No. 15171. IiEZDSGH DAG-BLAD, Zaterdag 7 Augustus. Anno 1909. Gemengd Nieuws. FEUILLETON. Het maj oraat. m Hoe kwartjesvinders hun klag slaan. Een slachtoffer deel lo uw ^De N. Crt." het volgende mede: Gistermiddag begaf ik rujj per fiets van 'Leiden naar Den Haag, toen ik tusschen De Yinfc 'cn Den Deyl aan den kant van den weg een man op den verhoogden berm tag zitten, met drie kaarten voor ach, tor- wijl-een ander blijkbaar met hem spee-lde. Een meter of vijf-en-twintig verder stond pog een jonge man, die den ander toeriep: >,Ga toch mee en speel niet, de kansen ctaan immers niet gelijk, je verliest vast je geld". Toen ik dezen aansprak met: „dat is zeker een kwartjesvinder", zei hij Natuurlijk en die andero wil hem afzetten; ik tracht hem er van af te houden, maar fajj luistert niet". Daarop kwam de kaarfc- epcler naar hem toe en zei: „Als die me neer spelen wil dan hebt daar toch niets mee te maken, u mag gerust zien wat ik doe", en toen legde hij uit hoe het spel ging. Een van de drie kaarten was harten boer. Kon men deze kaart nadat de drie geschud waren als zoodanig aanwijzen, dan kreeg men bij een inzet van een rijks daalder er twee terug. „Durft u", zei hij tegen mij, ,,een rijks daalder opzetten?" Hij s hl idde de kaarten en daar ik goed opgelet had meende ik ook poker te kunnen zeggen welke kaart har tenboer was. Ik wilde me echter niet met hem inlaten en ik kon toen nog niet begrij pen hoe iemand zich ooit door zulke men- echen kon laten bedotten. „Wijst u hem dan eens aan voor niet", zei hij; ik deed dit on 'de aaegeweeen kaart bleek werkelijk har tenboer te zijn Hetzelfde werd nog eens 'qp dezelfde wijze herhaald, waarop de an- 'clere, die bet eerst gespeeld had, weer een rijksdaalder waagde, welke hij verloor, iets wat door mij voorzien was, omdat ik dade lijk bemerkt had dat hij een verkeerde trok. Speelt u nu-ook eens", zei hij tegen mij, „u kunt er mee ophouden wanneer u wilt". Maar ik was volstrekt niet van plan zooiets to doen en wilde doorrijden. „Laat mij je kaarten eens zien", zei teen mijn eerste zegsman. En toen zachtjes tegen mij: „wil len we er hem eens laten inloopen?" Hij Vouwde toen een hoekje van de bewuste kaart om en gaf ze terug. Weer werdén de kaarten op den weg uitgespreid en de be- yniste boer was duidelijk herkenbaar. On middellijk werd toen door mijn nieuwen vriend een riks op dezè kaart gewaagd, telken bij won. En toen zette ik bij den vol genden keer op en draaide de kaart met net omgevouwen hoekje om. Onnoodig te zeggen dat het hartenboer piet was. .Wat een zonde van mijn rijk3- Uaalder, te meer daar ik er niet veel heb en ze zoo goed kan gebruiken. Tóen ik weer óp mijn fiets zat begreep ik ïtat deze drie onder één hoedje speelden en dal ze gezamenlijk er mij op hun gewone slimme manier hadden laten inloopen. Opdevluoht. Nader is om- fcront den uit Haarlem sedert jl. Zaterdag Verdwenen en failliet verklaarden make laar F. O. Piet bekend geworden dat hij Haar Amerika gevlucht is. Men spreekt van 'tekorten, ook van r.-k. kerkgeld, van tus- eolicn de 60,000 en f 100,000. P. wa3 een klerkje bij den makelaar IPoortnlan; bij diens dood rijn opvolger gc- iwordon, verdiende hij grof geld en genoot veel vertrouwen. Speculatiezucht is de oor- Kaak. Yan een loodgiebertje zijn ongeveer f 14,000 Verdwenen. De kas van de kerk op de Nieuwe Groenmarkt moet geen schade lij- 'den. liet blijkt nader, dat het grootendeels feleine luyden zijn, die benadeeld werden, iHofjesjuffor3, groenboertjes, kleine winke liers zijn er bij die alles kw?jt zijn. Ook een R.