Burgerlijke Stand. Katholieke Sociale week. Zondag 13 de 4de Sociale week, uitge schreven te Nijmegen door de Kath. Sociale 'Actie, geëindigd. In den voormiddag werd de H. Mis opge dragen in de St,-Augustinuskerk en het Te Deum gezongen. In do laatste vergade ring werd het antwoord medegedeeld, inge komen op de huldebetuiging aan H. M. de Koningin, waarna spontaan door de aanwezigen staande bet „Wilhelmus" ge zongen werd. Daarna sprak de heer II. Engels over de K. S. A. en de Volksontwik keling, cn pater P. F. H. van Hooff over do K. S. A. en den Godsdienst. Nadat nog voorlezing werd gedaan van het ingekomen antwoord zoowel van Z. H. den Paus, als van Z. D. H. den Bisschop van 's-Hertogenbosch, in wiens diocese de vergaderingen hadden plaats gevonden, trad mr. Ch. Ruys de Beorenhrouck, voor zitter der vergadering, op om het sluitings woord te spreken. Aan het einde z:incr rede sprak de voor zitter zijn erkentelijkheid uit voor de tegen woordigheid van de vele niet-katholieken, 'die gekomen waren om zich te overtuigen van wat de Kath. Soc. Actie poogt tot stand te brengen. TdIuIiouw en Plantkunde. De vijf-en-veertigste algemeene vergade ring der Ned, Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal dit jaar gehouden wor den op Donderdag 30 September a, 8., te [Utrccnt. Dc leden van het hoofdbestuur, de hceren jhr. G. F. van Tets, te Zeist, en N. Groot Szd., te Enkhuizcn, moeten 31 Dec. aftreden en zijn niet herkiesbaar. Eet hoofdbestuur stelt voor, dat de Maat schappij in het vervolg prijsvragen zal uit schrijven tot aanmoediging van nieuwe on derzoekingen, samenvattingen of b:s.hou- jwingen op tuinbouwkundig of tuinbouw- pLanlkundig gebied. Do uitlokking van ant woorden op deze vragen heeft ten doel, het vermeerderen, niet het populariseeren van kennis. Uitgesloten zijn dus de vragen naar leerboeken of naar uitwerking in populairen vorm van bekende feiten en zienswijzen. Het hoofdbestuur stelt verder voor om ïnet ingang van 1 Januari 1910 het Ned. Tuinbouwblad op te heffen en in plaats daarvan uit te geven een maandblad uitslui tend officieele mededeclingen van 't h-ofd- bestuur en van de afdeeÜDgen bevattende 'en dit kosteloos aan de loden der Maat schappij toe te zenden. De afdeeling Rot terdam doet hetzelfde voorstel met de bij voeging goen subsidie te reserveeren voor eonig ander Tuinbouwblad. De afdeeling Amsterdam stelt voor, dat do alg. vergadering het hoofdbestuur mach tige stappen te doen, om to komen tot een arboretum hier te lande, ten dienste van de boomteelt en de dendrologische wetenschap en ter bevordering van eenheid in de nomen clatuur van sierheesters cn hoornen. De nfd. Helmond acht het wenschelijk, dat bij do keuringen der vaste keurings commissie do namen der inzendors tot na de keuringen geheim blijven, terwijl Nijme gen meent, dat aan deze keuringon geen uitbreiding gogeven mag worden. Men be hoorde alleen nieuwe of zelfzame gewassen te beoordeelen. Brcrcltclcn. Omtrent de Zaterdag gehouden vergade ring van het Ccntraal-Bestuur der R.-K. Kicevcreoniging in het district Breukelen Wordt aan ,,De Tijd" nader gemeld: Ter heden tc Utrecht gehouden vergade ring van het oentr. bestuur der R.