No. 15192. LËtDSCH DAGBLAD, Woensdag* 1 September. Tweede Blad. Anno 1909. PERSOVERZICHT. FEUILLETON. r Het majoraat, Burgerlijke Stand. Marktberichten, Onder het opschrift Het buitenland jende cholera schreef de ,,N ieuwe Rotterdamsche Courant": Het heeft zeker ook de aandacht van onze legere getrokken, met hoe buitengewoon groote voortvarendheid hier en daar in het buitenland maatregelen ganomen zijn in ver hand met enkele gevallen van cholera, welki hier ter stede (Rotterdam) zijn voor gekomen. Wij behoeven er wel niet de aandacht Typ te vestigen, dat deze maatregelen het verkeer op onze haven kunnen bemoeilijken en aan rei zigers heel wat last kunnen veroorzaken. 'Er zal zeker niemand zijn, die, wanneet andere Staten maatregelen nemen om zich te beveiligen tegen ernstig gevaar van be smetting, daartegen eenige bezwaar oppert. Ecu andere vraag is echter, of het niet overdreven mag heeten, om reeds nu op 'die wijze in to grijpen en of het te verdedi gen is handel en verkeer moeilijkheden in den weg te leggen, omdat in een stad van ongeveer 415,000 inwoners zich 5, 6 of 7 lij ders aan een ziekte bevinden, waaraan tot nog t?e sedert 20 dezer slechte 4 jonge kin deren, allen behoorende tot hetzelfde gezin, overleden zijn. Het wil ons voorkomen, dat zelfs indien deze toestand een du u r z ar m e mooht blijken te zijn, voor ongerustheid geen reden zou bestaan. Onze Regeering is van den toestand vol komen op de hoogte en zal zeker niet na laten te doen wat zij kan om de buiten landse he gouvernementen in te lichten om trent den weikelijken staat van zaken; zij zal daarbij zeker, nu het handel en verkeer betreft, dezelfde activiteit aan den dag leg gen als zij eenigen tijd geleden betoonde, toen zij er in slaagde de grenzen open te houden in weerwil van eenige gevallen van besmettelijke veeziekte. En in ieder geval schijnt het ons toe, dat 'er aanleiding zou zijn heb geheel© oholerar- vraagstuk nog eens van een heden- tt a a g 8 c h standpunt te bezien en te over wegen of deze ziekte thans nog in hetzelfde lioht moet worden gezien als toen de daarop betrekkelijke regelingen en tractaten tot stand kwamen, in een tijd toen hygiëne, voor 5org en therapio in een toestand verkeer den, die de vergelijking met thans niet kan doorstaan. ,,D e Drie Prov i n o i n" (een an- ti-rev. weekblad) vestigt er de aandacht op, dat het groeiend Meer Uitgebreid lager Onderwijs als voor meer- gegoeden bestemd wordt beschouwd. Het bladi vreest, dat dit een onderscheid zal geven, dat ongewenscht is. De gewone school wordt dan do „klom pen school". En die voor Mulo is voor wie wat meer bezitten, of.... den schijn aannemen, dat ze bet geheel kunnen doen. Een „antithese" 'onder de schooljeugd, die nergens en al' lerminst op christelijk erf te pas komt. De zaak staat dan ook anders. De gewone school geeft die opleiding, •waaraan alle behoefte hebben, al zullen ze ook hun gansoho volgend leven met handen arbeid hun brood verdienen. De Mulo-school moet als hoofdzaak zich Btellen, als we het zoo zeggen mogen, de vorming van een geschikt kader voor ons maatschappelijk leven. Zij leidt op de offi cieren van lageren rang en geeft tevens een 'enkelen zeer begaafden leerling, datgene, (Wat hij noodig heeft, om het later tot hoofd officier te brengen. Wie komen nu in aanmerking voor kader- «©pleiding? Dat wil zeggen, om naderhand In handel, bedrijf, wetenschap, enz. min of meer zelfstandig op te treden en op beschei den wijze aan anderen leiding te geven? Ja, óók zij, die door geboorte, stand en middelen gaven Gods reeds wat vóór hebben boven anderen. Maar óók zij, die door geestesgaven reeds van hun jeugd af