CENTRAAL APOTHEEK, Van Wavsrens DONKER Üiant Bovenhuis, Afbraakveiling. ICersms. ICerwls. A. VAN NOORT, Vacantie. Uitgaan naar Amsterdam P. F. ROLLANDET, Blériot vliegt het Kanaal over. Kunst, letteren, enz. Gevraagd: Pension. De Firma A. VERHOOG J.zn. Timmerman en letselaar Oude Vest 109B, Te Huur: Een Dames-Hoeden en Modezaak per Carsjensbooten. PIANO. Kastjes te huur in een uitstekende Bewaarkluês. (MUNCHENER) atom verkrijgbaar. Ondank* den vrij hevigen wind ia het dan booh den eersten vlieger, in dit geval Öcn Fransehman Blériot gelukt, met een e/roplaan den tocht over het Kanaal te volbrengen, waartoe, naar men weet, de Engelschman Latham verleden Maandag de eerste nodige poging waagde, die helaas n:oest mislukken door een motorpanne. Omtrent Blériot's historische vlucht ko men van Reuter de volgende telegrammen. Londen, 25 Juli. De bladen uit Dover berichtenBlériot, die om vijf uren in dein morgen uit Galais opsteeg, is met zijn aéio- plaan veilig en wel het Kanaal overgesto ken. [Dit is wel het zeer kort memoreeren van een feit, hetwelk een datum van zeer groote beteekenis beduidt in de door haar verba zend snelle vorderingen haast verbijsteren de gesoiiiedenis der zweeftuigen.] Nouer sednt Reuter nog: Dover, 26 Juli. Blériot legde de vluohb over het Kanaal met de boot is de af stand Calais-Dover precies 33 K.M. of in 22 min aten. Hij verliet de Fransche kust t>m halfvijf en daalde op kalme en bevalli ge wijze neder op de weide achter het kae- Jeel van Dover, om vier uren en drie-en- Vijftdg minuten. De. kalme vlieger zag er in het geheel Jiiet naar uit, dat hij een gevaarlijk uit stapje achter den rug had. Alleen zijn voet, die in een verband zat, deed hem veel pijn. Hij moest dan ook in een automobel gehol pen worden, die van een der hotels was go- Zonden. De zeer sterke wind, die er stond, tijdens ihet oogenblik van neerdalen, maakte den 'fccoht buitengewoon opmerkelijk. De Fransche torpedojager „Esooppette", met Blériot'a vrouw en genoodigden aan boord, kwam eerst om halfzeven a^n. De oorlogsbodem verloor den ééndekker al jpoeddg uit het gezicht. Een groot aantal personen maakte zich lib de voeten bij het zien der machine, die k>o goed als onbeschadigd ia. Een interview met Blériot. Reuter seint nog nader uit Dover: In den loop van een interview vertelde blériot dat het weder om halfvier 's och tends gunstig leek, ofschoon er een sterke Kind stond. ,,Toen de mij begeleidende schepen van wal waren gestoken, steeg ik in de luoht," terhaalde Blériot verder, „en stevende met len vaart van 40 mijlen per uur naar de Engclsche kust. Na tien minuten had ik bet land uit het gezicht verloren en den torpedojager een goed eind achter me ge laten. Gedurende een paar minuten kon ik toch de Fransche, nooh de Engelsche kust $ien, maar spoedig vond ik den directen Keg naar Dover. Het eerst© zichtbare voorwerp was het 'kasteel en vervolgens de haven." Blériot vloog over eenige oorlogsschepen been cn liet zich toen door den zuid-zuid westen wind oostwaarts van het kasteel boeren, waar hij na twee volmaakt© cirkeve bij Greensward daalde. De aanraking met den grond gaf zoowel Blériot als zijn aéroplaan een schok. Blé riot reed in een automobiel naar het hotel. Hij blijft vandaag (Zondag) in Dover en f;aat morgen (Maandag) naar Londen, waar ord Nortcliffe een feestelijke receptie