No. 15135. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag* 24 Jnni. Tweede Blad. Anno 1909. Gemengd Nieuws. FEUILLETON. Hun Kasteel. Kamer van K. en F. te Leiden. Aan het verslag van den toestand van handel en nijverheid in de gemeente Leiden over 1903. ia nog het volgende ontleend: Fabrieken van verduur zaamde levensmiddelen. De gang van zaken was in 1908 niet onbe vredigend; echter zijn de prijzen der ver duurzaamde levensmiddelen in de laatste jaren zoo zeer naar beneden gewerkt, dat ileeht8 de betere, duurdere soorten winst op leveren. In 1908 werd door de conserven-fabri- fcanten voor het eerst het meerendeol hun ner 'groenten op de veilingen gekochtwel bleken de veilingsprijzen beduidend lager dan de vroegere prijzen bij voorkoop be steed, doch de kwaliteit liet te wenschen over, zoodat de opbrengst aan fijnere, winst gevende sortéeringen, sleohts uiterst gering was. Al waren dus de prijzen der grond stoffen over het algemeen lager da:, in 1907, toch heeft dit geon daarmede even redige gunstiger resultaten met zich mede gebracht. Er is dan ook onder landsche Conaerven-fabrikanten eefl""bewe- ging gaande om verder verval te vporko- toen door de verkoopsprijzen meer in even redigheid met den kostprijs te brengen thans wordt een groot aantal der artikelen tegen of beneden kostprijs verkocht. De bijzondere eischen van zindelijkheid en netheid welke d*e oonserven-.industrie uit den aard der zaak moet stellen, zijn oorzaak dat in het volle seizoen des zomers het vaak zeer moeilijk is voldoend perso neel te bekomen. D beperkte arbeidsduur voor vrouwen brengt een tèlkenjare weder keerend onoverkomenlijk bezwaar mede, omdat het voor de. kwaliteit der eindpro ducten noodzakelijk is dat alle groenten, die op één dag worden aangevoerd ook op dienzelfden dag worden verwerkt en de groei der gewassen zich niet laat dwingen. Betalingen kwamen in het afgeloopen jaar beduidend moeilijker en langzamer bin nen dan in andere jareneen steeds meer voortwoekerend kwaad is verder het aan bieden van ondershandsche accoorden, met bedreiging met, bij met-aanneming daar van, faillissement zonder noemenswaardi ge activa. De concurrentie der fabrikanten onderling, de steeds drukkender lasten der sooiale wetgeving met de daarmede gepaard gaande verhooging der prijzen van grond stoffen en kosten van productie, de neiging van het publiek om hoe langer zoo meer, tnet achterstelling van de kwaliteit, slechts acht te slaan op de laagst mogelijke prijzen, de druk waaronder de middenstand ver- koert ten gevolge der scherpe onderlinge concurrentie en v-.n steeds nijpender belas tingdruk, zijn factoren die, zij mogen dan algemeen zijn aan een groot gedeelte der hedendaugsehe Nederland-sohe Nijr/erheid, een ernstig beletsel vormen voor de gezonde ontwikkeling der. Nederlandsche Conserveu- Induatrie. Van andere bevoegde zijde wordt te dien aanzien medegedeeld, dat hot afgeloopen Jaar niet zóó ongunstig was, hoofdzakelijk als een gevolg van de vorst, die einde Octo ber reeds is ingevallen en de toen nog te Veld staande groenten ver_ielde. Het ge volg daarvan was dat ht debiet cler gecon serveerde blikgroenten vroeger begon dan andere jaren en van grooter beteekenis :was. En niet zonder invloed daarop w de da ling van metaalprijzen (blik) en rl* steen kolen, war» in den regel met de prijzen dier artikeïn geen rekening worct gehou den bij het vaststellen der prijzen van d"o .Verduurzaamde levensmiddel» Olie fa brieken. Voor oliefabri- ken was het afgeloopen jaar iet voordce- Üg. Weinig vraag naar lijnkoeken w'.s oorzaak, dat de meeste fabrieken niet -riaden