Buitenlandseh Overzicht Geveilde perceelen. Burgerlijks Stand. Gemengd Nieuws. Keizer Wilhelm heeft na afloop van de vlootroanoeuvres den chef der „Hochsee"-vloot, prins Heinrieh van Pruisen, bevorderd tot groot-ad miraal en zijn grootadmiraalsvlag door ge heel de vloot laten salueei n. De Koning van Engeland is, van Marienbad teruggekomen, te Londen gear riveerd. Uit Athene werd aan den „Ma-tin" geseind op 3 Sept.: De toestand alhier wordt weder onzeker der. Er schijnt aanleiding te bestaan, om te betwijfelen, of de aanhangers van Theo- tokis het ministerie wel zullen steunen. Deze zelf wordt uit Korfu hier verwacht en zal onmiddellijk na zijn aankomst een be slissing nemen. Heden zal de „Staatscourant''het bericht bevatten, dat do Kroonprins en prins Nico- la-as op non-activiteit zijn gesteld en dat aan de andere Prinsen een langdurig verlof is toegestaan. Volgens een telegram uit St.-Petersburg aan het „Berl. Tagebl." is men daar in de hofkringen geheel vervuld van het plotse ling ontslag van prins Obolen s- k i, chef van het keizerlijk kabinet en een speelgenoot uit de jeugd van den Tsaar. De Prins, die het volle vertrouwen van den Tsaar bezat, stelde onlangs deze voor het beheer van zijn goudVnijnen in Siberië aan andere handen toe te vertrouwen. De Tsaar gaf gevolg aan dit voorstel en de inkomsten namen snel toe. Maar eenige dagen geleden kreeg de Tsaar bericht, dat sedert do toe passing van het systeem-Obolenski 40 mil- lioen roebels waren gestolen. De Prins werd onmiddellijk uit zijn ambt ontheven. Hij be tuigt heftig zijn onschuld. De oorlog in Marokko schijnt aan de Spaansche regeering geen groote bezorgd heid meer in te boezomen. De, heer Alen- desalazar, de minister van buitenlandsehe zaken, heeft zich als volgt uitgelaten: „Ik geloof niet, dat er te M o 1 i 11 a nog zeer ernstige gevochten zullen plaats hebben. Zonder dat wij nog versterkingon zullen noodig hebben, zullen wij de stellingen, aan gegeven in het plan van generaal Marina, dat door de Itegeoring is goedgekeurd, be zetten. De operaties zullen misschien lan ger duren dan men verwacht, maar dat is bij koloniale oorlogen steeds het geval. De Itif-bowoners zullen zich moeilijk kunnen voorzien van nieuwe munitie en zij zullen den strijd dus niet buitengewoon lang kun nen volhouden. De gevangengenomen onderwijzer Fer rer heeft langdurige verhooren ondergaan van den eivielen gouverneur en den direc teur van politie te B a r c e 1 o n a, en zal nu ter beschikking worden gesteld van den militairen rechter. Ztijn houding was beslist en uit de hoogte, terwijl hij hardnekkig iedere deelneming i of medeplichtigheid aan don opstand verre j van zich wierp, en zijn onsohuld staande hield, evenals hij dit deed in het proces te Madrid, waarin hij betrokken is geweest als verdacht van medeplichtigheid aan den aanslag, door den anarchist Morales op <fen Koning en de Koningin, op hun huwelijks dag. Toen moest men hem bij gebrek aan bewijs vrijlatenthans echter houdt zich de militaire overheid overtuigd, voldoende be wijzen te kunnen aanvoeren, om hom door den krijgsraad te doen veroordeelen. Het moet gebleken zijn, dat hij op uit muntende wijze over bijna geheel Spanje een krachtige anarchistische en anfci-cleri- cale propaganda heeft doen voeren; bij dezen arbeid vond hij grooten steun in de talrijke moderne scholen, wier leiders hem geheel en al toegedaan waren, en die zich grooten invloed hadden weten te verschaf fen. Nu heeft de