Sanitas CENTRAAL APOTHEEK, Inkoop Goud en Zilver Catz Genua- olie CONSTRUCTIE WERKPLAATSEN No. 15118. IiEIDSCH DAGBLAD, Maandag* *7 Juni. Tweed© Blad. Anno 1909. De doop van Prinses Juliana. Geveilde perceelen. Burgerlijke Stand. Vragen en Antwoorden. Koninklijk gebreveteerd, Wagenstraat 118, Telefoonn. 1120, Den Haag, grootste firma in patent medicamenten en hygiënische Artikelen. Eigen verkoophuizen in de voornaamste plaatsen in Nederland. Onze nieuwe uitgebreide prijscourant op aanvrage gratis en franco te Leiden gevestigd Steensoliuur 1, bij de Breestraat. De Firma A. VERHOOG J.zn. Timmerman en Metselaar Oude Vest 109% de bests Slaolie. LOURENS BOSCH. Tandarts. UITVERKOOP, H. E. CHRIST1AANSE. Broedeieren. Mevrouw VAN MINDEN. J. SUSAN—BASOSKI - Dameskapster. N.V. DE NED. STAALINDUSTRIE H. E. Oving Jr. IJzeren Bruggen, IJzeren Gebouwen, IJzeren Overkappingen, IJzerconstructies van elk©n aard. Naar ^aat G. H. DE JONG. Hart est oog- 2. van Wijn 10 pCt. en van Gedistilleerd 5 pCt. A. N. DE LINTJ TEHUIS VOOR VROOWEN. Onze RecIame-Eau-de-Colognezeep wordt steeds meer gevraagd. Zij is goed en goedkoop- Verkrijgbaar i f0.55 per doos van 12 stuks. GEBRS. GHRISTIAANSE, Drogisten, Hoogewoerd 3. Telef. 899. esai bo In de Willemeker k. Onbeschrijflijk grootech en voornaam was het schouwspel, dat het ruime kerkgebouw met zijn nobele, strenge lijnen opleverde toen het geheel gevuld was met de schit terende uniformen, galagewaden en ambts kostuums fonkelend van goud, van "Vorsten, Hofdignitarissen, diplomaten, militaire en burgerlijko hoogwaardighcidsbekleeders en de rijke, smaakvolle fcoïleten van Vorstin nen en aanzienlijke dames, tot de Hofkrin gen of tot de genoodïgden behoorende. En allen, die wel eens een dergelijke plechtigheid hadden bijgewoond in een kerk van anderen bouw, werden er door getrof fen, hoe veel verrassender en machtiger in- dlruk dit luisterrijk geheel hier maakt in deze wijde ruimte, gebroken door geen en kelen pilaar of vooruitstekenden hoek. Tegen halfeen was dc kerk al bijna vol, beneden met de genoodigden, boven met de toegelaten toeschouwers. In de bank der Ministers, rechts van de Vorstelijke zetels, was alleen de minister van financiën, mr. Kolkman, Diet aanwe zig, De bank vlak vóór die der Ministers was bestemd voor do ministers van Staat, mr. JE. baron Maekay, dr. A. Kuyper en jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek en voor de Voorzitters van do beide Kamers der Statcn-Generaal, J. E. N. baron Schimmel- penninck van der Oye en jhr. mr. J. Röell. Bij deze autoriteiten had zich ook de mi nister van Binnenlandsche Zaken, tijdelijk Voorzitter van den Ministerraad, mr. Th. Heemskerk, gevoegd; de meeste leden van de beide Kamers hadden gevolg gegeven aan de uitnoodiging om do plechtigheid bij te wonen. Slechts enkelen hunner waren, evenals bij de opening der Staten-Generaal, niet in ambtskostuum verschenen. Ook de oommissarissen der Koningin van bijna alle provinciën waren aanwezig en be halve de reeds genoemde burgemeesters ook enkele hoofden van gemeenten in de omge ving van de Residentie. Eonigo minuten vóór halftwee besteeg ds. Gerretsen, terwijl het orgel begon te prelu- deeron, den kansel. De op gedempten toon gevoerde gesprekken werden nu gestaakt en in groote spanning aller blikken gericht naar den