No. 15157, LÏÏIDSOH DAGBLAD, Donderdag- 22 JuU. Tweede Blad. Anno 1909, FEUILLETON. Het majoraat. Buitenlandsch Oyerzieht. Ingezonden. Nieuwe hoogleeraren. Door den gemeenteraad van Amsterdam benoemd tot gewone hoogleerarcn aan 3e> gemeente-universiteit aldaar in de Latijn- sche taal en letterkundedr. J. W. Beek, .'eeraar aan het Stedelijk Gymnasium te Amsterdam; in de physiologie dr. G. van Rijnberk, buitengewoon hoogleeraar te Ro me; in de ziektekundige ontleedkunde enz. iVv M- de Vries, arts, privaat-docent aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam. Omtrent deze nieuwe Amstcrdamsche hoogleeraren deelt het „Hbl." het volgende mede Dr. J. \V. Beek werd geboren 26 Octo ber 1856, was van 1883 tot 1895 té Gro ningen, daarna te Amsterdam leeraar aan het Gymnasium; promoveerde in 1883. Be halve zeer vele tijdschriftartikelen schreef hij een critische en verklarend!; uitgave van Apuleius' „Tabula de psyche et cu- pidine" en (in 1902) „Horaz-studicn Ek- kehards Waltharius." Hij volgt te Amsterdam prof. Karsten op. Dr. G. van Rijnberk werd 15 Augustus 1875 geboren te Gouda, waar zijn te Am sterdam woonachtige ouders toevallig ver toefden. Hjj bezocht té Amsterdam de la gere" school en de le klas van het gym nasium, en ging in 1889 om gezondheids redenen naar San Remo, waar hij 't gym nasium en het lyceum afliep. Na zijn eind examen in 1894 ging hij naar Rome, waar hjj regelmatig zijn examens deed en in 1900 promoveerde tot doctor in de medicijnen op proefschrift ,,Sulla funzione dell' Ipo- fist cerebrale." Na zijn promotie werkte hjj fe Amsterdam eenigen tijd op het labo ratorium van prof. Winkler, om zich ver trouwd te maken met diens methode van werken. Als gevolg van deze samenwer king verschenen onder beider naam stu diën ;,over functie en bouw van het romp- dermatoom." Dé heer Van Rijnberk, die te Rome bleef wonen, werd in 1903 assistent bij prof. Luciani, en werd driemaal door de Regee ring belast met wetenschappelijk werk aan aan het Internationaal Zoölogisch Station te Napels. Onderzoekingen tot vaststellen eener functioneelé localisatie in de kleine her senen leidden hem er toe in 1906 de prijs vraag te beantwoorden van het Bataafsch Genootschap, welk antwoord met. goud werd bekroond. Verschillende lijvige wetenschappelijke geschriften verschenen van zjjn hand. Met een verhandeling verwierf hij ook den be roemden prjjs „del Garpi" van de Konink lijke Academie van Wetenschappen te Rome. In hef jaar 1906 werd dr. Van Rijn berk privaat-docent aan de universiteit te Rome, een positie die ongeveer overeen komt met het buitengewoon-hoogleeraar- schap aan onze universiteiten. Sedert einde 1908 heeft dr. van Rijnberk als correspondent te Rome aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant medegewerkt. Prof. W. M. de Vries, de opvolger van prof. Kuhn, is 37 jaar oud en werd in 1898 tot arts bevorderd. In datzelfde jaar werd hij assistent van prof. Straub en bleef 'dat fot heden, eerst als inwonend assis tent"; gedurende vele jaren als assistent bij bet oojhcelkundig onderwijs en privaat docent. In 1902 vestigde hij zich te Am sterdam als oogarts en werd tegelijk patho loog-anatoom aan het Burgerziekenhuis, welke betrekking hij versclieidene jaren vervulde. Nevens zijn practisch werk ver richtte hij in het laboratorium van prof. Straub talrijke onderzoekingen over de pa thologische anatomie van het oog, welker strenge methode evenzeer de aandacht heb ben getrokken als de klaarheid, waarmede de uitkoipstcn werden medegedeeld. De Amsterdamsche studenten zullen nu van die methode én van die klaarheid voor hun vorming in de ziektekundige ontleedkunde kunnen partij trekken. Reeds als