Uit de „Staatscourant". Agenda yan de week: Buitenlandseh Overzicht. om de familieleden naar het Raadhuis en do kerk te brengenmen wachtte slechts op den bruidegom- Deze bleef echter weg, coodat er ten slotte niets anders op zat dan de zaak op het Raadhuis cn in de kerk maar even af te commandeer en, zooals dan ook gebeurde. Hoewel hij zijn bruidje den avond te voren nog had bezocht, schijnt de hruidtegom toch geen idee in het huwelijk te hebben gehad, althans hij moet een bood schap achter hebben gelaten in zijn kost huis te Veur, dat, als er iemand kwam uit Lisso, men maar moest zeggen, dat hij over al van af zag. In de meelmaalderijen van de heeren p. Beelen en Zonen en F. M. Yerduijn wor den zuiggasmotoren geplaatst. Deze schij nen do gewone petroleummotoren overal met succes te vervangen. RIJNSBURG. De aardappelveilingen zijn gestaakt. Het totaal aantal balen, dat ge- geveild is, bedraagt niet zooveel als het vo rig jaarde prijzen daarentegen waren aan merkelijk hooger; vooral in het begin. Do hoogste prijs, die werd gemaakt, was 3.20 per baal van 60 ILG. 't Is jammer, dat de jaarlijks terug- keorende ziekte in de aardappelen den han del telkens tijdelijk doet staken. Misschien zou meer sproeien met Bor- deauxsche pap hiervoor een middel ten goe de zijn, al moge het dan ook geen afdoend middel wezen. SASSENHEIM. Door het Rijk is een tu berculeus rund van A. Hoogstraten alhier overgenomen voor 175. Ons torenuurwerk dreigt weer aan do oude kwaal te willen gaan sukkelen. Woens dagavond en Donderdagnamiddag was het weer leelijk de kluts kwijt. Na de groote reparatie van vóór een paaar jaren dachten we boven Jan te zijn, maar mis hoor I WARMOND. Twee der rijwielen, te War mond ontvreemd, zijn te Oversohie gisteren aangehouden, nadat zij aldaar ten verkoop waren aangeboden en ook verkocht. De koo- per, de zaak niet vertrouwende, waarschuw de de politie aldaar, die do verkoopers ar resteerde en die rijwielen in beslag nam. Een der aangehoudenen bekende al dadelijk 'do rijwielen te Warmond te hebben ont- vroemd, waarop dé burgemeester van Over- schio zijn ambtgenoot te Warmond telegra- finch met de aanhouding in kennis stelde. Onmiddellijk' begaf zich do veldwachter van hier met den heer Do Vroomen, van wien de rijwielen waren ontvreemd, gisteren naar Overschie, alwaar die heer Do Vroomen de rijwielen als do bij hem ontvreemde her kende, waarna de aangehoudenen en do rijwielen naar Warmond zijn getranspor teerd en verder, na opgemaakt proces-ver haal ter beschikking rijn gesteld van den officier van justitie te 's-Gravenhage. De aangehoudenen zijn beiden oude beken den van de justitie, en behooren in Den Haag thuis. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd: lo. bij het roservo-personeel der land macht, met bestemming voor den dienst bij de landweer, a. bij de ini. der landweer, in het Vilde landweer district, tot rcserve-2den-luit. de reserve-sergeant H. H. Sprengers, van de infanterie der landweer in hot VlIIste landweordiatrict in hot XlIIde landweordistricf, tot reser- ve-lertrludt. de kapitein-commandant van hert Utrechtsohe vrijwilligerskorps P. van der Sluis; in het XlVde landweer district, tot reser veren-luit.., do neserve-sergcianten G. Struijs en J. H. Maan, onderscheidenlijk van de infanterie der landweer in het XXV Bto en XXIIste landweenddstriot; in het XXXXIIste landweerdistrict, tot iGserve-2e«n-luit., de reserrve-sergoant-ma- joor J. Strating, van het 10de reg. infante rie; in het XXXXIIIsto landweerdistrict, tot reserve-2en-luit., de raserve-sergeant-mar joor E. v. d. Klei, van het 10de reg. inf. j in hot XXXXVste landweerdistrict tot re- BOïve 2en luitenant, de reserve-sergeant majoor K. Rynten, van de inf. der land weer in het XXIIIste landweerdistrict; in hot XXXXVIIste landweer district, tot reserve-1 en-luit., de eervol ontslagen le- luit. J. E. Stok, van hot wapen der infante rie tot roserve-2en-luit., de reserve-sergeant- majoor G. Look, en de reserve-sergoant M. M. R. G. van Hooydonk, onderscheidenlijk van het reg. grenadiers en jagers en van het 6de reg. infanterie; b. bij het personeel der militaire admini stratie van de landweer, tob reserve-2den- luit.