ingang. Staande in den kansel, wachtte de predikant de komst af van de Koninklijke familie. Op eens werd de plechtige stilte verbro ken door den lofzang: „Den Hoogen God alleen zij eeraangeheven door het koor van „Excelsior", dat naast het orgel was opgesteld. De luisterrijke Hofstoet trad nu bannen. Voorafgegaan door den opperhofmaar schalk met zijn staf, schreed aan den arm van Haar Gemaal, den Prins der Neder landen, die de groote tenue van vice-admi- raal droeg, Koningin Wilhelmina, vol graoie en met een vriendelijke buiging naar rechts en links de eerbiedige groeten van de leden van het corps diplomatique met hun dames en van de Hooge Collegiën van Staat, die ter weerszijden van den door gang hun plaatsen hadden gekregen beant woordende naar Haar zetel. Hare Majesteit, die er met haar frissche gelaatskleur en als verjongd zeer welva rend en opgewekt uitzag, was gekleed in een toilet „style empire", waarin men zoo wel de hoogste elegance ala een bij deze plechtigheid volkomen paasende stemmig heid en eenvoud op de gelukkigste wijse vereenigd vond. Kleed en hoed waren beide in een teere nuanceering der champagne- kleur: het kostuum rijk gegarneerd met „point d'Alen^on," de hoed, in het model „Turban Empire7', smaakvol opgemaakt ran tullo in dezelfde zachte tint en be kroond met een witte aigrette. Zoowel de Koningin als de Prins droegen het lint van het Grootkruis der orde van den Neder- landechen Leeuw; H. K. H. Groothertogin Marie van Mecklenburg het Grootkruislint der Huisorde van Oranje. H. M. de Ko ningin-Moeder die binnengeleid werd door Z. H. Johann Albrecht, hertog van Mecklenburg en Regent van Brunswijk, droeg een robe van zwarte kant op licht onderkleed. Achter hen volgden de Vorstin Maria von Wied en de overige reeds genoemde vorstelijke getuigen van den doop. Onmiddellijk nadat de gansche Vorste lijke Stoet, de fauteuils tegenover den preekstoel had ingenomen, opende ds. Ger retsen, de waarnemende Hofprediker, de plechtigheid in den Naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen Goestes, om daarna zijn voorbereidende rede aan te vangen, die eenvoudig van vorm en sober ook van inhoud, met heldere, tot in alle hoeken van het groote gebouw hoorbare stem door hem werd uitgesproken. Na het inleidend woord ging de leeraar voor in gemeenschappelijk gebed, daarin m. uitsprekend, hoeveel dank ons volk verschuldigd aan Juliana van Stolberg, de moeder van het geslacht van Oranje- Nassau, do moeder van geheel Nederland. Onder het bidden bleven alle dames ge zeten; alleen de Prinsessen Louise von Wied en Thekla von Schwartzburg Rudol- stadt stonden op van haar zetels. En met grooten nadruk klonk het later in do toespraak van ds. Gerretsen, dat wij zonder Juliana van Stolberg geen Prins Willem, zonder Prins geen vrijheidsoorlog, zonder vrijheidsoorlog geen Nederland zou den hebben. Nadat des predikants in zeer ernstigon toon gehouden rede over de beteekenis van d'en doop als symbool van het verbond der genade, dat God met kind en ouders wil oprichten, door de aanwezigen met stil len eerbied was aangehoord, zoodat aan het stichtelijk karakter dezer plechtigheid geen afbreuk werd gedaan, klonk einde lijk van buiten in de kerk het gebeier der klokken door, ten teeken dat de jonggeboren Prinses door de dichte volte heen in aan tocht