Regeering al deze scholen gesloten en de onderwijzers er van gevan gengenomen of verbaainen. De gewezen Sultan van T u r k ij e, Ab- doelHamid, is zeer opgewonden en brengt het grootste deel van den nacht door zittende voor een venster in zijn villa „AUatiné" bij Saloniki, dat uitziet op Konstantinopel. Als hij alleen op zijn kamer is Taast hij en schreeuwt het uit, dat zijn rampen te wijten zijn aan zijn ongelukkig gesternte. Hij blijft volhouden, dat zijn vrouwen en kinderen hem als een idioot beschouwen en wanneer dat denkbeeld zich van hem meester maakt, kent zijn woede geen grenzen meer, hij beukt dan met zijn vuisten op de meubelen en roept daarbij uit: „Vervloekt zij hij." Daarna volgt ge woonlijk een periode van afmatting en werpt hij zioh geheel gekleed op zijn bed. Maar nauwelijks ingedommeld, wordt hij weder met schrik wakker; hij meent dan, dat hij vervolgd wordt en zoekt een schuil plaats in het meest verlichte gedeelto van zijn kamer, want voor nict6 is hij zoo be vreesd, als voor duisternis, daar hij de gedachte niet van zich kan afzetten, dat hij in den nacht zal sterven. Dan roept, hij de vrouwen bijeen en dwingt haar hem de kaart te leggen, tot hij plotseling als in een aanval van krankzinnigheid uitro'ept: „Al les tevergeefs1" Abdo-el valt met den dag af; hij verwaar loost zijn uiterlijk geheel en al, scheert zich Diet meer en laat zijn haar niet knip pen. Wie hem dan ook ziet, schrikt over zijn' slecht uitzien. Uit Saloniki wordt gemeld: De Oostenrijksche en Russi sche civiele agenten hebben van hun Re geeringen de off'cieele mededeeling ont vangen, dat hun missie in Macedonië zal eindigen op 14 September a. s. Op dienzelfden datum zullen ook de financieel e commisie en de generale inspec tie in Macedonië van haar taak worden ontheven. Tn de „Roeskojo Slowo" deelt 3e Teh'e- ranaohe beridhrtgèver van dat blad den in houd mede van een gesprek, dat hij met d-en ajgezetten Sjah van P e r z i heeft gevoerd en waarin deze zich als volgt uitliet. „Ik heb mij alleen daarom naar het Russisohc gezantschap begeven, omdat men mij had weten te overtuigen, dat ik alleen op die wijze mijn troon kon redden en de gerustheid bij het volk kon doen terugkee- ren. Ik ben daarheen gegaan, omdat ik elk bloedbad wilde verhinderen. Mijn plan was mij te wenden tot den Tsaar en te trachten met de Russische en Engelsohe regeeringen betrekkingen aan te knoopen. Thans wil ik de verzekering geven, dat ik bereid was alle eischen van mijn volk onmiddellijk in te willigen en ten uitvoer te leggen. Maar zoodra ik den drempel had overschreden, gevoelde ik mij als gevangene. Er werd mij eenvoudig medegedeeld, dat mijn volk mijn troonsafstand had aangenomen en dat on der deze omstandigheden geen onderhande lingen meer konden worden gevoerd. Wan neer ik nog slechts één dag in mijn paleis Sultanabad gebleven ware, zou de beweging voor mij beslist een andere wending hebben genomen. Eet is een bitter gevoel in strijd met de waarheid voor een vijand des volks te worden aangezien. Toen ik nog troons- opvolger en gouverneur van Tebriz was, heb ik onder tranen mijn vader gesmeekt, dat hij bet volk een Grondwet zou verleenen. Dag op dag telegrapheerde ik daarover. Toen mijn vader op zijn sterfbed lag, heb ik zijn hand gevoerd, toen bij de Grondwet wilde ondert-eekenen. En nu ben ik een volksvijand! De geschiedenis echter zal be wijzen, dat ik een slachtoffer van het ver raad ben geworden." Aan het einde van het