student werkte de heer De Vries in het labora torium en onder de leiding van den hoog- Iceraar Kuhn, dien hij thans vervangt. a-,i-nn—i-n-m—r 8) Hot kwam niet met de waardig heid van een dame uit voornamen huize overeen, zeide zij, iemand in den slaap aard beien in den mond te stoppen; want behalve dat daardoor licht storiugen in de luchtpijp kunnen veroorzaakt worden, gaf zulk een handelwijze ook gebrek aan delicatesse on aan vrouwelijk kiesch gevoel te kennen. Maar, helaas, bij Benedicte deed men altijd tever geefs een beroep op kiesch gevoel en vrouwe lijkheid zij zou ook wel nooit den kinder schoenen ontwassen en bovenalyrelk een slecht voorbeeld gaf zij voortdurend aan haax beido broeders! De rede duurde lang, was met vele vreem de woorden doorspekt en werd op strengen toon gehouden. Benedicte, die in liet eerst nog een pruilend mondje had getrokken, cn rechtop in bed was blijven zitten, werd van zin tot zin kleiner, dook geheel ineen cn kroop eindelijk onder de dekens, wat mama voor een goed teeken van beg inn ale schaam te en berouw hield. Want n 1 zij met haar strafpredikatie op cn ;uuu<. /.ich tot Truusje, wier geheimen van het nachttoi let de poeder, de handschoenen en de papil lotten, Jhaar nu pas in het oog vielen, wat haar opnieuw deed ontstellen, want zij had het apothekersdochtertje steeds voor een toon beeld van deugd en wèlopgevoedheid gehou den. Zij zeide echter niets, want op dat oogenblik werd het in de gang weer [rumoerig. Men hoorde de gware stem van baron yqa Prins en Prinses von Bülow zijn uit Klein-Flottbeck, hun zomerhuis bij Ham burg, naar de Kaiser in Auguste Viktoria" gevaren, die hen naar Nordemey zal bren gen. Half September zullen zij eenige da gen op Klein-Flottbeck terugkomen, om zich reisvaardig te maken voor Italië, om er den heelen winter door te brengen. Keizer Wilhelm en koning Haakon hebben elkander te Bergen ontmoet en samen ontbeten. Aan boord van de ,,Hohenzollern" is een gala-maaltijd ter eere van koniDg Haakon geweest. De Kei zer cn de Koning zouden heden met den Bergen-spoorweg naar het hoogst gelegen station Finse gaan. Daarna ondernemen zij een tocht door 't grootsche Flaams-dal naar den Aurlandsfjord, waar de „Hohenzol- lern"den Keizer zal opwachten. Het Deensche Folketing heeft bij de tweede behandeling der wetsvoorstellen be treffende de landsverdediging liet wetsont werp nopens de vooruitgeschoven versterkte stellingen aan de landzijde van Kopenha gen bij hoofdelijke stemming met 63 tegen 4] stemmen verworpen. Dinsdag heeft de 1 o rd-m ayor van Londen, „Admiral of the Port", do vloot te Southend bezocht. Hij bezich tigde de „Dreadnought" en zag hoe zij in een spiegelgevecht döor torpedo-booten en onderzeesohe vaartuigen werd bestookt Gis teren waren twaalfhonderd man, die met kanonnen door de Oity trokken, zijn gasten. De v a 1 van het Fransohe kabinet- Olémenoeau beheerscht op het oogen blik alles te Parijs en houdt de geheele pers bezig. Bijna allen zijn het eens, dat de Kamerzitting van Dinsdag een coup de thé&tre was, waarvan Clémenceau het on verwachte resultaat zichzelf te wijten heeft. Daarom is .de algemeene verbazing bijna nog grooter dan de vreugde der tegenstanders van rechts en links. De persoon van Delcas- së treedt blijkbaar op den voorgrond min der als minister-president, dan wel als toe komstig minister van marine. Tot de be noeming van een nieuw ministerie blijven de afgetreden ministers nog op hun poet. De meerderheid bij de stemming in do Kamer bestond uit 62 radicalen, 6 republi keinen van de linkerzijde, 18 onafhankelijke socialisten, 45 gcunifieerde socialisten, 30 gematigde republikeinen en 61 nationalis ten en conservatieven. Do