-K. geestelijke is er ingevlogen en dan toog een Amsterdamscli rentenier, die vroe ger te Haarlem woonde. De curator heeft reeds taxatie gehouden van den boedel, doch alles van waarde is verdwenen, zelf3 do «ohildersfcukken uit de lijsten gesneden. Gisteravond stond de Duifc- Bcher W. D., een varensgezel, rxinder vast ^woonverblijf, op de tramrails in de Reede- f Hij dronk dc flesch geheel leeg, spalkte ^ijn oogen nog eenmaal ver, zeer ver open jen viel daarna om. Hij sluimerde dadelijk jin en sliep zoo vast, dat men een pistool bij zijn oor had kunnen afschieten, zonder Ifaem to wekken. Het was nu volkomen donker in het Jboseh; do maan wilde zich nog altijd niet jvertoonen. De sterren prijkten echter nog |ïn al haar glans aan den staalblauwen he mel» maar hun licht was niet sterk genoeg, ;om door het dichtgebladerte der beuken jheen te dringen, waaronder de nadht triora- ïeerend zijn zwarte weefsels spon. En lioo geheimzinnig stil was hetl Zóó fctil, dat men den slaper kon hooren adem halen. Ook de wind was gaan liggen, jfilechts af en toe ritselde een vogel ui het (loof, of piepte ergens een uiltje of vloog jfcen eekhoorntje over het mos. Omstreeks middernacht werd bet plotse- Bug eohter levendig. Werd het woudspook [.«rakker? Een zacht gerol liet zich uit de Verte vernemen; tusschen de boomen zag 'men een lioht flikkeren. De sluimerende Vogels in de kronen staken de koppen op. Het ruisohte en fladderde heen en weer. ,Ren open rijtuig, met twee mooie bruintjes bespannen, reed over den hoofdweg. De koetsier op de® bok had, door slaap Eermand, zijn b!oofd met den gelakten ed diep op de borst gebogen, efi d© [de heeren achter in het rijtuig lagen rijstraafc te Rotterdam 'en bleef 'daarop staan, toen de motorwagen 54 van de eleo trisohe train uit de Boompjes die straat in reed. De bestuurder van den motorwagen belde herhaaldelijk, maar de Duitscher wist van geen wijken. Ter voorkoming van onge lukken remde de wagenbestuurder elec- triseh, maar kon- niet voorkomen, dat de vreemdeling een sohok kreeg, viel, ondor het voorbalkon verdween en met- de baan- schuiver in aanraking kwam. Hij werd on der de>n wagen vandaan gehaald, bleek in wendig gekwetst en is naar het ziekenhuis vervoerd. De ballon „Rotterdam" van de Nederlandsche Yereeniging voor Lucht vaart, Donderdag om 11 u. te Utrecht opge stegen, is Donderdagmiddag te 3 u. 10 min. zeer gelukkig neergedaald te Spijkonïsse. Passagiers waren kapitein v. d. St-euP, commandant, mevrouw v. d. Steur en de heeren Nell en Yan Waterschoot van der Graoht. Ongeval door den stoom- ploeg. Sinds ruim een week werd de heideontgiDning in de gemeente Anloo door de aanwezigheid van den stoomploeg der Hoideontginningsniaatschappij „Utrecht" krachtig vooruit geholpen dit inder daad grootsche werk trok veler aandacht. Zoo ook gasteren. Weer had de eene loco mobiel den reuzenploeg tot zich getrokken en had de andere haar stalen draadketting gevierd, toen dezo door do plotselinge span ning begoQ te zwiepen en eenige nieuws gierigen, die