N®. 15213 Zaterdag 25 September. A®. 1909. >Dêze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van ,Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIJF Bladen. PROGRAM);A 3 OCTOBER. Offieieele Kennisgeving. Om ons heen in de maatschappij. LEIDSCH DAGBLAD PEL'S DËB ADYERTENTIEN: Van I6 regels /"1.06. Iedere regel meer /"O.lTi. Grootere lettere naar plaatsruimte. - Kleine edvertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het incasseeren wordt/" 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents j per 3 maanden 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten govestigd zijn 1.30. Franco per poot 1.65. - -« Het programma verschijnt Dinsdagmorgen 12 uur en zal verkrijgbaar zijn bij: A. J. Binnendijk Jr., liotermaikfc. G. v. Brussel, Haarlemmerstraat. L. H Becberer, Hoogewoord. Firma Geyer, Botermarkt. H. W. Hagcman, Braudcwijnstoeg. W. J. Kat Jr., Vrouwesteeg. B. v. Kloeten, Pieterskerk Koorsteeg. H. L. Lancel, Pieterskerk-Kooisteeg., Wod. J. P. D. Lancel, Haarl.straat. H. Lambooy, Hoogewooivi Fa. wed. J. J. la Lau, Noordeindo. Bureel ..Leidseh Dagblad". G. Los, Hoogewoerd. P. H. Massa, Haarlemmerstraat. W. Matveld, Princessekado. L. H. F. J. Mtumng. Haarl.straat. G. F. Meyer, Doezastraat. Nieuwe Leidsche Boekh., Princessekade. A. Pardon, 3de Groenosteeg h, Veste- Btraat. Firma Ratelband, Kort-Rapenburg. H. Stuur, Hooigracht. A. L. do Vlieger, Breestraat. J. W. do Wckke Hoogcwoerd. J. v. Welznn, Pieterskerk Koorsteeg. Wierda'8 boekhandel, B rees tra-t. J. F. v. Wijngaarden, Aalmarkt. K. Zirkzee, Nieuwe Rija h. Hooigracht. J. E Zirkzee, Beestcnra. h. Steenstraat. A. M. v Zwicht, Breestraat. tegen betaling van vijf cents per stuk. InkoniütcnbeCastiiig. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen in herinnering, dat met 30 Sept. e.k. de 3de termijn vervalt van de Inkom stenbelasting, dienst 1909, en dat alzoo op den lsten October a.s. minstens de helft van den aanslag moet zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van vervolgings- kosten, tot do betaling van het verschul digde ten kaDtore van den GcmeoDtc-Out- yanger over te gann Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A VAN HAMEL, Weth. loco Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 25 September 1909. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door O. DUINDAM, melk verkoop er, wonende 'te Leiden, een verzoekschrift is ingediend- om verlof voor den verl: ip van uitsluitend aloohol-vrijen drank voor gebruik ter plaat se van verkoop, in den winkel van het per ceel Lage Rijndijk No. 27. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. A. VAN HAMEL, Weth., Loco-Burgemeester. VAN HEYST. Secretaris. Leiden, 25 September 1909., DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door J. VAN DER WEIJDEN, winkelier, wo nende te Leiden, een verzoekschrift ia in gediend, om verlof voor don verkoop van uitsluitend aloohol-vrijen drank, voo~ ge bruik ter plaa.se van verkoop, in win- !kel en de achterkamer van het perceel Morschstraat 44. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. Loco-Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leidon, 25 September 1909. ELostelooze inenting. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op Dins dag, 14 September a.s. en tot nader? aankondiging op eiken volgenden Dins dag, telkens des namiddags te 2 uren, in het Elisabethshof aan do Oude Vest, gele genheid zal worden gegeven tot koste- looze inenting van on- en minver mogenden, wordende tevens aan belangheb benden herinnerd, dat zij slechts zullen worden toegelaten op vertoon van een De- wijs hunner geboorte inschrijving. