SPORT. Agenda van de week: Kerkelijke Berichten. Tweede Kamer. gevulde zaal allereerst opgevoerd een treur spel in twee bedrijven, getiteld „Herme- nigiles". Het stuk, gespeeld door neg n per sonen, weid prachtig uitgevoerd, een ieder ■was zijn zware rol goed machtig. Vooral komt hierin ook een woord van lof toe aan den heer C. v. d. Pijl, kapper te Leiden, die het kappen en dc levering van kostuums op zich had genomen. Daarna kregen wij een komische voor dracht: „Houdt hem in de gaten" en „Ke telmuziek", die weer 6poedig het dra&ati- sche deden vergeten en de lachspieren ,"n beweging brachten. Na de pauze werd nog opgevoerd „In cognito", kluchtspel in één bedrijf, gespeeld door 12 personen, doch dit stuk zat er nog niet vast in. Niettemin ging verder alles flink van stapel en heeft het publiek zich danig ver maakt en ging het dan ook te ruim halféén vergenoegd huiswaarts. De heer Venderbos, pianist, uit Leiden, gaf nog eenige walsjes voor de overgeble vene paartjes, die zich nog vermaakten met hossen tot ruim één uur. Tot een later uur was door den burgemeester geen vergunning gegeven en do veldwachter was dan ook verplicht een einde aan de pret te maken. Wordt er grachtwater gebruikt in o 11» Slachthuis Wij ontvingen onderstaand schrijven dat .wij met het oog op het groote volks- en stadsbelang, dat er mee gemoeid is, een plaatsje meenen te moeten geven Naar aaT»leiding van de verschillende berichten omtrent 't heerschen van cho lera te Rotterdam en de overbrenging van die gevreesde ziekte naar zoovele verschil lende plaatsen in ons land, wenschte ik 1de autoriteiten te wijzen op een m.i. ernstig gevaar van besmetting dat ons van de zijde van 't openbaar slachthuis bedreigt. In bijna alle plaatsen, waar dc ziekte voorkwam, werd de besmetting overge bracht door schepen, die van Rotterdam kwamen. En daar ook dagelijks schepen van Rotterdam komende, door onze grach ten varen, zoo is 't gevaar voor besmet ting van de Leidsche grachten zeker niet gering. Nu wordt op 't openbaar slacht huis dit grachtwater geregeld dage lijks gebruikt, niet alleen voor 't schrob ben der slachthallen, veestallen enz., maar ook de geslachte beesten komen met dit water in aanraking. De varkens bijv. gaan in een broeikuip met grachtwater; de koeien, paarden, kalveren en schapen lig gen op vloeren, of tafels die geschrobd worden met grachtwater, 't Koelhuis wordt geschrobd met grachtwater. Wanneer dit grachtwater nu besmet is met cholera-bacil- len is dan de kans voor besmetting niet groot? Waar de gezondheids-commissie te 'de zer stede allerlei voorzorgsmaatregelen, ïieemt om de cholera te weren, is 't dunkt me onverantwoordelijk dat men aan 't slachthuis dc burgerij op die wijze aan ,dat gevaar blootstelt. Als hef gaaf, zooals in hef bovenstaande wordt geschetst 'en wij hebben geen reden aan de waarheid te twijfelen dan achten wij het in de gegeven omstandighe den niet verantwoord. Vroeger werd ook voor de bovenomschreven doeleinden lei dingwater gebruikt. Maar door de ver hooging van het tarief door de Leidsche Duinwatermaatschappij is men als .een zui nigheidsmaatregel het grachtwater begin nen te gebruiken. Onder gewone omstan- digheden is dit misschien niet te vcroor- declen, maar thans, nu de besmetting ook hier dreigt, zouden we willen dat men er zoo spoedig mogelijk mee ophield. De leiding bestaat nog; men heeft de toe stellen maar aan te sluiten en men kan duinwater gebruiken. Of zijn Nortonpom- pen op het Slachthuis niet aanwezig? Dat .water is goed en veel goedkooper. Mogen wij de Commissie van het Slacht huis dc directeur is meenen wij met verlof hierop eens attent maken? „De gemeenlewooing" Ie NoorMjkerhu'. Reeds geruimen tijd geleden werd met steun van verschillende belangstellenden