-kwartierm., onderscheidenlijk in het XXste, XXVIste en XXVIIste Jandweer- district, de reserve-sergeant-majoors 0. van dor Moijden, van de artillerie der landweer in het XXIIste landweerdistrict, cn J. Hamstra en G. L. van Weenen, on derscheidenlijk van de inf. der landweer in liet XXlVsto en XXVste landweerdis trict 2o. tot landweer-2den-luit., bij de infan terie dor landweer, in het XXIIste land weerdistrict., de dienstplichtige sergeant S. Kromsigt, van het 5de reg. infanterie; Mot ingang van 1 Augustus a.s., benoemd bot adjunct-inspecteur der invoerrechten en accijnzen te Amsterdam, A. J. Loyens, waarnemend adjunct-inspecteur dier mid delen aldaar; mot ingang van 1 Augustus a.8. opnieuw benoemd tot lid van den Raad van Beroep bedoeld bij art. 20 der Waardewet 1906 R. W. I. 0. van den Wall Bake te Amster dam en A F. Insinger aldaar; aan H. van Krieken op zijn verzoek eer- Vol ontslag verleend als 2d en-luit.-comman dant van het korps, gevormd uit de veree niging Weerbaarhoidsvereeniging Oranje- Nassau te Hilversum; met ingang van 1 November 1909, lo. fn zijn rang overgeplaatst bij het 4de veld-arb., de luit.-kolonel H. Kem- Jüer, van denstaf der art-., eerate-officier. bij de Kon. Mil. Academie, uit welke be trekking hij in verband daarmede, eervol wordt ontheven; 2o. benoemdtot eersten-officier bij de Kon. Mil. Academie, en in verband daar mede overgeplaatst bij den staf der artil lerie, de majoor A. J. de Booy, van het 4de reg. vold-artillerie; zijn benoemd, met ingang van 1 Augus tus a.s. a. tot concierge bij de Hoogere Krijgs school de tijdelijke concierge bij die inrich ting W. Joosten; b. tot amanuensis bij de Hoogere Krijgs school, de korporaal van het 4de reg. vea- ting-artillerie, G. J. Sinclar van de Laar. Vereeniglms ter be vordering; van de Kederfandsche visacherüj. Deze Vereeniging hield gisteren in het Paviljoen te Katwijk-aan-Zee haar 23ste al- gemeene vergadering. De Voorzitter mr. A. W. Schippers, van Rotterdam, sprak er in zijn openingewoord de verontschuldiging van het hoofdbestuur over uit, dat deze vergadering zoo laat in 't jaar werd gehou den, waartoe echter verschillende omstan digheden hadden medegewerkt. Hij heette welkom allen, in 't bijzonder het gemeente bestuur van Katwijk met den burgemeester, oud-voorzitter der Vereeniging, benevens den directeur van de Vissohershaven te IJmuiden. Wees vervolgens op de slechte jaren, die voor de reed er ij en achter den rug liggen en hoopte, dat met dit jaar voor de visscherij weder voor vele jaren een bloei moge aanbreken. Toonde aan, dat voor den bloei der Vereeniging noodig was een vaste behoorlijk gesalarieerde secretaris, waar voor echter geen gelden aanwerig waren, welk gemis ook werd gevoeld waar heb hoofdbestuur vaak voor onderwerpen stond, die noodzakelijk moesten worden onder zocht, doch wat daardoor menigmaal onmo gelijk was. Rijkssubsidie blijkt dan ook meer en meer noodzakelijk; daarop moet worden aangedrongen, totdat zij eenmaal zal zijn verkregen 1 De sectie Noordzeevissoheiaj, heeft in hert afgeloopen jaar met goede re sultaten gewerkt, zoodiat het op den weg ligt nog meerdere secties in het leven te roepen. Het jaarvcrsllag, in druk verschenen, werd daarna goedgekeurd, waarna de af tredende leden van het hoofdbestuur, do heeren T. A. O. de Radder, G. Dirkzwa ger en H. J. H. Modderman met bijna al- gomeene stemmen als zoodanig werden