uitmunten en als het ware door Godl tot lei ders en aanvoerders in grooter of kleiner kring zijn gepredestineerd. Nu dunkt ons voor die eerste catego rie zij, die door geboorte, stand en mid- 49) „Ie u verloofd, doctor?" „Om alles ter wereld niet, mevrouw Hoe komt u daaraan?" „Ik dacht het, omdat u eea armband draagt?" Haarliaus glimlachte. „Gisteravond werd mij ook naar dezen armband gevraagd, mevrouw. En daar een klein meisje die vraag deed en ik geen lust gevoelde tot lange uiteenzettingen vertelde ik de jonge dame, dat ik den armband als aandenken mijner grootmoeder droeg. Ik heb mijn grootmoeder echter nooit gekend ben nooit door erfenis in het bezit van een barer armbanden gekomen. Het was slechts een golegenheidsgrap. Maar aan u, me vrouw, zeg ik gaarne de waarheid, zeer gaarne." „Maar ik verlang geen indiscreties, waar de doctor." „Ik bega er ook geen. Bekijk u den ann- band eens. Hij is van zilver, maar zeer een voudig bewerkt, zonder slot en mechaniek. De Suaheli-vrouwen dragen dergelijke din gen veclal om armen en voeten. Deze hier w.is oorspronkelijk een voetring, maar de enkels, welke hij omsloot, waren zoo teer en fijn, dat ik hem gemakkelijk als arm band kon adopteeren. Ik draag hem als een herinnering aan een voor mij onvergetelijke episode in Afrika; onvergetelijk wel hoofd zakelijk daarom, wijl daarover een eigon- <Kgdjge,_poetiache bekoring lag."- delen onderscheiden zijn een buitenge woon subsidie niet gerechtvaardigd. Moet het onderwijs meer kosten, dan moeten en kunnen zij, die er van profiteeren, dit ook betalen. Anders staat het met de tweede soort. De begaafde leerlingen van onbemiddelde ouders. Voor hen ware steun gewenacht., Hoe die te verschaffen? Een „beurzenstelsel" van Overheidswege ligt te veel buiten het raam onzer subsidie wetgeving. Toch ware er wel iets op te vinden. Als n.1. de Overheid voor deze scholen een verhoogde subsidie gaf, maar tege lijk voorwaarden stelde, waardoor een be paald procent der leerlingen gratis of te gen verminderde kosten kon worden opgeno men. Dat gaf tweeërlei voordeel. Het hielp begaafde leerlingen uit onbe middelde gezinnen, om die gaven te ontwik kelen. En het brak mee den ban, alsof de Mulo-school slechts ware voor wie den bui del wat voller hebben, dan bij het gros der schare het geval is." Een medewerker van de „N ieuwe Arnbemsohe Courant" wijst op de wenschelijkheid van het instellen eener Staatscommissie om een onder zoek in te stellen naar „het houden van aanbestedingen voor leverin gen aan het R ij k". De schrijver somt een aantal misbruiken op, die op dit gebied met de jaren zijn inge slopen, als daar zijn: de zgn. kongsies on der de aannemers, het maken van afspra ken tusschen gegadigden, waarbij zij zich verbinden tot verhooging hunner inschrij ving en tot onderlinge verdeeling van die verhooging; het gunnen van bepaalde arti kelen, met name legerixnoodigdiheden (fourages voor de legerpaarden, enz.) steeds aan denzelfden persoon of firma, zoodat het gebeurt, dat vader en zoon lan ger dan een halve eeuw in eenzelfde gar nizoen met de lévering belast zijn; het aan besteden van sommige artikelen, haver bijv., over een veel te langen tijd, niette genstaande die artikelen aan groote prijs- schommelingen onderhevig zijn. Dan zou onderzocht dienen te worden of aan de bij de aanbesteding gestelde eisdhen, wat qualiteit betreft, de hand wordt gehou den of de hand gelioht, waarmee gerouti neerde aannemers maar al te vaak hun voordeel weten te doen. Aan den anderen kant diende te worden onderzocht, of de eischen, nan verschillende artikelen gesteld niet overdreven zijn, waar door het Rijk onnoodig op