STOOMTRAM Groote Uistoiiscüe Optocht L1CHTST01T Even Mooi als BEN-HUR HAMMOND"-SCHRUFMACHINES .mfet r, Prijs van Retourbiljetten (geldig één dag) van Leiden |te LISSE, op Donderdag 27 Mei 1909. tSniTOTilkf T«fmWlTWiagW «t. ROSSUH DU CHATTEL, Goudsmid, Chr. School v. M. II. L. 0. a|il. Stillen Rijn. jfo. 15108. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag- 25 Mei. Tweede Blad. Anno 1909. Kunst, letteren, enz. Agenten: GEBRs. STRAATSBURG. „De Leidsche Wieirijschooi 99 voor slechts f Ï.IO. Te Koop: LUlUüll VoorschotenVeurWijkerbrugVoorburg o'WlaiCUUdigtJ» Vertrek vaa Leiden (Noordeindsplein) naar 's-Gravenhage a Vao 's-Gravenhage (Schenkweg) naar Leiden i naar De Vink 1ste kl f 0.20.2de kL f ©.125. K. N. Zilverfabriek en Voorschoten 1ste kl. f 0.20,2de kl f 0.15. Veor, ffijkerbrng, Voorborg en 's-Gravenhage 1ste kl. f O.GO, 2de kl. f 0.35. W A Al V V war m Haarlemmerstraat 114. -:- Nieuwe Ryn 55. u J. B. MEUNEN, H.d.S. .ENDEGEEST." Uit hét verslag omtrent den toestand, van het Krankzinnigengesticht „Ende geest" gedurende het jaar 1908 blijkt het yolgende Onder de voorvallen en gebeurtenissen» die, der traditie getrouw, in dat 12de jaar. verslag dezer inrichting vermelding vinden» komen er gelukkig geen onaangename van. beieekenis voor. Ook uit een oeconomisch oogpunt kan het jaar. 1908, een goed jaar geacht wor-, den. Besmettelijke ziekten in den gewonen tin van 't woord kwamen, evenals in de voorafgaande jaren, niet voor. Ook de ons in 1907 zoo plagende Influenza bleef dit maal achterwege. Daarentegen kwamen pok dit jaar op de Vrouwen-afdeeling en kele gevallen van wondroos voor, terwijl op de Mannenafdeeling een aantal patiën ten en enkele zusters werden besmet met Herpes tonsurans, eene wel goedaardige, floch lastige en hardnekkige huidaandoe- ping. Afgezien Jiiervan was de gezondheids toestand poowel van verplegenden als ver pleegden jeen gunstige. Het sterftecijfer der {aatsten ibedroeg 24 en was dus, vergele ken |by het gemiddelde der drie vooraf gaande Jaren, d. i. 35, gering, wat voor 'pen ideel moet worden toegeschreven aan den achteruitgang van het aantal Paraly tica (dat werd opgenomen. Het Academisch ziekenhuis stond ons kis vroeger welwillend ter zyde, waar spe- (rialistenhulp voor onze zieken gewenscht Svas. (Wanneer de geneesheer-directeur, dr. T. v. d. Kolk, de aan dat ziekenhuis ver ponden collega's op de gebruikelijke wyze daarvoor tzijn dank brengt, doet hij dit Jn het bijzonder aan collega Kerkhof, die hem bij de bestrijding van bovengenoemde Herpes tonsurans-infectie gedurende eeni ge weken met raad, en daad trouw ter jiyde stond. De lijkopeningen werden weder verricht Poor den assistent der pathologische ana tomie of door zijne plaatsvervangers. De verhouding tot de psychiatrische kli- piek geeft geen aanleiding tot het maken, van bijzondere opmerkingen. Het college- bezoek was dit jaar opvallend groot, zoo idat de als collegezaal dienstdoende kerk !de bezoekers vaak ternauwernood, bevat- fen kon. Zooals in het vorig jaarverslag reeds veri pield werd, kon ditmaal geen officier van, gezondheid aan de Psychiatrische kliniek gedetacheerd worden. De medische afdeelingsvisiten werden pchter geregeld medegemaakt door een, tweetal jeugdige artsen, later ook door Hen met verlof zynden officier van ge* Rondheid van het N\ O.