£So. ÏÖ107, LEIBSGH DAG-BLAD, Dinsdag1 7 September, Tweede Blad. Anno 1900. Buitenlandseh Overzicht. FEUILLETON. Het katholieke blad „Patriote", te Brus sel versohijnende, cegt gemachtigd te zijn tot de volgende mededeeling Prins Albert is uit de O o n g kolonie zeer ontstemd teruggekeerd over hetgeen hij gezien heeft van de gevolg m van de handelingen van het vroegere be stuur. ^Hij was zpowel bedroefd als veront waardigd over de verwoestingen, aangericht dooc het regeerstelsel van den onafhanke- lijken Cöngostaat onder de inlandsche r»i- volking. Prins Albert heeft, volgens een ander be richt, toen hij van Congo terugkwam, zijn verbazing uitgesproken, dat hij in het land schap Watónga een groot aantal Engel- s c h e n had ontmoet, die per rijwiel het land doorkruisten om naar^land te zoeken waar, zij zich konden vestigen. Velen hun ner hadden hun geheele vermogen, 2'KX) tot 3000 frs., meegenomen en hadden bij het „oomibé special du Katanga" concïisies aangevraagd. De Prins vond het jammer, 'dat de Belgen niet even grooten onderne mingsgeest toonden, want in heel Congo- L&nd heeft Katanga naar zijn meening de grootste toekomst. In een particulier ge sprek moet de Kroonprins zich zeer be zorgd) over den Engolschen invloed b ebben uitgelaten. Dr. Ott, die Koning Eduard weer te Marienbad heeft behandeld, getuigt, dat de Koning volmaakt gezond is en in flink heid zelfs een gezond man van tien jaar jon ger evenaart. Na tien jaren den koning be handeld te hebben, kan dr. Ott zeggen, dat '8 Konings krachtig gestel voor den medicus een verrassing ia De kuur heeft den Ko ning weer goed gedaan. De Koning heeft dr. Ott een paar dagen, te Sandingham to gast gevraagd. Daar leid ik het leven van een Engelsoh landheer, zei- de hij, niet het officieele leven van Wind sor. Ook de ,,Post" publiceert een bericht uit Berlijn, waarin het heet, dat de koning van Griekenland ernstig denkt aan troonafstand en zijn besluit zal la ter afhangen van de houding van het Parle ment, dat weldra zal bijeenkomen. Het heet dan verder: De Kamer zal, naar men ge looft, niet uit het oog verliezen, dat het ver trek van de koninklijke familie, die zeer nauw verwant is met de vorsten van Enge land, Rusland en Duitschland, een onbere kenbaar economisch en politiek nadeel zou beteeken en voor Griekenland. De Times" meldt, dat bij koninklijk be- duit de heropening van de Griekscke Ka mer, die zou plaats hebben op 13 Septem ber, is uitgesteld tot 4 October. De militaire bord heeft .gaarne dit uit stel toegestaan, ten einde de Kamer in staat te stellen dö hervormingsvoorstellen, door den bond verlangd, voor te bereiden. De Temps" veriieemt, dat de besluiten, waarbij prins Nioolaas ter beschikking ge steld en don prinsen Andreas en Christof- fel ontslag verleend wordt, eerstdaags zul len versclnjnen. Generaal Smolenski zou den Prins als opperbevelhebber vervangen tot Ide Kamer de wet, welke hem het opperbe vel opdraagt, zal hebben afgeschaft. Eenigen tijd geleden werd door den IHongaarachen minister Apponyi be paald, dat het godsdienstonderwijs in de staatsscholen overal dus ook in de streken, waar niet-Magyaren in de meerderheid zijn, in het Hongaarsch zou worden gegeven. Zondag heeft nu de Grieksch-Oostersch- Roemeensoho Synode, dio onder voorzitter schap van den metropoliet Metianu te Herrmannstadt werd gehouden, besloten, dat in geen geval dit ministerieel Bevel op gevolgd zou worden, en dat de geestelijken, fcoo er dwangmaatregelen mochten worden genomen, zich met alle kracht daartegen zullen verzetten. De Synode bedreigde zelfs de geestelijken, die de voorschriften van den Minister mochten opvolgen en de kin deren