was. En na dit waarschuwend geluid boog de Koningin rioh telkens wat verder naar voren, in spanning of haar Kindje nog niet zou worden binnengedragen. Een blijkbare onrust van de Moeder voor het wichtje, dat nu naderde in den sprookjes- achtigen stoet. De opperceremoniemeester begaf zich eenige malen naar den ingang van de kerk, kwam dan terug... tot de voor ganger juist de woorden had gesproken: „Nu is mijn inleiding ten einde." De predikant daalde nu af tot vóór den preekstoel. Het jonge Prinsesje, gewikkeld in een wit satijnen jurk, werd, terwijl allen zich nogmaals van hun zetels verhieven, met gToote staatsie binnengedragen door de waarnemende Grootmeesteres, mevr. Groe- ninx van Zoel en—Van de Poll, die een prachtig kleed van satijn in bleu électrique'' droeg, voorafgegaan door den Ceremonie meester, baron Snouckaert van Schauburg. Het was *een bekoorlijke groep. In het geflonker van de hofkostumes, te midden van het hoofsohe ceremonieel, de groot- meesteresse met het kindje voorzichtig in de armen, en de Kamerheeren, die de slip pen over haar sdhouders heen heel zoetjes en behoedzaam tipten. De lange doopjurk in ver afhangende kant en op het kussen daar enkel uit het gesluierde kinderge zichtje, do rose handjes van het prinselijke wichtje waarvoor heel deize grootsohe pledhtigEeid was ingesteld. Rustig lag er het kleine Prinsesje in de zachte donzig heid, de klare oogjeB wijd open, gansch onbewust van het historisch moment, van dien eerbied der honderden plechtig over eind gekomen mensohen, de voornaamste uit den lande, die nu hunkerend zich rek ten, om de kleine Juliana te zien. En in den illusteren stoet werd Hare Koninklijke Hoogjheid zoo heel stillekens gedragen naar don zetel vlak naast den preekstoel. Daar nam de grootmeestereese, die slechte oogen voor het kindje had, tegenover de Vorste lijke Familie, omringd van de Hofdignita rissen, heel stillekens plaats, en begon toen het Prinsesje zachtjes te wiegen, wijl hot oolijk met de vuistjes spartelde. De beide Kamerheeren-slippendragers plaatsted zich vlak achter den zetel, bij zondere zorgen beiden wijdend aan het jon ge Prinsesje, dat nu volkomen rustig in de armen der Grootmeesteres lag. De doopplechtigheid nam nu een aan vang. Alle aanwezige Vorstelijke Personen schaarden zich nu om de doopvont, de zil- voren coupe, indertijd door Koning Wil lem III ten geschenke gegeven aan de door hem gestichte Willemskerk. Nadat de leeraar het formulier had voor gelezen en de ernstige vragen aan het ein de daarvan aan de Koninklijke Ouders had gesteld, die met een diepen bevestigenden hoofdknik werden beantwoord, legde do Grootmeesteres met een inderdaad diepe en bevallige buigmg het Vorstelijk Kind in de reeds lang toegehouden armen der Ko ninklijke Moeder, die het zoo ten doop hield. Tussohen de vorsten en de hofdigni tarissen in, om de doopvont, stond indruk wekkend de 6lanke figuur der verpleegster in haar zwarte gewaad, zwart gesluierd, onder den stemmigen hoed: het bleeko ge laat. Treffend 'was dit moment, toen daar de Koninklijke Ouders in het vriendelijk licht, dat de zon door de hooge kerkramen op dit heerlijk tafereel deed schijnen met Hun kostbare schat voor de doopvont stonden en de predikant de handen zegenend op hief en met luider stemme sprak, terwijl hij het hoofdje van het