-I. leger. De onderhandelingen, door de Commis si© gevoerd met Gedeputeerde-Staten der Provincie Zuid-Holland over de oprichting van twee paviljoens voor jeugdige idioten, Waarvan in het vorig jaarverslag melding werd gemaakt, werden dit jaar-voortgezet én na aanbrenging van enkele wijzigingen, In het door die Staten opgemaakte con-, .tract, tot een goed einds gebracht De uitvoering der bouwplannen onder-; vond echter eenige vertraging door de bezwaren, die werden opgeworpen van de; tijde van de Inspecteurs van het Staats toezicht op het Krankzinnigen wezen en van pen Hoofdinspecteur van de Volksgezond-, beid in deze Provincie, tegen de wij ziel, Waarop de afvoer van faecaliën en menage- gewater in de te bouwen paviljoens zou geschieden. Deze autoriteiten warén van, pieening, dat het geprojecteerde stelsel, p.l. dat der overstortende beerputten, op pen duur de omgevende wateren al te veel, *ou verontreinigen en zouden daarom liever, .een toepassing zien van de zoogenaamde bevloeiingsvelden. Ook te dien opzichte is men met den gemeenteraad tot over eenstemming geraakt. Door het Bestuur der Rijksverzekerings bank werd ten opzichte van „Endegeest" jen „Rhyngeest" een besluit genomen, waarby, in afwijking van de oorspronke lijke indeeling, die slechts enkele beroepen, yerzekeringsplichtig maakte, met ingang van 1 Januari 1908 alle hier werkzame personen, dus ook het verplegend perso neel, onder de Ongevallenwet werden ge bracht. Het daartegen door de Commissie aan- geteekend beroep werd door den Raad van Beroep te 's-Gravenhage verworpen, terwijl van een beroep op den Centralen, Raad van Beroep werd afgezien. Het gevolg dezer nieuwe indeeling was financieel niet onbelangrijk, daar de aan de Rijksverzekeringsbank verschuldigde "bij drage door 't een en ander belangrijk grooter werd. De fïnancieele verhoudin gen voor het gesticht en het sanatorium, werden echter nog ongunstiger, toen aan de Gemeente Leiden toegestaan werd, haar, eigen risico te dragen. Het voor de ver schillende Gemeente-bedrijven uniform vastgestelde percentage-cijfer is toch on geveer driemaal zoo groot als dat van de Rijksverzekeringsbank. Een mededeeling van aangenamer én geheel anderen aard is de benoeming door den Raad van mevrouw L. Backer O ver- beek geb. Van Eybergen tot adjunct-direc trice van „Endegeest" en „Rhyngeest", een door de Commissie voor deze beidé inrichtingen nieuw geschapen werkkring. Van aan het gesticht gebrachte bezoe ken valt sléchts te vermelden, dat op 18 Maart van de Gezondheidscommissie te. Katwijk, die een onderzoek kwam instellen naar den toestand van de aan het landgoed, grenzende openbare werken. Het kasteel, als vroeger verblijf van Descartes, genoot de eer van !het bezoek van den predikant der Waalsche gemeente te 's-Hjertogen- bosch. Evenals vorige jaren bevat het verslag, jeen staatje, dat een overzicht geeft van de, wel en niet bezette plaatsen voor patiënten, aan het einde der verschillende maanden. Hieruit blijkt, dat afgezien van de maand November, toen het aantal open, plaatsen 11 bedroeg, waarvan 7 beschik baar voor den Commissaris der Koningin, in deze Provincie, de bezetting der beschik bare" plaatsruimte niet bijzonder te wen- schen overliet en iets beter was dan in 1907, Het aantal plaatsen is: mannen 179, vrouwen 222. Dat 't met de plaatsruimte in de Ne-, derlandsche krankzinnigengestichten ech ter nog njjpte, was duidelijk. Zoo werd bij schrijven van '9 Sep tem-, ber door de Inspecteurs van het Staats-, toezicht op het Krankzinnigenwezen mede gedeeld, dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, niettegenstaande het sluiten van contracten met verschillende gestich ten, nog niet geheel naar wensch geslaagd waren in hunne pogingen, om over vol-, doende plaatsruimte voor mannelijke krankzinnigen te beschikken en daarom hunne tusschenkomet bij .de Geneesheer- Directeur van de Zuid-Hollandsche krank zinnigengestichten hadden ingeroepen tot het treffen van (maatregelen, die daarin tijdelijk zouden voorzien. Daartoe werd een opgave verzocht van niet-Leidsche man nelijke krankzinnigen, die, pa toestemming der betrokken families, in aanmerking kwamén voor een evacuatie op de