PREMIE-UITGAVE Gemengd Nieuws. Koloniën. BATAVIA, 22—30 Juli. Eenexodus vanassist ent- residenten. Nog in den loop van dit jaar, te begin nen reeds roet de volgende iïiaand, zullen verscheidene assistent-residenten op Java met pensioen gaan. De heeren H. C. A. Mul ler, van Sragcn, en B. Ch. P. J. Blok, van Soerakarta, zijn reeds heengegaan. Hen «uilen volgen de assistent-residenten van Brebes P. O, van Davclaar, M. J. A, Kru- Bcman, van Soekapoera, H. Kuyp, van Soe- medang en W. F. Lutter, van BangiL De heer E. Thomas, assistent-resident van Pati, heeft het voornemen eervol ont slag uit 's lands dienst te vragen. In den loop van dit jaar nog zijn dan de benoeming tot cssistent-resident te verwach ten van de volgende controleurs: Th. Brou wer, H. van Santwijk, J. A. S, Hanozet Gordon, G. P. A. Bisschoff. P. W. van den Broek en wellicht ook K. A. baron van Ree- de van Outshoorn. De beer W. C. Blanken, assistent-resi dent van Patjittan, die, alvorens naar zijn standplaats te gaan, met binnenlandsch ver lof is, ;;al vermoedelijk binnenkort van zijn recht op buitenlandsch verlof gebruik ma ken. De assistent-resident J. H. Liefrinck, van verlof terug, is geplaatst geworden te Bre- bek in do plaats van den beer C. C. M. Henny. De heer Liefrinck is eerst een maand op zijn standplaats en heeft zich daar niet ingericht, omdat 1 j in afwachting is van zijn benoeming tot assistent-resident van Bangil in de plaats van den heer Lutte.r, die heengaat. Deze benoeming wordt reeds in Augustus te gemoet gezien. De heer Liefrinck zal dan juist twee maanden te Brcbek zijn geweest. Ontgroenen. "Wij lezen in het weekblad „Het Onder lijs" Een leerling van het lste studiejaar op het gymnasium Willem III, te Batavia, die zich, trots het herhaald verbod, toch aan het z.g. ontgroenen had schuldig gemaakt (het jonge menseli had een „nieuweling*' met een brandenden lucifer de nekharen geschroeid,)is door bet curatorium tot straf Voorgoed van bet gymnasium verwijderd. De straf is ongetwijfeld bard en de ouders van den knaap zitten er mee, docb ze zal ongetwijfeld een heilzaraen invloed uitoefe nen op den geest van gehoorzaamheid en discipline, welke op elke school, doch zeker op een H. B.-S, met ruim <100 leerlingen, behooren te beerschon. Het is goed, dat den leerlingen behoorlijk wordt ingescherpt, dat zo geen „studenten", dooh „schooljongens'' zijn van bet lste tot bet Ode Btudicjaar. De Arabische school. Woensdag kwam de Arabische school tot stand. De leden der Arabische sociëteit „Alchairyah Alarabyah" hebben het hunne bijgedragen om het stichten dezer instelling te verwezenlijken. De soo.'öteit, die vrij al gemeen als rijk bekend staat, kan, voor het geval de school niet de gewensohte resulta ten heeft, best een stootje velen in liaar ka-s, Het gebouw, waar het onderwijs gege ven zal worden, ligt tegenover de Arabische sociëteit op Ketapang. Bij circulaire werd, door het hoofd der Arabieren, den Arabi- 8ohen en Bengaleeschen ingezetenen mede gedeeld, dat deze school toegankelijk zal wezen voor een ieder dier natie; terwijl aan minvermogenden gratis onderwijs en school- bdhoeften zullen worden verstrekt. De naam tier school zal zijn „Almndrasatoel Chai- ïyah Alarabyah" en het bestuur der soos zal eveneens het bestuur uitmaken van deze school. („Soer. Hbld."} Een executie. 