Ingezonden. Agenda van de week: Vragen en Antwoorden. O© bezorgers Gemengd Nieuws. De teekening of liever de situatie-schets van het feestter rein voor de Maskerade, het volgend jaar alhier te houden, kunnen wij den bezoe kers onzer vestibule, door de welwillen<lheid van de heeren Jesse en Fontein, thanslatenzien. De allereerste indruk dezc-r teekening is dat geen betere plaats had kunnen gevon den worden; het geheel maakt een aardi- gon indruk en wij houden one overtuigd, dat, wanneer men ons in de gelegenheid had gesteld, deze teekening te exposeeren vóór alle discrussiën, die hierover zijn ge voerd, aanvingen, deze daardoor aanmerke lijk waTen bekort. Houdt men zioh namelijk aan het plan om het gedeelte van den Sin gel allóén dan af te sluiten, wanneer feeste lijkheden op het terrein plaats vinden, het ongerief dat de bewoners in den omtrek dan zullen ondervinden, zal al zeer gering zijn. Uit de teekening blijkt, dat hot plan is op den achtergrond van het op hoogte te brengen gedeelte weiland, de groote feest tent te plaatsen. Voor het middengedeelte der tent komt een vijver; groote breede trappen ledd:en naar het wtater, dat in verbinding staat met de thans bestaande sloot. Rijtuigen rijden niet over het terrein, maar komen van de zdjde tegenover de Cro- ïiéstcinkade binnen cn vertrekken langs denzelfden weg. Alléén voor den hoofd persoon is een oprit door de Kraaierstraat over do Van-Dissel brug. De z.g. drijvende brug ter linkerzijde van de Van-Disselbrug stelle men zich voor met een bocht naar beneden tot bijna aan <Ig waterlijn komende en aan weerszijden met planten versierd, des avonds electrisch verlicht. Ter wille van de gelijkvormigheid of een heid in voorkomen, is aan de andere zijde der Van-Disselbrug een nagebootste brug, op dezolfde wijze versierd cn verlicht. Het geheelo terrein dus ook het in gebruik te nemen gedeelte Plantsoen wordt eveneens door onze electrische cen traio van licht voorzien. Groote booglam pen zullen overal haar licht verspreiden. Men kome echter de teekening zien, men krijgt dan nog beteren indruk dan met de- re enkele woorden is te geven. Postal© Raadsels. Ik ben elk jaar eenigo weken in de bad plaats Noordwijk-aan-Zeo gelogeerd en ont vang dan nog al aange toekende brieven, welke ik, gelijk natuurlijk is, steeds hier, het kantoor van bestemming, kom afhalen. Echter stond ik verbaasd toen ik dit jaar mijn eersten aangeteek. brief ontving te vernomen aan het Postkantoor, dat sinds dit kantoor tot bijkantoor verheven is, de aangeteekenden van Noordwijk-aan-Zee een voudig niet moer naar hier, de plaats van bestemming, verzonden worden, doch te Noordwijk blijven liggen, alwaar men zo moot afhalen. De ambtenaar bood mij aan den brief naar hier to laten komen, doch deeldo mij mede, dat als ik geregeld do brieven naar de plaats van bestem ming wilde verzonden hebben, ik dan f 5 moot betalen. Hij beriep zich daarbij op een Kon. besluit cn zeide dat dezer dagen die order ontvangen was. Het schijnt mij schier ongelooflijk dat do Posterijen extra-geld eischen ,om de brieven naar hun bestem ming over te brengen, welke plaats d ui- de 1 ij k op hot adres vermeld stond. Ik meen toch hot recht te hebben dat die brieven daar besteld of verkrijgbaar wor den gesteld, zoo goed ais ik b. v. mijn brie ven te Katwijk-aan-Zee in