Kérkelijke Berichten. Kunst, letteren, enz. Marktberichten. Agenda van de week: Buitenlandseh Overzieht. Puyenbroek, die van onregelmatigheden in heb militaire beheer beschuldigd waren. Het hof wae van oordeel dat slechts zes yan de vijftien feiten bewezen waren en ver oordeelde luitenant-kolonel Tits tot zes maal twee maanden en kapitein Pire tot zesmaal veertien dagen gevangenis en boe ten. Kapitein Puyenbroek werd vrijgespro ken. D© Sobotsohe mijneigenaars en mijnwerkers zijn het er over eens ge worden de verlaging dor loonen en de sta king, die op 26 dezer zouden plaats heb ben, gedurende verdere onderhandelingen, een week uit te stellen. Overstroomingen in de Y e r- eenigdo Staten. Men seint uit Nieuw- York, d.d. 22 Juli. Uit Duluth in Minne sota wordt gemeld, dat het Bovenmeer in den tijd van 24 uur tweemaal buiten zijn oevers trad. Door de voortdurende regens steeg het water in anderhalf uur, van twee tot zes duim. De straten van Duluth zijn in rivieren hersohapen, De aangerichte schade wordt op 1,000,000 dollar geschat. Ongeluk op de Brua&elsche .Wielerbaan. Een verschrikkelijk: ongeluk heeft gisteravond om 6 uren plaats gehad 'op de wielerbaan, op het Karreveld te Brussel, waar een wedstrijd werd gehouden met motorfietsen. Gedurende-den één-uurs- rit had de Belg Verbist de leiding. Eens klaps sprong de band van den motor van zijn gangmaker en Verbist en de gangmat ter werden togen de balustrade geworpen. De gangmaker van den volgenden wielren ner liep daarna tegen Verbist aan en sleepte hem voort. De wedstrijd werd gestaakt. Ver bist stierf na eenige minuten. Zijn wervel kolom was gebroken en zijn heupen waren verpletterd. Pe gangmaker is slechts licht gewond. Op het oogenblik van het ongeluk had Verbist een vaart van ongeveer 90 K.M. („Tel.") B a 1 1 o n-o ngeluk. Gistorna- middag vierde men in bet Pare du Cinquan- tenaire te Brussel een aëronautisch feest. De vreugde werd evenwel tegen vijf uren door een ernstig incident verstoord. De Eransche ballon „Cosmos", met den heer Vermanchet, rijn assistent en een passa gier aan boord, sloeg onder het op stijgen tegen een steenen kolom. Het luchtschip sprong terug op een an deren, geheel gevulden, ballon, genaamd >,Le Busley," waarvan hij het omhulsel bo ven de opening scheurde, zoodat het gas ontsnapte. Men wierp zich op het net en trachtte den ballon omlaag te trekken. Het gelukte den passagiers, langs het net naar beneden te klauteren, maar toen men er in geslaagd was de gondel van den „Cosmos" op den grond te krijgen, vond men den heer Vermanchet en zijn helper door het gas bedwelmd. Eenige aanwezige dokters traohtten de ongelukkigcn bij te brengen, wat hun evenwel niet gelukte. Zij zijn naar een gasthuis overgebracht. Men vreest voor bloedvergiftiging. („Tel.") Over de aardbeving, waar- door een gedeelte van Griekenland, met name de provincie Elis, geteisterd is, ko men nadere berichten. De correspondent van een buiten]andsch blad heeft het too- neel der ramp bezocht en seint uit Patras dd. 19 dezer een omstandig verhaal aan zijn blad, waaraan het volgende is ontleend: Achter geen venster van de tweeduizend huizen der vriendelijke stad Amalias, zoo seint hij, ziet men sinds de jongste aard beving 's avonds licht, daar ze op enkele uitzonderingen na onbewoonbaar zijn ge- Worden. Thans werpen lantaarns hun