22 Juli heeft te Bangkalan op de binnen plaats der gevangenis aldaar de ex cutis door middel van den strop plaats gehad van den Madoerees Tjonnek, die om treeks een jaar geleden op klaarlichten dag een jongen koeienhoeder verworgde, om in het bezit te komen van do door deze gehoede koeien. Een bijzonderheid is, dat te Bang- kalan 16 jaar geleden de laatste voltrekking van de doodstraf heeft plaats gehad, ter wijl voor dien bijna elke maand een misda diger gehangen werd. Do diefstal van Kott a-Ra d j a. Aan een correspondentie uit Padang aan bet „Soer. Hbld." ontleenen wij het vol gende De „topic of the day" is de strafzaak-Yan Daalen, die den Vden September a. s. zal voorkomen. Men verwacht hier heel wat af wisseling door die strafzaak, omdat heel wat vreemdelingen, die als getuigen zijn opgeroepen, onze veste met een bezoek moeten vereeren. Waar al die vreemdelin gen buisvesting moeten vinden, is voor ve- lon nog een raadseL De weinige hotels ter plaatse zijn in don regel zoo goed als vol en hebben in geen geval logeerruimte ge noeg, om al de opgeroepen getuigen te her bergen. Gelukkig zij, die, te Padang bij familie of kennissen een onderdak kunnen vinden I Naar men zegt. zal het totaal be drag der schadeloosstellingen, die aan de getuigen uitgekeerd zullen moeten worden* belangrijk grooter zïid dan het nadeel, door den lca-sdicfstal te Kotta-R'-dia berokkend. De behandeling der s'rafzaak zal z^ker eenige maanden duren. De process'ukken vormen een zeer lijvigen bundel. CTYTEL DEPARTEMENT. Benoemd is met ingarg van 2 Augustus tot griffier bij het Hooggerechtshof te Batavia, mr. H. Jel gerhuis Swildens thans griffier bij den Raad van Justitie te Batavia. De tot griffier bij den' Raad van Justitie be roemde mr, Yan Helsdingen is nu be- I iioemd tot ondervoorzitter van de Landra den te Kediri en Nmndjock; tot griffier bij 'don Raad van Justitie is benoemd mr. Hes- rel ink, thans ter beschikking van den voor zitter van den Landraad to Modjokerto. Mr. Andrée Wiltens is met ingang van 3 Augustus benoemd tot procureur-generaal bij het Hooggerechtshof. Geplaatst: aan de 2de school te Amboina, de onderwijzer 3de klasse E. C. van der Ende, thans tijdelijk geplaatst aan de school te Tangerang. Overgeplaatst: van de 3de school te Djok- djakarta naar de lste school B. te Soera- baja, als hoofd der school, de onderwijzer lste klasse A. C. van Straalen. Ontheven: van haar tijdelijke werkzaam- stelling als hulponderwijzeres aan de Hol- 1 andsch-Chineesche school te Soerakarta, mej. Th. P. B. Kampschuur. Tijdelijk werkzaam gesteld: als hulpoh- derwijzeres en geplaatst aan de Hollandsch- Chineesche school te Soerakarta, mej. H. C. Specht, Ontheven: hij de normaalschool te Bata via, op verzoek, eervol van de betrekking van leeraar in de natuurlijke historie, dr. Z. Kamerling. Belast: met het geven van lessen in de natuurlijke historie dr, A. R. Schouten, tij delijk waarnemend leeraar in de natuur lijke historie bij de afdeeling hoogere bur gerschool van het gymnasium Willem III. Toegelaten: tot uitoefening van de tand heelkundige praktijk in Ned.-Indië J. Mulié. Benoemd t:t controleur bij het binnen- landsch bestuur op Java en Madoera, de ad spirant-controleurs H. van Ophuysen, G. H. de Man, A. SiiVtons, H. M. van Alte- na, "H. H. de Cock en J. F. Yerhoog; tot controleur bij het binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madoera, de adspirant-controleurs O. A. Westra, H. Beeuwkes, R. A. A. W. Schreuder, A. M. Ballot en J. H. G. Boissevain; bij den dienst der in- en uitvoerrechten en accijn- zon: tot ambtenaar der 2de klasse, de amb tenaar der 3de klasse J. H. A. Nagelmee ingang van 2 Augustus, tot ambtenaar der 2de klasse, de ambtenaar der 3de klasse Y. \V. Ploegman; bij den dienst der Staats spoorwegen op Java: tot commies, de kler ken J. L. Tokaija, J. H. W. Gabeler, F. M. Bond, A. G. von Schukmann, F. H. do la Ramibelje, J. Olenroth, ambtenaar van bui tenlandsch verlof teruggekeerd, laatstelijk 3de commies bij de exploitatie van Staats spoorwegen op Java en de ambtenaar op wachtgeld E. Loth, laatstelijk 3do commies bij de exploitatie van Staatsspoorwegen op Java, tot oommies op het residentiekan toor te Soerabaja, residentie van dien naam, de lste klerk op genoemd bureau, J. P. Stoelman; tot