieden nog zeer welvarend. Spre ken wij don wenscht uit, dat de krasse oud jes nog menig jaar voor elkaar mogen be houden blijven. Morgenochtend om halfelf heeft op de buitenplaats Van Duivenvoorde" brand spuitbeproeving plaats. Daartoe door het Bestuur uitgenoodigd zal mevr. W. Wyrtaendts-Francken-Dyee- rinck voor de Vrijzinnige Kiesvereeniging „Voorschoten" een rede komen houden over „Vrouwenkiesrecht". Bij Kon. besluit is aan O. L. W. van IJsendijk, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Purmerend. Tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks- boogere burgerschool te Coovorden, J. H. G. Pabon, te Nijmcgon. Te rekenen van 7 dezer, aan mr. AS. ba ron Mackay, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commies van Staat bij den Raad van State. Met Ingang van 1 November, aan dr. B. Gonggrijp, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks- hoogere burgersobool te Utrecht. Met ingang van 1 November: a. in gelijke betrekking overgeplaatst: de adjunct-commissaris der loodsen te Rotterdam, R Dobbenga, naar IJmuiden, en de adjunct-commissaris der loodsen te Maassluis, J. Erkelens, naar Rotterdam; b. benoemd tot tijdelijk adjunct-commissa ris der loodsen te Maassluis, L. Wiersma. lste stuurman ter koopvaardij. Aan den ontvanger der directe bel. invoerr en acc. O. G. J. A. van Genderen Stort, te Gorkum, op rijn vezoek, met ingang van 1 October, eervol ontsla# uit 's Rijks dienst verleend. Aan. J. O. E. Slotemaker, inspecteur der invoerrechten en accijnzen te Amsterdam, de persoonlijke titel verleend van directeur der dir. bel., invoerr. en accijnzen. De opziener der tweede klasse der vissohe- rijen van de Schelde en Zeeuwsche Stroo men, W. E. Beekman, met ingang van 1 October bevorderd tot opziener eerste klasse dier visscherijen. De gewone audiëntie van den minister van landbouw nijverheid en handel zal op Woensdag 29 dezer, niet plaats hebben. Bij resolutie van den minister van ko loniën is de resolutie, waarbij J. F. Keule- mans en J. H. Sdholten werden aangewezen als candidaat-Indisch ambtenaar, voor zoo veel hen betreft, op hun verzoek ingetrok ken, en zijn L. Adam en A. D. de Oalanne aangewezen als candidaat-Indisch ambte naar. Hlaandag: Hötel ,D» Toelast". Openbaro Vergadering Vereenig. Hölel- Café Restaurant en SociGteits- Qeëmployeerden in Nederland. ,T. 0. U. B.O." '•Nachts halftwee. Dinsdag: Vergalden Turk. Algem. Leden-Vergadering Leidsche Kunsttereeniging. Halfnegen. Woensdag: Leidsche Schouwburg. ,Adam in Ballingschap", Treurspel. Haifa oh t. Donderdag: Pieterskerk. Concert Meinffr. Harry r. d. Harst, zang, en Leo Mens, orgel. 8 uur. Stompwjjk. Harddraverij. Stompwijksohe Hard draverij-VerMnigmg Nooit gedacht". Zaterdag Rijnlands huis. Vereenigde Vergadering. Lelden: Bevorderd ls heden tot doctor In de rechtswetenschap, na het verdedigen van Stellingen, de heer A. N. Fabiua, geboren te Steenwyk. Moordaanslag to Hazcrswonde. Zaterdagavond deelden wij een bericht uit Hazerswoude mede, waaruit zou moeten blijken, dat men den vermoedelijken dia der van den moordaanslag op het echtpaar Spij ker aldaar in het begin van Augustus ge pleegd, in handen had. Wij hebben naar aanleiding van dit be richt ons ter plaatse begeven orn nadere in lichtingen en vernamen van bevoegde rijde het volgende: Den rijksveldwachter Th. Niekerk aldaar kwam ter ooro, dat eenigen tijd voor den aanslag Spijker per brief door een achter neef, zekeren W. IJ., slager te Bodegraven, wiens zaken blijkbaar niet te good gingen, een bedrag van 200 gulden was ter leen ge vraagd, waarop hij een weigerend antwoord had ontvangen. Spijker kende dien achter neef persoonlijk niet eens. Dit feit in ver band met enkele uitlatingen van familiele den van IJ. deed hem besluiten dezen eens op te zoeken en mede te nemen naar Ha zerswoude, waar hij op last