N°. 15176 A®. 1909. §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Vrijdag 13 Angiistiis, LEIDSCH DAG-BLAB PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels /"1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groötere letters naar plaatsrnimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het incasseeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week Oents; per 3 maanden i l f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn f 1.30. Franco per post 1.65. Leid&n, 13 Augustus. Den gemeenteraad wordt door B. en Ws. aangeboden do Bekening der Ontvangsten en Uitgaven der gemeente over het jaar 1908. De ontvangsten hebben, blijkens d:'e re kening, bedragen de som van f 1,855,448.37$, de uitgaven de som van f 2,389,600.89^, zoo dat het dienstjaar 19C8 een nadeelig slot van f 524,152.52 heeft opgeleverd, bestaan de uit: het batig saldo der gewone ontvangsten en uitgaven ad 27,157.65$, en het nadeel ig slot der buiten gewone ontvangsten en uitgoven ad 551,310.17$, totaal f 521,152 52. De 'begrooting voor 1C08 werd oorspron kelijk door den Raad vastgesteld in ont vang zoowel als in u i tg a a f op 1 1,971,685. In den loop van 1908 en 1909 werd zij bij verschillende raadsbesluiten verhoogd met een bedrag van 686,714.80$ en alzoo ge bracht op 2,658,399.80$. De rekening wijst een ontvangst aan van 1 1,865,-418.37$ of f 792,951.43 minder dan de geraamde som. In hoofdzaak is dit het gevolg van een tnindere ontvangst op volgn. 34: „Opcen ten op de hoofdsom der belasting op het personeel van f 5755.70, op volgn. 53: „Geldleening ter voorziening in de kosten van buitengewone werken" van /353,091.61$, op volgn. 59: Tijdelijke geldleening ter voorziening in dc behoefte aan kasgeld" van 39,000, op volgn. GOa: „Bijdrage van het Rijk krachtens art. 48, lo., sub 2 dei" wet op het Lager Onderwijs" van f 5539.52$ en op volgn. GOb: „Voorschot uit 's Rijks kas tot .verbetering van den woningtoe stand in het bouwblok tusschen het Leven daal, de Geeregraoht en dc Zijdgracht" van f 98,411.29. Daartegenover brachten eenige hoocere ontvangsten op andere posten o. a. op volgn. 9: „Verkoop van oude materialen en andere roerende goederen'' van f 10~6 13, op volgn. 29: „Ontvangsten ter zake van de Gasfabriek" van f 4062.16, op volgn. 40: „Bijdrage van het Rijk, krachtens art. 48 sub 1 der Wet op het Lager Onderwijs" van 1703.45 en op volgn. 54: „Andere ontvangsten niet tot de vorenstaande be- hoorende" van f 3216.45$ de lagere ont vangsten terug tot bovenstaand bedrag van f 792,9r>1.43. Bij de rekoning is overgelegd de afzon- do. 1 ko verantwoording van d? administra tie der Haarlemmmervaart, blijkens we'ke de uitgaven hebben bedragen... f 4401.48. en de ontvangsten2217.64. zoodat de administratie een nadeelig slot van 2183.81 opleverde, welk bedrag op volgn. 185 der rekening in uitgaaf is ge bracht. Tevens geven B. en Ws. een overzicht, waaruit blijkt welk bedrag thans voor bui tengewone werken moet worden geleend. Blijkens hun rapport van den 31en Juli 19CS, mo^st op dat oogonblik door leening worden voorzien in een bedrag van f 305.0R3.19. Dit bedrag moot nu worden verhoogd met verschillende sommen, krachtens de leenïngs- besluiten daarbij vermeld. Zoodat thans door leening moet worden voordon in een bedrag van f 481883.81. De Commissie van Financiën deelt me de, dot het onderzoek der r°kening en ver antwoording van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit over 1903, haar tot geen bedenkingen aanleiding heeft ge geven. Zij stelt den Raad voor die rekeningen goed te keuren, wat de exploitatierekening afd. Gas betreft: In ontvangst op f 762,443.90, in uitgaaf f 692,889.38$, met een batig kassaldo van 69,554.51$ en een winst van f 108,037.76$. Wat de rekening van het Uitbreidings- en Vernieuwingsfonds (afd. Gas) betreft: In ontvangst op f 