griffier van den landra den te Indramajoe en Modjalengka (Cheri- bon) de griffier van den landraad te Pa- lembang, F. J. Keydeniers; met ingang van 2 Augustus 1909, tot ambtenaar voor Chi- neescho zaken te Soerabaja, residentie van dien naam, H. J. F. Borel, thans als zoo danig werkzaam te Pontianak, residentie Wester afd eeling van Borneo. Ontslagenuit 's lands dienst, de gewe zen klerk voor den stationsdienst bij de ex ploitatie van Staatsspoorwegen op Java, F, Sohifferling, mot bepaling, dat het ont slag gerekend wordt op den lid en Juni 1909 te zijn ingegaan; op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de gewezen inlnndsch arts Raden Baron; met ingang van 4 Augustus 1909, op verzoek, eervol uit 's lands dienst de oommies der 3de klasse bij den post- en telegraafdienst te Padang, mejuffrouw L. J. Snellebrand. RECLAMES, 9773 33 h 40 Centa per regel. Het werk van de lever is de gal te vor men, cao ons voedsel helpt verteren tot de omzetting in rijk, levengevend bloed. Maar wanneer do lever traag wordt, komt er niet voldoende gal om het voedsel te verbeteren en daardoor wordt het bloed arm, dun, bleek, en gebrekkig aan voedsel, zoodat het geheele Lichaam van zijn eigenlijken toevoer wordt beroofd. Wapent U tegen dit gevaar door het in nemen van Foster's Maagpillen bij het eer ste teeken van leverkwaal, wanneer go een gevoel van matheid, zwaarte of moedeloos heid hebt; wanneer Uw oogen geel zijn, Uw lippen bleek, wanneer ge lijdt aan winderigheid, hartklopping, hoofdpijn, slechten adem, beslagen tong, misselijkheid, zenuwachtigheid, slapeloosheid. Foster's Maagpillen zijn algemeen bekend als een groot medicijn voor de lever, hun werking is zacht, maar vertrouwbaar; zij geven een gezonde opwekking aan do lever, zoodat voldoende gal gevormd wordt, om het eten voedzaam en gezond te doen zijn. Overtuigt U, dat U do echte Foster's Maagpillen krijgt, voorzien van do h.ind- teekening van James Foster op elke doos. (Inhoud 50 stuks.) Deze pillen zijn te Leiden verkrijgbaar bij de heeren D. W. E F. do Waal, Mare 56; D. M, Kruisïnga, Nieuwe Rijn 33; en Reijst en Krak, Steenstraat 41, a /0.65 voor één of f 3.60 voor zes doozen. HET HIEUÜJ5TE NUMMER VAN IS 'WEDEROM AAN-ONS BUREEL VERKRUOQAAR Schip v'e rb r au ói. D e s c h i p- per Yan der Holst van den Middelweg te Leiden heeft, naar ons wordt gemeld, ie Zuid-Schalkwijk het ongeluk gehad, dat zijn schip en lading hooi zijn verbrand. Hij was op weg naar Bergen (N.-H.). De brand is ontstaan door het omvallen van een petroleumtoestel. De schipper, die bewusteloos op het dek was gevallen, is door zijn knecht, die in de buurt drinkwater was gaan halen, nog juist bijtijds geied. De brand is voor den man een groote ramp, aangezien het schip niet was verze kerd. J achteigenaron past op uw wild. Een paar weken geleden raak ten wij op de lijn Amsterdam—Leiden in ge sprek met den eigenaar van een mooi jacht tusschen Haarlem en Leiden. De man klaag de steen en been over de brutaliteit der 8troopers en kon niet genoeg razen tegen de restauratie- en hotelhouders, die van begin Augustus af, op hun menu's doodleuk ha zen en fazanten noteeren. Wij konden het haast niet gelooven, voor al niet toen ons eenige namen genoemd werden. Wel, mijnheer, z?ei toen onze reis genoot, ik neem aan om u te brengen, on verschillig op welken dag van de week, i*n die en die restauratie,, in dat en dat pen sion, in dat en dat hotel, en gij zult nu, in gesloten jachttijd, op alle menu's hazen en (of), fazanten vinden. Het aanbod was te verlokkend om bet niet aan te nemen; begin dezer week telegra- pheerden wij, dat wij op een bepaald uur in Warmond zouden zijn; bezochten van daaruit Noord wijk, Katwijk en nog een paar andere plaatsen, namen inzage in zes hotels en drie pensions van het menu van den dag en