wa- ten met werk. Ook was de verhouding tussohen grond stof en producten niet gunstig. Gedurende he' najaar viel er in den meesten tijd geen plagloon te becijferen. Het voorjaar was te dien aanzien iets beter, daar de lijnzaad- oogst in La Plata ruim was, en do prijzen van lijnzaad daardoor iets nair beneden zijn gegaan. De prijs der l\jnolie was, naar rhouding, te laag. De heeren Dros en Gebrs. Tielerran dèe- len mede: ZachteZeep. De gang van zaken in deze industrie was tamelijk bevredigend in vergelijking met den toestand van 1907 Blbchter door heviger binnenlandsche con currentie; de prijaen waren dikwijla ge drukt. De prijzen der grondstoffen en verdere benoodigdheden waren norma 1 in 1908 en vertoonden eenige neiging tot dalen. De betalingen gingen langzamer. Ruwe Glycerine. De prijzen fluc tueerden sterk; somtijds was dit artikel bij terugloopende prijzen in de open markt zelfs moeilijk te plaatsen, terwijl aan het einde van het jaar er een tekort was voor d'isponible levering. Distilleerder ij e n. Mocht men .geduMpdc 4e—laatste jaren in.het distilla- teii^rfifedrijf ^n gestadigen vooruitgang boekstaven van de hoeveelheid gedistilleerd, naar het buitenland uitgevoerd, de export over het afgeloopen jaar was zoo beduiaend minder, dat zulks gevoegd bij de geleide- lijko vermindering van het i/in enlandsch verbruik een druk veroorzaakte als in tij den niet word gekend. En wml eer men dan hierbij in aanmerking neemt-, dat de spiri tusmarkt bijzonder vast was, dan is de ge volgtrekking gewettigd, dat 1908 ook in gel delijke resultaten verre bij andere jaren ten achter bleef. Ook de Leidsche ondernemin gen ondervonden hiervan den invloed en zijn dan ook een afspiegeling van het geheel. De moutwjjn-markt, die de basis is van den handel, was lager dan anders. Mouter ij-en. Zelden was een be- drijfsjaar voor do moutfabrieken zoo on gunstig als het afgeloopene. Verschillende moutgebruikors tde brou werijen) gingen ten gevole van den minder gunstigen gang van naken in 1907, met aanzienlijke moutvoorraden in het nieuwe jaar over; dit gevoegd bij een minder ge bruik gedurende 1908, maakte dat de vraag naar mout geringer was dan andere jaren. De gerstschaarschte hield aan, waardoor de prijzen van moutgerst aanzienlijk stegen en een ongekend hoog peil bereikten. Nu nou hieruit moeten voortvloeien, dat ook het uit gerst vervaardigde mout ge makkelijk tot hoogeren prijs te plaatsen zou zijn geweest, doch de geringe vraag der brouwerijen, ten gevolge van de oude voor raden en de heersehende malaise, maakte dat het uiterst moeilijk viel eenigsrins loo- nende prijzen te bedingen. Ook ondervindt het -gerstemout groote concurrentie van de meef en meer in ge bruik komende surrogaten, d. w. z. maïs en rijst. Vooral de hooge moutp rijzen gaven som migen brouwers, die tot hiertoe uitsluitend met gerstemout gewerkt hadden, aanleiding naar goedkoopere grondstoffen om te zien. Of het in het welbegrepen eigen belang der brouwnijverheid is zich van minder waardige grondstoffen te bedienen, zal de tijd moeten leerende groote ooncurrent, Duitschland, verbiedt elk gebruik van sur rogaten. Gemeenterand van Wonbrasge. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig vijf leden. Er zijn twee vaca tures. Dc Voorzitter brengt allereerst in herin nering de heuglijko tijding van da geboort-a van Prinses Juliana. De zo gebeurtenis heeft allen verblijd. Dat het dan Gode beliage, dat de Prinses opgrooie tot vreugde harer ouders en van het volk. De Voorzitter deelt voorts mede, dat 'de heer L. J. Zwetsloot, 22 jaren lang lid dezer vergadering, waarvan IC jaTen tevens wet houder, overleden is. De dood is onverwacht gekomen; zijn toe- 6laïid, aanvankelijk niet zoo ernstig vermoed, was werkelijk ernstiger geweest. Zwetsloot heeft altijd de gemeente met lust èn ijver en met zeer .veel kennis gedieud. Sterke de Heero de familie in het geleden verliep. MededeelingenSchrijven van de heeren L. J. Zwetsloot en C. Visser, ontslag nemende als lid van den Raad, de «eerste wegens ver trok uit do gemeente, do tweede om gezond heidsredenen. Voor kennisgeving aangeno men. Missive van Gedep. Staten dezer .provincie bepalende dat d^ g^moente-rekening over 1908 uiterlijk voor 31 Aug. a. s. aan hun college moet zijn in goundou. Missive als voren, goedgekeurd terugzen dende liet besluit wegens af- en overschrij ving, begrooting 1908, met f 795. ^Missive als voren, mededeelende dat de Rijksbijdrage inzake het hcrhalingsondcrwijs over 1908 groot is f 41.40. Brief van den district-schoolopziener met beleefde uitnoodiging de verordening op het herhalingsonder wijs op aangeduide-wijze te herzien. B. en Ws. stellen voor aan het verlangen van den districts schoolopziener te voldoen en dus de verordening vast te stellen naar de behoefte der gemeente. Dienovereenkom stig wordt besloten. Brieven van de hoofden van scholen, dank betuigende voor de bijdrage, waardoor bet mogelijk geworden wis de kinderen-bij do ge boorte van Prinses Juliana te onthalen. Verzoeken om afschrijving van aanslag in den hoofdei ijken omslag voor 1909 van de hecren C. Viseer en M. Teunisse (en wel wegens vertrek uit de gomoente. B. en Ws. stellen voor den heer C. Vissar Vis en den heer M, Teunisse 10/it gedeelte ontheffing te verleen en. Dienovereenkom stig tt-brdt beslóten. Een adres van de Chr. Jongolingsvereeni- ging..Obadjq," Verzoekende het lokaal, door haar van dc gemeente gehuurd voor dage- lijksoh gebruik, voor een avond, per "week te mogen verhuren aan do Chr. Zangver eniging „Zanglust." Ter toelichting van hot adres zegt (de Voorzitter, dat de Jongeling3Vorecniging het lokaal voor f 46 per jaar van de 'gemeente heeft gehuurd, en dat die Voreeniging het lokaal voor één avond por week heeft ver huurd aan de Zangveroeniging. In het adres staat, dat de heer J. van Dam. waarn. burgemeester, alstoen daartoo vergunning gaf en dat do Voorzitter alsnu de vergunning weigert. V$n weigering is geen sprako, zegt de Voorzitter; alleen heeft hij gezegd in dio verhuring den Raad te willen erkennen. B. cn Ws. stellen voor die- verhuring te vergunnen met opmerking, dat de Jongelinge- verecniging de verantwoordelijkheid vaneen en ander draagt. Aldus besloten. B. en Ws. stellen voor f GOO to lecnen voor 6 maanden ter voorziening van kas geld, tegen 5 pCi. rente 's jaar». Wordt v-Mvolgena besloten tot wijziging der begrooting 1909. lo. wegens geldlening voorgemeld in ont vang en in uitgaaf met f .600, plus f 18 rente 2o. te verhoogen den post .krankzinnigen" met f 182.62, na aftrek van f 205, wegens ontvang van 6ubsidiën, en dat af te schrij ven van onvoorzien; 3o. den post „volksfeesten" met f 50 te verhoogen, wegens gegeven schooltractaatjes. De Voorzitter doet alsnu medcdeeling, dat do stomming van raadsleden zal plaats Jieb- J>en op 12 Juli en do herstemming, zoo noo- dig, op 22 Juli a. s. Niets meer te behandelen zijnde, cn nie mand het woord verlangende, sluit de Voor zitter de vergadering. Luchtscheepvaart. Engeland bouwt een groot luohtaohip. De „Daily Mail" bevat oen schrijven van de parlementaire commissie voor de luchtscheepvaart., in verband met 's lande defensie, waarin de secretaris, Arthur du C-ros, mededeelt, dat, in tegenspraak met de