on zeker sohijnael op do in duister gehulde pleinen en tuinen, waar de door doodelij- ken schrik bevangen tien duizend inwoners in de open lucht kampeeren. De diepe stilte rondom wordt nu en dan door nieuwe aardschokken met dof gerommel onderbro ken, Door de aardbeving, welker centrum in het eveneens verwoeste dorp Palaiopolis lag, zijn twaalf dorpen in Elis en Pelion min of meer verwoest. In Amalias heerscht Bitusschen in zooverre vreugde, dat er daar tot dusver ten minste geen menschen- leven te betreuren valt, hetgeen elders wél het geval is geweest. Het, twee uren van Amalias verwijderde Bavari; het grootste en rijkste dorp van Elis, is vol komen een puinhoop geworden. Het plaatsje telde 3000 inwoners. Driehonderd daarvan werden onder het puin bedolven en dertig vonden onmiddellijk den dood. Van de 1200 huizen zijn de meeste thans herschapen in een chaos van balken, deuren, zolderingen len brokken muur. Op een plek zijn tien menseken levend uit het puin gehaald, na dat ze twee dagen van twee brooden had den moeten leven. Op een andere plek treurt een jong, in het zwart gekleed meisje met wezenloozen blik bij het graf .van allen, die haar dierbaar waren. Op een dak word een zuigeling in zijn wieg ongedeerd gevonden, terwijl de ouders den dood hadden gevonden. Elders viel van het vernield dak van een huis een nest met slangen, dio zich kronkelden om den hals van een slachtoffer, zonder het echter te 'deren. Bij het instorten van een balkon, Waarop een man en een vrouw gezeten wa ren, vond de man den dood, terwijl de Vrouw met den schrik vrij kwam. Hier en 'daar is de bodem twee meter gedaald. Bei de kerken en de scholen van het dorp zijn Verwoest-. Een onderwijzeres werd als door een wonder gered. De stichter van het dorp. een man van honderd jaar, van wie alle verwanten bij de ramp het leven heb ben gelaten, zcide snikkend tot mij- ,,God heeft het gewild, dat ik mijn bloeiend dorp Vernield en mijn kleinkinderen' en achter kleinkinderen, nichten en neven dood moet zien". De in Havari achtergebleven inwo ners krijgen dagelijks van den burgemees ter van Amalias rantsoenen. Havari zal in de vlakte aan den voet der omringend^ heuvels weder opgebouwd wordorï. Valkenbu rg Ned -Her*. Gem Zon- dagmorgen te half tien; de heer J de Jong, i cand. t. cL H. D, 's Avonds te zes nren: ds. 1 Ter Haat Romeny, predikaat te ."Eoariiout- J Gemeenteraad van Alp hen. Voorzitter de burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer Overes. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken: Een missive van Ged. St., inhoudende hun goedkeuring over eenige genomen Raadsbesluiten. Het Dag. Bestuur stelt voor den heer J. Hengeveld Jr. de leiding der tienjarige volkstelling in deze gemeente op te dra gen. Den heer Dros bevreemdt het, dat het Dag. Bestuur met die vraag 'komt en niet de heer Hengeveld. Dit gevoelen is de heer Herngreen eveneens toegedaan. De heer Vlasman kan zich met het voorstel van het D. B. vereenigen. De Voorzitter zegt, dat het Dag. Bestuur den heer Hengeveld aanwijst, dus dat deze het zelf niet kan vragen. Het voorstel van het Dag. Bestuur wordt in stemming gebracht en aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Bes, Dros en Herngreen. De Voorzitter deelt mede, dat hjj met 1 Aug. a. 8. zich drie weken buiten* de ge meente zal ophouden. Een verzoek