vonden van de negen menu's er zeven met Faisans rotis en twee met Lièvre h la Périgöurdine Dio fazanten hier, zei onze reismakker, toen we in een kleine badplaats het menu inzagen, die fazanten hier zijn van mijn jachtveld weggehaald, daar ben ik zeker van, we blijven hier dineeren, dan eet ik ten minste geen wild waarop ik geen recht heb! En zoo gebeurde het dat wij dit jaar gebraden fazanten aten in gesloten jacht tijd Daarom, heeren jachteigenarcn, past op uw wild en laat er uw jachtopzieners op passen (Ned. Sp.) Het Ou d-H ollandsche Markt plein, dat te 's-Gravenhnge op het terrein van het Kon. Zool. Bot. Genootschap van 426 September zal gehouden worden, na dert zijn voltooiing. Er zullen een 30-tal oud-Hollandse'-!e gebouwtjes verrijzen, ter wijl in het midden van het plein een naboot sing komt van het Juliana van Stolberg- kasteel te Buren. De groote toegangspoort aan het Benoordenhout wordt een copie van een der poorten van het Binnenhof. Op het raad-hu" s zal gelegenheid zijn op 17de eouw- sche wijze te trouwen en te scheiden Bur gemeester van het Marktplein wordt Johan Schmier, van Amsterdam. Dagelijks zal er 's middags en 's avonds concert plaats vin den van een in 17de eeuw sch kostuum ge kleed muziekkorps. Yoort-s zal zich op het Marktplein doen hooren een dubbel mannen- quartet, terwijl een oud-Hollandsche pop penkast, zoowel des middags als des avond3, voorst ellfngen zal geven. In een der zalen van het hoofdgebouw zullen onder leiding van den heer Max van Gelder met mede werking van eenige kunstschilders en ar- tisten van af 6 September Chineesohe schim men worden vertoond, terwijl op het too- neel in de groote concertzaal 's avonds tweemaal voorstellingen zullen gegeven worden door de Oud-Hollandsohe Comedian- ten-Kompagnie onder de zinspreuk „In zotheid bloeiende." Een treurig drama heeft zich naar de Haagscihe briefschrijver der „Prov. Grom Cour." meldt dezer dagen voorgedaan. Een bejaarde dame was te Schevemngen gelogeerd met een zoon, een schijnbaar gezond krachtig man van even 30 jaren. De zoon ging naar de uitnemende overdekte zweminrichting aan de Maurits- kade en vertoonde na het verlaten van het bassin een in het oo-g vallend hoog-roode kleur, zoodat de zwemmeester hem in het oog hield. Toen hij wat lang in zijn kleed kamer bleef, ging de oplettende wachter zien wat er gaande was en hij vond den heer op den grond in bewusteloozen toe stand. Hij wend naar zijn hotel gebracht en is sedert sprakeloos of althans, wanneer hij een paai- woorden heeft gezegd, weigert de tong en blijkbaar ook de geest, te ver volgen. Het is een zeer vreemd geval, ook voor de geraadpleegde geneesheeren en specaJiteitem De moeder werd, bij het ver nemen van het ongeval, door een beroerte getroffen en stierf na eenige oogenblikken. Ik deel u dit geval mede, niet om zwem- lnstigen af te schrikken, want zelf, sedert tientallen van jaren zwemmer en overtuigd van de heilzame werking van het zwembad, tzou ik iedereen willen aanraden veel en ge regeld te baden en te zwemmen; maar men beginne er niet mee zonder raadple ging van zijn geneesheer. Iemand te Beverwijk, was met zijn zoontje naar Wijk aan Zee en hield zich -eonigen tijd op in een café waar juist een Haarlemscho familie was uitgespan nen. Toen deze laatste de terugreis ging aanvaarden, waarbij de koetsier de g brui- kclijke behulpzaamheid aan den dag legde, meende deze dat ook de kleine tot de fa milie behoorde en nam hem bij zich op den bob. In Haarlem stijgt de familie uit, en wil zich reeds verwijderen, toen de koet sier hen attent maakt dat zij nog een kind „vergaten". Wederzijdsche verwonderde gezichten; de koetsier begreep dat zijn ge dienstigheid hem er had doen inloopen. Intusschen speelde zich te Wijk aan Zee een geheel ander tafereel af. Toen de heer R. de