ontvangst kan nemen. d. M. Noord wijk-aan-Zee, 18 Juli 1909. [Noordwijk-aan-Zeo is een bijkantoor van Noordwijk-Binnen geworden. Wil men nu aangeteekendo brieven op het bijkantoor in ontvangst nemen, dan moot dit uit het adres duidelijk blijken door de bijvoeging: hij- kantoor afhalen. Eerst dan gaat de brief door naar Noordwijk aan-Zce, anders tiet. We geven deze inliclitiug, ofschoon wij het onmogelijke dier bepaling zeer goed in zien, waar Noordwijk-aan-Zeo een badplaats van beieekenis wordt. Alle badgasten, die ©en aangeteekenden brief krijgen naar Noord- wijk-Binnen te laten marcheeren, gaat toch niet. En als B. on Ws. zich deze zaak niet aantrekken, dan ligt het op den weg van „Vreemdelingenverkeer" zich daarmede to be moeien om ten minste tijdens het badseizoen, deze onmogelijke bepaling op te heffen. Red. L D.] Geachte Redactie F Niettegenstaande in het ingezonden stuk van den heer H. W. Spendel in uw blad van 17 dezer Blechts de firma P. A. v. d. Boogaart en Co. te 's-Gravenhage wordt genoemd, acht ik mij verplicht U beleefd te verzoeken de volgende toelichting te willen plaatsen. De firma P. A. v. d. Boogaart en Co. te 's-Gravenhage is belast met den verkoop van briefjes, welke door Lotisico worden uitgegeven. Voor zoover mij bekend, heeft deze firma nooit geadverteerd, dat zij twin- tigjes van de Nederlandsche Staatsloterij verkoopt. Een ieder, die zich met het ver- koopen van loten bezig houdt, is collec teur. Ik neem het den heer H. W. Spendel niet kwalijk, dat hij de lezers van uw blad zeer onvolledig heeft ingelicht over de briefjes, welke door Lotisico worden uit gegeven. Van een collecteur der Neder landsche Staatsloterij is over een concur rent geen onpartijdig oordeel te verwach ten. Zij, die in deze kwestie een zelfstandi ge opinie willen vormen, zullen wel zoo verstandig zijn vooraf een briefje van Lo tisico te koop en. Met tegenzin behoeft niemand zijn brief je van Lotisico te behouden. Tot en met B4 Juli 1909 wordt de inzet gaarne terugbe taald. Adres voor de terugbetaling is het hoofdkantoor van Lotisico, Juliana van Stolbergplein No. 11 te 's-Gravenhage. Onder dankbetuiging voor uw gastvrij heid noem ik mij gaarne Hoogachtend, J. G. HAIGHTON, Directeur van Lotisico. 's-Hage, 19 Juli 1909. RECLAME. k 40 Cents per regel. Mescaline- ff 1 en „Henneberg *1 Ja* ZUde" InalleprU- Cachemire- I 11H Q zen. Franco en Lonlaine- /jj UU Taffét- U Btors omgaand. Zydenfabrlkant HENHEBEBG, Zlirich (K. u. K. Hofl.). 8301 8 8«me«ntell|ke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf, telefoon No. 127. Geopend van 912 uren des morgen en van 2—5 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 1 boekhouder, 1 reiziger, 2 kantoorbedien- ren, 1 aank. machine-teekenaar. 1 aank. timmerman, 2 opperlieden, 1 meubelmaker, 1 behanger, 1 stoker-machinist, 1 smidsjon gen, 2 soheepsboujvers, 1 aankomend ma chine-bankwerker, 1 gasfitter, 1 letterzet ter, 1 ketelmaker, 2 bakkers, 1 banketbak ker-noodhulp, 1 schippersknecht, 2 koet siers, 1 bloemist, 3 magazijnknechten, 2 loopjongens, 13 loopknechten, 1 incasseer der, 1 zeilmaker, 1 huisknech':, 2 oppassers, 7 losse werklieden. 1 winkelbediende, 3 werksters, 2 waschvrouwen. .Donderdag: Mueio Sacrum. CoDoert ,L«idech Muziekcorps". 