van 0. Bakker om hooger salaris. Hij is als machinist werkzaam op den Watertoren, en daar hij tevens het werk verricht van een monteur, vraagt hij om meer salaris. Het Dag. Bestuur in meerderheid wil hem een drie-jaarlijksche verhooging ge ven van f 50, zoodat zijn jaarwedde komt op 750; terwijl het Dag. Bestuur in min derheid zijn jaarwedde wil laten zooals deze is, doch hem jaarlijks een gratificatie geven. De heer Sprey is voor het voorstel van den Voorzitter, doch de heer Bes voor dat van den heer Los. Het voorstel van het Dag. Bestuur in meerderheid wordt in stemming gebracht en verworpen met 4 tegen 6 8t. Tegen de heeren Los, Bes, v. d. Linden, Van Leeuwen, Herngreen en Dros. Nu wordt het voorstel van den heer Los in stemming gebracht en met algemeene stem men aangenomen. Besloten wordt tevens, den machinist jaarlijks een gratificatie te geven van 60. Komt in behandeling: 1. Onderzoek geloofsbrieven der herbe noemde Raadsleden. Nadat de heeren zich verwijderd hebben, noodigt de Voorzitter de heeren Sprey, v. d. Linden en Vlasman uit de geloofsbrie ven dier heeren te onderzoeken. Bij mon de van den heer Sprey deelen de heeren mede, dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden. Hierna nemen de heeren zitting. 2. Aanbieding gemeente-rekening, dienst 1908. Deze wordt in handen gesteld der financieele commissie, die 15 Aug. a. s. daarover rapport moet uitbrengen. 3. Voorstel van B. en Ws. tot herziening van de verordening tot regeling van het iherhalingsonderwijs. De distiictsohoolop- ziener, de hoer Boswijk, had den Raad ver zocht het reglement van het herhalings- onderwijs te herzien, aan welk verzoek de Raad heeft voldaan, zoodat nu het regle ment artikelsgewijze zal worden behandeld. Dc heer Dros wenscht dit echter te verda gen en eerst de autoriteiten met den toe stand van dit onderwijs in deze gemeente op de hoogte te stellen, want daar hier de ambaohtsteekensohool is, wordt van dit onderwijs weinig gebruik gemaakt. De hoer Sprey is het gedeeltelijk met den heer Dros eens, hij toch zag het herhalings- onderwijs gaarne zooveel mogelijk beperkt. Nadat het reglement artikelsgewijze is behandeld en eenige veranderingen zijn aangebracht, wordt in stemming gebracht het reglement, alzoo gewijzigd, in zijn ge heel vast te stellen. Dit voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Dros, Herngreen en Van Leeu- wen. 4. Wijziging begrooting, dienst 1909. Eenige af- en overschrijvingen worden ge daan, welke zonder hoofdelijke stemming worden goedgekeurd. Na de rondvraag gedaan te hebben sluit de Voorzitter de vergadering. In de door ons vroeger uitvoeriger aan gekondigde „Bibliotheek voor het Neder- landsche volk" zijn verschenen van J. J. Oremer: „De Betuwsche Neef", titel van de eerste der acht in dit deeltje samen-ge gaarde novellen. De Betuwsche Neef wint het wat humor betreft, het is een camera^stukje 1 „Chariëtta" is do titel van de inleidings novelle tot den tweeden bundel Van J. van Lennep, in de „Bibl. v. h. N. V." versohe nen. Uitgavo: A W. Sijthoff's Ui tg.