minderheid be stond uit 133 radicalen, 23 republikeinen der linkerzijde, 11 gematigde republikeinen, 8 onafhankelijke socialisten en 1 conserva tief, 26 leden onthielden zich van stemming, 175 waren met verlof. Men meent, dat tot de nederlaag van Clémenoeau heeft bijgedragen de persoon lijke stemming, waartos eerst eenige dagen geleden werd besloten, daar juist onder de afgevaardigden, die met verlof waren, zioh velen zijner aanhangers bevonden, o.a. de deputatie, die onder leiding van d'Estour- nelles de Constans zich naar Denemarken en Zweden begaf. Opmerkelijk is hoe het ministerie-Clémen- ceau sedert zijn eerste samenstelling vele wijzigingen onderging. Den I7den Juni 1907 verviDg Meaujan als ondersecretaris van Binnenl. Zaken, Sar- raut, die, aftrad bij de gebeurtenissen in het zuiden; 4 Januari 1908 verving Briand, minister van het Openbaar Onderwijs in het ministerie van Justitie, Guyot Dessaigne, bij diens overlijden. Doumergue, minister van Handel volgde Briand op en in zijn plaats kwam Cruppi. Eindelijk weïd 19 October Pioard minister van Marine in plaats van Thomson. Op drie maanden na heeft het afgetre den ministerie, dat drie jaren lang aan bleef, even lang geregeerd als het ministe rie-Waldeck Rousseau, dat het langst aan het bewind was gedurende de derde Repu bliek. Te middernacht was te Parijs niets an ders bekend dan dat de ministerieele crisis mogelijk als volgt zal vcrloopen: Bour geois komt te Parijs, president Fallières Tübingen, die eveneens wilde weten, wat dat voor een geschreeuw in de kamers van de meisjes was geweest, cn daartusschen het sussend orgaan van den ouden graaf Teu- pen zoowel als hot Idianen-gebrul van de beide in hun morgenrust gestoorde jongens. „Kleed u beiden maarl" zeide mevrouw von Tubingen en zij verscheen vervolgens weer op het portaal, waar haar vader en echtgenoot haar te jgemoet snelden, ter wijl Bernd en Dietrich in hemdsmouwen in hun kamerdeur stonden, eveneens nieuwsgierig om te hooren, wat er eigen lijk aan de hand was. De beide tienjarige jongens tweelingen hieven opnieuw oen vreeselijk geschreeuw aan, toen hun moeder de geschiedenis van de aardbei vertelde, en lachten daarbij luidkeels; de baron was eohter uit het humeur. „Het is niet te gelooven," bromde hij. „Een aardbei! En in don mond, zegt ge? Direct in den mond Zoo'n ondeugd 1 Als Trude nu gestikt was? Er is reeds eens een man in een perzik gestikt. Dat gaat niet langer zoo met'Dicte, Eleonore! Ik doe haar nu op een kostschool. Zij zit nog vol allerlei ondeugd." „Van wien heeft zij dat, lieve Eberhard?" „Misschien van mij? Hahaihaha, welja, nu krijg ik het weerAls de kindersn on- deugcm' zijn geweest, heeft de vader daar aan geregeld schuld. Maar gij zijt de moe der, Eleonorev en als De oude Teupen, mens sierlijke grijs- aards-gcstalte in een oude, vaal-gele ka- merjapon was gehuld, hief bezwerend beide handen op. „Geen twist, kinderen, ik smeek u!" „Beste papa, u moet inzien, dat het zoo piet verder gaat. Men gToeit mij over 't zal dezen gezaghebbenden radicalen staats man raadplegen en mogelijk opdragen een kabinet te vormen. Bourgeois is nogal ziek en zal waarschijnlijk weigeren. Dan komt Briand waarschijnlijk aan de bêurt. Het te Lissabon verschijnende halfambte lijk blad „El Liberal" bevat het bericht, dat nu definitief het huwejijk i3 vastgesteld tusscGen koning Manuel van Por tugal en prinses Alexandra, oudste dochter van den hertog en de herto- ging van Fife. Koning Manuel en de Portu- geesche minister-president zullen in Octo ber a. s. naar Londen gaan, om de zaak in bijzonderheden te regelen. Het Lissabon- sche blad is nog niet in staat, den juist en datum van het