Kunst, letteren, enz. Gemengd Nieuws. Een boek over Nederland. In het voorjaar van 1010 zal bij A. W. Sijthoff's Uitgevers-Maatschappij to Leiden een boek ov^r Nederland in de twintigste eeuw verschijnen, dat bestemd is te doen zien wat ons land thans op allerlei gebied be teekent. In een voorloopig prospect us be- tocgen de uitgevers aldus do noodzakelijk heid en het nationaal belang der verschij ning van zulk een werk, ook met het oog op de belangrijke tentoonstellingen in 1910 te Brussel en te Buenos-Ayres „Het is een overbekend feit, dat door vreemdelingen niet zelden over ons land minder juist wordt geoordeeld. Over wat ons land beteekent, over de plaats, die ons volk inneemt te midden der andere volke ren, over onzen Staat en onze Maatschappij onze kunsten en wetenschappen, onze bron nen van volkswelvaart, onze economische en sociale verhoudingen en toestanden, om trent dat alles heersohten in den vreemde dikwijls onjuiste begrippen. Dat daardoor aan ons land gioote schade wordt toege bracht, omdat de vreemdeling door zijn ge brekkige kennis van al heb bovenstaande dit alles gewoonlijk niet te hoog doch te laag schat, ook dit ie overbekend. Het eenige middel om hierin verbetering te brengen en da schade voor ons land in de toekomst op te heffen, is hierin gelegen, dat de vreem deling in staat gesteld wordt zich op gemak kelijke en aanschouwelijke wijze een juist denkbeeld te vormen van hetgeen ons land op allerlei gebied vermag en verricht. Daartoa te geraken is het doel waarmede de uitgave zal worden ondernomen van een lijvig boekdeel, waarin het beeld van Ne derland in den aanvang der twintigste eeuw zal worden geschetst. „Brj de samenstelling van het boek zal dus de leidende gedachte deze zijn: in een zoo koit bestek als het belang van de stof gedoogt een in zijn beknoptheid volledig en juist beeld te geven van het Nederland der twintigste eeuw op allerlei terrein. Daar toe zal in dit boek een eerste afdeeling ga- wijd zijn aan Land, Volk en Staat. In een tweede afdeeling zullen behandeld worden wetenschappen en kunsten. Een volgende afdeeling zal gewijd zijn aan mcdedeeb'ngen en gegevens omtrent voortbrenging en cuil van goederen en de verkeersmiddelen Dc laatste afdeeling bospreekt den eoono- mis.hen toestand der bevolking. Naast het boekdeel, waarvan de inhoud hierboven werd weergegeven, zal nog een tweede deel verschijnen; in dit deel zullen een plaats vinden beschrijvingen en af beeldingen van allerlei ondernemingen op het gebied van land-, tuin- bosohbouw en veeteelt, nijverheid, handel, scheepvaart, koloniale voortbrengselen, zee- en riviervis- scherij, mijnwezen enz. Bevat dus het eerste deel meer algemeeno beschouwingen om trent. do bovengenoemde takken van handel en bedrijf, hot tweede zal de aandacht vesti gen op de belangrijkste afzonderlijke onder nemingen, welke in die verschillende tak ken wordon gevonden. Door de bezorging van beide boekdeelen hopen de uitgevers een duidelijk en juist beeld te geven en bH- lijko waardeering te bevorderen van het vele, dat door de in ons land werkende krachten op allerlei arbeidsveld wordt tot stand gebracht en nagestreefd. In dien zin noomen zij de uitvoering van hun voornemen een zaak van nationaal belang. Door do uitgevers is de samenstelling van het plan, de aanwijring der medewerkers en het toezicht op dc redactie van het eer ste deel opgedragen aan Jhr. Mr. H. Smis- saert, secretaris der Yerceniging van Ne- derlandsche Werkgevers en lid der rodactie van On zo Eeuw, terwijl de heer. J. E. van der Wielen, journalist te 's-Gravenhage, de redactie van het tweede deel op zich zal nemen. Een inooio oorspronkelijke schets brengt „Do Gids" deze