No. iSlï?, LEÏDSCH DA63LAS, Saterdag* 14 Augustus. Anno 1909. Finaneieele Causerie. Gemengd Nieuws. FEUILLETON. Het majoraat. De vacantietyd beeft al bister weinig af breuk gedaan aan de stemming ter Beurzo; dat kan wel 't best blijken uit een vorgo- lijking der slotkoersen te New York op 16 Juli, toen wij 't laatst schroven en die van gisteren 12 Augustus. 16 Juli. 12 Aug. Atchisons 116 120'/, Baltimores 1187, "9V, Canadians 184'/; 187'/, Cheeapsakes ■r-u S3 Milwaukees 10 159'/, Denver 617, Erie 36»/, 375/, Ore Certificates 76'/, 87'/, Illinois Central 155 161 Louisville 144»/, 160'/, Missouri Kansas «7» *27. Pacific 72 76'/. New York Central 13»/. 142»/, Norfolka «•2 V. 96 Northern Pacifies 161'/, 158'/, Pennsylvania 137', 1427, Reading 164s;, 164 Rockies Pref. 72'/, 79 South. Rails 31'/, 337, Pref. 69'/, 74 South, pacs. 133»/, 136 Unions 194'/, 209 Ama!gamated3 817. 87'/. Hide en Leather Pref. 40'/, BO Sraoltings 8*7» 103'/, Steels ™l. 777, Car Foundry 68'/, 687, Zooals men ziet voor de meeste aandee- len een sensationecle rijzing en voor geen enkele een teruggang in prijs. Wel merk waardig, na de geduchte rijzing, die reeds .voorafgegaan isl Toch ziet de markt er op 't oogenblik ongezond uit en is de uiterste voorzichtigheid aan te bevelen. Te meer nu men allengs hier te lande willig begint gestemd te worden, zoodat de ge stadige opruimingen van weleer hebben plaats gemaakt voor! aankoopen van de zijde van ons publiek. Het heeft er allen schijn van, alsof de groote lui aan de an dere zijde bezig zijn zich van hun posities te ontdoen, onder schijnvertoon van al lerlei gunstige geruchten, waarmede het palet van het speculeerende publiek wordt gestreeld en van manipulaties in enkele fondsen, waarin gemakkelijk kan worden gemanipuleerd, omdat het publiek niet in die fondsen, dobbelt. Het meest gebruikte schijnargument is de voorspelling dat de Union Pacific ten langen leste de „me loen" zal gaan verdeelen, m. a. w. dat uit een scheiding van 't spoorwegbedrijf en de beleggingsportefeuille een groote bo nus aan aandeelhouders zou worden aan geboden. Onmogelijk is zulks natuurlijk niet; dat er te eeniger tijd iets dergelijks zal gebeuren is vrij zeker; de vraag is maar of 't thans zal komen, Zooveel is zeker dat de verwachtingen, zóó hoog ge spannen zijn, dat, indien zij ook ditmaal eens niet in vervulling mochten gaan, ieen scherpe reactie nauwelijks kan uitblij- yen. Het niveau is geweldig, wij zouden haast zeggen, buitensporig hoog, een schit terende toekomst wacht, 't is waar, maar 'Amerika wil nu eenmaal overdrijven, zoo wel in slechte, als in goede tijden, ;en veel van die schitterende toekomst is bereids in de koersen tot uitdrukking ge komen. Een reactie van 't tegenwoordige hooge nivehu tot meer redelijke verhou dingen zoude ons geenszins verwonderen, totdat de toestanden opnieuw dermate ver beterd zijn, dat de markt met reden een pieuw stadium van prosperitcit kan discon- teeren. Thans zijn de koersen de actuëele toestanden vooruit. Indien wij één categorie fondsen uitzon deren willen, zouden 't de koperwaarden zijn. Amalgamated Copper b.v., op 88 .circa, een koers die reeds in den loop yan 't vorig jaar bereikt werd, zijn thans ongeveer op 't zelfde niveau, ofschoon de toekomst van 't metaal er beslist beter yoor staat dan toen. De Amcrikaansche Koperstatistiek over de maand Juli geeft pen productie van 113.278.000 pond consumptie 150.539.000 voorraad 122.597.000 Vergelijkt men deze cijfers met de over eenkomstige voor Mei: n.l. 118,356,000 131,706,000 en 169,348,000 en voor Juni: 116,567,000 131,558,000 en 154,858,000, dan ziet men gestadigen voor uitgang. Indien werkelijk de industrie zóó goed gaat als de prijs van