2o. het. bedrag van het pensioen vastge steld op 1750 gld. '8 jaars; II. Vol ten, predikant bij de gereformeer de kerk t? Dienion, benoemd tot predikant bij de Protestantsche Gemeente in Nederl.- Indic. Ter beschikking is gesteld van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië mr. J. J. Schriekc orn te worden geplaatst in rech terlijke betrekkingen daar te lande. Gemengd Nieuws. Gistermiddag ongeveer 4 uur is de werkman Cornells Lameyn, te Schie dam, gevallen uit de koekkoek van de nieu we stoombranderij ,,Hollandia", waarin de zakken werdén opgehaald. De man werd ernstig inwendig gekneusd en in hopelcozen toestand naar het Ziekenhuis gebracht. Men vreest voor zijn leven. Gisteravond is uit de Nieuwe Prinsengracht te Amsterdam, bij de Wees- perstraat het lijk opgehaald van een tot nu toe onbekend jongmensoh, vermoedelijk een 22-jarige zwer* eling, die een dag of acht ge leden moet zijn te water geraakt. Eenleelijke val. In delste Oosterparkstraat 36, te Amsterdam, viel hedenochtend een driejarig meisje uit het raam der derde vordieping en kwam op de binnen plaats terecht. Met ernstigo kwet suren werd het kind naar het O. L. Vrouwe gasthuis vervoertDe toestand is in aan- Jierking genor en de aanzienlijke vaj bevre digend. De b rand te Itaamsdonkveer. Omtient dezen brand meldt de „Bred. Ct." o.m. Twee en veertig gezinnen rijn door dezo ramp daldoos geworden en meer dan twee honderd personen moesten den nacht bij de smeulende puinhoopen hunner bezittingen (doorbrengen. De versiegznbeid in het dorp ia groot; het waicn flinke, stevig gebouwde werk manswoningen, waaronder nog zoven boer derijen; vele woningen en inboedels waren niet verzekerd, anderen zeer laag; merk waardigerwijs is één woning midden in de brandende massa, de smederij van Qovert .van Onzcnoord gespaard gebleven. Tal van andere woningen aan do overzij de dor straat zijn geblakerd en geschroeid; door de hevige hitte zijn van vele huizen de ruiten gesprongen. Aan blusschen viel begrijpelijkerwijs niet te donken; tegenover zulk een vuurmassa had zelfs de beste brandweer werkeloos gestaan; zooveel mo gelijk bepaalde zich de hulp tot het nat houden der belendende gebouwen en het stuiten van het alles verslindende vuur. Persconlijke ongelukken vielen gelukkig niet voor. Evenwel, de materiëele schade is belangrijk en tal van geainnen zijn plot seling aan de bitterste armoede ten prooi; voor velen is al wat zij op aarde aan geld of goed bezaten, verbrandvan een betrek kei ijken welstand zijn vele gezinnen straat arm geworden. Men is dadelijk in eigen omgeving be gonnen met geld voor de slachtoffers in te zamelenmet bussen werd bij de ingezete nen gecollecteerd; een offer bus, aan den in gang van het dorp opgesteld voor de voor bijtrekkende reizigers, werd dottr kwaadwil ligen schandelijk opengebroken; de mare chaussee heeft daarop de bus in beslag ge nomen. Met raoeito tracht men do ongeluk kige slachtoffers t:t bedaren te brengen en .worden pogingen aangewend de 200 wo- ningloozc stakkerds een onderdak te ver schaf feu. Het „Di>l. v. Nbr." meldt: De heer A. Wcrber, heeft bij de poging ©m nog een kist to redden, een stuk dak op het hoofd gekregen, waardoor hij leclijko bi and wonden kreeg aan hoofd en handen. Ieder redde wat hij kon, doch veel was onmogelijk bij zoo'n woedend-snellen voort gang. Jammerende vrouwen met de schrei ende, klagende „chvtskens" vastgeklemd om don hale zoeken behoud in den polder. Mannen ritten wezenloos onder het knette rende dak. Sommigen meet en met geweld naar buiten gevoerd worden. Bedden wat er to redden valt. De een met een gocdgevulden geldzak, dc ander met een waardeloozcn vogelkooi of een kreupelen keukenstoel, zonder ecmig overleg greep men, wat er voor do hand lag of stond. Aandoenlijke tooneelenl Een vrouw heeft een kindje verloren eenige dagen terug, 'fc lijkjo ligt te midden van den