N°. 15115. Donderdag S Juni. A0. 1909. 1 feze (jCourant wordt dagelijks, met aitzoadering van igon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant". LBIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADYERTENTIENi Van 16 regels /T.05. Iedere regel meer /"0.17£. Grootera letters naar plaatsruimte. Kleine aüvertentiën van 30 woorden 40 Oentsoontantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd «ijn w 1.30. Franco per postL66. Leiden, 3 Juni. H. M. de Koningin-Moeder vertrekt (Vrijdag 11 dezer naar Arolsen tot het bren gen van een bezoek aan de Vorstelijke Fa- jnilie van Waldeck en Pyrmont. Dr. J. Meihuizen, te 's-Gravenhage, is benoemd tot ridder in de orde van den VorloBser van Griekenland. Z. K. H. Prins Hendrik gaat morgen •in gezelschap van Hertog Joan Albrecht en Hertog Adolf van Mecklenburg naar Hoek van Holland, om een zeetochtje te maken met de nieuwe stoomreddingsboot ,,Prins der Nederlanden" welke bij die gelegenheid de naamvlag van Z. K. H. zal voeren, door den Prins vroeger ten geschen ke gegeven. H. M. de Koningin^Moeder ontving gisteren in audiëntie de leden van den Hoo- yen Baad. De vorstin-weduwo Louiso van Wal deck en Pyrmont, de tweedo moeder van 'Koningin Emma, en die te Kassei een operatie aan den blinden darm had onder gaan, is hersteld te Arolsen teruggekeerd. Z. K. H. Prins Hendrik heeft in zijn hoedanigheid van voorzitter der Koninklij ke Landbouwvereeniging, het bescherm heerschap aanvaard over de tentoonstel ling van Landbouw en Nijverheid, die in 'Juii a.s. te Zuidhorn zal gehouden wor den door de Maatschappij ter bevordering van Landbouw en Nijverheid in het wes terkwartier der provincie Groningen ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Instelling. De Commissie voor de stenographic uit de beide Kamers der Staten-Generaal heeft tot stenograaf bij de Staten-Genc- jaal benoemd inet ingang van 21 Septem ber a.s. den heer J. L. L. Wery. Dr. H. Brongorsma, directeur der Ge- meonte-Hoogere Burgerschool met 6-jarigen cursus te Haarlem, is voornemens tegen Lot volgend jaar eervol ontslag aan te vra gen. De heer Brongersma zal dan 31 jaar aan het hoofd dier school gestaan hebben. (N. v. <L D.) Op de Staa'csbcgrooting 1010 zal, aoo meldt men, doo«r den minister een post joitgetrokken worden als subsidie voor een gemeentelijke H. B.-S. te Eindhoven. Het stoomschip Gorontalo ver trok 30 Mei van Batavia naar Rotterdam; de Gedé, van Java naar Rotterdam, ar riveerde 2 Juni te Su**z; de Rindjani, van Rotterdam naar Java arriveerde 1 Juni te Marseille; de T e r n a t e, van Rotterdam naar Java, passeerde l Juni Pantellaria; da Rotterdam, van Now- York naar Rotterdam, passeerde 2 Juni Lizardde Prins Willem V", van Pa ramaribo naar Amsterdam, passeerde 31 Mei St. Michaels; de O.oslar, van Java naar Amsterdam, vertrok 2 Juni van Mar seille; do St. Thomas, van Rotterdam naar West-Indië, arriveerde 13 Mei te Lon den; de Solo, van Rotterdam naar Java, vertrok 2 Juni van Antwerpen; de Rot terdam, van New-York naar Rotterdam passeerde 2 Juni Prawlepoint; de Duis burg vertrok 2 J uni van Amsterdam naar Semarang; de Mach a on, van Pe- nang naar Amsterdam, arriveerde 2 Juni te Suez. ALPHEN. Zaterdag a.s., des voormid- 'degs te tien uren, ze, 1 do Raad vergaderen. BOSKOOP. Drie kinderen geraakten gisteravond te water, toen zij aan het spe len waren. Twee werden gauw gered, maai' 'de derde, een vijfjarig jongetje, is overle den, hoewel het bij het ophalen nog teeke tien van leven gaf. LEIDERDORP. Vermoedelijk door het te kort nernen van den draai had do land bouwer A. V. het ongeluk van zijn rijtuig te vallen. Met gebroken rib en gekneusde band werd hij naar zijn woning vervoerd. NOORDWIJK. Daartoe uitgenoodigd jdoor de afd. Noordwijk van de Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging in het district Katwijk, trad gisteravond in ,,Hof