hem gaat voorbereiden. Blériot's kranige, vluoht. De Londensohe correspondent van „De Iel." seinde Zondagmiddag de volgende bij- Kinderlieden; Niettegenstaande de hier in Londen fceerschende Zondagsrust, verspreidde zioh hedenochtend het gerucht als een loopend vuurtje: „Blériot is het Kanaal over gevlo gen." Dit bericht kwam als een groote ver rassing. De Zaterdagavondbladen en de Zondagochtend-édities bevatten wel het be richt, dat graaf De Lambert de „Daily Mail" do bekende 2-maal 24 uurs-tijding had gezonden, ten teeken, dat hij binnen dien tijdl de tocht over het Kanaal wilde wagen. Verder hadden Latham en Blériot Zaterdagmiddag langdurig het plan be sproken, om tegelijkertijd op te stijgen. Dit stuitte eohter op het bezwaar, dat de be geleidende torpedo-boot, in geval van nood slechts aan één de noodige aandacht kon schenken. En de oommandeerende officier gaf Latham toe, dat hij de oudst© rechten had. Blériot seinde toen terstond aan den mi nister van marine, om nog een ander snel marine-vaartuig ter beschikking van de luchtschip pers te stellen. Dit telegram on dervond, doordat de nieuw-benoemde minis ter van marine nog in Brest vertoefde, de noodige administratieve vertraging. Deopstijgingte Calais. Blériot heeft dan ook het antwoord niet afgewacht, alhoewel toch een boot werd gezonden. Terwijl de belangstelling zioh voornamelijk rondom graaf De Lambert geconcentreerd had, is de koene Franseh man het weer gunstig achtende, Zondag ochtend plotseling van wal gestoken. Calais lag in diepe rust, en slecht© een 10-tal inge wijden hadden het voorrecht, Blériot te tzien vertrekken. De torpedojager maakte den tocht mee, evenals eenige andere boo ten. Mevr. Blériot en haar familie was alleen op de torpedo-boot toegelaten. Blériot kwam 's morgens heel in de vroegte met zijn ingepakten eendekker te Calais. In een halfuur wa9 alles kant en klaar, en hoewel de vlieger nog pijn leed aan zijn voet, die hij een paar dagen gele den gebrand had bdj het springen van zijn nlotor, toch klom hij direct op zijn toestel, en vertrok om 4.30. De enkele getuigen van de opstijging wa ren in stomme verwondering. Eerst, nadat het kanonschot was gehoord het afge sproken teeken om Dover te waarschuwen liep half Calais, foeelemaal verbaasd over deze verrassing, uit. Aan den horizont heel in de verte werden zij nog juist een heel klein stipj'e gewaar. Dat was Blériot. De aankomst teDover. Het was Zondagochtend. De algemeen© rustdag, waarop door bijkans niemand go- werkt wordt. Dover lag dus in diepe rust. Do ingewijden door een radio- gram un het kanonschot gewaarschuwd^ ware© op hun qui-vive. Ondanks het vroege morgenuur, werd het groote nieuws ras bekend Toch niet zoo vlug, of, toen men goed en wel zich klaar maakte, om Blériot, velen meenden dat heit graaf De Lambert was te zien aankomen, deze reeds op het veld aohter het kasteel van Dover gedaald was. Daar in de buurt van het kasteed, hadden grap pige incidenten plaats. Vrouwen en kin deren, die 't wondermachien van boven zar gen komen aanvliegen, liepen schreeuwend van angst naar binnen, terwijl de huisdeu ren weiden gegrendeld. In alle mogelijke vehicles kwamen de inwoners van Dover oud en jong, rijk, of arm naar het be wuste veld rennen, zoo hard als zij maar konden. Do eersten hadden het voorrecht den eersten vlieger over het Kanaal