artikelen door sommige onvoldoend ingelichte schrijvers, in de laatste weken in cte Engjelaoho bladen gepubliceerd, waarin aan het Engelsche gouvernement te weinig activiteit, op het gebied der luchtscheepvaart werd verweten, op het Öogcnblik plannen in bewerking zijn, om voor het einde van het parlementaire zit tingsjaar een tooht van Parijs naar Lon den te ondernemen met het grootste be stuurbare luohtschip, dat tot nog toe ge bouwd is. Dit schip, dat zijn voltooiing reeds nadert, zal een capaciteit van 227,50) kubieke voeten hebben, en worden uitge rust met 2 motoren, elk van circa 220 paardenkrachten. De ballon zal 25 passagiers vervoeren, on de snolheid zal tusschen 35 cn 40 mijlen per uur bedragon. Het zal 6ouO roet hoog kunnen stijgen, en kan voorts een voorraad petroleum medevoeren, voldoende om 700 mijlen af te leggen, zonder te landen. Indien hot 6chip in de practijk aari de gestelde eischen voldoot, zal het door het Britsohe gouvernement worden aange kocht. Daar op hot oogonblik in Engeland geen enkele bewaarplaats aanwezig is, goed ge noeg om een dergelijk luchtschip te bergen, zal het direct na aankomst in Engeland, weer naar. Parijs teruggezonden moeten worden, zoodat genoemde parlementaire commissie tot haar leedwezen niet in staat zal zijn, hot nut van don ballon voor mili taire doeleinden im Engeland te demon- streeren. Dc redactie van de „Daily Mail" tee kent hierbij aan, dat, indien de commissie er in kan slagen, zoodanige arrangementen te maken, dat het schip gedurende een, maand wel in Engeland kan blijven, zij een bodrag van 5000 pd.st. bosohikbaar stelt, voor het bouwen van een garage om het nieuwe luchtschip te- huisvesten In -deze week, vermoedelijk lieden reeds, zal het rijksllichtschip Z. I aan het meer van Konetans opstegen en naar Metz stevenen, waai- het voorgoed gestationeerd zal worden. Aangezien het schip in 24 mi litaire tochten zijn bruikbaarheid bewezen heeft, zal het geèn proeftochten meer doen. De tooht. naar Metz zal, naar men ver zekert, '8 avonds ondernomen worden, zooveel mogelijk langs den oever van den Rijn gaan en ongeveer 13 uren duren. Een ingenieur Boerder te Dusseldorp heeft patent gonomen op een uitvinding die het mogelijk maakt, dat luchtschepen, volgens het stijve Btelsel gebouwd, die nu niet loodrecht op kunnen stijgen, maar in schuine richting omhoog gaan, voortaan loodrecht de hoogte in zullen gaan. Het Pruisische ministerie van oorlog heeft zich met den uitvinder in verbinding gesteld. Boerder is van plan, in Juli met den bouw van een luchtschip volgons zijn uitvinding te beginnen. Met een model moet hij goed geslaagde proeven genomen hebbon. In een weiland in den Prins Alexanderpolder, te Rotterdam is door den bliksem een koe doodgeslagen, toebcliooren- do aan den landbouwer A. de B,f wonende aan den Kralingschenweg aldaar. Het ca daver is naar het abattoir gebracht. Trein inventaris Eenmaat- regel, die aan het treinpersoneel der Staats spoor zeer ten goede zal komon treedt op 1 Juli a.s. in werking. Alsdan zal iedero bagagewagen voorzien rijn van een volledi- gen treininventaris, dien men de treinbe- ambten tot nu toe steeds van dèn eenen in den anderen trein kon zien dragen. Hier over is jarenlang door 't troinpersoneel ge klaagd met het voor hen uu gunstige gevolg. Een 4-jarig knaapje viel gisteravond to Amsterdam aan de Hout mankade te water en verdronk. Alle pogin gen tot opwekking der levensgeesten, aan het politieposthuis Willemspoort aongo- wend, bloven vruchteloos. Een geneesheer kon slechts den dood eonstateeren. TeSantpoorfcisD. K., e c n o u d e dcove man, door de stoomtram gedood. Dinsdagavond is to Hcmpol- der (N.