van Holland1" op jhr. mr. C. A. Elias, burge meester van Zaandam en candidaat voor Ide Tweede Kamer van wege de Vrijzinnigen ^&n het district Katwijk. Hij sprak over do ia.8. Juni-verkiezingen en zette hoewel Hiet in den breede het programma der Vrijzinnigen uiteen, nadat hij als inleiding Jde politieke constellatie had besproken. In Jde eerste plaats eisohte hij uit naam der (Vrijzinnigen het algemeen kiesrecht. Onze huidige kieswet leidt, volgons spr., tot wil lekeur en is te ingewilligd, terwijl de ver- ideeling van ons land in kiesdistricten dui tenden stemmen verloren doet gaan. Naast alg. kiesrecht is dus evenredige vertegen woordiging te wenschen, terwijl kiesplicht ook al tot de vrome wenschen kan behooren. Spr. memoreerde, hoe de kerkelijke par tijen tegenover alg. kiesrecht opkomen over huismanskiesrecht, dat volgens spr., aanlei ding zal geven tot onmogelijke verhoudin gen, hoewel het evenals alg. kiesrecht uit breiding van het kiesrecht èischt. Vervolgens besprak mr. Elias ook de Staatspensionneering, doch in den breede wijdde hij daarover niet uit. Volgens spr. zijn alle partijen het eens, dat er voor den oude van dagen wat gedaan moet worden; de vraag is maar: Hoe? Spr. verklaarde zich vóór Staatspension neering. Als derde programpunt der Vrijzinnigen noemde spr.vrijhandel. Van de kerkelijke partijen is protectie te verwaohten, en dat zou volgens spr. onze industrie aan het kwijnen brengen. Spr. haalde Duitschland als voorbeeld aan. Ook de onderwijskwestie roerde spr. aan; hij verklaarde zich geen tegenstander van bijzonder onderwijs, doch, als de Staat geld besohikbaar stelt voor bijz. onderwijs, dan moet de Staat ook waarborgen hebben, dat het onderwijs goed zal zijn en dat gelden besteed worden voor het doel, waarvoor ce gegeven zijn. Ton slotte uitte spreker nog eenige wen schen: reeds 60 jaar geleden werd de nood zakelijkheid van een politiewet aange toond en nog steeds is die er niet; de bur gerlijke procedure dient nader geregeld en gereorganiseerd; het wetboek van koophan del d^gteekenend van 1838, heeft herziening dringrid noodig, gezien het ontbreken van de noodige artikelen voor stoombootver- keer, telefonisch en telegrafisch verkeer. De heeren Niisson en De Boer, resp. on derwijzer aan de R.-K. Jongensschool en hoofd der school met den Bijbel, namen te gen enkele uitlatingen van den spr. den bijzonderen onderwijzer on het bijzonder onderwijs in besoherming, waarop de spr. kortelijk antwoordde. Daarop sloot de voorzitter, de heer P. F. van Santen, de bijeenkomst. NIEUWVEEN. Enkele dagen goleden werd door eenige ingezetenen 't plan opge vat alhier in navolging van elders een Ju- liana-feest te vieren en dit plan werd zoo al gemeen goedgekeurd, dat binnen enkele da gen voor een belangrijk bedrag is ingeschre ven. Hetfeest is thans bpaald op Dinsdag 8 Juni a. s., terwijl het programma ia vastgesteld als volgt: 8.309 u. het luiden der klokken; 9 u. uitvoering der drie hier bestaande zang verenigingen; 10 u. optocht van versierde fietsen, versierde rijtuigen met schoolkinde ren, versoliillcnde wagens, waarop allerlei ambaohten cn bedrijven zullen worden voorgesteld; 2 u. kinder- en volksspelen; des avonds illuminatie van de geheele ge- meentekomlichtstoet met muziek; schit terend vuurwerk. VOORHOUT. Heden viert iu de Zuster school do eerwaarde zuster Pauline, in de wereld me jufrouw Maria Rooijmans, haai 25-jarig jubileum van haar opneming in de orde der Franciscanessen te Voghel. Het zal de eerwaarde jubilaresse niet aan be wijzen van hoogachting ontbreken. LïSSE. Ia een gisteravond gehouden ver gadering in hotel ,,De Witte Zwaan", on der voorzitterschap van den heer J. Abresoh, den voorzitter der feestcommissie van de Prinsessefeesten, is besloten tot de oprichting van een Juliana-vereeniging. Het doel dezer Vereeniging ia om twee malen per jaar een volksfeest