vermissing bespeurde, werd alles af gezocht en afgereden in de naaste omge ving. Eindelijk kwam de mededeeling dat het kind was gezien op den bok van een rijtuig. Fluks naar Beverwijk en daar de politie in actie. Telegraaf- en telephoon- kantoor waren echter reeds gesloten, maar de stationschef te Beverwijk was zoo vrien delijk door bemiddeling van zijn Haarlem- sohen collega de hulp der politie aldaar in te roepen en eindelijk kwam de vondeling. („HbL") Op den Zeedijk té Amsterdam is Maandagavond een betreurenswaardig ongeval gebeurd. Een troep stakende grondwerkers, circa 100 man sterk, trok na afloop van hun vergadering in „Handwer kers Vriendenkring" door de St.-Anthonie- breestraat en over de Nieuwmarkt naar den Zeedijk. De politie gelastte hun hier uit elkander te gaan en toen daaraan na her haalde sommatie niet voldaan werd, maak te zij een charge. Een rechercheur van po litie zag zióft toen door eenige werklieden bedreigd en loste tot zelfverdediging een schot uit zijn revolver. De bedoeling was dat dit een schot in de lucht zou zijn, maar door de agitatie mikte de man te laag en werd een der stakers door den kogel in de rechterzijde getroffen. Hij viel neer en moest naar het Binnengasthuis worden vervoerd. Gisterochtend was zijn toestand bevredigend, zoodat, de commissaris van po litic in deze sectie, de heer Fundter de Beauchène, hem reeds een verhoor kon af nemen. Te Amsterdam is Zondag- avond in café „Nieuw Vondel" aan den Haarlemmerweg een meeting gehouden door de Vrije Socialisten. Daar spraken Domela Nieuwenhuis en ltynders over den Koninginnedag. Omstreeks elf uur, na af loop der vergadering, trok een troep vrije socialisten onder zang en geschreeuw de oude Amstelveste van de zijde der Haar lemmerpoort binnen. Er ontstond weldra verschil van meening tusschen een aantal politie-agenten en de vrije socialisten, die de rust verstoorden, met dit gevolg, dat er weldra, toen de laatsten niet wilden zwij gen, een formeel gevecht ontstond, waar bij men zich aan de eene zijde van stokken en parapluies, aan de andere zijde van den sabel bediende. Aan beide zijden vielen leelijke klappen en weldra moesten dan ook eext drietal personen, waaronder een vrouw, van het slagveld worden gedragen om ver bonden te worden. Drie der voornaamste ordeverstoorders werden gearresteerd, al thans naar het bureau vervoerd, om, na dat proces-verbaal was opgemaakt, voor- loo.pig in vrijheid te worden gesteld. Zondagmorgen werd de 25- jarige knecht H. O. uit 's-Hertogenbosch in het vooronder van de stoomboot Boxtel „Prins Hendrik", liggende aan de Oostzijde te Rotterdam, slapende gevonden. De deur was gesloten. Bij nader onderzoek bleek de ongelukkige door petroleumw'aim gestikt te zijn. Het lijk werd naar Crooswijk over gebracht. Gisternacht, is, tijdens de afwezigheid der bewoners, een huis aan den Geuzenweg te Hilversum, bewoond door den heer D., geheel uitgebrand. De kap werd geheel door het vuur verteerd. Yerze- kering dekt de schade. Zondagavond is tusschen Hilversum en de Crailoosche brug de arbei der J. W„ die onder den invloed van ster ken drank verkeerde, door den trein over reden en gedood. D o 16-j ar i g e L. T., uit R ij s e n, sedert zes weken als volontair werkzaam aan de stoomververij en chemisohe was- scherij de Iris, te Stratum, zou Zaterdag een kleedingstuk in een kuip benzine na spoelen. Korten tijd later vond de direc teur, wien het uitblijven van den jóngen bevreemdde, hem voorover in die kuip lig gen. "De ijlings ontboden geneesheer kon slechts den dood constateer en. Bij het rangeeren had Zater dag op het stations-emplacement te Roer mond de rangeerder J. d. B., die bezig was met het aanpikken van wagens, het onge luk een der loshangende ijzeren koppelin gen tegen zijn onderlijf te krijgen, waardoor hij dermate