Steelshares zou aanduiden, dan moest ook koper in verhou ding beter gedaan hebben. En ofschoon bij een reactie kopershares wel evenzeer zouden mee dalen met de rest, wil 't ons voorkomen, dat de risico's, aan 't bezit van kopershares verbonden, in verhouding minder groot zijn, dan die van andere maanden, die intusschen ,,de pot zijn uit gerezen." Zeker gelooven wij bij de roos kleurige toekomst van Amerika op den duur, aan veel hoogere prijzen voor deze Waarden, ook al moge een algemeen on gunstiger marktconstellatie tijdelijk een re actie in 't leven roepen. Ónder Koper waarden verstaan wij natuurlijk niet Co- bars en United Copper, die wijselijk aan hun lot dienen te worden overgelaten. Een avalance van Rubber Maatschap pijen is ten tooneele verschenen. Daar onder van vrij aanzienlijke afmetingen. De meeste dezer ondernemingen waren reeds in embryo en wachtten op een gunstige gelègenheid om haar buiging te maken voor 't publiek. Die gelegenheid was de geweldige rijzing in 't artikel rubber, dat voor „Para" thans 8 shillings geldt, tegen 57i shillings in Februari en 33/a shillings in Juni verleden jaar. De prospectieve win sten zijn natuurlijk gebaseerd op de hooge noteering van thans en de verwachte re sultaten zijn dienovereenkomstig éclatant! Het gevaar schuilt in 't feit, dat de rubber eerst kan getapt worden van 7-jarige hoo rnen; vóór dien tijd kan er echter heel wat gebeuren. Een inzakking tot 't prijs niveau van Juni 1908 zou de winsten hal- veerenl Nu gelooven wij, dat de consump tie van Rubber gestadig en sterk toe neemt, tenzij de vliegkunst de automobie len-band verslinders komt verdringen. Al vorens wij ons tot familiebezoek van een mono- of biplane zullen bedienen, zal er echter nog heel wat water door Vader Rijn stroomen. Doch schuilt niet reeds in 't groote aantal Maatschappijen, dat zich op de rubber-cultuur gaat toeleggen wij zwijgen nu nog maar van de 10-tallen Maatschappijen, die in Engeland zijn opge richt een gevaar voor den prijs van 't artikel? Als alles goed gaat zullen de thans aanvangende Maatschappijen over een 7-8 jaren produceeren en concurreerenNog een gevaar dreigt in de kans, dat een sur rogaat wordt uitgevonden. Reeds verluidt dat Wernher Beit Co. waar hebben die de vingers niet in! een syndicaat hebben gevormd tot het nemen van proe ven in die richting. Een woord van waar schuwing schijnt o.i. niet misplaatst. Cultuurwaarden zijn inderdaad sedert we daartegen waarschuwden vrij gevoelig in gezakt. Ze noteerden destijds 186 pCt. voor de gewone, 265 pCt. voor de Preferente f136 voor.de actions. Thans 168 pCt. voor de gewone, 255 pCt. voor de Preferente en f 130 voor de actions. Aanmerkelijk gestegen zijn onze Oude Vrienden Shansis, naar 't schijnt op de erkenning van innerlijke mérites. Maar daarin heeft de rijzing nog niet haar laatste woord gesproken. Na een langdurige periode van rust en wijkende koersen, is er eindelijk wat meer leven gekomen in de brouwerij der Zuid- Afrikaansche Mijnwaarden. Men verwacht in welonderrichte kringen daarin een be langrijke opwaartsche beweging in den a.s. herfst. ,W. Be paardenstal van het Leidsclie slachthuis. Hefc verzoek van J. Riethoven, K. F. W. van Luyken cn Abr. den Os, paardensla- gers hier ter stede, om over te gaan tot een vergrooting van de stalruimte voor uit Engeland aangevoerde slachtpaarden geert B. en Wa. aanleiding kortelijks in de her innering terug te roepen wat vroeger om trent dit onderwerp werd verhandeld. Bij schrijven van 19 Jan. 1907, werd door hun college voorgesteld om een bedrag van f 7500 beschikbaar te stellen voor zoodanige verruiming van den paardenstal aan het openbaar slachthuis, dat daarin plaats zou zijn voor 32 