zich, naar het scheen al te dicht er bij hadden gewaagd, maar al te onzacht aanraakte. Mejuffrouw en de heer v. H., 20 en S3 ja- ren oud, met bun logee van denzelfden leef tijd, werden allen aan de onderbeen en ge troffen; den beiden eersten weid ieder eon been stuk geslagen; do laatste bekwam slechts een geduchte bloeduitstorting. Met rijtuigen werden zij naar de ouderlij ke woning te Annen vervoerd waar dr. Fi- Bohor, uit ZuidLaren, de eerste hulp ver leende. Gistermiddag had mejuf- frouw de K., eohtgenoote van den oonc-ier go der ambachtsschool te Doetinohem, het ongeluk bij het schoonmaken ran dit go- bouw van de trap te storten. In bewusteloo- zen toestand opgenomen en naar huis ver voord, is do ongelukkige vrouw in den af- geloopen nacht, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, aan de gevolgen oveileden, Men meldt uit Doesburg: Gis- teren had op do fabriek- der N.Y. van na- geperste en andore st-eenen voorli. Gebr. v. d. Loo in de nabijheid van Doesburg ge legen, een ernstig ongeval plaats. De werk man A. Waardenburg alhier werd n.l. door een der machines gegrepen en de arm van het liohaam gerukt. Na voorloopig verbon den te zijn, werd hij per roeiboot naar Doesburg vervoerd, wanr de geneesheeren de doktoren Brand en d'Mey him hulp verleenden. Aangezien de toestand van W. door hen als zeer ernstig werd beschouwd, lieten zij den patiënt per rijtuig naar Arn hem vervoeren. Men vreest voor het behoud van zijn leven. Gisteravond: is de omnibus, die van IsseLborg naar Wertli rijdt, op bru tale wijze door twee personen aangerand. Zij grepen paard en koetsier en eisoh- tcn overgave ran alle voorwerpen van waar- do en geld, die de koetsier in den omnibus liad geborgen. Toen de booswichten aan het Z5eken gingen, gaf de koetsier een hunner met een ijzeren voorwerp zulk een slag op het hoofd, dat hij bewusteloos neerviel. De andere aanrander ging toen op de vlucht. Te Merxom bij Antwerpen 'heeft, gelijk gemeld, Donderdagavond een rampspoedige brand gewoed, die aan 4 menschen, onder wie twee brandweerman nen, het leven gekost en voor 500,000 fr. sohade aangericht heeft. Half Merxem, zegt do „Nieuwe Gazet", zou op dit oogenblik in vuur en vlam staan, indien de brand wacht van Antwerpen niet ter hulp ware gekomen. Het blad geeft er als volgt verslag van In de gebouwen der naamloone maat schappij „Pegase", te Merxem, gelegen aan den hoek van de Hermanstraat en van de Westerkaai van het dok, brak Donderdag- rechts en links in de hoeken en snurkten luid. Hopsa 1 Het eene voorrad stiet tegen een mijlsteen aan den weg. De koetsier wipte in de hoogte en trok daarbij zoo heftig aan de teugels, dat de paarden schuw wer den, en een oogenblik later sloeg het lichte jaóktwagentje om. De lichten in de lan taarns gingen uit; in de duisternis zag men 6leohts een donkere, heen en weer zwaaien de, vormloozo massa, „Dat de duivel je..." stotterde een slaperige, heosch klinkende stem. „August, wat is dat voor een ezelachtigheid 1 Wel, zeg maD, leeft gij nog?" „Om u te dienen, mijnheer", klonk een weinig schuchter het antwoord terug. „Maar ik heb een slag tegen het hoofd ge kregen. Ik sta liier en houd de paarden vast, dio malle merries gaan er als wilden van door 1 Kalm, kalium m..." „August? 