her kozen. Een voorstel, om bij de Regeering aan te dringen op herziening der tractaten met Frankrijk en België betreffende het berg loon van viechnotten in 18S4 gesloten, in den geest van het contract, bestaand» tus- schen de Nederlandsche haringvisscherijen, in het bijzonder, (fiat het visohloon als regel zal bedragen 2.50 gld. per net en in bui tengewone omstandigheden meer, alsmede tot het afsluiten van dergelijke tractaten met de andore mogendheden om de Noord zee, werd na eenige toelichting door den Voorzitter een bespreking aangenomen, en nog aangevuld met het verzoek tot het in voeren van een dergelijke regeling geldig vcöt Nederland, opdat daaronder ook val len, stoomschepen en andere niet-haring- visschorij-vaar tu i gen. Het voorstel van de sectie Noordzee- visscherijhet hoofdbestuur borame maatre gelen, waardoor het stelen van vischtuig op zee en het verkoopen van gevon-. vischtuig buiten den strandvonder om wordt tegengeg an, gaf aanleiding tot een warme bespreking, waarhij de kwade prak tijken ten dezo scherp werden gelaakt. Na de pauze, waarin velen zich vereenig- den aan een lunch, kwam in behandeling 't rapport in zake haringkeur, waaromtrent zich een levendige discussie ontspon. Bijna algemeen was de vergadering in haar ooa> deel, dat met de tegenwoordige Rijkskeur- wijze feitelijk oen classificatie moest wor den gebroken, en dat de keur een verdere strekking moest hebben, zoodat slcohte haring moest worden afgekeurd en vernie tigd, dus niet voor consumptie in den han del mooEl komen. Met elf stemmen voor en zeven tegen werd na breedvoerige 'bespre king aldus besloten en met twaalf tegen zes eveneens uitgemaakt, dat do keur niet langer facultatief doch verplichtend moet zijn. Het Hoofdbestuur krijgt de opdracht ziho dienovereenkomstig tot de Regeering te wenden met verzoek om wijziging van het Kon. besluit ten deze. De Commissie belast met het nazien der rekening over 1908 brengt verslag uit cn adviseert tot goedkeuring, waarna de aan geboden rekening, alsmede de begiooting voor 1909, worden vastgesteld. Aan de orde is het voorstel der aideeling Katwijk: De Yoreeniging ter bevordering van de Ned. Visscherij wende zich tot de Regeering met het verzoek het daarheen te leiden, dat een subsidie aan de gemeente Katwijk worde verleend ter verkrijging eener vaartver botering van IJmuidennaarKatwij k-a a n-Z e e. Het werd ingeleid door den heer J. Yarke- visser, directeur der Reederij Katwijk-aan- Zee. Dit voorstel toelichtende, herinnerde de heer Yarkevisser er aan, dat. het gemeen tebestuur van Katwijk reeds ruim 25 jaar geleden op drang der aldaar gevestigde reederijen en van hen, die bij de vissoherij betrokken zijn, tot de Regeering en het be stuur der provincie Zuid-Holland het ver- jzoek had gericht, om een bestaande vaart tussehen IJmuiden en Katwijk-aan-Zee bruikbaar te maken ook voor de Katwijker visschersvloot, o. a door gedeeltelijke uit dieping van het vaarwater, wijziging van bruggen en verbreeding van het zioh in Katwijk bevindende Prins-Hendrik-kanaal, versterking van oeverkanten, het maken van bestrating en opslagplaatsen. De ge meente verklaarde zich bereid een niet on belangrijk deel voor eigen rekening uit te voeren. Het verzoek was gegrond op het feit, dat door do groote re afmetingen, die de Katwijker bommen successievelijk heb ben moeten aannemen, ze niet langer jje^ 6ohikt bleken aan het strand te blijven landen en dus als regel in IJmuiden bin nenvallen. Het vaarwater nu wordt ge- wensohft om de mogelijkheid te openen, dat de bommen te Katwijk behoorlijk kunnen worden geborgen, opgelegd en gereed ge maakt voor de visscherij. Door den ingenieur der gemeente Kat wijk rijn de plannen opgemaakt volgens een kostenraming van 400,000, en het daaromtrent uitgebracht rapport van den deskundige der provincie geeft aan een ra- mingscajfer van f 550, C00. Naar de meening van den heer Yarke visser is de zaak tot dusver afgestuit op de vraag welk aandeel de Regeering be reid is in de kosten bij te dragen. 