Huizen van beton. FUCHSIA'S. „Architectural verhaalt hetgeen de heer Harms, een der auperintendanten van E<ii- i#onv schreef over Edisons uitvinding om 'huizen van beton te gieten. Dit eerste huis zullen wij verdiepings- gewijze gieten, maar later, als we eens er gens een heele rij woonhuizen maken wil len, beginnen wij met het fundament en den kelder. Ala deze onderbouw voldoende verhard is, wat waarschijnlijk een maand zal duren, beginnen wij met den eigenlijken gietbouw. Terwijl de gietvormen opgesteld worden, wordt het beton gemengd en daar na zal de giet&rbeid niet langer dan zes oren duren. Zulk een huis zal 2600 koeten, terwijl een dergelijk huis uit hout en steen f 20,000 a t 25,000 koet. Dat is een besparing, die de moeite waard is l Zelfs wanneer een huis geheel op ziohnelf gebouwd wordt, zul len in h t ongunstigste geval nog altijd de bouwkosten minder dan de helft bedragen van die van iedere andere bouwwijze. In deze berekening zijn begrepen de water- en gasleiding, de verwarmings- en verlich tingsinstallatie, enz. Zulk een huis zal ge noeg ruimte bieden voor twee families en de huur, berekend op 6 pCt., zal in ieder geval laag genoeg zijn, om den huisvader, die nu minstens f 25 maandelijks betalen moet, te veroorloven, met het spoor naar zijn werk in de stad te gaan. Wij denken met een vormenrij drie hui zen in twee maanden geheel gereed te kun nen maken; en het zal daarbij niet eens van veel invloed wezen of zand en steenen genoeg ter plaatse voorhanden zijn; want daar uitsluitend aan rijenbouw gedacht wordt, zullen de kosten voor het materiaal en rijn vervoer tot het uiterste terugge bracht worden, zoodat het daarvoor uitge trokken bedrag van f 750 voor een huis ge makkelijk toereikend is. Men heeft beweerd, dat Edison bij zijn begrooting waarschijnlijk te optimistisoh geweest is, en heeft twijfelend en waar schuwend op de verschillende bezwaren ge wezen, die echter alle te overwinnen zijn. Men mag natuurlijk niet verwachten, dat deze bezwaren alle in korten tijd uit den weg te ruimen rijn. Maar men weet ook, mot wien men te doen heeft; men weet, dat Edison volbrengt wat hij belooft te zullen doen, al lijkt het ook nog zoo ongelooflijk. Men zi,et zeer wel in, dat, wanneer Edi son's systeem economisch en practisch blijkt te zijn, er een volkomen omwenteling in den woonhuizenbouw te wachten staat- Zijn streven is in de eerste plaats om te werken ten algemeenen nutte, voor zoover het be treft de verkrijging van goedkoopore en meer bewoonbare huizen buiten de groote stad, waardoor de minder met aardsche goe deren bedeelde volksklasse tegen het brand en besmettingsgevaar harer tegenwoordige woningen behoedt wordt Het proefhuis heeft een lengte van 15 M., een breedte van 5.50 M. en een hoogte van 11.5 M. Bij de eerste verdieping wor den de buitenmuren 30 c.M. dik, bij t»e jtweede 24 c.M. Het dak wordt 18 o.M. en Ide vloeren en tusschenmuren 12 c.M. dik. De ijzerversterkingen zullen uit 1.25 c.H. dikke getorste staven bestaan. De schoor tenen worden van terra-cotta gemaakt. Bij het gieten zijn in de loodrechte giet vormen geen bijzondere moeilijkheden te vreezen; wel echter kan men zulks ver wachten bij het gelijkmatig doorvloeien der massa in de horizontale vloergietvormen, vooral door de te voren aangebrachte ijzer- versterkingen, die bovendien door tijdelijke hulpconstructies op naar plaats gehouden moeten worden. Een fiasco zou hier zeker te verwachten zijn bij mogelijk omlaag zak- fen der zwaardere bestanddeel en van de geheel vloeibare betonmassa en bij te snel verharden. De daarvoor gedane kostbare proeven hebben echter geleerd, dat bijvoe ging van een bijzondere soort leem in de juiste mengverhouding zoowel het neerzin ken der zwaardere deelen