groote uitgaven wordt gejaagd. Eindelijk zou een oommissie de kwestie van de borgstelling onder de oogen moeten ■zien. De schrijver haalt een staaltje aan, hoe het Rijk van die borgen vaak de dupe is. In het dezer dagen gepubliceerde rap port van de commissie omtrent de over schrijving bij den bouw van het provinciaal krankzinnigengesticht te Oastricum leest men: „Waar de aannemer zelf niet van ge goedheid kon doen blijken, had in ieder ge val een onderzode moeten plaats he1 ben naar de financieele gegoedheid van de bor gen; waarvan de eene een broeder en de andere een zwager van den aannemer was; maar uit niets blijkt, dat architect, hoofd ingenieur of Ged. Staten zoo'n onderzoek hebben gedaan, cn het gevolg daarvan .is geweest, dat, toen de aannemer er het bijltje bij moest neerleggen en de provincie het gebouw in eigen beheer ging afmaken, moest worden verklaard, dat op de borgen niet het minste verhaal was." Het betrof bier een aanbesteding met ra- mingsprijs van f 1,500,000. Het afwerken van het gebouw heeft echter 1,881,000 ge kost, zoodat de raming met f 381,000 is overschreden. Voldoende om toe te Pdhten. dat het in 's Rijks geldelijk belang dringend noodig is, dat het vraagstuk „Aanbestedingen varï- wege bet Rijk" eens degelijk onder dë oogen worde gezien. Buiten ontwaakte nu ook de storm, en daarmee had het onweer zich met volle kracht ontwikkeld. Het rommelde bijna voortdurend en af en toe bewees een krachti ge donderslag, dat de bliksem ergens in do buurt was ingeslager^ De geheelc lucht stond in vlammen; het trilde en flitste door de geelgroene wolken, welke in zware mas sa's van den horizon omhoog joegen. Gewel dig woedde in het bosch het oproer der na tuur. Van uit het raam zag men hoe de boomen zich bogen, hoe gebroken takken en afgerukt loof door de lucht dwarrelden. Zelfs het kleine meer gedroeg zich als ge belgd, wierp guirlandes van schuim op en liet zijn onstuimige golven over den groenen oever rollen; zijn lichtblauwe kleur was voor donkergrijs geweken. Elise hield zich nog altijd met haar kind bazig, dat ten gevolge van het onweer on rustig was geworden. Max was naar den stal gegaan, waar het rijpaard van mevrouw von Seesen luid hinnikte en met den ketting rjnkolde. In de kamer had Marinka echter haar stoel «dioht bij het raam geschoven; zij hield van het onweer en kon zonder met de oogen te knippen het weerlichten aan schouwen. „De storm buiten helpt mij de horiune- ringen aanknoopen," ging Haarhaus voort. „Wij vervolgden van Madschame uit den weg, dien baron Dechen indertijd tot het beklimmen van den Kilimandscharo had genomen; maar wij waren nog niet halver wege het plateau gekomen, of een hevig onweer verraste ons. Ik moet daarbij niet de noodige voorzichtigheid in acht geno men hebben, want den volgenden morgen lag ik met koorts ter neer. Dat was mij des te onaangenamer, dtior mii het. Gemeenteraad ran Voorschoten. Tegenwoordig de Voorzitter en vijf leden. Afwezig met kennisgeving de heer Van Kempen. Eén vacature. De Voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken: lo. Goedgekeurd Raadsbesluit van de ge meentebesturen van Voorschoten en Zocter- woud e tot gemeenschappelijke regeling van het schoolgeld voor de kinderen uit laatst genoemde gemeente, die de scholen alhier bezoeken. Aangenomen voor kennisgeving. 2o. Verzoeken om afschrijving H. O. we gens vertrek en overlijden. Hierop wordt beschikt overeenkomstig de voorstellen van B. en Ws. 3o. Verzoek van de Commissie voor de Huisvlijttentoonstelling op 7 Sept. e.k. te mogen beschikken over het gymnastieklo kaal der O. L. S. Toegestaan onder voor waarde, dat eventueele schade worde ver goed en 5 gulden worden betaald voor ver lichting en schoonmaken. 