-K. Kies- vcrecniging in het district Breukelen, met het oog op de a. s. verkiezing van een lid ♦oor de Tweede Kamer 'der Staten-Gene- >aal, waren alle aangesloten plaatselijke kiesverconigingen vertegenwoordigd, zoodat een juiste mecning gevormd kon worden omtrent het gevoelen der r -k. kiezers in dit district. Uit de zeer ernstig gevoerde beraadslaging," waarbij het vóór en tegen van een katholiek candidaat breedvoerig besproken werd, bleek ten duidelijkste, dat de katholieke kiezers ditmaal niet te bewe gen zullen zijn, bij eerste stemming van ccn anti-rev. oandidaat ter stembus te gaan, maar dat eenparig eon katholiek candidaat gewenscht wordt. Het hoofdbestuur werd dan ook gemach tigd, om op de conferentie, die het met het hoofdbestuur der anti-revolutionnaire kies- vereeniging in dit district op Maandag 23 Augustus over deze kwestie houden zal, de beraadslaging in dezen geest te voeren. Men meende do gegronde hoop te kunnen koes teren, dat onze bondgenooten, die toch in zoovele districten onze kracht'ge hulp ont vangen, bereid zullen zijn, het rechtmatig verlangen van de katholieke kiezers in „Breukelen" te helpen bevredigen. "Verder werd besloten, de eerstvolgende centrale vergadering te houden op Zater dag 4 September a s., 's morgens te half- clf, ten einde een groslijst van candidaten op te maken. Op Zaterdag 11 September kan dan tot definitieve candidaatstelhng worden overgegaan. Hoofdcursus. Van den hoofdcursus te Kampen zijn de volgende leerlingen geslaagd voor het offi ciers-examen Infanterie hier te lande: J. H. Alma, J. G. Arontz, II. J. Bellen, B. Brinkman, F. H. Ebbink, C. P, Garjeanne, G. W. C. B. Geel, W. Gerlach, W. P. J. Harmsen, C. J. A. van der Heem, D. H. Th. Idsinga, F. A. Kanne, W. P. Landzaat, J. D. Lier, J. W. van Mansvelt, S. O. Roosjen, C. de Ruyter, F. Schouten, W. II. Snijders, F. M. J. Stüvel, H. Swart, S. Veldmeijer, J. J. D. H. Verschoor, A. Wilod Versprille, L. J. Th. Wolffensperger, A. R. van der Woude. Administratie hier te lande: A. E. Bora- beke, J. van Erabden Andres, F. Fokkinga, S. Kuiper, M. Kruissink, J. Martens, J. Miohielsen, W. F. Oldert, J. Wabeke, B. F. Westerwecl. Infanterie Oost-Indisch leger H. O. Abuijs, J. Biegel, Ch. E. Boode, G. W. Calieher, K. N. van Dalsum, P. F. G. Ger ritsen, H. Grevers, F. J. Havor Droeze, A C. Koot, W. F. L. Latour, A. W. Munro, W. O. Neijs, C. E. Nieuwland, F. Tesaers, C. F. Ph. D. van der Vecht, Th. L Veeren, H. J. Verniers van der Loeff, J. P. Wissema. Administratie Oost-Indisch leger: J. P. Elderman8, G. A. J. van der Heijden, C. Tissot van Patot, Ch. G. Verwer, A. Zijl mans. Verocniging van volks- en schoolbladen. Tc Scheveningen werd, onder leiding van dr. W. P Ruysch, de zevendo conferentie van de N< (Vrlandsche Vereeniging voor Volks- en Si hooibaden gehouden. Vertegenwoordigd waren 10 gezondheids- emmissiën cn 12 Vereenigingen. In zijn inleidingsredc wees de voorzitter er op, dat op het gebied der watervoor ziening veel vooruitgang valt waar to nemon; dat het Rijksbestuur en ook provinciale be sturen en gemeentelijke commission zich met het vraagstuk bezig houden. Met dankbaarhei l wordt ook in het ver slag van de secretaresse geconstateerd dat do Koningin-Moeder als beschermvrouw der Ver eeniging is opgetreden. Aan II. M. werd een telegram van hulde gezonden. Als bestuursleden werden herkozen de dames W. C. F. FurnóeRuysch cn R. Out- Piebcnga. Tot- bestuuTslid werd gekozen, in plaats van den