een ovatie te brengen, zooais maar zelden iemand oven spontaan zal hebben ontvan gen. De Engelsche Zondagsrust moest er ditmaal aan geloovere De sensatie in Dover was enorm. Heel kalm, ondanks het vrij winderige weer, vloog de luohtsohipper op 40 k 50 meter hoogte over de stad heen, ontdekte toen het ruime veld achter het kasteel van Dover, maakte toen twee ruime cirkels, om dan plotseling, doch zonder eenig ongemak neer te komen. Nog gewond aan den voet, kon do kranige Fransehman nauwelijks loopen. Uiterlijk kalm, inwendig natuurlijk zeer opgewonden, werd hij toen in een auto geholpen, die hem naar het hotel te Dover voerde, waar mevrouw Blériot weldra haar man kwam omhelzen. In 23 minuten werd dus de tocht vol bracht I Blériot wint aldus den prijs, uitgeloofd door do „Daily Mail", zijnde 1000 pd.st. is (12.000 gld.) Reeds vroeg in den ochtend stroomden de gelukwensohen aan Blériot gericht, bin nen. Den gansoheai dag stationneerde een oompaote menigte voor het hotel Men dheerde onophoudelijk, totdat Blériot zich op één der balkons vertoonden. De „Daily-Mail"-vertegenwoordigers onderhiel- j den zioh goruimen tijd met hem, het aantal I interviewers was bovendien legio. De Fransehman, overgelukkig over het door- htm behaalde resultaat, wacht thans een groot aantal festiviteiten. Geheel Dover, wat zeg ik geheel Enge land, ja, geheel de wereld was gisteren bij het vernemen van de tijding vol over deze vlucht,, die alle records, wat de verbinding Calais-Dover aangaat, met stukken ver beterde 1 Behalve graaf De Lambert, Blériot en Latham, die te Calais probeerden elkaar een vlieg af te vangen, om bet Kanaal over te vliegen, was er eindelijk nog een vierde me dedinger komen opdagen. Het is prins Serge Bolotoff. Deze sportman was inder tijd een van de eersten die de mogelijkheid van de kanaal vlucht ter sprake bracht. Hij heeft een bijzonder en triplan, die zwaar der dan lucht, maar lichter dan water is en dus bij eventueele daling in zee niet zinkt. De vlieg heeft Blériot dus nu geheel on verwachts en als bij verrassing gevangen 1 Be luchtballon als verkeersmiddel met hooggelegen plaatsen, rots' punten, uitzichttorens, enz. Ziehier een practische uitvinding van den Franschen ingenieur Gébó, die bijv. een tandradbaan wil vervangen door den lucht ballon. Zóó kunnen telkens tien personen vervoerd worden en wel goedkooper dan per trein of tram, met het oog op de hoo- gere aanlegkosten voor dezo. Men zal het met dit nieuwe middel probeeren bij Gre noble, in Frankrijk. Brandgevaar M&uritshuis. De lozer, die in 't „Vaderland" opkwam voor 't brandgevaar in 't Mauritshuis en van don heer Martin via den Hoefijzer- correspondent antwoord bekwam, is daarmee evenmin als wij, blijkend uit onzo aan- toekening bij bedoeld antwoord, tevreden. Hij schrijft: „Het antwoord van uw Haagsohen Hoef ijzer-correspondent brengt aan het licht, dat het gevaar voor brand veel grooter is dan ik aanvankelijk vermoedde. Kunt u zich grooter brandgevaar voorstellen dan veroor zaakt wordt door het dagelijks uithalen van gloeiende kachels, waarvan de inhoud over gladde houten vloeren en gladde houten trappen naar den kelder gedragen wordt? „In welk woonhuis zou men zoo iets dur ven jjoalaten Indien de man, die den pot met gloeiende kolen vervoert, slechts een maal op de trap struikelt en de gloeiende inhoud zich