'Yergissen wij ons niet, dan wenscht de Ptegeering, dat Ged. Staten een hoogere subsidie vragen aan de Staten dan zij der Regeering hebben gemeend te moeten zeggen bereid te zijn om te geven. Katwijk-aan-Zee rust op één na het grootst aantal vaartuigen ter visscherij uit. Thans rijn van Katwijk ter haringvaarte afwezig 60 bommen en 76 loggers of kot ters. Deze sterkte te behouden, zoo moge lijk te vergrooten, ligt op onzen weg. Met Gods oninisbaren zegen zal dit ook ge schieden, als ons slechts de hulpmiddelen niet onthouden worden om daartoe te ge raken, waarvan is een der voornaamste ons in de gelegenheid te stellen onze sche pen te Katwijk behoorlijk te kunnen ber gen, opleggen en gereedmaken, en dat dit niet behoeft te gebeuren in de Maashavens, te Amsterdam of te Leiden. Dan zal Kat wijk er wèl (bij varen. De Voorzitter spreekt er zijn leedwezen over uit, dat de toelichting eerst ter ver gadering wordt gegeven, waardoor het Hoofdbestuur van de aangelegenheid geen studie heeft kunnen maken. Wanneer zich echter er niemand tegen verklaart, wil hij wel reeds nu het punt in behandeling brengen. Mr. De Mos, algemeen-secretaris, zegt, dat Scheveningen dit voorstel met sympa thie heeft begroet en uitgesproken, dat Katwijk moet geholpen, hij is voor be handeling in deze samenkomst en niet voor uitsteL Waai? niemand zich hier tegen verfdaart, wordt met algemeene stemmen besloten, dat het Hoofdbestuur ziahl tot de Rajks- en de Gemeentelijke Regeering zal wenden met verzoek op de plannen der gemeente Katwijk in te gaan. Zoowel in 't belang der reederijen als in dat dor minderjarige zelf, zal het Hoofd bestuur zich wenden tot de Regeermg, ten einde zoodanige wijziging van wet te er langen, dat ook desertie van minderjarige schepelingen ter vissoherij strafbaar wordt gesteld. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering wordt aangewezen Maassluis. Bij de gebruikelijke rondvraag doet de heer Uitdenhoogaardt, van Maassluis, eeni ge mededeeling omtrent de schepenwet, en vestigt do heer v. d. Burg, van Maassluis, er de aandacht op, dat do Noorsohe s~he pen niet van letterteekens zijn voorzien, wat nu rij zich dikwijls ook tusshen de Ne derlandsche vloot begeven, wel van belang is. Door denzelfden spreker wordt ge vraagd of het niet mogelijk is, dat de z.g- praai-rapporten in het begin van het sei zoen wat spoediger bijv. van uit het bui tenland zouden kunnen worden overge seind. Op een en ander zal de Regeerigg worden gewezen. De vergadering, te elf uren begonnen, wordt daarna te ongeveer halfzes gesloten. Zaterdag J Zomerluet. B«U 9 u a r. Dagelij kot Stad ."gehoorzaal. Revue* en Speoialitoiten-gezol- schap Lleori ter Hall. 8 aar. Loidsche Schouwburg. ,ïïet Vrjjo Tooneel". SpooDhoff—Nap de la Mor e. a. 8 uur. Du Nord. Cabaret—Vorió. 8 uur. Bioscope-Theater Rijnsburger Singel. Voor stellingen om 2 en 8 u u r. Biorinriohting Popp, Langobrug. Ensemblo Westenberg. Hótel Bellovuo, Steenstraat. Mandoline-gezel schap. Cafó 't Baautjo, Vrouwesteeg. Concert. Hötol „de la Poete", Aalmarkt. Grand Speetaole Concert Varié. Amsterdamsch Koffiehuis Heerenateeg 4. Piano muziek. Café Restaurant „Zum Rathskeller" Breestraot 99- Concert Italiaua. Cafó Reetaurout ,de Gouden Leeuw", N. Rijn 22, Matinée «d avond-concert Italiaaosoh Dames- Kapel. Bioscope-Theater Joon Deemet, Nieuwe Beesten markt. Voorstellingen. Ooaterkark. Anti-KermisvergaderiDgen, uitg. T. d. Vereeniging voor Christel. Belangon. 8 u u r. Zondags Leidsohe Schouwburg. tDe Big van het 168ste", Kluoht. 