CENTRAAL APOTHEEK, Ter overiiemiig aangelioden Bussen, inhoudende 25 stuks ronde Beschuit 21 Cts., Bussen, SS kleine ronde Beschuit li Cts., WINKELHUIZEN. NIEUW! NIEUW! Alom verkrijgbaar. Hartesteeg 2 Gatz Genua- I olie Ho. 15130. X.BIDSCH DAGBLAD, Maandag- 21 Juni. Tweede Blad. Anno 1909. NECTAR- en HEBE-ESSEB8ÖES, ter bereiding van Limonades en Lilke&sren. Verkrijgbaar bij GEBRS, CHRISTIA AN SE, Drogisten, Hoogewoerd 3, Telefoons*. S99, Büevens onze bekende Bussen-Beschuit, brengen wij van af Maandag* 21 Juni tevens in den handel7ns 102 waarbij de Bussen in den prijs zijn begrepen. de beste Slaolie. De Firma A. VERHOOG J.zn. Timmerman en Metselaar Ondo VesS1Ö9B, Haar maai 0. H. DE „S38SQ, GRATISS! ievroaw DE GÜAAF, Verloskundige, Credietbank voor Nederland, J. SUSAÊI—BA8ÖS8C8 - Dameskapster. Het Winkelhuis en ruime Bovenwoning met aparten opgang te huur. Buitenlandsoh Oyerzioht Uit Gent wordt gemeld: Do Ru s s i- iohe anarchist Hartenstein, (beschuldigd van afpersing, het maken van bommen en yan moord op een commissaris van politie en een agent, die hem kwamen arresteeren, ia door het Assisenhof van Oost-Ylaande- ren veroordeeld tot levenslangen dwang arbeid. De keizer van Duitaohland is met de „Hohenzollern" Zaterdagavond te Keufahrwasser aangekomen en nog dien selfden avond over Berlijn naar Hamburg vertrokken. De Duitsohe Rijksdag besloot met algemeene stemmen tot commissoriale behandeling van de door de Regeering in gediende voorstellen omtrent aanvul- lingsbolastingen en over te gaan tot de tweede behandeling van het oor spronkelijke regeeringsontwerp. De afgevaardigde Bassermann deed het voorstel de door de financieele oommissfe voorgestelde aanvullingsbelastingen als initiatief-voorstellen te beschouwen en doze thans in eerste lezing afzonderlijk te be handelen. De afgevaardigde Singer stelde voor deze onderdeelen van de agenda te schrappen. Na. een langdurig, heftig debat werd het voorstel-Singer verworpen tegen de stem men der vrijzinnigen en sociaal-democra ten en eveneens het voorstel-Bassermann met 186 tegen 116 stemmen. Voor dit voorstel stemden de nationaal - liberalen, vrijzinnigen, socdaal-demooraten en het grootste gedeelte van de Rdjks- partij. De besluiten der commissie zullen dus samen met het oorspronkelijk regeerings- voorstel onmiddellijk, in tweede lezing wor den behandeld. Hof Petersburg8dhe Telegraphisch Bu reau verneemt, dat de Engelsche gezant te St.-Petersburg sir Arthur Nicolson, na dat hij van den Engelsohen vice-consul te Wiborg mededeeling had ontvangen van het gebeurde met het stoomschip „W o o d b u r n", den minister van bui- tenland8che zaken schriftelijk heeft ver zocht om opgave der redenen, die tot de maatregelen tegen dit koopvaardijschip badden geleid. In antwoord op die nota deelde de mi nister van buitenlandsohe zaken aan den Engelschen ambassadeur de feiten mede, in den vorm, zooala de generale staf der marine die had gepubliceerd. De generale staf nu maakte de volgen- do mededeelingen openbaar: Met het oog op het meer voorgekomen geval, dat zoowel Rusissche als buiten landsohe handelsstoomschepen de stand plaatsen in de Russische territoriale wate ren van het zich daar bovindonde eskader der vloot naderden, en zonder te letten op de waarschuwing van de wachtschepen on der het bereik van het geschut van het eskader doordrongen, is het ia de laatste jaren noodig gebleken vaste regelen voor zulke gevallen te stellen, welke voor tie Finsohe