Agenda van de week: E W R Q O. Buitenlandseh Overzicht. Ie Cleroq, gezagvoerder bij do stoomvaart maatschappij Itotterdarascho Lloyd te 's-Gravenhage, en A. B. Schaap, oud-gc- cagvoerder ter koopvaardij, expert, te Groningen; benoemd tot lid van den Voogdijraad te Dordrecht A. J. L. Visser van IJzendoorn, lid van den gemeenteraad en vice-voorritter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Gorkum en tot lid van den Voogdij raad Rotterdam II, J. A. Gazan, secrete resse der commissie van Kinderbescher ming en dor Vereeniging tegen bedelarij, te Schiedam, wonende te Rotterdam. De Minister van binnenlandsohe zaken brengt in de „Stct." (No. 202) ter kennis van belanghebbenden, dat do examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs (met uitzon dering van dio voor het hand- en recht lijnig teekenen en bootseeron, de Hoogduit- sehe en Engelsóho talen, voor zooveel het examen A botreft, de landbouwkunde, de tuinbouwkunde en do houtteelt) en die voor lager onderwijs in de wiskunde, bedoeld in art. 86 van de wet tot regeling van het la ger onderwijs; dit jaar in de maanden No vember en December, en, zoo noodig, in de laatste helft van de maand October zullen worden gehouden. Men zio verdere bijzon derheden in de „Stct." Ondorwijzersnaar N e d.- I n d i 0, Ter beschikking van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië kunnen worden gesteld onder wijzers, om te worden benoemd tot onder wijzer der derde klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs daar to lande. Voor inlichtingen en bijzonderheden wen de men zich tot do afdeeling „Personeel" van het departement van koloniën. Opening* der Chr. School voor Ij. ©n M. II. Ij. O. te Katwijk-aan-Zce. Men sohrijft ons heden uit Katwijk-aan- Zee: Gistemamiddag had alhier in tegenwoor digheid van den burgemeester, do leden ,ran den Raad, de oommissie van toezicht op ihet lager onderwijs, ouders van leerLngca en verdere genoodigden, de plechtige ope ning plaats van de Chr. bcIiooI voor L. on M. U L. O. te Katwijk. De voorzitter van het bestuur, do heer D. Ouwehand Az., opende, nadat gezongen was het laatste vors van den Avondzang (aohter do Psalmen), de samenkomst met gebed. Hij las vervolgens Psalm 78 vers 1 tot 8. In zijn openingsrede heette hij a ler- eorst de aanwezigen welkom on sprak zijn blijdschap er over uit, dat zoovelen aai. de noodiging hadden gehoor g. geven. Niet het minst verblijdde hem de aanwezigheid van het hoofd der gemeente, dat ook hier weer toonde, dat hij met Katwijk meeleeft. Spr. deelde daarna iets mede uit de geschiede nis van het Christelijk onderwijs te Kat- wijk-aan-Zee en van de oprichting dezer school, waarhij hij niet kon nalaten zijn dank uit te spreken aan God, dio ook hier de harten had geneigd als waterbeken. Hij verklaarde daarna plechtig de sriicol ge opend en sprak den wensbh uit, c?at rij moge worden een 6ieraad voor Katwijk. Alsnu kreog het woord de heer K. Brants, hoofd der Koningin-Wi.helmha-school te Rotterdam, ter installatie van het hoofd. Deze sprehar begon met te zeggen dat het onderwijs kunstwerk is. Wanneer dat werk voltooid is, dan verdwijnt de persoon, die het beeft helpen voltooien, maar het werk blijf bestaan. Hieruit vlceit voort de ont zaglijke verantwoordelijkhe:d van den on derwijzer. „We staan hier," aldus ging spr. voort, „om te openen een Chr. sohool voor M. U. L. O. Op drio punten wilde hij de aandacht vestigen, n.l. op 't begrip school, het be grip sohool voor E U.' L. O. en het begrip Christelijke school voor M. U. L. O. Bij het eerste punt herinnerde spr. aan het verschil tusschen de inrichting der scho len nu en vóór 40 jaar en zeide hij, dat met de oponing dezer school eigenlijk het huis werd uitgebreid, want de school vervangt niet het huis, noch omgekeerd, maar de sohool vult het huis aan. Duid:lijk