4o« Ahvoren van den heer J. Hora Ade- ma, te 's-Gravenhage, om in de maand Oct. over hetzelfde lokaal te mogen besohikken ten behoeve van een -uitvoering voor een tehuis voor onverzorgde blinden, uitgaande van de Vereeniging Nationale Blindenzorg. Toegestaan onder dezelfde voorwaarden. 5o. De Begrooting, dienst 1910 met bijbc- hoorende stukken, dio bij de leden zal cir- culeeren. Aan de orde is: a. Voorloopige vaststelling der gemeento- rekening, dienst 1908. Do Commissie adviseert do rekening on veranderd vast to stellen. Met algemeene stemmen, waarbij rioh de ■wethouder Steeneveld van medestemmen onthoudt. Aldus besloten. b. Behandeling van het adres van den heer 0. Haanen, R-K. priester, te Leiden, om subsidie voor do R.-K. Militairen-Vereeni- 6-ing- B. en Ws. adviseeren afwijzend te beschik ken, omdiat, hoezeer zij sympathie gevoelen voor hot doel der Vereeniging, steun van emgeentewege onvermijdelijk zou moeten lei den tot het steunen ook van andere vereeni- gingen, die in denzelfden geest werkzaam zijn en de financieele gevolgen hiervan niet te overzien zouden zijn. Met algemeene stemmen aldus besloten. o. Voorstel van B. en Ws. om 25 gulden beschikbaar te stellen voor een vervanging van de vroedvrouw gedurende haar vac anti o van 14 dagen, daar de heeren doctoren be swaar maken de praktijk gedurende dien tijd voor haar waar te nemen. Nadat de heeren Schoor en De Graaf over dit laatste hun afkeuring haddon te kennen gegeven, wordt met algemeene stem men het voorstel aangenomen. Bij de gewone rondvraag wijst de heer De Graaf op de wenschelijkheid des zomers de verlichting, uit te breiden, ook in verband met een onlangs alhier plaats gehad heb bend ongeluk, waarbij bijna iemand is ver dronken. Do Voorzitter zegt reeds een paar maan den geleden een opgave te hebben gevraagd van de kosten, verbonden aan een verlich ting gedurende de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus van dc wegen buiten do bebouw de kom, zoodanig, dat alsdan de lantaarns om den anderen zouden branden. Hij heeft die opgave ontvangen en deelt do cijfers aan den Raad mede. Wat het plaats gehad hebbend ongeluk aangaat, meent hij, dat waar het algemeen, bekend is, dat hier, evenals in vele andere plattelandsgemeenten sinds jaar en dag des somers de lantaarns buiten de bebouwde kom niet branden, een groote inrichting als Nieuw-Voordorp hiermede rekening houden de, niet had mogen nalaten op haar terrein zelf een lantaarn te laten branden aan den ingang van de oprijlaan, zooals ieder parti culier doet, die don toegangsweg naar zijn woning wil verlicht hebben. Intusschen begint in September weer de algemeene verlichting en kunnen de Raads ledten overwegen of in het volgend jaar een verandering ip de verlichting, die hem wel wenschelijk voorkomt, zal worden aange bracht. Natuurlijk gaat het niet aan hier Noorden de expeditie van een Amerikaan- schen toerist te gemoet rukte, waarbij ik mij wilde voegen. Ik moest mijn mcnschen vooruit zenden en droeg hun op mij af te halen, als de commuoicatie met den Ame rikaan zou hersteld zijn. Alleen mijn be diende bleef bij mij, een verloopen kerel uit Zanzibar en een boomlange Dschagga- neger met zijn dochter, die Assa heet e. De vrouwen van den Dschagga-stam zijn over het algemeen niet mooi, maar Assa was het; zij had een mooi, trotsch profiel en als uit erts gebeitelde vormen. De da mestoiletten daarginds zijn, zooals u wel denken kunt, mevrouw, van ietwat primi tieven aard; men geneert zaoh ook minder dan bij ons." „Het ongeluk vervolgde mij," vertelde Haarhaus verder. „Reeds den