als het te vrceg verharden verhindert, en dat bij juiste be handeling ieder gebrek, zelfs het ontstaan van* luohtblazen, uitgesloten is. Men wil namelijk het beton gedurende het gieten voortdurend in beweging houden door om roeren met bijzondere instrumenten, die een slagruimte van pl.m. 1 M. noodig heb ben. Na acht uren is de massa nog bijna evengoed als een versoh mengsel. Daar in hocgstens zes uren het heele huis klaar rijn zal, behoeft men zich dus niet in het minst te verontrusten. Door de proeven is verder bewezen, dat het losmaken der vormen en het later plaats vindend uitoetten en krimpen van het beton op het opstellen der gietvormen en op de constructie van het huis geen in vloed hebben. Het is namelijk mogelijk, het overtollige water te verwijderen, zoo dat het beton door rijn eigen gewicht zoo veel mogelijk samengeperst wordt en bij het verharden heel weinig krimpt. Door deskundigen is meermalen het be zwaar geopperd, dat een zoo vloeibare be tonmassa eerstens zeer belangrijk in haar gelijkmatigheid door het berinken van zware bcetanddeelen beïnvloed moest wor den en ten tweede wekenlange verharding noodig zou zijn, om slechts haar eigen ge wicht te kunnen dragen. Het is echter te begrijpen, dat men nog nergens een zoo danige betonmenging toegepast heeft als die Edison nu gevonden heeft. De massa is vloeibaar als water, d. w, z. rij laat zich gieten als water, hoewel de steenen niet aan de oppervlakte komen, aelfs wanneer onder de ongunstigste om standigheden doorgewerkt wordt. Altijd was de oppervlakte zuiver en gelijkmatig. Stee nen echter, die men inwerpt, zinken niet, en wanneer de pap zes dagen onaangeroerd gestaan heeft, is de massa harder dan een der tot nu toe gebruikte soorten. Bij de laatste proefneming werd het beton in een pijpvorm van 1 C.M. diameter gegoten, die eerst 3 M. loodrecht naar onderen, dan 1.5 M. horizontaal, daarna 1.6 M. loodrecht naar boven ging, vervolgens telkens 1.5 M. horizontaal, loodrecht naar onderen en ho rizontaal en ten slotte loodrecht opvoerde, om te kunnen nagaan, hoe h.og het beton daarna nog stijgen zou. De uitslag was, dat het beton zonder eenige luchtblaas of dus danige fout de gezamenlijke pijpen vulde cn bijna nauwkeurig tot de hoogte van het in gieten steeg. De totaal-uitslag der proeven geeft aan leiding tot de volgende conclusies: L Alle practische constructie-moeilijkhe den zijn bekend en meest reeds overwon nen. 2. Er is een betonmenging te maken, 'die alle gietvormdeelen gelijkmatig doorvloeit. 3. De leemtoevoeging vertraagt het ver harden niet op schadelijke wij». 4. De zwaartekracht der deelen heeft geen invloed op de gelijkmatigheid der men- ging gedurende het gieten noch gedurende het verharden. 5. Een huis kan .on de bedoelde wij» ge goten worden. De Fuchsia is vrij algemeen. Om te be ginnen deelen wij in het kort haar geschie denis mee. Haar naam dankt zij aan den Duitschen botanicus L. Fuchs; geen enkele der hier gekweekte soorten is inheemsch, doch ze zijn alle uit Amerika en Nieuw- Z eel and tot ons gekomen. De eerste Fuch sia werd in het laatst der 17de eeuw door pater Plumier in Chili ontdekt en is nu nog bekend onder den naam van Fuchsia coccinearij werd in het jaiT 1788 voor het eerst in Europa ingevoerd. De meeste der nn voorkomende fraaie soorten waren niet vóór 1837 bekend, zoodat, zooals men ziet, het kweeken dezer bloem nog van betrek kelijk jongen datum is. Ieder weet, dat de bloemen der Fuchsia alle min of meer.hangen; waarom dit ech ter zoo is, zal menigeen niet weten. Zal een bloem zaden voortbrengen, dan is het noo dig, dat zij bevrucht wordt, en dit geschiedt doordat het stuifmeel van de meeldraden op den stamper komt. Nu zijn echter de meeldraden korter dan de