scheren door den gouverneur-ge neraal van Finland ingevoerd, in Engel sche yertaling in de in Jan./April j.l. door het Engelachc Handebdepartement uitge geven „Aanteekeningen voor zeevarenden" zijn afgedrukt. Den 16den dezer kwam de Engelsche handelsboot „Woodburn" onder leiding van Finsohe loodsen uit de scheren en vertrok zeewaarts. Bij nadering door de boot van de schepen, die het keizerlijk jacht geleid den, ging de wacht hebbende torpedoboot do „Woodburn" to gemoet en beval den koers te veranderen en buiten het bereik van het geschut te komen. Daar de „Woodburn" ondanks dit bevel in haar koers naar het keizerlijk jaobt volhardde, gaf do torpedoboot drie losse schoten af. Toen de stoomboot hierop tooh niet van richting veranderde, word met scherp geschoten tegen de bovonste deelen van de stoomboot. Toen op datzelfde oogenblik de torpedo- boot „Emil Boekh&ra" ook bemerkte, dat de „Woodburn"- dreigde op het .Keizerlijk jacht aan te stoomen en reeds de linie van den geschutskring had overschreden, gaf het eveneens een schot los kruit en daarna een scherp schot uit een 7ö m.M. kanon, dat het onderste gedeelte van den sohoorBteen raakte'. Er zijn nog meer bijzonderheden te wachten. Het officdeele nieuwsagentschap te St- Pefcersburg meldt omtrent het geval: Woensdagavond werd de „Woodburn", die in het vaarwater stoomde, waar het Russische eskader was geankerd, met een lading hout voor Engeland bestemd aan boord, wegens overtreding van een der voorgeschreven bepalingen, gesignaleerd ora bij te leggen. Do gezagvoerder van het EJngeïlsche schip edlitor gehoorzaamde niet aan dit signaal, maar stoomde door. Een der Russische schepen vuurde daar op drie losse Bohoten af, waaraan de En- gelschman zich evenmin stoorde, en daar op vier scherpe schoten. Blijkens een berioht van den gezagvoor- der van dé „Woodburn" aan zijn reèderij,. waren de-zo schoten goed raak. De stoom pijpen van' het Engelsche schip werden vernield en een der projectieion trof do stookplaat-s, waar eon der stokers ernstig werd gewond, terwijl drie anderen minder efnstige kwetsuren beliepen. De „Woodburn" liep Frederikshaven binnen, terwijl de ernstig gewonde stoker naar het hospitaal te Wiborg werd overge bracht-. In Engeland heeft dit goval groot öp- fcien gewekt. De bladen zeggen er wel niet veel van, maar te New-Castle, waar de reederij van het schip is gevestigd, en te Nort-Shields, waar kapitein en stuurman wonen, is do verontwaardiging over dat beschieten van oen vreedzaam handelsschip zeer Zij, die in October 1604 getuigen waren van de algemeene opwinding, die het Dog- gersbank-incident veroorzaakte, zullen teker verbaasd zijn te zien hoe bedaard de Engelsche openbare meening het nieuws heeft ontvangen van het incident in da baai van Pitkapaari, lezen we in een tele gram uit Londen van de Matin". „Er is hier hoegenaamd geen strekking om de beteekenis van dit incident te overdrij ven en in officieele kringen ia men zeer ge neigd heb incident te beschouwen als gevolg van een te betreuren vergissing en van izenuwaohtigheid bij zekere officieren van do Russische marine. De wijze, waarop de Russen hun fout erkenden; de zorg, die zij Lebben gewijd aan den gewonden machi nist van het Engelsche - stoomschip, hun beminnelijkheid daarop jegens de overige bemanning, waren voldoende om te bewij zen, dat de zeelieden van de bevriende na- tio zelf in de eersSè plaats de begane dwa ling betreurden en bijgevolg de eersten waren om den