N°. ïï»TT2. Zateislag 29 M"eL A0. 1909. I§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIJF Bladen. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. LEIDSCH M&BIAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f0.Y7{, Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 (Jents oontantj elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentsj per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn B 1.30. Franco per post1.65. gffgg" Op Pinkster Maandag ver- schijnt liet „Leidscli Dagblad" niet. Leidenv 29 Mei. Gisternamiddag hield de afd. Leiden dor Maatschappij van Woldacbgheid onder voorzitterschap van mr. N. do Ridder, burgemeester dezer gemeente, haar jaar- lijksohe algemeene vergadering. Na een kort welkomstwoord tot de aan wezigen bracht de secretaris-penningmees ter mr. dr. E. ,C. van Strijem, het jaar verslag uit, waaruit o.a. bleek, dat zes gezinnen bij de Maatschappij te Frederiks- oord vanwege de Leidsohe afdeeling zijn opgenomen en een z.g. vrijhoeve bewonen. Daaronder zijn reeds enkele zeer bejaarde menschen. Aan oontributiën werd in 1908 van 222 leden ruim 600 gulden geïnd. Na afdragen van het aan do kas dor Maatschappij ver schuldigd aandeel en na de gelden, die voor ondersteuning der bejaarden uit de zes der gezinnen werden uitgekeerd, wordt deze contributie belegd bij de Mij. Dit fonds bedraagt nu ongeveer 700 gld. Mocht dit klimmen tot 1700 gulden, dan zal de afdeeling het recht hebben om nog drie gezinnen een plaats op een der hoe ven van de Maatschappij te verzekeren. Daarvoor ia uitbreiding van het ledental dringend noodig. Inderdaad zou het voor de gemeente een niet te versmaden voor deel zijn negen arme gezinnen op eveii- zooveel hoeven der Maatschappij te kun nen doen plaatsen, waardoor dezen niet alleen een behoorlijk bestaan is vezekerd, doch hun zelfs de gelegenheid worcLt ge boden door noesten vlijt het tot eeniga welvaart te brengen. Na het uitbrengen van het verslag waarvoor den heer Yan Strijen dank ge bracht werd, had de bespreking plaa-'S van de agenda der aanstaande algemeene vergadering te Amsterdam, en werd tot afgevaardigde benoemd mr. Ph. B. Libou- rel. De heer M. Hoekstra, agent van poli tie alhier, is benoemd tot boekhouder aan de houtkoopenj van den heer Yan Goede ren te Woerden. De „Sti-Cfc." (No. 124) bevat de sta tuten van de coöperatieve vereeniging: Ieidsche Coöperatieve Brookbakkerij en Yerbruikavereeiïïging ,,Yooruit", te Lei den. Geslaagd voor het essayeurs-examen de heer J. P. Oau. Bedankt is voor de toezegging van beroep naar de Ned-Hcrv. Gem. te Zeist door ds. O. J. van Paassen, te Haarlem. Voor het akte-examen lager onder wijs erijn te Utrecht toegelaten de heeren J. v. d. Rotte en J. Ie Noble, van Gouda; I. J. Doeleman van WaddingsveenA. Verheul, van Waarder, en A. Yerduyn, van Oudshoorn. Z. K. H. Prins Hendrik ral zich op a.s. Woensdag 2 Juni, ter bijwoning van het tuinfeest op het landgoed ,,Duin- en Kruid- Per auto naar Santpoort begeven. De leden van het Koloniaal Instituut, sommigen met hun dames, suflen de reis van 's-Gravenhage naar Santpoort per ex tra-trein doen. Dez» zal tegen drie uren in den middag bij de Kruidbergerlaan aan komen. Voordracht voor directeur der te Haarlem op te richten avondhandelsschool: do heeren H. Wieringa, te Haarlem; J. Bouman Jr. on J. v. dL Vliet, beiden te Amsterdam. Met don gewonen trein van 10.34 ar riveerde hedenochtend te 'sfGravenh&ge per Staatsspoor Hertog Johan Albrecht van Mecklenburg, Regent