eersten dag van mijn ziek-zijnwij hadden ons in een rotsholte tamelijk gemakkelijk -ingelicht verdween mijn bediende voorgoed en den tweeden dag werd Assa's vader evenals ik ziek en stierf na cenige uren; naar ik ver moed, ten gevolge van een vergiftiging door groeve water, waarvan hij, zeer roekeloos, had gedronken. Ik bleef nu alleen met Assa. Mijn toestand was niet zeer benijdenswaard. Mijn schurkachtige bediende had bij zijn vlucht geroofd, wat hij kon rooven, had ook 't grootste gedeelte van mijn geconserveerde levensmiddelen meegenomen, ik zrif was echter zeer zwak, zoodat ik mij ternauwer nood op mijn voeten kon staande houden. Ik was dus geheel op Assa's hulp aangewe zen en ziet u, mevrouw, eigenlijk heeft pas dit meisje, heeft mij pas de kleine wilde de vrouw leeren achten. Nu ja, ik geef toe dat klinkt vreemd. Maar een oncritische overschatting van miezel ven heeft .nooit tot en daar van gemeentewege een lantaarn te laten branden. Dit zou veel hebben van wil lekeur. Men voer© daarom een algemeen© co- merverlichting, rij het op meer bescheidcfi schaal in. De heer Schoor zegt veel voor dit denk beeld te gevoelen. fioninklgke Jlilitnire Academie. De minister van oorlog brengt nader ter kennis van belanghebbenden, dat, mot wijzi ging van de aankondiging in de „Nederland- Bche Staatscourant" van Vrijdag 13 Aug. 1909, voor een plaatsing bij bovenvermelde inrichting, tegen 20 September e.k., in aan merking komen voor: a. infanterie hier te lande: J. Ph. van Oosten, Ch. F. J. Boers, W. G. Zwolle, C. Reynierse, F. K. Bcdet, A. J. van Eek, W. van der Ent, W. L. Voncken, D. Hooft; b. cavalerie hier te lande: W. O. M. Schmidt, jhr. A. van der Goes, jhr. IJ. D. Ch. Quarlos van Ufford, J. A. Timmerman, A R. C. Bijvoet; c. artillerie hier te lande: W. H. J. M. de Vos, J. SLbinga Mulder, D. van den Berg, J. F. Grosjean, H. A. G. Kaasjager, L. Ezerman, J. Sanders, jhr» G. M. M. Alting von Geusau, jhr. W. G. L, van Spongier, A L. Th. J. Vogelsang, D. J. Burger, P. Th. J. Huberts, J. F. Schultink, N. J. H. M. van Middendorp, L. B. Zon, G. A. A de Voogd, D. W. P. Gie- len, J. Govers, J. A. Hauer, J Ch. T. Motké, W. W. B. Halbertsma d. genie hier te lande W. A. Gravelaar, G. F. E. Kiors, G. C. Kools; e. infanterie in Ned.-ïnddë IV. F. Bissclioff, J. A. Vorkuyl, W. J. de Veer, A J. Hillen, "VV. H. Houwing; f. cavalerie in Ned.-Indaö: H. J. A. Kamps g. artillerie in Ned.-Indiö: H. Sluyt-er; h. genie in Ned.-IndiÖ H. A. Visman, F. Bronsing. (St.-Ot.) HudsonFalton f oosten. De Amei'ikaansehe postadministratie laat met het oog op de a.s. Hudson-Fulton-fees- ten speciale postzegels drukken. Zij moeten 20 September ^.s. voor den verkoop gereed zijn. Er worden e»r 52,000,000 uitgegeven, al le van 5 (Holl.) cent. Aan den rand dragen zij het opschrift „Hudson-Fulton Centenary 1609—1909." Op den postzegel komt een afbeelding van de Hudson met op den achtergrond den oever met do boke-nde Palissaden. Op de ri vier zeilt „de Halve Maen" stroomop waarts;; stroomafwaarts komt de „Cler mont" haar te gemoet stoomen. Twee kano's met Indianen verlevendigen nog het tafe reel. LISSE. Gisteravond werd in het cafó „De Nachtegaal" een tuinfeest met bal- chainpêtre georganiseerd ter gelegenheid van den verjaardag onzer geëerbiedigde Koningin. Do muziek-vereeniging „Eensge zind" verleende daarbij haar medewerking. De verjaardag der Koningin zal meer speciaal herdacht worden door de muziek- vereeniging „Eensgezind" door het geven van een avond-ooncert in haar tent in het vierkant op Vrijdag 3 September. Gisteren viel een jongetje van D. F. van den zolder bij den vrachtrijder S. met het gevolg dat hij een arm