1" „Mijnheer 1" „Hoo ia het dan eigenlijk gekomen?" „Ja, wat zal ik u zeggen, mijnheer; wij zullen wel ergens tegen aangereden zijn'. Opeens sloegen wij om." „Dat heb ik gemerkt. Ik moet over den dokter heen gevlogen zijn. Die moet hier ook wel ergens liggen. Hemel, wat doen mij de ribben pijn! Gij zijt een mooie koet sier Op den straatweg omgooien 1 Staan de paarden nul" „Om u te dienen', mijnheer 1" „Nu, dan aangepakt en het rijtuig in de hloogte I Gij grijpt vóór beet, ik achter..* opgepast hoepla 1".,* Een gesteun, gekerm en gevloek, vervol gens snulven en hijgend ademhalen. „Drommela, dat was een vracht 1 Nu wil len jrij eens den dokter zoeken ik hoop, avond een brand uit, die weldra tot een ramp oversloeg. In genoemde fabriek wordt paardenvoeder bereid en de heer Raymond Yan den Abeele £s er beheerder van. Het hoofdgobouw ia 30 meters lang op 20 meters breed en is drio verdiepen hoog. Het paalt aan de mouterijen Dandeloy, Lambrechts en Schoen, Men was bezig de uitgebreide in richting nog te vergrooten. Onder het bevel van den heer schepen Cassiers kwam de brandweer der gemeente zoo haast mogelijk toegeloopen en het vuur werd oogenblikkelijk met twee lansen aan gevallen. De brand had echter reeds een geweldige uitbreiding genomen en ziende, dat rij onmachtig waren tegen den vuurpoel, vroegen de pompiers van Merxem om de hulp van hun vakgenoofcen van Antwerpen in te roepen. Eer men tot dit besluit kwam, was evenwel een heelo tijd verloopen en het vernielend element woedde maar toe op, zonder zich aan bestuurlijke onderhandelin gen te storen. Onder het bestuur van luitenant Boelens kwam de stadsbrandweer, rond halftion ter plaatse. Zij was voorzien van de stoom pomp, die 3000 liters per minuut geeft. Op dit oogen/blik waren de pompiers van Merxem bezig om do groot© poort, langs de "Westerkaai, open te breken. De gevel van dit gedeelte van de fabriek liep in punt uit. Eensklaps stortte deze trapgevel met donderend gedruisch in en kwam mid den den steenweg terecht-, waar de heer J. van Hooydonck, seigeant der pompiers en drie andere personen, waaronder de pom pier Lenssen, stonden. Al deze personen werden onder de puinen bedolven. Toen men hen er kon onder uithalen, waren drie de zer ongelukkigen dood; rij waren op den slag bezweken. Pompier Lenssen ademde nog en dokter Van de Wildenberg, van Ant werpen, die bij toev3l In den omtrek was, gaf hem de eerste zorgen. De arme Lenseen werd vervolgens naar het gasthuis der go- meente gevoerd. Op het oogenblik, <tat men er aankwam, bezweek hij. Heel de fabriek is vernield en 'de pom piers moesten er zioh bij bepalen de nabu rige woningen te vrijwaren. Dezo hebben niet geleden. Hartverscheurende tooncelen gebeurden toen de families der slachtoffers in tegen woordigheid kwamen van de lijken. Om 12 uren was het vuur omschreven. De menigte, die was komen toegeloopen, ver minderde van lieverlede. Waren de pom piers van Antwerpen niet ter plaatee ge weest, de ramp tx>u veel grootor geweest zijn. Het was slechts sedert anderhalf jiaar, dat de fabriek „Pégase" bestond. De maga zijnen waren heropgebouwd gewordendank zij den sbevigen bouw langs binnen zijn er niet meer slachtoffere. Niets, blijft er van over dan de bureelen en de rekenboeken; deze laatste konden in tijds gered worden. Ook de paarden kon mp® te gepaster tijde buiten