8 our. Vraag: Ik ben weduwe met f 130 pen sioen 's madnds, en 2 kinderen te mijnen laste resp. 13 en 12 j. Ik wensch mij in Leiden te vestigen. Hoeveel zou dan mijn personeele bel. en hoofdelijken omslag bedragen? Antwoord: Wat uw personeele belasting zal zijn, kunnen we niet zeggen; deze hangt af van het huis, dat ge wilt bewonen, en de wijze, waarop ge uw huishouden inricht (meubelen, dienstboden, hot gebruik van rij wielen enz.), 't zal ongeveer f 50 bedragen. De hoofdelijke omslag zal bij juisten aanslag 10.6 X f 4.62 f 49 bedragen. Komt dit u misschien veel voor, bedenk dan dat ge hier allicht vrij wat minder woninghuur betaalt dan in menige andere groote stad. Vraag: Rente f 105, pensioen f 300, huis huur f175, te zamen f580; belasting f28 68; geen kinderen, hoeveel plaatselijke belasting betalen? Antwoord: Ongeacht den aftrak van andere belastingen, die niet zijn opgegeven en waarmede we dus geen rekening kunnen houden, zou het belastbaar inkomen bedra- gen f 580 min f 400 f 180. Daarvan zou volgens 4.62 pCt. moeten worden be taald 1.8 X f 4.62 f 7,32. De beoordeeling van het inkomen van u en de gemeente zal dus wel verschillen. Vraag: lo. De eone werkman, welke per jaar f 550 verdient en 5 kinderen heeft be neden id o 16 jaar, is aangeslagen voor f 2.31. 2o. Do andere, welke per jaar f 494 ver dient, is aangeslagen voor f 6.93. Het komt mij voor, dat zij niet behoeven te betalen. Is dit zoo Antwoord: Indien uw opgave van hun inkomen juist is, dan hadden zij moeten wor den aangeslagen op grond, dat inkomens be neden f 500 niet worden aangeslagen (2de ge val) en dat van belastbare inkomens beneden f 50 geen belasting wordt geheven, (lste geval). Het belastbaar inkomen is na aftrek der f 400 en van 6 maal f 20 juist f 60, doch daarvan gaat toch ook nog eenige rijksbelasting af, zoodat het eindcijfer bene den f 50 daalt. Vraag: In de inkomstenbelasting ben ik voor een bedrag van f 60-06 aangesla gen in de 9de klasse. Hoe groot is nu mijn jaarlijksch inkomen? Ik heb goen kinderen. Antwoord: De 9de klasse omvat in komens van f 1600f 1800, middencijfer f 1700. Daarop heeft men u ook aangesla gen zooals onderstaande eenvoudige bereke ning leert: f 1700 min f 400 f 1300 belastbaar inkomen. Daarvoor wordt betaald 13 X f 4.62 f 60.06. U hadt ook bij denzelfden aanslag iets minder kunnen beialen als u hadt opgegeven het bedrag, dat van u behalve door deze in komstenbelasting, door het Rijk, de provin cie, de gemeente of andere publiekrechtelijke lichamen wordt geheven. Vraag: Het pensioen van mij is f 551 en ik heb te mijnen laste 2 kleinkinderen beneden de 16 jaren, personeele belasting f 6, dus korting f 45. Is de ondergetoekendo dan nog belasting schuldig voor die f 6 boven de f 600 en hoeveel zou zulks kunnen be dragen, indien wel Het percentage volgens het kohier is f 4.62. Antwoord: Strikt genomen wel, doch tian zou uw belastingbiljet moeten aangeven een bedrag van 0 06 X f 4.62 f 0,28. Vraag: Ik heb 't al herhaalde malen berekend, doch kan geen uitkomst overeen stemmende met mijn aanslagbiljet verkrijgen. Kunt u me mogelijk helpen? Verleden jaar was ik aangeslagen in de 4de klasse (te betalen ongev. f 12). Nu is 't percentage verlaagd en ben ik een klasse verlaagd, dus 3de klasse, en moet ik f 5 mécr, dus f 17 betalen. Kinderen (4) zijn allen onder de 14 jaren en. ik heb er geen een verloren. Salaris f 800. Antwoord: Doordat de eerste twee klassen zijn vervallen, is de vroegere 4de klasse nu 2de klasse geworden; dus gij zijt feitelijk één klasse verhoogd. Waar gs zelf uw inkomen opgeeft, is de berekening ge makkelijk. Niet meegerekend den aftrek van uw rijksbelasting, die niet door u werd op gegeven, gaat van do f 800 af: f 400 voor eerste levensonderhoud, 4 X f 20 voor de kinderen, blijft dus een belastbaar inkomen van f 320 over. Daarvoor moet u betalen 3 2 X f 4.62 of f 14.78. Indien ge niet meer inkomen hebt dan uw salaris, zijt ge f 2.22 te hoog aangeslagen. Vraag: Als men een gebruikte fiets uit Engeland mede wil nemen naar Nederland, hoeveel invoerrecht moet men daü voor de fiets betalen? Antwoord: Met gebruikte rij- wielen, alleen dienende tot eigen ge bruik, kan men vrij van invoer recht de grens passeeren, ook als men de machines per spoor als bagage mede- voert. Van rijwielen, als vrachtgoed naar Ne derland gezonden, wordt 5 pCt. invoer recht van de waarde geheven. Vraag: Hiermede verzoek ik u beleefd te willen mededeelen den fraaisten tocht per fiets van Leiden naar Groningen, van daar over Leeuwarden naar Stavoren (per boot naar Enkhuiaen) en verder door Noord- Holland naar hier. Zoo mogelijk met ver melding van afstand in K.M. Antwoord: Leiden, Woerden, Utreohfc (52.1), de Bildt, Soestdijk, Soest, Amers foort (26.5), Apeldoorn, Deventer, (68.4), Olst, Wijhe, Zwolle (31.3), Staphorst, Mep- pel, Steenwijk, (38.1), Frederiksoord, Die verbrug, Smilde, Assen (47.6), Vries, Pa- terswolde, Groningen (28.7), Zuidhorn, Grijpekerk, Buitenpost, Hardegaryp, Leeuwarden (56.2), Deersum, Sneek (23.6), Woudsend, Balk, Huis, Rijs, Stavoren (38.) Enkhuizen, Westwoud, Hoogkarspel, Hoorn (18.8), Avenhorn, Oterbeek, Alk maar (23.5), Knollendam, Wormerveer, Koog, Zaandam, (26.1), Nauerna, Spaarn- dam, Haarlem (18.1), Overveen, Vogelen zang, Noord wij kerhout, Noordwijk-Binnen, Leiden (31.3.) Totaal afstand, Stavoren, Enkhuizen niet medegcrekend, is: 518.3 K.M. Ziehier een der fraaiste tochten om van een afwisselend Nederlandsoh natuur schoon te genieten. 't Is niet de kortste weg, die is n.1. minder mooi en telt slechts 456.5 K.M. van het „Leidsch Dagblad" wensch en elk jaar kermis. Dit staat hun volkomen vrij, mits de bezorging van het „Leidsch Dag blad'" daardoor niet wordt ver traagd. Daarom is met de bezorgers overeenge komen dit te doen, nadat het „Leidsch Dagblad" is bezorgd. Een herwaar hunner zijds was echter dat andere personen van deze overeenkomst misbruik zouden kunnen maken. Maar dit wordt voorkomen, dóór het aan bieden door de bezorgers van een kaartje met kermiswensoh, w-n.rdoor iedereen over tuigd kan zijn dat het de juiste persoon is. De abonné's geven dus alléén na aanbie ding van dit kaartje en niet tusschen vijf en zes uren des namiddags. Ontvanger geschorst. Mon meldt ons uit Glnneken: De Gemeen tel aad van Glnneken beeft heden den ontvan ger geschorst. Deze was sinds den zestienden afwezig. De gemeente ondervindt geen nadeel. Wethonder mr. S. de Vries. Ten behoeve van den Amsterdamschen wet houder van onderwijs, Mr. S. de Vries, hesft behalve de heer Ruys, ook de beer Schut zich bereid verklaard afstand te doen van zijn raadezetel. {Tel.) Provinciale Staten van Zold- Holland. In de Statenvergadering van Zuid-Holland werd heden herbenoemd als buitengewoon