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. loco Burgemeester VAN HEYST. Secretaris. Leiden, 11 Sept. 1909. NAJAARSSCHOUW. Burgemeester en Wethouders v n Leiden; Gezien artikel 17 der verordening van den 6den Juli 1899 (Gemeenteblad No. 15), laatstelijk gewijzigd bij de verordening van den 3den Juni 1909 (Gemeenteblad No. 9); Brengen ter kennis van belanghebbenden, diat te beginnen met Dinsdag 5 October e.k. zullen geschouwd wordenalle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, ste gen, sloppen en poorten en gangen, bene vens de daarin gelegen of daartoe behoo- rende bruggen °n andere kunstwerken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn en met gedoogen van de rechthebbenden voor het publiek verkeer openstaan en alle wateringen en slooten en de riolen, ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behooronde sluizen, duikers, bui zen, toegangskokers en dergelijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom rijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN IIAMEL. Weth. Loco-Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 13 September 1909. n. Do verschijnselen, waarvan wij in ons eerste opstel spraken, die zich onophoude lijk in de samenleving voordoen en de maat schappij als het ware beheerschen, schijnen wel alle daaruit voort te spruiten, dat de mensch een wezen is met veie behoeften en met een zucht om aan die behoeften te voldoen. De mensch streeft niet alleen naar dingen dio .noodig zijn tot onderhoud van leven daartoe is hij wel verplicht maar ook naar het bezit van een aantal zaken tot veraangenaming vnu het leven of tot bereiking van eenig levensdoel, en dit streven hangt meestal geheel samen met zijn standpunt van beschaving. Vandaar dat bij de beschaafde volken het leven langzamer hand zeer samengesteld is gewerden. Wat dc mensch tot bevrediging zijner be hoeften op rechtmatige wijze verkregen heeft, dat wil zeggen op een wijze, door de wetten waaronder hij leeft toegelaten, wordt door diezelfde wetten beschermd. Tusschen de zaak en den mensch, ontstaat door de wer king der wel een innig verband. De mensch krijgt van die zaak het bezit op den eigen dom, wat in dit geval woorden van gelijke betoekenis zijn, en zulks, in het algemeen, met het recht van vTije beschikking. Van daar dat wij spreken van privaat of b ij- yonder bezit In verhand hiermede hoort men vaak spro ken van bezittende klassen. In 't algemeen wordt hiermede bedoeld dat, in zekere lagen der samenleving, de mcnschcn veel meer van het noodzakelijke bezitten, in tegenstelling von#andere lagen, en dat daar door zekere klassen van menschen over de andere een zeker, zich pp allerlei gebied uitend overwicht hebben. Volkomen juist is die beschouwing niet, en in ieder geval wordt er in den regel te veel gewicht aan gehecht. In tusschen is het hoofddoel der economie, te bevorderen dat, met behoud van oen door de natuur zelve gewilde en noodzakelijke ongelijkheid, in de zoogenaamde niet bezit tende klassen het aantal zoo groot mogelijk is van hen die, in verband met hun bijzondere omstandigheden, in staat zijn om zichzelf en de hunnen op zelfstandige wijze te voorzien van het noodige tot onderhoud van het ge zonde lichaam en tot behoud der noodzake lijke arbeidskrachten. Men noemt dit met een eigenaardig woord: „het normaal peil van welstand." Voor het gezonde maatschap pelijk leven is het echter noodig, dat velen zich boven dat peil verheffen. Indien dit niet zoo ware, indien er geen eigenlijk ge zegde bezitters, in den ruimeren zin van het woord, bestonden, dan iouden zelfs zeer weinigen het normaal peil van welstand be- reiken, omdat dan niets in het groot zou worden voortgebracht. Dit echter zal ons later bezighouden. De noodzakelijke erkenning van bezit of