onderhoud gat do Sjah te kennen, dat het grievend onbil lijk was, dat men zijn geld, zijn juweelen en zijn goederen verbeurd had verklaard. „Nooit", zeide hij, „heeft een ander volk zijn gewez?n Yorst tot den bedelstaf veroor- deeldl^Dat ik Perzic moet verlaten en in ballingschap de rest van mijn leven zal moe ten slijten, doet mij innig zeer. Ik zou lie ver als een gewoon derwisj door Perzie zwerven dan het brood der ballingschap eten", Volkwboud tegen drankmisbruik. Te Utrecht hield de Volksbond tegen rankmisbruik zijn 36ste algemeene verga dering, die werd bijgewoond door een 130- tal afgevaardigden van 90 afdeelingen. De voorzitter mr. F. W. J. G. Snijder v.. Wissekerke stelde in zijn openingsrede de taak van de leden en de afdeelingen in bet licht. De aftredende leden van het Hoofdbestuur, de h.h. L. T. Walburgh Schmidt, mr. H. Verkouteren en A. L. Wol- ters werden herkozen. De rekening werd vastgesteld tot een bedrag van 21340.35 Besloten werd maatregelen te nemen tot de inrichting van een Volksbond-museum voor de kennis van het alcoholvraagstuk, zoo mogelijk te Utrecht» Aan het Hoofdbe stuur werd opgedragen een onderzoek in te stellen naar de bepalingen van de verschil lende gemeenteverordeningen omtrent ope nings- en sluitingsuren voor localiteit met vergunning en de te verkrijgen resultaten te benutten bij het doen van voorstellen te dezer zake. Een voorstel van Oosterbeek tot verlaging van het bestaand minimum der oontributie van afdeelingen werd verworpen. De voor stellen Deventer en Zaandam tot aanstel ling van een gesalarieerd propagandist wer den ingetrokken. Naar aanleiding van een voorstel Maastricht werd het Hoofdbestuur opgedragen zich te wenden tot de Regee ring ten einde maatregelen te verkrijgen tot verspreiding van kennis omtrent de ge varen van den alcohol onder de gevangenen. Op voorstel van het Hoofdbestuur werd dit opgedragen een Commissie te benoemen ten einde wat te beramen om te geraken tot een krachtiger uitvoering der Woningwet en daartoe in overleg te treden met de plaatselijke afdeelincren van den Volksbond. Aangenomen werd de volgende alg. ver gadering te houden in Den Haag, met het oog op de Nat. Huisvlijttentoonstelling, die aldaar in 1910 zal plaats hebben. Gehouden Verknoping in het Notarishuis aan Den Burg te Leiden op Zaterdag 4 Sep tember 1909, ten overstaan van C. Vereluys, Notaris te Led den. Vier hoerenhuizen met tuin Oegstg^ester laan, aan den Rijnsburgerweg Noe. 1, 8, 5 en 7, samen in bod op f 24,000, koopër de beer J. W. P. Licht, qq. Het huis, Middelweg 20 en 2öa, is niet gegund. De Indische legercommandant. Naar „Het Vaderland'" verneemt, is het thans zeker, dat de luit.-generaal v. d. Wil ligen, leger-commandant in Oost-Indië, zeer spoedig zal repatrieeren en luit.-ge- neraal Van Daal en hem als zoodanig zal opvolgen. Uit „zeer betrouwbare" bron weet „De N. Ct." daarentegen te melden, dat dit be richt niet juist is en kan het blad met ze kerheid verklaren, dat de luitenant-gene raal Van der Willigen zijn tijd als leger commandant zal uitdienen, en de luit.-ge neraal Van Daalen den militairen dienst zal verlaten om zich in Nederland terug te trekken, als hi: twee volle jaren dien rang heeft bekleed. PftiUlsaetuesten. J. van Sluisdam, timmerman, vroeger te Zandvoort, thanB te Haarlem. A. C. Otten en O. E. B. van der Parren, echtelieden, te Woerden, verblijvende te Utrecht. J. J. van den Berg, tuinier, td Apel doorn. ALKEMADE. Bevallen: C. Tersteeg geb. Elogiirieh D. W. M. Bloijuwijk gob. Smoelen Z. J. Akerboom gob. Van Egmoud L). G. Kalker geb. L'Aniio D. Overleden: J. Pouw, wedr. van J. Poft, 85 j. T. Beerepoof, eohtg. van J. Immorzeel. 