halen. De fabriek was voor 500,000 fr. verzekerd door de volgende maatschappijen: „Nor wich Patriotio", „General accident", „Na tional General Alliance", van Berlijn, „La Monde", van Parijs, „Bulgaria" on „Yorkshire". Tijdens de reddingswerken werd zekero Frans van Leuven gekwetst. Hij werd da delijk verzorgd en kon daarna huistoo gaan. Wat den verzekeringsagent, den heer Ed ward Gevers, betreft, deze was, ei zoo na, onder de slachtoffers. Hij was insgelijks te midden van den steenweg als de puntgovol inviel, maar, verwittigd door de kreten der vrouwen die daar rond stonden, deed hij een sprong oprij en ontsnapte aldus aan het dreigend gevaar. Zooals reeds gezegd, zijn er 4 dooden: Jan van Hooydonck, gehuwd! en vader van 5 kin deren; Alfona Lenssen, gehuwd en vader van 8 kinderen; Hendrik Vos, uurwerkma ker-goudsmid, gehuwdY«an Gooi, toezich- ter van den openbaren reiniglioidsdienst. Verongelukte schepen. Volgens Bureau Veritas zijn in de uxaaad Juni verongelukt 37 zeil- en stoomsche pen, als: Zeilschepen: 3 Ame'rikaansoho, 13 Engel- sche, 4 Fransohe, 3 Italiaansohe, 1 Deensch, 2 Braziliaanscho, 1 Spaansch, 7 Noorsohc, dat die heilzame sohok hem good bekomen is. Hij was als een zak. Dat is eigoulijk een geluk; de genius der dronkenschap be schermt steeds zijn aanhangers." Drie minuten stilte. Daarop klonk op nieuw de ietwat heesch-slaperige stem: „lk geloof, dat ik in een mierenhoop heb go- grepon. Het kriebelt zoo over mijn hand. Hebt gij geen lucifers bij je, August?" „Geen onkeje, mijnheer; het is om ra- izend te worden." Nu werd de ander kwaad. „Dc duivel moet jou halen, kerel 1 Is dat een manier I Niet eens een lucifer heeft de vent bij zich en daarbij heerscht een duis ternis, dat meii nauwelijks drie stappen voor zioh uit kan zien 1" De koetsier bromde iets onverstaan baars, dooh slaakte plotseling een luiden kreet. „Baron „Wat is er nu weer?" „Ik heb hem I" „Den dokter?" „Ja, den dokter l Hier ligt hij languit en slaapt als een mormeldier „Hoo is bet mogelijk'l Vliegt uit het rij tuig en slaapt daarbij rustig door. Die is goed geladen. Hoor eens August." „Mijnheer „Ik geloof, dat wij den dokter in het ge heel niet wakker zullen krijgen!" „Dat geloof ik ook niet, mijnheer." „Nu, wat zullen wij dan doen?" „Wel, wij nemen hem bijvoorbeeld op en leggen hem zaolït in den wagen en rijden naar huis en leggen hem daar bijvoorbeeld ïn bed en dan kan hij immers rustig uit slapen." „Dat zal wel het beste zij'n. Waar ligt de doktert Waclit een beetje, ik moet mij 1 Oostenrijksoh, l Russsisch en I Zweedsoh. Stoomschepen: 2 Duitsohe, 2 Amerikaan- scbe, 1 Belgisch, 13 Engelsohe, 3 Fransche 3 Japansche, 1 ZweecLsch en 1 Nederlandicli. Hieronder zijn begrepen 2 zeilschepen die als vermist worden beschouwd wegens ge brek aan tijding. Minister Gladstone heeft gisteren in het Engelsoho Lagorliuis een wetsontwerp ingediend, dat het lot van winkelbedienden zal verboteren, als er tijd! overblijft om het in deze zitting af te handelen. Do uren zullen zoo beperkt wor den, dab geen winkelbediende m een week meor dan 60 uur zal werken. Zondags moe ten de winkels, behoudens enkele uitsonde ringen, gesloten blijven; voor winkels in JoocLsche wijken is de bepaling gemaakt, dat zij Zondags tot 2 uren open mogen blijven, indien zij van Vrijdlag