lid van Gedep. Staten de heer A. W. Schip pers. De prov. rekening 1907 werd goedge keurd. De volgende subaidiën werden toegestaan: f 600 voor de kaas-afdeeling der landbouw tentoonstelling te Gouda; f 1000 het kaas- contrölestation Zuid-Holland; f 250 subsidie- verhooging aan de Inrichting voor ooglij ders te 's-Gravenhage. Het voorstel betref fende de subsidie-aanvraag van de gemeenten Goedereede en Stellendam werd overeenkom stig het praeadvies van de Commissie aan gehouden. De grondoverdracht aan Delft werd goed gekeurd, evenals het voorstel tot verhooging van het renteloos voorschot aan de West- landsche Stoomtram-Mtf- tot f 350,000, en dat betreffende een regeling met het Rijk voor de voltooiing van den 6poorweg Gouda Schoonhoven. Toegestaan werd f 1600 voor het diephouden van do haven te Maassluis; goedgekeurd werdenhet voorstel betreffende het onderhoud van de havenwerken van Mid del harnis, en versehillendo polderreglemen ten. Afwijzend werd beschikt op een verzoek om subsidie door een tweetal drankbestrij- ders-vereenigingen. Na eenige gedachten wisseling werd goed gekeurd een voorstel om de weduwen-pon- sioenuitkeering uit te strekken tot do onge huwde zuster van een ambtenaar, wiens huis houden zij de laatste jaren bestuurde. Nog werden goedgekeurd: het voorstel tot verhooging van de bijdragen in de kosten van het verbeteren van de Rijnkade; de overeenkomst met Rotterdam betreffende plaatsingen in het krankzinnigengesticht „Maasoord"; het voorstel beoogende bouw van een woning voor den geneesheer-direc teur van het krankzinnigengesticht „Oud- Rosenburg" en voltooiing van het wandel park van dat gesticht. Subsidie werd verleend ten behoeve van den prov. Almanak voor Zuid-Holland voor 1910. Aan den ;ervol ontslagen adj.-com mies ter prov. griffie Bol ten werd een gra tificatie verleend. Toegestaan werd subsidie verhooging met f 600 aan de Dordrechtsche Ambachtsschool; subsidie tot sen maximum van f 3600 aan de Ambachtsschool voor Gouda en Omstre ken; subsidieverhooging met f 200 voor de Vakteekenschool te Dordrecht en tot f 300 voor de Ambachtsteekensehool der St.-Jo seph Gezellenvoreeniging te Rotterdam; id. met f 250 voor de Dordtsche Industrie- en Huishoudschool voor Meisjes; id. met f1000 voor de 's-Gravenhaagsche Vakschool voor Meisjesregeling van het subsidie op f 2500 's jaars aan de school voor Vrouwenarbeid te Rotterdam. Dit laatste voorstel gaf den heer Gerretsen aanleiding op te merken, dat hier geen deel van het subsidie wordt uitgekeerd ten behoeve 'van de leerlingen, doch aan de ouders wegens gemis van ver diensten door het schoolbezoek hunner kin deren. Nog werden verleend: f 50 subsidiever hooging aan de handelscursus te Gorin- chem; f 60 aan den handelsavondcursus van de vereeniging „De Hanze", te Schiedam, f 130 voor de handelsavondcursus der R.-K. vereeniging „De Hanze" te Vlaardingen f 150 voor een vakschool voor het boek bindersbedrijf aan de Boekbinderspatroons- vereeniging te 's-Gravenhage; subsidiever hooging met f 250 aan do Vereeniging voor de opleiding tot instrumentmaker te Lei den; f 250 subsidie aan de St.