58 i. A. de Vo», ach tg. van K. do Vriea, 57 j. C. Tukker D. 3 HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: J. Vis von Schollinkhout on A. J van don Ëikhoff. J. Koomon en G. Verwer. Geboren: M. Hoefman geb. Mintjea Z. J. S. Oldenburg geb. Koopman Z. M. H. Tenson geb. Bietbouvel VY. S. Wilderom xeb. Da Krijgor Z. NOORD WIJKEKHOUT. Geboren: Theodorus Jacobus, Z. van D. Duivenvoorden en P. van den Berg. Ondertrouwd: G. Turk en J. van den Berg, wed. A. Witteman. LISSE. Ondertrouwd: J. J. Stelma on S. van GiDhoven. Geboron; Cornolio, Z. van G. Blokhnie en F. E. Servaas. Palronella, L). van A. van Drunen en P. van der Paat. Arendje, D. van G. M. Boogerd en J. Faas. Willem, Z. van P. van Dujjvenbode en A. M. Kool. Overloden: Jacobs Does, wod. van B. LangeledD, 65 j. NOORD WIJK. Geboren: Willem Jan Mario, Z. van W. A. A. KorokhoÖ en M. 0- M. Tbole. Barbara Potronolla, D. van H. Hermans en P. Toebak. Pieter Thomas Jeroen, Z. van B. Ver hoeven en J. C Driegen.Hendiika Margaretha, D. van N. de Ridder en Wilhelanna Vink. Johannes, Z. van J.icob van Duin en E. D. v. d Zwart. Jacobs Mathilda en Anna Maria, dochters van P. Ci&pors on K. Koeman3. Ondortrouwd: Dirk Houwer, 31 j., te Kat- wjjk, en Johanna Sohrier, 29 j., te Noordwjjk. Overleden: Gjj'bert van der Wiel, 69 j., gehuwd met Neelljo Jonker. Floria Vink, 45 j., gehuwd mot Cornelia Viuk. Willem Franoisous Zonneveld, 51 j., weduwn. van Johanna Janson. VOORHOUT. Geboren: Jacobua Antonius, Z. van A. v. Kampen en M. Kipping. Nioolaaa Petrus, Z. van O. v. d. Mey en U. T. d. Burg. Jacobs Geertruidu, D. van L. r. d. Lane en A. Witteman. Onuortrouwd: Cornelia van der Poel jm. 29 j. met Goertruida Hoogorvorst jd. 25 j. Pieter Jacobus Hendrik Burger jm. 21 j., van Voorsoboten, met Adritna van den Berg jd. 32 i., van Voorhout. Overleden: Maria Qeerhngs jd. 24 j. ZOETERWOUDE. Bevallen: A. J. van der Peel geb. Lubbe D. C. M. van Tellingen geb. Dolle D. Kreukelen. De centrale liberale kiesvereeniging in het district Breukelen heeft candldlaat ge steld den heer F. L. 6. F. baron van Tuyll van Serooskerken, wethouder der gemeente Zuilen en lid der Provinciale Staten voor het district Breukelen. De heer Van Tuyll was ook bij de periodieke verkiezingen de candidaat der centrale, doch heeft toen be dankt. Voor de vacature aftreding 1909 zal geen candidaat worden gesteld. De A.-R. Kiesvereeniging „N en O.", te Harmeien, heeft oandidaat gesteld mr. J. C. d'e Marez Oyens, oud-minister van Waterstaat. De oentrale antirevolutionnaire kiesver eeniging in het [kiesdistrict Breukelen, die te Utrecht vergaderde, heeft candidaat ge steld deil heer F. H. de Monté Verloren, administrateur hij het departement van waterstaat. De Centrale Roomsoh-Katholieke Kies vereeniging in het kiesdistrict Breukelen heeft op de groslijst geplaatst de heeren J. C. E. Slote maker, E. Wier dels, beiden te Amsterdam; jhr. mr. J. B. L. O. O. de Wij- kerslooth de Weerdesteijn, te Utrecht, en Roeleveld, te Vinkeveen.. Orville Wright vliegt over het Tempelhoferveld te Berlijn Het Kath. „Huisgezin" meldt: De vergadering van het Centraal Bestuur ter definitieve candidaatstelling is uitge schreven tegen Dinsdag 7 September. Wet Scheidsgerecht ter beslissing van het geschil omtrent een geuc.lte van