gekneusd werd, dat hij ter ver pleging naar het hospitaal moest worden overgebracht. De geneesheer achtte den toe stand hoogst ernstig. Te Renkum ia hot lijk opge graven van een 92-jarige weduwe, die den 28sten Juni, door een val in den kelder, het leven verloor. De kleinzoon M. C. M. D., te Heelsum, bij wien zij inwoonde, is als verdacht van verduistering van een erfenis ten nadeele van zijn mede erfgenamen, naar het huis van bewaring te Arnhem overgebracht; ook zijn vrouw is aldaar in voorloopige hechtenis. Omtrent de seotie op het lijk, verrioht door twee doctoren, in tegenwoordigheid van den officier van justitie, den rechter- commisaris en den burgemeester van Ren kum, is nog niets bekend. Een driejarig knaapje, dat aan den Parkweg te Nijmegen speelde, is onder een kar geraakt en onmiddellijk ge dood. Te Akersloot (N. EL) is aan de gevolgen van bloedvergiftiging overleden de heer G. B., die door een wesp was ge stoken. Een 70-jarige weduwe te Biervliet, dio de vorige week een puistje aan het voorhoofd openkrabde, kreeg bloedvergiftiging en is thans aan de gevolgen daarvan overleden. Te Oudemïrdum (Fr.) kreeg een 15-jarig meisje Woensdag ook een puistje aan haar voorhoofd. Zij krabde het eveneons open. Donderdag zwol het hoofd op. De genees heer constateerde bloedvergiftiging en na ihevige pijnen is het meisje Zaterdag over leden. Naar aanleiding van het ver melde protest aan de tentoonstellmgs-oom- missie van Zeist door de directiën van „Het Centrum", „De Tijd", „De Standaard", „De Maasbode"*- „De Nederlander", en „De Stichtsche Courant" gezonden,- ont ving „Het Centrum" als eerste onder- geteekende, het volgend telegram: Brief d.d, 25 Augustus ontvangen. Met niet adverteeren heeft de commissie nimmer politieke oogmerken gehad. De reclame- commissie heeft zulks in laatste dagen dui delijk aan enkele uwer vertegenwoordigers overgebracht. De commissie betreurt, dat uw blad en medeonderteekenaars van bo venbedoelden blief zich leenen om uit finan» cieel belang zich achter politiek te ver schuilen en zoodoende aan nuttige ten- toonstelling, waarvoor uit principe van ver schillende uwer bladen wegens Zondag» sluiting opwekking had behooren uit te gaan, afbreuk doen. De commissie blijft steeds bereid, correspondenten uwer Wa den, bij opgaaf uwerzijds, doorloopende toegangskaarten te verschaffen en ver trouwt, dat uwe bladen van hun standpunt zullen terugkeeren. YAN TETS, Yoorzitter Tentoonstellingscommissie. Uit Wierden wordt aan de „Zw. Ct." gemeld: Zondagavond omstreeks 1 alfnegen, terwijl de polderwerker D. IJ. te led lag, zat zijn schoonvader J. C. met een paar kostgan gers aan tafel te zingen. IJ. verzocht hem daarmede op te houden, daar het tijd van' slapen was. De schoonvader antwoordde! „Als je durft., komt er dan eens uit." Toen hij daarop het bed uitstapte, greep de schoonvader een knipmes uit den sak en bracht daarmede zijn schoonzoon vier snij- wonden in den rug toe, 2 van 6 aM. en 2 van 2 c.M. lengte, Dr. Utenhove te Rijssen ver bond den getroffene. Bij de politie is door IJ. een klacht tegen zijn schoonvader inge diend. Het gebruik van te veel sterken drank is waarschijnlijk oorzaak van het op treden van den schoonvader. Te Madrid heerscht een ernsti - pokkenepidemie. Men bericht, dat de minister van binnenlandsche zaken een bevel heeft uitgevaardigd om alle personen, die zich tegen do vaccinatie verzetten, in hechtenis te nemen. In de voorstad Yallecaa drong de politie de huizen binnen om de bewoners met geweld te dwingen zich te la ten inenten. Dg cholera in het Russische winterpaleis. By een officier van de lyf- waclit in het winterpaleis van den Tsaar heeft zich een geval van cholera voorgedaan. Onmiddeliyk zijn de meest strenge maat regelen genomen om uitbreiding der gevreesde kwaal te voorkomen. Uit Lemberg w* !o F d t go- meld, dat zich te Wadowice (Oostenrijk Hong.)', een sterfgeval voorgedaan heeft ten gevolge van cholera. Men heeft de troepen, die naar de manoeuvres aouden vertrekken, niet laten gaan. Omtrentdete Ohèlons-sur- Marne gestolen mitrailleuse wordt nog aan dé „N. R. Ct." gemeld: Men gelooft nauwelijks zijn ooren. 