matten schijn van enkele trillende kaarsjes. En daarboven knettert en knapt fillee in don feilen brand. Het lijkje is vergeten. Maar do moeder komt tot bezinning! De moeder I En zij rent het brandende liuis in en redt haar dcode kindje, Zij jubelde nog van blijdschap. Even daarna stort het dak in 1 Een kreupele redde er velen! De infanterie uit Geertruidenberg was heel gauw ter plaatse. En zij hebben rich geweerd "V iel mot de enkele spuiten, die door de eb 't water uit de haven niet konden op halen en 't dus uit den polder moesten pom pen, weinig uit to richten, do brand werd took gestuit. Do kom van het dorp werd be schermd. Telkens werden onder aanmoedi gende hoezee s do muren omvergehaald en de vlammende hooi hoop en bespoten. De schade wordt geraamd op 400,000 h 5CK.>,000 gulden. Do burgers en landbouwers waren verzekerd, dooh vele armen, dis niet geassureerd waren, hobben het weinige, dat B'j liezaten verloten. Er is thuis reeds een comité gevormd tot het verleenon van onderstand. Op het ter rein van den brand hangen reeds gleufkisfc- jes met hot opschrift ,,Een bede om hulp". Bereidwillig helbbcn jongelieden uit de meer gegoede klingen zioh aangeboden om voor da door den brand getroffen armen een cellecto te houden en ieder belangstel lende vreemdeling dio liet tooneel van den brand bvockt, wordt aangehouden met een vriendelijk verz ek om een offertje. Do ruïne maakt een treurigen indruk, en de smart der slachtoffers is groot. Terwijl we ter plaatse van de ramp waren, zagen we den eigenaar van een groote nu afge brande boerderij, al zijn hebben en houen vervoeren op een boerenkar. Een beetje bed- degocd en een naaimachine was alles wat den man was overgebleven. Gelukkig is de marechausseekazerne, waar niet minder dan 36000 patronen geborgen waren, gespaard. Het gevaarlijk goedje is intijds door de militaire overheid naar Geer truidenberg vervoerd. Ook b o v en Wageningen woed de Maandagavond een onweer, zoo ontzet tend hevig aLs maar ai-Hen voorkomt. Ruim 6 uren kwam de bui uit het zuidoosten op zetten, het werd zeer duister en spoedig vlamden de enorme bliksemstralen en ratel den de geweldige donders bijna een uur lang. Doch het geluid van de clondeislagen weid bijna overstemd door liet kletter van een geweldige hagelbui, die tusschen de regens doorviel. Er werden stukken ijs opgeraapt, die 4 c.M. in doorsnee waren en 23 gram wegen. En intusschen viel er een zoo dichte regen, dat de huizen en hoo rnen aan de overzijde der straat wegdoezel den aohter het watengordijn. De meeste straten stemden blank en als gevolg daarvan begon het water de lager gelegen pcrccolen binnen te loopen. In een zeer gróót aantal kuizm was dit het geval, bij sommigen kwam het water uit den tuin en van de straat het huis binnen. Ook op vele bovenwoningen had men last van het water, door de enorme hagelsteenon waren op tal van plaatsen de zolder-ruiten verbrij zeld en stroomde het water vrij naar bin nen. In een pakhuis was een lading kalk opge-Jagenhet binnenstroomen de water veroorzaakte brand, welke door de brand weer moest worden gebluschfc. Zoo was men in de gansohe stad doende tegen de plotse linge oversfcrooming, dio benedenverdiepin gen en kelders onder water zette. Ook de hagel heeft heel wat Bchade aan gericht. Behalve het groot aantal ruiten, ook van broei kassen, dat verbrijzeld is, hebben ook vruahtfxmmen nogal wat geleden. Op merkelijk, dat in de naaste omgeving, o.a. de Grebbe, geen hagel is gevallen. Wel heeft het er hevig geregend; de Oosterstcomtram uit de richting Arnhem kwam met uren vertraging aan. Door het water was er zoo veel zand op den weg gespoeld, dat de tram niet passeer en kon. Het hevige noodweer, teisterde vooral Oosterbeek en omgeving. Door de geweidi ge stortregens werd de bekende trap bij het station Oosterbeek-Hoog voor een groot gedeelte weggeslagen, terwijl het zand, dat, door