94,790.98$, in uitgaaf op f 116,351.10$, met een nadeelig slot van 21,563.12. En wat de exploitatierekening afd. Elec triciteit betreft: In ontvangst op f 166,011.62$, in uitgaaf op f 159,815.19$, sluitende met een batig kassaldo van f 6196.43 en een verlies van f 6281.9-1$. Op den post „Tijdelijke geldileening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld" is op het oogenblik nog slechts f 19,000 be schikbaar. In de 2de helft der volgende maand zal evenwel, ter uitvoering van het gemeente raadsbesluit van 19 November 1908, een be drag van f 40 .000 ter beschikking moeten worden gesteld van de stedelijke fabrieken van gas en electriciteit, terwijl in do 2de helft van September voor hetzelfde doel an dermaal een bodirag van f 10,000 zal noodig zijn. Voorts zullen de vervallen termijnen van de aannemingssom vpor den bouw der nieuwe school aan de Decimasbraat 'waar schijnlijk vóór 1 September een uitgave van f 28,000 vereischen, terwijl eindelijk voor den aankoop van terreinen in verband met de eerlang noodige verplaatsing van de vuil- nisstalen in de waard, alsmede voor andere doeleinden, mede op een bedrag van bijv. f 50.000 mag worden gerekend. Wel is omtrent dit laatste nog niets be paald en zullen daaromtrent alsnog nadere besluiten door den Raad moeten worden ge nomen, maar ter voorkoming, dat er weldra weder een verhooging van deoen post zooi moeten worden voorgesteld, komt bet_B, en W3. eenvoudiger voor bij deze verhooging aanstonds ook met die weldra te verwachten uitgaven rekening te houden. In het geheel zal dus verhooging van den post mot f 128.000 f 19,000, dat is f 109,000, wenschelijk zijn. B. en Ws. geven mitsdien in overweging, door vaststelling van den overgelegden be- grootingsstaat, tot verhooging van Volgnr. GO der bogrooting met in rondo som f 110,000 te besluiten. Door de afwisselende weersgesteldheid in den afgeloopen winter verkeerde de weg langs de Haarlemmertrekvaart inzonder heid het gedeelte tusschen de Postbrug en den Noordwijkerhoek, in het voorjaar in zoo slechten toestand, dat onmiddellijk ingrij pen noodzakelijk bleek. De weg moest van een nieuwe onderlaag worden voorzien en aan den vasten vaartwerker moest tijdelijk een hulpkracht worden toegevoegd. De ex- trakosten van een en ander bedroegen f 775. Voorts bleken ook de herstellingen van de Tolbrug en van de Warmonderhekbrug uit gaven te vereischen, waarop bij de opma king in 1905 van het 5-jaarlijksoh onder- houdsbestek niet kon gerekend worden. Im mers, terwijl men dbstijds meende te kun nen volstaan met de vernieuwing van het bovendek van de Warmonderhekbrug en de vernieuwing van de beide dekken van do Tolbrug, bleek bij de uitvoering van die wer ken, dat ook het onderdek van de Warmon derhekbrug moest worden vernieuwd on dat ook de houten liggers van de Tolbrug onbe trouwbaar waren geworden en dus door an dere moesten worden vervangen. Een en ander eischte een extra-uitgave van f 510. Eindelijk verdient, volgens B. en Ws., op merking, dat het bedrag, dat voor het ge woon onderhoud van de Haarlemmertrek vaart is uitgetrokken, feitelijk ontoereikend is. Dit blijkt voldoende uit de eindrekening die telken jare verhooging van den post noo dig maakt-. Zoo bedroeg het tekort in 1907 f 151 en in 1908 zelfs f 700. Ook voor dit jaar dreigt weer een dergelijk tekort, om dat de op de begrooting uitgetrokken hoe veelheid grind niet voldoende is om den weg in bruikba-ren staat te houden. De Di recteur van Gemeentewerken acht bot daar om wenschelijk, dat thans tijdig voor de aanschaffing van meer grind een bedrag van f 400 wordt beschikbaar gesteld. In het geheel zal dus Volgnr. 