huwelijk mee te deelen; maar na-ar het verneemt, is het voornemen de huwelijksvoltrekking te doen plaats vinden vroeg in het volgende jaar. De koning van Portugal wordt in No vember twintig jaar. Prinses Alexandra van Fife is 18 jaar, werd in 1905 door ko ning Eduard tot den rang van prinses van het koninklijk huis verheven. De moeder van prinses Alexandra is de oudste zuster van den prins van Wales. De „New-York Herald" verneemt uit Ma drid, dat de openbare meening in Span- j e sterk tegen een Marokkaansch avontuur gekant is. Hier en daar te Madrid heeft men op straat hooren roepen: „Weg met de Regeeringl Geen oorlog met Marokko!" De politie moest de menigte, die zich voor de bureaux van de „Correspondencia de Espana" verzameld had, met geweld uit eendrijven. Ook te Barcelona zijn betoogingen tegen inmenging in Marokko gehouden. Volgens in Spanje ontvangen berichten, komen te Tanger, Kabylen, die Spanje vijandig gezind zijn, daar wapens koopen. Een ingenieur, die pas van het Rif is gekomen, heeft verklaard, dat de mannen van het Rif hardnekkig zijn en hun vreem delingenhaat plegen te verbergen, tot zij wapenen hebben en het oogenblik gunstig voor een aanval achten. Hij dacht, dat de stammen in het binnenland zich bij die van het Rif zouden aansluiten en dat er nog ernstige gevechten zouden volgen. Geen Sultan is bij machte, het Rif zijn gezag op te dringen. De dVeepzieke krijgers daar zullen altijd voor hun onafhankelijkheid kampen. Zelfs de Rogi (pretendent) heeft geen macht over hen. In het geveoht bij M e 1 i 11 a zijn 10 man gesneuveld en 20 gewond. De keizer van Oostenrijk heeft verlof ge geven tot bijzetting van Don Carlos in het graf der Bourbons te Triest. Na zeer levendige debatten heeft de Turkaohe Kamer het wetsontwerp betreffende het onmiddellijk onder de wape nen roepen van 6 tot dusver van militairen dienst vrijgestelde niet-Mohammedaansohe en Mohammcdaansche. lichtingen, tot een aantal van 160,000 man, aangenomen. De Turksohe Kamer heeft 220,000 pond toegestaan voor de slachtoffers te A d a n a en Aleppo. Van alle Perzen schijnt de kleine Sjah wel de meest ongelukkige. Hij weet niet, wat de oorzaak is, dat hij van zijn moeder gescheiden en door allerlei vreemde mensohen bewaakt wordt. Hij heeft een hal ven dag om zijn moeder geroepen en ge schreid, en werd eerst wat rustiger, toen hem eenige kleine speelkameraadjes wer den toegevoegd. Gisteren zou hij een plechtigen durbar* houden, om zijn nieuwe onderdanen te loe ren kennen. Inmiddels schijnt het, dat Mohammed Ali, al heeft hij afstand gedaan van de re geering, nog hoop koestert voor een omme keer. Van versohillende plaateen komen be richten over pogingen der Sjah-troepen, om centra-revoluties te doen ontstaan. Doch de nationalisten Bchijnen krachtige maat regelen te nemen tegen zulke verrassingen. Teheran is teruggekeerd, na do op winding van de laatste dagen, tot zijn rust. Slechte in het paleis, dat tot hoofdkwartier der nationalisten is ingericht, heerscht op- hoof d. Miss Nelly is niet de geschikte leidsvrouw voor Dicte. Ik heb een oude en waardige willen hebben." „Beste Eberhard, dat kon ik. Die zou geen vier weken gebleven zijn. Gij respec teert den ouderdom evenmin „Geen twist, kinderen, als 't u blieft." „Maar, papa, wij twisten niet, het ia eenvoudig een uitlegging. Dieter en Bernd zijn nu reeds weer vier weken zonder huis- c*k1 er wijzer" „Omdat de laatste je te veel oude geschie denis leerde." „Neen, omdat hij je niet fijn genoeg was Omdat hij steeds met het mes at. Dat had men hem echter kunnen afwennen." Graaf Teupen hief weer de handen op. „Ia het noodig, dat dit alles hier boven op het portaal wordt behandeld!?" klaag