ook buiten de gemeente de skchting „De Gemoentewoning" te Noordwi.keihout in het leven geroepen, o. a, ten doel hebben de: het besohikba arste11 e n vanoigendommen enlokalitei- ten in het belang en ter bevor dering van gezond gezin s- en gemeente le ven en het a a n k w e e- k e n van lie'fde voor Vaderland en Vorsten huis. Nadat de stichting in April 1907 voor het eerst van zich had doen spreken door het organiseeron van een feestavond op den verjaardag van den Prins der Nederlanden, gelukte het in October van dat jaar in on derhuur te krijgen het oude schoolk kaal {dat des zomers als bloembollenscliuur dionst doet), hetwelk in Nov. d. a. v. ge opend werd mot een kleine tentoonstellng. En vervolgens werd het gebruikt behalve voor liet godsdienstonderwijs, voor de we- kclijksche uitgifte van boeken u t de bi' lio- l'heek der stichting, voor een huis vlijt mr- sus en voor de vergaderingen van de Jon gelingsver eeniging „Exce's'or" en het vrouwenkoor „Halleluja", die er resp. bij belstudie, voordraoht, gymnastiek en zang beoefenden. Elk najaar weer werden de samonkom- slcn in hetzelfde lokaal hervat, doch de be hoefte aan een eigen gebouw werd steeds meer gevoeld, vooral ook om het hinderlijk gemis dei' lokaliteit gedurende de zomer maanden, en met verlangen word de oprich ting van een „Ons Huis" in het klein een Wijgebouw der steden, maar aangepast aan de behoeften van het platteland, tege moet gezien. Giften werden voor dit doel ontvangen en de Hooggeboren Vrouwe Gra vin van Lynden, van Keukenhof, gaf een stuk duingrond aan do stichting ten geschen ke en daarop is naast het gemeentehuis en vlak tegenover de pastorie der Hervormde Gemeente de Gemeentewoning verrezen. Het is een. eenvoudig, doch tevens doel matig gebouwtje, dat er van binnen zoo wel als van buiten smaakvol uitziet. Het allernoodzakelijkste is nog maar ge bouwd, hoewel daarin voor allerhande werk zaamheden gelegenheid wordt geboden. Het is eohter zoo ingericht, dat het gemak kelijk kan worden vergroot en uitgebreid ei. de werkers en werksters zijn vol goeden moed, dat dit spoedig noodzakelijk zal blij ken te zijn. Deze week is het gebouw feestelijk inge wijd met een alleraardigste tentoonstelling, voortzetting als het ware van de tentoon stelling van November 1907 bij gelegenheid van de opening van het oude schoollokaal. Zoo geeft de Oranje-af deeling o.m. te zien een verzameling uitgaven, penningen en andere bezienswaardigheden betrekking hebbende op de geboorte van Prinses Juliana. Onder de rubriek Archief en Bibliotheek zijn verschillende plaatwerken enz. uitge stald; de afdecling godsdienstonderwijs geeft een verzameling leermiddelen, ge bruikt bij cathechi&atie en Zondagsschool. Van bijzonder belang mag de afdeeling Huisvlijt worden genoemd, waarin tentoon gesteld rijn do vervaardigde voorwerpen op den eersten huisvlijtcursus en wat de vaardige handen der leerlingen later maak ten. Verder zijn ter opluistering eenige an tieke voorwerpen, een mooi doek van den schilder Berkemeyer te Noordwijk, en een plaatwerk geteekend door een 15-jarigen Noordwijkerhoutschen knaap, de inneming van Den Briel voorstellend, een kunststuk, waaruit de schildersaanleg van dezen knaap, die in het geheel geen opleiding ontving, spre kt. Deze tentoonstelling zoowel als het ge bouwtje zelf leeren ons hoe metv kleine mid delen iets van wezenlijke beteekenis tot stand kan worden gebracht als de werkers cn werksters maar bezield zijn met liefde voor hun werk en warme belangstelling in het lot van hen, voor wie in de eerste plaats de gemeente woning is gesticht. De tentoonstelling js nog eenige dagen geopend en de predikant, die tegenover het gebouw woont, wil gaarne eiken bezoeker, ook dio van buiten komt, tot vriendelijken