zette spr. voorts uiteen wat wij eigenlijk te ver staan hebben onder Christelijk Onderwijs. Christelijk Onderwijs is onderwijs, dat zich één voelt met en zich nauw in bctrekk ng stelt tot de Christelijke opvoeding en Chris telijke opvoeding ia opvoeding, dio voor bereidt voor het eeuwige leven. Hij wenschte verder het hoofd der school geluk en hoopte, dat deze enlhusiasme mocht hebben voor zijn arbeid om in moei lijkheden staande te blijven en dat hij kracht mocht verkrijgen om op resultaten te wachten, want die kan men soms pas na jaren zien, Na hot uitspreken zijner keurige rede, ging de heer Brants voor in gehed. Hierna verkreeg het hoofd der-school, de heer W. B. Hofman, het woord. Hij begon met uit te spreken zijn gevoel var. dank aan God; aan den heer Brant3 voor de sympathieke woorden; aan de ouders, die him kinderen aan hem hebben toevertrouwd ter opvoeding en ter onder wijzing. Spr. deelde een en ander mee om trent de inrichting van het onderwijs aan de nieuwe school, vroeg het vertrouwen van zijn pcrsoncol, beval zich aan in het ver trouwen zijner collega's en vroeg niet te spoedig een oordeel uit te spreken, noch ten goede, noch ten kwade. De burgemeester, die nu aan de beurt van spreken kwam, juichte deze school van harte toe. Het had hem goed gedaan de na tionale vlag boven den ho.ifdingang der school te hebhen zien wappcrcn. Het. was hem aangenaam geweest, bin nen te treden, omdat hij in dete inrich ting veel goeds gevonden had. Zijn edel achtbare moest toegeven, hetgeen reeds door een vorigeo fcprektor» was boweord, dat voor de kleinere gemeenten een school voor M. TT. L. O beter is dan een Hoogore Burgerschool. Het had hem goed gedaan dat vele geachte burgers, omdat het in het belang dor gemeente was, het initiatief tot de oprichting genomen hadden. Hij wenschte, dat vele ouders hun kinderen naar deze school zouden zenden, opdat zij niet meer per tram naar elders behoeven te reizen om onderwijs te ontvangen want behalve, dat met reizen en trekken veel uren per week verloren gaan, rijn de kin deren te lang weg uit het gezicht der ouders. Spr. richtte zich eindelijk tot het hoofd en verder personeel der school, den wensch uitsprekende, dat ze mochten medewerken tot instandhouding van de goede verhou ding, die hier heerscht tusschcn openbaar en bijzonder onderwijs. De heer J. Schaap, directeur der Ohr. Kweekschool voor Onderwijzers en Onder wijzeressen te Leiden, verkreeg nu hot woord. Hij dankte den voorz. voor de uitnoodiging en meende daarin te hebben gezien een bewijs voor de goede verstand houding tusschcn de Kweekschool en de thans geopende school. Hij hoopte, dat de heer Hofman nog tot in lengte van dagen met blijdschap moge terugzien op den dag van heden. Ook de heer J. Holtrust, hoofd der Ohr. Sohool, Burgerdijkstraat, sprak een kort woord. Hij deelde mee, dat, toen hij den morgen van dezen dag rijn klassen overzag, do- gelederen aanmerkelijk gedund waren. Al is dit in het algemeen voor een onderwij- teer onaangenaam, de omstandigheden wa ren hier zoo, dat er eer reden van blijd schap dan van dvoefheid was, want reeds jaren was hier in Katwijk behoefte aan een school voor meer uitgebreid lager onder wijs gevoeld en nu we weten dat in deze behoefte is voorzien, kunnen wij met het oog daarop de kinderen in vrede laten gaan'. Namens zijn collega's wenschte hij verder het hoofd met diens personeel Gods bosten zegen toe. De Voorzitter dankte daarop alle spre kers voor hun goede woorden en verzocht de vergadering te zingen Psalm 72 vers 11, waarna ds. Tropeta, pred. der Geref. Ge meente de samenkomst met dankgebed sloot. De districts- en de arrondissemerfts- schoolopziencr hadden bericht gezonden verhinderd te rijn, de plechtigheid bij te wonen. De leerlingen der 6ohool waren 's morgens in hun lokalen