paarden, terwijl zij tevens voorstelden tot zoodanige verhooging van do slacht- en stalgelden voor paarden over te gaan, dat uit do meerdere opbrengst daarvan de kosten van rente en aflossing van het uitbreidingskapitaal vermoedelijk zouden kunnen worden gedekt. De Raad vereenigde zioh in rijn zitting van 7 Februari 1907 met het eerste gedeel te van dit voorstel, maar verwierp de voot- gesteldo verhooging van rechten, B. en Wa., inziende dat de stemming ovei het eerste gedeelte van het voorstel onzuiver kon zijn geweest, omdat velen zich weBloht vóór dat voorstel hadden ver klaard in de onderstelling dat ook het tweede gedeelte zou worden aangenomen, meenden toen niet tot do uitvoering van het genomen besluit te mogen overgaan, zonder den Raad alsnog in de gelegenheid te hebben gesteld om uitdrukkelijk te ver klaren, dat de vergrooting van den paar denstal zou plaats hebben, ook nadat vast stond, dat de kosten daarvan niet uit een verhooging der stal- en slaebtgelden zou de.: worden gevonden. En de Raad besliste toen in zijn zitting van 14 Maart d. a. v. met overgroote meer derheid (27 tegen 2 stemmen) dat de ver grooting van den paardenstal niet zou plaats hebben. Met deze vóórgeschiedenis kan, dunkt B. en Ws. hun pracadvïes op het onderhavige verzoek moeilijk anders dan afwijzend zijn. Immers de Raad heeft uitdrukkelijk uit gemaakt, dat zij vergrooting van de stal ruimte voor paarden slechts dan wil, wan neer de kosten door de belanghebbenden zelf worden gedragen. En nu blijkt uit het ingediende adres dat slechts drio van de vijf belanghebbende paartlenslagers op uitbreiding aandringen, torwijl daarin nog uitdrukkelijk wordt verklaard, dat de beide andere haar niet wensclien. Voorts vragen adressanten met nadruk, dat de door hen te betalen vergoeding voor do te maken kosten toch zoo mild mogelijk zij. Bedenkt men nu, dat onder do gewijz:gde omstan digheden de verhooging van slaoht- en stal- loonen, noodig om de kosten van uitbreiding te dekken, misschien nog grooter zou moe ten zijn, dan in 1907 word voorgesteld, dan is het niet wel aan te nemen, dat zelfs de drie adressanten, die om uitbreiding der stalruimte vragen, met die verhooging vre de zouden hebben. Hoe zeer B. cn Ws. het dus met de slachthuis-commfissie betreu ren, dat de aanvragers niet kunnen worden geholpen, zoo kunnen zij, gezien het ver leden, toch geen vrijheid vinden met een voorstel tot uitbreiding van den paarden stal tot den Raad te komen. Daar komt nog iets bii. Het schijnt niet wenschelijk om, zoolang de „commissie ad hoe", door den gemeenteraad benoemd om te onderzoeken op welke wijze de inkom sten van 't slachthuis zouden kunnen worden vermeerderd of op de uitgaven zou kunnen worden bczuhrgd, haar rapport niet 1 cefv- uitgebracht, thans met een voorstel tot den Raad te komen, welks aanneming wel zon der eenigen twijfel een verhooging van las ten voor de gemeente zou meebrengen, maar waarvan het nog alterm'nst zeker is, dat deze door een even groote vermeer dering der inkomsten zou worden opgewo gen. Een nieuwe methode. Het vol gende vertelt „Het Vad." als „Historisch". Dezer dagon stond in oon van de kleinere Haagscho bladen een advertentie van onge veer den volgenden inhoud: Een dame biedt wegens vertrek naar Indiö haar prachtig zin genden kanarievogel aan tegen advertentie- kosten. Alleen dierenvrienden komen in aan merking. Iemand schrijft er op en reeds den volgen den dag komt er een persoon in livreien met een vogeltje by zich, die bom zegt, dat hy een van de 98 sollicitanten is en dat by 't beestje kan krygen na betaling van ƒ1 adveitentiekos- ten, mits hy 't beest goed verzorgt, want de „freule" was er org aan gehecht en het was ook een kostbaar