te organi- seeren. VOORSCHOTEN. De Raad vergadert Vrijdag 4 Juni, des avonds te 8 uren. Pun ten ter behandeling zijn: 1. Ingekomen stukken; 2. voorstel in zake Comptabili teit; 3. gratificatie voor bewezen politie diensten; 4. idem voor hulp bij onderwijs; 5. idem toezicht gasleiding; 0. wijziging Algem. Politieverordening; 7. idem ge meenschappelijke regeling schoolgeld met Zoeterwoude; 8. adres van J. M. van Vliet om subsidie voor de pont. Bij Kon. besluit ia met 4 deoer: lo. de kapitein ter zee W. A. Mouton, eervol ont heven van het bevel *over Hr. Ms. pantser- schip „Heemskerk"2o. de kapitein ter zee G. L. Goedhart eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. wachtschip te Am sterdam; 3o. het bevel over Hr. Ms. pa-nt- scrschip „Heemskerck" opgedragen aan den kapiteia ter see G. L. Goedhart en 4o. het bevel over Hr. Ma. wachtschip te Amsterdam opgedragen aan den kapitein luitenant ter zee EL. J. Karseboom; lo. bepaald, dat Hr. Ms. pantserdekschip „Gelderland" thans aangewezen voor bui- tenlandschen dienst, den 5den Juni a.8. in dienst zal worden opgelegd; 2o. de kapitein ter zee J. B. Snethlage op gemelden datum eervol ontheven van het bevel over dien bodem; in plaat-s van wijlen jhr. L. Rutgers van Rozenburg benoemd tot medebewindvoer der der stichting van Elsgen Symonsdr van Heemskerck, vroeger berust hebbende ter voormalige weeskamer van Amsterdam, de heer jhr. mr. L M. Rutgers van Rozenburg wonende te Utrecht; benoemd tot ridder in de orde van Oran- je-Nassau A. J. F. H. van den Hummel, pastoor te Gemonde, wonende onder de ge meente Boxtel; tijdelijk benoemd tot leeraar-werkmecs- ter aan de Rijksrietvleohtsohool te Noord- wolde, J. G. Hoekstra, te Frederiksoord benoemd bij het personeel van den ge neeskundigen dienstder landima,oht, tot officier van gezondhèid lste klasse de of ficieren van gezondheid 2de klasse, dT. J. B. P. Fryling, dr. J. Casparie en dr. D. H. Hienscli, van dat personeel. Met ingang van 16 dezer is aan L Proos Hoogendijk C.J.Czn., op zijn verzoek eervol ontslag verleend als assistent voor de mijnkimde aan de Technische Hooge- school te Delft. Di Juiiana-feesïen Ie Scheveningen. Hot comité, dat zijch voor den grooten optocht zooveel moeite en opofferingen heeft getroost, had beter vordiond dan hot gure weder, dat gisteren aan de belangstelling groote afbreuk heeft gedaan. "Want de stoet was origineel in hoogo mate on alléén de gloed van een helderen zonneschijn ont brak, om hom geheel tot zijn reclit te laten komen. Om één uur begon nabij de Naald do op stelling. De deelnemers kwamen op de plaats van samenkomst langs do Visschershaven, waar do gepavoiseerdo schepen cu de vlag- gendo gebouwtjes een aardigen aanblik ople verden. Kort na hot bepaaldo uur, halftwee, zetto dè optocht zich in beweging, Vóórop ging bereden politie en de hoofdcommissaris met zijn secretaris in een vigilante. Daarachter volgden de heeren vanhet feestcomité en van de commissie voor den optocht. Dan volgde de jagermuziek, het eerste van de muziekkorpsen, die 'onderweg vToolijke niarsolunuziok en de volksliederen speelden. Een eigenaardigen aanblik leverdon do leden van de Visscher ij vereeniging „Koningin Wil- helmina", die in de Scheveuingscho kloe- derdrachl gestoken waren, deels met lioo gen hoed, deels met de pet op, terwijl an doren weer in werkkostuum liepen en een laatsto groep in olicjassen qp een wagen zat. Daarachter sloot zich een groep aan, dio een beeld gaf van het havenbedrijf, ter wijl ook oen aardig groepje was een aantal bruidsparen, waarvan één gestoken in de kloedij van het begin der vorige eeuw. Ver der was er de door drie paarden getrokken reddingboot der N. on Z.