van den burge meester, hulp-officier van justitie, mr. Dob- ben de Bruvn, met het echtpaar Spijker werd geconfronteerd. Spijker zelf, die als gevolg van den aan slag met het eene oog in het geheel niet en met 't andere slecht ziet, kon alleen verkla ren, dat de stem van den geconfronteerde met die van him belager overeenkwam, maar do vrouw verklaarde dadelijk hem te her kennen: „Ja", zeide ze, „hij is het, ga spoe dig met hem weg, ik kan hem niet zien." De veldwachter verheugde zich met rijn collega Pont er reeds in, dat zij nu ein delijk de mannen hebben reeds achtmaal het spoor van een verdachte gevolgd den dader in handen hadden. Er waren immers behalve de besliste herkenning van de vrouw nog meer teekenen, die er op wezen, dat IJ. de dader was. Was de man, die er des morgens was geweest om een varken te koopen, ook geen slager? Was het niet waarschijnlijk, dat de verre bloedverwant schap en de weigering om hesm geld te lee- nen, den man er toe gebracht hadden het nu op gewelddadige wijze te krijg...? Hoe het rij, het verhoor voor den burge meester zou het nu wel verder uitmaken. Bij dit verhoor wist echter, naar wij ver nomen, de verdachte aannemelijk te maken, dat hij den avond van den aanslag thuis een varken heeft geslacht. Hij toonde een waag- briefje van den waagmecster te Bodegra ven, dat bij op dien dag een varken had gekocht, en hij zedde buren te kunnen doen getuigen, dat hij dien avond laat dit varken had geslacht. Sommigen hadden hem tfelfs daarbij geholpen. Hij werd daarom nog eens met de familie Spijker geoonfronteerd en nu was de vrouw niet iXto beslist meer in haar verklaringen. Des Zaterdags zelfs verklaarde rij rich in den persoon te hebben vergist en hem niet meer te herkennen. Dit laatste zou echter ook wel een gevolg kunnen zijn van vrees een en ander voor de Rechtbank waar te moeten maken. Buur vrouwen hadden het hardhoorend oud moe dertje verteld, dat rij naar Den Haag sou moeten en diaar voor de heeren van de Rechtbank moeten verklaren, dat zij den moordenaar herkend beeft.. DaaT zag rij natuurlijk tegen op als tegon een berg en het zou niet vreemd rijn geweest, dat dit invloed heeft gebad op haar houding. Hoe het rij, IJ. werd weder op vrije voe ten gesteld nadat van bet geval prooes-ver- baal was opgemaakt.. Misschien dat de officier van justitie een nadere instructie wensohelijk acht., doch onze cegsmannen waren vnn meening. dat genoemde IJ. waarschijnlijk niet de dader is. De Hudson Fnlton leesten. Er rijn te Nieuw-York gisteren bij do feesten vele ongelukken onder de samenge stroomde menigte, gebeurdin het ge drang werd een vrouw gedood. Kantongerecht te Leidën. In 't geheel moesten heden behandeld worden 108 zaken, waarvan 96 in het open baar. Er was groote belangstelling. Ter zake van verzuim van school van het stiefdochtertje Bernardina van H. J. O., alhier, werd gehoord dr. Veldhuyzen, die echter geen inlichtingen als fondsdokter geven kon omtrent dat kind, wijl hij zich niet herinnerde waarvoor hij het had be handeld. Daarom had hij ook geweigerd de moeder een bewijs af te geven, behelzende de reden waarom door het kind verzuimd werd. De ambtenaar van bet O. M. eischte tegen O. drie gulden boete of drie dagen hechtenis. Wegens het innemen van een standplaats met een wagen met peren in de Groeno- steog alhier zonder schriftelijke vergunning van B. en Ws. werd tegen P. v. P. bij ver stek een gulden boete of een dag hechtenis geëischt* Op een „Volharding", welke op 17 Aug. aan de Haven alhier aankwam, zag een rechercheur van politie een zak met vleesch, hetwelk later bleek te zijn van een kalf en niet geschikt voor mensohelijk gebruik. De gezagvoerder W. L. K., van Gouda, die als verantwoordelijk persoon voor den invoer was gedagvaard, zeide niet te weten hoe dat vleesch op de boot was gekomen en ook niet wien het