maand, getiteld: „De Zoon/' Dorothea Buys is do jonge schrijfster. Dr. Vürtheim schreef zijn herinneringen aan Hellas neer. Over do Nedorlandsch-In- discho inboorlingen-politiek schreef prof. L. H. C. v. d- Berg. Hot tweede deel van 't opstol:„Eet Rus- isieso Volksepos" behandelt dr. N. van Wijk. In dit derde hoofdstuk, gewijd aan journa- listen-werk in blijvendcu vorm, bespreekt Joh. do Meester het boek, onlangs in deze rubriek tor sprake: „Journalislielco manoeu vres met den Zedenspiegel", door A. Mo- fresco. Do heer De M. schrijft van deze schotsen: „Stukjes als bij or gaarne schrijft, zijn Van Van Effen hier voel geleverd. Meest 'door predikanten gelukkig niet altijd in proekt-oon toch wel in predikantentoon. De zijne (Moresco) is die van een leolc. Niet steeds van een, die veel hoeft tc zeggen, maar wel Van een mensch met oen ccnvoudigon, eigen, idus frissehen lecko-ltijk en zeg-trant." „Dat tetukjes, als hij er gaarne schrijft, JJcdort VaD Effen veel zijn geschreven ;dat hij dit niot genoeg heeft bedacht, lijkt mij den 'grief tegen don dikken bundel." „Do tepectatorialo beschouwingen van den lieem Moresco *zouden winnen, indien zij altijd zuiver do reden spiegelden en indien hij bondiger wist te zijn, desnoods van een Jcernigheid dio soms abrupt leek." Aldus 'do heer De Meester in „De Gids." Gaston Ia Touche, do Jransclic schilder, idic onlangs exposeerde in Den Haag, is do schilder 'dio in Elsevier bespreking vindt. P. C. Hamburg schrijft er bij oen overzicht, dat onvolledig lisl maar wel in 't licht istèlt het onderscheid tusschen 't werk van La .Touche en dat van Watteau. »»La Toucho hoeft zijn geest verzadigd aan tfb bekoorlijke romantiek der 18de-eeuwsche schilderkunst," schrijft I\ C. Ilnmhurg. blaar ondanks dezen invloed vervalt hij niet tot eon formalisme, het zijn niet dc uiterlijke vormen, maar do natuurlijke drang van ras eri temperament." Vijf „vergoten liedjes" werden door P. O. Boutens afgestaan aan „Elsevier." In „Nederland" vertelt do levendige schrijf ster Eline Mare. „De Viziet" heet het sma kelijke verhaal uit 't Vlaamsche burgea> leven. Het vertelt van den trouwlust van een weduwe, van oude schoonzusiers die ach daar tegen verzetten, en die een aanzoek ver ijdelen niet met booze woorden of kib belarij, maar door de gedachten van hetj vrouwtje uit te drijven, togen alle voorne mens in naar „ernstiger zaken." Als een „oud wijveke" zit ze ten slotte tusschen haar schoonzusters in. „Op 'de Hoogte" geeft een praatje dat over 't algemeen gaarne gelezen wordt: „ge denkschriften van een millionair." John Rockefeller is de geldheld. Zijn vermogen is 1500 milliocn gulden. Een plaatje van zijn geboorte-huis ziet men. Dat is *zc£r nederig: een houten hut. De pe troleumindustrie is, als men weet, de kans geweest waarop het reusachtig vermogen werd gpibouwd. Zijn energie en helder inzicht blijken niet gering to zijn geweest in dit tijd perk van zijn leven toen hij dit vermogen verzamelde. Het is aangenaam te lezen, dat Rocke feller groot© bedragen aan philanthropliische werlcen heeft gegeve®. Het medisch verhaaltje .►Eubiothiek" door Discipulus doet naar dergelijk© ver langen. Het is heerlijk zoo'n geestig, frisch schetsje eens tegen te kornet. Van Claude Lorrain, den tc wefnfg so kenden zeventicnde-eeuwschen schilde*, Is in Tcylers museum te Haarlem een belang wekkende tentoonstelling samengesteld. Het is vooral de landschapskunst, welke Lorrain met zoo'n uitnemendheid „beoefen de." Merkwaardig inderdaad is het licht effect in zijn werk; waardoor dit iets zeer moderns verkrijgt. Emilo Michel's studies vermelden de be wondering van Turner voor dozen ouden schilder. In tegenstelling met 't gewone