-Mij. Jande W aardt. Na een langdurig lijden is in het Ghr- Sanatorium te Zeist op 38-jarigen leeftijd de teekenaar Jan d© Waardt overleden. Gistei middag oogstten het Haagsche Strijkkwartet. Hack, Verhallen, Isterdael, Voerman, en de pianist Carl Oberstadt, wederom zeer groot succes op een intieme middag-muziek-uitvoering teD huizo van den Duitsohen gezant te 's-Gravenhage, den beer Von Mullet. Uitgevoerd werden het Strijkwartet op. 12, ©8-dur Van Mendelssochn en Brahm's quartet voor piano forte, violen en Violon cel, op. 25 g. moll. In het begin der maand Augustus zal de Vlaamsche Vereeniging voor Tooneel- en Voordrachtkunst een open-lucht-vertooning inrichten. Op een der schilderachtigste open plekken, midden in do heerlijke den- nenbosschen van St.-Martens Laethera aan de Leie, zal do machtige tragedie van So phocles „Philoktetes" metrisch uit het Grieksch vertaald dóór Dr. J. v Leeuwen, worden opgevoerd. Men verzekert, dat dit pojjen der Vlaam- sche Vereeniging op kunstgebied in veler lei opzicht, gansch nieuw voor Vlaanderen, geroepen is om aller belangstelling ten zeer ste op te wekken. Het lijdt geen twijfel of dit zomerspel zal door talrijke vrienden der „Vlaam8che Vereeniging", alsook door elkeen, die het kunstvolle spel harer leden door voorgaande opvoeringen naar waarde heeft leeren schatten, met ongeduld worden te gemoet gezien. Inschrijflijsten worden eerstdaags in omloop gebracht. Dus niet „Granïda" en niet „Adonis" van Van de Woestijne, zooals eerst bericht was? teekent de „N. R. Ort." aan bij dit berioht. Het stoffelijk overschot van Oscar Wilde is gisteren van het buitenwijk-kerkhof, buiten Parijs, waar het ter aarde was be steld, naar Père Lachaise overgebracht, in tegen woordighe. van de zonen des dich ters en van enkele vrienden. 0 o r o 1 Op den volgenden Salon d'Automne te Parijs zal een afzonderlijke zaal met fi guurstukken van Corot worden ingericht; men hoopt 25 of 30 zulke stukken bijeen te krijgen. Verder, behalve de reeds vroeger vermelde H. von Marees-afdeeling, een zaal met Italiaansche kunst en een met werken van do beroemdste Tsjechiosche- schilders. Volgens de Parijsche bladen is Mounet- SuJly voornemens het volgend jaar het too neel vaarwel io zeggen. Haast veertig jaar is hij er da.-n aan ge weest. De Berlijnsche couranten komen aan met de ontdekking, dat de nieuwe rijkskanselier en Cosima Wagner familieleden zijn, aan gezien Cosima'a grootmoeder een geboren Bethmann was. Zal Cosima op grond van die relatie nu misschien hoop krijgen op een verlenging van de Schutzfrist voor „Parsival"? Leiden, 13 Juli. Ter merkt werdea hedos aan gevoerd: Stieren 27 atuke fl08 a f210. kalf- en Melkkoeien 183 stuks f 164 a f 290. Varokoeien 87 atuke f 108 a f201. Vette Osaen en Koeien 168 stuks ƒ186 a ƒ312. Graskalveren stuka f a fKalveren (rettej 49 atuke 66 a 114, Kalveren (magere) 48 atuks f 6.a 10. Hamels (vette) atuke a fHamele (magere) atuka fa fSohapen (vette) 804 atuke f 20.a f 28.Sohapen (weide) 236 atuks ƒ0.a ƒ14.Lammeren (magere) 734 stuks ƒ6.a ƒ10.Varkens (magore) 641 atuke ƒ16.a 43.—. Varkens (vette) stuks a vper KG. Varkens (biggen) 416 atuks 6.60 a 14.Paarden etuks -— a Veulens stuks a Bokken ef Geiten etuks a Vette OeieD en Koeien ƒ0.68 a ƒ0.76. Vette Ka voren /0.76 a ƒ0.85. Vette Schapen ƒ0.61 a f 0.72. Magere Varkens /0.88 a 0.40 per kilo. Ter markt aangevoerd 460 runderen, 96 kal veren, 639 schapen, 734 lammeren, 641 varkens, 416 biggen, bokken of geiten, paarden, veulens. Ter wekelijksohe Kaasmarkt aangevoerd 124 partijen. Beeteed werd voor Gondsche Kaas van f 24.tot ƒ81.Derby-Kaas van tot v Leidaohe Kaas de 160 KG. ƒ61.tot ƒ76.Edammer Kaas 2de quel, vtot Aan de Stadswaag gewogen 122 partgen, 6447 stuks, wegende 87679 K.G. Amsteruam, 23 J uli. AardappelenprjjaenAnd git er muizen 1.90 a 3.40. Andgker kleine muizen 1.60 a ƒ2.