stamper, zoodat, als de bloemen rechtop stonden, de bevruch ting niet kon plaats hebben, ten minste veel bezwaarlijker rou gaan. Nu ze echter hangen en daarbij erg beweeglijke bloem stelen hebben, kan dit weL Nu wat de behandeling, ens. betreft De Fuohsia is een plant met eeQ rusttijd; gedurende dien rusttijd groeit ze niet ea moet dus ook niet begoten worden; in de wintermaanden giete men Fuchsia's heele- msal niet Men houde ze gedurende den winter over op eon vorst vrije, koele en niet al te donbtre plaats, een kelder U heel geschikt men denke niet dat men ze door warm te plaatsen, mooier sal krij gen, het tegenovergestelde is juist het g0" val; men noodzaakt se don tot doorgroeien en da aard der plant vordert een tijdperk van rust Ir de maand Maart is het tijd pm ze te verpotten; de oud© grond wordt dan gedeeltelijk ▼an de wortels weggenomen en de takken worden tot op gezond uitbotten de oogen teruggesneden, struikvormen snijde men gerust flink terug; aan die lan ge, slappe takken heeft men niets. Voor den te gebruiken grond neme men zoo ongeveer 2 deelen bladaardo, 2 deelen yzodenaarde en 1 deel koemest. „Veel lioht,, veel water en veel mest"dat ia het wacht woord in den zomer. Men plaatse ze in de volle zon, hetzij voor het raam of buiten, en mes te ze dikwijls, als te goed aan den groei rijn zelfs nog vaker dan ééns per week. Staan de planten in vollen bloei, dan mogen ze vooral niet droog worden, daar dit een ontijdig afvallen der bloemen ten gevolge heeft. Do vermeerdering ge schiedt door saaien en stekken. We tullen enkel de laatste manier vermelden als rijn- de de eerste van geen belang voor den lief hebber. In April neemt men stokken van de planten, men snijdt ze eahter niet af, doch scheurt ze voorzichtig af, zoodat ze, zaoals de tuinlui dat noemen, een „hieltje" be houden, hetwelk met een saherp mes glad. gesneden wórdt.' Men neemt jonge scheutjes' ter lengte van een 6 k 6 cM. en stekt die in potjes, gevuld met zanderige bladaarde, die men, zoolang de stekken nog niet ge worteld zijn, in de sahadnw houdt Men kan ook meerdere stekken te gelijk plaat sen in een bakje, hetwelk men dan met glas overdekt; zijn de stekken geworteld,; dan neemt men ze er uit en zet ze in potjes. Al naar verkiezing kan men struik-Fuch sia's of wel sham-Fuchsia's kweeken. In het eerste geval neemt men, als de stek een; eindje gegroeid is, den top er uit, zoodat hij zich vertakt; uit die vertakkingen neemt men dan weer het topje weg. In de meeste gevallen, sal men dan met toppen kunnen ophouden en mooie, bosaig© plantjes krij gen. Hoe langer men doorgaat met toppen, des te langer zal men op bloemen moeten wachten, daar die juist groot endeels aan het and der takken komen. Wil men stam-Fnchsaa's kweeken, dan heeft men juist te zorgen, dat de plant rich niet vertakt; alle jonge rij- oogen neemt men dan weg en laat enkel de topeeheut doorgroeien totdat -zij zoo lang is als men het w-ensebt, om -ze -dan te toppenhet is noodig <om wi dit -geval stokjes bij de plant te zetten, waar ze losjes aan vastgebonden wordt. De eerste paar. jaren moet men de bladeren aan het stam metje laten zitten; men breke enkel de zij- oogen weg, maar het blad, waarboven deze uitkwamen, niet. Fuchsia's kunnen evenals vele andere planten door bladluis aangetast worden;, in dat geval besproeie men de geheeie plant eenige keeren met een aftreksel van tabakswater. Men doe dit echter reeds roo gauw als men maar riet, dat er rich een luis vertoont. Namen van goede soorten rullen wij hier niet opgever», daar deze voor den leek toch geen waarde hebben, en hij doet het ver standigst om bij het koopen eener plant zelf naar den groei en den bloei te oorden fen.

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 21