gebeden in de Magyaarsche taal zou den leeren, met strenge disciplinaire straffen. Zonder dat de Spanjaarden tot den aanval zijn overgegaan, is er toch eenige actie van hen in N o o r d-A f r i k a merkbaar. Langzaam, maar zeker gaat generaal Marina voorwaarts. Thans maken de Ma- dridsche bladen wepr melding van de bezet ting van twee punten, twintig kilometer dieper het binnenland in. Na zqlk een voor- waarteche beweging treedt dan een schijn bare rukt in; alle man wordt aan het werk gezet om de stalling te bevestigen met prikkeldraad-versperringen en aardwallen, waarbij bevriende stammen behulpzaam schijnen te zijn. Op deze wijze wil de opperbevelhebber waarschijnlijk een uitgebreid net van voor uitgeschoven posten in het leven roepen, om dan van daar uit razzia's te houden 'tot diep in het binnenland, geheel dus in na volging van de Franschc tactiek in het Chaujagebied. Te Melilla zelf blijft de toestand vrijwel onveranderd. Geregeld iederen morgen gaat een gepantserde trein levensmiddelen brengen aan de voorposten, en geregeld iederen morgen wordt d!e trein aangeval len en beschoten door onzichtbaar blijvende Kabylen, waarbij dan altijd een paar Span jaarden worden gewond. Ook 's nachts wor den de wachtposten herhaaldelijk verent rust, waarbij de stoutmoedige Marokkanen vaak tot 3 K.M. de vestingwerken naderen. De nederzetting Alhucem.is wordt bijna onafgebroken beschoten, welk vuur beant woord wordt door de kustbatierijen en de kanonnen van den kruiser „Numatcia". Intusschen deelt do „Imparcial" mede, dat de twaalfde divisie, ter sterkte van 11,000 man naar Melilla zal vertrekken. Het blad weet niet welke redenen het zen den dezer nieuwe troepen noodzakelijk ma ken. T u r k ij e zal in een nota zijn wenschen ten opzichte van Kreta kenbaar maken aan de mogendheden. Het wenscht, dat Kre ta een zelfstandige provincie zal zijn, schat plichtig aan het Turksche rijk en onder on middellijke souvereiniteit van den Sultan. De Soedabaai zou een maritiem station voor Turkije blijven; de gouverneur een Belg of Zwitser zou door den Sultan benoemd worden op voorstel van de mo gendheden; de nieuwe Grondwet voor Kre ta zou aan de goedkeuring van de nieuw te kiezen Nationale Vergadering onderwor pen worden. Op het eiland zouden behalve de militair ingerichte gendarmerie geen mi litairen zijn. De Mohammedaansche geeste lijken zouden onder den Sjeik Oei Islam staan, de Christenen onder het oecumeni sche patriarchaat. Het boycot van den Griekschen handel en van de Griekschë waren is in het geheele Rijk volkomen gcëindi~cL Een „Havas"-bericht meldt, dat sultan Moulay Hafid aan den Franschen con sul te Tanger, den heer Gaillard, plechtig beloofde, voortaan de wetten der mensche- lijkheid to zullen eerbiedigen en te verbie den, dat in den vervolge lijfstraffen worden toegepast, welke verminking of een lang- zamen dood veroorzaken. Alle gevangengenomen soldaten van den Roghi zijn in vrijheid gesteld c-n ingelijfd bij de verschillende troepenafdeelingen van den Makhzen. Onder de gebruikelijke saluutschoten js te Tanger een Keizerlijke brief voorgele zen, meldende, dat Taja, het voormalige bolwerk van den pretendent, Moulay Hafid heeft uitgeroepen als sultan. De omringen de stammen hebben eveneens afvaardigin gen met geschenken naar Fez gezonden. De pretendent is veroordeeld om tot zijn dood in de kooi te blijven. Cholera. In verband met het voorkomen van cho lera te Rotterdam is de bemanning van het stoomschip Nieuw-Amsterdam", bestaande uit ongeveer 250 personen, dat Zaterdag a. 8. van Rotterdam naar Nieuw-York moet vertrekken, reeds aan boord gekomen. Nie mand van de bemanning, waaronder de ka