—. Andijker blauweu 2.40 a 3.40. Kotwyker louden /1.10 a ƒ8.40. Weetlandeohe zand ƒ4.a 6.We»-tl andecho kleine zand ƒ2.a ƒ2.60. Kbtwijker kleine ronden ƒ0.80 a ƒ0.90. Losse We&tl. zand 1.30 a 1.60. Spring-Malta en ot. per kilo. Friesohe muizen ƒ2.10 a ƒ2.60. Hill, zand ƒ1.20 a /1A0. Ypolder muizen /1.80 a 2.Ypolder kl. muizen 1.20 a 1.60. Ypolder Borgers 1.80 a 2.10. Aanvoer 9 ladingen. I treeiit, 28 JnlL Op de kaasmarkt waren beden aangevoerd 170 wagens, te zamen wegende 32,440 KG. Pryzen waren: lets qnal. ƒ28 60 a 30.—, 2de quel, 24.— a ƒ26.per 60 kilo. Handel redolyk. Utrecht, 28 Juli. Op do aardapuelenmarkt waren boden aangevoerd 260 manden nieuwe Aardappelen, die verkoobt werden voor 1.40 .a ƒ2.26 per mand. Op de keisenmarkt werden beden aangevoerd 160 bennen, die verkoobt werden voor 12 tot 26 ets. per kilo. Gouua, 22 Juli. Kaas. Aangevoerd 122 partgen. Handel vlug. late qnal. ƒ80.a ƒ82.60, 2de quai. ƒ27.a f 29.zwaardere 80.a 34. Noord-Hollandsche boler. Aanvoer 1606 stukken van KG. Handel vrijwel. Goe- ƒ1.86 a ƒ1.46, wei- ƒ1.16 a ƒ1.16. Vette Varkens mot red. aanvoer, handel viywel, 23 a 26 o. per 4 KG. Biggen voor Engeland met red aanvoer, handel nu tig, 20 a 21 o. p. 4 KG, Magere Biggen met goeden aanvoer, handel matig, 1.a f J.60 por w«ek. Vette bobapen met red. aanvoer, handel zeer flauw, 16 a ƒ20. Nuchtere Kalveren met goeden aanvoer, baadel flauw, 6.a 8.60. Fokkalveren 8 a ƒ16. Edam, 22 Juli. Ter botermarkt waren aange voerd 138 partijen. Hoogste prjjs 624 o. per 6 H Gr. Kipeieren ƒ3.76 a ƒ4 per 100 etnke. Zaterdag Bioscope-theater Ri,nsb. Singel. Voorstelling. ■BMiddags 2 nur en 'e avonds 8 aar. Zondag: Biosoope-theater Kjjnsb. Singel. Voorstelling. 8 u u r. 't Postbof. Conoert Bella Kaart, Hollaudsobe Variété Soubrette. 8 unr. Nog even iets over den oud-rijkskanse lier von Bülow, Met rijn echtgenoote kwam hij 's avonds op Norderney aan, on der ovaties, luide natuurlijk, van de tijde lijke en de vaste eilandbewoners. De bur gemeester voelde zich gedrongen tot het houden van een toespraak, waarop von Bülow antwoordde met een rede, waarin o. m. dit voorkwam: „Ik stel de waardeering, die u voor mijn werkzaamheid uit, niet op rekening van mijn persoon, maar van de nationale gedachte, die ik naar mijn beste weten ge diend heb. Deze nationale gedachte is be lichaamd in het huis Hohenzollern, van den Grooten Keurvorst tot den Grooten Ko ning van den Groofen Koning tot onzen algemeen vereerden ouden Keizer. Deze ge dachte vervult ook het hart van onzen algemeen vereerden Keizer met zijn edel, goed hart en zijn op het hoogste ge- richten wiL Ik heb nooit iets anders dan het welzijn van het land, het welzijn van de Kroon nagestreefd, dat onverbreekbaar met de toekomst van het Duitsche volk ver bonden is. Op bet huis Hohenzollern rust onze toekomst. Indien wij eensgezind voor dit Huis opkomen, bereiken wij iets goeds voor het vaderland." Bülow besloot met een: Leve de Keizer en Koning en ons geliefd vaderland 1 De „Daily Telegraph" meldt, dat de Tsaar en de Tsaritsa aan boord van hun jacht „Stjandart" op den middag van den 2den Augustus te