zon-onder tot Zater dag zon-onder gesloten zijn gebleven. Ver der zullen de winkelbedienden door de week een balven vrijen dag hebben. Het vroeg slui ten van do winkels wordt aan de gemeente raden overgelaten. Het. wetsontwerp is aan vulling en verscherping van de wet aan gaande den werktijd in winkels. Gistermorgen bij zonsop- gang is bij de gevangenis Santé, hoek Bou levard Arago, te Parijs, do moedermoord©- naar Duchemin geguillotineerd. Don vorigon nacht om twaalf uren was er een gesloten wagen in do rue de la Folio- Regnault gekomen om de guillotine van de bergplaats alklaax te halen en naar de plaats der terechtstelling te brengen, en een half uur later verscheen de beul met zijn i-akkers. De heer Deibier werd door de menigte, die zich toen al liad opeengepakt, luide toegejuioht. Om twee uren trok Doi- bler met do beulsknechten cn de guillotine naar de Santé. De straten rondom do ge vangenis waren afgezet. Achter de onver- breekbare hagen van politic-agenten kon- de menschen niets of zoo goed als niots van de guillotine ricn. Onlangs is bepaald, dat do plaats waar te Parijs in liet. vervolg te rechtstellingen zullen plaats hebben, zou zijn aan den boulevard Arago, 120 meter van dc Santé. Artikel 13 Code Pénal sohrijft voor, dat een wegens oudermoord ter dood veroor deelde naar dc plaats der terechtstelling gevoerd zal worden in liet hemd, bloots voets en niet een zwarten sluier over het hoofd. De moordenaar ral op het schavot uitgestald worden, terwijl de deurwaarder den volke liet vonnis 7>al voorlezen. Dit ar tikel is niet afgesoliaft. Zoo moest aan deze voorschriften voldaan worden. Echter werd Duchemin in gesloten wagen naar do guillo tine gebracht. Daar het schavot, niet meer bestaat en de guillotine op den be-gancn grond was opgesteld, werd Ducliemin voor de guillotine geplaatst. De deurwaarder las enel het vonnis voor. Onmiddellijk daarop had dc terechtstelling plaats. De autoritei ten waren er in geslaagd tot den vorigen avond laat de voorgenomen executie geheim te houden. Zoo werd een kolossale men- sclientoeloop on het darmee samengaand schandelijk tooneel vermeden. Aan de café'a bij de gevangenis was ook verboden, 's nachts open te blijven. Tevens werden dit maal werkelijk de consignes streng gehand haafd en behalve de journalisten werd nie mand toegelaten. Men zal zich do beweging in Frankrijk herinneren over de quaestio van do dood straf, naar aanleiding van de geregelde gratioverleening door den president der Re publiek. Do voorstanders der doodstraf wonnen, dus was te wachten, dat thans Fal- lières bet gedane verzoek om gratie" zou af wijzen. Naar uit de bladten valt op te maken, heeft de onthoofding weinig indruk ge maakt. Parijs wist het eigenlijk pas goed, teen alles was afgeloopen. Do terdoodver- oordeeling van Duchemin was uitgesproken in het. midden van Juni. Andere zaken hiel den de openbare aandacht bezig, do bcgra-- fenis van Chauchard bijv. Het was boven dien onbekond, waar de valbijl rou worden neergezet.. Op 1 Februari 1899 had op do place de la Roquette de laatste tereohtstel- ling plaats gehad. Do oude gevangenis Ro quette was verdwenen. De place de la Ro quette kwam alzoo niet meer in aanmerking. eerst orienteeren. Aha, dat is do punt Viin een sohoen; neen, dat is een neus... Nu heb