heer J. G. van Rossom, die bedankte, mej. A. M, Douwcs Dekker te 's-Gravcnhage. De ingekomen medodeelingeu omtrent do exploitatie van de volksbaden in verschil lende gemeenten noemde dc Voorzitter be langrijk. Zij getuigen van actie en vooruit gang. Do volgende vergadering zal in het cen trum des lands gehouden worden, bijv. in Zeist of Baarn. StRAtscxanien Universiteit. Aan het examen tot toelat'ng aan een universiteit namen deel op 23 Augustus 2 candidaten voor het diploma B, die beiden werden afgewezen. Van de vorige groep slaagden nog na voortrozet examen J. Laan en M. van Aken, voor diploma B. Het examen is afgeloopen. ALP3KN. B aval Ion: M. do Roode gob. do Groot, Z. A. M. Heijneman gob. van L»aro, D. Ovorlodon: F. Maas, vrouw ran R. Grobbe, 62 j. BODEGRAVEN. B 0 v a 11 nG. Gillebaart gob. "Wieten, Z. L. Kr*p eeb. do Jood*, Z. E. de Vriea gab. Akerboom, Z. G. do Brum gob. Vos- hart, 'L. L. von Pelt gob. van der Kolk, D. T. Baors geb. Kru auian, Z. Gehuwd: S. van 't Wout wod. van A. van Wieriugen,27 j. en C. Oskam, 29 j. VV.Kdshooro, 22 j. on T. Oakam, 21 j. A. do Jong, 31 j. on C. Slork, 26 j. HAARLEMMERMEER. Geboren: Z. ran M. Vaandoring gob. do V03. Z. van J. Ponoin geb. Heoneman. Getrouwd: T. Dekker en D Floris.P. Krygamao on J. de Smit. H. Korsman en J. van don Bor. G. Haspels en F. KoopmaDs. P. Markus en L. Greveuatuk. C. C- Boogoid eo C. Boutorse. Ondertrouwd: N. Brand.es on M. Zegwaard. H1LLEGOM. Getrouwd: B. Lodder ea J. Verwo(j. Bevallen: N- Kool geb. v. d. Werff D. C. M. Gerritsen geb. Uphua D. J. vao Kampon gob. do Rooij Z. J. Jongkind geb. Imanso Z. J. J. van Doumeu geb. LaDgelaau D. Th. Th. Philippo gob. Sain D. M. van Schie geb. Heemskerk D. Overloden: J. Rusman 76 j. M. J. van Djjk 6 maanden. KOUDEKERK. Bo vail on: M. Oppelaar geb, v. Vegten, Z. Gehuwd: A. van Klaveren on W. M. dou Baan. LIS8E. Geboren: Antoniua Maria, Z. v. C. Schrama en P. M. Brouwer. Maria ADna, D. v. L. de tlaas on M. Berkhout. Johanna, D. v. A. K-'ijzor en A. Kiösschell. Coruolis Jacobus Frnosiaous, Z. r. S. N. Berkhout en N. Snaar. Ovorlodon: Cornelia Jacobus Franriicoe Berkhout 3 d. NOORD WIJK. Geboren: Clasina Iïendriko, D. van N. Verweij en C. v. Veeo. Patro: ella Johanna, D. van L. Kromhout m M. Zuidhoek.— Jobairaa Cornelia Jacoba Maria, D. van S. Hoger- vorat en J. v. Beolen. Ovorlodon: Lsvenloos kind van A. J. v. Zuijlon eu P. v. d. Ploeg. Willem Siobon 23 j. OUDSUOORN. Be vallei: W. van dor Horst geb. Bruijnea, Z. Overlodon: J. J. B. van Zwioton jm. 6 m. Gehuwd: II. C. Verkade, im en M. vao Donk, jd. J. Vermeulen, jm. J. W. Meyer, jd. REEUWIJK. Bevallen: L. M. Vergeer geb. de Boer, Z. N. Vermeulen geb. Rietveld, D. A. J. Boere geb. Matse. D. OverledenA. Kraan, eebtg. von J. Per- ridon, 69 j VOORHOUT* Geboroo: Francina Theodora Maria, D. v. A. C. v. d. Zijdenen A.M Volgering. Getrouwd: Jacobus Ruigrok ioif43 ir. met Pétroueila Coroelia Elstgeo3t ]d. 31 jr. Gemengd Nieuws. Ondeugdelijke worst. Te Gouda heeft do politie in den winkel van S. de Wit, aan de Markt, 33 pond worst in beslag genomen, die bij onderzoek ondeug delijk voor de consumptie bleek te zijn. In een gezin, waar van die worst was gegeten, werden de menschen onpasselijk. Tegen den winkelier is proces-verbaal opgemaakt. Tegen den kleermaker S., uit Leiden, is te Rotterdam proces-verbaal