de hij, terwijl hij zijn kamerjapon dichter om zich heen trok. „Ten eerste zullen wij erg verkouden worden; hemel, wat schreeu wen die jongens 1" viel hij zichzelven in de rede, drukte de handen tegen de ooren en snelde haastig weg. Tubingen stormde de kamer der tweelin gen binnen, die bezig waren onder het aankleeden krijgsdansen uit te voeren; bul derde geweldig, trok de jongens bij de ooren en keerde eindelijk naar zijn eigen slaapvertrek terug, hetwelk naast dat der barones aan het eind van een lange gang lag, die het portaal op de bovenverdieping kruiste. Na het uitwoeden van het officieele on weer was von Tübingen weer kalmer ge worden. Hij lachte zelfs zacht bij zichzel ven, terwijl hij tot de omslachtige proce dure van het wasschen overging, welke steeds met een overstrooming van do slaap- gewekt leven. Hier komen degenen, die van den nieuwen koers iets verwachten, bijeen om te rien, wat er voor hen te halen is. Uit Schiras wordt gomeld, dat de Syed Abdoel Hussein naar Kawan oprukt, waar een bloedverwant woont, die hem een ne derlaag toebracht. Wanneer zulk een fami lietwist met gewapende benden wordt uit gemaakt, lijden de bewoners daaronder. En om dat te voorkomen, heeft het Britsche gezantschap aan de voorloopige Regeering kennis gegeven, zoo zulke tochten niet wor den voorkomen, marinetroepen met maxims te zullen landen, om de vreemdelingen te beschermen en den Syed tegen te houden. Als gevolg daarvan hebben de nationalisten den Syed doen weten, dat zijn optreden door de omstandigheden volkomen onnoodig geworden is. Te St.-Petersburg is bericht ontvangen, dat er geen nieuwe verkiezingen voor het Perzische Medzjlis (parlement) gehouden zullen worden, daar de regent reeds be paald heeft, dat het eerste Medzjlis opnieuw geïnstalleerd zal worden. Alleen zullen in plaats van 20 opgeknoopte parlementsleden nieuwe gekozen worden. Het heet, dat Rusland den afgetreden Sjah Kaloega als woonplaats zal aanwij zen. Er is daar een paleis, dat al meer als verblijfplaats voor Oostersche potentaten heeft gediend. Het paleis is onder Katha- rina II voor den laatsten Khan van de Krim, Krymgirei, gebouwd. Krymgirei heeft versoheidene jaren in dit paleis ge woond. De Sjah zal over Tabris op reis gaan, onder geleide van Russisohe troepen, en over Enzeli en Bakoe rechtstreeks naar Kaloega gaan. Hij heeft een rente van 1,200,000 gulden om van te leven. De nieuwe Regeering zal alle reaction- nairen uit het land verbannen, zoodat ver scheidene van zijn trouwen vrienden den Sjah in ballingschap zullen volgen. Een telegram 3d. 21 dezer uit Teheran aan de „Kölnischo Zeitung" meldt: Een rescript van den Vorst aan den regent geeft last, om het Huis van Afgevaardigden en den Senaat zoo spoedig mogelijk, tot ge ruststelling van het volk, bijeen te roepen. Een verordening van den minister van binnenlandsche zaken regelt de kronings plechtigheid. Een andere verordening ver biedt het dragen van wapenen. Het minis terie ia definitief gevormd. Fietsen kunnen niet in onze Vestibulo worden toe gelaten, maar mou vindt buiten ons gebouw fieterekken mot ketting en slot. Bij het binnenkomen waarschuwt men den portier en bij het weggaan vraagt men het slot te willen openen. Nederlandsche visscherij. De Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche Visscherij houdt haar 23ste algemeene vergadering te Katwijk-aan-Zee, op Donderdag 29 JuIl a. s., des voormid dags te 11 uren precies, in het Paviljoeu van het Groot Badhotel aldaar. Versohillende voorstellen staan op de agenda. Het Hoofdbestuur stelt voor bij de Re geering aan te dringen: lo. tot herziening der tractaten met Frankrijk en België be treffende het bergloon van