dier. Na verzekerd to hebben, dat het beestje een leven zal hebben als oen prins, wordt de man eigenaar. Als by echter eon paar dagen later oen ken nis ontmoet, die hem vertelt hoe hy als eon uit 98 sollicitanten voor f 1 aan advertentie- kosten van een „freule" een kostbaren kanarie hoeft gekocht, dan begrypt hy, dat by de dupe is geworden van een handigon oplichter en ook... dat 't beestje nooit zal zingen. Gisternacht te kwart ovor éénen zyn de agenten van politie van en de L. in de Zandstraat te Rotterdam, aangevallen en ernstig mishandeld door eonige beruchte personen, in de Zandstraat en omgeving thuis behoorende. Zonder eenige aanleiding sloegen zy de agenten tegon de straat en schopten en sloegen hen. Het gevolg was, dat belde agenten op verschillende plaatsen aan het lichaam gekneusd en gewond zyn, terwyi uniformen en holmen gescheurd en in elkaar getrapt werden. Ala twee van do vermoede- ïyke daders zyn aangehouden P. v. d. Kuit do Peperstraat, en P. K., uit de Leeuwenlaan, beiden zonder beroep. Andere agenten ontzetton hun mishandelde kameraden. (N. R. C.) Hetnieuwo luohtsohip ,,Z. II" te Keulen zal voorloopig in de loods blijven, omdat er geen voldoende bemanning be schikbaar is. Do Rijksdag moet eerst bot geld voor de opleiding van nieuw personeel voor de drie Zeppelins toestaan, wat bij el kaar geen geringo som is. Zeppolin hooit aan een met hom bevriende familie in de Rynstieek medegedeeld, dat hy geheel hersteld is en binnen enkele dagen hot werk aan de werf to Manzell, dat hem zoo lief is, zal hersatton. Alles moet daar voor den grooten tocht naar Beriyn in gereodheid getracht worden. Ook te Beriyn Is men al bezig met voor bereidingen De grooto vraag is, hoe men op het Tempolhofor Veld de geweldige menigte von nioawsgiorigen, die er zal eamenstroomen, in bodwang zal houden en welko voorzieningen men zal moeten troffen voor de ODgelukkon, die in zulk een godrang en een volto stellig moeten gebouren. Gisteren is er op het raadhuis to Beriyn do eerste eamenspreklng over gehouden. Vertegen woordigers van het Verbond voor Eerste Hulp, van de reddingswachten, van de stations voor ongelukken en van de politie waren er by aanwezig Hon besloot o m. van ver af zichtbare tonten voor hot opnemen van gewonden en bozwymden op te richten en buitendien alle reddingsposten en ziekonhuizon in do buurt voor de vet pleging van slachtoffers van do volto in gereedheid te brengen, door er een versterkte wacht van doktors on verplegors, een grooten voorraad verbandmiddelen, draag, baren, rytuigen enz. by do hand te houden. Overstrooming in Moxico. Uit Monterey in Mexico wordt bericht, dat oen grooto overstrooming de 6treek langs de Santa Catorma heeft goteisterd. Van veertien per sonen is het bekend, dat zy daarby omkwa men, torwyi nog vyf en dertig personen worden vermist, van wie gevreesd wordt, dat zy ook by de ramp het loven lieten. De aan de eigendommen in die strook toe gebrachte schade is zeer aanzieniyk. Een trein van veertien waggons, voor het grootste deel govuld mot republi keinen, die van een moeting te Braga, in Portugal, terugkeerden, ia even voor het station Oporto op oon goederentrein geredon. Vele reizigers werden ernstig gekwetst; men vreest, dat verschillondon zolfs zullen steiven aan hun kwetsuren. Het ongeluk ls zeer waarschyniyk voroor- zaakt door politieko tegenstanders, daar go- bleken is, dat tusschon den wissel een schroef was gowrongen, waardoor zU niet werkte en de trein op een verkeerd spoor liep. Al zyn er niot dadelyk dooden by gevallen, hot automobiolongeluk, op den weg van Tilshoad In Wiltshire gebeurd, is org ge noeg. Een troop Londen6cho territorialon, eou afdeeling artiliorio, was 'a ochtends om i