8 uur. Thee- en Speeltuin .Oud-Hortus zioht", Concert en Feestversiering. 't Poathof. Groot Yoorfoest geboortedag H. M. Koningin-Moedor. Conoert ouz. enz. 8 uur. Ttltgraflich wssrberleht, aaar waarnomingon in dea morgen ven 30 Juli. Medegedeeld door het Kou. Ned. Meteor. Instituut te Do Bilt Hoogste barometerstand 763.3 te Coruna; laagste 743.8 te Riga. Verwachting tot den avond van 31 Jnli: Meest matige westelijke tot zui owe sta lij ken wind. Zwaar bewolkte lucht. Regen buien. Dezelfde temperatuur. Prinses Juliana. Woensdagnamiddag was dr. Haveifemidt Op het paleis Heb Loo, ten einde een onder hoek in te stellen naar den gezondheidstoe stand van Prinses Juliana. H. K. EL is zeer welvarend en wordt ooo het eenigszans kan* eiken dag minstens twee keer door do verpleegster aohter het «paleis in den tuin _£er uiman tijd gedragen. Spanje en Marokko. De gevechten. De verliezen, door die Spa Aarden op 25 en 26 dezer geleden, zoo wordt- uit Melilla gemeld, omvatten tien hoofdofficieren en vele offioieren van lageren rang. Duizend soldaten sneuvelden, 1500 tot 2000 werden er gewond. Twee generaals zouden zwaar gekwetst rijn. Het gevecht op den 28sten droeg mede een hevig karakter. Vijf bataljons, onder bevel van een brigadegeneraal, die door een kogel aan het hoofd werd getroffen, na men er aan deel. De luitenant-kolonels van de jagerbataljons Arapilas en Lasnavas en verscheidene andere officieren werden eveneens gewond. Kort na ach ton eindÜ^ple het gevecht. Do Moor en hebben den 27sten ook zware verhezen geleden en ten gevolge daarvan zoo heet het, hebben zij de door hen op de rechterflank der Spaaofiche troepen bezet te stollingen verlaten en rich naar de an dere rijde van den berg Goeroegoe terugge trokken. Het kustbe wakings vaar tuig „Numancia" is nater Alhuoemas vertrokken, waar de in boorlingen tegen deze plaats oprukken. De in Melilla strijdende harka heeft een versterking van 5000 man gekregen. Yaststaat-, dat de gevechten bloedig rijn geweest. Yan Spaansche zijde wordt be weerd, dat de overwinning aan haar kant was. De vraag is: Zal generaal Marina in staat rijn rich de opdringende Mooren van. het lijf te houden en het Spaansche berit to handhaven? Deskundigen beweren, «lal. Marina, als hij voldoende versterkingen krijgt rich staande zal kunn'en houden, maar meer ook niet. Op het oogenblik heeft hij ongeveer 1400 man, tegenover 200CO Mooren, wier krijgs macht voortdurend toeneemt en dio uitste kend bewapend zijn. Nu kan de Spajaoache krijgsmacht worden opgevoerd tot 25 000 man, desnoods tot 40,000. Men dea.it vel, dat die macht voldoende zal rijn om het Spaansche gebied te beveiligen. Maai dan moet Marina's optreden cok zuiver verde digend blijven en alleen gericht op bandhia- vir.g dea* Spaansche posities. Een eigenlij ken oorlog, een aanvalsbeweging op groote schaal kunnen cle Spanjaarden niet onder nemen. Daarvoor zou hun troop onmacht niet toereikond rijn. Zij zouden moeten ageeren tegen het geheele Rif, dat een zeer moeilijk terrein is vol onbokendo gevaren; het ednd zou niet te voorzien rijn en de grootste rampen zouden kunnen volgen. Yoorloopig mogen de Spanjaarden blij zijn als zij hot zoo ver brengen, dat do Moo ren merken, dat verjaging der Spanjaar den niet gaat en de Rifstammen, hoewel niet overwonnen, hen ten minste met rust laten. Melilla. Melilla, op de Zuidwestelijke kust van het schiereiland GueLaya, dat dó oostelijke grens van de Rifkust vormt, ia de oudste Spaansche bezitting in Marokko. Het kwam aan de Spanjaarden in 1496 en heeft sinds dien tijd steedb a cn Spanje behoord. De eigenlijke stad en haar onmiddellijke omge ving 8taan op een rotsachtige hoogte, om ringd door talrijke forten. Eertijds werd Melilla druk bezocht door Genueezen en Ye netianen, maar daarna kwam een slappe tijd van kwijnen totdat het