krank- zinnigten-kolonie Gheel in België. Deze maatrëgieldie de geneesheer-directeur v. d. Kolk evenals zijn voorganger dr. Schef- fer, ethisch- en oeconomisch-medisch af keurenswaardig vond, werd tot nog toe. gelukkig niet uitgevoerd, wat zeker in het belang van patiënten en inrichting geacht moet worden. Reeds vroeger hadden Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zich tot het Col lege van Burgemeester en Wethouders van Leiden gewend met het verzoek, door over plaatsing van enkele Katholieke Leidsche krankzinnigen naar het gesticht „SL-Ser- vatius" te Venray, in het gesticht „Ende-, geest" plaatsruimte te maken voor niet- katholieke Zuid-Hollandsche krankzinni gen. Aan dit verzoek werd voldaan en 12 October werden drie daarvoor geschikte patiënten, die reeds talrijke jaren ver pleegd werden en geen familiebezoek meer, ontvingen, daarheen overgebracht. Op 1 Januari 1908 waren aanwezig 177. mannen, 220 vrouwen, totaal 397. In 1908 werden opgenomen 44 m., 37 vr.; totaal 81. Alzoo werden in 1908 verpleegd 221 m., 257 vr., totaal 478. Overleden in 1908 17 m_, 7 vrv totaal 24. Hersteld ontslagen 24 m.. 25 vr., tot. 49. Niet hersteld ontslagen 5 m., 7 vr., to-, taal 12. Op 31 December 1908 waren dus aan wezig: 175 m., 218 vr., tot. 393; waaron der met verlof waren 2 m., 2 vr„ tot. 4; in bewaring werden gesteld 12 m., 4 vr.» tot. 10hiervan werden opgenomen 10. m., 2 vr., tot. 12; overgebracht naar an dere inrichtingen 2 m., 2 vr., tot. 4. Het gantal verpleegdagen der mannen, bedroeg 63,992, der vrouwen 79,540, to taal 143,532 en dus de gemiddelde sterkte per .dag 174.5, 217.5 totaal 392. Het Mei-nummor van „Neerlandia" geeft, vergezeld ran plaatjes, een artikel over den. „Nederlandschen Boekhandel" t© Antwerpen. De werking van den Nederlandschen Boekhandel neht zich a op het ver spreiden van catalogs en het uitgeven van fcaJlooze prospectussen bot het maken van propiaganda, de Vennfooisschap laat verder geen gelegenheid voorbijgaan om de kennis van het Nederlandsche boek in België uit te breiden. Höt Jurd nummer v)an „Neerlahidlia" zal geheel gewijd zijn aan de Bataklan- den in woord en beeld, grooter omvang hebben dan de gowone Neeriandia-numr mers en in verhoogde oplaag verschijnen. In de „N. R. Crt." komt een bespre king voor van Oh. BoissBvains indrukken van lnddë, uitgegeven onder den titel: Tropisch Nederland." „De onvermoeide toerist heeft zeer veel gezien," lezen wij van al wat hij zag heeft hij wat te vertellen en toch is dit boek minder vol van Indiö dan van optimisme. Zoo besluipt den lezer wel het gevoel, dat hij ook van dit goede ge noeg zou kunnen krijgen. Had dus is hij geneigd te vragen juist tegenover een Indisch pessimisme, aoo hardnekkig als dat van nog anderen dan Muite.tuli, een optimist niet wijzer gedaan met voor zichtiger te rijn in het uiten van een mee ning, welke immers „slechts indrukken" heeft tot grondslag? In „De Amsterdammer" .wordt De Koo nog eens door eenigo vrienden herdacht, o.a. door F. van der Goes, die hem ver gelijkt met Multabuli: „Multatuli wij moeten den naam uit spreken van den man, met wien hij, dien wij onzen vriend mochten heeten, in één opziaht van overwegend belang is gelijk te stellen. Wijl rij bedden van hun klasse- genooten meer hebben verlangd dan dezen konden geven of wilden missen: dat is: een onbaateuohtagte toewijding aan de groote zaak van vrijheid en recht, hebben beiden veel geleden en zijn zij veel ge haat ge worden. De Koo was, vermoeden we, evenmin vlekkeloos ala Douwee Dek ker. Mia^T wat men. in hun wenold hot meeste euvel heeft geduid, waren hun deugden." Bij Wallis, in de French Gallery ite Londen, zijn thans, met werk van Jozef Israels, Harpignies en Lhermütte, zeven tien weiken van Matrijs Maria ton