't Hoofdbestanddeel van de nieuwste mitrailleuse, die als gewich tig geheim stuk van de nationale verdedi ging onder de strengste bewaking behoorde te staan, een blok van bij de 40 kilo minstens gestolen, zoo kalm, eenvoudig, onopgemerkt alsof het de knoi-.p van een kapot jas was. En dit ongehoord brutale verradersstuk is waarschijnlijk uitgevoerd kunnen worden, omdat voor een oude, ongebruikte deur in den muur van de kazerne eenvoudig maar ncoit een sehildwaoljt werd gezet! De militaire en burgerlijke autoriteiten laten niets meer los. De Matin" heeft een soldaat uit de kazerne van Chalons-sur- Marne aan het spreken kunnen krijgen. Dé ze legde eerst uit waar de stukken geplaatst waren, binnen in de kazerne, in een ge bouw, waar men alleen kon komen door een groote plaats over te gaan, en dan nog op do tweede verdieping. Er ia dus buitenge wone vermetelheid en kennis van zaken voor noodig geweest om in den nae' t van. Yrijdag op Zaterdag de mitrailleuse te stelen. De soldaat heeft er nog aan toege voegd: „De dief of dieven moeten bijzonder op de hoogte geweest zijn, om juist in den nacht van Yrijdag op Zaterdag te komen. Dien dag immers waren de nieuwe mitrail leuses van de manoeuvres teruggekomen; de vorige dagen zou men alleen de oude gevonden hebben. Dien dag van terugkeer van do manoeuvres waren wij allen dood moe. Iedereen sliep dus 's nachts als een os. En dien nacht koos men voor den diefstal en men vertiste zich niet; men nam geen oude mitrailleuse weg. Nog een punt. Nooit was de gelegenheid zoo gunstig om een dergelijken buit naar Duitsdhland over te brengen. In gewone omstandighe den kan een automobiel, dio de grens over gaat, verdacht zijn. Maar het was juist de groote vliegweek van Reims, en er waren massa's auto's die do grens overgingen." De correspondent van de „Temps" heeft' to Ch&lons-sur-Mame verschillende perso nen over den diefstal aangesproken. Yeel loslaten doen de officieren niet, meldt ook deze correspondent. Maar daarover bestaat bij hon niet de minst© twijfel: de gedeser- toerde korporaal Deschamps moet de spion, dief zijn. Deschamps diende als vrijwilliger. Hij was een onaangenaam element in de troep en zijn compagnie wou hem wol graag kwijt. Yandaar dat juist Deschamps tot kor poraal voor het kleedermagaojn werd aan gesteld. Deschamps leerde als^ magazijn meester van de kleeren de inrichting van het gebouw, waar zijn magazijn in wae, uit stekend kennen. Hij wist wat er te vinden was, en waar. De dief heeft de deur van het vertrek, waar de mitrailleuses worden bewaard, moe ten indrukken. Slaapkamers voor de solda ten zijn er niet in dit gebouw, maar toch zijn er 's nachts bijna altijd soldaten aan wezig. Juist den nacht van den diefstal niet. Yan korporaal Deschamps was bekend, dat hij sedert eenigen tijd veel geld verteerde. Ook moet hij onlangs tegen twee kamera den gezegd hebben: „Ik weet een mooie poets, die ik het 106de regiment kan bak ken. Als die gelukt ben ik binnen." Het verdwijnen van de mitrailleuse uit" dé kazerne van Ch&lons-sur-Mame is wel ge schikt om de achterdocht tegen spionnen en verraders te verlevendigen. De „Journal'* waarschuwt al tegen het houden van Duit- sche juffrouwen, wat nogal voorkomt bij officiersfaroilies in het Oosten van het land. Duitschland oefent een voortdurend en nit- gebreiden spionnagedienst uit in Frankrijk.) Men kan niet voorzichtig genoeg zijn, meent de „Journal".

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 6