gids zijn en alle gevraagde inlichtingen ver strekken. Wij wenschen het bestuur der stichting van harte succes toe op zijn arbeid, die aan het tegenwoordig en toekomstig ge slacht van Noordwijkerhout tot zegen kan zijn. Voetbal. Het wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag luidt: Zilvereii Voetbal Wedstrijden (Op Quick's terrein te Den Haag.) Halfelf: Ajax (Leiden) 't Zesde (Breda.) Een uur: A. E. C. (Amsterdam) Quick (Den Haag.) Drie urenH. F. C. (Haarlem) Quick II (Den Haag.) Soriewedstrijden der H. V. V. (op H. V. V.'s terrein te Den Haag) Halfelf: Concordia (Delft) H. V. V. II (Den Haag.) Halfelf: H. B. S. II (Den Haag) H. V. V. (Den Hang). Twaalf uren: Xerxes (Rotterdam) Kampong (Utrecht.) Halft.wee: A. F. C. (Amsterdam) D. V. V. (Den Haag.) Halftwee: Achilles (Rotterdam) H. V. V. II (Den Haag.) Kwart voor drie: Volharding (Amsterdam) D. F. C. (Dordrecht). Zooals uit bovenstaand programma blijkt zullen de zilveren Voetbal Wedstrij den, in verband met de te Rotterdam heer- 8cbende cholera, niet aldaar, doch elders gespeeld worden. Zondag worden de wed strijden op Quick's terroin gespeeld. Op initiatief van den Nederlandschen Bond voor lichamelijke opvoeding zal tij dens de militaire sportfeesten te 's-Gra- venhoge, op het landgoed Zorgvliet, een Sporttentoonst-elling gehouden worden, waarvoor reeds de medewerking door den Nederlandschen Voetbal-Bond en eenigj andere sportlichamen is toegezegd. Zondag: Loidsjh* Soliouwburg. Tot opouiDg v. li. Speel seizoen l.'e Firma Bonardou", Tooneolapol. 8 u u r. Du Nord. Dal. S uur. Overstrooming in Ilosoekl en uit barsting van de Soieroe. Men meldt aan de „N. R. Ct.", dat er geen onmiddellijk verband behoeft .te be staan zooals eerst door haar veronder steld werd tusschen de uitbarsting van de Smeroe (zie ons vorig nummer) en de overstrooming in Besoeki, waarvan een Reu. tortelegram gewag maakte. Volgens door verschillende belangheb benden ontvangen berichten regent het de laatste dagen sterk op Java; de droge tijd schijnt derhalve, althans tijdelijk eerder geëindigd te zijn dan voor Oost-Java gemeen lijk het geval pleegt te zijn. Van de Oost- en Zuidzijde van de Smeroe stroomen eenigo kihars of zandstroomen. waarvan de namen met besook of besoh, den naam van het slib, zijn samengesteld. Die zandstroomen voeren böj regon veel zand naar het Oosten cn Zuiden af. Die be- soek's schijnen thans ook aan het spoken te zijn. Twee dagen geleden werd van de suiker onderneming Soekodono, gelegen in de af deeling Loenadjang der residentie Pasoe- rccan en toebehooronde aan de N. V. Maat schappij tot exploitatie der ondernemingen, nagelaten door mr. W. A. baron Baud, be richt ontvangen, dat dezo onderneming be schadigd werd en het werk werd stop gezet. Verder dat de bevolking gevlucht was en ■men een tweede bandjir verwachtte. Daar de verwoeste onderneming Ketitaa in de zelfde streek ligt, Bobijnt dus eerst het wa ter en daarna een uitbarsting van de Sme roe verwoesting te hebben aangenoht. Cholera. Men seint ons uit Rotterdam: Op de Bos sche boot „Jan van Arkel" is plotseling een schepeling ongesteld geworden. Vermoede lijk is hier cholera de oorzaak. De boot wordt door de rivierpolitie bewaakt. De choiera-patiënte te Utrecht, mej. B„ is overleden. Omtrent de ongesteldheid van den. reizi ger die Woensdagmiddag te Bussum den trein verliet en later per rijtuig naar Hil versum wer'l vervoerd, wordt gemeld, dat er geen aanleiding bestaat om aan een cholera-geval te denken. De Maastrichtsche gezondheidscommissie heeft besloten aan B. en Ws. in overweging te geven by de a. s. kermis tenten uit Rot terdam te weren. De barakken tot het op men van cholera-lijders zijn in gereedheid ge bracht. Het van Riga gisteren den Nieuwen Wa terweg