188 der ge- meentebegrooting met f 16S5 moeten worden verhoogd, wolk bedrag uit de Onvoorziene Uitgaven, op welken post thans nog f 5751 beschikbaar zijn kan worden gevonden. Bij de oommissie van fabri'age bestaat tegen de verhooging geen beswaar. Overeenkomstig het advies der betrok ken schoolhoofden geven B. en Ws. den Raad in overweging afwijzend te beschik ken op heb verzoek van de Zondagsschool- vereeniging „Zaait aan allo wateren", om ten behoeve van het geven van godsdienst onderwijs aan ruim 300 kinderen to mogen gebruik maken, hetzij van de school aan den Zoridsingel, hetzij van die aan den Mare- singel. De school aan den Zuidsingel is de nieuw ste school, welke in gebruik is. Op een ge lijkluidend verzoek van de vereeniging in Februari 1907 werd dan ook door B. en Ws. geantwoord, dat rij geen vrijhoid konden vinden den Raad voor te stellen dit niouwe schoolgebouw, rlthans in de eerste jaren, voor andere doeleinden dan het gewone on derwijs beschikbaar te stellen. Het gr00te gevaar voor beschadiging, waaraan een nieuw schoolgebouw bij het gebruik door een zoo groot aantal kinderen, onder leiding van personen, die niet gewoon zijn dagelijks over zooveel kinderen toericht te houden, zou blootstaan, de moeilijkheid om voor een behoorlijke reiniging van het gebouw tus schen den Zondagmiddag en den Maandag ochtend te zorgen, en eindelijk de verzwaar de verantwoordelijkheid, welke het. gebruik op Zondag door zooveel kinderen voor het Hoofd dier School sou meebrengen, deden B. en Ws. in dien zin besluiten. En het schoolgebouw nan den Mareeingel is de eenige gemeenteschool, welko nog nooit aan eenige vereeniging ten gebruik0 werd afgestaan. Daaraan is het dan ook waarschijnlijk toe te schrijven, dat deze school ook na een elfjarig gobruik, dank zij het nauwlettend toezicht van het onderwij zend personeel, er nog soo netjes uitziet. Maar daarom juist wenscht ook het hoofd dlczer school, om de boven aangegeven re denen, chat zijn school ook in het vervolg niet aan particuliere vereenigingen ten gebruike zal worden afgestaan. Bij deze beswaren komt dan nog voor do school aan den Zuidsingel, dat de bedie ning van do centrale verwarmlngsinstallatie op Zondagen groote moeilijkheden zou op leveren, nog daargelaten do hooge kosten, welke die verwarming voor de vereeniging zou meebrengen. Om al de hier genoemde b-.zwaren, welke in de in de Leeskamer voor de Raadsleden liggende adviezen van de betrokken school hoofden nog breeder zijn uiteengezet, komt liet B. en Ws. voor, dat in het vervolg met de beschikbaarstelling van do openbare sohoolgebouwen voor bijzondere doeleinden minder vrijgevig behoort te worden te werk gegaan en dat met name nieuwe schoolge bouwen in het vervolg uitsluitend voor het gewoon la.ger onderwijs zullen moeten wor den bestemd. De scholen zullen er netter en zindelijker door blijven; het schoolhoofd zal voor een verantwoordelijkheid worden bewaard, die hem eigenlijk niet kan worden opgelegd; en aan de gemeente zullen kosten worden bespaard, omdat do door de parti culiere vereenigingen toegebrachte schade slechts bij hooge zeldzaamheid op deze kan u orden verhaald. Op Volgnr. 187 der gemeen te begroo ting voor hot loopende dienstjaar is een bedrag van f 1750 uitgetrokken voor do ver bouwing van de hulpbank van leoning aan de Lammermarkt. Bij de raming van dat bedrag is evenwel nog geen rekening gehouden met de kosten van inrichting, waarvoor alsnog een bo- drag van f 100 wordt noodig geacht. Bij schrijven van 13 October 1908 word door de Gezondheidscommissie de aandacht van B. cn Ws. gevestigd! op de ondraaglijke lucht, welko de sloot langs do Buitenlaan verspreidde en hun verzocht den eigenaren te gelasten de sloot te dempen. B. en Ws. konden toen evenwel nog geen vrijheid vin den den Raad voor te stellen die lastge ving uit te sproken, omdat bij een dezer zijds ingesteld onderzook do toestand niet zoo ernstig bevonden werd, als wel uit het schrijven der Gezondheidscommissie viel af te leiden. Intusschen bleef de aandacht van B, en Ws. op do sloot