op gemaakt wegens het aannemen van een valsóhe hoedanigheid. Hij gaf zich uit voor politieman en kreeg daardoor om niet toe gang tot het kermisterrein aan den Beu- kelsdijk en tot een daarop opgeslagen doolhof. Ook de vrouw van d en kastelein M. D., te Heelsum, die, zooals is vermeld, verdacht wordt van verduistering van 4400 gld. ten nadeele van medc-orfgenamen, is naar het huis van bewaring te Arnhem overgebracht. Drie onderofficieren ge vlucht. Des nachts, toen de batal jons van het 2de regiment gevechtsoef enin- gen hielden in de omstreken van Haaren cn Helvoirt, zijn de fouriers Pikema cn Simons en de sergeant Van Haaren uit de Jacobskozcrno te 's-Hertogenbosck ont vlucht, na vooraf met do politie handge meen te zijn geweest. Bij thuiskomst der troepen misten een officier en twee cadet ten hun rijwiel, die door de ontvluchten zijn med genomen. Vermoedelijk zullen zij dienst nemen bij het Vreemdenlegioen van den Fransohen Congo, waar Pikema vroeger reeds bij diende. De politio doet ijverig op sporing. Tot nog toe echter zonder eenig resultaat. In de maand Juli hebbon 139 personen vrijwillig dienst genomen bij de koloniale troepen. Er sohijnt nu ook te Brussel eon steker rond te waren. Een jonge vrouw is er 'a nachts door een onbekende, gekleed als e>en automobilist, aangegrepen en met een mes diep in het zachte gedeelte van den onderrug gestoken. Toen op haar hulp geschrei de politie toesnelde, was de man reeds uit de voeten. Luohtvaart. Buitengewone eerbewijzen wachten graaf Zeppelin te Ber lijn. Niet alleen de overheid, maar ook het Keizerlijk Huis treft maatregelen om hem te ontvangen. De Graaf zal de gast van den Keizer en de Keizerin zijn en ten paleize zijn intrek nemen. Men verzekert, dat met dat doel een reeks van vertrekken in ge reedheid worden gebracht. Zeppelin zal verder uitgenoodigd worden, om op 29 de zer de inwijding van de nieuwe Garnizoens kerk en op 1 September in het gevolg van den Keizer de herfstparade bij te wonen. Het is mogelijk, dat ook het luchtschip „Z III" boven het paradeveld zal verschij nen. In de kringen van het Hof verzekert men dat de Keizer er niet afkeerig van is, zelf een tocht met de „Zeppelin" te doen. Hij heeft uitvoerige beschrijvingen van de op stijgingen van zijn zoon den Kroonprins en ran den koning van Wurtemberg in zijn bezit, en de Kroonprins heeft hem cok mon deling veel belangwekkends van zijn lucht reis verteld. Dit alles moet hem verlangend gemaakt hebben, om ook eens in het schuitje plaats te nemen. De Keizer heeft intusschen aan Zeppe lin een zeer vriendelijk telegram gezonden, waarin hij hem, met het oog op zijn toe stand van herstellende, voorsloeg, met de Keizerlijke familie samen de aankomst van het luchtschip te Berlijn af te wachten. Graaf Zeppelin heeft in een telegram van antwoord voor de vriendelijke bezorgdheid bedankt en verlof gevraagd om de uitnoo- diging af te slaan, daar het korte lucht reisje van Bitterfeld, het tusschenstation, waar Zeppelin in zal stappen, naar Berlijn hem eerder op rijn verhaal zou doen komen. Zeppelin is nu volkomen hersteld. Hij heeft al 107 verzoeken ontvangen van stads besturen, om op rijn tocht naar Berlijn hun gemeenten aan te doen. Volgens de Milit ar isoh-P olitische Kor- respondenz" heeft zich te Frankfort a/M. een consortium van vijf kapitalisten