binnengekomen stoomschip „Egeria" blijft te Hoek van Holland in observatie we gens een verdacht ziektegeval aan boord. De minister van marine heeft aan het te Hoek van Holland aanwezige loods- en ver- lichtingspersoneel verboden naar Rotter dam te gaan. In dringende gevallen mogen zij gaan, doch moeten er dan blijven. Met het oog op de gevallen van cholera, hier te lande voorgekomen, heeft zoo meldt de „Bred. Ct." de minister van oorlog gelast, dat het regiment grenadiers en jagers, dat heden te Breda zou aanko men om in de omstreken oefeningen te hou den, het Kamp bij Rijen niet zal betrekken. Aangezien er zïoh niets op het stoom schip „Fiducia" te IJmuiden heeft voorge daan, is deze boot uit de quarantaine ont slagen. De persoon die in de barak is op genomen heeft beslist geen cholera en is zoo goed als geheel hersteld. Donderdagavond 9 uur ie men te Gorkum begonnen de tot nu toe onder politietoezicht staande woning te ontsmetten, daar zich geen verdachte verschijnselen bij de daarin verblijf houdenden hebben voorgedaan. Er zijn te Gorkum geen verdere personen aan getast. De patiënt in het Ziekenhuis maakt het zeer wel. De „Nieuwe Gazet" te Antwerpen meldt* De meest nauwgezette voorzorgen worden genomen om te beletten dat de uit Rot terdam komende schippers de ziekto ver spreiden. Van Hansweert aan de Holland- sche grens seint onze konsul naar Doel en Lillo al de binnenschepen die naar Ant werpen varen. De schippers worden in Doel met zorg onderzocht door do geneesheeren en zij mogen niet in de haven weerkeeren zoo zij geen getuigschrift van gezondheid hebben In de haven worden iederen dag de binnen- en zeeschepen 'die van Rotterdam komen onderzocht. Tot hiertoe werd nog geen ver dacht geval aangetroffen. Volgens de „Patrie" zouden de Fransche autoriteiten het noodig geoordeeld hebben aan de reeds genomen maatregelen tegen de cholera bijzondere maatregelen toe te voegen voor de scheepvaart op de kanalen. De minister van openbare werken zou he den met de betrokken autoriteiten een on derhoud hebben Reuter seint d.d. 2 dezer uit Londen: Het plaatselijk bestuur heeft een circu laire uitgevaardigd, waarin de overheden van den gezondheid?dienst der Engelsche havens die verkeer met Rotterdam of met de Noord-Russische havens ondorhouden, worden aangemaand op hun hoede te zijn voor het binnenbrengen van cholera. Faillissementen. H. van Nicl Hz., horlogemaker, te Haar lem (sedert overleden). J. van de Ree Sr., molenaar en koopman, te Ter-Neuzen. J. Pol, winkelier in kruidenierswaren en gedistilleerd te Sloten (N.-H.) Leiden. Christ. Geref. Gom. Steen- schuur ingang Breestraat naast No. 161, Zondagvoorm. 10 en 's avonds 6 uren hoopt ds. H. Janssen weer voor do Gemeente óp te treden. Sassenheim. Zondag-voorm. 10 u. de heer J. G. Lekkerkerker, theol. cand. te Zoeterwoude. 's Nam. geen dienst. Valkenburg. NecL-Herv. Gem. Zon dagmorgen to halftien: ds. F. Oberman, pred. te Leiden. Des avonds te halfzeven: ds. J. Koek. Roninklijk bezoek aan GoaÜa. Te 1.53 uur arriveerde gisternamiddag de Koningin-Moeder te Gouda tot het bren gen van een bezoek aan de Landbouwten toonstelling. H. M., die vergezeld was van een klein gevolg, werd in de wachtkamer Iste klasse namens de Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorwegen ontvangen door den inspecteur van exploitatie, den heer Kiveron. Tor begroeting waren aan wezig de burgemeester met de leden van den Raad, de garnizoenscommandant, het Tweede-Kamerlid jhr. Van Doorn en de sta tionschef, de heer Boon. Door een doohter- tjo van den burgemeester werd een ruiker aangeboden. Onder gejuich van een groote menigte werd in draf een korte rijtoer door de stad gemaakt. Op een viertal plaatsen werden bloemen aangeboden. Bij aankomst op het