het zwiepende water losgewerkt, zich tussohen de dwarsliggers had vastgezet, waardoor zelfs het treinverkeer ernstig werd belemmerd. Te Eriohem is een koe van A. Kusters doodgeslagen. Maandagmiddag woedde ook boven do streek van Tiel tusschen 6 en 7 uren een onweder, zoo verschrikkelijk, als men het er in jaren niet had. Het licht was geen oogenblik van de geelgroene lucht, donder slagen ratelden met ontzettende kracht, de regen deed het water in de stadsgrachten een halven meter wassen. Op verschillende plaatsen sloeg de bliksem in zonder brand te veroorzaken. Minder gelukkig trof het de paardenfokker A. de Bio op het Zand onder dezo gemeente. De bliksem sloeg Jn de hengstenschuur en doodde drie dezer dieren. De brand bepaalde zich tot een ge deelte der scIiuut. Een zieke schippersvrouw ontstelde door het verschrikkelijke weer zoo hevig, dat geneeskundige hulp oogen- blikkelijk door do rivierpolitie moest wor den ingeroeoen. Onder de drie door -den bliksem gedoodo hengsten van A. do Bie, behoort de „Ito", waarvoor den eigenaar na het concours hip- pique te 's-Gravenhage vergeefs 12,000 gld. word ge-boden. Do dieren warén tegen in- koopswanide verzekerd. Te Wamel sloeg de bliksem in de woning van P. F., aldaar, welke geheel afbrandde. Op de uiterwaarden werd oen koe gedood. Omstreeks negen uren ontlastte rich bo ven Laren in liet Gooi en de kampen van „Volksweerbaarheid" en de „Kon. NecL Weerbaarheidsvereeniging" een hev'g cn- weer. Gelukkig bleven beide kampen ge heel ongedeerd. Wel stond op sommige lr.go plekken het water kniehoog, maar de bliksem sloeg nergens in, zoodat hoog stens een paar natte voeten werden ge haald. Te Culemborg heeft Zondagnacht tus schen halfelf en halftwaalf eon zeer hevig onweer gewoed, waarbij velen terugdachten aan het noodweer van 11 Aug. 1856. Bij den landbouwer S. v. d. Gun Sr. aan liet Spoel brandden twee hooibergen en een schuur af. Verder werden dooT het hemelvuur een paard en een koe gedocd, op verschillende andere punten van de stad werd hij het inslaan geen brand veroor zaakt. De stadsoprichter, de beer A. d. P., die bij den heer B. A. v. d. B. in huis is, werd 's nachts halftwee voor den brand van v. d. Gun geroepen, om vier uren bemerkte de politie rook op rijn kamer en wekte "v d. B. Ledikant en bed hadden reeds vlam gevat. Door een brandbluschmiddel en eenige emmers water werd een groote brand voorkom en. Te Culemborg was Maandag de telepbcon wegens het zware onweer van den vorïgen nacht den gansohen dag gestoord. Door cTen bliksem werden te Baak, bij Zutfen, vier boerderijen een prooi der vlam men. Het rijn de boerderijen van de-wedu we Manders, die van Kemper's, die van Ter Horst en die van Wigman. Te Alphen a/d. Maas is de bliksem gesla gen in <le boerderij van J. van Toorn, aan de Schans, welke gedeeltelijk afbrandde. Verzekering dokt de schade. Do bliksem is ook geslagen iri dé groote boerderij van baron Van Lyndea, gelegen op de Wuust te Dodewaard, bewoond door den heer Van Manen. Behalve de hooiberg brandde alles af. Drie varkens kwamen in do vlammen om. Huis en inboedel waren verzekerd De spoorwegwerker L. is bij een Seinhuis^ jo tusschen Neede en Borculoo door den bliksem dcodelijk getroffen. Te Dinxperlo en Varsseveld werden heele rijen boornen met hun vruchtenlast uit den grond gerukt en verbrijzeld. Schipbreuk? Tussohen Naarden en kfuiderberg is aan het strand door een meisje uit Naarden een flesch gevonden, welke bij opening een Briefje bleek te bevatten van den volgenden in houd: Op de eene zijde: Wilhelmina, Turf schip 1778 A, behoorende aan S. Graven- dijk, Oosterlaan, Helder, en op de andere zijde: Wilhelmina schipbreuk geleden 6 Augustus 1909 onder Texel. Onze uren zijn genaderd, dat wij vei gaan. Groet vrouw en kinderen. Dit briefje is door het Xaardcnsche ge meentebestuur naar den burgemeester van Den Helder gezonden. Van