de zeegrens tusschcn Noorwe gen en Zweden heeft naar vernomen wo-rdt in de afgeloopen week gedurende eenige dagen te 's-Graveuhage van des voormid dags 10 tot des namiddags 5 uur zitting gohouden voor het pleidooi van den agent van Noorwegen, mr. Kristen Johanssen. De beslissing in deze zaak kan niet vóór het einde van deze maand worden tegemoet gezien. De uit de brandkast ten kan tore van de firma C, H. Eckhart aan de Hendrik de Keizerstraat te Rotterdam ge stolen effecten bestaan uit: drie aandeelen bouwmaatschappij Plan O, ieder nominaal f 10C0 genummerd A 63, 64 en 65; een aan deel Koninklijke Deventer tapijtfabriek No. 148 groot nominaal f 1500; twee aandeelen, nominaal 1000 der voorschotbank de Ne derlanden te 's-Hage No. 445 en 446; een aandeel 's-Gravenhaagsohe Smyrnatapijt- fabriek te 's-Hage nominaal 1000 No. 50; een aandeel Parkhotel Sdheveningen nomi naal 1000 No. 28. De direotie der Amsterdam- sche gemeentetram neemt weer proef met iets nieuws. Zooals men weet, heeft de con ducteur van den bijwagen een fluitje, waar mede hij de noodige signalen aan zijn col lega van den motorwagen kan geven. Dit fluitje klinkt zeer schel, oorverscheurend voor wien naast den conducteur staat, als hij er op blaast, waarover tqj de tranidirec- tie klachten kwamen. Bovendion is het fluitje neer onhygië nisch. Daarom heeft de directie op een der bij- wageins, van lijn 9 en van lijn 2 als proef een fluit aangebracht, die door den conduc teur met de hand wordt bediend. Er fs na melijk onder de kap zoowel van voor- als achterbalkon eon zwart kastje bevestigd, waarin een blaaabalgje zit. Dit balgje staat in verbinding met de eigenlijke fluit boven op de kap van den wagen. Trekt de con ducteur nu aan het touw, dat wordt de blaasbalg uitgetrokken en jaagt de luebt door de fluit. De conducteur van den mo torwagen hoort het sein en laat stilhouden. Het geluid is veel zachter dan van een ge woon fluitje. Indien de proef voldoet, wor den alle dichte bijwagens van zoo'n fluitin- richting voorzien. CN. v. N.> Pers delict. De heer Ja c. V. v. Term, journalist te Maastricht, heeft, meldt „Het Centr.", 'n aanklacht ingediend bij den officier van justitie te Amsterdam, tegen het hoofdorgaan der S.-D. A.-P. „Het Volk", naar aanleiding van een Maastricktsche correspondentie, voorko mende in genoemd blad, en waarin hij met naam werd aangeduid als „journalist-leu genaar". Wegens gebrek aan bewijs zijn ten slotte de vijf in verband met den moord te Rucphen in hechtenis geno men personen uit het „Heike" op vrije voe ten gesteld. Op den lotingsdag heeft men den 13-jarigon J. v. B. te Zoelon bij Tiel, zooveel jenever geschonken, dat hij de Zoelensche brug bewusteloos neerviei. Door den heer Hey werden koude wassckin- gen toegepast met het gevolg, dat de jon gen wat bijkwam. Het kind is ernstig ziek De justitie stelt een onderzoek in. Nu enkele café's de deuren voor de lote- lingen sluiten, wordt de jenever per flesch gekocht en op den weg uitgeschonken. Dezesdezoon van den he er Knooihuizen te Uithuizermeeden heeft, even als zijn vijf oudere broers vroeger, een vrij nommer bij de loting voor do nationale mi litie getrokken. Nadat in vele maanden geen geval van mond- en klauwzeer in Friesland was voorgekomen, werd het uitbreken van deae ziekte thans geconstateerd onderbet vee van den veehouder IJ. IJkema, te Seharsterbrrg, gemeente DoniawerstaL Het geheele beslag, bestaande uit 15 runderen en 3 schapen, is op last van den burgemeester afgemaakt. De o o rrespondent van de ,,'s-Hert. Ct." te Gemonde telephoneerde Zaterdag circa half twee uit Boxtel Zoo juist is hier binnengebracht, zwaar geboeid, onder geleide van den rijksveld wachter en den gemeente-veldwachter, A. H...,, die te Gemonde dein gepens. mili tair van het O.