kunstenaarslot was Lorrain's maatschappe lijk leven voorspoedig. Zijn werk was zeer in trek aan de hoven. Van hem is bekend, dat Paus Clemens IV aanbood een land schap met goudstukken te bedekken en dat de schilder toch dit aanbod weigerde, om dat dat schilderij hem zelf zoo lief was als studie-materiaal. Teylers stichting mag trotsch zijn op zulk een collectie oorspronkelijke kunst en aan bevelen kunnen wij den bezoekers van Haar lem deze zomortento ons telling te gaan be zien. Arbeidsbeurs. Stodstimmerwerf, telefoon No. 127. Geopend van 912 uren des morgen en van 25 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 1 kantoorbediende, 4 timmerlieden, 1 aankomende timmerman, 2 metselaars, 1 timmerman-trappenmaker, 1 opperman, 2 schilders, 1 smidsjongen, 1 vuur- en bank werker, 1 letterzo' ter, l kleermaker, 1 bak ker, 2 schippersknechten, 1 tuinman, 2 ma- gazijnknechton, 2 loopjongens, 7 loopknech ten, 1 zeilmaker, 2 oppasserB, 1 winkelbe diende, 1 boerenknecht, 1 incasseerder, 11 losse werklieden, 4 werksters, 2 dienstbo den, 1 noodhulp-keukenmeid, 2 waschvrou- wen, 1 bank jongen. Do Noordpool bereikt» Volgens een to St.-John, op New-Found- land ontvangen bericht van kapitein Bart- lett, gezagvoerder van do „Roosevelt", het schip waarmee Peary zijn Pooltocht maak te, heeft deze geen onkel spoor van dr. Cook gevonden. De Roosevelt" heeft In dian Harbour verlaten naar het Zuiden en zou waarschijnlijk heden te Battle Harbour aankomen. De directeur van het museum van natuur lijke historie to Nieuw-York heeft van Pea ry een telegram ontvangen, dat hij veel voorwerpen vx>r het museum meebrengt. Peary heeft aan den secretaris der „Pea ry-Arctic-Club" telegrafisch verzocht, aan do verschillende aardrijkskundige genoot schappen do mededeeling te doen toeko men, dat hij de Pool beeft ontdekt. In wetenschappelijke kringen te Londen is er bijna niemand die twijfelt aan het slagen van Peary's Pooltocht. De bekende ontdekkingsreiziger Bernaccki, die deel heeft uitgemaakt van de expeditie der „Dis oovery", verklaart dat Peary's bericht hem geenszins verbaasd heeft, omdat deze ge heel voor een tocht in dé Poolstreken was uitgerust. Met ongeduld wacht hij do we tenschappelijke resultaten dier expeditie, welke zeker do geschiedenis van dr. Oook zullen weerspreken. Diens verhaal toch be vat zoo tal van tegenstrijdigheden en dwa lingen, dat m or zonder tegenbewijs geen geloof aan kan hechten. Volgens den correspondent te Kopenha gen van den Parijschen Matin" zou de le zing van Cook te Kopenhagen zeer hebben teleurgesteld en eon uiterst zwakken in druk hebben gemaakt. De rector-magnificus van de Kopenhaagsche universiteit, prof. Torp, zou hebben gestemd tegen de verlee ning van het eere-doctoraat aan Cook. Cook heeft kapitein Sverdrup verzocht een schip uit te rusten, waarmede Sverdrup zou kunnen vertrekken om op Cape York de twee Eskimo's te zoeken, die Cook naar do Noordpool vergezelden, om die zoo spoe dig mogelijk naar Nieuw-York te brengen. De Brusselsche „Patriot©" meldt, dat dr. C'ook aan het bestuur van het observatorium te Brusse-l heeft geseind, dat hij waarschijn lijk niet in België zal komen, daar hij on middellijk naar Amerika wenscht te gaan. De R. G. S. van Londen heeft besloten commander Peary uit te noodigen om zoo spoedig het hem past voor haar een voor dracht te komen Houden. De voorzatter der vereeniging heeft een telegram van gelukwensch aan Peary ge zonden. In het Engelsche Lagerhuis zal de quacs- ti= wie de Noordpool moet toebehoo.'en denkelijk onderwerp uitmaken van een in terpellatie. Het eerste (slachtoffer der vliegmachine. De volgende tijding, welke velen met ontsteltenis en ontroering zal vervullen, komt