onthaald. Gemeentewerklieden. Gisteravond hield de afd. Leiden van den Bond van Nederl. Gemoonteworklieden een open bare vergadering in het hotel Rijnland (Lam mermarkt), welke toogankoiyic was voor alle gomoentowerklieden. Deze vergadering was njot druk bezocht; vau do 67 loden die, naar werd medegedeeld, de afdooling telt, waren zelfs nog velen afwezig. Nadat de voorzitter der afdeeling, do heer A. Segaar, de bijeenkomst mot een kort woord had goopend, waarin hij zijn leed- wezon uitsprak over de slechte opkomst, wat hl) voor een deel toeschreef aan do om standigheid dat de moeste stadswerklieden den vorigon avond laat naar bed waren ge gaan, trad al» spreker op de hoer G. C. van den Tempel, Secretaris der afdeeling Amster dam van genoemden Bond, dio de wensche- lykhoid van eon scheidsgerecht voor de ge- meonteworkl^den boploitte. In het 8trl)dprogram van den Bond is een voornaam punt: «en weikiiedenreglement, en daarnaast een scheidsgerecht. In Leiden ontbreekt dit laatste. Wat dienaangaande bier beslaat, z. g. commissie van advies, is een paskwil, een futloos ding, dat slechts weinig waarde heeft. Hl) stelde er hot Am- slerdamsohe scheidsgerecht tegenover en toonde door een aantal voorbeelden aan, hoe heilzaam in geschillen tusschen directie en weiklieden zulk eon scheidsgerecht werkt. Vooral zijn preventieve woiking werd door spr. genoemd. Sinds dit scheidsgerecht be staat, is bijv. aan do Gasfabriek te Amsterdam, een lichaam waaraan 1100 worklieden ver bonden zyn, het gstal straffen tot op do helft verminderd. Do direction moeten zeker van hun zaak zljo, om met voorstallen tot straffen te komen. Spr. wekte de gemeentewerklieden to Leiden op, om voor eon scheidsgerecht te blijven Uvereu on niet te spoodig moedeloos te worden. In Amsterdam had hot 14 jaren geduurd eer men het na herhaald propageeren had ver- kregen. In de gegeven omstandighodon moest men de z.g. commissie zoo goed mogelijk trachten te maken en daarom ook doelnemen aan de verkiezing van de twoo leden, die eerstdaags door de gemeentewerklieden moeten worden benoemd en do mannen kiezen, die door de afdeeling zullen worden gesteld. Men is er dan van verzekerd personon te krijgen, die zullen trachten deze commissie zooveel moge* iyk te doen beantwoorden aan baar doelde belangen der worklioden te bovorderen. Van de golegenheid tot debat word geen gebruik gemaakt en do voorzitter sloot met een woord van dank aan de leden voor hun opkomst en aan den spreker voor zijne heldere uiteenzetting de vergadering. GemsenteSijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerweif, telefoon No. 127. Geopend van 912 uren des morgen en van 26 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 1 reiziger, 1 kantoorbediende, 6 timmor- lieden, 1 fabriekstirnmorman, 2 metselaars, 1 .opperman, 2 schilders, 1 smidsjongen, 1 vuur- on bankwerker, 1 smid, 1 letterzetter, 1 kleermaker, 2 bakkers, 1 schippersknecht, 1 tuinman, 2 magazijnknechten, 2 loopjongens, 10 loopknechten, 1 zoilmakor, 2 oppassers, 1 winkelbediende, 1 boerenknecht, 1 incaa seerder, 10 losse werklieden, 2 werksters, 2 waschvrouwon. Rrenkelen. De anfci-revolutionnaire kiesvereeniging te Zegveld heeft., naar „De Ned." ïiicldt, candidaai gesteld den heer J. C. Heester man, te Amsterdam. C0RRESP0NTEN TIE. - J. A. Wl Dat it meer een advertentie. H. te H. I Niet geschikt. Faillissementen. Th, B. Loock, koffiehuishouder, VIas- markt 7, te Rotterdam. T. Thiel, reiziger, Burgemeester Hoff- nmnsplan 8, te Rotterdam. P. van Woerkom, handelaar in wijn, bier enz., laatstelijk gewoond hebbende Roent- genstraat 6870, te Rotterdam. P. S. van der Staal, kassier en oommis- 8ionnair in effeoten, te Gouda. D. W. Prishardt, winkelier en koopman te Amsterdam. N. Heymansohn, winkelier in heeren- en damesmodeartikelen, te Amsterdam. H. I. Emmen, banketbakker, te Amster dam. G. Lowis, schrijnwerker te Vlodrop.. H. Velt, caféhouder te Leeuwarden. E. M. Aspeslagh, pensionhouder te La ren (N.