De nieuwe Duitsche belastingen. Weg met de vestingen. Btaan, de oogen wijd open; dan liet hij zich een harden uitroep ontvallen: „Aurelia, wat ben je tooh dom!" Aurelia verbleekte. Het waren de beken de woorden, de fatale woorden, die reeds zoo dikwijls door zooveel verschillende meesters haar naar het hoofd waren gewor pen. Reeds keek Aurelia naar de deur, zij verwachtte niets anders dan de bekende, verschrikkelijke handbeweging, de onver biddelijke beweging, die wegjaagt, ver- wensoht, het domme schepsel op straat Werpt. Maar ziedaar; om dien uitroep aani te rullen trad haar meester plotseling op haar toe, greep haar bij de schouder* en gaf haar op de bleeke wangen twee vader lijke kussen van dankbaarheid 1 Over de werking der nieuwe Duitsche belastingen Lazen wij kort geleden in het „BerL Tageblatt" een belangwekkend overzicht, waaraan het volgende is ontleend: Een deel dor nieuwe belastingen, die 186 tnillioen gulden zullen opbrengen^ treedt reeds 1 Augustus in werking, in verschil lende termijnen kofmetn de overige belas tingen, terwijl op 1 October de reet op de belastingbetalers wordt losgelaten. "Voor al boezemt de luoifersbela9ting het publiek belang in, maar ook de tabaksbelasting, de wijn- en cognac-belastingen dwingen den verbruiker om zich alvast voor langen tijd te voorzien van geïmporteerde sigaren, wijn en cognac. Maar na korter of langer tijd gullen de nieuwe verbruiksbelastingen zwaar gaan drukken en men dient onderscheid te maken tussohen den bijslag, die door deze belastingen ten gunste van de schatkist komt, en de verdere bijslagen, die door de producenten en tusschenhandelaars te hun nen bate ook nog van de verbruikers ge heven worden. He verbruiker zal op slot de gebruikelijke koopmanswinst boven het ver hoogde invoerrecht en de verhoogde belas tingen moeten betalen. Dat is immers niets meer clan billijk! WanDeer een importeur voor een kilo thee tot nog toe f 1.20 betaal de, waarop slechts een invoerrecht van 15 et©, is gelegd, dan zou de theehandelaar voor liet kilo berekenen f 1.80. Maar nu hij zelf voor 1 kilo f 1.80 moet betalen, zal hij zich niet tevreden stellen met f 2,25, maar hij zal f 2.40 vorderen, zoodat de consu ment neg 15 ets. extra moet betalen. Met het bij de Duitsehers geliefde bier gaat het denzelfden weg uit. De directies der Noordduitsche bierbrouwerijen besloten den prijs van een vat bier met f 3 te ver- hoogen. Wanneer deze reusachtige verhoo- ging doorging, dan zouden ook de Zuidduit- sohe brouwerijen moeten volgen en dan zou men het eigenaardige schouwspel beloven, dat de brouwerijen van de bierbelasting een kolossale winst maakten! Het bier- verbruik bedraagt in Duitschland ongeveer 72 millioen hectoliters. Dat zou, bij f 3 voor den hectoliter, een verhooging van ,216 millioen gulden beteekenen. Daar de verhoogde bierbelasting slechts GO millioen gulden bedraagt, zouden de brouwerijen een winst maken van 156 millioentjes. En wanneer het zou gelukken om den gemid delden prijs van het bier per glas met 6 ets. te verhoogen, dan zouden de verbruikers te zamen een toeslag van 216 millioen be talen. Maar zxSó zout wil men het in Duitschland ook niet drinken. De prijzen der verbruiks- middelen zullen natuurlijk algemeen stij gen, maar te verwachten is, dat het pu bliek zich krachtig weren zal tegen afzet- tersprijzen. 