verspreidt, zou dit een wereld ramp [deze uitdrukking lijkt ons een niet geringe overdrijving] ten gevolge kunnen hebben. „Ik had voorzien, dat men zeggen zou, dat een centrale verwarming met een goede ventilatie-inrichting in dit gebouw moeilijk zou zijn aan te brengen en had mij daarom trent, alvorens mijn eerste schrijven tot u te richten, door een deskundige labm voor lichten: deze deelde mij mede, dat het veel gemakkelijker is in dit gebouw een derge lijke inrichting met ventilatie aan te bren gen dan in de meeste andere bewoonde ge bouwen. „Nu het blijkt, dat het brandgevaar zóó groot is, wil ik nogmaals uw hulp inroepen, om mede to willen werken tot verbetering in dezen toestand. „Gelooft u, mijnheer de redacteur, dat er- gons in het buitenland in een gebouw, waar zulke groote kunstschatten bewaard worden, potten met gloeiende kolen mogen rondge dragen worden?" „Het Leven" geeft van „Middachten", het slot waar de Duitsche Keizer a. s. 9 Augustus gast zal zijn, eenige kiekjes. Het zijn dezelfde welke Elsevier indertijd publiceerde. Van Prinses Juliana's geboortefeest, krij gen we nog steeds bijdragen der feestvreugde, nu uit Indië weer, photo's van deelnemers aan het bloemencorso te Soerabaya. De Vliegmachine en de Vlieger «de heer Latham die het Kanaal hadden willen oversteken, maar daarin zijn neer geduikeld, worden ons met bijschrift eveneens getoond. Uitgave: Rokin, Amsterdam. Bij de firma La Rivière en Voorhoeve te Zwolle is in druk verschenen „Het Spelling- dobat in de Tweede Kamer", de voordracht door den heer prof. dr. B. Symons onlangs te Utrecht gehouden voor de Vorecniging tot Vereenvoudiging van onze Schrijftaal. Bij dezelfde uitgeversfirma verscheen een vlugschriftje dat gratis wordt verspreid „"Wat nu verder?" Een woord aan ouders van schoolgaande kinderen door dr. J. B. Sche pers. Uit Brussel wordt aan het „Handels blad van Antwerpen" geseind: Het hoofd der Brusselsche politie heeft per telegram uit Italië het bericht ontvan gen, dat de beroemde schilderij „De Blijde Boodschap1' van den Italiaansohen meester F. Aocianiga uit de kerk van Moncalco ge stolen is. Deize schilderij heeft een groote waarde. De schuldigen, die bekend zijn, waren, naar zij beweerden, op weg naai' Engeland; maar men vermoedt, dat zij niet den korteten weg, maar een omweg langs Zwitserland, Duitsohland en België zullen nemen. Detlev von Liliencron. 1844—1909. f Een Sleeswijk-Holsteiner het land dat Duitschland veel van zijn beste poecten le vert die naar Pruisen trok om soldaat te kunnen worden. Na in 17 garnizoenen rondgezworven te hebben, eindelijk de vuurdoop in een gevecht tegen oproerige Polen. Don twee groote oorlogen, een tegen Oostenrijk en een tegen Frankrijk, twee „frische frohliche Kriege", waarin de jonge officier gewond werd. In 1883 zijn eerste bundel verzen: „Adju- dantenritte". De poëet werd geboren toen de man en soldaat 40 jaar oud was, in zijn volle menschenleven, rijp, krachtig). En van dien tijd gaat het in één stroom door, steeds frisch, nimmer moe en moedeloos. Gedichten, novellen, romans, toóneelstuk- ken, alle bezield van den vroolijken krijgs mansgeest, die het leven als een schoon spel van lachen en schreien kent. „Frans Hals en Velasquez zijn mijn beste jongens," zeide de Hauptmann eens en met dit woord karakteriseert de man zich vol komen. Aan een