uur op weg. Het mistte, en daardoor zag de bestuurder van een tuf, die als eiken morgen kranten voor hot kamp aanbracht, do solda ten, die voor hem uit gingen, niot voor het te laat was. Vier man werden er levensgevaarlijk gewond; van twee hunner verwachtte men dat ze stellig bezwyken zouden. Min of meer gewond werden or nog zes Verliohting der rijtuigen van do S.S. Ten einde tegemoet te ko men aan do vele klachten van de zijde van hot publick óver de onvoldoende verlich ting der rijtuige-n, is, naar ,,Het Vad." bo- richt, door de Mij. tot Expl. van Staatsap. besloten aile rijtuigen te voorzien van gas- gloeiverlichting. Men hoopt met deze verbetering nog voor het einde des jaars gereed te komen. Gistermorgen is te Zwolle, t-usscken do Kamperpoortenbrug en den Jufferwal, de 12-jarige J. II. R-, uit Zand poort, logcercndc bij de faznilio Munt stege aan do Hoogstraat, aldaar door het omkan telen van een mand van een wagen met groenten gevallen, waarbij de raderen van don wagen over zijn borst gegaan zijn. Hij word bij dr. Spanjaard aan den Eek- wal binnengebracht cn behandeld. Een uur later ongeveer is de knaap ten huize van dr. S. aan de bekomen verwondingen be zweken. CiZw. Crt") Te Schoonoord is bericht ontvangen, dat de arboide# W. Dam, tijde lijk in Duitsohland werkzaam, daar in het laatst der vorige w«ek door een landgenoot is doodgestoken. Hij laat een vrouw mot vijf kinderen achter. De politio te Koevorden is een dievenbendo op bet spoor gekomen. Do graanhandelaar G. Lerie moest in den laatsten tijd een veel grooter quantum voor verlies van ontvangen granen boeken dan voorheen, zonder daarvoor oen reden to kunnen vinden. Door toevalligo omstandigheden werd hem bekend, dat een landbouwor am het Stieltjeskanaal zoogenaamd bolderik of afval van koren in voorraad had, cn dit niet vertrouwendo, stelde hij den rijks- en den gemeenteveldwachter hiermede in ken nis, die er in slaagden een groote hoeveel heid verschillende soorten graan bij dien landbouwer op te sporen cn aan het licht brachten, dat een der arbeiders, zekere H., veel graan voor een veel lageren prijs dan de waarde bad verkocht, doch ook dat an dere arbeiders, in dienst van den heer Lerio, waaronder do meesterknecht, in do zaak betrokken zoudon zijn. Het koren is in beslag genomen en pro ces-verbaal opgemaakt, terwijl 5 arbeiders, onder wie do meesterknecht, 7<te ontslagen. („Zw. Ct") Door de tram Zuidlarc n— Groningen is, naar d e,,Pr. Gr. Ct. meldt, gistermiddag even voorbij het cafó „do Passage" to Helpman een 12-jarig meisje van Streurman, koetsier bij do wasch- en strijkinrichting van den heer Engelkcns, overreden. De wagen ging over het hoofd van hot kind, dat onmiddellijk dood wao. Station s-diefstallon. Go- durendo eenigon tijd kwamen voortdurend klachten bij de overheid in over diefstal van valiezen aan de stations van do P. L. M. lijn, vooral in Lyon. Eindelijk vernam een rechercheur, dat een smid in dc buurt van hot dorp den laat sten tijd herhaaldelijk bezoek kroeg van rei zigers, dio rijn hulp inriepen om hun valies open te steken, daar zij den sleutel verloren hadden. Hij stelde zich verdlekt op en spoedig-, kwam er weer een wanhopige reirigor; hij> word ingcrokend en erkende zijn misdrijf, doch weigerde zijn handlangers op te noo- men. Thans Ijoopt men ook hen echter spoedig te vatten, daar vermoed wordt, dat men hier to doen heeft met oen wijdvertakte bende. De Jonkor van Elibank, d 1 nieuwe onder-min. van Indiö, bracht giste ren in het Eng. Lagerhuis hulde aan de na gedachtenis van dr. Laloaca, den Indischort dokter, die het leven liot bij zijn poging om wijlen Sir Curzon Wyllio togen Jon moordenaar Dhingra to verdedigen. De ro- geering hadi haar bewondering voor dio daad willen uitdrukken in een toelage am nagelaten betrekkingen, maar het was haar geblokcn, dat dr. Laloaca ongetrouwd was en zijn verwanten welbcmiddeld zijn. Dhingra zal opgehangen worden. Het ver zoek om gratie, door andoren voor heuï ingediend, is afgewezen. 