van Brunswijk, aan het station, begroet door Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Mede w^ren ter begroeting in de gereser veerde wachtkamer aanwezig graaf von Hacke, tijdens de afwezigheid van den heer von Muller, waarnemend hoofd der Duït- sche legatie, en graaf De Perponcher, at taché; de gouverneur der Residentie, "ge neraal Van Ermel Scherer en de burge meester, baron Swe erts de Landas Wy- borgh. In een gala-rijtuig reden Prins en Hertog naar het Koninklijk Paleis aan het Noord- einde. Mr. W. J. van Weideren baron Ren- gers vierde gisteren zijn 25-jarig lidmaat schap der Staten-Generaal, van 1884 tot 1888 als lid der Tweede Kamer, sedert 1888 als lid der Eerste Kamer. Zijn juist te Leeuwarden aanwezige medeleden bo den hem een prachtige bloemenhulde aan. Voor de nieuw op te richten gasfa briek te Brielle is, ter benoeming van een dtreoteur, de volgende voordracht opge maakt: G. M. Leigner Bakhoven, te Am sterdam; J. A. A. Ochtman, te Zaandam; W. M. Boer Leffef, te Rotterdam, en J. W. J. Uiterwijk, te Woerden. Aan dr. P. Groeneboom is op verzoek eervol ontslag verleend met ingang van 14 Juni als conrector van het gymnasium te Assen. Tot leeraar in de Engelsche taal aan het gymnasium te Assen is benoemd de hoer W A. Wanting, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Maandag niet plaats heb ben. Het stoomschip Billiton vertrok 27 Mei van Soerabaia naar Saigon; de Oranje, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 28 Mei van Colombode Bogor, van Rotterdam naar Java, arriveerde 23 Mei te Padang; de Noordam arriveer de 28 Mei van Nieuw-York te Rotterdam; de G o e b e n, van Singapore naar Am sterdam, arriveerde 28 Mei te Antwerpen; de I x i o n, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 27 Mei Prawlopoint; de K a i- 8 o w, van Batavia naar Amsterdam, ver trok 27 Mei van Marseille; de Pyrrhus, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 28 Mei Perimde S t.-O r o i x, arriveerde 22 Mei van Rotterdam te St.-Thomas; de W i n d h u k, thuisreis, passeerde 2627 Mei Gibraltar; de Koningin Wilhel- m i n a vertrok 29 Mei van Amsterdam naar Batavia; do Bergedorf, van Java naar Amsterdam, vertrok 27 Med van Tel- licherryde Osnabrück, van Java naar Amsterdam, vertrok 27 Mei van Pe- nang; de Bali, van Java naar Amster dam, passeerde 28 Mei Dungeness; de K a w i vertrok 27 Mei van Batavia naar Rotterdam; de Tabanan arriveerde 28 Mei van Rotterdam te Batavia; de Maas land, van Bnenos-Ayres en Brazilië naar Amsterdam, passeerde 28 Mei Oues- sant; de Prins Willem I vertrok 27 Mei van Curasao naar Paramaribo. GOUDA. In den Raad werden benoemd tot leeraar in de Franeoho taal aan bet gymnasium de heer K. J. Riemens, te Am sterdam, en tot onderwijzer aan wonooi No. 1 do heer 0. van. Dalfsen, te Zwolle. Onder de ingekomen stukken was e*n voorstel van B. en We. om aan den buroel- ombtenaar bij het Bouw- en Woningtoe zicht, W. Fetter, met ingang van 1 Juli a.s. een jaar verlof te verleenen, buiten bezwaar van de gemeentekas. Aanleiding daartoe is een verzoek van dien ambteuair die Sahattisl is, om ontslag, nadat op zijn verzoek om des Zaterdags geen diensc te behoeven te doen, afwijzend beschikt was. B. en Ws. wenechen hem in do ge legenheid te stellen, alvorens uit den dienst te treden, een anderen werkkring te vinden. Op voorstel van den heer Knut tel word besloten een ingekomen adhaesie- adres van „Gouda Vooruit" op het adris van „Schuttevaor". houdende verzoek om meer schuttingen door de Donkefeslu s, niet te stellen in banden van B. en Ws. ter afdoening, doch ter fine van prae advies. HAZERSWOUDE. De vastgestelde kie zerslijst bevat de namen van 605 kiezers voor de Twoede Kamer, 601 voor de Provin ciale Staten en 46-1 voor den Gemeente raad. De beroepen predikant der Ned.