Prinsesje met wa ter besprenkelde: „Juliana Louise Emma Marie Wilhelmi na, ik doop U in den naam des Vaders ©n i des Zoons en des Heiligen Geestes", Amen Pleohtig klonk daarop het door allen aan geheven, „Dat 's Heeren zegen op U dnal" en een treffend oogenblik volgde nu weer, toen de predikant Gods zegen afsmeekte over „dit geliefde Kindt", over o n z o Juliana". „Moge aldus ds. Gerretsen Uw ze gen over Haar nederdalen." „Zegen dit kind met Uw Heiligen Geest, met Uw drie maal Heiligen Naam." Toen ging de Koningin naar Haar zetel terug, hield Haar Kind in; de armen en kuste het. Diep ontroerd drukte ook de Prins een kus op het hoofd van zijn lieve ling. Dit aangrijpend oogenblik zullen de velen die hiervan getuigen waren niet licht ver geten. En zoo allerliefst opgetogen heeft de Koningin toen haar dochtertje diohter tegen izich aangedrukt, en het niet meer afge staan; het in haar armen gehouden toen de schare Juliana toezong: „Dat 's Heoren zegen op u daal", het bij zich gehouden op haren schoot, gedurende het dankgebed, waarbij heel de Gemeente gebogen mee bad voor het heil der kleine prinses, en onder het zingen van den slotpsalm: „Die gunst heeft God zijn volk bewezen..." Nadat ds. Gerretsen het dankgebed had uitgesproken, dat hij besloot met de woor den van het „Onze Vader", en den zegen had gegeven aan de schare werd eerst weder het Prinsesje overgenomen door de Grootmeesteres, uitgoleid, en daarna onder pleohtig koraalgezang het Koninklijk Paar en de vorstelijke verwanten, terwijl de Koninklijke zangvereeniging „Excelsior" zong dezen lofzang: „Lof zij den Heer, den almachtigen Koning der eerel „Dat aarde en hemd den lof Zijner glorie vermeere." De dienst, die juist een uur had geduurd, was ook nog bijgewoond door twee meisjes in SckeveningscK kostuum, de twee beate leerlingen van de Anna-Paulowno-naai- sohool. Bij de uitgangen van het kerkgebouw werd een inzameliog voor de armen gehou den. Ook op den terugtocht naar het Paleis was gelijke geestdrift van de menigte, die al dien tijd gewacht had tot de verschijning haar andermaal voorbij zou gaan. Ook nu weerklonken wederom luide hoer a's, die rich voortplantten langs de mensohenrijen, die aan weerszijden van den weg geschaard «tonden, hoera's, die tot een blij gejubel werden, telkens weer als mevrouw Groeninx van Zoelen opnieuw het koninklijke kinde- ko verhief, om het der geestdriftig met hoeden en zakdoeken wuivende raenschen- menigte te toonen. Ook de Koningin en de Prins, die gelijk reeds gezegd, in een ander rijtuig dan dat, waarmede zij gekomen waren, naar het Paleis terugkeerden, werden luide en har telijk toegejuicht Vóór het Paleis had eon demonstratie plaats zóó geestdriftig, zóó indrukwekkend, dat zij tot een onvergetelijk oogenblik werd voor de duizenden, die daar op het voor plein en aan den ingang van do Paleis straat waren. Korten tijd n.1 nadat het Koninklijk Echtpaar het Paleis was bin nengegaan, verschenen do Koningin, met de Prinses op den arm, en de Prin« vóór een der ramen. Hot volk was niet meer te hou den en stroomde tot vlak vóór don ingang van het Paleis toe. Luide toejuichingen gin gen uit de mensohenmassa op, totdat daar opééns als uit één mond door die duizenden het "Wilhelmus word aangeheven. En nog machtiger werd het gejuich, toen eenige oogenblikkcn later