eigendom is eerst langzamerhand ontstaan. Oorspronkelijk nam men eenvoudig wat een ander nog niet in zijn macht had gebracht of, nadat hij het in bezit had gebracht, niet kon of wildo beschermen. Toen heerschte, waar men het noodig vond daarvan gebruik te maken, nog het recht van den sterkste. Bij het ontstaan der Staten, ja zelfs reeds bij het vormen der eerste volksgemeenschap pen, kwam daarvoor in de plaats bescher ming vanwege de gestelde overheid, en of schoon die bescherming in den aanvang ge brekkig was en in sommige Staten zeer lang hoogst gebrekkig is gebleven, zoodat men or zelfs nu nog sporen van aantreft, het eigendomsrecht werd toch algemeen als een noodzakelijk beginsel erkent. Eerst zag men duidelijk in, dat orde en welvaart er door bevorderd werdenlater ook dat de eigendom een prikkel is tot vermeerdering der voort brenging. Zoodra men niet meer zeker was van het ongestoord bezit en behoud der vruchten van eigen arbeid of van eigen onderneming, zou de lust om meer dan het noodzakelijke te doen verflauwen. Het pri vaat bezit afschaffen in den letterlijken on volledigen zin van, het woord, wil dan ook wellioht niemand. Wel willen sommige het meer beperken of op andere wijze het eigen domsrecht regelen. Wij kunnen veilig aannemen dat, bij bot meerendeel der menschen, het arbeidsvermo gen hen ongeveer in staat stelt, van do door dien arbeid verkregen vruchten te voorzien in de behoeften van het oogenbiik. Anderen evenwel kunnen besparen. Doen zij dat werkelijk, dan noemt men dat be spaarde: kapitaal of vermogen. Do eigen schap van het kapitaal is, dat het tot ver krijging van nieuwe of meerdere vruchten of inkomsten kan worden aangewend. Elk kapitaal, groot of klein, kan dit; maar of een kapitaal klein of groot moet worden genoemd, hangt geheel van omstandigheden af. In een tijd als de onze, waarin de waarde van het kapitaal gering is, dat wil zeggen dat zeer veel noodig is om eenige vruchten van beteekenis te bekomen, mag men aan nemen dat het groot kapitaalbezit meer be perkt is dan voorheen. In economischen zin is dit zoowel een voor- als een nadeel. De bezitter van een matig fortuin is min of meer verplicht om het tot een nuttig gebruik aan te wenden of gelegenheid te verschaffen om dit te doen. Want wanneer hij dit naliet, zou het hoogstwaarschijnlijk langzamerhand weer voor hem verloren gaan. Van hem kan men dus verwachten, dat hij krachtig zal medewerken aan de voortbren ging van nieuwe vruchten, door zelf de eono of andere onderneming te drijven of zijn bezittingen in de onderneming van an deren te beleggen. Maar hoe grooter de for tuinen worden, hoe minder die noodzake lijkheid bestaat. Do bezitters ervan zijn min der in de noodzakelijkheid zich in te span nen, om voldoende vruchten van hun bezit tingen te genieten en zc voortdurend in stand te houden. Meestal valt het hun niet moeilijk, ze langzamerhand nog te vermeer deren. Door het zeer groote kapitaalbezit, vooral waar het zich voordoet in den vorm vrui grondbezit, wordt veelal een aanzien lijk deel van het nationaal vermogen aan de maatschappelijke voortbrenging onttrokken, waaruit de economie de les put, dat het kapitaalbezit in dezen vorm, niet door Staats- of maatschappelijke instellingen op zettelijk mag worden in de hand gewerkt. Het privaatbezit vormt alzoo den tegen- woordigen grondslag van -de voortbrengen de kracht in de maatschappij, een vorm van eigendom, waarmede sommige economen, vooral van den nieuweren tijd, zouden wil len breken, om daarvoor, althans ten deole, een gemeenschappelijk bezit in de plaats te stellen. In een volgend opstel komen wij op dat gemeenschappelijk bezit terug; doch herin neren er aan dat het gemeenschappelijk be zit