pitein, raag het schip meer verlaten. De senaat van het Delftsch Studenten- korps heeft, in verband met de hier te lande voorkomende gevallen van cholera, uitgebreide voorzorgen genomen, om in den komenden groentijd besmetting tegen te gaan. De senaat deed zich daarbij van medische zijde voorlichten. Het te Vlaardingen geconstateerd ziekte geval is bij onderzoek gebleken Aziatische cholera te zijn. De toestand van den patiënt is zeer bevredigend. Het gezin van den lij der, bestaande uit 9 personen, is in obser vatie. Op advies der gezondheidscommissie werd de stedelijke zweminrichting te Gouda he den voor het publiek gesloten. Aan de IJselhavonsluizen wordt aan de schippers leidingwater verstrekt. Er rijn daarvoor twee standpijpen geplaatst. Het gisteren gemelde verdachte ziektege val te Rhoon is gebleken geen cholera te zijn. Yan gemeentewege wordt dngelijks, in ongeveer 100 gezinnen, pl.m. 40 liter drink water bezorgd. Do Gezondheidscommissie tc 's-Gravenhage hoéft besloten, den burgemeester, des ge vraagd, te berichten, dat naar haar oordeel in de gegeven omstandigheden het zonder volstrekte noodzaak samenbrengen van een groot aantal uit verschil lende gemeenten overkomende personen in het belang dor open bare gezondheid te vermijden is, daar het gevaar, dat daardoor besmetting wordt over gebracht, niet gering is te achten. Dit ad vies is het antwoord op do door den burge meester gestelde vraag of liet thans raad zaam is, op 19 Sept. a. s. too te laten hot houden van een optocht van voorstanders van algemeen kiesrecht. De Commissie gaf voorts als haar oor deel te kennen, dat zoolang het Maaswater moet geacht worden besmet to zijn met cholera-bacillen, de grachten in de gemeente niet door liet inlaten van water aan de Vijf Sluizen zal mogen worden ververscht. Medegedeeld werd, dat do ontsmettings- dienst thans onder leiding staat van de doc toren Beukema en Polak Daniels, alsmede dat voot de reinheid van de Laakhaven en do Visschershavcn- en voor de eventueel e ver pleging van patiënten do noodigö maatre gelen zijn verordend. Kiesroohtbetooging. Het bestuur van do Soc.-Demoor Arbei derspartij kreeg Zatordag telegrafisch be richt van den hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage, dab de optocht, verbon den aan de kiesrcchtbebooging op 19 Sept. a.8., wegens het cholera-gevaar niet zal kun nen worden gehouden en het partijbestuur in dien zin een bcscliikking van den burge meester der residentie tegemoet had te zien. Later heeft de hoofdcommissaris aan den heer Hoejenbos medegedeeld, dat het ver bod alleen daarom alleen de optocht slaat, wijl alleen voor den optocht en niet voor de meeting verlof van den burgemeester noodig is. Maar de commissaris gaf aan de partij in ernstig en dringende overwe ging om ook do meeting niet te laten door gaan, dus de geheele betooging ter wille van de veiligheid tegen het cholcragevaar achterwege te laten. Het dag. bestuur van de S.-D. A.-P. be sloot hierop advies in te winnen van de in spectie voor de volksgezondheid en daar naar eventueel te handelen. (Het Volk.) Men meldt uit Wngcningon: Een man, die vermoed wordt aangetast te zijn door cholera, J. R., heeft Zondag den geheelen dag op den Rijn doorgebracht, doch naar hij beweert, geen Rijnwater gedronken. Zijn toestand is niet gunstig. Do Facces en het uitbraaksel zijn ter onderzoek naar Utrecht gezondenhet resultaat kan in geen 24 uren bekend zijn. Het gerin van R. be staat uit man, vrouw en 6 kinderen. De po litie bewaakt het huis. Op advies van den geneesheer is besloten, den lijder noch het gezin voorloopig naar de barak voor besmet telijke zieken over te brengen, doch in