Uit de Reehtzaal. Ingezonden. Gemeenteraad Tan Lisse, Zitting van gisteravond. Voorzatter de burgemeester. Afwezig de heeren Van der Zaal en Prins. Van God. Staten wa® ingekomen de goedkeuring op bot aangevraagde verlof van den burgemeester gedurende do maand Augustus. Nog was van G&d. Staten ingekomen een missieve, houdende het verzoek om vóór 1 September a.s. ter goedkeuring in te zen den een verordening op de heffing der schoolgelden. Besloten, werd in de thans be staande verordening geen wijziging te bren gen en deze dus te bestendigen. Vervolgens werd ter kennis gebracht een request van den heer Jac. Witzenburg, al hier, houdende het verzoek om vergunning voor het rooien eener haag en het dempen van een daar achter gelegen sloot op de Gracht, nabij de Korenmolen; een en ander in verband met een door hem aldaar te bouwen woning. Op dit ve-zoek werd goedgunstig beschikt. Daarna werd den Baad namens B. en Ws. de gemeenterekening, dienst 1208, aange boden welke sloot met een batig saldo van B.862.97 gid., waaronder is begrepen de winst der Gasfabriek. Voor de Commissie, bolast met het nazien dezer rekening werden aangewezen, de hee ren A. van der Mey, J. Pijnacker, J. W. ILcfebor en H. Prins. Daarna werd conform goedgekeurd een door B. en We. ontworpen ooncept-veror- idaning aangaande de motorrijtuigen en rij wielen. Hierin is de maximum snelheid voor mo torrijtuigen in de kom der gemeente be paald op 16 K.M. per uur. Bepaald wordt daarin nog, dat het ver boden zal zijn zich met rijwielen te bewe- gon op de deelen der wegen, uitmakende de trottoirs, alsmede de Kap peil es teeg. Aangaande deze verordening werd aan B. en Wa. machtiging verleend om zichtba re kenteekens te plaatsen daar, waar zij het noodig oordeel en. Besloten werd voorts dea» verordening te öoon ingaan op den dag der goedkeuring van Ged. Staten. Nog werd besloten en zulks op voorstel van den heer Tromp, om waarschuwings borden te plaatsen, met het verzoek -n-n.n [wielrijders om baj het uitgaan der kerken 6n het passeeren van begrafenisstoeten af te stappen. Voorts werd conform vastgesteld een .Boor B. en Ws. ontworpen concept-verorde- fcing op de verdeeling derfer gemeente in wijken en wel in verband met de tienjaar- lijkspho volkstelling. Door deze verordening zal deze gemeente verdeeld worden in tien wijken dus zes meer dan thans. In verband met deze verordening verkre gen de Van-der-Veldstraat, Wagenstraat, Niouwstnaat en de Kap peil estraat officieel haar namen, er werd besloten om niet al leen deze nieuwe, maar ook de oude bestaan- ta-e straten van naamborden t© voorzien. Hierna had het onderzoek plaats der ge loofsbrieven van de herkozen raadsleden Van der Meij, Pijnacker en Van der Veld. Deze werdieu in orde bevonden en werd dus tot toelating besloten. Naar aanleiding van een voorstel van B. en Ws. om in de openbare school centrale verwarming aan te brengen in de plaats van de thans in gebruik zijnde kachels, zal een ontwerp met kostenbegrootiug hiervan ©irculeeren bij de ledeD. Naar aanleiding voorts van alle gevoer de gesprekken aangaande de exploitatie eener drinkwaterleiding voor deze gemeen te, deelde de Voorzitter mede, dat volgens zijn meening een gezamenlijke exploitatie alsmede een eigen exploitatie weinig kans van slagen zou hebben en dat, wilde de Raad er mettertijd verd&r op in gaan, het geven van concessie hiervoor de eenige weg zou zijn. Wel had een zeker persoon toen beweerd, dat men in Lisso