vischnetten, ra 188-1 gesloten in den geeet van het contract, bestaande tuaschen de Nederlandsche ha- ringsvisscherij-reederijcn, in het bijzonder, dat het loon als regel zal bedragen 2.50 per net en in buitengewone omstandighe den meer; 2o. tot het afsluiten van derge lijke tractaten met de andere mogendheden om de Noordzee. De sectie Noordzee-visscherij vraagt het Hoofdbestur maatregelen te beramen, waardoor het stelen van vischtuig op zee en het verkoopen van gevonden vischtuig buiten den strandvonder om wordt tegen gegaan. De afdeeling Katwijk wenscht dat de Vereeniging zich tot de Regeering zal wenden met het verzoek het daarheen te leiden, dat een subsidie aan de gemeente Katwijk worde verleend ter verkrijging van een vaartverbetering van IJmuiden naar Katwijk-aan-Zee. kamer eindigde. Geheelo plassen dreven rond; de cyclopengeatalte van den baron boog zich over de waschtafel heen en uit de twee sponsen, die hij in beide handen hield en op den rug uitdrukte, vloeide het water in dikke stralen neer. Haar en baard dropen en daarbij proestte en steunde de baron en hield voortdurend zelfgesprekken. De aardboi-geschiedenia vermaakte hea toch; hij hield van zoo iets, al ging hij er ook over <oan. Eleonore had gelijk: Dicte aarde naar hem; zij was op en top een Tübingen. Een dolle deerne, maar er zat ras in haar. De jongens waren evenzoo on handelbaar, behalve Max, de oudstein hem zat nog iets van de Teupensche diplo matie... De ooievaar was driemaal bij Tübingen te gast geweest, maar telkens met groote tusschenruimten. Max was acht en twintig jaar; tien jaren later had Benedicte voor het eerst de zon boven Hohen-Kraatz zien opgaan en weer acht jaren later waren de tweelingen gearriveerd. Toen had de dik ke Tübingen echter een sohrik gekregen. Op zulk een rijken zegen was hij niet voor bereid geweest. Drie jongens was een beetje te veel, te meer, daar hij zioh slechts op twee had ingericht. Max moest Hohen- Kraatz krijgen, dat majoraat was, en do tweede, zoo er nog een tweede kwam, het Pommersohe landgoed Drake, hetwelk door de Teupens aan de familie was toe gevallen. Nn was echter de tweede geluk kig gearriveerd, maar teveDs met hem een derde en deze gebeurtenis maakte een ge heele verandering in de vaderlijke plan nen. Het werd nu een tamelijk ingewikkel de zaak met de vaststelling van 't eerstge boorterecht bij de tweelingen. Tussohen de geboorte van beiden lag een tijdruimte van De afdeeling Ylaardingen wil bij de R«w geering aandringen op wetswijziging* waardoor ook desertie van minderjarige! schepelingen ter visscherij strafbaar wordï gesteld. Aan de orde is ook de behandeling van het rapport inzake haringkour. Treurige toestanden* Waarde Redactie! Vcrlcca mij voor de zooveclste maal dezd regelen in uw geëerd blad te plaatsen waaraan ik niet twijfel naar aanleiding van de brieven van een Leidenaar. Een ieder die veel h;t „Lcidsch Dagblad"* leest, zal telkens, wanneer des Zaterdagd de courant verschijnt, met evenveel sympathio de brieven van onzen geachten Leid.Miaar lezen. Te meer, omdat gezegd mag worden dab deze briefschrijver dikwijls zeer goede mo tieven aanvoert, welke yoor de arbeidende klasso tot verbetering zouden leiden. Zoo las ik den 279stcn brief, betreffende de woning-toestanden. Volkomen ga ik met hem accoord, wati betreft do toestanden, waarin do menschen' in do Bouweiouwen- en Paradijssteeg ver-» keeren en dring dan, gelijk ook tevens! onze bricfschrijvor doet, op voorziening? in deze aan. Gaarne toch wilde ik meer deze treurigq feiten neerschrijven; b. v.: do Ruimen Conscientiestraat met haar poorten en tevens de gangen en poorten gelogen tnsschen do' Middelste-, Uiterste- en