de woning te laten. De burgemeester heeft een publicatie doen aanplakken, waarin wordt gezegd, „dat zich bij een persoon verschijnselen hebben voor gedaan, die een geval van cholera doen ver moeden." Opkomst onder de wapenen van verlofgangers. De minister van oorlog heeft, naar het „Hdbl." bericht, nadere bevelen gegeven omtrent de opkomst onder de wapenen van verlofgangers in verband met de Aziatische cholera. Een algemeen voorschrift, door dien minister vastgesteld, bepaalt reeds, dat geen verlofgangers onder de wapenen mogen komen uit gezinnen, waarin één der ziekten heerscht, vermeld in de wet van 4 December 1872 (Stbl. No. 134), laatstelijk gewijzigd bij art. 35 van do Gezondheids wet, en dat, indien een dier ziekten in een gemeente epidemisch hcerschende is verklaard, niemand der in die gemeente wonende verlofgangers onder de wapenen mag komen. Dit is thans ten opzichte van do Aziatische cholera verscherpt in dien zin dat zoodra er zich slechts één geval van dio ziekte in een gemeente voordoet, de uit die gemeente opgeroepen verlofgangers niet aan de oproeping mogen voldoen. Voorts is hot verbod tot opkomst uitge strekt tot do verlofgangers, die in een be smette garnizoensplaats moeten opkomen. Als zoodanig worden tot nog toe aongo- rncïkb Gorkum, Breda ©n Utrecht. In de eerste plaats is alzoo afgelast do opkomst van de miliciens-telegrafisten der lichting 1909, die waren opgeroepeu om gisteren, 6 September, te Utrecht bij het regiment gï- nietroepen onder de wapenen te komen. Op verzoek der Roermondsche Gezond heidscommissie, zal de processie naar O. L. Vr. in 't Zand uit Breda op 8 en 9 dezer niet plaats hebben. (Tijd.) Serum tegen cholera. Het instituut Pasteur heeft een serum tegen de ckolea uitgevonden. Een jong Ita liaan, Saliinbini, die ccnigo j;:ren aan liet instituut werkte, heeft heb ontdekt en er goede resultaten mee bereikt in St.-Peters- burg. De jongo geneesheer verwacht ook veel van het inenten tegen de cholera. Maar prof. Metchnïkóff kan de nieuwe middelen niet ernstig opvatten Hij heeft meer vertrouwen in de oude beproefde maatregelen en liet zich dan ook tegen een verslaggever van de Matin" uit, dat het best was slechts bescheiden gebruik te ma ken van de vaccine en verder voorzichtig heid, de bekende voorschriften waarbij hij zich ook te St.-Petersburg steeds wel heeft bevonden. l>e groote mnnoeavre» nfgclast. In verschillende bladen kwam het be richt voor, dat de grooto manoeuvres ki de Betuwe wegens het heerschen der cho lera zijn afgelast. Volgens „De Tel." heeft de majoor-in tendant De Kanter hiervan telegrafisch mededeeling gedaan aan do leveranciers tc Ti el. Uit Deventer meldt men echter aan do „Zutf. Ct.", dat dc manoeuvres wél door gaan. Althans heeft het 1ste bat. van het lste reg. infanterie nader bericht ontvangen er wel aan te zullen deelnemen, ook al is het op heden bnpaaldo vertrek naar het kamp bij Zeist voorloopig uitgesteld. Nader meldt de ,,N. Gron. Ct.": Gisternacht of eigenlijk gistermorgen heel in do vroegte zijn de drie bataljons van het negende regiment die te Groningen in gar nizoen liggen, per extra-trein afgereisd, per trein naar Amersfoort en verder 22 kilometer te voet naar Laren, waar het kamp wordt betrokken. Het is naar wij hoo- ren tot het laatste oogenblik eigenlijk on zeker geweest <5f de troepen wel zouden gaan. In elk geval is er al een belangrijke wij ziging in de plannen gekomen. Want Utrecht is door de militaire autoriteiten besmet verklaard en dientengevolge zal het eene bataljon van het negende, dat daar ligt, nipt naar Laren gaan. En verder is er een verandering gekomen ten opzichte van het garnizoen Assen. Uit