kou-vatten is de dichter, dien twee groote oorlogen spaarden, gestorven op 65-jarigen leeftijd. Kort geleden, 3 Juni, had de universiteit van zijn vaderstad Kiel hem den doctorstitel honoris causa ge schonken. Als wij nagaan, hoezeer de Nederland- eche staat, in vergelijking met andere lan den, is tekort geschoten in zijn plicht om steeds standaardwerken van onze groote, moderne meesters voor openbare verzame lingen aan te koopen, wordt ons hart met dankbaarheid vervuld bij de gedachte, dat er nog altijd groote kunstliefhebbers zijn, die voorkomen, dat hot land van Israels, Maris, Mauve, Weissenbruch, de meester werken dier onsteifhjke kunstenaars niet kent, door verzamelingen aan te leggen en h prix d'or het schoonste aan den buiten lander te betwisten." Zoo begint prof. Dake een beschouwing over kunstwerken, eigendom van den heer Crone te Amsterdam. Want thans wordt in „Arti" de collectie Crone tentoongesteld, een collectie die in 12 jaar tijds bijeenverzameld, standaardwer ken bevat van onze grootste meesters. Is raels, Jacob en Willem Maris, Mauve,Weis- renbruoh, Bosboom, Neuhuijs, Isaac Israels, De Bock, Corot, Diaz, Segantini, namen van de grootsten onder de groot-en, waar van men op deze tentoonstelling het schit terende werk kan bewonderen. Als bijzon derheid zij vermeld, dat alle werken dezer collectie aan den verzamelaar zijn gekomen' door bemiddeling van de firma Buffa. Over Theo Bouwmeester in Kopenhagen lezen we: De roep, die Theo Fr6nkel-(Bouwmeester) (Mevr. Mann-Bouwmeesteris zoon) van uit 't buitenland vooraf was gegaan, had de verwachting der Kopenhagenaare hoog gespannen. De première van de „Brand in de Jonge Jan", die verleden Za- tercBagavond van stapel is geloopen, had een overweldigend succes, en alle bladen zonder onderscheid, met Politiken" aan het hoofd, zijn vol lof en bewondering voor dezen jongen tooneelspeler wiens maskee- rings- en vlug verkleedingstalent ze ten hoogste roemen, doch wiens dramatische en komische kracht ze in de eerste plaats, be wonderen, onder bijvoeging, dat geen vreem deling ooit in Kopenhagen een dergelijke overwinning heeft behaald. Het bloed der Bouwmeesters zit in hem. Hij speelt in het Duitsch geheel zonder accent, schitterende proposities zijn hem gedaan voor een tour- née door geheel Scandinavië, Finland en Rusland, waar hem zeer zeker nieuwe lau weren wachten gelijk dit ook in Parijs, Ma drid en Londen het geval is geweest. Jammer dat een dergelijk kunstenaar als 't ware zijn land moet ontvluchten 1 Men diende in Holland, wel eens hierover te denken. Politietoezicht op do visscherjj in de Noordzee. Ter versterking van het politietoezicht op de visscherij in de Noordzee, waarmede thans belast zijn Hr. Ms. schoeners „Zee hond" en „Do\Ljn", zullen gedurende eeni ge dagen in de maanden Juli, Augustus en September voor bedoeld toezicht ook wor den aangewezen Oo i -rpedobooten G 9, G 10 en G 11 ^ukkemnaclitarbeid. De aideeling Uen Haag van den Ned. Brood-, Koek- en Banketbakkersbond hield eein vergadering ter bespreking van het Wetsontwerp-Talma, tot afschaffing van nachtarbeid in bakkerijen. Na breedvoerige bespreking werd door den heer Roeter6 van Lennep een motie voorgesteld, gericht tegen het wetsontwerp. Deze motie werd verworpen met 31 tegen 25 stemmen en 2 blanoo, zoo dat de af deeling zioh opnieuw uitbrak vrvan