80) „Adolf, wees zoo goed en spreek niet zulk een onzin. Gij kent de omstandigheden niet, kent mama en grootpapa niet. Zij zijn do macht-hebbenden te HokenKraatz, de tirannen van mijn geluk. Hier heet het een voudig strategisch te werk te gaan." „Diplomatisoh, zegt graaf grootpapa." „Zeker; sondeeren en langzaam het ter rein veroveren. En daarbij moet mevrouw Seesen mij helpen." „Wilt gij vanmiddag naar haar toeP" „Neen. Vanmiddag wil ik naar den „Erlehbruch." Mevrouw Seesen was maar een voorwendsel. Maar misschien rijd ik morgen naar Langenpfukl. Mevrouw See sen heeft mij lief." „Wel, well" ,,Cum grano aalis natuurlijk. Het is na- Jmelijk altijd grootpapa's vurige wensch ge weest, dat ik met haar zou trouwen, uit familieégards. En zij merkte dat. Toon aprak zij op zekeren dag ronduit met mij en zeide: „Wij willen een contract sluiten, baron. Laten wij elkaar beloven, dat wij nooit een paar zullen worden. Laten wij elkaar eeuwige ontrouw zweren." En dat hebben wij dan ook gedaan en dientenge volge heb ik mevrouw Seesen in alle om standigheden ingewijd." „Wat gij zegtl En hoe nam zij de taak op?" „Zij ondersteunde die zooveel mogelijk én amuseerde zich er kostelijk over. Zij heeft lang aan den ketting gelegen en ia daarom zeer voor vrijheid van het hart." „Een interessante vrouw. Ik verlang er naar haar te leeren kennen." „Zij zal je bevallen. En nu nog een ding, Adolf. Geef mij het begin van je dagboek, opdat ik weet waar wij eigenlijk geweest zijn. Do streek om den Kilimandscharo ken ik nog volstrekt niet." Haarhaus lachte weer. „Het zal gebeu ren. Maar eerst moet ik een partij croquet met do jonge meisjes spelen. Daar komen zij reeds aanl Doet gij ook mee?" „Neen. Ik ga naar mijn kamer en stu deer. Tot weerziens!" De jonge meisjes keurden een partij cro quet goed. Benedicte en Nelly sleepten de kist op het open terrein onder de kastanjes en pakten uit, terwijl Trude met Haarhaus sprak. Yoor hem schitterde zij gaarne. Zij dweepte met Engeland, wijl zij wist, dat Haarhaus een gedeelte van zijn jeugd in Londen had doorgebracht. Was graaf Brada aanwezig, wiens geslacht van een Lombardischen baron uit den tijd der Bar- barossa'a afstamde, dan dweepte zij met ItaJiö. Het spel begon. Haarhaus was in al deze sportspelen een meester. Hij voelde zich blijkbaar behaaglijk te HohenKraatz. Volgens zijn contract met een bekenden Leipziger uitgever moest hij zijn werk over eijn nieuwste ontdekkingen in het Kili- mandscharogebergte op een bepaalden tijd afleveren en bij zijn oom Kielmann kwam er weinig van werken. De oude man was voortdurend om en bij hem, zoodat Haar haus blij was, toen hij zijn biezen kon pak ken. Hier hiad hij rust en tevens afwisse ling. De drie knappe jonge meisjes boden hem die voldoende aan. Alle drie amuseer den hem in even groote mate. Zij dweep ten met hem, bewonderden hem en vonden hem bekoorlijk, en dat streelde zijn ijdel- heid. „Wie moet spelen?" vroeg Benedicte. „Trude 1 Trudo, gij soest weerl" Truusje speelde, zwaaide daarbij coquet met den zoom van haar rok en toonde haar gele laarsjes. Ondertusschen onderhield zij zich met Haarhaus. „Mister Haarhaus, hoe is u eigenlijk op het idee gekomen om naar Afrika te gaan?" vroeg zij. Zij noemde hem,gaarne misterBenedicte vond dat dwaae en Nelly aanstellerig. „Zooals men op zooveel komt, mejuf frouw. Ik dacht: den Kilimandscharo kent men slechts van beneden. Nu wil ik toch eens zien