uit Juvisy: De aviateur Eugène Lefèbvre deed een vlucht met een biplaan. Door eon tot nog toe onbekende oorzaak sloeg de vliegma chine tegen den grond. Lefèbvre werd zwaar gekwetst en overleed weinige oogen- blikken later. Het geval heeft in de Fransche hoofdstad diepen indruk gemaakt. Door zijn moed en bekwaamheid was Lefèbvre in korten tijd populair geworden. In de „Figaro" wijdt Reichel een bewogen artikel aan den overledene. Met hem als passagier zou Lefèbvre binnenkort een vlucht over het Kanaal beproefd hebben. Omtrent het ongeval verneemt de „Etoile Beige" nog, dat men Lefèbvre onder de overblijfselen van het toestel moest wegbar len. Hij lag op den rug en had een hevig bloedende wonde aan den slaap. Dat was wel de eenige wonde, die de val veroorzaakt had. De ongelu'kkige haalde nog adem en een medicus probeerde nog met inspuiting van caféine de levensgeesten op te wekken, wat helaas niet gelukte. Onder de behan deling stierf de ongelukkige. Men gist natuurlijk naar de oorzaak van de droeve gebeurtenis. Sommigen beweren, dat Lefèbvre gestooten heeft tegen een handle en anderen wijten het ongeval aan het niet functioneeren van het roer. Men zag slechts het vliegapparaat plots stoppen, ter aarde storten en daarna... niete dan de verbrijzelde en in elkaar gedrukte overblijfselen van den biplan en daaronder het lichaam van den ongelukkigen aviateur. Het was zijn tweed© vlucht dien dag. Wat Lefèbvre op vlieggebied gepresteerd heeft zegt de „N. R. O." is niet zoo heel veel. Hij was nog slechts onkele maan den bezig zioh te bekwamen. Dit nam even wel niet weg, dat hij na zijn eerste proef vluchten op „Groot Pergijn"' bij Den Haag naar Reims trok en daar als derde geplaatst werd in den snelheidswedstrijd, tweede in den wedstrijd om op te stijgen met passa giers en vierde in den kamp om den Gor- don-Bennct beker. In Reims deed hij zich kennen als een der stoutste vliegers, 't Blad herinnert nog aan de berichten hoe het publiek huiverde en sidderde als Lefèbvre, met de pet ach terste voren op het hoofd, de sigaret tus schen de tanden, waar de mond altijd mon ter rond te lachen stond, sierlijke achten beschreef en vermetel, bij het drieste af, rakelings langs de tribunes vloog en wendde en keerde, soms wel in donker, als de avond al gevallen was. Inderdaad, met Lefèbre is wel een aviati- cus heengegaan, die voor de toekomst veel beloofde. Zoowat. alle groote Fransche bladen wij den waardeerende artikelen aan Lefèbvre'fl nagedachtenis. „I/auto" memoreert Lefèbvre's proe ven in Holland bij Den Haag, waar hij zich zelf 't vliegen leerde. Eerst 10, toen 100, to n 800 meter qjndelijk 3$ minuut en na steeds pech gehad te hebben met bet weer vloog hij op 2<3 Juli 15 minuten. Den 4 den Augustus bracht hij het tot 17 minuten. Z. K. H. Prins Hendrik was toen tegenwoordig. Lefèbvre was een geboren sportman. Als knaap van drie jaar fietste hij al op een driewieler. Van den driewieler kwam hij op den tweewieler, van den tweewieler op de motorfiets, van de motorfiets in do auto en ten slotte op het vliegtuig. Hij werd! geboren in 1878 te Corbie (dep. Somme). Eentweede ongeval. De Milaneescfoe aviateur Eno Bossi be proefde Dinsdag een nieuwen aeroplan van eigen vinding te Trenno, een plaatsje bij Milaan. Hij nam op die vlucht een passa gier mee. Plotseling door nog onbekende oorzaak, stortte het vliegtoestel ter aarde. De beide inzittenden werden ernstig gewond. De toe stand van Bossi is hopeloos. De aeroplan werd totaal verpletterd. FaiBlle«ementen» S. Scheer, schilderaknecht te Hengoloo. A. Bonij, handelaar in porlretlijsten, kunstschilderijen enz., te Maastricht. A. Siebbeles, te Hilversum. B. Bakker, architect