-.H.) K. Ch. Komman, wed. J. P. L. Can ten, zich ook noemende en schrijvende Canté, Amsterdam. Geëindigd het faillissement van J< P. Preencn, te Sassehheim. Telegrafisch weerbericht, aaar wasrnemingen in den morgen van 2 Sept. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteer. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 768.7 te Horta; laagste 742.0 to Bodo. Verwachting tot den avond van 3 Sopt'. Matige noordwestelijke wind. Afwisselen de bewolking. Nog buiig. Dezelfde tempe ratuur. Donderdag: Pieterskerk. Uitvoering ven Gewijde Muziek 8 uu r. Don Burobt. Feestviering 121-jarig be«tnan Brooddepol hou Iers-Vereomg. .Verbetering zij ons Strevon". Buur. Zondag: Leidsche Sohouwburg. Tot opening v. b. Speel seizoen t'o Firma Bonardon", Tooneolepel. 8 u ar. RECLAMES, 9800 42 k 40 CeDts per regel. Er zijn te Parijs bepaalde wijken, waar <1© politie met twee man patrouilleert. Vreemdelingen worden daar door Apachen, een soort boeven, die Parijs onveilig maken, in die wijken gelokt en is de vreemdeling eenmaal daar aangeland, dan staan kornui ten klaar met een dun koord, voorden van een lua, die den niets vermoedenden vreem delingen om den hals geworpen wordt. Zij worden geworgd, uitgeplunderd en dan weer op straat geworpen, waar dc politie hen vindt. Op diezelfde wijze handelt die gevaarlijke ziekte, die men asthma noemt. Zij werpt een koord om uw keel, porst uw borst te sa&m, zoodat het schijnt alsof iedere adem haling de laatste is. De wonderbare Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, heeft over do geheele wereld reeds milliocnen menschen genezen. Asth- malijdeis, die alle boop op genezing hadden opgegeven, zijn door de Abdijsiroop genezen en weer even levenslustig als vroeger toen zij niets mankeerden. De Abdijsiroop kost per flacon van 230 Gram 1van 550 Gram 2van 1000 Gram f 3.oo. Hoe grooter fla con, hoe voordeeligcr dus. Niet alleen voor asthma, meer ook voor borst-, long- en keelaandoeningen is de Ab dijsiroop een heilzaam geneesmiddel. Bron chitis, influenza, hooikoorts, ver waarloos- do verkoudheden, groep of kinkhoest wij ken voor de wondervolle geneeskracht der Abdijsiroop. Koop nog heden een flesch en gij ruit verstomd staan over do wondervolle werking. Geen doktersrekeningen meer, geen riekten of onaangenaamheden, maar in plaats daavan volkomen gezondheid. Verkrijgbaar bij de bekende verkoopers en bij de meeste Apothekers en Drogisten. Chollei*2. Nieuwe verdachte gevallen hebben zich te Rotterdam voorgedaan: Aan boord van den lichter „Johanna II", bij het 6-jarig dochtertje van den schipper A. B., wiens vaartuig ligplaats had aan paal 4 in de Maashaven Z.Z. en gistermor gen naar de Waalhaven is verhaald in de Cronjéstraat No. 6 bij het aldaar wonende 8-jarige meisje J. P. bij J. L. in de Compagniestraat No. 19; bij O. K. aan de Boezemkade No. 25 bij G. van W. aan de Passarelstraat No. 18a; bij C. H., een man zonder vast woonver blijf. Al deze personen zijn naar de barakken overgebracht. Voorts is een verdacht geval voorgekomen bij den bootwerker S. in de Adrian astrant No. 375. die in zijn woning verpleegd wordt Een dochtertje van den werkman N B. uit de Rubroekstraat No. 86, wiens vrouw aan cholera is overleden, is uit de obsor- vatieinrichting op den Schiedamschendijk naar do barak overgebracht. B'j het kind hebben rich verdachte verschijnselen ge openbaard. Do Burgemeester van Rotterdam maakt tevens bekend, dat zich gistermiddag te één uur in do tot de ziekenhuizen behoorende barakken bevonden 18 personen lijdende aan cholera en 1 die verdacht wordt daar aan te lijden. Van 1 dezer personen was de toestand matig, van 4 bevredigend, van de overigen goed of