-Josephs-Gc- zellenvereeniging te 's-Gravenhage voor haar ambachtsteekensehool. Afgewezen werd de subsidie-aanvrage voor de ambachtsteekensehool der patroonsvereeni- ging „Ons Belang" te Oostendam. Botermarkt en Nieuwe Rijn zijn twee tegenover elkander liggende win kelstanden, die in den laatsten tijd wat voorkomen betreft, steeds meer op den voorgrond gaan treden. De nieuwe eischen des tijds worden er meer en meer toege past en zoo kon het sedert jaren aan den Rijn gevestigde tapijt- en behangsel-maga rijn van den heer J. P. O. Meerburg niet achter blijven. Dit heeft nu door de groote spiegelruiten ter weerszijden van de por tiek, met granieten vloer, eveneens een mo dem uiterlijk verkregen, terwijl die beide des avonds evenals de winkel electrisch verlichte étalage-kasten nu dadelijk een goed, vrij gezicht op de behang-, vitrage en aanverwante artikelen geven. De heer Van der Laan heeft er als architect weer eer van deze verbouwing. De persoon, die Zaterdag- avond aan het Soheveningsche strand door. een revolverschot zich het leven trachtte te benemen, is 's nachts te drie uren in het Gemeente-ziekenhuis overleden. Hij is ge- gageerd militair van het O.-I. leger, waar in hij dienst had genomen, na als onder officier in het Duitsóhe leger te hebben ge diend. Hij had een pensioen van f 100. we gens gebreken niet in en door den dienst bekomen. De man leidde een zwervend leven en is van Dusseldorp afkomstig, In een Haagsche oorrespon- dentio van de „Opr. H. Ct." lezen we, dat Schumann dit jaar zijn oircus te Schevenin- gen niet betrekken zal. In het „U. D." lezen wij, dat het den eersten kermisdag. Hoveniers maandag niet druk was. Het stoomcarous- 8el van Tewe bezoekt thans de kermis te Utrecht op het Vreeburg niet;' ook staat er op cDe Neude geen bippodróme, op het Vreeburg geen poffertjeskraam van den Franschman Consael, vroeger trouwe be zoekers. Maar er is veel, wat er vroeger niet was. Er is tegenover hotel „Bellevue" een tent met kraohtmenschenschuin tegenover de Korenbeurs een tent met „wilde men- 8chen". Een der Hindoes ligt aan een hon denketting en wordt nu en dan door den exploitant voor een gat in den houten tentwand getrokken om „te worden ver toond." Dan stroomt het publiek bij mas sa's te zamen en ziet men in de verte een bruin gekleurd individu met een vervaar lijken haarbos. Gistermiddag werd dit „monster" gevoederd met rauw vleesch 1 De reolametcntoons telling te Haarlem is gesloten. Het aantal bezoe kers wordt op 66,000 geschat. Zondagavond is het negen- jarig zoontje van de weduwe Heytink te Hilversum bij de Langestraat op het sta- tionsemplaoement aldaar tuaschen de buf fers van een goederentrein en een stootblok geraakt. De knaap werd doodgedrukt. Bij het graafwerk bij de Groo te of St. Janskerk, te Gouda, is oen oude altaarschel gevonden, met het randschrift: Jacoves Serke heft mij ghegoten Ao. 1370. Het voorwerp is in den bodem zeer gaaf ge bleven, is waarschijnlijk geheel uit koper ge maakt en heeft nog een zeer zuiveren klank. De reliefbeelden op het voorwerp geven o. a. Adam en Eva in het paradijs te zien, terwijl nog andere afbeeldingen op de al taarschel voorkomen, waarvan de voorstel ling minder duidelijk is. Naar aanleiding van dit bericht deelt een der lezers te Rotterdam van de ,,N. R. O." mede, zoo'n zelfde schel met hetzelfde jaartal en inscriptie reeds een jaar in zijn bezit te hebben. Een ander lezer schrijft: Voor maanden reeds kocht ik zulk een exemplaar met dat randschrift en die voorstelling, terwijl er nog een