indruk te verzachten, dien (het inaident hier had kunnen maken." De „Daily News" geeft eenige sarcasti sche opmerkingen. „Zelfs ter zee heerscht de anarchie in Rusland", schrijft het blad en vraagt dan welke maatregelen men denkt te nemen bij het bezoek van den Tsaar aan Cowes. Wanneer de gevaarlijke zóne zich tot een straal van zes mijlen van de ankerplaats van het keizerlijk jacht uit strekt, is het te hopen, dat zij duidelijk ia aangegoven. Hot blad raadt den deel nemen aan de regatta hun jacht te voor zien van platen I De „Times" schrijft: Een te betreuren incident heeft zich voorgedaan bij de ont moeting van de beide Vorsten, maar wij zijn er zeker van, dat onze vrienden, de Russen het evenzeer betreuren als wij, en dat zij do noodige verontschuldigingen zul len aanbieden, indien, zooals het geval sohijnt te zijn, het optreden van het Rus- sisah sohip niet door de omstandigheden gereohtvaardigd was. Er zijn Engelsche bladen, die voorstellen in de groote havens de volgende bekend making op te plakken: Waarschuwing san Zee varend en. Tussohen 8 1 J u 1 i en 3 A u g. a 8. zal de Tsaar 8 toom en door Het Kanaal, Welk vaarwater dan onveilig zal zijn voor Britsche schepen. Blijkens medédeolingcn in de Ifcaliaansoh^ bladen sullen de Tsaar en jrJq gemalin in October een bezook brengen aan R o in a en daar vier dagen vertoeven. Zij zullen Z. H. den Paus bezoeken on vervolgens te Napels rich inschepen op een oorlogsschip yC£; SCL bezoek aan Sioilio. I)e „Eoonósristfr'* te Rome drukt in een hoofdartikel zijn leedwêz^l uit, dat inder tijd niet do raad van den koning ia om voor de slachtoffers van ït» aardbevingen geen hulp aan to nemen uit het buitenlaixL Thans doen de lö millioen uit het buitenland maar weinig tegenover de 300 millioen totale schade. Daarbij is men thans aan laster prijs gege ven, omdat men rekenschap moot afleggen tegenover het buitenland van hot gebruik van het geld, van daar gestort, en het oo- mité nog steeds geen verslag van de verdee ling der gelden uitbracht. Tegelijkertijd wordt bekend, dat het Regeeringsonderzoek naar het besteden der golden in Catania, het gebied van den afgevaardigde De Feli ce, afgoloopen is en zulke leelijko dingen aan het licht bracht, dat de afgevaardigde De Felice zich haastte het bestuur der stad als zondenbok te nernen. Intussohcn wordt de uitslag der cnquóto nog niet medege deeld, alleen de „GiornaJe d'Italia" heeft cenigo korte gegevens, die ec! ter welspre kend zijn. Zoo zou de wethouder Galatisto twee maanden lang een voorname familio -uit Messina in zijn huis hebben genomen. Hij zond daarna adressen in tot steun dezer familie, als wier gastheer niet hij cclf, mater oen zijner beambten fungeerde. Zoo kreeg hij 4862 lire, maar met do onderteekening van het bevel tot uitbetaling daarvan ging het ook al niet zeer eerlijk toe. Hij kreeg van het Weener hulpcomité 13,000 lire, waar van hij nooit afrekening gaf. Eorst na lang nmnen kwam hij rac-t 5600 lire te voorschijn. Meer dergelijke staaltjes worden verteld. Uit Catania meldde men don ook a i do Daily Mail", dat er niets is gedaan voor den herbouw van Messina, zeixs geen plan nen zijn ontworpen. Er bevinden rich slechts eenigo houten barakken, waarvan de beste nog werden gebouwd door vreemd© werk lieden. Het hout, door vreemde oomitó's tot hulpverleening gezonden, is verdwenen, nadat het maandenlang in het water en slijk van Measina was verteerd. De slachtoffers, die het meest hulp be