met suoces een waterlei ding in eigen exploitatie zou kunnen ne men, maar de kostenbegrooting was hem bitter tegengevallen. Ik gevoel, zoo ging hij voort, altijd nog zeer veel voor de firma Carl Franoke te Bremen. De heer Van Zanten betoogde, dat hij er voor lósse niet veel succes in zag, als men niet allen tot aansluiting dwong en dit vond hij wej wat Russisch. De heer Pijnacker wilde eerst eens beter onderzoeken bij de gemeenten, die een war terleiding in eigen exploitatie hadden en ook die hiervoor concessie hadden ver leend. Ten slotte besloot de Raad zich in be ginsel te verklaren voor het verleenen van concessie. Naar aanleiding van onderhandelingen met het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie aangaande dien verkoop van het Pöst- en Telegraafkantoor alhier aan het Rijik, werden B. en Ws. gemachtigd om over te gaan tot den verkoop hiervan tegen den vastgesteld en prijs. B. en Ws. hadden zeer gaarne het poli- tiepostje willen behouden, maar het Hoofd bestuur hadi pertinent verklaard dit niet te willen afstaan. Op voorstel van den heer Van Zanten ral men trachten een stukje van den tuin te verkrijgen voor den eventueelen bonw van een anderen politiepost en het plaatsen van een urinoir. Daarna werd ter kennis gebraoht een re quest van de afdeeling Lisse van het Ned, Werkliedenverbond .Patrimonium", hou dende fiet verzoek tot afschaffing der ker mis of wel tot inkrimping van deze met den laatsten Zondag. Dit request was vergezeld van a-dliaesie- betuigingen ran de besturen der Ned.-Herv. Gemeente, Christ, Geref., Oud-Geref. Ge meente, A.-R. Kiesvereeniging, Christ.- Hist. Kiesvereeniging, Chrstelijke School- vereeniging, Juliana-Vereeniging en de R.-K. Geestelijkheid. De heer Van Zanten betoogde, dat de kermis was ontaard en dqs .geen reden vanj bestaan meer had. Dat de kermis geen lei ding had en een volksfeest daarentegen wel, dus veel ordelijker toeging. Wordt de kermis afgeschaft, zoo ging de heer Van Zanten verder, dan dient de ge meente voor te gaan met het subsidieeren van een volksfeest. Doordat de Juliana-Vereeniging genoemd werd in verband met de afschaffing- der kermis, zei de heer Van Graven, dat hij liever had gezien, dat diegenen, die tegen de kermis waren, door een flinke bijdrage de Juliana-Vereeniging in de hoogte had den gestoken en vóór dat de kennis werd afgeschafte hadden doen zien hoeveel zij voor de Juliana-Vereeniging over hadden De heer Lefeber vond het ook niet goed, dat men de Juliana-Vereeniging afhanke lijk stelde van de afschaffing der kermis. De Voorzitter bracht ten slotte in het midden, dat hij er nooit toe mede zal wer ken om naast de kermis ook nog de Juliann- Vereeniging te steunen. Daarna werd het voorstel tot afschaffing der kermis het eerst in stemming gebraoht als b)et verst strekkend. Dit voorstel werd verworpen met 7 stemmen tegen, één voor en één blanco. Vóór stemde de heer Tromp, terwijl de heer Van Parijs zich van stem ming onthield. Het voorstel tot inkrimping met den laatsten Zondag werd daarna verworpen met 6 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de heeren Tromp, Van Parijs en Van Zanten. Daarna werd de vergadering verdaagd. Botterdnncsche Rechtbank. De 42-jarige koopman D. A. de H., van Rotterdam, verklaarde op 6 Februari j.L des morgens om 6 uren op de Veemarkt van een hem onbekenden persoon te hebben ge kocht een zeug. Hij moest met paard en wagen naar Dordrecht, nam het beestje mede en verkocht het daar. Dit varken nu is gebleken hetzelfde te zijn dlai in den nacht van 4 op B Fefor. uit een weide te Overschie werd gestolen ten nadeele van J. de Ridder, aldaar. De beklaagde bezwoer herhaaldelijk dat hij onschuldig was en tradhtte dit op ver schillende manieren duidelijk te maken, zeide o.a. bot den president: „Hoe kan ik nou alleen een varken van 100 kilo op mijn wagen laden; kan u dat?" Pres.: „Ik ben geen veekoopman-' ,,Bekl.„Ik geef nog atijd een bankje van honderd gulden weg, voor wie dot kan." Pres. r „Je bent hier niet op kermia" De zoon van De Ridder verklaarde op het land voetsporen van drie verschillende grootten te hebben ontdekt, die er den dag te voren niet waren. Eenige boeren hadden des morgens vroeg te Overschie een wagen met hit gezien, did in do buurt van 't land van De Ridder was blijven staan. Wogen en hit zagen er juist uit als die van De H. Verder is gebleken dat Do H. aan den- j zelfden man, aan wien hij het varken ver- kocht, eenige weken tevoren eveneens zoo'n beestje hlad overgedaan dat gebleken is, 1 eveneens van diefstal afkomstig te zijn ge- i weest. Bij die laatste gelegenheid zou be- I klaagde den koopman hebben aangeraden, j het varken maar dadelijk te slachten. De beklaagde is uit het Huis van Bewaring I naar hot krankzinnigengesticht overge- j bracht, daar na eenigen tijd, op last van dr. Vos, weer als genezen ontslagen en in preventieve hechtenis teruggevoerd. De doctoren C. F. Ph. v. Ziegomveidt en 0. A. v. d. Loo zijn bij bun onderzoek tot de overtuiging gekomen, dat beklaagde toere kenbaar kan geacht worden voor het mis drijf, dat door hem zou rijn gepleegd. De officier van justitie, mr. Wolteon, aobtto het ten loste gelegde bewezen en requireerde een jaar gevangenisstraf. Mr. L. v. Dantrig, toegevoegd verdedi ger, achtte de diefstal niet bewezen, alleen is gebleken dat beklaagde het varken in handen heeft gehad. Maar mede is gebleken diat het verblijf in de gevangenis voor be klaagde hoogst nadeelig is, vroeg de ver dediger voor rijn dient ontslag uit de pre ventieve hechtenis. De rechtbank vond geen aanleiding aan het verzoek te voldoen. De 24-jarige visscher N. P. K., gedomici lieerd te Katwijk aan Zee, en zonder vaste woonplaats, en zijn neef de 20-jarige W. J K., varensgezel van Rotterdam, zouden in den nacht van 18 op 19 Mei een roeiboot met twee stel riemen enz. hebben ont vreemd, waarmede zij te Schiedam werden aangehouden. Beiden gaven een omstandig verhaal ten beste, om te bewijzen dat zij zich aan dit feit niet hadden schuldig gemaakt. „Heb je die boot nog teruggezien vToeg hem o.a. de Presidents ,,Neo meneer," antwoordde neef," zU> heb ben er ons niet mee geconfronteerd." Pree.: „Waarmee?" BekL „Met die boot 1" De beide heeren zouden, alweer van een onbekende, de opdracht hebben gekregen, de boot naar Schiedam te roeien, tegen belooning van een rijksdaa-lder. Geëisoht werd tegen ieder een jaar ge vangenisstraf Mr. E. J. J. v. cL Heyden meende, dat ontslag van rechtsvervolging zou moeten 7olgen in verband met de redactie der dag vaarding en lichtte dat nader toe. Verder was mr. v. d. Heyden van oordeel, dat de aanwijzingen geheel onvoldoende rijn om daaruit het wettig en overtuigend bewijs te putten en eindigde met vrijspraak te vragen. Optredend voor den tweeden beklaagde, eloot mr. L. v. Dantrig rioh aan bij de woor den van mr. v. d. Heyden en trachtte bo vendien nog een aanwijzing te ontzenuwen. Uit een portaal van een woning