rattenvergif gesnoept. Vier kinderen te Velp monden op een puinhoop een doosje met twee poeders, en als goede vrienden deelden ze de gevonden lekkernij en aten ze op. Maar het bekwam lmn slecht. De poeders waren een zwaar vergift voor ratten; één poeder was vol doende om 30 van deze dieren te dooden. De kinderen werden al gauw ernstig onge steld, maar door een spoedig toegediend tegengif, 7.ullen waarschqnl'ik de vier snoepertjes het leven er af brengpn. „D e Poort van Klee f". Men schrijft aan de ,,N. R. C.": Sprekende over Kleef en de poorten van de stad stelt uw verslaggever, die den in tocht van het Keizerlijk Dnitschc paar al daar beschreven heeft, de vraag: „Zou het dsze poort wellicht rijn, die voorbeschikt was de naamgeefster te worden van de tal rijke eet- en drinkgelegenheden in Holland, die schijnbaar zoo ongemotiveerd D e Poort van Cleve gedoopt zijn?" Ik meen ten deze te kunnen inlichten. De eerste van de hier bedoelde gelegen heden is geweest die, welke ook thans nog bestaat en die een 40-tal jaTen geleden ge vestigd werd te Amsterdam, aan den Voor burgwal bij de Molsteeg, in een zeer ruim perceel, dat in den gevel droeg een steen, met het opschrift „Die Porte van C 1 e v e". Het restaurant nam dien naam over. Het werd befaamd, vooral bij het reizend publiek en rijn bloei heeft tal van andere gelegenheden van dien aard, elders opgericht, aanleiding gegeven zich evenzoo te noemen. Welke Kleefsche poort op den steen stond afgebeeld weet ik echter niet. Zooals we meedeelden had Zondag to Keulen ter gelegenheid van de sluiting van het eucharistisch oongree een groote processie plaats. Het geweldige ge drang van de mensohenmenigto door deze processie op straat gelokt, is oorzaak ge weest van tal van verwondingen. In de na bijheid van den Dom, waar het gedrang het grootst was, vielen niet minder dan 400 menseben in zwijm, op de Neumarkt on geveer 100. Tien kinderen weiden overre den. Twee personen werden door zonnesteek getroffen. Het verkeer uit do canstreken was zoo reusachtig, dat met 650 aankomend© en vertrekkende treinen aan de oischen van het verkeer nauwelijks kon worden voldaan. Teek en end voor do geweldig© herrie on drukte aan hot station ia do mcdedeeling, dat meer dan dertig reizigers gewond wer den door het plotseling dichtslaan van cou pé-deuren. Het spoorwegongeluk by Longjumeau, waar Reuter over heeft ge seind, had plaats Zondagavond tegen kwart na. tienen. De personentrein, dio van Arpa- jan kwam, werd met een tussehentyd van drie minuten gevolgd door een goederen trein. Dicht baj Longjumeau was, op een overweg, een paard op d© rails gevallen De personentrein stopte, twee conducteurs bolden den weg op met een lantaarn en gaven de voorgeschreven signalen om den goederentrein te waarschuwen. Een ander conducteur, die bij den personentrein geble ven was, zag «dat de goederentrein zich niet aan het signaal stoorde. Hij riep den ma chinist van dén stils taanden trein toe: maak dat je weg komt. De machinist zotte zijn trein weer in beweging. Het was te laat. Ex was geen ontkomen aan. De goe derentrein reed achter op den personen trein in. Te Longjumeau kon men den schok hoeren. De bewoners uit de buurt kwamen toesnellen. Zij bemerkten weldra dat hier een gruwelijke ramp had plaats gehad. Er rijn 12 dooden en meer dan dertig ge wonden. De machinist van den goederentrein wordt in do kazerne van de gendarmerie ter be schikking gehouden van het gerecht. De menschen te Langjumeau zijn woedend pp den machinist. Hij is dronken geweest, zeg gen zij. De machinist is zelf gewond. Hij zegt, dat hij alles gedaan heeft wat moge lijk was om de botsing to vermijden. De feitelijke omstandigheden pleiten te gen den maehiriist. De weg is recht, de roede lantaarns achter aan 'de personen troin rijn op 300 meter af stands te zien, en het schijnt het parket laat daarom trent thans