Hoflaan 92, t« Rot terdam. De „Prinses Juliana." Reuter seint uit Queenborough, d.d. 8 September: Het nieuwe stoomschip „Prin ses Juliana" is namiddag te Queenborough aangekomen, 't Liep op zijn proeftocht in db Noordzee gemiddeld 22 knoop on. De „Prinses Juliana" is de eerste der drie nieuwe mailbooten van de maatschap pij „Zeeland". Do heer Jac. de Tombe, kap per aan de Doezastraat alhier, heeft zijn aak moeten uitbreiden. En hij heeft het ;oed gedaan. Het salon is veel ruimer ge worden en de inrichting er van is nu zóó, 'at drie personen er te gelijk kunnen wor den bediend. Alles is er nieuw of ver nieuwd; het ziet er alles frisch en netjes uit; een en ander zeer ten gerieve der cliënteele. De vernieuwingskuur heeft de heer De Tombe tevens benut, om aan zijn zaak te verbinden een atelier geheel afgescheiden van het tólon voor haarwerk, op welk gebied hij blijkens de advertentie in dit blad zijn sporen heeft verdiend. Tevens is de keuze van toilet-artikelen ten verkoop veel grooter dan te voren. Het frissche salon wordt dea avonds eleo- trisch verlicht. Altèmaal veranderingen, velke verbete ringen zijn, die den bloei van deze kappers- en haarwerkerazaak ongetwijfeld zullen be vorderen* Heden herdenkt de meubel maker J. van Riet den dag, waarop hij voor 25 jaren bij zijn patroon, den heer H. E. Christiaanse, vroeger te Leiden, thans te OegBtgeest, in dienst kwam. Van zijn patroon en diens familie ont ving hij een prachtigen fauteuil met groen trijp, twee schilderijen en een massief ko peren bloempot met mooie kamerplant uit erkentelijkheid ten geschenke. Het overige van den dag kreeg hij vrij om in den huiselijken kring door te brengen. E en agent van pol it ie te 's-G r a- venhage betrapte gisteren op heeterdaad een 16-jarigen jongen, die bezig was in eeni ge perceelen aan de Jan-Blankenstraat en den Stationsweg brandende lucifers in brie venbussen te werpen. Proces-verbaal is te gen tem opgemaakt. („Vad.") Bij.de gisteren te Woerden gehouden ringrijderij door paren werd de lste prijs behaald door m©j. M. Clausman, Woerden, met den heer G. J. van Schaaik, Watergraafsmeer; de 2de pr. door mej. H. van Dommelen, Rietveld, met D. van Dom melen, Woerden; de 3de pr. door mej. M. de Vos, Woerden, met O. L. Nieuw endijk, Woerden; de 4de pr. door mej. N. Paling, Woerden, met A. J. F. Hofman, Woerden en de 6de pr. door mej. Jac. vi Baaren, Barwoutewaarder, met D. Wesseling. Gesnapt. By een rijwielhan delaar te Haarlem vervoegde zich de vorige week een «enigszins verdacht sujet, die hem een rijwiel te koop aanbood. De koopman had er niet veel ooren naar, maar er rtJpte een plan in hem, dat op de volgende wflzo werd uitgevoerd: Hoeveel moet je hebben? Ja, btj(volgde de naam van 'n ander rijwielhandelaar in Haarlem) werd me 7 ge boden. Ik goef je zos. De kerel stond te poperon en nam grif 't bod aan. Hier Kees, zie j(j de binnenbanden oven na, dan zal ik, dit tot den vorkooper, even do quintantio klaar maken. De koopman gaat in s'n kantoortje, de man in den winkel loopt zenuwachtig heen en weer en Kees ziet de flets na. Inmiddels la de t(jd, dio't schr(jven van een quintantie vordert, tovens benut om even 'n rechercheur op te bellen en hem te ontbieden. Deze komt oogenblikkel(jk en wordt door den koopman ontvangen mot oen ,o, daar heb je m'n compagnon". Do „compagnon" ziet de flets, ziet den man en vraagt met 'n bepaalde handbeweging Ia 't niet van fdatte"? Nee, nee, wordt beslist ontkend en 'n smoesje 1« dra opgediend. ,Nou, mair weet je wat", zegt do compag non, ,ga j(J maar eens even meo naar hot bureau, ik ben van de politie". Daar is gebloken dat de flets van oen slager uit Amolerdam gestolon was en de dief geen