Assen zouden zoo was aanvankelijk heb plan gister* morgen ongeveer 2000 man in drie ploegen eveneens naar Laren vertrokken. Dat ver* trek is echter afgelast en naar gezegd wordt voorloopig uitgesteld tot aanstaan den Woensdag. Er is dezer dagen reeds gesproken van de mogelijkheid dat de groote manoeuvres niet zouden gehouden worden dit jaar. Thans vernemen wij dab inderdaad de manoeuvres zijn afgelast. Dit jaar dus alleen regiments oefeningen. Rijkspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemcene konnis dat allo spaarbankboekjes, uitgegeven in do maand September, on waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niot werd bijgo* schreven, zoo spoedig mogelijk, ter verifi catiebeschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toez nding daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren den Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornccmd dool aan die kantoren, geschiedt tegen bowijs van ontvang. ff&untbifijetten. De minister van Financiën brengt onder de aandacht van het publiek: dat, kraohtons de wot van 1 Juli 1009, tot 1 October 1909 alsnog de golegenheid bestaat om muntbiljetten in te wisselen; dat dio inwisseling zal kunnen geschieden bij do betaaJmccsterskantoren en bij de kan toren der Nedcrlandscho Bank (behalve bij de correspondentschappen 2de en 3de kl.)» dat van 1 October 1909 af de alsdan nog niet ingewisselde muntbiljetten waardeloos zullen zijn. Een ieder wordt derhalve met nadruk aanbevolen na te gaan of nog muntbiljetten in zijn bezit zijn en, zoo ja, die biljetten, on ver v/ij ld op een der bovenbedoelde kan toren ter inwisseling aan te bieden. Het bovenstaande geldt alleen voor do" muntbiljetten, dus uitsluitend voor dc bil jetten van 50 gulden on van 10 gulden, waarop het woord „munt biljet'1 voorkomt (niot voor do sinds 1 October 1901 uitgege ven blauwe bankbiljetten van 10 gulden). („Stct.") Redüiugwezc». Z. K. H. de Prins dor Nederlanden zal Dinsdag 14 dezer, des namiddags te 3 uren< te IJmuiden bezichtigen en in dienst stel len, het ni-uwe wijkgebouw van „Het Witto Kruis," tevens reddingstation voor schip breukelingen. Den IDden September van bet vorige jaar is door den Prins de eerste steen voor dat gebouw gelegd. Z. K. H. zal Dinsdag o.m. vergezeld zijn van leden van do Staatscommissie voor het reddingwezen, waarvan de Prins voorzitter is. B>e Zeppelin UB". Uit Fricdrichshafen wordt gemeld, dat dc leden van den Rijksdag en den Bonds raad, die met de Z. III zouden opstijgen, zich Zaterdagmiddag naar Minzell begaven, Zeppelin Sr. bestuurde het luchtschip, dal op zijn tocht naar Rorschach en zijn terug tocht naar het meer van tijd tot tijd land- do om nieuwe passagiers in te nomen. Voor al te Lindau, waarboven het luchtschip eenigen tijd manoeuvreerde, werd de graaf levendig toegejuicht. Later nam Zeppelin Jr. de leiding. Het weder was prachtig. Verder wordt gemeld dat dc „Zeppelin III" in do rijksballonloods gereed gemaakt wordt voor den tocht naar de Ha to Frank fort. Dio tocht zal volgens een bericht van do „Sohwabischo Merkur" Zaterdag plaats hebben aankomt te Frankfort Zon da t d.a.v Het verblijf tc Frankfort wordt op 8 dagen berekend. Heel spoedig zal do tocht naar Luzera door het luchtschip ondernomen worden. Het majoraat. 