van den bodem, bij de meeste volken vroeger inheemsch was. De landen en bo6ch- schen, en verdere onroerende zaken, werden ter bebouwing of ander gebruik tusschen de verschillende gerechtigden verdeeld; maar vorder hadden zij daarover geenerlei recht van beschikking. W. Leiden, 25 September. Het bestuur der Vereeniging voor Ohr. Onderwijs ten behoeve van On- en Minver mogenden alhier is voornemens weldra over te gaan tot het doen verbouwen van de school aan de Middelstegracht naar de ei6chen der wet en des tijds. Het hoopt de school als derde vanwege die Vereeniging in het o. s. voorjaar in gebruik te doen nemen. Als totale bate van den Bazaar voor de school aan den Maresingel is door dat be stuur ontvangen 207.50. Het komt echter nog veel geld te kort. De Unie-collecte zal alhier a a. Woens dag langs de huizen gehouden worden. Des avonds van dien dag zal een dank- en bede stond voor het Christelijk Onderwijs pluats hebben in de Pieterskerk. Voorganger ds. P. J. Molenaar, pred. bij de Ned.-Herv. Gem. te 's-Gravenhago. In de stichting „Nieuw-Voordorp" te Voorschoten, is door het Bestuur van de Vereeniging „Kinderzorg" te 's-Gravenhage aanbesteed het bouwen van Bergplaatsen en het verbouwen van het Sanatorium van ge noemde stichting. Do inschrijvers moesten Protestant zijn. Ingekomen waren de volgende inschrijvin gen: J. van Remmerden en J. A. van Os, Scheveningen en Den Haag f 2700; G. J. van Rooyen, Den Haag, f 2900; J. B. Dek kers, Den Haag, f 2945; G. Bergshoeff, Al phen a/d. Rijn, f 3049; G. Vooys, Katwijk aan den R., f 3280; J. van der Voet, Lei den, f 3570; W. van der Hoogt, Leiden, f 3670; W. F. Mnrcelis, Leiden, f 3675; M. P. Splinter, Leiden, f 3735; P. J. Gijsman, Leiden, f 3740; J. van Ommering, Leider dorp, f 3745; A. de Graaf, Voorschoten, f 3815; A. J. Turion, Voorschoten, f3855; P. J. Bomli, Leiden, f 3900; J. Zwaan, Voorschoten, f 3908; J. v. d. Wilk en O- M. Nielsen, Leiden, f 3935; H. Kadee, Voor- sohoten, f 4035J. Rothert, Oegatgeeet, f 4149A. P. Yperla^t Voorschoten, f 4173j H. van Daalen, Leiden, f 4200; H. M. E3- scr, Delft, f 4592; J. B. Naaktgeboren, Delft, f 4598; D. W. P. van Spanje, Den Haag, f 6276; L. L. van Roon en P- Vo gelaar, Den Haag, f 6850. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van den Minister van Justitie, te bevorderen dat de dezer dagen door de Eerste Kamer goedgekeurde wijzigingen der civiele Kinderwetten, reeds met 1 No vember e.k. in werking kunnen treden. Wij vernemen, dat binnenkort de di recteur-generaal van het gevangeniswezen, mr. Dresselhuys, en de referendaris bij diens af deeling, mr. De Meyere, een stu diereis naar Engeland gaan ondernemen en daar te lande vereohillende gevangenissen sullen bezoeken. Het „Nederiandsch Landbouwweek blad" van 25 September wijdt een hoogst waardeerend artikel aan den aft-redenden dirocteur-gencraal van den Landbouw, den heer Lovink, naar aanleiding van dieDs ver trek naar Indië. „Een zware slag" wordt het daarin genoemd, dat de heer Lovink zijn arbeid hier te lande gaat verwisselen voor Buitenzorg. Aan H. M. de Koningin ie dtezer dagen een zeldzaam schoon geschenk voor Prinses Juliana aangeboden, dat deze in later ja ren, wanneer ze het kostbare voorwerp zeil al lang niet meer gebruikt, ook wel zal waardeeren om de zijde, vanwaar het kwam. De vereeniging van Nederlanders, wonen- do te Johannesburg, heeft namelijk een kom, schotel en lepel van zuiver goud doen vervaardigen, dienende tot het gebruik van pap. Versierselen kunnen de£s voorworpen niet dragen, immers zuiver joud ia daartoe niet te bewerken, alles is 1 i ook met den hamer geslagen,* maar de vorm is zeer sier lijk, en het is gelukt in alle drie voorwer pen een Koningskroon