prooven nemen dat een trein, zelfs als hij in volle vaart is, over een afstand van minder dan 50 meter kan stoppen. In de Solwa y-b aai is er aan boord van een turfboot, waarin vijf per sonen zaten, een ontploffing geweest,, waarna de boot geheel uitbrandde. Drie menschen rijn bij het ongeluk omgekomen. Tunnelinstorting. Men seint uit Stuttgart: Gisteravond heeft tus schen Stuttgart eu Feuerbaph <en tunnel instorting plaats gehad, waarbij twaalf ar beiders rijn omgekomen. Met. den reddings- arbeid is men eerst hedenmorgen begonnen, wegens verder gevaar voor instorting. Uit het Oosten en Westen ko men berichten van ongewone hitte. In de Yereenigde StatéH lijdt het volk zwaar in dé geblakerde stedèU, én hl het Zuiden van Rusland bezwijken véle menschen van de warmte. Aan do „Dailv Mlrror,, wordt uit St-.- PeterBbUpg gemeld, dat de thermometer (n de geteisterde streken 125 graden aanwijst. In de badplaatsen van de Krim, die in dezen tijd van het jaar druk bezocht wor den, zijn vele slachtoffers aan zonnesteek. In Engeland is het aan de Oostkust zeer warm. Te Hunstanton wees de thermome ter 85 graden in de schaduw aan. De ook in Frankrijk eindelijk ingetre den warmte maakt reeds slachtoffers. Behalve talrijke wandelaars, op straat door de hitte bevangen, wien in de politie- posthuizen hulp werd verleend, zijn ver schillende gevallen van plotselinge ver standsverbijstering voorgekomen. Zoo schoot een fabrikant in een aanval van waanzin een revolver uit zijn venster af, gelukkig zonder iemand te kwetsen. Een ander wierp zich te water, doch werd weer op het droge gebracht. In de rue Baudiu vertoonde zich tot groot en schrik van de voorbijgangers een jonge vrouw, ter nau- wemood gekleed, en met loshangende ha/- ren, op het dak van haar woning. Drie loodwerkers, die in een naburige goot aan het werk waren, trachtten de ongelukkige te grijpen, maar slaagden hierin niet. De brandweer moest ten slotte te hulp komen om de vrouw naar beneden te brengen. "Wie de stad uit kan, vlucht naar de bos- schen in den omtrek. Maar in de bosschen is liet al even warm als aan de boulevards. Het was gisteren te Parijs bijna 90 graden Fahrenheit in de schaduw. Een trein, die bij Axgenteuil stil had moe ten houdien, reed tot verbazing van de rei zigers het station voorbij en hield later plotseling, op een verkeerd spoor, tusschen twee stations stil. De machinist bleek krank zinnig te rijn geworden. Maandagavond ie er ook een hevig on weer geweest over deelen van Noord- en "West-Frankrijk. In Engeland kon men het lichten in de verte waarnemen. Te Londen heeft men volgens een Engelsch blad 's avonds tusschen 10 en 11 uren vele honderden bliksemschichten gezienin een minuut telde men er vijftien. Zondagavond om halfelf heeft op drie honderd meter afstand van het station Teil in Normandiê een botsing plaats gehad tusschen een goederentrein uit Al ais en een rangeermachine. De locomotieven liepen met groote kracht tegen elkaar op, en begroeven de bestuur ders onder hun reuzenliehamen. Een wissel- wachtershuisje werd verpletterd en de rails vernield. Als oorzaak vermelden de bladen de sterke bocht, welke vlak voor het station Teil is en waarin veel waggons stonden ge rangeerd, zoodat de seinen niet goed zicht baar waren. Daarbij kwam, dat de machi nist van den goederentrein niet bekend was op den weg. Hij heeft trouwens zijn schuld met den dood geboet In 1378 had een catastrophe plaat-s in denzelfden bocht, onder dezelfde omstan digheden. Delaunay.Sedert den dub belen moord op den onderoommissaris en den inspecteur van politie te Parijs door den museum-dief Delaunay, deed men alles om diens indentiteit vast te stellen. Thans heeft men gevonden, wie hij eigen lijk ia Het is een zekere Octave Detolle- moere dio onder de namen Duokemin, To- léré, "Vlalère Lefévre, Duchasne, Due ha tel en Sénéchal zijn „handwerk" uitoefende. Hij