Spithead zullen aankomen. De „Stjandart'' zal door het jaclit „Poljarnaja Zwezda" (Poolster) en het oorlogsschip „Rjoerik" vergezeld zijn- Halverwege Cherbourg zal een Engelsch smaldeel zich bij de Russische schepen aan sluiten. Koning Eduard en rijn gemalin zullen het keizerlijke paar met hun jacht te Spithead opwachten, het aan boord van de „Stjan dart" gaan verwelkomen en het naar hun eigen jacht brengen. Het Engelsche jacht gaat vervolgens naar Cowes. De Tsaar brengt minister Iswolski mee, terwijl aan Engelsohen kant Asquith, sir Edward Grey, de minister van buiten- landsche zaken, en McKenna, de Eer6te Lord van de admiraliteit, te Cowes zullen rijn. Dinsdag j.l. zou de gemeenteraad te Ports mo u t h beraadslagen over een a d r e 8, dat den Tsaar bij zijn aan staand bezoek aan die stad zou worden aangeboden. Maar het zeer talrijke publiek op de tribunes betoonde zioh z<5<5 veront waardigd en maakte' zulk een leven, dat de raadsleden genoodzaakt waren in een andere kamer de vergadering voort te zet ten. Nog op andere wijze dan door luidruch tige betoogingen willen de bewoners van Portsmouth hun misnoegen te kennen ge ven over het bezoek van den beheerBcher aller Russen. Het voorstel is nl. gedaan en met groote ingenomenheid ontvangen, om een zwarten postzegel uit te geven bij wijze van rouw over de ontvangst van den Tsaar in Engeland. Bij de behandeling der begrooting van buitenlaDdsche zaken in het Engelsche Lagerhuis werden verschillende kwes ties van buitenlandsohe politiek opge worpen. De leden der arbeiderspartij kwamen heftig op tegen een officieel© ontvangst van den Tsaar. Sir Edward Grey verdedigde uitvoerig de Engelsche politiek in het nabije Oosten. TTij voegde er aan toe: Wij wenschten, dat de wrijving zou overgaan en dat de in de diplomatie tot stand gebrachte verbete ring zou voortduren. Na het over de Congokwestie gehad te hebben, behandelde Grey het bezoek van den Tsaar, waarbij hij nadruk legde op het feit, dat Engeland niets te maken heeft met de binnenlandscke aange legenheden van een vreemde mogendheid. Voortgaande, zeide Grey: Men vraagt ons de burgerlijke beleefdheid van een welkom te weigeren, die door al onze buren in Europa zal worden bewezen, en dit in een tijd, dat het herstel der grond wettelijke regeering kort geleden in Rus land werd gevierd en dat de Doema druk doende is met de Regeering te critiseeren en van deze uitleggingen ontvangt. Grey maakte gewag van het onlangs gebrachte bezoek aan Engeland door een afvaardi ging uit de Doema en de door die afvaar diging uitgesproken meening nopens dé wensohelijkheid van een bezoek door den Tsaar. Nadat hij de buiten 't Huis over den Tsaar door sommigen gevoerde taal had beschreven als uitingen van nuttelooze dwaasheid, deed hij een beroep op het ge zond verstand van het Huis en vroeg den leden te bedenken, dat de Tsaar ongetwij feld in herinnering zal blijven voortleven als d5 souverein, gedurende wiens regee- ring de grondwet werd geschonken. Na mens de Regeering aldus eindigde Grey zeg ik, dat wij den Tsaar zullen verwel komen als het hoofd van een grooten Staat, met welks Regeering en volk wij in vriendschappelijke verhouding wenschen te leven. De als protest tegen het bezoek van den Tsaar voorgestelde vermindering der be grooting van buitenlandsche zaken is met i87 tegen 79 stemmen