-Herv. Gem., ds. N. Warmolts, van Tornaard, hoopt Zondag 20 Juni afscheid van zijn Ge meente te nemen, om op Zondag 27 Juni alhier zijn intrede te doen, na des voor middags bevestigd te zijn door zijn broeder ds. E. Warmolts, vein Jutphaas. Tot voorzitter van dé Hazerswoudsohe Droogmakerij en van den Om ringdijk werd mdb algemeene stem men herbenoemd do heer 0. Korteweg, terwijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer N. Voéts, werd voorzien door de benoe ming van den heer PL Groen Lzn. LEIDERDORP. Ingelanden van den polder Achthoven hebben de rekening over 1908 vastgesteld in ontvang op 748.77i, in uitgaaf op f 623.03en alz.oo met een batig saldo van 116.74. De begrooting voor 1909 werd vastgesteld in ontvang en uit gaaf op f 839.09^, met een omslag van 1.75 per heotare. De anti-rev. kiesvereeniging heeft voor de aanstaande verkiezing van drie Raadsleden candidaat gesteld de aftreden de heeren J. J. Koning, J. Moraal en T. Rijnsburger. B. en Ws. hebben bepaald, dat de stem ming en herstemming voor leden van den Gemeenteraad, zoo noodig, zal plaats heb ben 8 en 20 Juli OUDSHOORN. Donderdag, 3 Juni a s., zal in het Nutsgebouw optreden de heer A. W. Heykoop, van Rotterdam, ter ver dediging der candidatuur-Spiekman, met het onderwerp: „De arbeider8 en de ver kiezingen". Alle riohtingen zijn voor debat uitgenoodigd. TER-AAR. Bij Koninklijk besluit is aan jhr. K. W. L. do Muralt, burgemeester der gemeente Ter-Aar, toestemming verleend om tot 1 April 1910 te Leiden te blijven wonen. WOUBRUGGE. De heer L. J. Zwetsloot heeft ontslag genomen als lid van den Raad dezer gemeente. Hij was tevens wet houder. De rekening van den Veenderpolder, dienst 1908, bedraagt in ontvang f 3648.89, in uitgaaf 1505.46$, batig saldo mitsdien 2053.42$, en is alzoo door de Ingelanden in de heden gehouden vergadering vastge steld, benevens de begrooting voor 1909, in ontvang en uitgaaf bedragende 3735.49. De omslag is bepaald op f 3 per Heotare. Tot heemraad van den Oudendijksohen polder is gekozen de heer J. M. van Eg- mond, en zulks in do plaats van den hoer J. van Griethuisen. Bij Kon. besluit is aan den re6erve-lstcn luit. L. A. Vogel, van het reg. grenadiers en jagers, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van ridder van de 4de kl. in de orde van den Leeuw en de Zon, hem door Z. M_ den Sjah van Perziö geschonken; aan den kapitein S. J. Wesselink, van het lste reg. inf., vergunning verleend tot het aannemen en dragen der ordeteekenen van officier in de orde van de Ster van Roe menië, hem door Z. M. den Koning van Roemenië geschonken; met ingang van 1 Juli 1909, aan J. A. Lodewijks, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als onderwijzer bij do Rijkskweek school voor onderwijzers te Haarlem; J. L. Zegers, directeur van het gestioht voor epileptici te Heemstede, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken van 28 Mei, afdee ling Kunsten en Wetenschappen, is, met ingang van 1 Juni 1909, benoemd tot leeraar bij het Koninklijk conservatorium voor muziek, W. Durieux, thans tijdelijk leeraar. Bij resolutie van den minister van Koloniën is W. A. Jansen, gewezen adju dant-onderofficier steendrukker, van het leger in Ned.