ge vormd en is een som van 2J millioen mark bijeengebracht voor de instelling van een geregelden luchtvaartdienst tusschen Frankfort en Leipzig. Er moet natuurlijk nog concessie voor den dienst worden ver kregen, doch men weet reeds te vertellen, dat de stad Leipzig gratis een stuk grond zal afstaan voor den bouw van een station voor de bestuurbare luchtschepen. Het Noorsche oorlogsschip „Har aid Nepfcun", dat Zaterdagnamiddag van Spitsbergen hier aangekomen is, bracht het bericht, dat de Amerikaan Wellmann Zon dag met zijn ballon is opgestegen. Toen hij 32 mijl daarmede afgelegd had, moest hij we der dalen, daar de proviandzakken ge scheurd waren. Bij de landing rukte de bal lon zich los, steeg zonder bemanning op en jprong ten slotte uit elkaar. Dit jaar, zoo wordt verder bericht, zal geen nieuwe op stijging meer plaats hebben. Het bericht, dat de ballon uit elkaar ge sprongen is wordt echter met bevestigd. Wel werd de ballon bij de landing zóó ern stig beschadigd, dat dit jaar er niet meer mee opgestegen kan worden. XJit Nieuw-York komt bericht, dat Wilbur Wright en Curtiss geëngageerd zijn door de Hu'json-F ulton-commissie, om gedurende de feesten dagelijks een uur boven Nieuw- York te vliegen. Uit Frankfort wordt van 22 dezer gemeld: Parseval is heden voor het eerst weer, na zijn kleine averij van de vorige week, opge stegen. De motoren werkten uitstekend, en het talrijke publiek was getuige van eenige in geringe hoogte boven het vulterrein uitge voerde, prachtige manoeuvres; een bewijs, dat de motoren bij de ongelukkige landing hoegenaamd niets hadden geleden. Clouth's luchtschip is gistermorgen om halftien, na welgeslaagde bewegingen in de nabijheid van het tentoonstellingsterrein, door een weigering van het hoogtestuur tot dalen gebracht. De schade is niet groot, en er gebeurden geen ongelukken. De bestuurbare ballon Bayard Clément werd, volgens tijding uit iïaisons Lafitte* van een oefentocht terugkeerende, door eeö hevigen windstoot van terzij getroffen eft tegen een telegraafpaal en op de telegraaf draden langs den spoorweg geslingerd. Hei ballonhulsel scheurde en de ballon kwam iri de Seine terecht. De drie inzittende lucht- schippers zijn gered. Op het oogenblik i* men er mee bezig den ballon te bergen. Omtrent het ongeluk bij Of- fenbach, waarbij zes kleine meisjes en een arbeider verdronken geven de Duitsche bladen de volgende bijzonderhe den: Een paar dagen terug maakte een onder wijzeres der Mathildaschool met dc 4de klasse, een 50-tal meisjes van den leeftijd van 10 jaren, een wandeling aan den rechter oever van den Main, naar Frankfort toe., Voorbij de z.g. „Trommelwehrklappe", een soort duikersluis in de rivier, gingen een paar kinderen, na zich van kousen en schoe nen te hebben ontdaan, in de watergeul bij den duiker aan de Gerbermühle baden. Niet ver daar vandaan baadden eenige kna pen. Do waterstand in de geul bedroog hoogstens 10 c.M. Plotseling werd door een der jongens <fe hefboom van dc duikerschuif overgehaald, zoodat deze wagenwijd openstond en om sloeg. Het water stroomde onmiddellijk met groote kracht door den duiker en vulde met razende snelheid de geul. Toen de jongens zagen wat rij hadden aangericht sprongen zij uit het water en namen hals over kop de vlucht. Onder de meisjes echter ontstond een ware paniek. Een