-I. leger Hozcmans, met voorbedachten rade vermoordde. (Zie ons vorig nOmmer.) Er was een groote toeloop van volk. Nader telephoneerde de correspondent: De moordenaar is na een verwoede jacht, in de bosschen van Gemonde, door 20 poli tiemannen met behulp van speurhonden gevangen genopaen. Nader verneemt het blad nog: Om kwart voor twaalf Zaterdag-voor middag waren 30 maréchaussees en rijks veldwachters in politiek te Gemonde op klopjacht, toen zij den bewusten dader eens klaps zagen loopen uit do woning van zijn broer in de Brockstraat in het nabijgelegin bosch. Direct werd het geheele bosch omsingeld, toen eensklaps de politiehond van rijksveld wachter Seuren op een halven meter af- stands van den dader aansloeg, waarop de>ze opsprong en zich direct door de nabij zijnde politiemannen omsingeld ziende, zonder eenige verdediging overgaf met de woor den. hier heb je me I Naarme nzegt, isdeltaliaan- sohe regeering bezig een wet te ontwerpen, waarbij belasting wordt geheven van vreem delingen, die meer dan vijf dagen op een Italiaansche badplaats vertoeven. De be lasting zou vijf lire voor volwassenen bedra gen, en minder voor kinderen. In de wet zouden de plaatsen worden opgesomd, waar do belasting geheven zou worden. Naar luid van een telegram uit Nieuw-York is de stad Bonita in Hon duras bijna geheel v rbrand. Oproer in Sclrüsselburg, Rus land. In de vesting Sohüsselburg, de historische gevangenis voor politieke misda digers, beeft een oproer plaats gehad. Toen de gevangenen onder toezicht van twee in specteurs op het binnenplein vertoefden, sloeg een der gevangenen den inspecteur Rawda met een hamer op het hoofd. Rawda, zonk iueen. Dat was Het sein voor een al gemeen oproer. De tweede inspecteur trok zijn revolver en door de schoten werden de soldaten omerkzaam gemaakt op hetgeen er gaande was, De gevangenen wérden over weldigd, doch eerst nadat tien hunner ge wond waren. Te Amicnsis men in de citadel ingebroken. De inbrekers drie of viër in aantal hebben een ijzeren kist, wegende 100 K.G., meegczeuld en in den tuin open gebroken. Ze bevatte echter, naar 't heet, slechts waardelooze papieren. Verder namen ze drie fietsen mee, die men later heeft teruggevonden, wat geld enz. Een aardbeving heeft in Zuid- west-Tirol een bergstortïng in het Camoni- cadal veroorzaakt, waardoor ook de spoor weg versperd is. Donderdag is te Toul een café- coDcertzangere-s aangehouden, een vroegere vriendin van den korporaal Desehamps, ver dacht pleger te zijn van den diefstal der mitrailleuse te Chalons. Men beschuldigt haar de plannen van haren vriend te heb ben gekend, en zijn vlucht te hebben begun stigd. Toen zij aangehouden werd, maakte zij zich gereed over de grenzen te trek ken, om Deschamp3 te Straatsburg te ont moeten. Uit haar briefwisseling heeft men het bewijs geput, dat zij bestendig corres pondeerde mot een Duitsch officier. De Matin" vernoemt uit Straatsburg, dat een Eranschman vermoedelijk korporaal Des champs met de gestolen mitrailleuse in. papier gepakt te Straatsburg is gekomen. Hij kwam met den trein. Volgens een Straate;- bui'gscli blad zei hij aan den ambten-aar van de douane, dat hij