ik hem, August! Ik ben aan hot hioofd einde. Pak hem bij de voeten. Zoo, hola. hup 1" Den oandidaat van do practische philolo- gio, den hoer Frans Freesc, kwam het in dit oogenblik voor, alsof twee boschnimfen hem gegrepen hadden en hij door hen zacht omhoog gedragen werd naar het lichte en onmetelijke luchtruim. En wijl zich in zijn droomen ook de gevreesde versohijning van den heer von Tübingen te Honen Kraiftz jnengde, die hem bij zijn nerulj- kraag gepakt had en op een veaucbank wilde zetten, mompelde Freese zacht on afwerend: „Als 't u blieft, geachte baron, dat zou ik toch gaarne overlaten. Fu daarop sliep hij kalm en met een gelukki gen glimlach verder, terwijl de slapjrige stem vroeg: „Zijt gij klaar, August?" „Ja, mijnheerNu kunnen wij doorrij den „Maar met voorzichtigheid, dat verzoek ik dringend." „Ora u te dienen, mijnheer 1" De paarden trokken aan en het rijtuig ratelde verder, eerst nog een stukje recht uit en vervolgens rechtsaf over een smal le® rijweg. Do koetsier liet spoedig weer het moede hoofd met den verlakten hoed op de borst vallen en dc heeren achter in het rijtuig leunden rechts en links in de hoeken en snurkten hoorbaar. In de nabijheid van de plaats des onhcils richtte zich eenigen tijd later iets donker» en onzekers op, dat men heel goed voor een beer had kunnen houden, als het geen mensclvelijke geluiden had uitgestooten. Dit donkere en vage iets bromde, kermde en snoof eerst geruimen tijd en uitte ein- Telkens wanneer een ander© plek in Parijs werd aangeduid als een geschikte plaata voor onthoofdingen, ging er zulk een storm van protest op van de bewoners in de buurt, dat men per slot de terdoodveroordeelden in het leven liet, omdat mon den beul geen plaata gunde voor zijn bedrijf. Deze maal heeft de overheid Parijs en den boulevard Arago voor het- voldongcu feit geplaatst. Duekomin was in zijn jeugd in do leer ge weest bij een slager. Hij kende dus wel een vak, maar hij wilde niet werken en ver gooide rich in slecht gezolacliap. Altijd maando hij zijn oude moeder om geld. Ver leden jaar, 15 Augustus, giug Ducliemin naar zijn moeder en eisohbe van haar 50 frank. De moeder weigerde. Het geld dat ik gespaard heb, zeicle zij, ia voor jo zioko zuster, die tering heeft eu dio ik naar de Pyreneeën wil sturen. Toen stak Duchemin rijn moeder dood cn nam de driehonderd franken mee, dio zij voor liet herstel van zijn zuster had bestemd. Den volgenden dag werd Ducliemin gevan gengenomen in een kroeg, waar Lij het ge stolen gehl verbraste. Duchemin was 28 jaar oud. Ook uit Algiers wordt gemeld, dat te Boei ra een doodvonnis is voltrokken aan een inlander, die 18 Augustus 10OS oen Frnnscli kolonist had vermoord. Demusoumdicf. Do dief vaa het Kaiser Friedrich Museum te Berlijn, hbjkt een jeugdig musicus te zijn. De in hechtenisneming was te danken aan do eigenares van een goud- en zilversmclterij, dio reeds voor dat haar van den diefstal in heb museum iets bekend was, de politie waarschuwde, dat. zij des Zondagsmorgens betook had gehad van een onbekenden jon gen man, die haar allerlei merkwaardige kostbaarheden to koop aanbood. Zij had on middellijk wantrouwen, had daarom niet© gekocht, maar den man nog eens terugbe steld. Rechercheurs verborgen zioh daarop in haar woning en toon do jonge man oon paar