zeor goed. Geïsoleerd en onder observatie van den gemeentelijken Ontsmettingsdienst bevon den zich 84 personen, die met lijders in aanraking zijn geweest De toestand van alle dezen liet-niet te wenschen over. Sedert de vorige opgaaf stierf in de ge meente niemand aan cholera, zoodat het totaal der aan die riekte overledenen se dert 20 Augustus 1.1. bleef tien, op een totaal van overledenen over datzelfde tijd vak daar ter stede, van 169_personen. Een nieuw verdacht geval heeft zich nog gisternamiddag aidlaar voorgedaan aan boord van de schroefstoomboot „Allema- nia," bij den kapitein van die boot. Deze schroefstoomboot, die ligplaats had op stroom aan boei 1, ia naar de Wilhelmina- kodo verhaald en onder toezicht gesteld. De opvarenden rijn aan boord gebleven. Naar de „N. R. O." verneemt, is de ge neesheer-directeur van het ziekenhuis te Rotterdam, dr. F. H. Schreve, wegens de aldaar voorkomende choleragevallen, uit Boedapest, waar hij vertoefde tot bijwo ning van het internationale geneeskundige congres, te Rotterdam teruggekeerd. Gisterochtend is een 30-jarige vrouw van een schuit, liggende in het Merwedekanaal bij Utrecht en afkomstig van Rotterdam, als verdacht te lijden aan cholera, overge bracht naar de daarvoor bestemde barak ken. De vrouw is de dochter van schipper B. Het schip, dat op weg was naar Amsterdam is van dën wal verwijderd en ligt thans midden in het kanaal. Naar uit IJmuiden aan ,,De Scheepvaart" bericht wordt, bevindt rich aan boord van het Duitsche stoomschip „Fiducia", van Archangel komende, een zieke schepeling. Nadere orders van den inspecteur van den geneeskundigen dienst worden afgewacht, alvorons verlof tot opstoomen kan worden gerreven. Voorloopig moet het schip twee dagen in quarantaine blijven. De rieke is na-ar de barakken gebracht ter observatie. Men meldt uit Halsteren (N.-Br. Alhier heeft zich een geval van Aziati sche cholera voorgedaan met doodelijker afloop bij een schipper, liggende met zijn vaartuig in de Eendracht onder deze ge meente. Strenge voorzorgsmaatregelen worden ge nomen. Uit Bussum meldt men: Woensdagnamiddag te 5 u. 50 min. is aan het station alhier uitgestapt een ongecteld geworden reiziger, De L., van Amsterdam, die naar Hilversum wou gaan. Door het dienstdoende st.itionspersoneel werd dr. De Jong uit het Prins Hendrikpark gebaald en de politie gewaarschuwd. De patiënt heeft gebraakt. De kleine wachtkamer, waarin de man behandeld is, blijft voorloopïg ge sloten. De patiënt ia per rijtuig naar Hil versum vervoerd. Men meldt uit Gorkum: Daar böj de in observatie gehouden per sonen geen verdachte verschijnselen zijn waargenomen, stelde men zich voor, he den tot ontsmetting ov°r te gaan en het politietoezicht op te heffen. Men meldt uit Middelburg, d.d. 1 Sep tember: Aan boord van de stoomboot „Middel burg I," heden van Rotterdam hier aan gekomen, was een lid der equipage lijdende aan dianhee. Nadat dr. Reilingh aan boord was geweest, werd de man per brancard naar de barak in het gasthuis overgebracht, terwijl de boot tijdelijk in quarantaine bleef. Volgens verklaring van dr. Reilingh zijn er geen verschijnselen van cholera aanwezig. Het logies is ontsmet, terwijl de boot na lossing hedenavond halftien haar bestemming naar Vlissingen voortzet te Te Breda heeft de politie Dinsdag pe troleum in haven en grachten ge worn en, om het gebruik van het water als drinkwa ter onmogelijk te maken, zonder de vie- soben te dooden. Te Hillegom hebben veel bloembollenhan- delaren uit Frankrijk bericht ontvangen de reeds bestelde bloembollen en planten voorloopig niet af te zenden wegens het volkomen van cholera hier te lande. Reuter seint d.d. 1 dezer uit Brussel: Volgens do „Province de Mons," is het sterfgeval te Elenu niet aan cholera te wij ten. Hot „Tijdschrift voor Sociale Hygiëne" schrijft „De cholera treedt in Rusland opnieuw krachtiger op. In de 2 laatste berichtswe- ken van d'e maand Juli kwamen daar in 14 districten 1666 gevallen van cholera met 732 sterfgevallen voor. In do eerste week van Augustus bedroeg het aantal nieuw waargenomen gevallen in 15 districten 614 met 295 sterfgevallen. Van tijd tot tijd vonkelen gevallen naar Duitscbland en andere naburige rijken over, vooral naar Duitschland, wat er t-oe heeft geleid, dat personen, die uit Rusland naar Berlijn komen en minder dan 6 dagen gele den uit Rusland afgereisd zijn, te Berlijn onder observatie worden gesteld, waarvoor het hoofd des gezins of do hotelhouder ver plicht is de politie te waarschuwen. Van de hier te lande de vorige maand langs de zeezijde ingevoerde verdachte sche pelingen bleek slechts een matroos aan cho lera te lijden; hij is thans hersteld uit de quarantaine-inrichting aan den Maasmond ontslagen. Ook de in Augustus to Rotterdam gecon stateerde gevallen hebben vermoedelijk hun ontstaan aan de besmetting door schepen nit besmette havens .afkomstig te dan ken. Althans een der lijders werd ziek na dat hij op een Russische boot had gewerkt, terwijl ook vermoed wordt, dat de vader der vier aan cholera overleden kinderen met dergelijke boot contact had gehad. Ook is mogelijk, dat de rivier door de uitwerpselen van rieken of bacillen-dragen de matrozen aan boord van Russische sche pen is besmet" De „Daily Mail" zegt, dat de Engel- schc minister van financiën, ziende dkit rijn nieuwe voorstal om den kruideniers te vergunnen, whiskov bij de halve pint (ruim een kwartliter) te verknopen, groote ontevredenheid uitlokte het teruggenomen heeft Dus zou het blijven: twee pint als kleinste hoeveelheid Nu blijft do vraag of deze bepaling, nu m En geland en Wales geldende, ook op Schot land en Ierland toegepast zal worden. Tcrt nog toe mochten de kruideniers daar ver koop en zoo veel of weinig als zij wilden, mits in gelakte fles&chen. Een deputatie *8 bij minister Samuel geweest om hem te ver zoeken hun belangen te bepleiten bij mi nister Lloyd George, die met Sir Thomas L;pton op een zeiltocht was, zich sterkende, voor den bcgrootingsstrijd, die hervat is.* Men gelooft, zegt de „Daily Ma.il," dat de minister de halve pint als minimum voor, Schotland en Ierland zal aannemen. Volgens een bericht van de „Press Asso ciation" hoopt de Regeering met de bë- grooting zooveel spoed te maken, dat rij-/ wanneer minister Asquith den 17den <~ezer te Birmingham spreekt, in het Lag^Luia afgehandeld zal rijn. Wat de houding vad het Hoogerhuis betreft, meent het blad te kunnen zeggen, dat onder de unionisten de' overtuiging veld wint, dat het Hoogerhuis tegenover do begrooting krachtig zal op treden. Bij de leiders der partij schijnt men nu verwerping alleen van de grondlasten, met de daaraan verbonden schatting, on- gewenscht te vinden. Veeleer zou de heelo begrooting verworpen worden. Aldus het bericht van de „Press Association", dat met voorbehoud behandeld dient te worden. Lord Rose-bery zal den lOden dezer te; Glasgow tegen de begroeting spreken. Vatf de 3500 plaatsen, die er in het gebouw rijn, zijn er al 3000 vergeven. Het unionistische Parlementslid Ratchff heeft te kennen gegeven, dat hij niet tegen de nieuwe grondlasten zal stemmen. Ziende rondom Burton, dat hij in het Lagerhuis vertegenwoordigt en aanmerkende het mo nopolio van den grond, dat de markies van Anglesy daar heeft, zoo zeide Ratcliff in een redevoering was hij tot de alotsoni gekomen, dat die belasting billijk ie. De KretenzerKameris verdaagd. Daar bij de jongste zitting slechts zeven en twintig afgevaardigden tegenwoordig wa ren, was heb vereischte aantal tot het nemen van besluiten niet aanwezig. De Kamervoor zitter Michelidakis verklaarde, dat er tot nadere aankondiging geen zitting meer zou gehouden