-Indië, ter beschikking van den Gouverneur-Generaal gesteld, ten einde te worden benoemd tot tweeden steendrukker, burgerlijk ambtenaar bij den topografisch en dienst daar te lande. Bij resolutie van denzelfdcn minister zijn F. W. Straatman, J. J. Brandsma, G. A. Goedegebuure en A. H. Kuylaars ter be schikking gesteld van den gouverneur- generaal van Ned.Indiö, om te worden benoemd tot opziener 3de kl. bij de Om- biliënmijnen ter Sumatra's Westkust. E x a- m e n 8 Technische Hoogesohool. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat als deskundige builen de Technischo Hoogeschool bij het afnomen van examens, vóór deze nomervaoantiebe hulpzaam zullen zijn: bij de afdeeling der weg- en waterbouwkunde, der bouwkunde, der werktuigbouwkunde, soheepsbouwkun de en electrotechniek en der scheikundige technologie en mijnbouwkunde F. K. Th. van Iterson, ingenieur bij de gemeente- gasfabrieken te 's-Gravenhageen bij de afd. der werktuigbouwkunde, scheepsbouvr- kundo en electrotechniek en der soheikun- dige technologie en mijnbouwkunde G. J. mn de Well, leeraar aan een H. B.-S. te 's-Gravenhage. (St.-Ct.) Kamerverkiezingen. De heer A. Kaptein, lste luit. der mf alhier, wien door een groep vrijriiwiige kiezers een candidatuur was aangeboden voor het lidmaatschap dor Tweede Kamer, in dit district, heeft daarvoor, om steai- menverbrokkeling te voorkomen, bedankt. In café „Zomerzorg" te Leiden werd Vrijdagnamiddag een vergadering belegd van Ohristolijk-Historische kicrars in het district Katwijk met het oog op de a. 8. Kamerverkiezingen. Üp deze vergadering werd officieel candidaat gesteld voor do Tweede Kamer het aftredend lid, mr. O. J. E. Baron van Wassenaer van Catwijck, welke candidatuur den heer Van Wasse naer telegraphisch werd aauigeboden. Voorts-werd nog besloten van deze enn- didaatstclling mededeeling to doene aan het Centraal Bestuur der A.-R. Kiesvereeniging in het district. De centrale R-K. kiesvereeniging in het district Bodegraven heeft mot algemeene stemmen candidaat gestold, het aftredend lid mr. J. W. H. M. v. Idsinga. De vrijs;.-dem. vereeniging Schiedam heeft candidaat gesteld voor do Twoede Kamer don heer G. Niipels te 'a-Graven- hoge. De ,,Std." meent, dat ,,op Ede de zede lijke plicht rust om door haar nieuwen candidaat aam onze Kamerclub te hergo- ven, wat ze door de uittreding van Van Citters verloor", d. w. z. iemand die gobeel vertrouwd met do departementale admi nistratie en „in den Regeeringshoek thuis" is. Anders zou het liardo van zijn verlies voor de Kamer nog meer gevoeld worden... Bijv. wanneer prof. Fabius eens door Ede in de Kamer gebracl t werd? Intusschon is door de Centrale A.-R. Kiesvereeniging in hot district Ede gisteren cancGdaat gesteld voor lid der Tweedo Ka mer de heer R. J.W. Rudolph, Gerefor meerd predikant te Leiden, die do candi datuur heeft aangenomen en verklaard be reid te zijn, zijn oandidatuur in het district te komen verdedigen. Er heeft ceh briefwisseling plaats gehad tussohen mr. v. Raalte en het hoofdbestuur van den Vrijz»-Dem. Bond. In de N. R. Ct. worden door mr. Van Raalte die gewis selde brieven gepubliceerd. Op 20 Mei ontving mr. Van Raalte het volgende sohrijvcn van het hoofidbestuur van den Vr5jz.