dagen later terugkeerde, word hij ge arresteerd. Hij bekende en in zijn woning werd al het gostolenc in ongeschonden staat teruggevonden. Een nailer onderzoek hooft aan het. licht gebracht, dat do jeugdige musicus, die bo- slist verklaart geen medeplichtige te heb ben gehad wie was dan do tweede man, door oen der bewakers des naohts ontmoett zich reeds aan meer inbraken cn diefstal len heeft schuldig gemaakt. Na den slim uit.gcvoerdon diefstal had men niet durven verwachten, dat de dief zoo dom zou zijn, om met in do bladen be schreven cn afgebeelde voorwerpen in do val to loop en. Do man bleek valsohe papioron bij zioh to hebben en zes weken geleden zijn eigen sohoonvader bostolon te hebben. De Keizer is onmiddellijk met de goed© vangst in konnis gestold. De aardbeving in Moxico. Volgens berichten uit Nieuw-York worden nog voortdurend in Mexico aardschokken gevoeld. Dc bevolking van vele steden' kampeert nog in de openlucht. Sinds hot begin der aardschokken is in hot Zuiden do plantengroei verdord. Do sneeuw op den Popocatepel is bijna geheel verdwenen. Van Vrijdag tot Maandag zijn er 85 schokt ken geteld. Debladeninltal iöbova t t c n hot verslag van de werkzaamheden van hot centrale hulpcomité voor de slaohtoffors van de aardbeving in Galabrië en op Siciliö. Van het bodmg van 25,100,0(10 lire, dat door het comité ontvangen is, is nog eon som van 125,000 lire to verdoelen. Uitvoerig wordt in het verslag stilgestaan bij hetgeen gedaan is voor de weëzon, weduwen, do verminkten, de werkloozen enz. Het verslag handelt vordor over de oprichting der ba rakken en andero inrichtingen en huldigt de verdiensten van het Roode Kruis. Verze kerd wordt dat het comité alles godaan heeft wat in zijn maoht was om de liefdegif ten naar billijkheid te verdeden. Gisterochtend te kwart over zevenen is te Branoaleone in Calabrië weer een hovigo aardsobok gevoeld, welke gepaard ging met onderaardsoh gerommel. delijk de woorden ,,Iu three devils' name, waar bon ik dan eigenlijk?" Het juchtwagentje rolde intusschon lus tig verder door het bosch voort. Na een rit van een halfuur ongeveer had men het boach verlaten en reed langs velden en wei< landen, totdat eindelijk do vage omtrek ken der gebouwen van Hoken—Kraatz in do verte zichtbaar werden, liet rijtuig sloeg een ahornlaan in cn reed eenige oogenblikken l&ter den oprit naar het hoe renhuis op. August knalde met dc zweep eu onmid dellijk daarna zag men licht ia een vertrdc der benedenverdieping- Men hoorde de voor deur knarsende oude Riedecko cn Stupps verschenen met brandende kaarsen op do veranda, zetten do lichten op do tafel cn snelden op hot rijtuig toe. Een dor boido lioereu was reeds ontwaakt cn nog in hot donker uit liet rijtuig ge klauterd. „De familie ligt zekor reeds lang op één oor?" vroeg hij. „O, mijnheer, reeds lang I Het is immor® bij tweeën 1" „Is er een logeerkamer in orde Ik breng namelijk dokter Haaihaus, uit Schnittlago, mee. Riedeckc krabde zich achter het rcchtcr-oor, „In de gele kamer is het bed niet op gemaakt", zoido hij, „maar de dokter kan in het hockkamertjo zijn intrek nomon. Daar, ia alles in orde. Dat is voor den mouwen liuisonderwijzer bestemd; maar die is immer# nog niet gearriveerd.'- (Wordt vqrvolgd-i

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 5