toon- gesteld. De 10de aflevering vaa „De Ontwikke lingsgang dor Nederlandsche Letterkunde" door dr. J. te Winkel, ia verschenen. Onder de talrijke politiek© vlugschriften, die overvloedig rich rondom in het land uit de drukpersen wringen, bemerken wij een politiek overzicht in dichtvorm. „De Regenboog der Staatspartijen" dooi Pyróphyiax heet het geschrift. De verschil lende partijen worden in een kleur ver heerlijkt en bezongen. De Zeven kleuren van den regenboog zijn de zeven Staats partijen: „Geen kan gemist, maar geen voer' heerschappij J" Op dezen optimistischen en weinig, door den nabij zijnden verkiezingsstrijd, b©- invloeden toon, rolt het overigens aange naam leesbare gedicht af. Uitgave: De Erven F. Bohn, te Haarlem. Het Rotterdamsch Tooncelgezelschap brengt in den aanvang van het volgend seizoen een belangwekkende première: Oeoar Wilde's „Een Florentijnsche trage die" in de vertaling von dr. K. H. de Raaf. Mevr. Tarteud en do heeren Tartaud en Van der Lugt Melsert spelen de drie rol len. („R. Nbld.") Het schilderij: „Gericht te Rhynshurg", van A. L. Koster, dat o.a. op een in de Leid- ëcho Kunstvereeniging gehouden tentoon, stelling was, is door Teylors Genootschap aangekocht voor het Museum. Dr. Bode heeft an het Berlijnsche oud heidkundig museum een kostbare Gricksche kruik geschonken, versierd met bladgoud en verschillend gekleurde kleilagen. Het museum van Oost-Aziatische kunst, dat te Kiel zou opgericht worden, zal niet tot stand komen. De aankoop door de stad van de verzameling van prof. Adolf Fischer te Berlijn is te niet gedaan. Meredith is niet in Westmir.atcr Abbey begraven omdat de Deken van Westminster van oordieel is, dat het Victoriaansche rijd- vak reeds voldoende in de begraafplaats der groote Britten is vertegenwoordigd. Er moet ruimte overblijven voor toekomstige generaties. De begrafenis had plaats te Dorking; in Westminster Abbey werd een lijkdienst ge houden. Georgette Leblanc gaat voordrachten hou den over het nieuwe stuk van haar ïnan, Maurice Maeterlinck „l'Oiseau bleu", dat reeds honderdvijftig maal te Moskou is ver toond, maar dat buiten Rusland nog nie mand gezien heeft. De voordrachten dienen tot inleiding der uitgaaf in druk. „De Navorscher" het rijdschrift dat pre cies geeft, wat het belooft is zijn 58sten jaargang begonnen. Gewenscht achtte de redactie, bij den j aanvang van een nieuw levensjaar nog I eeiis uitvoerig te wijzön op het gebied, het welk dit navorschen hoort te bestrijken. „De Navorscher" bedoelt een middel van verkeer te zijn op het uitgestrekte ge bied van geschiedenis, letterkunde, oud heidkunde geslachte- on wapenkunde enz., enz. In onzen tijd van cultuur en bloeiend wetenschappelijk leven schijnt 'n tijdschrift ftis dit der redactie oen groote noodza kelijkheid; het tijdschrift tracht dit ver keer te leiden en daarvoor ia het noodig, dat iodcr hem zijn vondsten en weten schappelijke schatten toevertrouwt, opdat deze ten algemeene nutte kunnen aange wend worden. In hot volgend nummer zullen ook illus traties worden opgenomen, terwijl de „vraag- en -aanbod"-rubriek voor meer stoffelijk verkeer tusschen de lezers zal zorg dragen. Een uiteenloopende ïuhoud biedt van zelfsprekend dit tijdschrift. Zoo vinden we een uiteenzetting van den oorsprong der uitdrukking: ,,daar ga je" wanneer op iemands gezondheid wordt gedronken en bijv.artikels ovor„Een en ander over de Haarlemmers in het begin der 17de eeuw en hun verhouding tot de Amster dammers; een stukje kunstgeschiedenis, handelend over het destijds zoo beroemde: „Haagsoli porselein," een drietal „Oud- Leeuwarder Yolks- of Kinderrijmpjes" onz. De medewerkers van dit tijdschrift op de binnenzijde van het titelblad, genoemd, dragon op verschillend gobied klinkende namen