terrein werd doorgereden tot de tribune, alwaar door een dochtertje van den voor zitter, den heer Valokenier de Greeve, bloe men werden aangeboden en de leden der commissie voor het concours hippïque aan H. M, werden voorgesteld. Nadat H. M. gedurende een kwartier het défilé der hengsten in den ring had bijge woond, werd een korte wandeling over het terrein ondernomen. Verschillende inzendin gen werden bezichtigd. Ook werd een be zoek gebracht aan de op het terrein staande pijpenfabriek der firma P. van der Want. Met belangstelling werd het maken der pij pen aanschouwd. H. M. aanvaardde eenigo pijpjes in fraai Nassaublau étui, In de Koninklijke loge in de tribune terug gekeerd gebruikte H. M. de'thee door mevr. Martens en mevr. Valekenier geschonken, waarna Zij te kwart voor vijven weder ver trok door een enthusiastische menigte uit geleid. Prins Hendrik te Zeist. Gisteren werd de tentoonstelling te Zeist bezooht door Z. K H. Prins Hendrik der Nederlanden. Te halféén ongeveer kwam Z. K. H. in auto van Het Loo aan en stapte af voor het Raadhuis, waar hem een déjeu ner vanwege het gemeentebestuur werd aan geboden. Aan tafel zaten mede de leden van het eere-comité en der hoofdcommissie, benevens de leden van den Gemeenteraad. Z. K. H. werd ontvangen door den bur gemeester, die hem de wethouders Gulden- steeden Egeling en Huydecopers benevens den gemeente-secretaris den heer Van der Hoyden voorstelde. Aan tafel werd het woord gevoerd door den burgemeester, die een dronk instelde on H. M. de Koningin, het Koninklijk Huis en in het bijzonder op prinses Juliana. Z. K. H. antwoordde onmiddellijk en dankte voor den toegebrachten dronk en zou niet nalaten decen hedenavond over te brengen. Verder dankto Z. K. H. voor de eer hem bewezen en voor de uitnoodigïng tot dezen maaltijd. Nog werd bet woord gevoerd door den minister van buitenland- sche zaken, jhr. De Marees van Swinderen. Gedurende het déjeuner voerde het Kon. Zeister Harmonie Muziekgezelschap een mooi programma uit. Te twee uren kwam Z. K. H. op do ten toonstelling aan, en werd ontvangen door jhr. G. F. van Tets, voorzitter der hoofd commissie, waarna de tentoonstelling werd bezichtigd en verschillende inzenders aan Z. K. H. werden voorgestel!. Ook Oud-Seyst werd bezocht. Hier tee- kende Z. K. H. in het Gulden Boeók op het Raadhuis van Oud-Seyst aanwezig. Mr. C. C. W. van Romondt Vis, eige naar van het terrein had ten slotte de eer den Hoogen Gast op zijn hnizinge „Schoon ooTd" te ontvangen, waarna te ongeveer halfvijf de terugtocht werd aanvaard. GemeenteÜjjke Arbeidsbeurs. Stadetimmerwerf, telefoon No. 147" Geopend van 912 uren des morgan en va' 25 uren des middags. Aahvragen van werkzoekenden. 1 reiziger, 1 kantoorbediende, 0 timmer lieden, 1 fabriefcstimmerman, 2 metselaars, 1 opperman, 2 schilders, 1 smidsjongen, 1 vuur- en bankwerker, 1 smid, 1 letterzetter, 1 kleermaker, 2 bakkers, 1 schippersknecht, 1 tuinman, 2 magazijnknechten, 2 loopjon gens, 10 loopknechten, 1 zeilmaker, 2 oppas sers, 1 winkelbediende, 1 boerenknecht, 1 incasseerder, 9 losse werklieden, 2 werk sters, 2 waschvrouwen, 1 dienstbode. De Noordpool oo?«('er~*? De Amerikaansche ontdekkingsreiziger -dr. Cook wordt a.s. Zaterdag te Kopen hagen verwacht. Volgens het telegram van den kapitein der Deensche stoomboot „Hans Egede" uit Lerwick is dr. Cook in het voor jaar van 1907 Kaap York vertrokken, waar zich de ontdekkingsreiziger Knud Rasmus sen bevond. Deze noemt dr. Cook een wei nig praotiscb man, daar hij de taal der Eskimo's niet kent en verzuimd had voor werpen mee te nemen om dio onbeschaafde lieden, die het gebruik van geld niet kennen voor hun diensten te beloonen. Rasmussen heeft hen echter voor de reis weten aan te werven. In het n-jaar van 