hoefden, kregen bijna niots. De afgevaardigde Cologanni zeide in het parlement, dat do ramp van Messina voor de Italiaanscho niarino een tweodo Lissa was, daar de marine nog steeds aan dezelf de kwaal lijdt als toen, nl. van gobrek aan initiatief bij d-e leiders en him vrees in ge val van nood zelf do verantwoordelijkheid te dragen. Aan de Temps" seint men uit Boeda pest: Er wenden to Agrara hevigo vecht partijen geleverd tussohen coalitionnisten en aanhangers van Stfcrtjewitsj. De politie" moest krachtdadig optreden tot borstel van de orde. Volgena den „Courrier d'Orient" heef! de voorloopigo regeering van Kreta in het buitenland voor rekening van Grieken- laad vijf batterijen berggeschut besteld. Het eiland rust zich krachtig ten strijde. De Turksohe vloot ligt in de baai van Gemlik in de zee van Marmora en zal Cinnen enkele dagen nfu\p Smyrna varök. Uit Konstantinopcl wordt aan de „Temps'* geseind: Generaal Mahmoud Chefket Pasja heeft uit naam der Turkscho regooring een tweede nota aan de mogendhedon gezon den, waarin dezen wordt verzocht haar troepen op Kreta to laten. Bij de behandeling eener interpellatie omtrent Kreta keurde de Turkscho Ka mer do volgende, door Rifaat Pasja af gelegde verklaring goed: „Wij hebbon onze rechten op Kreta. Wij zijn wel is waar vredelievend gezind, maar zullen deson danks niet aarzolen onze toevlucht to nemen tot geweld wanneer onz» rechten worden aangerand." Uit Tanger ontvangt de Matin" hot be richt, dat do toestand in M ar o k k o zeer onrustbarend begint te worden. Do voor name lcaïds staan met Sultan Moulay Qafia op zeer gespannen voet,, wijl doze hen ge heel en al buiten do staatszaken houdt. Do demoralisatie onder de troepen neemt toe, desert io on vergrijpen tegen de tucht zijn aan do orde van den dag. Onder de tot verschillende stammen behoorendo man schappen komen telkens hevigo vechtpor tijen op -leven en dood voor. In het verslag, dat do „Times" van ho» vrouwencongres te Toronto in Canada geeft, lezen wij dat do openings vergadering gekenmerkt werd door een in teressant voorval. De Nederlandsche af gevaardigden boden lady Aberdeen, de voorzitster, een ebbenhouten presidentsha mer «aan. Juffrouw Baelde, uit Rotterdam, voerde daarbij het woord en. zei, in cea luimige toespraak, dat haar medo-afgo- govaardigden liet op het Berlijnsche con gres niet prettig hadden gevonden, dat do vergadering tot de orde word goroepen met een stok. Vandaar hun geschenk. De Vrouwonraad van do Voreenigdo Sta ten, clio in Juli vergadering houdt ta Seattle, in het Noordwesten van de Unie, heeft do buitenlandscho afgevaardigden van het Vrouwencongres daartoe uitgjnoo- d'ïgd. Do uitneodiging is aangenomen. Faillissementen. F.. Monthen, koffiehuishoudcr te Vroos* wijle. J. Ekkcrman, vroeger broodbakker, thans werkman, te Enkhuizen. LE111EÏV, Al onze Beschuitsoorten zijn vervaardigd van prima Grondstoffen, munten uit door fijnheid van smaak, zijn voedzaam, licht verteerbaar en gegarandeerd zuiver. Geldleeningen worden gesloten met en zonder borg, n. omstandig heden, ook op pensioenen, polissen, wissels, 1ste «d 2de hypotheken, eui. Brieven lett. R. P. 2253 Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Amsterdam. 6798 6 wordt bij Gedistilleerd Wijn 10 pCt. Frambozen Nieuw Rood Jenevor Brandewijn Cognao Boerenjongens Oude Klare 7123 25 R. en W. "Wyn 15. en W. Port Madera Malaga Samos P-Unwjjn Champagne Advocaat afhalen van 5 pCt. en van korting gegeven. Per Citer. ƒ0.46 ƒ0.65 ƒ0.80 ,0.70 ƒ0.90 0.72 0.80 0.90 ,0 72 „0.80 „0.90 „0.90 ,1.06 „1.20 „0 80 „1.