15 Augustus treedt de tabaksbelasting, 1 September de sigaretten-belasting in wer king. De Berlijnsche sigarenwinkeliers ziin reeds overeengekomen de prijzen als volgt te verhoogen: Een sigaar, die vroeger 5 pfennig (3 cents) kostte, zal men voortaan met 6 pfennig moeten betalen; een sigaar van 6 pf. kost voortaan 7 pf.een sigaar van 7 pf. kost voortaan 8 pf.een sigaar van 10 pf. kost voortaan 12 pf., en een sigaar van 15 pf. kost voortaan 18 pf. Er staan twee wegen open: óf de oude soorten worden tot verhoogde prijzen in dezelfde kwaliteit geleverd, óf de sigaren worden slechter en blijven gelijk in prijs. Ongetwijfeld zal de sigarenverkoop in Duitschland een gevoeligen knak krijgen. Men heeft al berekend, dat het sigarenver- bruik met 20 25 procent zal afnemen. De algemeene werking van deze belasting zal zijn, dat de fabrikant voor de ruwe in gevoerde tabak aan invoerrecht en belas ting ongeveer 100 120 procent meer betaalt dan voorheen. Met de lucifers gaat het evenzoo: Vroe ger kostte een pak lucifers 6 cents en in menigen winkel nog minder. Thans zal een pak lucifers, waarin 10 doosjes, nauwelijks minder dan 18 ets. kosten. Bij eenzelfden verkoop als vroeger wordt er aan lucifers- belasting dagelijks 3000 gulden betaald. Waarschijnlijk zullen de tusschenhandelaars verdwijnen. De goedkoopste koffie, die vroeger 60 ets. per kilo kostte, zal voortaan 66 ets. kos ten; thee wordt 24 ets. per half kilo duur der, De goedkoopste soort kost nu f 1.20. Het gevolg zal wel zijD, dat men zijn toe vlucht neemt tot surrogaten en minderwaar dig goedje. De prijzen voor de spiritualiën, likeuren en cognacs zullen 35 40 procent stijgen. Likeuren in 3/4-liter-flesschen, die vroeger 75 ets. kosten, betaalt men voortaan met 96 ets. Cognac, die 76 ets. kostte, wordt 30 ets. duurder; de echte Fransche cognacs zullen per flesch 60 ets. duurder worden. De wijnprijzen worden niet veel hooger en <Je groote wijnhandelaars te Berlijn zijn het er dan ook over eens, dat het wijnver- bruik niet merkbaar zal afnemen. Wie een flesch sekt wil drinken, zoo redeneeren de verkoopers, zal ook do belasting van 30 cta. tot 90 ets. voor goedkoope en dure soorten gaarne betalen. De conclusie luidt, dat de nieuwe ver bruiksbelastingen een algemeene stijging van de levens- en genotmiddelen met zich brengen. Zij zullen ook sterken invloed oefe nen op de levensvoorwaarden der arbeiders bevolking en daardoor hoogere looneischen en de daarmee onvermijdelijke arbeidscon flicten ten gevolge hebben. Ook dte bezit tende klasse wordt door belasting op effec ten en grond getroffen. Alles te zamen ge nomen beduiden de nieuwe belastingen voor het geheele Duitsche volk een toename van belastingdruk, die zonder weerga is. Schoo9hiianicp. De Engelsche schrijver Barker heeft on langs een boek gepubliceerd, waarin een verzameling van onvrijwillig-komische ant woorden van schoolkinderen voorkomt. Verkeerd verstane of slecht begrepen vra gen der onderwijzers lokken soms de vreemdste antwoorden uit. Op de vraag, wat er van den prins van Wales werd, toen de koning van Engeland stierf, kwam het verrassende antwoord: „Een wees!'' In het godsdienstuur op een meisjesschool VToeg de onderwijzeres, wat Goede Vrijdag was. Een klein meisje antwoordde vrij moedig: „Goede Vrijdag" was de man ge weest, die de waseh van Robinson Crusoe deed I Op een grammatica-les werden werk woordsvormen behandeld en de tegenwoor dige tiid van drinken in den eersten per soon ,,ik drink" werd als uitgangspunt ge nomen. De vraag naar den derden persoon enkelvoud werd goed beantwoordhij drinkt; toen echter de derde persoon toeko mende tijd gevraagd werd, kwam er: „hij zal dronken 2iin". Zeer merkwaardig was de opvatting van een klein meisje, toen bij het godsdienst onderwijs verteld werd van Eutvchus. die onder de prediking van Paulus insliep, van de zoldering viel en daarbij omkwam. „Welke leering is hieruit, te trekken?" werd gevraagd. Het antwoord luidde: „De pre dikers moeten niet zoo lang preeken." In een artikel ónder1opschrift echreeJ <fe Berlijnache „Vorwarts", dat de Zeppe lins eetn ommekeer in den oorlog tullen brengen. Zeppelin heeft op ojn laafcsten grooten tocht ruim 900K-M- zonder landing afgelegd, ofschoon het weer dikwijls zeer ongunstig was. In een oorlog met Frankrijk zon het luchtschip niet alleen gemakkelijk van Metz naar Parijs en terog de afstand is 290 K.M. kunnen stevenen, maar daar na nog 320 K.M. kunnen afleggen. Wat het voor Frankrijk beteekenen zou, indien 12 uur na de oorlogsverklaring een of twee do zijn Zeppelins boven Parijs verschenen en zich hier 13 uur met de volle macht, die de oorlog tegenover vestingen verleent, op hielden, kan men zich gemakkelijk voorstel len. De Fransche luchtschepen zouden ook Duitschland kunnen binnendringen, maar niet in de gelegenheid zijn, om zoo gemak kelijk een middelpunt van de beteekenis van Parijs te bereiken. Berlijn is 600 K.M. van de Fransche grens verwijderd. Metz en Straatsburg zouden echter voot een aanval in aanmerking komen. Aan den anderen kant zouden ook de Duitsche luchtschepen hun aandacht aan de Fransche grensvestin gen en sperforten, tusschen welke de Duit sche legers heen zouden moeten breken, wijden. Het is duidelijk, 'dat de vestingen geen 'doel meer hebben tegenover de geduchte luchtschepen. De beste gevolgtrekking, die men uit de ontwikkeling van het bestuur bare luchtschip moet maken, is daarom de afschaffing van de vestingen. Yeldheeren van naam hebben nooit met vestingen gedweept. Zij zagen ze liefst aan den kant van hun vijand, omdat ze als mui- zenvallen dienst kunnen doen. In Maagden burg hebben de Franschen vele Pruisen ge vangengenomen, die in do October-veld9Ïa- gen van 1806 ontkomen waren. Was de waarde van vestingen vroeger al zeer twijfelachtig, sedert de laatste ver-* richtingen van Zeppelin is zij nog meer ver minderd. Daartegen helpen kanonnen, die voor het bombardeeren van luchtschepen: gebouwd worden, niets. Ook met luchtsche pen, die op de luchtschepen van den vijand schieten, zal niet veel uit te richten zijn, omdat de strijd zich in een ruimte afspeelt, die drie dimensies heeft, terwijl bij den landoorlog maar twee dimensies in aanmer king komen. Het luchtschip kan zich aan het vijande lijke vuur niet alleen door bewegingen voor-, achteruit en zijwaarts, maar ook door opwaartsche bewegingen snel onttrekken. Daardoor wordt de trefkans sterk vermin derd. Bovendien heeft men in een vesting oorlog met een zeer groot doel te doen, dat ook op zeer groote hoogte gemakkelijk ge raakt kan worden, zoodat de bombardee rend e luchtschepen, zonder dat dit aan de uitwerking van hun aanval afbreuk doet. zeer hoog kunnen stijgen. Tallen de luchtschepen in de duisternis aan, dan is de tegenstander heelemaal machteloos. In donkere nachten zal men ze moeilijk kimnen onderscheiden. De troost, dat tot nu toe alleen het Duit sche rijk een bestuurbaar luchtschip heeft, dat 37 uren aan één stuk in de lucht kan blijven, dat dus de Duitsche vestingen van andere bestaanbare luchtschepen minder te duchten hebben, is niet voldoende, want bij uitvindingen speelt het toeval een groote rol. Zeppelin is geen oogenblik ze ker, dat een Franschman of Engelschman of een andere vreemdeling hem niet deD palm afneemt. Internationale beschermende bepalingen voor vestingen en vestingwerken ziin niet goed denkbaar, omdat vestingen weermid delen zijn. Tot een bescherming van weer middelen van den vijand sal niemand, zijn toestemming geven. Het is dus een billijke wenach, om geen nieuwe millioenen in vestingen te steken. Op deze wijze zouden de vestingen gaan deweg uitsterven en zouden zij slecht® gar nizoensplaatsen worden.

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 16