nachtarbeid. Amnestie Oostenryk-:üou^ui-ijc De consul van Oostenrijk-Hongarije te Rotterdam deelt \ed© dat hij van zijn re geering nadere ophelderingen heeft ont vangen omtrent de voorwaarden, die amnestie leiden voor hen, die zich hebben schuldig gemaakt aan desertie enz. Deze am nestie wordt verleend door Z. M. den Kei zer bij gelegenheid van rijn zestigjarig re- geeringsjubileum. Oostenrijkers, Hongaren en Bcsnicrs, die van deze amnestie, welke tot 1 L jembev geldig is, gebruik willen maken en naar huil vaderland wenschen terug te keert.kra nen zioh voor verc~:e inliahtiigen wenden tot den oonsnl, Boompjes No. 83 te Rotlef dam. Een Burgerjuffrouw met 2 Kinderen van 7 on 9 jaren, vraagt voor 8 weken Pension te Katwijk- nnn-Zee, van af 2 Augustus a.s. Brieven met prijsopgave Bur. van dit Blad onder No. 8574. 8 Pakhuis met Kantoor TE HUUR, Nieuwe R\jn 68, by de Hooigracht, bet Bovenhuis heelt 5 Kamera, "Waranda, Meidenkamer en Zolder, bet Pakhuis beeft Stookplaatsen, Pló en verdere gemakken, het perceol beeft Qas- en Duinwaterleidingen te bezichtigen Dinsdag en Donder dag, la ook apart te buren en te bevragenLago Rijndijk 10 by de Spanjaardabiug. 8063 14 Do Deurwaarder P. II. VAN TItlEL zal op Dinsdag £7 Juli a. 'a morgens ÏO uren, op de Binnenplaata van perceel Hooge- woerd No. 141, te Leiden, PO BLIEK VERK00PEN: Deuren, Itanien, Kozijnen, Binten, Planken, Dakpannen, Tegels, Brandhout, enz. Van af bet Levendaal gemakkelijk per echuit te vervoeren. Een uur voor de Verkooping te beilohtlgen. 8561 17 beveelt zich beleefd al? zoodanig aan. Telephoon No. 884. Werkplaats: Gedempte Volmolengracht, hoek Oude Vest. 1486 10 het nieuw ingericht BOVEN HUIS, aan het Galgewater, bev. 5 Kamers, Keuken en Zolder, alsmede een droog Pakhuis, even eens aan het Galgewater gelegen. Te bevragen by B. J. HUUR MAN Dz., Heerengracht 10. Telefoonn. 690. 8486 10 van af heden en gedurende de Kermis dengeheelen dag verkrijgbaar bij 8503 36 Doezastraat 19. Telefoonn. 579. Nieuwe Rijn 18, levert tegen zeer billijke prijzen Recepten, Verhand- stoffen, Ziekenverpiegingsartikelen, Medicinale Wateren, Specialités, zooals: KinaLaroche,Sanatogeen, Emser Pastilles, SCOTT's Emulsie, ent 5510 20 te koop aangeboden, op eon welvarend dorp tuaschen Lelden en Haarlem. Adres letters «J. D. aan den Boekh. J. G KAT, te Hillegom. 8665 9 Dagelijks, behalve 's Zondags, viermaal per dag. Prys per vacantiobiljet heen en torug 1 ste klasse 0.80, 2de klasse /"O.CO. Kinderen tot vyftien jaar hall tarief. 8488 19 Heerlijke Watertocht over Kagermeer, Oudewetering en Aalsmeer. Vraag dienstregeling,gratis verkrijgbaar. Wegens vertrek te koopzeer goed onderhouden PIANO, Palissanderhouten Kast, Hamers nog nieuw bevllt, aanslag licht. Koopsom f 80. Te bezichtigen Klok- steeg No. 19, Dinsdag 27 Juli, 10—1 uren. 8670 9 Assurantiekantoor, Nieuwe Rijn il. 2626 16 Hun, die met v. W.'s DONKER nog geen kennis hebben gemaakt, wordt aanbovolen deze kennismaking niet langer uit te stellen; dit Bier van Münchener karakter, dat tegen zeer matigen prys geleverd wordt, vol doet aan de hoogste eischen, die men aan een zuiver, uit mout en hop gebrouwen bier, stellen kan. 8008 86 De Administratie van het „Leidsch Dagblad" belast zich met het plaatsen van Advertentiên in alle Bladen. UBU

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 6