paar kinderen, die aan den oever hadden toegekeken, hadden de tegenwoor digheid van geest, haar medescholieren beet Ie pakken en aan land te trekkeD, maar acht meisjes werden door den hevigen stroom meegesleurd. Zestien arbeiders van de firma Holzmann, die aan den rechter Mainoever bezig waren aan de havenwer ken, stortten zich onmiddellijk in de rivier om de kinderen te redden. Aan een hunner gelukte het er twee vast te grijpen. Hij wilde met de kleintjes naar land zwemmen, toen de ongelukkige overvaren werd door een zeilboot, die hulp kwam bie den. De moedige redder zonk met de beide meisjes en vond den dood in de golven. Van de acht kinderen konden er slechts twee gered worden. De zes anderen verdronken. OphettrajeotBerlij nS oratl werd des avonds op de hoogte van het Schöneraarksche park bij het dorp Lindero de een dame gevonden, bewusteloos cn zwaar gewond. Om haar hals was een wit koord. Toen dit was losgemaakt, kwam zij even bij en vertelde dat rij in den nacht» van Zondag op Maandag uit den sneltrein was geworpen door een man, Jacob Brauer uit Charlofctenburg. Zij werd daarna weer bewusteloos. De doctoren oonstateerden schedelbreuk, de linkerarm was gebroken en zij had wonden in het gezicht. Zij was slechts bij toeval gevonden, nadat rij twee volle nachten in een kuil had gelegen. Men vreest dat zij niet zal genezen; de eene kant van haar lichaam is geheel verlamd. Men heeft verdenking tegen een jongmensch, dat in de herberg te Linderode werd gezien eü daar, toen er het verhaal van de gevonden dame was gedaan, plotseling verdween. Zijn spoor is nog. niet gevonden. De petroleumkoning Rockefol Ier bezat in 1865 ongeveer 12,000 gulden. Thans berekent de financieele deskundig© van do „New-York "World" zijn vermogen^ op ongeveer 1750 millioen gulden. Indien hij tot 1919 leeft en de tachtig; haalt, zal hij het tot 1000 millioen dollaïjf of 2500 millioen gulden kunnen brengen. Rockefoller, zegt de man van de „World," is altijd op het stuk van zijn vermogen zeer stilzwijgend geweest, maar er bestaan betrouwbare gegevens. Men weet b.v. dab Rockefeller's bezit in de Standard Oil al-t leen in de twee laatste jaren met 80 millioen dollars is toegenomen. Do aandeelon van (lei Standard Oil zijn Woensdag op 712 gek<* men, dcu hoogsten prijs dien zij Bodert de» paniek van 1907 bereikten. Sedert 1882, toen de Standard Oil Company, die 40 pCt- divi«» deiid uiil daalt, in elkaar werd gezet, heefti zij 600 millioen' dollars (1500 millioen gul-» den) aan do aandeelhouders uitgekeerd, en van deze som heoft Rockefeller alleen een vierde gedeelte ontvangen. FEUILLETON. JHet iïiajoi-a,a,t. JO) „Kinderen, wat dronk men toen niet van blies dooreen 1" vertelde hij, terwijl hij den Moezclwijn inschonk. ,Ik kan niet anders peggen dan dat de tijden geregelder zijn ge worden. Er waart ook een lichtere geest door do wereld. Toen ter tijde moest alles zwaar en krachtig zijndat nocnule men degelijk. Ook de bowlen. Die hadden veel van die van Kielmann. Wij deden er altijd een paar fles- schen portwijn bij. En als wij elkaar dan den volgenden morgen bij het marcheereoi goeden dag zeiden, vroeg de een den ander: „Bromt het ook nog zoo in je brein En verheugd st'emdo men dat toe, want zoo moest het zijn. Men moest de degelijkheid ook mer ken. Riedecke, nu den champagne!" De