in 1887 tot een vrijhaven werd verklaard. Sinds ontwikkel de rich oen vrij levendige handel, vooral in voer van waren voor het Rif; de uitvoer handel heeft weinig te beduiden. De bevol king telt nauwelijks 3000 zielen, maar tot vóór het uitbreken dei* vijandelijkheden was er een garnizoen van 6000 man. Het ci viele en het militaire gozag zijn in handen van don troepen-oom m and a nt. De toestand in Spanje. Wdj kunnen spreken van een opstan d in Spanje, al willen de Spaansche autori teiten de zaken veel minder ernstig doen schijnen dan ze zijn. Met zorg is de revolutie voorbereid. En nu: als met tooverelog werden in een groot gedeelte van Spanje, waar men zo slechts bereiken kon, de spoorwegstoaven los gemaakt, de bruggen vernield. Een heel regiment cavalerie, die uit Al cantara naar Barcelona was gedirigeerd, moest even voor die stad den trein verla ten, daar de revolutionnairen, hier en daar nog „stakers" geheeten, de rails over een groot gedeelte hadden opgebroken. In Reus en Alcoy heerscht algemeene werkstaking. In de laatste stad werden de telegraafdraden doorgesneden. In Calahor ra werden de treinen eveneens opgehouden En de leiders stellen alles in het werk, om de oproerige beweging zich te laten uit breiden over geheel Spanje. In Barcelona duurde de strijd eergiste ren en gisteren bijna dag en nacht door. Overal brandden huizen en werd bloedig ge streden. Koning Alfonso werd op straat uitgeflo ten. De publieke opinie heeft echter sterk aan- gedirongon op het afkondigen van den staat van beleg, en in verscheidene steden werden de soldaten door het publiek als dol toege juicht. Wat de oorzaak is van de ontevredenheid onder de Spaansche troepen, die naar het Marokkaansche oorlogsterrein moesten ver trekken, on die indirect de aanleiding is geweest tob de staking en de daaruit voort vloeiende troebelen, hieromtrent weet de MTimos"-oorrespoodeot te Madrid het vol gende te melden: Ieder Spaansch soldaat moet volgens re glement dHe jaren onder de wapenen ko men en drie jaren in de actieve reserve. In de laatste jaren heeft men echter, om redenen van zuinigheid!, den tijd van den actieven dienst aanzienlijk verkort, en het meerandeel der soldaten werd na verloop van twee jaren met „onbepaald verlof" naar huis gezonden. Wegens dezelfde reden werd het joar- lijksch contingent der recrirten tot een zee* beperkt aantal teruggebracht, zoodat op <fitj oogenblik de bataljons jagers, rlïe ieder 85d man moesten tellen, slechts ongeveer 200 man bezitten. Om dit tekort aan te vullen, heeft men zich genoodzaakt gezien, niet alleen de sol daten met „onbepaald verlof" onder de wa penen te roepen, maar tevens de reservis ten tot de derde en vierde lichting. Op deze wijze trokken ongeveer 4 k- 5000 reservisten naar het tooneel van den strijd, waaronder een groot aantal gehuwd wares en jonge kinderen hadden. De ellende en het onrecht, door dit systeem geschapen, worden nu geëxp.oiteerd door de anti-oor- logsgezinde partij. De Spaansche regeering heeft maatrege len genomen om zoo mogelijk alle gemeen-» schap van post en telegraaf met het. buiten land af te breken. Dat heeL de Engelsche bladen er toe gebracht hun corresponden ten naar Fransche plaateen aan de Spaan sche gr ens te sturen, waar rij doorgeslopen berichten kunnen opvangen en doorseinen. Zoo heeft de oorrespondent van de „.Dai ly Telegraph" rijn hoofdkwartier te Biar ritz. De laatste berichten zeggen, dat minister Maura heeft verklaard, dat hij een goeden indruk had van den toestand in Barcelona, die eenigszins verbeterd is. De daarheen gezonden versterking aan troepen zal het mogelijk maken die onlusten te onderdruk ken. Men meldt uit Granollers, dat er twee kloosters in brand gestoken rijn. Te Casa de la Selva is de burgerwacht door het gepeupel ontwapend, gevangenge