gevestigd en inderdaad bleek deze na eenige maanden weder in een zoo verregaand vervuilden toestand to ver- keeren en een zoo ondraaglijko lucht te ver spreidon, dat ook naar de mecning van B. en Ws. een krachtig ingrijpen niet langer mocht uitblijven. Zij droegen daarom overeenkomstig het bij 's Roads besluit van 3 Juni j.l. gowij- zigdo artikel 12 der Lancnvorordoning (van G Juli 1909), aan een commissie, bestaande uit den Directeur der Gemeentewerken cn twee stadsgeneeeheeren, op een onderzook naar den toestand der sloot in te stellen. Uit het door die oommissie uitgebracht rapport blijkt nu, dat zij de sloot wegens de daarin cn daardoor afgevoerd wordende stoffen schadelijk acht voor do openbare gezondheid. Immers zoowel door het inwor pen van huis- en keukenafval door de om wonenden, als door de loozing op de sloot van verschillende riolen en overstorten van beerputten, is de toestand van dien aard, dat van schoonmaken en uitbaggeren geen blijvende verbetering ia te wachten. Boven dien is de sloot op twee plaatsen door het inwerpen van zand reeds afgedamd, zoodat tusschen het noordelijk on het zuidelijk deel daarvan geen gemeenschap bestaat en alle watervervcrsching dientengevolge onmoge lijk is. De Bloot verspreidt dan ook een onhoud bare lucht Onder deze omstandigheden behoort c'ua tot demping van de sloot te worden ov»r> gegaan. Vervanging daarvan door een riool is echter niet noodig, omdat in de Buiten- laan reeds oen riool aanwezig is en evenwij dig daaraan natuurlijk geen ander riool be hoeft to worden gelegd. Onder overlegging van het advies der commissie geven B. en Ws. den Raad mits dien in overweging den eigenaren der aan de westzijde lan^w de Buitenlaan gelegen sloot te gelasten die sloot to dempen, op de wijze cn binnen den termijn, door B en Ws. te bepalen. Den lldcn Augustus a.s. eindigt de huur van het land aan don Zoetorwoudschen Singel, krachtons ïtaadsbosluit van 20 Aug. 1903 voor den tijd van óón jaar verhuurd aan P. P. de Jong, alhier, voor de som van f 177.25. Van dit land zal in don volgenden zomer ongeveer do helft worden bestemd voor feestterrein, zoodat die helft van 1 Decem ber a.s. af ter volledigo beschikking moet komen van de gemeente. Niettemin is do tegenwoordige 1 uurdor bereid liet land wo- dor voor den tij- van óén jaar te huren togen een huurprijs van f 110 p^r jaar, on- doT voorwaardo, dat hem van 1 December af, op welken datum het voorste gedeelte uit de huur sol wordon genomen, overpad! over het voorste ge-deelto of op welko wijze dan ook vrije toegang tot het achterste ge deelte wordt verleend. Het komt B. en Ws. ract de commissie van fabricage voor, dat de verhuring van het land onder deze voorwaarden voor do ge meente alleszins aannomelijk koji wordon geacht en zij goven daarom In overweging met overlating van do regeling dor détails aan hun college, te besluiton, het land aan den Zoeterwoudsclien Singel weder voor don tijd van één jaar, ingaande 15 Augustus a.s. tegen een prijs van f 110 por jaar en voorts onder de bovenvermelde voorwaarden, aa» genoemden De Jong te verhuren. Door do classis Leiden is praepara* toir geëxamineerd en met algemeene stem men beroepbaar gesteld in do Gcref. Ker ken de hcei 0. N. Impeta, theol. cand. t Katwijk-aan-Zee. Do hoer Impeta verzoekt echter in ker kelijke bladen voorloopig nog geen beroep! op hem uit te brengen wegens voortzetting zijner studie. Men schrijft ons uit Vlaardingen: Bij gelegenheid der Vak- en Reclameten}- toonstelling te Vlaardingen, gaf do Leid- sclie Mandolinonclub een uitvoering in den tuin der zaal „Harmonie." Heb was voor do tweede maal dat wij deze club alhio^ mochten hooron, en wij kunnen verklaren^ dat het succes met deze uitvoering nog grooter was dan de eerste maai Dat rustige, zekere, van eigen kracht overtuigend optreden, van dit in hoogo mate