-H.) verdronken de 18-jarige dienst bode E. V., die aan toevallen leed. Men heeft iu Engeland angst uitgestaan over het lot vao 28 man van do bemanning van den kruiser Sappho," die in een eigen bont van boord waren gegaan nvanr niet. te Dungenes9 aangekomen. Tan slotte vernam men echter, dat het stoom schip „Montenegro" ze iu het Kanaal had opgepikt. Z zijn te Middlesbrough ge land. Bezoekers van Londen van 17 tot 24 Juli kunnen daar op clo Theems 150 oorlogsschepen zien van de grootste linieschepen tot onderzecsehe booten toe. De admiralileit wil rins den ingezetenen van do hoofdstad een kijk geven op Engeland» stalen w&llan. In Maart zonk oen Franschfl Btoomfcreiler in een storm vlak onder Bolt Tail op de kust van Devonshire. Men is mot- duikers bezig zooveel mogelijk daaruit te bergen. Nu heeft een duiker ouder hot wrak een ander wrak gevondcu, blijkbaar van een oorlogsschip, want kanonnen on kogels lagen er verspreid. Een ten dcelo vergaan kanon is bovengebracht, en men twijfelt er niet aan of men was gestuit op het wrak van het Engelsche oorlogsschip „Ramillies", dat den 15 Fc4>ruari 17GO daAr in een storm is ten ondorgegaan. Van de 731 manneu aan boord braohten er slecht» 28 het leven af. De kapitein had Bolt Tail voor Rams Head, aan den ingang van Plymouth Sound aangezien. Een oud ver haal zegt, dat, toen een matroos hem op zijn vergissing opmerkzaam maakte, da matroos wegens insubordinatie in de boeien werd geslagen. Meetings tegcu don Belgi- sehen houwdegen-majoor Albreoht. Zon dag heeft te Antwerpen iu de zoal Van Wesenbeke do meeting plaats gehad tegen majoor Albrecht, dio, zooals men zioh zal herinneren zoo ruw optrad naar aanleiding van een protest tegen zijn commandeerea in het Fransch De meeting was zoo druk bezocht, dat een tweede moeting in oen ander lokaal moest plaats hebben. Verschil lende redenaars voorden het woord. Ten slotte word de volgende motie aangeno men ,,De Antwerpsche bevolking, in open bare meeting vergaderd, ingericht door heb Verbond der Vlaamsehe Maatschappijen, op 20 Juni, in de zaal Van Wesenbeke, gezien <!•-• .stelselmatige verkrachting der taalwet op de burgerwacht in het korps der Jagera- Verkenncrs; gezien do incidenten hieruit» voortgesproten op Zondag 13 Juni en waar uit. tcp overvloede gebleken is dat de heer Albreoht-, als hoofd van een gowapend kórp3, een voortdurend gevaar oplevert voor de openbare rust en do veiligheid der burgers; gehoord de verschillende sprekers, die zich uitlieten in dien gecst^ eisdit niet alleen een stipte toepassing der taalwet, maar tevens de afstelling van ma joor Albreeht als hevelhebber van heb korps der burgerwacht." De vergadering heeft ook een t-dr-gram' aan den Koning gezonden, waarin het ont- slasr van den majoor wordt gevraagd. Het goveoht, dat Zondagmi d- dag te Liverpool geleverd is, schijnt uit gelokt te zijn dóór een troop gewapende Orangisten, die een roomsohen kerke lijken ommegang wilden verstoren. Do politie had van het plan bijtijds de lucht gekregon. Er waren daarom zeshonderd konstabels en ongeveer 20 bereden agenten samengetrokken. Op het oogeublik, dat dc ommegang zou vertrekken, kwamen een aantal man nen, die met sabels, niesson, knuppels en steenen gewapend waren, liit een zijstraat' op de roomschen afschieten. De politii» keerde den aanval, maar kreeg een hagel van steenen op haar hoofd. Aan het hoofd van de aanvallers stond oen man, dio eeni sabel zwaaide. De bereden politie deed verschillende uitvallen, maar de verstrooi de menigte stroomde telkens weer samen* Een officier van de politie kreeg een sne de over een oor, dat het er bij hing, en verscheidene agenten liepen van flefteohcn en steenen kwetsuren op. Ook ettelijkë Orangisten werden verhavond. Voor de menigte voorgoed uiteenging, drong zij eenige huizen van katholieken bin nen en sloeg er hét. huisraad kort en klein. 