werd bij verstek in September 19Ó4 ter dood veroordeeld wegens moord op ©en brievenbesteller. Tevoren had bij vijf vcr- oordeelingen voor inbraak, landlooperij, muiterij, diefstal, enz. Zaterdagnacht is bij een der kazernes ts Nancy een onderofficier, die drie weken geleden een spion ontmaskerd heeft, met een messteek in de borst doode- lijk gewond. De vermoedelijke dader, zeke- Te Ajidró Ditillon, een zeer gevaarlijk su jet, dat reeds meermalen met de justitie kennis maakte, is gearresteerd. Te Stettin heeft een specia list tegen een patiënt geprocedeerd, bij wien hij een moeilijke operatie van eigen vinding had verricht. De pataent had daar niet meer dan 800 mk. voor over gehad, maar de dokter verlangde een hooger honorarium. Het Oberlandesgerioht te Stettin heeft nu uitgemaakt, dat do patiënt zijn dokter voldoende betaald had, omdat de van over heidswege vastgestelde taxo geen hooger honorarium voor een operatie dan 500 mk. kent. Nu de dokter 800 mk. ontvangen had, moest hij tevreden zijn. Aan rijn beslissing knoopte het hof neg de ethischo overweging 'vast, dat het beroep van geneesheer stellig ten deele een geld winning is, maar dat de bedoeling om geld te verdienen bij de hooge zedelijke belan gen van dat broep op den achtergrond moet 8baan. Eentelegram nit Nieu w-Y o r k meldt: Terwijl een schare van zesduizend menschen Zondagavond te Orchard in Maine bad en zong ging een predikant rond! om te oollecteeren voor het Christelijk Zendings- verbond en haaldo f 132,000 op. De grootste gift was van 15,000. Een inwoner van Grenoble, rijn mister cn een Bcrlijner zijn op een tocht op de Barre-des-Ecrins, een berg van 3415 M. hoogte in do buurt van Grenoble, veron gelukt. Bij het dalen stortten alle drie m een afgrond. De Beriijner en de jonge da me lieten er het leven bijde derde be reikte, gewond, in drie dagen tijds een na bijgelegen dorp. De staking in Zweden. Het is moeilijk uit de verschillende telegram men een juist beeld van den toestand to verkrijgen, vooral ook omdat vele van die beslichten slechts melding maken van plan nen, waarvan de uitvoering nog lang niet zeker is, maar dit blijkt toch wel uit al die berichten dat de toestand zeer ernstig is, al schijnt er dan ook onder de arbeiders zelf al eenige verdeeldheid te komen. Het groot gevaar is natuurlijk, dat bij een voortduren van do staking, verbittering én angst voor den afloop, tot ongeregeld heden zullen leiden. In Lulea hefcben een paar stakende fa brieksarbeiders, die op een boerderij melk wilden stelen, den boer, die 't trachtte fa beletten, doctl ge schoten. Dit is de eerste ernstige gewelddaad, tijdens de staking ge beurd. In Stockholm begint men gebrek aan brood te krijgen. De tramdienst, eerst ge deeltelijk weer begonnen, is, gelijk een te legram meldde, andermaal gestaakt. Dot verwaahtto men vooruit: het publiek zou niet durven rijden. Tegen heden wordt een staking van telegraaf en telepboon voor speld. Te Stockholm is er uit de arbeiders als ook uit de overige burgerij, een korps orde bewaarders gevormd. In beide zijn ook vrouwen opgenomen. Veel zal er voor den afloop der staking van afhangen of het spoorwegpersoneel meedoet. Tot nog toe weigert het gehoor te geven aan oproepingen om het werk neer te leggen. Zij die deze ambtenaren tot sta king aansporen worden inmiddels voor het gerecht gedaagd, aangezien de wet op dat bedrijf strlaf stelt. Te Stockholm zijn 14 stakers wegens orde verstoring achter slot gezet. Groote menig ten scholen voor de gevangenis samen en men vreest voor pogingen om do gevange nen met geweld te bevrijden. Ziekenhuizen, restauraties, apotheken en slagerijen lijden onder het ijsgebrek. Do paitoonsvereeniging betaalt haar le den, die onder de staking lijden, dagelijks een 200,(XX) kronen uit, zegt men. Volgens een gerucht worden er in Enge land weer dokwerkers aangeworven om Zweedsche stakers