nomen en opgesloten in de kazerne. Een nieuwe oproeping van reservisten' der lichtingen 1906 en 1907 en vrijgestelden van 1903 heeft plaats gehad, maar er heeft zich geen enkele reservist aan de kazerne gemeld. Spaansche finanoic- De minister van financiën verklaarde, dat men geen die minste vrees behoefde te koes teren betreffende de betalijg van coupons of voor wijzigingeai in den rentenstandaard. De oorlog zal geen enkel tekort veroorza ken het zal niet noódig rijn de toevlucht te nemen tot buitengewone uitgaven. De minister verklaarde rich tegen een heffing van 10 opcenten; het evenwicht in de fi nanciën ie volkomen in orde. De Belgische Kamer behandelde gistermiddag de wet, waarbij dearbeida- duur in de m ij a e a tot negen uren wordt beperkt. Deze wet kwam geamen deerd van den Senaat terug, die in tegen stelling met de eerst door de Kamer uitge sproken meening, gewild had, dat er een uitzondering zou worden gemaakt voor de aanhakera en lcehakers, die, wanneer het noodzakelijk was, een uur langer zouden kunnen werken. Allo socialistische en liberale afgevaardig den en eenige katholieken hebben dit amendement bestreden, dat 27,000 arbei ders raakt. Schol loert, de premier, heeft in de. Ka mer in overweging gegeven, elk conflict met den Senaat to vermijden, en een min nelijke schikking aan de hand gedaan, maar de kamer verwierp toch, onder de toejuiching der socialisten, met 61 tegen 48 stemmen en 9 blanco, het Senoats-amen dement. Er is dus thans een oonfliofc tusschen de beide regeeringaliohamen gerezen op het oogenblik, dat het recee aanvangt. Het is voor de derde maal, dat de Tsaar en de Tsaritsa Hemmclmark bezoeken, het landgoed van prins en prin ses Heinrich van Pruisen. Deze kochten het in 1896 en hebben het zeer vergroot en ver fraaid eenige jaren geleden werd het tus schen Hemmelmark en Eokornforde gelegen buiten Luisenberg er bij getrokken. Beide bezittingen kosten bijna f00,000 M. „Het Russische Keizerlij-k'e paar kon voor het bezoek op Duitschen grond nauwelijks een vreedzamer plaats uitzoeken," zegt een Duitec-h blad en laat daar dan op volgen: ,.De meest uitgebreide maatregelen van voorzorg rijn genomen. Te land is een oor don getrokken door mariniers en gendar merie, te water door torpedobooten, die in den patrouiLle-dienst voorzien. De kruiser „Undine," die als artillerie school schip dienst do?t-, bestuurt den veiligheidsdienst te water." Te Kiel zag men geen vlagte Ecbern- förde en te Borby, een badplaatsje bij Hem melmark, vlaggen alleen de openbare ge bouwen De inwoners lieten weinig of niets van zich merken. De „Stjandart" had van Kroonstad naar Eckernförde een zeer stormachtige reis. Het Britsche ministerie van oorlog maakt bekend, dat het heeft besloten het territtor ial e leger uit te breiden door vorming van een reserve, welke alle geschikte personen zal omvatten, die zich bereid verklaren tot deelneming aan de landsverdediging. Deze reserve zal bestaan uit drie afdeelingcn. Tot de eerste zullen behooren 100,000 man, die tot aanvulling van de legersterkte bij verliezen in den oor log zullen dienen. De tweede afdeeling z.al bestaan uit tech nici, die geen soldaat zijn geweest, maar in geval van nood toch belangrijke diensten zullen bewijzen, terwijl de dorde, de vete ranen-af deeling, zal worden samengesteld uit. officieren en manschappen, die gediend hebben. Bij de beraadslaging in het Lagerhuis óver de begroofcing voor de commissie ■Ier Rijksverdediging, zeide Asqnïth, dat die commissie de kwestie van de moge lijkheid van een inval in G«oot-Britanniö nauwkeurig heeft onderzocht. Sinds 1905 is er veel veranderd! in hetgeen genoemd nou bunnen worden de strategische toestand van Europa en de wereld. Op verzoek vaö

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 2