ook Koningin Emma voor een der ramen verscheen, Haar kleinkind in de armen houdend, terwijl Ko ningin Wilhelmina het handje van het Prinsesje als het ware groetend heen en weder wuifde. Toen de Koninklijke familie zich had te ruggetrokken, verstomden langzamerhand de juichkreten en verspreidde zich de me nigte. Bij het losbreken van den muur van menschen kon men eerst goed zien hoe ve len daar op dien betrekkelijk korten weg getuigen waren geweest van den plechtigen kerkgang van Prinses Juliana. Uit nader bekend geworden bijzonder heden is gebleken, dat het kleine voorval met de Koninklijke rijtuigen bij de Wil lemskerk tot oorzaak had, dat in de Pa leisstraat een der huzaren, die aldaar ge posteerd waren, zijn paard niet in de hand had, waardoor het beest terugdeins de en tegen het rijtuig der Koningin te recht kwam met een schok dio de paarden voor het Koninklijk rijtuig schichtig maak te, Tengevolgo daarvan waren de dieren tij aankomst aan de kerk onrustig, met het gevolg, dat zij niet zoo spoedig als an ders tot stilstaan waTen to brengen en het rijtuig in aanraking brachten met de voorafgaande koets, n.1. die van de Ko ningin-Moeder, die even te voren was uit gestapt. Eenige angstige oogenblikken maakten de toeschouwera door. Het linker-voorwiel van het aanrijdende rijtuig geraakte be kneld in het reehterachterwiel van het andere. Hot bovenatel van het koninklijk rijtuig helde door den schok naar achte ren en, terwijl politie en burgers toesnel den, om de paarden te grijpen, stapten Koningin en Prins in allo haaat uit en tradon, toen bleek dat er gelukkig geen ernstig gevaar te duchten was, kalm de kerk binnen. Het achterste rijtuig was slechts licht beschadigd, o a. was eoo der ruiten van de linkerlantaarn verbrijzeld. Toen de eerste schrik van het publiek voorbij was, brakon opnieuw juichkreten los, als ware 't om uiting te geven aan de blijdschap, dat het ongelukje zoo goed was afgüloopeo. Gehouden verkooping in het Notarishuis aan Den Burg te Leiden, op Zaterdag 6 Juni 1909, ten overstaan van do notarissen Kaiser en Yijgh, te Leiden. Het huis, Hoogewoerd 102, in bod f 3000, kooper de heer B. E. Spijker Azn., q.q., voor 3050. Twee huizen, Kaarsemakers- straat 6 en 12, samen in bod 1320, koopor de heer W. Verhoog Wz., q.q., voor 1340. BAARLfcMMKKMBEK Ondsrtrouwd: O v. d. Psat «u K. C. d# Lang». B a v a 11 e n: A. 11- Bakker gab. Vau Gameren Z. J. Bakkar geb. Verheul D. J. de Voe geb Piet D. A. R Kooy geb. Kooy D. C. Huurman geb. Vau der Voort Z. W, van der Beek geb. Bok D. NOORD WIJKERU0UT. Geboren: Petrue Jebaonos, Z. van P. J. armerdam en G. Wayete. Overleden: C, L. Alkemade 6 in. H. W. Wolken 14 1- Gehuwd: J. van der eydeu -C j., van Voor hout, en Johanna Elisabeth Saric 24 i., alhier. Ondertrouwd: P. vau der Ploeg 24 j. sa A. M. de Hollander 93 j., van Noordwijk. RIJNSBURG. Overleden: 0. v. Kralingeo, 69 i., wedr. van v. d. Kwaak. Gehuwd: W. Uotermane jra.. 23 ta Valken burg Z.-H. eo S. M. J. Schoueveld jd. 21 J., ts Rjjnsburg. STOM PW IJK. Overleden: M. Raaphorst V. 72 i., eobtgeo. aan H. v. d. Krogt. VEUR. Bevallen: Th. lie\joe geb.SlippenZ. Overleden: C. J. van Bolieinen, M. 57 j., eebtgan. van M. Kuijgrok. Indented. Werklnr. xtjii opgenomsai DATUM. DA.OKN. Valw. rara. lil Jara». 1 30 Mei. Zeedag 14 I 84 31 Maandag 11 1 SS 1 Juni. Diosdag 43 9 45 Waanadag. 