behoorde en wenscht© alsnog gehóórd te hebben als getuigen den direc teur van de Stoombootmaatschappij en den stuurman der boot, hetgeen over veertien dagen zou geschieden. Het bleek evenwel later, dat de bedoelde getuigen tegenwoordig waren en konden; gehoord worden. De stuurman had ook niet goden hoe die zak aan boord was gekomen. Te Koudekerk was wel De L. aan boord gekomen met een fiets en een mand, maar van den zak was niets gezien. Te Leiden had de rechercheur dien De L. gezien aan boord. Maar de mand was zóó slecht, dat de kapitein had kunnen zien, dat daarin vleesch was. 't Kwam hem voor, dat het personeel meewerkt met dien De L. De kantonrechter had vroeger een ka pi- tein reeds een standje gegeven voor een zelfde kwestie en gezegd, dat het personeel toe te zien heeft wat die De L. aan boord brengt-. Do heer Van Nouhuys, chef van dienst, opperde twijfel aan de verantwoordelijk heid van den kapitein en deelde mede, dat alleen bij vrachtgoed het personeel heeft toe te zien en niet bdj passagaersgoed. Hij kon al zoo niet ingaan op een waarschu wing van den kantonrechter om op het goed te letten, zelfs al ware het buskruit. Verder deelde de heer Van Nouhuys de kantonrechter was van oordeel, dat hij mededeelingen deed en geen getuigenver klaringen aflogde mede, dat hij den re chercheur ter wille was geweest door den" zak met vleesch te deponeeren in het sta tion en hiermede den beambte te willen waarschuwen als de zak zou worden af gehaald.. Het O. M. deelde niet de meening vaö den heer Van Nouhuys aangaande de niet- verantwoordelijkheid van den kapitein of gezagvoerder en eischte mitsdien tegen hem vijf gulden boete of twee dagen hechtenis. H. J. de H., tapper te Leiden, stond te recht ter zake, dat hnj in zijn localiteit, waar hij sterken drank in het klein mag vorkoopen, het publiek op 28 Augustus liet bedienen door zijn dochtertje Cornelia. Bekl. kon er niets aan doenhij heeft nog andere werkzaamheden en was e'ders aan den arbeid. Vrouw nooh dochter had hij last gegeven in het buffet te helpen. Den verbaliseerenden politie-beambte had d« vrouw gezegd, dat het meisje wel defl vloer moest schrobben, maar niet in het buffet helpen. Het. O. M., den bekl. verantwoordelijk en aansprakelijk achtende voor wat. in zijni tapperij geschiedt en dat de uitzonderingen' der wet hier niet van toepassing zijn, eisch te tegen hem vijf gulden boete of twee da gen hechtenis. Bekl. wist er geen raad op hoe hij zoo'n overtreding moet tegengaan of voorkomen: het meisje helpt graag, al mag het niet helpen voor hem. P. O., schipper te Katwijk-aan-Zee, stond terecht wegens het losmaken van een mo torboot van Z. in de haven aldaar, zonder dat daartoe reden bestond of dat hij er toe gerechtigd was, cn hetgeen belemme ring veroorzaakte, 't Scheen een soort wraakneming: anderen maken ook zijn schuit wel los. Zijn broeder, C. O., die zich voor eed zelfde feit had te verantwoorden, was niet verschenen. De eisch van het O. M. luidde tegen elk der gebroeders vijf en twintig gulden boetei of vijf dagen hechtenis. Een paar getuigen, van IJmuiden geko men, vroegen vergoeding. W. v. d. P., koopman te Katwijk-aan-Zee", wierp 's avonds van 22 Aug. een emineU vuile pekel tegen de voordeur van Lena M., vrouw S. Beklaagde was kwaad geweest op Lena, wijl ze overdag zijn vrouw had geplaagd door haar schoone straat vuil te maken.- Toen hij 's avonds dit had gehoord, was hij er mot die vloeistof op los gegaan. 't Bleek, dat er nogal eens ruzie is tua* 6chen deze buren. Maar dien dag, zei L.fc had zij niet geplaagd. De kantonrechter vond het een kinder* achtige historie voor zulke groote menschenU Waarom elkaar het leven zoo zuur te ma* ken P Buren hebben elkaar eiken dag no<x dig. Eiscb: drie gulden boete of drie dagell (hechtenis.

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 2