65) Do geheele gemeente verschoen in dc kerk. Do oude predikant Strimonius, dio zich in zijn leuningstoel naar het godshuis had laten dragen, was geheel verwonderd. Hij had dc kerk nog nooit zoo vol gezien. En alles was in de grootste spanning. Reinbold be merkte dat welzag ook, hoe zich hier en daar dc hoofden naar elkaar bogen en men elkaar wederkeerig opmerkingen in het oor fluisterde en in zijn gejaagdheid meende hij zelfs een critisch oordeel op te vangen„Ziet er nog tc jong uit I En wat heeft hij een wonderlijken neus!" Doch toen Reinbold den kansel had be stegen en zijn preek begon, kwam er rust en vrede over hem. Zijn orgaan'klonk warm en vol en er sprak gevoel uit den toon zijner stem. En het was vreemd: zijn rede boeide zijn toehoorders zoo, dat de uitdruk king van nieuwsgierigheid, welke de ge zichten had gekenmerkt, langzamerhand ver dween en peinzende ernst en gespannen opmerkzaamheid daarvoor in de plaat-s kwa men. Aller oogen richtten zich. nog altijd °P den jongen geestelijke, maar den over- mocdigen neu3, waarmede een satirieke gril dor natuur hem als peet geschenk bij zijn geboorte had bedeeld, zag niemand meer, "want al het uiterlijke kwam op den achter grond, terwijl Reinbold sprak. Hij werd de belichaming van het heilige woord, dat hij ionderrichlte en uitlegde. Zelfs de barones scheen tevreden te zijn. Haar gelaat kreeg een zachte uitdrukking. Slechts eenmaal schudde zij misnoegd het hoofd, toen Tübingen, dio onder de preek telkens goedkeurend knikte, haar toefluis terde: „Nu, Eleonore? Kan de man wat?! Dat is een juweol, zeg ik je. Ik zeg je, die man blijft." De barones wilde in haar aandacht niet gestoord zijn. Na afloop van de godsdienstoefening ging Tübingen naar do sacristie, om Reinbold geluk te wenschen. Hij stak hem da hand toe. „Heb dank voor uw preek, waarde heer Reinbold", zeide hij. „Hij is mij uitstekend bevallen. Ziet ge, dat is het ware: een voudig en gewoon, zonder mooipraterij en ook zonder lyrisch-elegische sentimentaliteit. Er zijn mcnschan, dio iemand altijd het pis tool op de tranenklier zetten. Dat kan ik niet uitstaan. Het komt niot voor een gees telijke tc pas op goedkoopc effecten te wer ken. De uitwerking moet een onmiddellijke en geen kunstmatig aangebrachte zijn. Dus, het is afgesproken: Gij blijft bij ons. Mor genavond zijt gij mijn gast- Een klein ge zelschap, rok onnoodig." En daarop drukte hij Reinbold nog eens krachtig de band en ging haastig heen, vóór de overgelukkige en diep ontroerde jonge geestelijke nog een woord van dank kon stamelen. Den volgenden morgen ging het in het heerenhuis nog levendiger en drukker toe dan anders. Er moesten allerlei toebereidselen voor de partij van 's avonds gemaakt wor den. Bernd en Dicter war ra zoo opgewonden, dat zij in de gesehicdenis-les alle tijdper ken dooreen haspelden en in het lat ij o een waren warboel aanrichtten. Papa bad hun beloofd, dat zij tot elf uren mochten op blijven, en ook, als zij hcci gehoorzaam wa ren, naar het visschcn mochten kijken. Maar weer was hot vloesch zwakker dan de goede wil. Bernd viel ia de vischlcaar ca moest druipnat naar huis worden gebracht, en Die ter had zich, toen liij een rieten pijpje wilde fabriceercn, don halven duim afgesneden. Nu lag de een in bed en dronk mama's genees middel, vlierthee, en de ander zat daar naast en maakte omslagen voor zijn duim; en beiden huilden. Jn de bakkamcr worden kringen, rozet ten en sterren gebakken voor de thee. Daar bij hielpen de drie jonge meisjes. Zij hadden groote, witte boezelaars voor en elk een bonten doek om het hoofd, wat zeer aardig stond. De huishoudster was wel van mesning, dat de meisjes slechts stoorden, want geen van haar verstond eigenlijk iets van de edele kunst van het kneden en het bakken, maar de huishoudster was bij de dertig jaar daar in huis en wist zich te schikken, al ging het af en toe ook oen weinig wild toe. Bijvoorbeeld, toen miss Nelly haar nieuwen verlovingsring bij het kneden van het deeg had verloren, wat algemeen voor een slecht teeken werd gehouden; zes