verworpen. Lord Orewe heeft het wetsontwerp be treffende de Zuidafrikaan sche Unie formeel in het Hoogerhuis in gediend. Dinsdag zal dit wetsontwerp in tweede lezing behandeld worden. Naar aanleiding van het bericht van de Lissabonsohe „El Liberal" als zou het plan van een h u w e 1 ij k tusschen k o nin g Manuel en de prinses van Fife (een kleindochter van koning Eduard) de finitief zijn beklonken, wordt nu „uit. ge zaghebbende bron" aan de Engelsche bla den meegedeeld, dat het bericht ongegrond was. De zoo menigmaal in de Fransch-Marok- kaanscho gevechten vcor Casablanca bewon derde, in den Mohammedaanschen gods dienst wortelende doodsverachting der Moo- ren doet de wilde krijgers van noordelijk Marokko telkens en telkens weder tegen de Spaaneche stellingen bij Melilla opstormen. Reuter seinde reeds, met welke bloedige gevolgen. In het geheele Rifgebied verlaten de man nen hun tentdorpen, om zich, onder bevel van hun kaids, aan te sluiten bij bun tegen de Spanjaarden vechtende geloofsgenooten, zoodat de Spaansche strijdmaoht het zeer zwaar te verantwoorden heeft gehad en nog steeds heeft. Deze feiten maken heit maar al te duidelijk, waarom Spanje zulke aanzien lijke troepenzendingen naar Marokko heeft laten inschepen. Hier volgen nog eenige nadere bijzonderhe den omtrent het gevecht van eergisteren, dat allerhevigst moet zijn geweest. Het plan der Mooren bestond blijkbaar hierin, den Spanjaarden den terugtocht af te snijden. De strijd duurde van 's morgens 10 uren tot 's avonds met onverminderde woede voort, en een oogenblik leek de posi tie der 11,000 man sterke Spaansche stel lingen uiterst benard. De Spanjaarden ver loren 1 kapitein en 32 man, terwijl 50 man gewond werden. De Mooren streden zoo hardnekking, dat het hun gslukte, door te dringen tot aan het kleine mijnspoorlijntje, dat de Spaan sche stelling met het groote legerkamp ver- oond, maar in den vroegen morgen werden zij ten slotte met overgroote verliezen te ruggeworpen. Eerst op den middag van dien dag gelukte het dsn Spanjaarden, het gevecht te doen eindigen en de Mooren tot den terugtocht te nopen. Het heet thans„ dat de fanatieke krijgers zullen trachten de hoogten van Alalyon om te trekken, en Melilla zelf aan te vallen. De opwinding in de havenplaats Malaga is onbeschrijfelijk. Aldaar komen nog voort durend troepen uit Madrid aan. Thans wordt de eerste brigade der ver sterkte divisie in Madrid voqj* de Marobko- expedïtie mobiel gemaakt. Men heeft uit onze telegrammen kunnen lezen, met welke betoogingen cn wanordelijkheden deze mo bilisatie is gepaard gegaan. Gistermorgen halfvijf is er te Melilla weer geweervuur gehoord, niet. hevig, in de rich ting der vooruitgeschoven stellingen. De Mooren op de grens van Melilla zeg gen, dat de Heilige Oorlog is geproclameerd in Souk. Uit Konetantinopel wordt gemeld, dat ter gelegenheid van het nationale feest de Sultan amnestie verleend heeft aan alle personen, die deelgenomen hebben aan de gebeurtenissen van 13 April en die nog niet voor de krijgsraden gedaagd waren. Da Sultan heeft 5 veroordeelden, van wie 1 Armeniër, begenadigd. De krijgsraden blijven gehandhaafd. De Russische ministerraad heeft be sloten het doorzend tarief per woord voor perstelegrammen, welke op de West-Si berische lijnen tusschen West-Europa en het Verre Oosten worden verzonden, te verlo