te vervangen. Een En- gelsch blad kon er gisteren geen bevestiging van krijgen. Wel vernam het, 4at do Wil- son-booten op Malmö Gothenburg met dubbele bemanning voeren om gintfs met laden en lossen te helpen. Jolgens een bericht uit- Stockholm is iemand naar Amerika vertrokken om gel delijk en 6teun voor de staking te vragen. Men schijnt dus geen spoedig einde van de staking te verwachten. Te Gothenburg maken de couranten zioh sterk, te blijven verschijnen, zij het in kleiner formaat. Maandag zijn de Zweedsche bladen voor het laatst uitgekomen; ook de socialistische, want het stakingscomité vond beter voor, deze geen uitzondering te maken, 't Zal ech ter gedurende de staking een afzonderlijk dagblad uitgeven, onder den naam „Sva- ret" („Het Antwoord": de algemeene star king is het antwoord op de uitsluiting). Maandagavond was half Stockholm in donker. Do arbeid aan ga6- en eleotrkn- teitefabrieken kon dua zonder de sfakera niet volgehouden worden. Het stakingsbestunr heeft bekend ge maakt, dat allen die zonder bewijs van da* bestuur aan het vervoer van levensmidde len deelnemen, voortaan als onderkruipera beschouwd zullen worden. In het naburige Denemarken heeft men dezer dagen veel last van Zweden, die, nu er in hun land geen sterke drank meer ver kocht wordt, over de Sont hnn dorst ko men lessohen. Te Helsingör komen op straa* ergerlijke dronkemanstooneelen voor, ©3 ook te Kopenhagen ziet men veel ZwedeB izacli te goed doen cn in kennelijken 6taaT) verkeeren. Gemeenteraad van JLisse. Vergadering van gistermiddag. Voorzitter was de heer G. van Parijs. Afwezig de heeren Van der Zaal, Van Zanten, Prins en Lefeber. Aan de orde was de vaststelling der go- meenterelcening dienst 1906. "Uit het rapport van de commissie belas* met het nazien dezer rekening bleek, dat deze correct in orde was bevonden, weshal ve B. en Ws. voorstelden om haar conform! vast te stellen. Met algemeene stemmen werd hiertoe besloten. De gewone ontvangsten haddep, bedragen f 45,222,55 en de buitengewone f 14,962.02, te zamen dus f 60,184.57. De gewone uitgaven bedroegen 30,359.*^ en de buitengewone f 14,644.52, te sat en dus f 64,004.1a Het saldo der gewone ontvangsten eö uitgaven bedroeg aldus f 6S62.97 en dat der buitengewone 317.50, te zamen dus 6180.47 Do heer Van der Mey deed nog opmerken" dat een bedrag van 2900, zijnde bat saldo der gasfabriek, onder de gewone uitgaven geboekt stond, doch wat aan de gasfabriek terugbetaald moest worden voor uiibrei- dingskapitaal. Het kohier schoolgeld, 3de kwartaal, was door B. en Ws. opgemaakt tot een bedrag van f 152.55 en w~rd door door den Raad vastgesteld. Goedgevonden werden voorts eenige ai en oversein-ij vingen tot een gezamenlijk be drag van f 175.70. Van den heer M. van der Veld was voorts een verzoek ingekomen om vergunning roof de verlenging van de Van-der-Werfstraatf Dit verzoek, dat vergezeld gjng van een situatieteekening, werd ingewilligd. Hierna werd d'e vergadering gesloten. De bGFaarbnarm&king van de Haas* Men meldt ons uit Brussel: Een der H^ag- schc bladen heeft medegedeeld dat de on derhandelingen tussohen België en Neder land aangaande de kanaliseering van den Maas zoover gevorderd zijn, dat een op lossing spoedig te wachten zou zijn. Wi meenen echter te weten dat nog niets off cieel is vastgesteld. De commissie samengo steld uit Belgen en Holland vs, welke zich met deze belangrijke kwestie bezighoudt zal waarschijnlijk niet vóór de maand October bijeenkomen, zooclat dus het bericht om trent een spoedige oplossing dezer kwestie voorbarig is. TolesarnSfieh vresrkorioSat, Hoogste barometerstand 771.6 te Valen cia; laagste 752.3 te Haparatida. Verwachting tot den avond van 12 Aug.'j Zwakke tot matigen wind uit westelijke richtingen. Half bewolkte lucht. Waarschijn ljjk droog weer. Dezelfde temperatuur.

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 2