onbekende der politio was. („O. H. Ct.") Een inktwerperis te Amster- dam misselïien weder op het oorlogspad. Een jonge dame kwam nl. dezer dagen tehuis en vond haar japon beworpen met een vettige zwarte stof, die wel iets van wagensmeer bad; doch de vlekken waren zoo vele en zoo verspreid, dat het vermoe den, dat hier kwaadwilligheid in het spel is, niet sohijnt buitengesloten. De dame, wier japon men bedorven heeft, had geen begrip waar men haar ergens aldus had bezoedeld. (,,N. v. N") Door den restauratiebou- der van het Rembrandt-theater te Amster dam is bij de politio aangegeven, dat een onbekend gebleven dame aan een kellner in betaling heeft gegeven een op een bank biljet van 6 pond sterling gelijkend biljet, dat later bleek valsch te zijn. Op het val- sche stuk is aan de dame 58 uitbetaald. Een 19-j arige bediende W., i n dienst van den rijwielhandelaar 8. v. d. B., aan het Waterlooplein te Amsterdam, was sinds Zaterdag niet meer in de zaak ge weest. Hij had dien dag opgegeven ziek te zijn en naar den dokter te moeten. Gisteren is gebleken, dat bij een valsche cheque ter waarde van f 2150 aan de In- cassobank aldaar had aangeboden en met dat geld verdwenen is in gezelschap van een 18-jarig meisje, waarmee hij verkeering had. Gistermorgen bemerk ten de buren van A. op don Vischpoortenplas te Zwolle, dat de woning gesloten bleof. Pogingen om d© deur opan te broken, mislukten, waarop ten slotte een dor familieleden door het zolder raam binnenkwam. Hen vond vader en zoon bewusteloos op hot bed. Het gaskraantjo stond open. Het mocht den onmIddoll(1k geroepen geneesheeren golukken de levensgeesten weder om op te wokken. Gisteravond geraakte te VI a ar dl n- gen de 89-jarige J. de Raaf, wonende in de Krommestoeg aan de Westhavenkade te Rot terdam, onder een met steonkolen geladen handwagen. Naar het ziekonbuia vervoerd ls hfl nog dien zelfden avond aan zijn bekomen kwets uren overleden. Dinsdagavond, terwijl aan het station te Utrecht een losse arbeider bezig was met het op en neer laten van goe deren met de lift, bad hij het ongeluk daar- tusschen bekneld te geraken; hij werd doof, het zware ijzeren gevaarte letterlijk ver<- pletterd. De dood trad onmiddellijk in. Hij was sinds kort gehuwd. Dinsdagmiddag had teSpij- keniase een treurig ongeluk plaats. De juist 4 jaar geworden Arent v. Pernis was met eenige andere kinderen in een weide aan het spelen met een jongen bok, toen, zij, verontrust door de dartele sprongen van het dier, te gelijk naar bet hek liepen, en dit willende overklimmen, viel A. v. P. in de sloot. Zijn makkertjes togen kalm huis waarts en vertelden daar het geval. Onmid dellijk spoedde men er zich heen en haalde het kind uit de sloot, doch alle pogingen om de levensgeesten op te wekken bicven vruchteloos. Drie jaren geleden verdronk van dezelfde ouders ook een Arent van on geveer denzelfden leeftijd. („Rott.") "Woensdagmorgen hebben een" drietal personen, woonachtig in Noord-Bra bant, den kanaalwachter van het Nooidzeo- kanaal, ressorteerendé onder de gcmeeutei Zaandam, met mishandeling en verdrinking gedreigd, omdat hij weigerde hen over te zetten. Toen de brutale kerels zagen dat bun bedreigingen niets baatten, namea zij de roeiboot van den kanaalwachter en zet ten ziohzelven ove* De Zaandamsche politie werd gewaar schuwd en slaagde er in het drietal bijtijds te achterhalen en in arrest te stellen. Tot opheldering dient, dat zich ongweor 5 minuten verder een gratis pontvecr be vindt en dat, zooala de naam reeds aan duidt, een kanaalwaohter geen pon6waoh- ter is. De moord bij Koekange. De gearresteerde B.