een mitrailleuse bij zich had en naar do politie wou. Een corres pondent van do „Matin" zegt met dien amb tenaar gesproken to hebben. Deze zou ge zegd hebben, dat hij een Franschman voor zich had gehad, die ia papier gewikkeld een loop of pijp hij zich had. Maar hij had. niet onderzocht wat liet werkelijk was. Er zijn nu in het geheel zeven manschap pen gevangen genomen van het garnizoen van Chalons-sur-Marne, die onder verdenking staan van op een of andere wijze deel te hebben gehad aan de ontvreemding van, de mitrailleuse. Te Forchheim bij Bamberg heeft een politiehond getoond wat hij kon. Buiten op een weg vond men dez^r dagen 's ochtends vroeg een boerenarbeider geheel bewusteloos liggen, bloedende uit vele won den. Het eenige, waaruit men aanwijzing van den dader zou kunnen krijgen was een gebroken stok. To n de politiehond uit Bam berg was gekomon, weiden de stukken van den stok weer op de plek van den aanslag gebracht. De hond nam? na er aan gero ken te hebben, een kiemen landweg, die naar een dorp in de buurt voerde Daar: bleef hij staan blaffen voor het huis van een oud man, die er met zijn zoon woonde^ Daar beiden als kalme fatsoenlijke menschen j bekend stonden, was men overtuigd dat de hond zich vergist had. Trouwens het had in- tusschen zwaar geregend, hetgeen het zoe ken zoo veel te moeilijker maakte, vond- men. De hond werd naar het punt van uit gang teruggebracht, kreeg de stukken weer te ruiken en koos denzelfden weg. Nu ging hij in het dorp bij de pomp staan blaffen. Zijn begeleider kwam tot de slotsom, dat de moordenaar daar zijn handen had gewas- schen. Waar zou de moordenaar huizen t Ten derden male werd de hond naar de plek van den aanslag gebracht, en ten derde male epoedde hij zich naar het dorp, en nu blafte hij weer 't huis van den ouden man aan. Toen bleek, dat deze nog een zoon had, die elders woonde en nu daar in huis vertoefde. Deze weid gevangengenomen en bekende ten slotte den aanslag uit oucla veete te hebben gepleegd. Hij had werkelijk zijn handen aan de pomp van het bloed ge reinigd. Het FranBche luchtschip „République" (zie ons vorig nommer) zal niet aan dc manoeuvres deelnemen. Het iL. een ongelukkige reis geweest. Vrijdagoch tend om 7 uren vertrok het van Chalais- Meudon. Een eind voorbij FontaincbleaUj waar het om 9 uren was, landde het even om een staaldraad, die zich om een kracht overbrenger gestrengeld bad, los te maken. Na eenige minuten kon de reis hervat wor den. Om halfdrio liep de motor, bij gebrek aan water, warm cn moest men nogmaals dalen. Men was toen tusschen Jussy-le- Chaudr: r en Sevry, in Cher. Van negeri uren af had de „République" met tegen wind te kampen gehad. Al laveerende kwam het luchtschip vooruit. Bij het landen kreeg het ernstige averij. Het. bleef eerst' met de voorplecht in een appelboom haken, waardoor het onderstel van het schuitje verbogen werd; vervolgens werd dooi1 hulpvaardige menschen, die achter aan de touwen trokken, het stuur geheel uit zijnï verbard gerukt. Er was geen kans meel op verder rcizten. Men liet- het gas ontsnap pen en tuigde hefc heele luchtschip af. In stukken zou bet naar Chalais-Meudon te ruggaan om daar weer in elkaar gezet te worden. In de Sied. Werl&lnr. z^n opsenomeai DATUM. DAGEN. Tolw MU Kia- ctaroB. m H 29 Aug, Zondag 42 3 45 80 Maandag 56 4 59 81 Dinsdag 48 4 62 1 Sept. Woensdag. 67 4 61 1 Dondord.ig 62 4 66 8 Vrijda< 68 4 Cf 68 6 tb

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 6