-Dem. Bond: „Wij vernamen uit do bladen dat door de Kiesvereeniging „Rotterdam" in dis trict V der gemeente Rotterdam uw oan- dida/tuur werd gesteld voor hot lidmaat- sohap van de Tweedo Kamer. „Mocht die candidatuur door u worden aanvaard, dan zoudt ge daarmede in strijd komen mot den oandidfciat, voor dcnzclfden zetel gesteld door de Vrijzin nig-Democratische Kiesvereendgmg, aan gesloten bij onzen Bond. „Het komt ons voor een eerste plicht te zijn van een lid van een politieke partij zich er niet toe te leenen, in den verkie zingsstrijd op te t/reden als mededinger van een ander lid dierzolfde partij, dio gecanditdeerd werd door de kiesvereeni ging, welke bij die partij is aangesloten. „Wij vertrouwen, dat gij deze meening zult deelen, en wij meenen er dus ook op te mogen rekenen, dat de u aangeboden can didatuur in Rotterdam V door u, als lid onzer partij, reeds is of bijtijds zal wor den afgewezen. „Het Zal ons aangonaam zijn, liefst per „Uw wil geschiede I" Slot.) Nu wordt zij een weinig rustiger. Zij tracht zich het nieuwe leven uit te schil deren, heel zonnig en gelukkig. Doch het wil haar niet lang gelukken. Telkens weer daalt de vrees dee doods als een grauwen nevel op de vroolijko schilderingen neer. Waarom toch? Zij leeft toch, en zij zal ook overle ven, wat duizenden voor haar overleelden. Weg met die bange gedachten, buiten wijkt de duisternis, spoedig zal de zon verschij nen en haar eerste stralen over den berg rug werpen. Haar moeten zij een symbool der toekomst zijn. Maar de zon komt niet. Vochtig en koud stort zich een ijzige nevel in het dal en onttrekt bergrug en weide aan het oog. De jonge vtouw huivert „In plaats van het licht, het lijkkleed7', mompelt zij. Als schaduwen duiken vogels uit het grauw op, als schaduwen verdwijnen zij daarin weder. Als menschenzielen... Uit het ondoor grondelijke in het ondoorgrondelijke! Zij echter zou zoo gaarne in het beken de land blijven. „O God, laat mij leven I" zucht za Laar treedt v-e liefdezuster binnen. „Ah", al wat vroolijk, begroet zij vrien delijk de patiënte. „Hebt ge kunnen sla pen" „O ja de poeder was krachtig." „Nu, dat is goed." Onderzoekend! voelt zij den pol8. „Een weinig opgewonden, niet?" „Een weinig", geeft haar patiënte toe. „Maar dat is toch dom van mij, nietwaar? Gij gelooft toch ook, dat allee goed zal gaan?" „Weloeker", stelt de zuster haar genist. „Gij zojt nog jong en uw hart is..." Zij houdt op. Neen, ook niet iemand tot kroost wil zij een werkelijke onwaarheid zeggen. Al te krachtig is het hart der pa tiënte niet. Maar toch, zij had wel zwakke ren gelukkig over het gevaar heen ge bracht. Zij neemt baar gewone maatregelen. De jonge vrouw, wie dit kleine voorval is ont gaan, richt zich op en doopt de vingers in de haar toegereikte waschkom. Dan brengt jzdj het blonde Kaa'r in orde. „Een paar haarspelden," astublieft." „Nu niet, zo zijn streng verboden," ant woordt de zuster. „Laat gerust uw haar hangen... Hoe lang en dik is het," voegt zij er bij, alleen om iets te zeggen. De andere lacht verstrooid. „Ja, maar het begint uit te vallen Zoo, nu ben ik klaar." „Nog niet geheel en al, doe die ketting daar af." Verschrokken grijpt de jonge vrouw naar haar hals. De medailles zijn haar lief en dierbaar. Sinds jaren heeft zij zdch er niet van gescheiden, en nu, in dit gewioh* tige ofogenblik, moet zij ze afleggen. Het is haar als wilde men haar een bescher menden talisman ontrooven. „Moet dat beelist?" „Ja, zeker." Met een knak springt het slot open en de ketting glijdt in de hand der jonge vrouw. „Het is bijna als bereidt men zich voor tot den gang naar den dood," mompelt zij daarbij. Dan is zij weder alleen met haar zware gedachten. Leven