^ heeft Vrijdag te Staphorst aan een kastelein de geschiedenis verteld en daarbij gezegd, dat hij 's morgens om 10 uren op de plaats der misdaad is geweest terwijl De Vries uit Meppel de misdaad het eerst heeft ontdekt om halfelf. Gisteren werden de slachtoffers op het kerkhof te Koekango onder groote belang stelling ter-aarde-besteld. De dominee der Herv. Gemeente sprak aan de geopende groeve en schetste in het kort het gebeurde. Beide zoons moesten gisteren voor den rechter van instructie verschijnen om te worden gehoord. Het onderzoek der docto ren heeft aan het licht gebracht, dat dö snij wond en niet met een mes, doch met een bijl of hakmes zijn toegebracht. (Zw. Ct.y Te Borne zijn gistermorgen twee woningen, eigendom van de Bomschet steenfabriek, voorheen H. Morselt en Za, afgebrand. Twee geiten kwamen in de vlam men om. In de Friese he venen is door de natte weersgesteldheid van dezen zomer nog geen droge turf te krijgen. De groote meubelfabriek van de gebroeders Van den Hoek te Hee- renveen is verbrand. De fabriek was vol hout en meubelen. Verleden week was pas een lading hout ontvangen. In de fabriek stonden ongeveer 3000 kasten. Pand en inventaris zijn verzekerd. In do laatste dagen werkte de fabriek met 16 knechten. Gisteren verbrandde de be huizing van den heer B., naast bét hotel Cuypers te Houtbem (L.), tot den grond af., Aan blusschen viel niet te denken, daar wegens defect aan eigen brandspuit hulp materiaal van buiten af moest worden aan gevraagd. Loods ingestort. Men seint nader uit Boekarest. Bij de instorting van" de loods t? Kcesiendsje (Roemenië) is een soldaat gedoe -li werden ernstig en 15 licht gewond. I n N.o vember 1901 werder te Londen in een goudsmidswinkel aan den Olerkenwell-road voor een kleine f 40,000 aan juweelen geutolen, voorts 95 gouden heerenhorlogos, 188 gouden dameshorloges en 569 zilveren horloges. Op een Zaterdag waren de dieven ingebroken, Maandagmor gen vond men Stockall, den directeur van de zaak en verder overste der vrijwilligers, gebonden en half uitgehongerd in den win kel liggen. Gisteren is die Stockall voor dea politierechter gebracht, beschuldigd zelf de dief te zijn. Hij heeft bekend. Men seint uit Nieu w-Y ork aan de „Daily Telegraph": Men meldt uit Frankfurt in Kentucky dat bij een vechtpartij tusschen burgers en sol-4 daten in een drankhuis 2 man zijn gedood, 4 doodelijk gekwetst en 20 minder erg gewond. Daar men verdere onlusten vreest, zijn de troepen opgeroepen. Naar de ,.T i m e s'' uit N ie u w- York verneemt, Beeft, volgens ambtelijko opgave, de overstrooming te Monterey iö Mexico aan ongeveer 3000 menschen het leven gekost. Op andere plaatsen zijn er, naar schatting, bovendien een 800 menschen omgekomen. Te ClarkesrilleindenAme- kaanschen staat Mississippi schoot Zondag een man met name Nathan Mc Daniell een politieagent dood en vluchtte. Maandag stroomde de mannelijke bevolking van de' plaats samen en besloot den schuldige te straffen. Die was echter verdwenen, maar zij kregen zijn broer Hiram te pakken. Die zei, dat hij er niets mee te maken had en niet wist waar zijn broer zich bevond. „Doet er niet toe, bij is van de familie riep eT een, en daar stemden de anderenf in koor mee in. Den ongelukkigen H ram werd een strop om den nek gelegd en een oogenblik later hing hij aan een boom. Zestigduizend menschen Hebben gisteren te Nieuw-Ycf-k genoten van een griezelige sensatie. Een luchtschip per liet zich' v<an een hoogte van 3 k 40O ML aan een parachute uit een ballon vallen". Maar het valscherm ging niet open en in pijlsnelle vaart viel do man. Ware niet even voor dat de grond bereikt was de para chute n-g half opengegaan, de man was op de plek doodgebleven. Maar ook nu nog

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 2