worden. Mocht er iets bijzonders aan de hand rijn, dan zouden de afgevaar digden een oproeping krijgen. Hij geloofde echter niet, dat zoo iets noodig zou zijn. Eenige afgevaardigden hadden een voorstel willen indienen om do Regeering te mach tigen de Kamer bijeen te roepen, ten einde een besluit te nemen over do bijeenroeping van de nationale vergadering; maar het is niet eens tot de voorlezing van het voorstel gekomen. De partij-leiders wilden blijkbaar een stelling-nemen ter sake van de bijeen roeping der nationale vergadering vermij den cn de nieuwe regeering schijnt te wil len afwachten of de bevolking de bdjeenroe- ping der nationale vergadering nog wel ver langt. Na de regeling van de vlagkwestio en het jongste besliste optreden der bescher mende mogendheden heeft de bijeenroeping eener nationale vergadering feitelijk geen zin meer. Van vereeniging met Griekenland kan voorshands toch niets komen en troe belen zouden spoedig door do oorlogssche pen dor mogendheden onderdrukt worden. Een telegram deelde mede, dat de T u r k- 6che min is te ra den grootvizier heb ben medegedeeld, dat zij niet Langer wensohten samen te werken m:t G a b r i el effendi Noradounghian, den mi nister van openbare werken en handel. Het blad „Tanin" had in een artikel het beheer van genoemden bewindsman aan een' zeer scherpe critiek onderworpen en deze' diende daarop een aanklacht bij de reohfc-* bank in, terwijl hij tevens een schadeloos- stelling van 1000 T. pd. eischte. De Turk- Eche dames te Saloniki hebben nu warm par tij gekozen voor het blad. Een har er, Zo- béide hanoum, beeft namens een aantal an dere dam ca een brief geschreven aan den hoofdredacteur en daarin hoogen lof toe gezwaaid aan het blad, dat volgens haar en de andere dames steeds de verdediger ia geweest van al hetgeen goed, schoon on menschelijk is. Het lijdt volgens de dames geen twijfel, of de redacteur zal vrijgespro ken worden, maar aangezien het hem'mis schien moeilijk zou vallen de boete, die hem zal worden opgelegd, te betalen, hebben zij rich voorgenomen te verhoeden, dat de „Ta nin" in de treurige noodzakelijkheid zou ko men al ware het slechts één dag haar krach tige roepstem niet te kunnen doen hooren. En, daarvoor willen zij niet slechts 1000 pond. maar zoo noodig zelfs 100,000 pond opofferen. Zij zullen er zelfs niet tegen op zien, om als de nood aan den man komt, haar sieraden te verkoopen en zelfs den bruidsschat en de uitrusting harer doch ters aantasten, ten einde °an de „Tanin1* de som te kunnen aanbieden, die zij mis schien zal hebben te betalen. De Turksche regeering heeft bij een' Engelsche fabriek te Leeds een bestelling van k h a k i voor de uniformen van het Turksche leger gedaan, te zamen voor een lengte van ruim 1350 kilometer. Sedert der Japansch-Turkschen oorlog is er nog niet zoo'n groote bestelling ingekomen. Konstantinopel krijgt binnenkort bezoek van vreemde gekroonde hoofden. In deze maand zal dc Tsaar een bezoek brengen aan den Sultan. Behal ve de Tsaar, komt ook koningFerdi- n an d van B u 1 ga r ij e, hoewel d" juiste datum nog niet vaststaat. Het bezoek van koning Ferdinand is er een van groote bo- teekenis. De ontmoeting tusschen den Sul tan en den vroegeren vazal, thans onafhan kelijk Koning, zal aan de wereld vertellen, dat de Bulgaarscbe staatsgreep van het na jaar van 1908 vergeten en vergeven is en dat thans van weerskanten het ernstig stre ven bestaat de betrekkingen tusschen beido Staten zoo hartelijk mogelijk te doen zijn. Uit. Saloniki wordt gemeld, dat bij een treffen in de buurt van Eskilïvan tus schen een Grieksche bende en dVi Turksche gendarmen twee dezer laats ten werden gedood en drie ge wond. F r a n s J o z e f is van Rorschach ko mend, _in Mainau aangekomen. Do grootn.

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 2