hoe het daar boven op uitziet. En dus reed ik er heen; dat wil zeggen, ik reed gedeeltelijk en liep gedeeltelijk." „Ach, mister Haarhaus, u steekt steeds den draak met onsl Mijn vraag was toch heel verstandig. „Natuurlijk was zij dat! Maaf wat zal ik u anders antwoorden?" „Gij moet toch eens iets anders geweest zijn, vóór gij onderzoekingstochten in Afri ka deedt," merkte Benedicte op, terwijl rij den doctor, dien haar zeer imponeerde, van ter zijde beschouwde. Of komt men da delijk al3 zulk een onderzooker op de we reld?" „Ik zou dat eigenlijk gaarne toestem men, freule. De neiging tot onderzoeken is iets aangeborens. Maar ik heb het rei zen in Afrika niet bestudeerd, ten minste niet van meet af aan. Ik ben eigenlijk jurist. Weet u, wat dat is?" „Ja, natuurlijk. Hemel, wat houdt u ons voor dom I Een jurist ia een rechtspreker. „Helaas niet altijd." „Een veroordeeler," zeide Truusje. „Ik wilde nu juist verdediger worden, juffrouw Palm. Maar daarbij bederft het karakter. Deugd en laster worden dooreen gehaspeld. Men raakt zelf de kluts kwijt. Men moet een ellendeling tot een gentle man stempelen, en inwendig verzet men zich daartegen. Ten laatste verschafte bet mij geen genoegen meer, zwarte mensohen wit te maken, en toen ben ik maar liever geheel tot de zwarten gegaan." „Hoe ver is Max eigenlijk met u naar boven geklauterd?" vroeg Benedicte. „Ik bedoel op den Kilimandscharo?" „Slechts een eindje'', antwoordde Haar haus met een stalen voorhoofd. „Toen bleef hij aan den weg zetten; het was hem te be zwaarlijk. Het is namelijk zeer steil en bo ven ligt sneeuw." „Nelly, zwartrood! Uw bal..." En toen Haarhaus zich in dit oogenblik omkeerde om een roos voor zijn knoopsgat te plukken, fluisterde Benedicte Truusje toe: „Die maakt ons maar wat wijs." „Och neen, Dicte; denkt gij dat?" „Zeker, maar het doet er niets toe. Hij is toch een aardig mensch." En nu kwam Haarhaus terug en over handigde ieder der jonge dames een roos, nadat hij zelf er een in rijn knoopsgat had gestoken. Miss Nelly, van wie hij de minsto notitie nam, kreeg een lichtroze, Benedicte een donkerroode en Trude tot haar gren- zenloozo ergernis, een gele. Do meisjes dankten en trokken de rozen door haar ceintuurs. Maar de donkerroode van Beno- dicte stak Truusje in de oogen; donker rood beteekent gloeiende liefde en geo! la do kleur van do afgunst. Truusje kookte heimelijk van woede cn als uiterlijk toe ken van haar boosheid sloeg zij, daar zij juist moest spelen, zoo geweldig met doiï hamer tegon haar bal, dat deze vroolijk huppelend do laan in rolde, steeds verdetj en verder, totdat hij eindelijk bij een groep je vlierstruiken bleef liggen. „Maar, Truus!" riep Nelly. Vervolgens zetten allo drie het op een loopon, om den bal weer te halen. Nauwelijks zag Haarhaus dat, of hij begon ooic te draven. Nu verder* de meisjes overmoedig; zij vlogen als bontö pijlen over het kiezelzand cn Truusje riep „We willen om het hardst loopen, mister" Haarhaus I" „Zoo loopt men in Europa, doctor 1'® voegde Benedicte er bij od haar vlechten! zwaaiden heen en weer. Do bal bleef liggen er ontstond nu werkelijk een wedloop* Haarhaus was een onvermoeid wandelaar, maar geen hardlooper. Het scheen hem ook' dwaas toe, om met de jonge meisjes een wedren te houdeneigenlijk kwam dat niet met rijn waardigheid overeen. Maar toch rende hij achter haar aan, ofschoon hij zich! geducht moest inspannen om zo in te halen. Eindelijk was hij Benedicte dicht op doi hielen. Hij wist niet hoe hij grijpen zon, aan de vlechten ging niet cn aan do rokkcnl was niet gepast Hij sloeg daarom rijn arm!, om baar taille en riep daarbij: „Victoria?*' (Wordt v •-v M

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 5