brak en ver wondingen bekwam aan het hoofd. Door dr. Do Graaff werd hot kind ver bonden. VALKENBURG. Koninginnedig is hier kalm voorbijgegaan. De vLaggentooi was minder dan gewoonlijk, zeker ten gevolge l van stormweer en regelval. De schooljeugd -verrichtte haar gewonen arbeid, maar word tegen elf uron verrast door een traktatie, bestaande in gebakjes en chocolade, ha-.r be reid door een drie-tal ingezetenen, die op die wijze de kinderen zeor aan zich hebben verplicht. Do gewone rondwandeling bleef ditmaal in den morgen achterwege, doch werd ge- mijn gebreken behoord. Ik geloof, dat ik oen vrij krachtige figuur ben, doch ik heb mij nooit goed kunnen bedwingen; de overmoed, een gevolg van het bewustzijn van raiju kracht, ging tot brutaliteit over. Ach ja, schudt het hoofd niet, beate me vrouw ik was een tamelijk ruw gezel, toen ik naar Afrika trok, en werkelijk, als ik nu veel tammer ben geworden, dank ik dat voor het grootste gedeelte aan don in vloed van beminnelijke vrouwelijkheid, dien een negormeisje op mij heeft uitge oefend." Mevrouw von Séesen staarde nog altijd, de armen op de vensterbank geleund, naar het weerlicht, welks weerschijn af en toe ook over haar gelaat een rozerooden gians verspreidde. Een eigenaardige trek speel de om haar mondhei was geen glimlach, maar geleek meer op do weerspiegeling von een plotseling opkomende, vroolijko ge dacht©; deze moest echter spoedig weer verdwenen zijn, want het gelaat van me vrouw von Seesen word dadelijk daarop ernstiger. „U hadt," zoide zij, ietwat langzamer sprekend dan voorheen, „het kleine schep sel zeker zeer lief?'' Het bloed steeg den doctor naar het go- laat. „Ja, mevrouw," antwoordde hij. „En ook dat heeft iets merkwaardigs. Assa was mijn eerste liefde. Ik liad op den marsch in 't geheel niet op haar gelet. Ik leerde haar pas tijdens mijn ziekte kennen. Zij was alles voor mij: vriendin, geliefd© en verpleegster. Zonder haar zou ik omgeko men zijn, verhongerd of van uitputting gestorven. Zij was altijd voor mij bezig; ving of schoot wilde hoenders en braadde deeltelijk gedaan in den namiddag, hoofde zakelijk om don kindervrienden eon ovatie te brengen. Dee avonds zou het plaatselijk muziek korps een ooncert geven, maar aan weer cn wind is het te wijten, dat we dit gonot niet hebben gesmaakt. WARMOND. Preciea te negen uren be gonnen gisteren de kinderspelen, waarvoor met minder dan 32 aardige kinderprijzen werden uitgereikt. Na aflo.p worden door den eere-voorzitter, na een driewerf hoera voor do Koningin, door alle aanwe igeu aangeheven, de prijzen uitgereikt. Verder hadden nog voor den middag voor meer volwassene tobbstjc-steken on blaostrappen plaats. De uitslag hi rvan was: tobbetje-steken, 1ste pr. C. Meskers, 2do pr. J. van Wins©n en 3de pr. W. van der Goest. Voor blaostrappen 1ste pr. J. Uit den Boogaard, 2de pr. Th. de Vroo- men en 3de prijs P. Lugtliart. Des namiddags te twee uren begon het ringrijden en sleutelt rekken voor hee.on cn dames in tweewielige rijtuigen. Dit word opgoluisterd door de muziek der „Harmo nie van Warmond" en door de harmonie \an de vereeniging „St.