gelijk exemplaar elders te koop werd aangeboden. Het voorwerp dat ik kocht bleek namaak, ik betaalde het als zoodanig. Gisteren zijn de gouden voorwerpen, horloges, kettingen, ring enz., afkomstig van den diefstal bij den heer Yan Tongerloo, te Gouda, door de politie uit eèn riool voor den dag gehaald, loo- pende onder de eig( ballenkokerij achter het huis van den heer Van Tongerloo, Deze vondst werd gedaan ten gevolge van een aanwijzing van de dienstbode van den heer Van Tongerloo, die in een afval put. waarin genoemde goot uitloopt, het losgeweekte deksel van een étui zag drij ven. Opgeviacht, werd dit door den heer Yan Tongerloo herkend als het deksel van het étui, waarin zijn eigendommen gebor gen waren geweest. Aangifte bij de politie werd gedaan, die het riool deed openbreken, waarna de ver dwenen voorwerpen daaruit voor den dag kwamen. Omtrent de wijze, waarop ze daar geko men zijn, verkeert men echter nog volslagen in het duister. Van het vermiste geld is nog niets te recht. (,,D. v. G.") •Door het inademen van gas ia in den nacht van Zaterdag op Zondag in bewusteloozen toestand geraakt een vrouw, wonende in perceel 220 lste Helmersstraafc te Amsterdam. Langdurige toepassing van kunstmatige ademhaling «en het toedienen van zuurstof mochten niet meer baten. Een inmiddels ge roepen geneesheer kon slechts den dood constateer en. Zaterdagnacht wandelde de landbouwer H. Woldering van het concert te Veendam naar zijn woning terug, toen hij twist kreeg met den 21-jarigen arbeider Westerbaan. Deze twist liep zoo hoog dat W. eD zijn 20-jarige broer, een tamboer van de infan terie uit Assen, hem met de sabel bloedig mishandelde. Beide daders zijn gearres teerd. („Pr. Gr. Crt.") Zondagavond hebben drie b e- ruchte personen te Uden een zekeren En- devoets in ziin woning aangeval en en hem zóó mishandeld, dat hij dadelijk naar het gasthuis is vervoerd, waar hem de laatste H. Sacrementen werden toegediend. („Pr. N. Br.") Luchtscheepvaart Men seint uit Douai, d.d. 18 Juli: Paulhan deed met zijn biplane „Voisie" een vlucht van 150 M. hoogte en sloeg daarmee het wereld record. Het ongeluk te Berlijn. O ui trent het ongeluk op de renbaan te Berlijn, waarvan in ons vorig nommer met enkele woorden melding gemaakt werd, deelt de „Berl. Lok. Anzeiger" nader bet volgende mede: „De verschillende, reeds afgewerkte mi mm era van het programma hadden de toeschouwers in groote spanning gebracht en deze vermeerderde nog, toen de wielrij ders Contenet, Ryser, Stol en Stellbrink hun wedstrijd begonnen. Ryser nam in het begin de leiding, maar hij werd later, na 10 K.M., ingehaald door Contenet. Toen begon Stol zoo snel mogelijk te rijden. Met razende snelheid reed hij de baan rond, haalde successieve lijk den een na den ander in en was Conte net op 'n gegeven oogenbl'k dicht op de hie len. De belangstelling -an het publiek had haar hoogtepunt bereikt. Plotseling weerklonk een gil uit duizemd kelen, twee, drie menscbelijke lichamen suisden door de lucht en de zware motor tandem van Ryser vloog in de opeenge pakte menschenmenigte. In minder dan een 6econde stond de tribune in vlammen. Voor dat men zich rekenschap kon geven van het vreeselijke, dat geschied was, zag men de menigte in waanzinnige haast zich verdrin gen voor de kleine deurtjes om maar weg te komen. Na eenige