-H. Redding-AIij. De kuiporsvereeniging „Prins Hendrik" had een wagen, waarop oen geheele kuiperij in volle werking was. Voorts Waren or wagens, voor stellende het reederabedrijf, de wagenmakerij en „een hulde van het volk aan Oranje". Luide" toejuichingen gingen uit do menigte op bij het voorbij Hek ken van den praalwagen, voorstellende don intocht van Priii9 Wil lem van Oranje. Zéér mooi was het ge deelte van den stoet, hetwelk bedoelde ©cn voorstelling te geven van het stamhuis van Nassau-Dillenburg. Men zag er een prach- tigen. praalwagen, waarin Juliana van Stol berg; Willem de Rijke to paard en oeaiige andere vorsten uit dit stamhuis. Dat in dezen optocht Neptunus met zijn drietand gewapend niet ontbrak, spreekt wel vanzelf. Eindelijk een wagen, een allcgorischo voor stelling gevende van de badplaats, voorheen en thans. Héél aardig was de wagen, voor stellende het strandleventerwijl de familie in strandstoelen beschutting zoekt tegen den wind, spelen aan haar voet de kind?rmeisjes mot de kleinen in het zand. Daarop volgde een troepje ezelrijdendo kinderen en een wa gen, waarin men druk bezig was beschuiten met muisjes klaar te maken. Versierde fietsen, de muziek van de „veld" en bereden politie besloot den optocht, waarin verder verschillende Sclieveningsclio werk lieden-, sport- en muziekvereenigingen me de liepen. Zooals men ziet, bood de stoet een aardig beeld van vis sobers- en reedersbeilrijf cn van de badplaats. Door het gure weer was, zoo als gezegd, de belangstelling niet zeergroot. Op den ptrandmuur slechts eenige honder den; de Noord wee ter storm woei daar dan ook met groote hevigheid. Trouwens op de meeste open plokken, waar de wind zich sterk deed gevoelen, waren slechts betrekkelijk wei nig monschen. Beter was 't op het Gcvers- Deynoot-plein, waar onder do galerij van het Kurhaus en van het Hotel des Galeries, evenals langs den weg, een groote monschen- massa was opgesteld. De het plein omlijstende café'e zaten stampvol en zoo kreeg toen hier een beeld van groote levendigheid. Op het gereserveerde gedeelte van de Kurhaus- galerij sloeg de burgemeester der residentie, baron Sweerts, het schouwspel gade. Toon de stoet den burgemeester passeerde, hieven de deelnemers een lang aangehouden hoera 1 aan, waarvoor het hoofd der gemeente met een vriendelijkcn groet buigend dankte. Bijna twoe uur lang was de weg, dien de stoet volgde nu eens langs dichte taenselien- schenrijen (vooral aan de Haringkade bij de Badhuisstraat, op den ScheYoniagschen weg en in de Keizerstraat was Ihet zeer vol), Hrji weer door straten, waar slechts hier en daar wat monschen stonden en de belangstelling in hoofdzaak kwam van de op de balkons en voor de ramen toekijkende bewoners on hun families. Zóó kwam de stoet dank zij don uitne- menden politiemaatregelen, onder leiding van den heer Sypkens, commissaris van politie te Scheveningen, en van den hoor Wulfers, commissaris in de aangrenzende afdeeling, uitgevoerd op de plaats, waar men zou uiteengaan. Ook dit geschioddo in de grootste orde. Het bezoek van H. M. do Koningin. Niettegenstaande Int gure, regenachtige wedor si de Koningin gistermiddag in open rijtuig, bespannen met vier paarden, bere den door jockey's, met groot gevolg naar hot feestvierende Scheveningen gereden. Aan den ingang der Helinstraat stond de eere-wacht te paard van Sohavcningsche in gezetenen. Even vóór de Keizerstraat, bij de ©erepoort, waarvan de kroon olcctrisch verlicht was, hield de koninklijke koets onder groot gejuich der wachtende menigte stil. Daar stonden alle loden van de feestcom missie geschaard ter ontvangst van do Hoogs Bezoekster. De president, de heer A. Hoogenraad, sprak tot H. Af. enkele woorden: van gelukwensch met Hr. Ms. horstel en van diepe erkente lijkheid voor de hooge eer, aan Schevenin gen te beurt gevallen, om het koninklijk bo- zoek te mogen oaltvangen bij den torsten officieelcn rit, dien H. M. na de blijde ge beurtenis maakte. Namens het feestcomité verzocht hij eerbiedig aan H. M. als hulde te willen aanvaarden twee