- „1.- ,1.10 „1.25 Per flesch. ƒ0 60 ƒ0 60 ƒ0.80 ,0.60 „0.80 ,1.- „0.60 0.80 ,1.- „0.80 „1.- ,1.25 „0 60 „0.80 .0.80,1.- .1.- ,2.- ,3.- „0.80 ,1.10 beveelt zich beleefd als zoodanig aan. Tolephoon No. 884. Werkplaats: Gedempte Volmolengracht, hoek Oude Vest. 1486 10 élk soort Schoenen, inge richt voor voeten met ge breken. 5448 13 Reparatie wordt spoe dig afgeleverd. Donkersteeg 9. zend ik per post aan een ieder een Monsterpakjo met nadere beschrijving van een geneesmiddel, dat onfeilbaar herstelt alle zlokten, die hun oor sprong vinden uit onzuiver, onrein bloed. Duizendon *Un reeds genezen. Lijdt U aan hoofdpyD, duizeligheid, rugpijn, koorts, aan de maag, aan de nieren, verstopping, zweeren, rheu- matlek, of een of ander voortkomende uit onzuiver, onrein bloed, schryf aan: v. Heimburg, Middelburg, Ylasmarkt. 7139 22 Bewaart mtfn adres, knipt het uit, ik adverteer slechts een enkele maal, de monsterpakjes zyn myne reclame en dank zy de wonderbare, uitste kende geneeskraoht en de goedkoope prijs vindt het artikel duizenden afne men, die het verder aanbevelen. 4582 27 Het COLLEGE van REGENTEN over de w Rijkswerkinrichting voor Vrouwen", te Leiden, zal op Vrijdag don 25sten Juni 1909, des voormiddags te 10 oren, in voor noemde inrichting, in hot openbaar, onder nadere goedkouring van den Minister van Justitie, AANBE STEDEN 7178 37 De levering van het be- noodigde Roggebrood voor het onderhoud der Verpleegden in boven genoemde Rijkswerk inrichting, gedurende het 2de halfjaar 1909. De voorwaarden van aanbesteding liggen ter lezing op het Bureau van den Directeur dor Inrichting voor noemd, des voormiddags van iedsren werkdag, alwaar torens nadere inlich tingen to bekomen zijn. De inschryvlngsbiljetten, op zegol geschreven, moeten bevatten den naam en de voornamen van don lD8chrüvor on zyn Borgen en door eerstgenoemde onderteekend zyn. Zy moeten op den dag der aanbesteding des middags 12 uren aan de Rijks werkinrichting zyn ingeleverd. Het Collego ran Regenten: A. W. KROON Jr., 7178 87 Voorzitter. FOKKER, Secretaris. Leiden, 19 Juni 1909. Wagenstraat 833, Den Raag, Telefoon 1120. Dagelijks te Consulteeren. Ook per Brief. ""^^2 6315 10 To huur op verschillende standen: 3 Winkelhuizen, waarvan één, nog in aanbouw zijnde, naar wensch van den huurder ingericht kan worden. Eón dezer perceelen leent zich bij uitstek voor Lunchroom en Melksalon. Intormatiên bij A. VAH LEEUWEN, Villa „Gertrude", Katwjjk a/Zee. 7125 20 Nieuwe Rijn 28, te Leiden, geeft uit 4^ pCt. Obligation in stukken van f IOOO, 500, f IOO en /'SO tegon den koers van /'ÏOO; verkrygbaar by elkon Kassier en Commissionnatr in Effecten. 6734 20 Nieuwe Rijn 18, levert tegen zeer billijke prijzen Recepten, Verhand- stoften, Ziekenverpiegingsarlikeien, Medicinale Wateren, Specialités, zooals: Kina Laroche, Sanatogeeo, Emser Pastilles, SCO'i'T's Emulsie, enz. 5510 20 2 vrije Salon». Gelegenheid om te wachten. Degelijk adres voor fijne Haarwerken. Nieuwe F ranse he en Dnitsclie Modeplaten. VBOUWESTEEG 3. 3G57 12 TELEFOONS. 866. op den druksten Winkelstand te Leiden: een ruim 30 jaren gunstig bekende Zaak in Burger-Heeren-, Dames-, Kinder-fólode- on aanverwante Artikelen. Ernstig reflecteerenden (geen tusschenpersonen) gelieven hun Brieven in te zenden aan het Bureel van dit Blad onder No. 7193. 40

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 5