en een .T te stempe len. Het prachtige geschenk is gesloten in een zeer mooi kistje van Rhodesia teakhout en werd door den voorzitter >r i jdlerlandscbe voreeniging, prof. dr. P J. Muller, naar Het Loo overgebracht. („Vad.") De heer J. Vies, tijdelijk leeraar in de Fransdie taal aan de 2de Hoogero Burger school met 3-jarigen cursus voor jongens te Amsterdam, heeft met ingang op 1 Octo ber e. k. eervol ontslag aangevraagd. Men meldt uit 's-Gravenhage: Op ue begrooting van bet departement van water staat voor 1910 is uitgetrokken een som van f 3500 voor do aanstelling van een referen daris bij dat departement ten einde een doel treffende! behandeling van poshzakon voor zooveel de minister bij de behandeling van deze is betrokken te bevorderen. Gevolg hiervan zal vermoedelijk zijn, dat dè rechtstreeksche aanrakingen en bespre kingen tusschen den minister en het hoofd bestuur der posterijen en telegraphie, ver tegenwoordigd door den directeur-generaal, zullen vermindoren of wel geheel vervallen. De „N. R, O." verneemt, dat mr. S. Gratama, rechter in do reohfebank te Mid delburg, als zoodanig eervol ontslag heeft verzocht. Voor een onderwijzeres van hier, goed op de hoogte der Nederlondsche taal, is in Zuid-Afrika, thans een mooie betrekking open. („Chr. Sohbld.") Op 61-jarigen leeftijd is te 's-Graven hage overleden de heer H. Holtaschue, oud- directeur van het poet- en telegraafkantoor te Baam. Het nieuwe Kantongerechtgebouw aan de Prinsegracht te 's-Gravenhage zal 15 October e.k. in gebruik worden genomen, na de gebruikelijke offioieele overdracht, welke vermoedelijk op Zaterdag 9 October zal plaats hebben. Het stoomschip Ni as van Amster dam naar Java, arriveerde voor 23 Sept. te Singapore; de D j o 0 j a, van Rotterdam naar Batavia, vertrok 24 Sept. van Port- Said; de Gedé, van Batavia naar Rotter dam, vertrok 24 Sept. van Port-Said; de J ason, van Singapore naar Amsterdam, passeerde 23 Sept. Wight; de Khedive, uitreis, arriveerde 23 Sept. te Maté; de Reiohenbaoh, van Java naar Am sterdam, vertrok 23 Sept. van Marseille de Koningin Wilhelmina, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 24 Sept. te Lissabon; de Zaanland vertrok 23 Sept. van Santos met 20,000 bn. koffie voor Amsterdam; dePri na Frederik Hendrik, van Amsterdam naar Para- maiïbo, vertrok 24 Sept. van Madera; de Diomed, van Java naar Amsterdam, ver trok 22 Sept. van Port-Saidde D u i a- burg, van Java naar Amsterdam, passeer de 24 Sept. Kaap del Armi; de C e 1 e b e s, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 23 Sept. van Genua en arriveerde 24 Sept. te Marseille; de Rembrandt vertrok 23 Sept. van Batavia naar Amsterdam; de H o 11 a n d i a, van Amsterdam naar Bue- nos-Ayres, vertrok 23 Sept. van Santos; de Zaanland, van Beunos-Ayros naar Am sterdam, vertrok 23 Sept. van 8ontoa; de Gorredijk, van Rotterdam naar New- pcrt-News, passeerde 2-1 Sept. Lizard. ALPHEN. Gistermiddag ontstond door hooibroei brand bij den lai 'wuwer ltoest. De woning „De Hoogo Burg", brandde go- heel af. Eigenaar is de heer G. J. E. <iu Marchie van Voorthuysen. Twee achuron bleven behouden. BODEGRAVEN. In de vorgaderiug van het Nutsdepartement zijn benoemd tot leden voor het nazien der rokoning van do Spaar bank de hoeren J. de Beer en H. Aug. Drijver. Tot sprekers op de openbare ver gaderingen werden gokozen de liecrcn W. O. van de Volkere, ds. Van der Leij on mr. A. W. Kamp. Een korte bespreking had plaats over do feestelijko herdenking van het 125-jarig bestaan van het departement Bo degraven in 1910. Voorts werd besloton in c[en aanstaanden winter een cursus te houden in kookondcrwijs. Daarvoor zal do reizende keuken aangevraagd worden. HAARLEMMERMEER. Voor do