te Wad dingsveen nam do 56-jarige varensgezel L. zonder woonplaats, op 10 Juli een paar Louis Blériot, die met s^jn monoplan liet Kanaal overvloog. schoenen weg, waarmede hij eenigen tijd later wend aangehouden. Het was zijn be doeling de schoenen tot eigen gebruik aan to wenden en hij had ze don ook dadelijk aangetrokken. Gerequireerd werd 4 maan den gevangenisstraf. Mr. E. J. J. v. d. Heyden riep voor deaen man de clementie der Rechtbank in. In den nacht van 16 op 17 Juni had de 24-jarige arbeider A. v. d. S. te Boskoop een paard en een hoofdstel meegenomen. Hij hield vol dat het paard niet in de wei de te Waddingsveen, maar cp den weg liep het hoofdstel ontvreemde hij op een hoeve. Hij scheen al reeds eenigen tijd een welge vallig oog op het paard te hebben laten vallen; reeds op 14 Juni bood hij het te koop aan, zeggende het te Waddings veen gestald te hebben. Gerequireerd werd een jaar gevangenis straf. Mr. A. J. M. Donkera meende dat in aan marking diende te worden genomen, dat be klaagde door een ander is aangezet de dief stal te plegen, terwijl men hem vooraf te veel liet drinken en riep voor v. d. S. de clementie der rechtbank in. Voor de rechtbank te Haarlem werd te gen een werkster, die kans heeft gezien in een schoenenmagazijn aldaar over de drie honderd paar schoenen te stelen, geëisoht jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Leeuwarden heeft A. V., boerenknecht te Sneek, tegen wien wegens zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, acht jaar gevangenisstraf was ge- eischt, tot vijf jaar veroordeeld. Voor dezelfde rechtbank werd tegen den 36-jarigen Y. N., zilversmid te Sneek, we gens poging tot moord, veroordeeling tot 2 jaar gevangenisstraf geëisoht. RECLAMES, 4 40 Cents par regel. 8654 41 Blériot op zijn monoplan gedurende zijn vipclit over het Kanaal* Het Nauw van Calais met den weg, dien Blériot aflegde. De groot© haast en de drukte van het tegenwoordig, dagolïjksch leven, dragen er toe bij, dat er thans zooveel aan verstop ping der ingewanden en dergelijke kwa len geleden wordt. Mannen en vrouwen hebben geen tijd om op hun gezondheid te letten zij slaan geen acht op de waarschu- wing.n der natuur, en menigmaal worden de ingewanden zoo Veronachtzaamd, dat ze verstopt raken en buitenmate worden uitgerekt, wat krampachtige pijnen in de maag veroorzaakt, vrouwenziekten, pijn tusschen de schouders en in de borst, en Bomtijds aambeien. Verstopte darmen hin deren de vrije beweging van de apijsver- terings-organen en zijn zoodoende de di recte oorzaak van slechte spijsvertering (indigestie), galachtige hoofdpijn, het zuur, matheid, verlies van energie en geestkracht, braken, verarmd bloed, 'enz. Eenige dosissen Foster's Maagpillen zul len de regelmatige werking der ingewan den herstellen, de vaste stoffen afvoeren en de kanalen der ontlasting van onzui verheden reinigen. Foster's Maagpillen geven leven en veerkracht aan de spijsverteringsorganen maken de maag schoon en bezorgen U een een gezonden eetlust. Eén pil ig een dosis, en wanneer men eenmaal door Foster's Maagpillen genezen is, is men voorgoed genezen. Overtuigt U, dat U d© echte Foster's Maagpillen krijgt, voorzien van de hnnd- teekening van James Foster op elke doos (Inhoud 50 stuks.) Deze pillen rijn te Leiden verkrijgbaar bij de heeren D. W E. F. do Waal, Mare 66; D. M. Kruisinga, Nieuwe Rijn 33; en Reijst en Krak, Steenstraat 41, a 0.65 voor één of 3. GO voor zes doozen. De n.l. veDjiooiaeuap „d« jLeephoeve" to Oudshoern. Mijnheer de Redacteur 1 Indien er een zaak van beteekenis in de Rijnstreek is, wier gang van zaken in den laatsten tijd door het publiek met groote aandaaht is gevolgd, dan is het ongetwij feld wel de naamlooize vennootschap „De Leerhoeve" te Oudshoom. Ontstaan uit den drang der omstandighe den, gepaard gaand met de toenemende ontwikkeling en beschaving van den vee houder en diens aangroeiend gevoel van eigenwaarde, d. w. z. het opkomend besef dat de veehouder niet is en niet behoeft te rijn een „domme boer'' met een beperkten gezichtskring, maar wel degelijk in staat is door krachtige aamenwerking en „zelf- optreden" het peil van den boerenstand te verhoogen, om door energie en wilskracht inrichtingen ten behoeve van den boeren stand tot stond te brengen, waarover vroe ger niet werd gedroomd, mocht de oor spronkelijke coöperatieve vereeznging, later veranderd in de naamlooze vennoot schap „De Leerhoeve", zich verheugen in een ongekenden bloei, en menig veehou der-aandeelhouder passeerde met genoegen en gevoel van eigenwaarde de grootsche in richting te Oudöhoom, voldaan over het enorme succes dat door vreedzame samen werking was verkregen en waardoor het mogelijk was geweest „De Leerhoeve" op te voeren tot een der belangrijkste nijver heids-inrichtingen te Oudshoom. Edoch, het zou zoo niet blijven. Bij de groote uitbreiding der inrichting kwam langzamerhand een zuivere koopmansgeest in den gang van zaken, en het oorspronke lijk idee, dat aan de inrichting den stoot tot haar geboorte gaf, n.l. een inriohting van boeren, beheerd door boeren, en ten behoeve der boeren werd geweld aange daan. De reactie kon niet uitblijven. Eerst werd er stdl gemompeld onder de boeren dat er aandeelen kwamen in handen van niet-vee- houders of landbouwers, later kwamen er andere bezwaren, ook bezwaren van per soonlijken aard, moreele bezwaren en het vertrouwen werd geschokt en een felle strijd brak los, E enerzijds boeren die in „De Leerhoeve" het oorspronkelijk karak ter wenschen te handhaven, n.L van-, voor- en door veehouders en landbouwers eui anderzijds aandeelhouders, die in hooge dividenden het maken van groote winsten en het ontvangen van belangrijke tantiemes geen bezwaar zien. In Augustus a. a zal weder een alge* meene vergadering worden gehouden, en daarin zal blijken in welke richting „De Leerhoeve" voortaan zal gedreven worden. Men verluidt dat plannen tot statuten wijziging aanhangig rijn, en dat commis sarissen, die blijkbaar bang zijn dat hun ideeën in de algemeene vergadering schip breuk zullen leiden, in het café-restaurant ,,In den Vergulden Turk" een voor-verga dering zullen houden met eenige aandeel houders „van invloed". Wie rijn die aandeelhouders „met in vloed" 1 Wie beoordeelt of ze „invloed" hebben? Heeft men „invloed" door ver stand, of door veel aandeelen? Zal rnen trachten „te lijmen"? Pleizierig voor de aandeelhouders, die geen uitnoodiging hebben gehad. Deze kunnen zich nu beschouwen als van geen beteekenis „zonder invloed", zonder waar de. Waarlijk, laat men toch voorzichtig zijn: en de wijzigingsvoorstellen ernstig en nauwgezet overwegen. Met dank voor de plaatsruimte. X. Y. Z. Mijnheer de Hoofdredacteur Kent een Uwer lezers misschien het bè' staan van oude meteorologische waarne- mmgsreeksen, die nog niet gepubliceerd zijn - Wij bedoelen geen opteekeningen en verhalen uit kronieken. Maar het is zeer wel mogelijk, dat hier of daar, onder