handen, doch het waren hoogst nette, blanke pootjes, woelden te gelijk in liet deeg rond, om den ring te zoeken, en hït duurde lang voor men dien vond. Ook over den vorm van de thee koekjes ontspon zich een lang dispuut. Er waren slechts kringen, rozettra en sterren gemaakt, maar Trude verlangde ook hartra en nu moest de huishoudster naar den ge- schikten vorm zoeken Trude bakte daarom ook alle harten alleen en plaatste op elk nog drie kleine rozijnen. Een paar hartjes kregen zelfs vijf rozijnen. „Een voor doctor Haarliau3", zooals Trude verklaarde, „een voor graaf Brada, een voor baron Max en dit is voor onzen nieuwen dominos." Dit laatste kreeg echter zes rozijnen- „Trude, wat bezielt jc!" riep Benedict©. „Do koeken komen toch alle door elkaar op do bordenhoe zullen de hoeren dan vermoe den, welke harten gij extra voor hen gebak ken hebt 1 „Do sympathie zal hun wel de handen lei den", antwoordde Trude; „dat is nl. do ge heimzinnige aantrekkingskracht van het ccnj hart tot het andere." Iels later kwamen or nog zeer smartelijke oogenblikkcn. Er zouden acht jongo haantjes geslacht worden en aan elk daarvan hing Bcncdicto's hart. Om dien tijd arriveerde pok graaf Brada. Hij had dien namiddag weer geen dienst en kwam reeds zoo vroeg, om de tafel te helpen dekken, zooals hij verklaarde. Dat verschafte hem steeds een bijzonder genoegen, on, zooals Benediete wist, had hij een zeer gelukkige hand bij het arrangecren van een bloemenversiering voor ds tafel. „Ja, graaf", antwoordde Benediete lachend, „dat weet ik. Op uw verjaardag hebt gij zooveel groen over dc tafel gestrooid, dat het er uitzag, alsof koning Nebucadnezar zijn huwelijksmaaltijd vierde. Met de bloemen heeft het echter nog tijd. Vooreerst moeten er acht jonge haantjes ter dood veroordeeld worden. Ik ben diep ongelukkig. Waarom is de mensch toch een vlecscheter I" Semper wist daarop geen antwoord of hij verzweeg dat. Hij volgde Benediete echter gewillig naar het hoenderpark, waar de oude vrouw Görbitsch reeds jacht op dc slacht offers maakto. Zij wa3 zeer slecht gehumeurd en verklaarde graaf Brada, dat men hoenders, dio geslacht moesten worden, niet denzelfden morgen uit het hok moest laten; men had haar echter niets gezegd, en nu kon zij de boenen uit het lijf loopen, om het vlugge gedierte te vangen. Nu begon een wild gevlieg on gegrijp, waaraan Brada ook wilde deelnemen, doch weer van dc jacht afzag, wijl hij onder het rondfladderende hoender* volle voor zijn attila beducht was. Hij slcldo echter voor, d.at men in dit geval met den lasso zou werken. Die gedachte werd met blijdschap begroet, alleen niet door vrouw Görbitsch, die zich tot een beproefde list bepaalde. Zij slrooide voeder in het rond en als het pluimgedierte zich dan om haar. heen verzamelde, om de korrels op tc pikken, wierp zij plotseling do boezslaar over een niets vermoedend offer en ving het op deze wijze- Zoo had men eindelijk met veel moeite zeven haantjes bijeengebracht en in oen mand opgesloten; maar het achtste wilde zich niet laten grijpen. En juist op een bijzonderen' lieveling had vrouw Görbitsch het voorzien: op een allerliefst diertje met witte veer en en een koolzwart staartje, waarmee het voort* durend coquet zwaaide. „Laat het toch in het leven," verzocht1 Benediete, „zeven zijn immers genoeg." „Neen, freule," antwoordde vrouw Gör-" bitsch, „wat mij bevolen wordt, dat doe ik' ook." En zij rondo woer met haar uitgespreid boezelaar aebtor hot baantjo aan. „Is hot niet verschrikkelijk?" wendde Be-; nedicte zich tot Brada, -„Dat is als met de catacomben in het oudo Griekenland Rome." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 5