gedistingeerde gezelschap, dwingt U! tot luisteren, en do uitwerking is een voudig ovorweldigond. Na elk nummer con stormachtig applaus. Do tweede kennismaking roet deze exoour tanten brengt in do hoorders eon innerlijk verlangen, heel spoedig van dergelijke mu ziek weer te kunnen genieten,maar d$.u in een zaal. FEUILLETON. Het majoraat, 98) „Wel, Truusje?" zeide de baron. „Van daag niets voor je? Dat is een bijzonder heid, bijna onnatuurlijk. Maar hier, een brief voor den candidaat. Geneer je niet, mijnheer Freese, als u dien lezen wilt! Wij doen onze brieflectuur bij het ontbijt af. Napoleon de Eerste moet dat evonzoo go- daan hebben." „En Cesar schreef en las brieven zelfs te gelijkertijd", merkte Dieter op. „Wat Cesar hieet, kan zoo iets doen, Die ter. Eleonore, mevrouw Seesen en do oudé Kielmann hebben de uitnoodiging aangeno men; maar de Bestritzens kunnen niet ko- roe vanwege dé komst van den ooievaar. Nu zijn wij juist met ons dertienen. Mij hindert dat niet, maar ik weet, dat gij ten oprichte van dat mooie cijfer eigenaardige denkbeel den hebt." „Het een behoort niet bij het ander, Eber. hard. Men zit niet met dertien aan tafel. Reeds ter wille van de gasten zelf niet, want er kan onder hen altijd iemand zijn, die zich over dit getal ergert Wie hebben wij dan nog meer?" „Geen groote keuze. Mij dunkt, wij nemen er nog de Kletzels bij. Wij kunnen de jonge mensehen toch niet voor het hoofd stootenl Met zijn overleden vader stond ik op een intiem en voet." >,Als de vrouw er maar niet was", merk- fe de barones bezorgd op. „Zeg mij toch eens, wat gij tegen <He vrouw hebt, Eleonore 1 Zij was tooneelspeel- ster, dat is waarmaar zelfs de boosaardig ste lastertongen konden haar niets ten laste leggen." „Neen, dat konden rij niet", bracht graaf Teupen in het midden. „Kunnen de meis jes niet gaan? Gaat, kinderen; maar afs gij de aardbeien inspecteert, ontziet dan mijn groote „prince of Wales", die moeten nog rijper worden. Zoo, nu kan men toch vrijer spreken! Mevrouw Kletzel heeft dus een onbesproken naam. Zij was echter ook maar twee jaar bij het tooneel, en haar vader is professor te Czcrnowitz. Ik geloof, dat daar een universiteit is." „Dat beteekent niets", merkte de barones ietwat scherp op. „Twee jaren bij het too neel is voldoende." „Maar bij een koninklijke, Eleonore." „Tooneel is tooneel, Eberhardi; dat moest gij toch nog uit je luitënantstijd weten. De kunst acht ik hoog; maar de kunstenaars neem ik slechts bij hooge noodzakelijkheid op den koop toe." „Ik kan mij de kunst niet zonder kunste naars voorstellen." „Daarom zeg ik „bij hooge noodzakelijk heid". En die professor te Czemowitz im poneert mij volstrekt niet. Waar ligt Czer- nowite? Ergens daar beneden aan den Bal kan. En evenals ik, oordeelen ook de mees te bloedverwanten van de Kletzols: de Zie- bingens, Rorachs, Triepenbornszij hebben hem aan zijn lot overgelaten. Hij gaat met niemand meer om." „Dat voorname geselschap trekt den neü's voor Kletzels gesohrijf op. Voor den ouden Rörach is een dichter een pennelikkeï. Maar ik wil mij niet ergeren. Mevrouw Kletzel is een bekoorlijk vrouwtje; in Ober- ElÜDgen dweept men met haar." „Ik ben beiden onlangs op een wandel rit in het Zornover bosch tegengekomen." „Zoo? Nu, en hoe zagen zij er uit?'' „ZÜj' waren te paard. Hij zag er zeer chic uit. Maar zij, hemelsche goedheid." „Mevrouw Mctternich en lady Hunton", zei'de de oude heer, „reden ook zoo. Inder tijd viel dat ook op. „Voor HohenKraatz bestaan dergelij ke modes niet. Maar ondanks dat alles, waardo Eberhardl, zal mevrouw von Kletzel niet de twistappel tusschen ons rijn. Ver zoek haar met haar man. Ik maak echter tot voorwaarde, dat mevrouw Kletzel niet naast Max en evenmin naaet Haarhaus geplaatst wordt." „Goed; ik zal haar naast den ouden Kiel mann zetten. Aldus hebben wij het noodlot tige getal