oude papieren, nog reeksen van waarnemingen over temperatuur, barometerstand, regen val, windrichting, enz., verborgen liggen, vooral uit den eersten tijd nadat de ther mometers in gebruik kwamen (begin 18de eeuw). Nog slechts enkele jaren geleden zljü, door de nasporingen van een Nederlandsch meteoroloog, belangrijke waarnemingen van dien aard aan het licht gekomen, waar van tot op dien tijd niemand eenig vermoe den had. Wie zulk een vondst deed, en er den Hoofddirecteur van bet Koninklijk Ne derlandsch Meteorologisch Instituut te Do Bilt mede in kennis wilde stellen, zou daar mede een belangrijken dienst kunnen be wijzen aan de wetenschap. Dr. E. VAN E VERDINGEN, Hoofddirecteur van het Kon. Ned., Met. Instituut. Aon de Redactie van het „Leidsdh Dagblad." Vergun mij, een enkel woord te plaatsen* als antwoord aan Uw correspondent te. Voorschoten, naar aanleiding van al dat go- schrijf over politiezaken, met Uw corres pond ent te Noortdwijk. wie of toch wel de eer za«l hebben in deze zaak. Uw oorrespondent te Voorschoten doet uitkomen in rijn ingezonden stuk, dot nu mijn eigen pensoon in het spel is en het gaat om eigen waakzaamheid en schrander heid, ik dat schoone beginsel overboord gooi. Hij meent te mogen zeggen, dat ik in «Leze zaak geen hoog standpunt heb ingenomen. Welnu, dit valt in geen geval aan Uw ■correspondent te booordeelen, zonder- eenj5$ bewijs daarvoor te hebben. Bmolend vraagt hij aan den correspon dent te Noordwijk; „Eilieve, wie lichtte den correspondent te Noordwijk in?" Twee ingezonden stukken waren reeds geplaatst, zonder mijn medew eten, en nim mer heb ik een opgesmukt ve gegeven aan den correspondent te Noordwijk over politiezaken. Overtuiging is hierin ie beste leermeesteres, doch Uw correspondent te Voorschoten maakt van deze zaak een per soonlijke kwestie. Ik wil in deze opgesmukte zaak geen eer hebben, noch van Uw correspondent te Voorschoten, noch van Uw correspondent te Noordwijk. Ik heb in deze zaak gehandeld naar om standigheden en niets anders gedaan dan mijn plicht. Uw correspondent gaf zijn Laatste woord in deze -zaak, ook mijn eerste en laatste woord zal het zijn. Dus vanzelfsprekend blijft alle eer en schranderheid, tevens de nauwgezette sur veillance aan den kant van den gemeente veldwachter van Voorschoten in deze zaak, waarover zooveel is geschreven; en hier mede is deze onverkwikkelijke zaak ge sloten. U, M. de R, dankend voor de verleendé plaatsruimte, Hoogachtend, M. GOOL, Chef-veldwachter te Noordwijk. De lieeren Van Karnebeek en BoëlL Het „Utr. Dgbl." deelt mede reeds korten tijd na de stemming had in Utrecht het gerucht daarvan geloopen dat inder- - daad de heer Van Karnebeek heeft aange boden zijn Kamerzetel in Utrecht I beschik baar te stellen voor den heer Roëll, die in Utrecht II niet herkozen werd. Dit aanbod is echter niet aanvaard. Faillissementen. A. Ebels, handelaar in boter kaas ea eieren, te Groningen. J. Porte, timmerman-aannemer, vroegeafi te Leeuwarden, thans in Amerika. UITLOTINGEN. Loten van Parijs (Municipal) k pCt. van 1892. Trekking 22 Juli No. 660074 Ir. 100,000; No. 199694 f*. 50,000. Nos. 246021 en 386365 elk fr. 10,000k De volgende Nos. elk fr. 1000: 368614 362787 332368 303197 284.76 l764drf 147192 131078 400905 616926 429166 137173 61935 1500» 236807 102386 415057 388053 421077 410701 401341 186198 193489 619954 392607 447186 83368 289008 179110 861691

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 6