22) „Wacht maar, nu zal je wel bezoek krij- gen-" i ri „Dut geloof ik niet; wij wonen reeds te lang hier en gisteren heeft iedereen kun nen zien, dat. vij slechts als gotuigen kwa men." „Komaan, nu moot ik weg!" Yolande. stond op. ,,Trouwe>loozeberispte Chloë. „Hcolemoal niet trouweloos, maar zeer yetrouw aan mijn ideaal." „Als je eenmaal trouwt, zal je arme man onder de pantoffel zitten!" voorspel de mijn vrouw. trouw nooit. Ik heb maar één man gekend, die naar het me voorkwam goed genoeg was om echtgenoot te wezen. Maar alleen voor jou, Chloë, nog lang niet voor mijZoo, nu weet jelui allebei het. Èn nu moet ik inderdaad weg." We konden haar niet langer houden. Maar cok het alleen-zijn heeft veel aan trekkelijks. Ik stond den volgenden och tend op in de beste stomming, alsof mij iets bijzonders aangenaams wachtte. Zachtjes sloop ik naar beneden en maakte in de keuken het vuur aan. Mary had ge- Borgd voor droog gehakt hout en dit in het waschhuia opgestapeld. Ik zette den ketel op bet vuur, poetste de kachel af en had de ontbijttafel reeds gereed, toen Ohioc kwam. Ik weet niet wie van ooi beiden in het huishoudelijk werk meer plezier had. CHloê vond er haar voldoening in van na ture, en ik wil wel bekennen, dat, wan neer ik mijn vrouw zoo bezig zag, mij dit nog aangenamer was, dan. wanneer wij te zamen in den tuin wandelden. Ik zie haar veel liever werken in het huishouden, dan &an_ ^xIq^. „teekentafel zitten en met alle krd^hteir' Verken om haar deel bij te dra gen tot bestrijding van de kosten der huis houding. In de theorie moge het opgaan, dat ook zij haar capaciteiten gebruikt zoo goed als ik, maar in de practijk is het mij niet aangenaam; ik verdien het geld liever alleen en laat het haar uitgeven. Natuurlijk is deze denkwijze sleohts een overblijfsel uit barbaarsche toestanden. Van den anderen kant wilde ik haar ech ter ook bewijzen, dat ik evengoed vegen, poetsen en ander huiswerk verrichten kan als zij; ja, misschien nog beter. Toen al het noodige werk verricht was, was Chloë's arbeidslust nog niet voldaan. „Eerst maak ik. de koffietafel gereed, en dan kun jij aan je novelle verder werken; dan trek ik mijn oudste spullen aan en neem de porseleinkast eens onderhanden. Je weet, ik heb er Mary niet aan laten komen, maar de kast steeds gesloten gehouden, zoodat al het goed nu afschuwelijk stoffig is. Dan schrob ik den vloer en maak het porselein schoon en..." „Laat mij je ten minste helpen." „Neen, daar komt niets van in. Jij moet in je intellectueelen arbeid niet gestoord worden en met je beroep bezig zijn. Waar wil je werken 1" „In de kluis", antwoordde ik met toe geeflijkheid tegenover zooveel taaie vol harding. „Het is het eenige vertrek, waar ik het buiten jou uithoud." „Een vleiend compliment 1 Als belooning daarvoor mag je me een emmer met heet en een mot koud water brengen." Dit kleine gesprek soheen mijn geest te hebben opgefrischt. Ik schoot met mijn geschiedenis vlug op. De intrige was goed gesponnen en mijn schrijfmachine tikte vergenoegd. Ik was midden in een spannen de scène, waarin de directeur eener Maat schappij een eerste bedrieger ontmas kerd wordt door een eenvoudig typewrit- stertje, toen ik het schrille geluid van de hel hoorde daarbuiten aan het hek. „De melkboer!" dacht ik en awende tege lijkertijd, dat het