bloemruikers, wolke H. M. .werden overgereikt, do ecno bouquet door do jongejuffrouw Do Niet, in witte kleeding, en do andere door jongejuf frouw Grootvcldt, een meisje in Schevening- scho ldcederdracht. Beiden kinderen drukte de Koningin hartelijk de hand. H. AI. sprak daarna op luiden, voor velen hoorbaren, toon tot den heer Hoogenraad woorden van dank voor de groote belangstel ling en aanhankelijkheid door Schcvcningon'a ingezetenen beloond,, onder betuiging van leedwezen, dat do Prins wegens do vergade ring van het Koloniaal Instituut verhinderd was, gezamenlijk met H. Al. dit bezoek te brengen. H. Af. sprak daarna van de prach tige versiering van dorp en badplaats, waar van II. M. reeds veel vernomen had. Met langdurig gejuioh werd deze toespraak begroet, waarna H. M. onder de hoera's der dicht opccngopakte menigte den feesttocht voortzette, den weg nemende door do Kei zerstraat, over den strandboulevard langs hefc Kurhaus en verder langs Badhuiskado en door de Badhuisstraat terug naar de stad. Op do plaats, waar H. M. door de feest commissie was ontvangen, passeerde de Ko ningin voor do tweede maal de commissie, liet toen halt houden cn gaf den voorzitter Haar groote ingenomendheid mot de versie ringen te kennen, de eigenaardigheid en de fraaiheid or van roemende en nogmaals Haar dank botuigcnd voor al deze blijken van aan h ankelij kheid H. AI., gokleed in zomcxtoilet met witten mantel, zag er zeer welvarend uit. Do volksfeesten en volksspelen te Sche veningen zijn ondanks het sleohte weder, naar wonscli afgeloopen. De belangstelling was groot; de wedstrijd liep tot genoegen van do deelnemers af. De illuminatie van de Prins Willemstraat en do Keizerstraat hebben de verwachtin gen overtroffen. Tegen kwart over negen gis teravond kwam H. M. de Koningin-Moeder en gevolg een bezoek brengen aan het feest vierend Scheveningen. Voor de ©erepoort aan de Prins Willemstraat hield het rijtuig van H. M. stil on werd zij ontvangen door het comité welks voorzitter, de heer A. Hoo genraad, H. Al. hartelijk toesprak. Do Koningin-Moeder dankte hartelijk, gaf Hare bijzondere tevredenheid te kennen over do versieringen, waarvan zij reeds van H. AI. de Koningin voel had vernomen. De presi dent van het comité, stelde ©enige leden van de commissie voor, o. a. den secretaris den heer Vermaas. H. M. oomplimcntcerde den heer Vermaas met het door hem en den heer P. Hoogenraad geschreven historisch werk over Scheveningen, waarvan Zij mot genoegen had kennis genomen."' H. Al. aanvaardde een bloemruiker Haar aangeboden door een dochtertje van don heer G. AI. de Niet. Hierna zette H. AI. haar rijtoer door het dorp voort, overal hartelijk on geestdriftig toegejuicht. Op den terugweg, bij de versierde poort van de Badhuisstraat, heeft do heer Meys als voorzitter van de commissie voor de ver siering dezer straat H. AI. toegesproken, daar bij te kennen gevende, dat hij de eer heeft gehad den wethouder van den burgerlijken 6tand bij te staan Lij do geboorteaangifte van prinses Juliana ten palcize. H. AI. nam ook hior weder «een bouquet aan, na to voren een bloemruiker te heb bon aan vaard van het dochtertje van den heer Aan- deviel in de Badhuisstraat woonachtig. Aan hot fcestooncert in de Kurzaal viel oen zeer druk bezoek ten doel. Do feeslveiN lichting van Kurhaus on Kurhausbar maakt® een schoen effect. Ook de verlichtingen i®; de omgeving slaagden uitstekend. F.t heerschte den ganschen avond op liotj Ge v ars-Dey noot plein een opgewekto stem* ming. Ook in het dorp was de geest der bo* volking uitstekend. Het slechte wodor belette het afstokeu vaoj het vuurwerk. Maatschappij lol Nul van 'I Algemeen. In het gebouw van de „Vrije Gemeen te", Weteringschans, te Amsterdam, werd: gisteren de 123ste algenieeno vergadering van bovengenoemde Maatschappij ondoti leiding van den heer P. J. van Harder wijk, gehouden. Deze