1903 hebben de beide reizigers elkaar weer te Kaap York ontmoet, waar zij den winter hebben door gebracht om in het voorjaar huiswaarts te keeren. Aan het beknopt reisverhaal, dat dr. Cook aan de „New-York Herald" heeft ge seind, is nog het volgend© ontleend: Wij hebben een gebied ontdekt, waar de noordelijkste rotsen der wereld zich verhef fen. De uitrusting, welke ik had meegeno men om op alles voorbereid te zijn, bleek voldoende voor een Poolreis. Tal van Eski mo's waren bijeen op de kust van Groen land, te Annatok, voor een berenjacht in den winter. Reeds hadden nij groote hoe veelheden vleesch bijeengebracht, terwijl een menigte sterke honden in het kamp rondliep. Dat was een goede kans voor ons, want wij vonden daar alles wat wij noodig hadden voor de uitrusting der voorgenomen expeditie: bekwame helpers en trekdieren, en dat op een punt, slechts 700 mijlen van de Pool verwijderd. Dank zij de spontane hulp van dien kleinen stam van 250 leden, waren van het hout der pakkisten spoedig een huis en een werkplaats getimmerd. Ter stond gingen wij aan het bestudeeren der voorwaarden van het op te lossen vraagstuk en vóór het einde van den langen Poolnacht waren wij gereed om te vertrekken. Ons plan was, ons een weg te banen door Grun- nells land, de westelijke kust volgend tot do Poolzee. Kort daarna vertrokken wij. Eenige spoorzoekers werden langs don Amerikaanschen oeVer gezonden om een weg te zoeken en de plaatsen te verkennen, waar zich wild bevond. Zij slaagden slechts ten deelo ten gevolge van stormen. Dat was in Januari. Den 19den Februari 1903, bij bet opgaan der zon, scheepte het gros der expeditie zich in naar de Pool. Zij be stond uit II mannen en 103 honden, die elf zwaar beladen sleden voorttrokken over het ongelijke ijs der Smith-stroat. De duisternis van den langen Poolnacht verdween slechts enkele uren daags. Er heersehte een scher pe koude, die zich vooral deed gevoelen tij dens onzen tocht over de hoogten langs de Ellesmere-straat. De temperatuur daalde tot 83 gr. onder vriespunt. Verscheidene honden vroren dood en ds mannen hadden bitter te lijden. Weldra vonden wij de sporen van grof wild, die ons een gemakkehjken weg door de Straat van Nansen naar Landsend wezen. Gedurende dien marsch. doodden wij 101 muskusossen, 7 beren en 335 hazen. Den 19den LIaart- vertrokken wij van het zuidelijkste punt van het eiland Heiberg naar de Poolzee. Van daar keerden 6 Eskimo's met 4 der onzen, 46 honden en leeftocht voor 80 dagen terug. Tot zoover het verhaal van het New-York- 6che blad. De Londensohe „Daily Mail" heeft luite nant Shackletons meening over dc reis ge vraagd en deze verklaarde, dat alleen zij, die ondervinding hebben van Pooltochten, de beteekenis van dien van Cook naar waar de kunnen schatten. Wegens bet afdrijven van het ijs kan men in die streken geen be waarplaatsen vestigen, zoodat de reiziger genoodzaakt is niet alleen de voor zijn heenreis benoodigde leeftocht mede te voe ren, maar ook die voor de terugreis. Dik wijls breekt het ijs af en versperren lange kloven met water gevuld hem den weg. Dik wijls ook noodzaken geweldige sneeuwstor men hem dagen aaneen in zijn tent te blij ven, gedurende welko zijn kostbare voorraa/; wordt uitgeput, zonder dat bij een strp verder komt tot het beoogde doeL En wan neer die storm dan ophoudt en de ontdek kingsreiziger dan met behulp zijner sterr'd- kundigo instrumenten de plaats bepaalt waar hij zich bevindt, ontdekt hij maar al te vaak, dat bij door het afdrijven van het ijs terug is gedreven naar het zuiden, verder nog dan zijn punt van vertrek. In Denemarken is het bericht van Cookè tocht met-geestdrift ontvangen, evenals te Nieuw-York. Aanvankelijk hechtte men er maar weinig geloof aan, maar een berioht