voor uhloë in haar „oude spullen" een wit-en-rood-gestreepten onderrok en een keukensohort met lange mouwen niet aangenaam moest zijn om de melk aan te nemen. Daarom ging ik naar beneden. Bij de galerij, van waar uit men de vestibule kon overzien, bleef ik staan, want de stem, die ik hoorde, was noch die van Cliloë noch die van don melk boer. Zij klonk bits en onaangenaam. Midden in do vestibule stond het schoon gemaakte porselein, de helft van den mar meren vloer was geschuurd, de andere stond nog onder water. Een emmer mei water stond naast de tafel, en Chloë, die sr allesbehalve presentabel utzag, was van dengrond opgestaan en de bezoekster met een borstel in de hand tegemoet ge- gaan. „Is uw mevrouw thuis vroeg de schrille stem. Chloë aarzelde een oogenblik. Dooh ik bemerkte aJ spoedig aan haar houding, dat zij van plan was een spelletje te spelen. „Wilt u niet binnenkomen?" vroeg zij vriendelijk. De bezoekster zag er even gewoontjes uit als zij sprakdaarbij was zij vreeselijk opgedirkt: de garneering van zwarte git ten op haar japon gaf een ruischend ge luid. Okloë veegde met schalksch gezicht eerst een stoel af, alvorens dien aan haar be zoekster te presenteeren en ging toen ge heel ongegeneerd tegen de tafel leunen. Ik zou wel gaarne naar beneden gegaan zdjn om haar dit bezoek niet alleen te laten ontvangen, doch het schouwspel vermaakte mij te veel. „Je mevrouw is zeker uitgegaan", ver volgde de bezoekster. „Ik hoor, dat mijn heer en mevrouw gisteren in de kerk zijn geweest; ik was er toevallig niet. Daar, geef asjeblieft mijn kaartje aan mevrouw. Maar zeg eens: kun je 's middags om vier uren nog niet behoorlijk aangekleed zijn? En je hebt niet eens een muisje op; dat moest je nooit aflaten, ook niet al is me vrouw uit." „Ik ben mevrouw zelf". En Chloë ging ritten. „Neen, geen excuus, of het moest zijn, omdat u dienstboden van anderen de les wilt lezen." De bezoekster was in haar verbouwe reerdheid opgestaan. „Pardon, blijf u zitten. Het is zeer vrïen- delij'k van u, ons te komen bezoeken; mijn man zal aanstonds beneden komen om thee te zetten." „Ik ben zoo, zoo erg bijziende," stotterde de bezoekster, die zich op alle manieren uit haar onaangename positie trachtte te red den. „Het spijt mij versohikkelijk..." „Hoe jammer, dat u zoo bijziende bont,"' huichelde Chloë, doch begon onmiddellijk hartelijk te lachen. „Het was zoo komiek, maar ik ben er eigenlijk trotsch op, voor een dienstmeisje te worden gehouden, want ik doe het huis-« houden liever dan mijn berocpswerk." „Uw beroep?" was de verwonderda vraag. „Ja, mijn man en ik oefenen een be roep uit en moeten stevig worken." „Dan moet zoo'n groot huis zonder dienstbode wel zeer bezwaarlijk voor u zijn," merkte de dame op. „Denkt u? Neen, het bevalt ons hier goed." „Maar het mort tooh veol aan huur doen," hield de andere vol. „Dank u, dat gaat nogal „Op veel visite behoeft u niet te reke nen. Men houdt zich hier zeer op een af stand, en het is moeilijk met dc eerste fa milies ïiï aanraking te komen." „Waarlijk, wat is er dan noodig, om tot die eerste families toegang te verkrijgen t Zeker geld?" „Nu ja, onzj beate families hier zijD ge fortuneerd," hernam de nndero. „In den omgang moet men zeer kicschkeurig zijn, placht de voortreffelijke bisschop van Selsea te zeggen. „Ik geloof, dat u zijn woorden verkeerd begrijpt," merkte Chloë op. „Hij doelde op den omgang voor zooverre het den geeste lijken invloed daarvan betreft." „Hebt u hem gekend!" De bezoekster raakte b'i'.kbiar minder op haar gemak. (.Wordt vervolgd.).

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 5