oude man was onvoorzichtig. Hij liet een kurk springen. Dat gaf een knal en daarop vloog do kurk eerst naar de zolde ring en sprong vervolgens terug en wel midden op de tafel. De jongens brulden van overmoed cn de Mousseux schuimde lustig uit den hals der flesch. Bencdicto kreeg plotseling een denkbeeld. „Papa," zeide zij, „kan u mij niet een 'glas champagne geven Ik heb namelijk onlangs met Trude gewed. Trude meent, d^t het wonder wat is om een glas cham pagne in één teug leeg te drinken, zooals doctor Haarhaus en Semper dat do:*n. Ik 'geloof echter, dat het heel gemakkelijk Mama verklaarde, dat Bencdicto die kunst- fetukjes liever aan do hceren moest over laten, .doch Tubingen vond hot plicht allo weetgiorighcid te bevredigen en liet door Riedecke een paar champagne glazen komen. Nu deden Haarhaus en Semper eerst do zaak voor. Zij brachten liet glas aan do lippen, bogen het hoofd een weinig naar achteren en goten den champagne, zonder een oogen blik met drinken op te houden, door de keel. Vervolgens kwam Benedicts aan do bourt. „O," zeide zij, „dat beteekent niets 1" Maar het prikkelende vocht steeg haar in den neus. Zij niesde en lachte, zette het glas aan den mond, verslikt© zich en goot den champagne over haar blouse. Nu werden do groote menschen kinderen. Do barones protesteerde wol, maai* Tubingen wild3 zien of liij dat ook nog kon. Ten laatste pro beerde, onder algemeene vroolijkhoid, zelfs graaf Teupcn den „huzarendronkEn die gelukte hem. „Ziet gij, het gaat nog," zeide hij lachend. „Ja, kinderen, de tijden veranderen. Ik stond bij de Saxo-Borussen en mijn oude Heidel- borger maag had lang genoeg stand ge houden. Maar dc diplomatischo diners ruï- nocrcn den mensch. Sillery mousseux kende men toen echter niet; men dronk cliquot en bij het dossert gewoonlijk Lacrimae cristi of eonstantia. Dat laatste zetto op alles de kroon. En vooraf de zware roode wijnen 1 Eberhard heeft gelijk; het verlangen naar iets lichters vervult heden ten dage de we reld." „Klaar 1" riep Tübingen, toen hij de laatste flesch champagne in den schuimenden vloed had leeg geschonken. „Riedecke, is dc tafel onder de kastanjes gedekt?" „Om u te dienen, baron; Stupps heeft die gedekt." „Nu er op los!" zeide Haarhaus. „Vieren wij een feest der jeugdRiedecke vooraan. Dan graaf Brada. Daar wij hem niet het hoofd met rozen mogen versieren, stel ik voor hem met kettingen van bloemen te boeien en hem een madeliefje in den mond te geven." Maar Semper verzette zich daartegen; hij was om zoo te zeggen do held van den avond, maar geen offerstier. De beide jon gens schenen reeds alleen door het zien van den bowl in geestdrift to geraken, want zij begonnen met forsche stem Nadowessiers hol donlied volgens eigen melodie te zingen. Onder de kastanjes was het werkelijk heer lijk. Do volle maan rees juist boven de ahornboomen omhoog, welke het park naar den kant van het dorp begrensden en daar onbeweeglijk als reusachtigs zwarte schild wachten stondendo lucht was zoel en met bloesemgeur vervuld. Riedecke wilde een tuinlamp op de tafel zetten, maar men zond hem weer weg. Hst was zoo licht als over dag. Vroolijk blaffend kwamen Cesar, Lord en Moortje aandraven, besnuffelden Cosy's sluimermand, renden een paar maal om het rozenperk heen en gingen vervolgens gehoor zaam liggen. Haarhaus