van den reizger aan zijn vrouw te Brooklyn' hief spoedig allen twijfel op. De Ameri kanen te Londen hielden zich steeds over tuigd, dat dr. Cook zijn doel zou bereiken' of nooit uit- de Poolstreken terugkeeren, eV zij zijn niet beschaamd geworden. Dr. Cook is van Duiteche afstamming; Zijn grootvader schreef zijn naiam nog aii Koch. De „New-York Herald" (Parijsche edi tic) vervolgt het reisverhaal van Cool, De expeditie bereikte op 30 Maart de laatste sporen van vasten grond en op 21 April den pool. De stand dier zon wees op middag, maar de tijd was niet te bepalen, daar alle meri dianen hier samenkomen. De temperatuur was 33 gr. beneden nuk Op 23 April werd de torugtocht aanvaard. De bijeenroeping van d!e Tweede Kamei op Donderdag 10 September a.s. ge schied naar aanleiding van een missive vaU do Kamerleden da heeren Schaper, Kete- laar, Nol ting, Troolstra, Beladingen, Hik genholte, Van der Zwaag. Smeenge, De Klerk en Ter Laan aan den voorzitter diet Kamer, waarbij znj op grond van art. 48 van het Reglement van Orde dbzen verzoch ten de Tweede Kamer der Staten-Gen er aal bijeen te roepen ter vergadering op Vrij dag 17 September a.s. te elf uren of sooveel vroeger als door hem wenschelijk mocht worden geacht. De redenen die hen hiertoe noopten zijn de volgende: Het voorstel van wet van den heer Van Kol, houdende een nadere bepaling betref fende de mijnontgiirning met afwijking der wet van 21 April 1810 Bulletin des loia no. 285 zou met de sluiting van dto tegeiv woordigo zitting der Staten-Generaal kun nen komen te vervallen, daar de voorstel ler aïsdhn ophoudt lid te zijn der Kamer* Zelfs bij een ruime toepassing van art. 141 Regl. v. Orde zou in ieder geval de voorstel, Ier zijn voorstel niet meer zelf kunnen ver dedigen. Wordt evenwel bedoeld wetevooi" stel alsnog in dezo sitting aangenomen, datf worden do artikelen 110, 117 en 118 de* Gronc&wet toepasselijk en i» bet wetsvoor stel te beschouwen als een voordracht der Kamer. Wel zal dan niet bunnen worden toegepast artikel 93, eerste lid, van het" Reglement van Orde, daar alsdan de voor steller niet meer door den voorzitter dór- Kamer zal kunnen worden aangewezen om de voordracht in de Eerste Kamer te ver dedigen. Doch daar artikel 117, tweede lid, der Grondwet bepaalt, dat de Kamer bevoegd is „aan een of meer van haar. Ie den" de schriftelijke en mondelinge verde diging van haar voorstel in de Eerste Ka* mer op tc dragen en in dat artikel niet be* paaldelijk de voorsteller wordt aangewezen, meenen de onderteekenaren der missive, dat in dit geval alleszins recfenen aanwezig zijn om van art-. 93. eerste lid van het Pegl. van Orde af te wijken en een ander lid de verdediging in de Eerste Kamer op b dragen. - Nu is de behandeling van het onderhavk ge voorstel van wet zoover gevorderd enf hot zelf van zéé eenvoudigen aard, dat nn hun meening de mondelinge beraadslaging gevoeglijk in één vergadering afloop on etï de Kamer over aanneming of verwerping beslissen kan. Daarom zijn zij te rade go- worden den voorzitter te verzoeken, de ver gadering te beleggen den dag voor de sluv tiiur van de zitting der Staten-GeneraaJ. Zij vonden vrijheid dit veTzoek te doen, daaT het ongetwijfeld der Kamer aan ge» naam zal zijn, alsnog een ontwerp af tL doen, waaraan door haar betrekkelijk veel arbeid, immers zelfs een herhaald onder zoek in de afdeelingen, is besteed. TeUgr*ft»«li weerbaiiokt, naar wtonsomingon in den morgon 3 Sep(_ Modogodoold door hot Kon. Nod. Moteor. Institmi* to Do Bilt. Hoogste barometers band 769,6 te St.-MaJ thieu; laagste 749.7 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 4 SepM Zwakke veranderlijke wind. Licht bewojfr te luoht. Droog weer. Warmer..

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 2