dertien gelukkig overwonnen. Wat is er, münheier Freese?" De candidaat had de jongens naar buiten gebracht, maar was nog eens teruggekomen. Hij had een geopenden brief in de hand. „Vraag wel excuus, baron," zeide hij. „Maar daar schrijft mij do he»er Roinbold; dezelfde, dien u ,,'k Weet wel, mijnheer Freese, Tc weet well" „Dat hij zijn cxamon voor predikant met goed succes heeft afgelegd, en daar hij toe vallig had gehoord, dat domino Strimonius hier zijn ontslag wilde nemen, moest ik leena hier bij u, baron, informeeren, of hij |niet te Hoheh-Kraatz een proefpreek' zou mogen houden." Tübingc®. sloeg mot 'do Hand öp 'dë tafel. „Nu, Eleonore, wat zegt gij daarvan'? Gij hebt werkelijk geluk. Nu krijgt gij toch nog jo geliefden Reinboldl" „Eborhard, ik verzoek je zulke dingen Voor je te houden. Ik stel in geen ander opzicht belang in den heer Reinbold dan dat hij theoloog is. Waarom zou ik ontkennen, dat ik sympathie voor die faculteit gevoel?" „Ik heb er niet in het minst tegen", ant woordde Tübingen. „Dus, mijnheer Freese, laat Reinbold komen en preekonl" „Maar dat gaat zoo niet", bracht do baro nes in het midden. „Er is toch !nog van alles te overleggen. Da jonge man is on getrouwd; is hij ook nog Diet verloofd, mijn heer Freese?" „Neen, mevrouw, zooveel ik weet niet." „Dat zal wel komen", was Tubingen van pordeel, „oerst een standplaats, clan'n vrouw. Eén predikant heeft nog nooit langer dan een jaar ongetrouwd voor hot heil zijner gemeentenaren gezorgd. Met do schoolmees ters gaat hot evenzoo." „Ik zou gaarne eerst weten, hoe liij |e.r uitziet, Ebcrhard. Schrijf hem toch als 't u blieft, mijnheer Freese, dat hij ons zijn por tret zendt." Tübingen lachte „Evenals bij een huwe lijksaanzoek. Schrijf er bij, dat wij met zijn conterfeitsel niets onbehoorlijks zullen uit richten. Discretie eerezaak. Vóór alles moet hij echter zijn getuigschrift van het examen zenden Freese boog „Goed, baron", antwoordde hij en trad tor zijde, daar Max en Haar haus jn de tuinkamer verschenen De groote Afrikaan, over wicn allo dag bladen ppraken, maakte nu een geheel An deren indruk dan op dien morgen, toen men hem niet zonder roden voor een handwerks gezel hield Hot was een opvallend knap paan, wel is waar van een zekere brutale schoonheid, waarmee ook de hoogmoedige ticlc om zijn mond met dc prachtige, witte tan* den overeenkwam. Na een hartelijko begroeting namen hcid hoeren plaats en begonnen met gezonden ©etc lust te ontbijten en daarbij hun briovcn tq lezen „Wel, eindelijk", zeide Max, terwijl hi| het aan hem gerichte schrijven in don zak stak „Hot bestuur van het grenskantoor doelt mij mode, dat mijn kisten uit Afrika zijl* gcarrivoord. Ik heb daar iemand met het ver der verzenden belast; een gedeelte wordt naar mijn woning te Berlijn geëxpedieerdbqi andere moet overmorgen te Plehningeq; zijn" „Zijn do jonge dames reeds uitgevlogen?'5 vroeg Haarhaus. „Ik had haar gaarne oen; partij croquet voorgesteld." „U zal ze zeker in don boomgaard pj? achter op het eiland kunnen vinden, doctoa'V antwoordde graaf Teupen. „Zij houden bij*-' zonder van het eiland; dat beteekent voor haar oen 6tuk wereld-afzondering. En een! meisjesfantasie zweeft tusschen dc genoegens; der wereld en de eenzaamheid, tusschen liet brevier van de danskunst en Paul en Vir-< ginie." „Paul en Virginic verheerlijk ik. Ik bexÉ ook slechts dan een beminnaar van de eens zaamheid als Robinson een Vrijdag tor zijde staat, het liefst een vrouwelijke. Daarom' denk ik ook gaarne aan een helaas te korte idylle in Oost-A frika, aan een paar dagen, die ik in het noordon van Kilimaudscharo in een rotshol alleen met een kleine Dschag-i ga-slavin heb doorgebracht, die mij bij oen, aanval van koorts verpleegde, terwijl miju reisgezelschap vorder trok." r I (Wordt verïolgd.J.

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 1