-Ceacilia", alhier, wclko laatste voor het eerst, en ook goed, zich voor het publiek liet booren. Het vaandel der „Harmonio van War mond" alreeds goed bohangen prijkt© thans met de in dezen zomer te Boskoop be haalde medailles en den lauwerkrans. Do uitslag was: slcuteltrokken1ste pr. mej. 0. van der Geest, 2de pr. mej. lv et- kerk, en 3de pr. mej. Oudshoorn. Ri ga o- ken: 1ste pr. H. A. Meskers, 2de pr. Jaa v. d. Vooren en 3de pr. H. Zwetsloot. Voor versierde rijtuigen: 1ste pr. W. K. Heijl, 2de pr. Jac. van der Vooren en 3de pr. (bij loting) D. Breedijk. Na afloop werd met muziek een optcóhit door het dorp gehouden naar het Raadhuis. Aldaar nam de burgemeester als eere-voor zitter het woord, hij dankte al'en, d e had den medegewerkt tot het welslagen \an dit feest en ook de beide muziekkorpsen voor hun zoo gewaardcerdo cpl :i tering, en hoopte dat deze dag Wij allen in aangena me herinnering moge blijven; lïij les' ot met een driewerf hoera voor ouzo geliefde Koningin. Hierop werden do< r do muziek het „Wien Neerland ch Bloed" en „Oud- Wilhelmus" aangeheven. Nadat do prijzen (en van dit jaar zelfs zeor fraaie) waren uitgereikt, g'ng m?n welgemoed uileen, om des avonds weer een buitenconcert aan te hnoren van do „Har monie van Warmond". Nu, het g ng er recht gezellig en vroolijk to?, elles was in feeststemming en geen wanklank \c. toorde de goede orde. In het lokaal „De Zon" werd in clea avond ook nog dansmuziek gegeven. niLLKGOM. Bevallen: A ll J. van 7«yst ceb. Bruggeniao D. J. Schilpzand gel». Vender 'J'oorn Z. D. K, Soet cvb. Smit Z.C. Ktnman ueb. Zonneveld D. M. van der Linden geb. Lengereld Ov «ried on: A. M. ran don Rerg 17 j. 0TJDSH00RN. Bevallen: A. Fa ai geb. Schob Inard A. Ililbrauds col». Turkenburg D. Overloden: J. Mulder, gohuwJ mot T. He volrood, 54 I. Zwnuu D. 4 j. A. Olto, wed. van C. Pannovis, b7 j. W0UBRUQGE. Bevallen: M. Lievoreo gob. R\jkelijkhuixon D. Overleden: J. Baak jin. 27 j. •/.WAMMI5RDAM. li «vullen: J. M. v. d. Sluya geb. Van der Giieud D. Overloden: J. do Biuiu Z. 2 i. Rotterdam, 30 Aug. Buit. i-inrei'. Maïs por 2000 kilo Loco Serv. Mixed f 162 Loco Noior. 142. Loco gr. Don au ƒ142. Loco Laplntn ƒ137. Rozgo per 2100 kilo Loco 72/73 kilo Taganrog f 166. Loco 70/71 kilo Taganrog ƒ164. Loco 73,74 I kilo Helena 176. Uerst per 2>J00 kilo. 61/63 kilo Zw. "eo uit Zoeb ƒ140. 6'.'/ö0 kilo Zw. Zee nit Zoeb. /188. Haver pvr 100 kilo. 61/6L kiio l'e erab. nfgol. 7 CO. Rotterdam, 31 Aug. Botermaikt. Aangevoerd 91/8 en 43/16 ton, 218 vtuks van eon linll kilo. Prijzen: lato kw, 61, 2do kw. 61, 3de kiv. 48. Voor ntukkeu van oeu half kilo 70 a 76 cenls. Oudewater, 30 Aug. Kaas. Aangevoerd 64 partjjen, 2970 aluke, wagende pl. m. 17720 K.G. late eoort van ƒ28 tot 30, ïdo soort van 26 lot 27. Uanr'el vlug. die, lLep mijlenver om mij een paar bananen te verschaffen, dio zij in water kookte of boven gloeiende kolen roosterde. Maar meer nog dan al haar pogingen om mij in het le ven to behouden, werkte haar wezen op mijQ gemoed. Ik zou kunnen zeggen, dat zij het type van liet vrouwelijke in den uit- gobreidston zin was. Niets gekunstelds aan liaar, een bedeesd, onopgevoed natuurkind, en toch geheel vrouw Zoo vrouw in al haar gevoelens en gewaarwordingen, ala ik u, mevrouw, niet kan beschrijven. Ik heb gevoeld, hoe mij het hart openging, beo mijn ziel reiner, hoe ik zachter werd, hoe do mensch zich in mij veranderde. Werkelijk, hoe ik beter werd I Daarmee verbindt zioli geen sentimentaliteit. En daarom draag ik dezen zilveren armband. Max trad binnen en mevrouw von Seesen stond op. Een geweldige regenstroom ver^ brak de kracht van het onweer. „Wat is er van de kleine geworden?"- vroeg Marinka nog. Haarhaus streek over zijn voorhoofd, ala wilde hij iets smartelijks verjagen. „Zij verdronk, ten gevolge van een on-» voorzichtigheid, in een bergstroom. Wij konden niet eens meer haar lijk vinden." Max wees uit het raam. „Kijkt, kijkt I Als dat een paar uren zoo door gaat, kunnen wij hier overnaobten. In Hohen-Kraatz is men gewoon om dezen tijd aan tafel te gaan. Wij moeten weer leugeaii tjes verzinnen, Haarhaus 1" (Wordt vervolgd.) A r!

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 5