zoodat de belangrijkheid van „De Navorscher" lijkt gewaarborgd. Uitgave. C. L. G. Vcldt, te Amsterdam. Holbein's .Hertogin van M i 1 a a n". De „Kunstchronik". heeft een artikel over den Holbein van den hertog van Nor folk, dio vermoedelijk naar Amorika gaat, wanneer 'ar geen 70- of 72,000 pond bijeen komt om het stuk in Engeland on voor de National Gallery te behouden. In Enge land noemt men het een „nationaal ver lies" als het stuk heengaat maar de „Kunst chronik" meent dat het dit ook voor Duitschland is. Het blad zou dien Holbein, die nooit in Duitschland geweest is, graag naar Duitschland halen. Zou na de Zep pelin-geestdrift niet ook een liefde voor oude Duitsohe kunst kunnen ontstaan'? Het blad meent dat Holbein in dit por tret op zdjn best is. Wij hebben het dezer dagen zegt het in de National Gal lery, waar het nog rustig hangt, voortdu. rend aangekeken door talrijke bezoekers, nog eens gezien, 840,000 is een heele som, maar het is wel een heel mooi stuk. Op het eerste gezicht kan het gelaat wat vlak schijn en, maar langzamerhand verdwijnt dat. Hot jonge vrouwtje in het eenvoudige zwartzijden kleed met bruin bont er langs, staat 'er zeldzaam eenvoudig, met de hon den, die de grijsachtig-gele handschoenen vasthouden, ineengestrengeld en het kapje op het hoofd. Hoe meer men het portret aanziet, des te grooter bekoring krijgt het. En wat is het prachtig geschil derd, vooral de zwarte zijde 1 Het is te be grijpen dat men het stuk gaarne naar Duitschland zou halen. Dat dit mogelijk is, d. w. z. dat do her tog van Norfolk het portret wil wegdoen, schoon het door het lange hangen in de National Gallery reeds half ala nationaal eigendom beschouwd word, schijnt een po litieke reden te hebben. Ten minste zoo wordt het te London door velen beschouwd. De hertog van Norfolk zou als protest tegen de tegenwoordige regeering en haar belas tingpoli tiek dit kunstwerk willen verkoo- pon. 1289 24 VKAAQT MACHINK OP PROEF is het bekroonde werk DB STER VAN IIA L AL AT 1. lie Ster van Halalat, een verhaal uit den tyd der Babylonische Gevangenschap, meer dan 400 bladz. lectuur, door uitverkoop voor slechts ƒ1.10. Omdat ieder van aanbod zal UllKldl profiteeren, voegon vrfl er nog bfi: 2. E. Gerdes. De Ulan van de Zilverenvloot, 1 dl. 3* E. Gerdes. Noord en Zuid, 1 dl. 4. E. Gerdes. Oranfe in •t Land, 1 dl. 5. E. Gerdes. Vier Onschul dig en vermoord, 1 dl. 6. E. Gerdes. De Brabant- sche Ossenkooper, 1 dl. 7. E. Gerdes. De Franschen in Woerden, 1 dJL werken voor slechts nlie i.io. Spoedt u Z 2 want de voor raad is beperkt. Te bekomen bjj D. BOLLE, Bazaar van Goedkoops boeken, Hang 98, Botterdam. Franco na ontvangst van Postwissel, waarop meldsn: Pak Halalat. 6184 40 Reparatieinrichting van alle soorten Weegschalen, Vleeschmachlnee, Koffiemolens, Nieuwo Hang- en Standaardbalansen, Bascules, Weegschalen, voor de huishouding A f 2.50. Levering en plaatsen van Winkelétalages. Eigen fabrikaat. Uiterst lage prijzen. Kunst- en Milaaldraaierij voor alle instrumenten. Morschweg J HENSBERGEN, Instrumentmaker. 3111 16 een Huis, voor alle doeleinden ge schikt, thans Kappers- en Verlofzaak, staande besten stand te Nieuw- Vennep, bfi J. DE HOOiJ aldaar. 6077 7 a id ahDe Vink—Kon. Ned. Zilverfabriek Van Kempen?a flmranha ira 6.40 (behalve 's Zondags) 7.55, 9.—, 10.—, 11.—, 12.1.—, 1.56, 3.4.05, 6.—, 6.—. 7.—, 8.—, 9.— en 10.—. 6.25 (behalve 's Zondags) 7.35, 8 35, 9.35, 10.35, 11.35, 12.35, 1.85, 2.35, 3.85, 4.85, 5.35, 6.35, 7.85, 8.35 en 9.85. SN 6837 48 6867 90 (Thans Noordeinde 38). Het Onderwas in het Fransch begint in het 4de LEERJAAR. EERSTBEGINNENDE Leerlingen worden 1 JULI ver wacht. Spreekuren: Dinsdag en Vrijdag 3—4, Woensdag en Zaterdag 11—12. 6135 26

Leidsch Dagblad | 1909 | | pagina 5