41 2 50 3 Denderdag 40 2 48 Truda; 49 2 51 Xatarduc 43 1 50 Vraug: Kunt u mij ook eenige adres- son opgeven van pensions te Bergen of omstreken (N.-Holland) I Antwoord: De Haomstede; Kenne- meroord; Oud-Burgh; Nap; de Lunohroom, alle in dc Breelaan. Bosch lust, Ruaseu- weg; Zomerlust, Heercnweg, enz. enz. Vraag: Is er in de Algemeeno Politie verordening dezer gomeento ©venals in dio van andere plaatsen geen bepaling, waar bij het zonder toestemming van den eigenaar verboden is om aan diens huis of schutting biljetten aan te plakken t Mogen biljetten, h/oudenlde aankondiging van vergaderingen of meetings, wier ka rakter in den grond der zaak een revolu tionair stempel draagt, wel aangeplakt worden! Antwoord: Het is verboden a. Zonder vergunning van B. en Ws. cenig stuk aan te plakken op de aanplakborden der gomeente of op gemeentegobouwen b. zonder toestemming van den gebrui ker, eigenaar, vruohtgcbniikor of beheer der op bijzondere eigendommen aan te plakken. Ook strafbaar is hij die in het openhaar bij geschrift tot eenlg strafbaar feit opruit, en dlie een geschrift, waarin tot oonig straf baar feit opgeruid wordt of waarin aange boden wordt inlichtingen enz., te verschaf fen tot het plegen van eenig strafbaar feit, ten toon stelt of aanslaat CORRESPONDENTIE. Ingezonden stukken of mededeelingen, waarvan dm schrijvers hun naam niet aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst te* zijde gelegd. 6899 80 O. Bfjn 52 b/d. L. Spaarb. 186 6 N. IllINTELMAN. beveelt zich beleefd als zoodanig aan. Telophoon No. 884. Workplaats: Gedempte Volmolengracht, hoek Oude Vest. 1486 10 Rapenburg 66, is voortaan Don derdags NIET te spreken. 6612 4 wegens opheffing, 6622 10 TAN ALLE Hooigracht 24. Zwart Minorca, Buf Orpington, Goud Padua 12 Cts., "Wit en Patras Legh. 8 Cts. p. 6tuk. Ook eenige Kloeken met Raskuikens te koop. HOENDERPARK, Oegsfgeest. Tel.foon 821. 6618 10 Verloskundige, - Hoeikade 14 b/d. Stationsweg, voorh. Spui 159a, DEN HAAG. Telefoonnummer 6379. om 0 2 vrije Salons. Gelegenheid om te wachten. Degelijk adres voor fijne Uaarwerken. Nieuwe Fransche en Duitsche modeplaten. YROUWESTEEG 3. 3657 12 TELEFOONN. 866. Nieuwe Rijn 18, levert tegen zeer billijke prijzen Recepten, Verhand- stoffen, Ziekenverplegingsartikelen, Medicinale Wateren, Specialités, zooals: KinaLaroche.Sanatogeen, Emser .Pastilles, SCOTT's Emulsie, enz. 5510 20 aan de Binnenhaven O.Z. ROTTERDAM VERVAARDIGT: Complete aanleg van Fabriekssporen. 2689 42 elk soort Schoenen. Extra ingericht voor Voeten met gebreken. Reparatie wordt spoe dig afgeleverd. 5418 12 Donkersteeg 9. BU afhalen wordt KORTING gegeven. Delft. VLOEB- A 8527 20 |_WAÜÜ» Den Haag. I HARTE8TEEG 2. Per liter. Per llesch. Frambozen f 0.46 R.&W.Wiju f 0.60 Nieuw Rood 0.60 R.&W.Port 0.60 Jenever w 0.72 Madera „0 60 Brandewijn f 0.72 Malaga ,0.60 Cognao 0.90 Vermouth 0.60 Oude Klare ,1.— Samoa 0.60 Hulstkamp 1.10 Advocaat 0.80 Lucas Bols 1.26 Champagne l.— 0602 10 Het BESTUUR dezer inrichting geeft aan belanghebbenden kennis dat de bUoeDkomsten voor jonge Meisjes en voor Dienstboden van elders, 's Zondags en 's Woens dags gehouden, te beginnen met 9 Juni a. s., gedurende de Zomer maanden niet zullen gehouden wor den. 6629 11

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 5