dood? Zij overweegt beide begrippen en smeekt zacht om haar leven. Doch tusschen het vurige gebed daarom ontwringt zij haar gelouterde ziel al3 boete nog een ander woord, een onderworpen, deemoedig. „Uw wil geschiede." Een zwaar woord voor een eigendunke lijk, schuldbewust mensohenhart, dat ver zoenen wilde in plaats van sterven. Doch ook een troostrijk in het vertrouwen op den barmhartigen God, die den wil aanneemt, waar do daad onmogelijk is. Zacht knarst de deur. Weder treedt de zuster binnen. Ditmaal is haar vriendelijk gelaat zeer ernstig. „Het is tijd De arm der patiënte, wordt ingespoten. „Zoo, dat- zal u goed doen en u een weinig kalmeeren." Welk een macht in de paar druppelen vergif ligt! Met wijdgeopende oogen ligt de jonge vrouw en geniet naar welbehagen. Zij zou juichen en jubelen en dansen, als niet een matheid haar ledematen verlamde. Verdwe nen is alle angst, alle onzekerheid en doods vrees, Ja, alles zal goed afloopen en zij zal dan gezond en frisoh zijn en liefde kunnen schenken en liefde genieten, zooals zij het krachtens haar betere bekentenis nu kan en wil. Hoe schoon schijnt haar nu het leven I Zijn er wel gewetenspijn en nood en smarten op de wereld Haar is het, bis lagen zij mijlen yer achter haar en konden fcij niet wederkeer en En nu komt het noodlottige oogcnblik. In ritselende waschdoekmantels treden de assistent-artsen binnen. Vroolijk begroet de patiënte de beide heeren. Een paar woorden worden gewisseld, een paar zakelijke vragen en antwoord on. Dan wordt het witte chloro- formmaskor over het jonge gezicht gelegd. Vol ijver ademt zij den walglijk zoeten geur in. Zij telt: „Eén, twee, drie.... negen, tien Haar zinnen beginnen te verwar ren. 't Wordt haar zoo vreemd, zoo on- aardsch licht. Zoo als zweefde zij op "wolken door met muziek gevulde ruimten. Zij voelt den onweerstaanbaren drang, te spreken, on verschillig wat. „Uw wil geschiede", stamelt ze, reeds half bewusteloos. Nu wordt haar do zware bede licht. „Uw wilgeschiedeUw wil En wat zal Zijn wil zijn" De morgen verloopt, gaat over tot mid dag, maar grauw en duister blijft de *werel<L Do zon komt niet, zij is in de nevelenzee ver dronken. Onder het gelui der Ave-klokken valt de avond in. Heimelijk sluipt hij door de enge straten on verjaagt er het laatste daglicht, verbleekt de omtrekken o:. wischt de kleuren uit. Alleen aan den westelijken hemel de lichte rose schemering verschoont hij nog. Hij stijgt langs de huizen op en dringt door de vensteers in de woningen der men schen. Ook in do grijs geverfde ziekenkamer sluipt hij binnen. Een zware geur van kamfer en pther zweeft in de lucht. Opgowonden slaan do artsen het vervallen jonge vrouwen gelaat daar in het kussen gade. Zij zion den dood do zoi3 opheffen. Hij had haar overvallen, toon zij roods het spel gewonnen meenden. De kracht van het hart der patiënte was te gering. Zacht biddend ontsteekt een zuster do doodskaars. „Uw wil geschiede", mompelt zij. Een zwak steunen in het bed. Een laatste jammerlijke poging von het jonge leven zich aan het geweld van den Albedwinger te ontwringen. Dan strekt zich de slanke ge stalte uit, een siddering doorgaat haar van het hoofd tot de voeten Luisterend legt de arts het oor op haar borst.... Hij richt zioh op.... Het is ge daan. De avond schrijdt verder naar het westen en begraaft den laatsten lichtgloed onder zijn zwart rouwfloers. Dan komt de nacht, waarin niemaruj werken kanl

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 1