Rijks- na jaarskeuring van hengsten, gisteren te Hoofddorp gehouden, waren ingeschreven 36 stuks, waarvan 6 niet waren opgekomen en 5 werden afgekeurd, zoodat 24 werden goedgekeurd; nj. „Mentor", van K. de Vries, IJpolder; „Fit", von A. Rooden- burg, Haarlemmermeer; „Jonker", van H. F Bultman, Haarlemmermeer; „Epicure", der vereeniging „Hippos", Nieuwer-Ara- stel; „Elegant III", der voreeniging „Nieuw-Vennep", Haarlemmermeer; „Di- manehe", der Ned. Harddraverij- en Ren- vereeniging, Amsterdam; „Fleedwood", idem; „Dwina", idem; „Emir de Lion", J. F de Rijk, Mijdrecht; „Menbard", der vereeniging „Legmeer en Omstreken", Nieuwer-Amstel; „Excelsior", van A. v. d. Heuvel, Haarlemmermeer; „Concurrent", van A. H. van Wickovoort-Crommelin, Heemstede; „Loon", van M. van Wierin- gen, Haarlemmermeer; „Radboud", flor voreeniging „Hippos", Nieuwer-Amstel; „Bravo", van K. Los, Haarlemmermeer; „Adalbert II", Th. de Vlieger, Haarlem mermeer; „Concurrent. II", van B. Bies heuvel, Haarlemmermeer; „Excelsior", der vereeniging Spieringweg, Haarlemmer meer; „Sultan XII", van B. Biesheuvel, Haarlemmermeer; „Kaptein", van C. Stoop en Co., Wogmeer„Richard", van A. van Wieringen, Haarlemmermeer; „Kro nue" en „Kasimir", van J. Koperdraad, Muidcrberg; „Baron", der vereeniging Noord'cr-IJpolder, Oostcaan. HAZERSWOUDE. Onze V. P N-afdeo- ling heoft in haar gisteravond gehouden, ledenvergadering in beginsel besloten tot heb houden van eieren veilingen, gelijk die m - naburige gemeeuten, onderafdoclingen van' do V. P. N., reeds gehouden worden. Een reglement is in bewerking cn de ccrstd veiling zal vermoedelijk plaats hebben opi Dinsdag 2 November a. 8., om daarna zoo mogelijk iedere week te worden herhaald. De Vereeniging ziet in dozen maatregel belangrijke voordoden voor de leden en, ge lijk vanzelf spreekt, sterke uitbreiding van' het ledental. KATWIJK. De heer J. C. Scliuilwervo, derde ambtenaar ter secretarie dezer gemeen, te, is benoemd tot ambtenaar tor secretarie te Boskoop. LISSE. Gisteren is vanwege de afd. Lisae van het Hollandsoh Bloembollenkwee- kers-Genootaokap de tweede veiling gehou den van droge bloembollen, onder directio van de heeren H. Bader en A. de Mooij Jr. en ten overstaan van notaris Overmeer, té Nieuw-Vennep. De aanvoer was ditmaal flink, want de oatalogus en de nagekomen lijsten bevatten 600 nummers, bestaande» voor het grootste gedeelte uit goede eo flinke partijen van handelbare soorten van tulpen. De handel was matig. Wij noteerden dé volgende prijzen: voor La Reine 13 a 14; Rose Gris de Lin 15; Murillo 40; Scarlet Duo f 40; Mon Trësor 30 a 36; Artus 16; Thomas Moore f 15; Proserpine f 68; Sal- vator Rose 43Witte Valk f 49Imp. Ru- brorum f 50; Herman Schlegel f 80; Ko ningin der Nederlanden f 49; Grand Duo 16; alle per H.L. en te verhoogen mot 8 pCt. ko8ten. Onze dorpsgenoot, de heer C. van Loon ia geslaagd voor het vergelijkend examen van commies der dir. belastingen en hem is met ingang van 1 October a. s. Halfweg als standplaats aangewezen. De heer Van Loon is opgeleid door den heer Steenwinkel, hoofd der Ohr. Bijz. School alhier. NIEUWKOOP. Tot bestuurslede 11 van den Verbond8ring „Rijnstreek" zijn alhier door do plaatselijke afd. Pred. 12:1a gekozen do hecron C. Schcllingerhout cn P. den Hol lander Jr. TER-AAR. Het paard van den landbou wer J. d. B., alhier, dat werd bereden door zijn zoon, die rl-narop gezeten was, schrikte langs het Jaagpad voor een bokkenwagen, waardoor het paard een zijsprong nam. Dé schrik verergerde doordien een voorbij* gaande stoomboot de stoomfluit liet hooren. Het paard wierp den berijder op don grond, De val was 100 ernstig, dat genoom-

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 1