zette den bowl zoo, dat het licht der maan er in kon schijnen. Allen bewonderden het effect, doch kwamen in levendig verzet, toen graaf Teupcn schert send zeide, dat dit te mooi was, om den bowl aan te spreken, en men zich slechts in zijn aanblik moest verlustigen. „Ik ben uit principe daartegen," merkte Haarhaus op. „Men moet zich niet te lang aan een aesthctisch genot overgevenmaar vcoleer de kracht bezitten, dat te verkorten. En dat oogehblik schijnt mij gekomen te zijn. Juffrouw Palm, Teik mij als 't u blief de glazon aan Max was tot dusver zeer stil geweest. Dat viel niet op; hij had veel Van zijn vroegere levendigheid verloren, sinds hij in Afrika was geweest. De ingewijden beweer den. dat dit nog de nagalm van zijn roman tische liefdesepisode met juffrouw Warnow was. Toen do glazen echter gevuld op de tafel stonden, schraapte hij zijn keel, stond op en bracht tot ieders verwondering een mooien toost op den jarige uit. Nu werd ook Max vergenoegd. Men dronk naar hartelust en praatte daarbij over alles en nog wat. Zelfs de barones was in een vroolijko stemming, doch toen Bene- dicte een derde glas wilde drinken, werd rij verontwaardigd. ,,Och wat", zeide Tübingen, „wees ver standig, Eleonore I Van oudsher bestonden alle goede dingen in drieën en ik kan nuf figheid niet. uitstaan. Mijnheer Freese, kijk niet altijd in do maan en in de oogen van miss NellyZeg ook eens een woord 1 Heeft uw vriend Reinbold nog niet geantwoord De candidaat bloosde bij de toespeling 'op Nelly's oogen. ,,Ja baron,"- antwcorlde hij, „de brief kwam met de avondpost, maar ik wilde niet storen." „Nu? Wat schreef hij dan? Heeft hij zijn conterfeitsel gezonden?" „Ook dat, baron." En Freese tastte iri zijn borstzak, haal de een couvert te voorschijn en nam daar uit een portret, dat hij den baron overhan digde. liet deze zich ontvallen, „hoor een9 Freese, hebt gij mij mogelijk niet een ver keerd gegeven? Dit is een gymnasiast met een zoogenaamden wipneus. Eleonore, kijk eensDat is toch geen predikant. Met eoo'n 'vergenoegd gezicht J" Do barones nam het portret aan. Zij was ontsteld, deed ten minste zoo. „Neen, dat ia onmogelijk, Eberhard. Dat is ten eerste een kind en ten tweede ziet het jonge mensch er mij te vroolijk uit." „Misschien heeft de photograaf tegen hem gezegd: „Vroolijk kijken", en toeu heeft hij het overdreven." ,,Maar hij lacht immers over het heel© gezicht, Eberhard 1 Alle waardigheid ont* breekt.'' Het portret deed de ronde. Middelerwijl ontvouwde Freese Reinbolds begeleidend schrijven. „Ik vraag wel excuus, barones", zeido hij bescheiden, „dat ik mij een opmerking veroorloof. Toen ik Reinbold leerde kennern trof mij ook het eerst zijn.... ik zou wet willen zeggen, humoristisch gezicht. Het scheen mij volstrekt niet bij rijn beroep to passen. En daarop heeft hij zijn hart bij mij uitgestort. Zijn vader, grootvader en overgrootvader waren geestelijken. Zijn in nerlijke natuur neigt zelve tot het ernstig© cn bespiegelende, tot diep nadenken, over. Hij is veeleer zwaartillend dan vroolijk vaii aard. Maar het ongeluk is, dat niemand dat van hem gelooft, wijl hij met zulk een onuitsprekelijk fideel gelaat op de wereld is gekomen." De geheele tafel interesseerde rich voof den heer Reinbold. (Wordt vervolgd),.

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 6