gen. Het Rusland toekomende bedrag per woord voor dergelijke telegrammen zal van 1.75 fr. tot 58 centimes verlaagd worden. Dit besluit moet nog door aen Tsaar' lfckrachtigd worden. De n i e n w e Sjah van Perzië of „Sultan", zooals Lij tegenwoordig ook wel genoemd wordt heeft Dinsdag zijn eerstd bezoek in zijn nieuwe qualiteit aan de hoofd stad gebrachte In een karos reed dc jonge Vorst van het zomerpaleis te Sultanetabad naar het Sjer "--marst-paleis te Teheran. Er was in de straten der hoofdstad eeü ontzaglijke menigte op de been. liet rijtuig van den Sjah werd voorafgaan door een stoet van 2000 bereden natior slisten. Achter de koets kwamen o-*jj;eveer evervc-l bereden Baktiaren. De Perzische ozakken waren niet verte genwoordigd. Ten paleize in do stad wer- den de nieuwe ministers aan den Vorst voorgesteld. Woensdag werd door Achmed Mirza receptie gehouden. De kroning is uitgesteld. Men vreest te Sendsjan \oor niéuwe onlusten met een sterke strooming te gen het gebeurde in Teheran. De voortdurende conflicten tusschen B ó- livia en Argentinië wordeni door de Amerikaansche diplomatie niet zonder ongerustheid gadegeslagen. Men ge looft echter, <Jat een oorlog tusschen beide Staten vermeden zal kunnen worden. Som mige Zuidamerik - insche staten, als Brazi lië, Argentinië en Chili, zullen casu quo ge. meenschappel'jke maatregelen nemen en al le mogelijke mo .e doen om vijandelijkhe den te verhinderen. Een i: rventie van dó Vereenigde Staten echter wordt dan eerst mogelijk, als een der beide Staten, Bolivia! ■>f Argentinië daarom verzoeken. De Christelijke School aan den ISaresingel. Toen door het bestuur van de Vereeai-» ging voor Christelijk Onderwijs ten behoe ve van on- en minvermogenden te Leiden besloten was tot het bouwen van een derde school, werd aan de architecten Jesse en Fontein opgedragen naar een doelmatig terrein uit te zien en daarna plannen voor een sohool met twaalf lokalen voor 600 kinderen te ontwerpen. Met het eerste slaagden zij volkomen* Het is voor een school een flink terrein, 3000 vierk. meter groot, wel wat groot, maar men had dadelijk daarbij gedacht aan het hofje, dat nu in wording is. Het wordt daarvan afgescheiden door vlechtdraad, met klimop te begroeien. Het kan dan een aardig geheel worden, elk afzonderlijk voor jong en oud. Het gebouw staat, zooals men dat tegen woordig wensclrt, niet direct aan de straat, zoodat het onderwijs niet door te luid ge rucht gestoord wordt. De afmeting van het terrein veroorloofde een ruimen aanleg van lokalen, gangen, trappen enz., doch tevens was met het oog op de dubbeltjes, de grootst mogelijke een voud in alles een gebiedende noodzakelijk heid, zonder aan de soliditeit te kort te doen. Om voor verzakkingen gewaarborgd te zijn, werden 435 palen in den grond gedre ven. Een ruime waterdichte kelder was noodig* voor den ketel voor de centrale ver warming ei! bergplaat-s voor brandstoffen! Zoo'n centrale verwarming is wel in aanleg duurder dan kaohels, maar op den duur goedbooper en zuidelijker; want eiken dag ruim een dozijn kachels aan te maken en stoken kost veel meer; daarbij komen de ideren dan niet in een goed verwarmd gebouw zooals thans. De bediening is nu zeer eenvoudig; de brandstof ligt vlak bij, 'b morgens 'en 's avonds rooster schoon-

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 2