oogenblikken eerst kon men de ramp overzien. De beide gangma kers Borchert en Porte waren over de baan geslingerd en lagen bewegingloos op het grasveld van de binnenruimte. Boven op do tribune heerschte een paniek, het zware motorwiel was neergekomen op twee vrou wen; eenige seconden later sloegen de vlammen omhoog. Uit den gloeiendhecton cylinder was de benzine gestroomd, deze was in brand gevlogen en nu was de geheele tribune gohu-ld in een vlammcnzaiil. Van alle zijden klonk gekerm en gekreun. Doel loos liepen menschen rond met geschroeide en brandende kleederen, totdat de redders kwamen opdagen. Zonder te letten op het gevaar, drongen zij door de vlammen. Een der vrouwen werd, zwaar gewond, naar buiten gedragen. De brandweer begon water te geven en snel weken de vlammen. Het half verbrande wiel werd opgetild, ten einde de tweede der on gelukkige vrouwen die ©r nog on der lag, te redden. Het was echter te laat, men vond slechts een verkoold, onkenbaar geworden lijk. Het reddingswerk ging intusschen gere geld zijn gang. De gewonden werden stuk voor stuk op baren gelegd cn naar de „Un- fallstation'' gebracht. Tien minuten na vijyen verspreidde zich in de Potsdammer Strasze en omgeving de tijding van het ongeluk. Toen stroomden de menschen in scharen naar de plaats des onheils, angst- en vrees was op de gezichten te lezen, want van mond tot mond ging het gerucht, dat het ongeluk een groot aantal slachtoffers had geëischt. Daar klonk het luide schellen van de brandweerwagens en in galop renden bereden agenten de straat in. Van de andere rijde kwam langzaam een rijtuig aangereden, waarin twee mannen waren gezeten, die het bloedige lijk van een man op hun knieën hadden liggen. En nu volgde wagen op wagen en in elk lag een slachtoffer. In het geheel waren vier personen om het leven gekomen en waren er meer dan 30 meer of minder ernstig geJ wond. Een ooggetuige Joseph Meyr, motorrij der van de verkeerstroepen, geeft de vol gende beschrijving. Ik bevond mij, toen het ongeluk gebeurde, juist tegenover de plaats van het ongeluk, clie links van dó groote tribune ligt. Stol wilde Contenet, die aan den binnenkant reed, inhalen. Op dat oogenblik sprong een band van zijn door Krüger bestuurde gangmakersmachi ne. De dicht er achter volgende tandem van Borohert en Porto wilde uitwijken en reed met volle kracht tegen de borstwe ring. Daarbij werd hij teruggeslingerd eü sprong glad over de borstwering in de me nigte. Op hetzelfde oogenblik zag men een bundel vlammen omhoogschieteD. Doordrin gende hulpkreten klonken. Ik sproDg zóó snel mogelijk over de borstwering op del baan, stak over en drong door de menigte daar, die in alle richtingen de vlucht nam. Daarop klauterde ik weer over de afsluit ting. Het schouwspel, dat ik zag, was ont zettend. Midden onder de houten trappen, die in lichterlaaie stonden, lag de bran dende tandem. Er onder lagen twee vrou wen, wier kleeren een en al vlammen wa ren. Ik sprong toe, pakte de eene vrouw beet en trok haar onder het wiel vandaan. Met mijne onbedekte handen doofde ik dó brandende kleeren en de vlammen, die heur haren verschroeiden. Nu ging ik over tot de redding van de tweede. De vlammen lekten tegen mij op, verbrandden mijn han-1 den en deden mij zooveel pijn, dat ik niet

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 2