hield daarbij een upening-i'ode^ waarin, nanst hot gebruikelijke welkom, werd stilgestaan bij het werk, door Maatschappij verricht. Uit het jaarvorslag, dat word uitga* bracht, blijkt, dat het ledental der Maat schappij in September 1908 was 13,556, ver deeld over 287 departementen, behalve 10 voreenigingsloden, 176 eere-leden en 23 algomeene leden. Volgens de laatst ontvan gen opgaven bedraagt het aantal gewono leden en begunstigers, in 287 departomen- ten, met 1 Maart 1909, 13,833 tegenover 13,821 in Maart 1906, terwijl het aantal vereonigingsleden is 10, dat der eere-leden 176 en dat der algemeeno leden 23. Het aantal bij het hoofdbestuur bekende bui tengewone leden bedraagt 42-1, dat is 20 meer dan in Maart 1908. Telt men deze buitengewone leden bij het gewone leden tal. dan blijkt dit, samengenomen, 14,257, d. i. 38 hooger, te zijn dan op 1 Manrti 1903. Dit kon nauwelijks als een vermeer dering van eenige beteekouis worden aan gemerkt. Pogingen om nieuwe ucpartementcu in hec loven te roepen, werden beproefd te Bricllo, Hattcm, 's-Gravenmoer, Krnbben- dijke en Varsoveld; dio poging gelukte al leen te 's-Gravcnmoer r-\ een propaganda» voordracht. In het jaarverslag wordt nog geconstateerd, dat het afgeloopen jaar zich heeft gekenmerkt door do buitengewone werkzaamheid, welke was verbonden aan de uitvoering van de besluiten der algo meene vergadering van 1906 inzake heÜ ..schoolfonds", het „Nieuwenhuyzonfonds", de voor allen toegankelijke volksbanken en boerenleenbanken, de propaganda voor deugdelijk Fröbelonderwijs, de reizend© keuken en het „Centraal Bureau voor adJ vies voor eigen studie". Het jaarverslag werd zonder discussie goedgekeurd. Onder de voorstellen van het hoofdbe stuur ter verdere uitvoering en vernieu wing van vroeger genomen besluiten was er een voor het vcrleenen van geTdrl ijken steun aan de schoolfondsen voor schippers kinderen ten bedrage van 800. Het de partement. Leeuwarden wilde deze subsidie' hooger stellen; Steenwijk stelde een amen dement voor, dit bedrag op 1000 te stel len. Na bestrijding door het hoofdbestuur word het amendement aangenomen De post werd aldus aangenomen. De overigd subsidfevcrorstellcn werden alle nnngeno- men. De voorstellen van bet hoofdbestuur ter verdere uitvoering en hernieuwing van! vroogor genomen besluiten werden hierop aangenomen. De nieuwe voorstellen van het hoofdbe stuur kwamen hierna aan de orde, luidend t A. I. „Aan liet hoofdbestuur op te dra gen een commissie to benoemen, wolko coa onderzoek zal instellenle. naar dc wijze, waarop door de departementen is voorzien in de geldelijke behoeften van do directri ces en het vaste hulppersoneel der depar tementale bewaarscholen, ingeval van in validiteit en van eervol ontslag; 2e. haar do mogelijkheid om op een bepaalden leeftijd aan deze directrices en aan het hulpper soneel te verzekeren een pensioen, met jaarlijkscho bijdragen van haarzclve, van de departementen welke een bewaarschool onder hun instellingen tellen cn van do algemeene kas der Maatschappij; A. II. Voor dit onderzoek cn liet daar omtrent uit te brengen rapport, op de bc- grooting te brengen een bedrag van 100 gulden." B. Voor het steunen van departementen ter zake van Volksbibliotheken voor jonge lieden en daaraan te verbinden leeszalen, op de begrooting van 1809—1910 te bren gen een bedrag van f 3000. C'. In het waarborgfonds voor de N'edcr- landsche tentoonstelling van huisindustrie deel te nemen voor vijf aandeelen van 100 elk. D. Twee voorstellen om toe to treden tot den Nederlandschen Bond tot bescherming van zuigelingen en tot do Tucht-Unie. E. Aan het hoofdbestuur op te dragen, te benoemen een oommissie van onderzoek en advies inzake de stelselmatige reorgani satie van de bibliotheken der departemen ten; II. voor dat doel op de begroofcing

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 1