Oranje-gracht. He ggloqf en volen met mij dat daar ook! oons ingegrepen zal wordeu om; deze woningtoestanden, waaronder; de menschen leven, to verbetoren. Indertijd heb ik eens door genoemde poon ten cn gangen gewandeld on gaf ik mijn ven w o n d er i n g, ja zelfs mijn verontwaan d i g i n g te kennen dat in zulke krotten; nog menschen woonden, daar deze woningen; nog niet goschikt zijn voor b eesten-' stallen. Laat ik verder u allen verwijzen naar den laatsten brief van een Leidenaar, daar dozo de trourigo toestanden nader beschrijft. Rcsumceronde en hopende dat do Com missie van woning-toozickt deze toestanden hierboven vermeld zal trachten te verbeteren, vertrouw ik uit naam _van velen te spre-» ken, dat er spoedig verbetering dienaangaande zal komen. Waarde Redactie! Ontvang mijn bosten' dank voor do afgestane plaatsruimte. Hoogachtend, Uw dw., G. A VEER EN, Leiden, 19 Juli 1909. Geachte Redactie I Een zeer goede maatregel is dat de orgels, die met de a.s. kermis door Leidens straten rijden, door een deskundige worden onder zocht. Nu weet ik niet of de orgels, die in versohillende spellen staan, ook aan die keuring zijn onderworpen. Wel weet ik, dat er verleden jaar kermis enkele waren, die afkeuring verdienden en zeer valsch waren, en ik zou met dit schrijven aan bevoegden! willen vragen om daar vooral op te letten, want als men zes dagen zoo'n vervelend ding voor de deur heeft, is dat bijna niet uit te houden. Hartelijk dank voor de plaatsing. Uw Abonné W. Statenverkiezing in Itotterdara I. De lieer Jan Valk Jr. verzoekt, blijkeni een advertentie in do „N. R. bij do aanstaande ^verkiezing voor de Staten ia district I, geen stemmen op hem uit (o brengem. Hij is, schrijft hij, tegen zijn zin en zonder voorafgaando raadpleging can- didaat gesteld, en kan zich, als lui der georganiseerde antirevolutionnaire partij en voorzitter der a.-r. kiesvereeniging „Ne derland en Oranje I," een candidatuur bul ten de kiesvereeniging om niet laten wel gevallen. ongeveer twaalf minuten, maar de jon gens hadden als zuigelingen zoo sprekend op elkaar geleken, dat er reeds in het eer ste halfuur twijfel ontstond, wie de twaalf minuten oudere was. Vader en grootvader beweerden, dat het Dieter was; do moeder hield echter vol, dat Bernd het eerst heb levenslioht had aanschouwd, en de baker wist volstrekt geen uitsluitsel te geven en werd nog afgesnauwd, wijl zij bij zulk een gewichtige zaak geen kenteekenen had ge maakt. Voorloopig werden de jongens in huis opgevoed, daarna zouden zij naar Liegnitz op de militaire academie gaan oa later officier worden. Het overige zou zich' vel schikken. Baron Tübingen had nu zijn toilet vol tooid. Het was meer dan eenvoudig. Tu bingen gaf om zijn uiterlijk niets, tot voort durende ergernis van zijn vrouw, die deze philo8ophische verachting van den schijn volstrekt niet deelde. Hij droeg gewoon lijk en zoo ook nu een reeds tamelijk afgesleten lakensch jasje van onbepaalde kleur, in welks ruime zakken hjj steeds een geheel arsenaal van verschillende voorwer pen borg: bijvoorbeeld een zakmes, een tuinschaar, een tabaksdoos van taxishout* een zakdoek van een roode kleur en kolos salen omvang, een versleten sigarendoot met lange, gele, vlekkerige sigaren, som8 ook aardappelproeven, patronen en prop pen papier, lucifersdoosjes, een honde fluitje, af en toe ook een kever voor Bernd of een kikvorsch voor Dieter; kortom, de zakken van dit ruigharig jasje, hetwelk Stupps slechts mocht schoonmaken, gele- ken steeds op een klein museum of op heb stalletje van een marskramer, waarin al het mogelijke voorhanden is. (Wordt yeryolgdj[ t

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 5